§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 295 ibid. c. 30. « Hoc enim intelligitur: UNDE TU DEIECISTI ; siue ex « quo loco siue a quo loco: EO RESTITUAs; hoc iam sim¬ « plex est: in eum locum restituas rel. ibid. c. 31. « Cur ergo aut in illud quotidianum interdictum, UNDE VILLE ME VI DEIECIT, additur, QUUM EGO POSSIDEREM, si « deiici nemo potest qui non possidet: aut in hoc in¬ «terdictum de hominibus armatis non additur, si opor¬ «tet quaeri, possederit necne?" ibid. c. 32. « In illa ui quotidiana non satis est, posse docere se «deiectum, nisi ostendere possit, quum possideret, tum « deiectum. Ne id quidem satis est, nisi docet ita se « possedisse, ut nec ui nec clam nec precario posse¬ «derit. Itaque is, qui se restituisse dixit, magna « uoce saepe confiteri solet, se ui deiecisse, uerum il¬ « lud addit: Non possidebat: uel etiam, quum hoc ip¬ « sum concessit, uincit tamen sponsione, si planum fa¬ « cit, ab se illum aut ui aut clam aut precario posse¬ « disse. Videtisne, quot defensionibus eum, qui sine «armis ac multitudine uim fecerit, uti posse maiores «uoluerint? hunc uero, qui ab iure, officio, bonis mo¬ « ribus ad ferrum, ad arma, ad caedem confugerit, nu¬ « dum in caussa destitutum uidetis, ut qui armatus de « possessione contendisset inermis plane de sponsione « certaret . . . Ecquid interest, utrum hoc additum, « quum A. Caecina possederit, necne? rel. Gaius IV, 154. « Recuperandae possessionis caussa solet interdictum Vulgaris formulae testimonia.

Vulgaris formulae testimonia. Confirmatio. Litigatorum nomina. Qua de re agitur. 296 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. « dari, si quis ui deiectus sit: nam ei proponitur inter¬ «dictum cuius principium est UNDE TU ILLUM VI DEIE¬ « cisti, per quod is qui deiecit cogitur ei restituere rei « possessionem, si modo is, qui deiectus est, nec ui nec « clam nec precario » rel. Cicero pro Tullio c. 29. « Videtis praetores per hos annos intercedere hoc in¬ «terdicto uelut inter me et M. Claudium: UNDE DE «DOLO MALO TUO, M. TULLI, M. CLAUDIUS AUT FAMI¬ « LIA AUT PROCURATOR EIUS VI DETRUSUS EST; caetera « ex formula." L. 1. pr. De ui et ui armata. (Ulpianus lib. 69. ad Edictum.) «Practor ait: Unde tu illum ui deiecisti aut fami¬ «lia tua deiecit: de eo quaeque ille tunc ibi habuit, « tantummodo intra annum, post annum de eo, quod «ad eum, qui ui deiecit, peruenerit, iudicium dabo. ib. §. 39. « Annus in hoc interdicto utilis est. Quibus testimoniis recitatis pauca mihi supersunt, quae confirmandae illius, quam antea proposui, formulae caussa admoneam. Atque ut litigatorum nomina in formulam interdicti reciperem, cum res ipsa tulit, tum alterius illius formulae, quam e capite 29. pro Tullio exhibui, tenor me mouit. Etenim duas illas interdicti formulas prorsus alia ratione inter se discrepasse mox apparebit. Deinde illud, quod addidi, Qua de re agitur, nullum quidem habet disertum testimonium. At argumento mihi haec fuerunt:

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 297 Vulgo notum est, Romanos tam magistratus quam iurisconsultos in formulis componendis eius uersiculi haudquaquam parcos fuisse 2); multaque sunt exempla, ubi aut prorsus abundat aut praeterquam qui propter acumen occultissima perspiciunt, omnibus uidetur tamen abundare. *) Quare in hoc interdicto quum certa ac manifesta sit utilitate, nulla ratio est credere, hoc ipso loco spretum omissumque fuisse. Utilitas autem, quam dico, in eo facillime cernitur, quod praedium, de quo deiectum se dicit actor et in quod restitui se postulat, certo suo nomine in ea formula non designatur, sed duplici illa particula UNDE— Eo infinite tantum demonstratur. Quae res quam captiosa fuisset, quibusque calumniis ansam praebuisset, nisi additamento illo Praetores cauissent ueraeque interdicti sententiae consuluissent, praeclarum argumentum est ipsa haec oratio, quippe quae, si recte uelis attendere, integra habeat duo capita eiusmodi cauillationibus destinata. Illum dico defensionis locum, quo Cicero docet nihil referre, de fundo Fulciniano an aliunde deiectus sit Caecina, non distinxisse Praetorem locum, quo Caecinam restitui iuberet: itaque necesse esse sponsione uincere Caecinam, undecunque deiectus sit nec restitutus. *) 2) pro Murena c. 13. «neque Top. c. 25. et passim in formulis « tamen quidquam tam anguste apud Gaium. 3) Vide Huschkii Comm. de « scriptum est, quo ego non posactionum formulis, quae in lege «sim QUA DE RE AGITUR addere. » Rubria exstant. Vratislauiae 1832. in Bruto c. 79. extr. « QUA DE «RE AGITUR autem illud, quod 4. p. 22. 4) cap. 28. 29. « multis locis in iurisconsultorum «includitur formulis » rel. Conf. Vulgaris formulae confirmatio O. D. R. A.

Vulgaris formulae confirmat o. Q. D. R A. Quae ibi habuit. 298 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Quo loco noli mihi obiicere, Tullium, si uerba illa QUA DE RE AGITUR in formulam addita fuissent atque occasionem cum spe praecidissent, illa defensione usurum non fuisse. Nam quae non ualent ad probandum, prosunt tamen interdum ad dicendum: dici autem omnia possunt. Denique tam diffidenter et ueluti fabulae colore inducto disputationem istam Tullius ingressus est, ut manifesto appareat, oratorem prauam quandam, qua aduersarius usus esset, interpretandi rationem peiore etiam eiusdem generis exemplo, quod ipse usurparet, ad absurdum perducere ac refellere uoluisse. Hoc autem uno alteroue uitio plus minus laboraret, nil referebat, ac multo sane ueri est similius, uerba illa QUA DE RE AGITUR consulto esse a Tullio neglecta, quam ut Praetores, relicta caeterorum interdictorum consuetudine *) in hoc duntaxat genere omisisse ea existimemus. Satis de illo uersiculo dictum est, quem uereor ne multo facilius mihi concedatur in ea formula inclusum fuisse, quam (quo nunc transeundum est) quod nihil in interdicti formulam addidi de rebus quas actor quum deficeretur, in eo fundo aedibusue habuit, restituendis. Quippe de illis quoque rebus hoc interdicto agere licuisse constat, *) neque in animo est Rudorffio controuersiam mouere, qui in supplendis legis Thoriae 5) L. 1. pr. Uti possid. L. 1. precario. L. 1. pr. Utrubi. L. 1. pr. De superfic. L. 1. pr. De it. pr. De migrando. — Gai. IV, act. 4. pri. L. 1. pr. §. 29. De 160. Festus s. v. Possessio. aqua quotid. L. 1. pr. De fonte. 6) Vide d. L. 1. pr. §§. 6. L. 1. pr. De cloacis. L. 1. pr. 31 — 34. 37. 38. L. 3. §. 15. Quod ui aut clam. L. 2. pr. De L. 14. L. pen. De ui.

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 299 fragmentis eiusmodi actionem iam illius legis latae tempore obtinuisse statuerit. *) Tamen non arbitror, illarum rerum mobilium disertam mentionem ipsa formula contineri, immo talem potius huius fuisse et conceptionem et interpretationem, ut earum rerum restitutio perinde ac fructuum omnisque caussae uno illo uocabulo RESTITUAs concluderetur. *) Quid igitur est? Aut arbitrio iudicis totum hoc a Praetore commissum esse, quemadmodum de fructibus et reliqua caussa nullo du¬ « continetur. » L. 5. De inter¬ 7) Vide supra p. 294. ibique dictis. (Idem) «Interdicta noxanotam 1. « lia ea sunt, quae ob delictum 8) Hoc quam late patuerit et « eorum, quos in potestate habequam multa fuerint tum Prae¬ « mus, dantur, ueluti cum ui toribus tum iudicibus inde excu¬ « deiecerunt, aut ui aut clam opus tienda, frequens huius uerbi, « fecerunt. Sed officio iudicis con quae obuiam fit, interpretatio et « tinetur, ut dominum sua imcum maxime haec loca ostendunt: « pensa opus restituentem absol¬ L. fl. §. 1. De V. S. (Pompo¬ «uat ; patientiam tollendo operi nius) « Restituit non tantum qui « praestantem noxae dedere iubeat «solum corpus sed etiam qui « et absoluat ; si non dedat, quan¬ « omnem rem condicionemque « tum impensae in tollendo opere « reddita caussa praestet, et tota « erogatum sit, tanti condemnet : « restitutio iuris est interpreta¬ « si neque patientiam praestet «tio.» — L. 22. eod. (Gaius « neque ipse tollat, cum possit, « Plus est in restitutione quam in « in tantum condemnet, in quan¬ « exhibitione : nam exhibere est «tum iudex aestimauerit, atque « praesentiam corporis praebere ; «si ipse fecisset. » — Conf. L. « restituere est, etiam possesso¬ 73. L. 75. De. V. S. L. 173. §. « rem facere fructusque reddere : « pleraque praeterea restitutionis 1. De R. I. L. 17. §. 1. L. 20. De R. V. L. 9. §. 5. Ad exhi¬ L. 81. « uerbo continentur. » — bendum. L. 38. §§. 4—6. 11. De eod. (Paullus) « Cum Praetor usuris. L. 2. §. 43. Ne quid in « dicat, ut opus factum restitua¬ « tur, etiam damnum datum actor lo. pu. L. fi. §. 2. Quod ui aut «consequi debet: nam uerbo reclam. Vat. Fragm. §. 93. «stitutionis omnis utilitas actoris Vulgaris formulae confirmatio. Quae ibi habuit.

300 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Vulgaris for- bio fuit, 2) aut secutorio arbitrarioue iudicio, quod, mulae confirmatio prout cum periculo aut sine periculo ex hoc interdicto Quae ibi habuit. ageretur, constitui solebat, explicitis uerbis cautum comprehensumque fuisse necesse est statuamus. Quorum illud idcirco non est probabile, quia Praetor expressis uerbis eius rei actionem in Edicto pollicetur: **) hoc autem ut magis placeat quam ipsi interdicto eiusmodi mentionem inculcare, ea maxime mihi caussa est, quod Ulpianum uideo hoc ius ex interdicti ui ac sententia magis quam e uerbis repetere, in uerbis autem ubi confirmatio quaeritur, non interdictum sed actionis potius ex interdicto natae formulam intentionemque demonstrare. 11) 9) Vide loca modo allata et «tur: hic dicendum est, interpraeterea L. 1. §§. 40. 41. L. 6. « dictum nihilominus tenere ; quia h. t. Vat. Fragm. §. 312. cuerum est ui esse deiectum » rel. — Quod genus arguendi e 10) d. L. 1. pr. h. t. formula, quinetiam ipsa dicendi figura, saepius occurrit, ut ecce 11) L. 3. §. 15. h. t. (Ulpianus) « Consequenter autem dicein L. 13. §. 5. De pignoribus, uis, « uerum quidem est, pecuniam « mus, ad res mobiles hoc inter¬ « dictum non pertinere, si quis « solutam non esse, sed auferri « uti frui prohibitus est re mobili; « hypothecam iniquum est » ; quo «nisi si rei soli accedebant res adhibenda sunt ex §. 4. ibid. « mobiles. Si igitur ibi fuerunt, uerba « quia suas condiciones ha¬ « dicendum est, etiam ad eas re¬ « bet hypothecaria actio, id est — « ferri hoc interdictum debere. » «si soluta est pecunia aut satis-L. 1. §. 6. h. t. « Plane si quae « factum est; quibus cessantibus «res sint in fundo uel in aedibus, « tenet. » — Denique uidendum «unde quis deiectus est, etiam ne arbitraria saltem ex hoc in¬ « earum nomine interdictum comterdicto formula talis fere fuerit: — « petere non est ambigendum. » SI PARET, AULUM AGERIUM A §. 32. ibid. « Si fundus, a quo NUMERIO NEGIDIO DE FUNDO COR¬ « ui expulsus sim, mihi restitutus NELIANO, O. D. A. VI DEIECTUM « esset, caeterae uero res, quae ESSE, CUM A. A. POSSIDERET «ui ablatae sunt, non restituan-QUOD NEC VI NEC CLAM NEC PRE-

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 301 Venio nunc ad duplicem illam, quam in interdicti formula posui, exceptionem, CUM ILLE POSSIDERET QUOD NEC VI NEC CLAM NEC PRECARIO A TE POSSIDERET. Quo loco fateor, adeo me testimoniis recitatis confidere, ut ne uocem quidem confirmandi caussa emitterem, nisi de hac ipsa re acerrimum haberem aduersarium illustrissimum praeceptorem meum, quem nisi honoris caussa numquam nomino, Sauinium. Qui mira cum constantia contra priorem illam exceptionem pugnat, atque uerba ILLE POSSIDERET Quod e formula eiicienda esse perseuerat. 12) Non quo neget Vir summus, quaeri in hoc interdicto, possederit actor necne; quod contra affirmauit semper, et aduersus omnes, nuper etiam aduersus Thibautium fortissime atque uerissime defendit. *) Sed quum alterius quoque interdicti, quod est de ui hominibus coactis armatisue, idem de ea re ius fuisse haud minus strenue contendat, probe perspexit, id nemini, mediocriter quidem Romani moris gnaro, se probaturum, si in altero interdicto adiectam in altero omissam illam exceptionem fuisse appareret. Quamobrem in uulgari hoc interdicto de ui ita cum Sauinio de formula dissentio, ut de iure conueniat, in altero interdicto contra est. Posterior autem haec de iure alterius interdicti dissensio, caput ac principium illius, quae hoc loco mihi attingenda fuit, dis¬ CARIO A N. Nio. POSSIDERET, NISI ageretur, secutorium iudicium EUM FUNDUM EASQUE RES, QUAS ualde dissimile fuisse. A. As. TUNC IBI HABUIT, N. N. A. 12) Besitz §. 40. p. 512. seqq. Aio. RESTITUAT, QUANTI EA RES (Ed. 6.) EST, CONDEMNA, S. N. P. A. 13) ibid. p. 510. et §. 10. p. Neque arbitror, ubi ex sponsione 172. seqq. Vulgaris formulae confirmatio. Exceptiones.

Vulgaris formulae confirmatio Exceptiones 302 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. sensionis, inferius exponetur. In praesentia satis est, a testimoniorum nostrorum tenore, contextu, quinetiam scriptura manum depellere, eaque integra et ab omni genere corruptelae ac suspicionis uacua et libera conseruare. Etenim statim in eo captionem uideo, quod in Sauinii libro fragmentum illud legis Thoriae sic exhibetur, ut uerba « quod eius is quei eiectus est possedevrit » et rursus haec « quod neque ui neque clam ne¬ « que precario possederit ab eo, quei eum ea posses¬ «sione ui eiecerit » typorum genere (sicut modo ipse feci) inter se distinguuntur : **) quasi uero haec exceptionem, illa nescio quid aliud continerent ; quum caussa sane nulla dici potest, quin duae exceptiones, ex usitata interdicendi formula petitae, utrisque enuncientur. Eodem consilio, uidelicet quomagis duae illae exceptiones in unam conflarentur ac contraherentur, uariando scripturae genere Vir doctissimus curauit, 15) ut in d. c. 44. pro Tullio Quon particula, ad exceptiones formulis intexendas aptissima sane atque usitatissima, 15) Festus s. v. Possessio. Cic. de 14) l. I. p. 513. not. 1. orat. I, 37. ad Fam. VII, 12. 15) ibid. nota 2. L. 13. L. 14. L. 16. L. 18. 16) Qua de re Sauinium admo¬ De exceptionibus. L. 11. §. 3. neri non opus est: e lege Thoria De exc. r. jud. L. 5. §. 2. De dol. exc. L. 25. §. 17. De heipse exemplum attulit (I. I. Conf. red. pet. L. 122. §. 2. De V. O. p. 540. not. 2.) Cui addam haec : — Conf. Brissonius de Formulis L. 1. §. 6. Ne quid in flu. pu. L. 1. §. 5. Uti possidetis. L. 1. Lib. V. §. 76. p. 383. E uul- §. 7. De cloacis. L. 1. §. 3. L. gari sermone adhibeas Senecae N. Q. IV, 6. 7. §§. 3. 4. Quod ui aut clam.

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 303 a formula auelleretur oratorisque sermoni adiiceretur; Vulgaris formulae confirmatio. quo nihil profecto fieri potest deformius. Neque me fugit, iam antea in principe Editione Amedei Peyron, Viri de tota ea oratione diuinitus meriti, sic exstare: quod qua ratione factum sit, quinetiam consilio an fortuito, equidem ignoro, tamen uix dubito, quin typothetarum erroribus, de quibus memini Editorem cum Orellio nostro conqueri, sit tribuendum, certe a Betero, Huschkio, Orellio Editoribus iamdudum correctum est. 17) Atque haec hactenus. Quodsi quis in ea re, quae ut testimoniis plana fieret curaui, etiam argumenta, Argumenta quibus confirmaretur, desiderauerit, hoc unum rogabo, ut alterum illud interdictum, quod Uti possidetis appellatur, attente uelit mecum considerare. Quippe id interdictum, quum ab Ulpiano sic conceptum traditur, UTI EAS AEDES, QUIBUS DE AGITUR, NEC VI NEC CLAM NEC PRECARIO ALTER AB ALTERO POSSIDETIS, QUOMINUS ITA POSSIDEATIS, VIM FIERI VETO; 18) apud Festum hanc formulam, antiquiorem profecto, inuenimus: UTI NUNC POSSIDETIS EUM FUNDUM, QUO DE AGITUR, QUOD NEC VI NEC CLAM NEC PRECARIO ALTER AB AL-TERO POSSIDETIS, + ITA POSSIDEATIS, ADUERSUS EA VIM FIERI VETO. 19) Iam ut mittamus uocabulorum AEDES ac FUNDUM di¬ 17) Eandem sententiam aduer¬ Conf. Gal. IV, 160. L. un. C. sus Sauinium defendit Jordanus Uti possidetis. I. I. p. 8. 19) s. u. Possessio, apud O. 18) L. 1. pr. Uti possidetis. Müllerum p. 233.

Vulgaris formulae confirmatio Argumenta. Auctoritates. Varietas. 304 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. uersitatem dubiamque extremorum, quae e Festo exhibui, uerborum lectionem; quibus de rebus nihil sane hoc loco attinet quaerere : quid ad hanc similitudinem addi potest? Nonne eodem plane modo hae formulae inter se differunt, atque in interdicto de ui antiquam illam legis Thoriae ac Ciceronis formulam cum contractiori illa, quam ad Gaii quidem et Ulpiani tempora uerissime Sauinius defendit, discrepare contendimus? Denique de omni illa formulae conceptione ne auctoritatibus 0) uidear carere, mecum sentiunt Huschkius, Walterus,*) Rudorffius??) Superest, ut de uarietate formularum, quas in hoc interdicto obtinuisse memoriae traditum est, dispiciamus. Primum autem est, ut quaeratur, quaenam ratio intercesserit inter formulam illam, quam Ciceronis aetate solennem usitatamque fuisse antea statuimus et e cap. 44. pro Tullio probare studuimus, atque alteram, quae in d. cap. 29. pro Tullio habetur. Quarum illa quum tali fuit exordio : UNDE TU, NUMERI NEGIDI, AUT FAMILIA AUT PROCURATOR TUUS AULUM AGERIUM AUT FAMILIAM AUT PROCURATOREM ILLIUS IN HOC ANNO VI DEIECISTI rel. hanc contra sic conceptam fuisse apparet: UNDE DE DOLO MALO TUO, NUMERI NEGIDI, AULUS 20) ad c. 44. et 46. pro Tul¬ 21) Gesch. d. R. R. p. 780. lio, in Analectis p. 161. seq. et 22) Zeitschr. f. gesch. R. W, in Richteri Annalibus criticis Tom. Tom. X. p. 63. seqq. IX. p. 591.

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 305 AGERIUS AUT FAMILIA AUT PROCURATOR EIUS IN HOC Vulgaris formulae uarietas. ANNO UI DETRUSUS EST rel. Enimuero huius diuersitatis VV. DD. alii aliam caus¬ ) sam rationemque reddiderunt, ut ecce Huschkius 23 censuit, posterius hoc exemplum esse interdicti de ui ex uetustiori edicto, ad superiorem autem modum hac aetate, qua Caecinae caussa acta est, in Praetorum edictis quidem plerumque uel perpetuo interdicti formulam propositam fuisse; at Praetorum decreta, nondum lege Cornelia lata, quae edicta perpetua in decernendo sequi iussit ?), ita secundum uarias caussarum figuras uariasse, ut ubi cuius familia deiecisset, interdicerent UNDE A FAMILIA TUA DETRUSUS EST; ubi procurator, UNDE A PROCURATORE ; denique si quis ipse deiecisset, aliis fortasse iuuantibus, ista tempestate (per illos annos) tali formula, UNDE DE DOLO MALO TUO DETRUSUS EST, 23) ad c. 29. pro Tullio, in « tores quilibet solebant iura ea, Analectis p. 142. seq. — Eum se¬ « secundum quae essent iudicacutus est Reinius, R. Pr. R. p. «turi, scripta edicto proponere. 511. — Caeteroquin in d. c. 29. « Neque uero omnia iura statue¬ M. Claudii nomen fictitium esse, « rant, quae ad contractus dirigen-Huschkio contra Beierum et Wal¬ « dos pertinerent; neque id simul « semelque fecerant, neque scriterum (I. I. p. 779.) adsentior. Qua de re cum maxime conferen¬ « pto iuri steterant: sed illud mudum est caput 20. legis Rubriae. « tauerant saepius, multaque in 24) Asconius in Cornelianam p. « hac re ad gratiam uel odium cer¬ 58. (Ed. Baiteri) : « Aliam deinde « torum hominum, ueluti fieri as¬ « legem Cornelius, etsi nemo re¬ « solet, gerebantur. Igitur legem « pugnare ausus est, multis tamen «tulit, ut et statim a principio «inuitis tulit, ut Praetores ex « Praetores ante edicerent, quo « edictis suis perpetuis ius dice¬ « iure essent usuri, et deinde ne¬ «rent : quae res cunctam gratiam « quaquam ab eo deflecterent. » — « ambitiosis Praetoribus, qui uarie Perlata illa lex est C. Calpurnio «ius dicere solebant, sustulit. » — Pisone M. Acilio Glabrione Coss. Dio Cassius XXXVI, 23. « Praea. u. c. 687. 20 Semestria, Lib. II.

306 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Vulgaris for- saepius uterentur. Denique uetustiorem, quam V. D. mulae uarietas. dicit, hanc formulam longe mitiorem fuisse quam alteram illam (quam e capite 44. pro Tullio nos proposuimus), quippe qua propter seruorum quoque ac procuratoris facta dominus alligetur. Contra Sauinius 23), quo ordine duas illas formulas modo adscripsi, eundem existimat etiam temporis esse, quo quaeque constituta atque in Edicto proposita fuerit: in eo quoque Huschkio aduersatur, quod statuit, priorem leniorem, posteriorem seueriorem fuisse. Etenim ubi Practor interdixisset UNDE TU . . . DEIECISTI, ei, quicum ageretur, eiusmodi latebram relictam fuisse, ut diceret, non ipsum se sed alios (quamquam se mandante uel iubente) deiecisse : cui calumniae quomagis obsisteretur, alteram illam formulam, UNDE DOLO MALO TUO . . . VI DETRUSUS EST 26), compositam atque, ut actori optio esset, priori seruata in edictum additam fuisse. Quae Virorum doctissimorum sententiae ambae partim ueri partim falsi aliquid habere uidentur. Mea autem coniectura haec est: Formula illa, quam e d. c. 44. priorem adscripsi, c. 30. pro Tullio: Unde dolo malo 25) l. I. p. 517. meo ui deiectus sit. Sic enim esse 26) In d. cap. 29. habetur Unlegendum, non uti in Editionibus de DE dolo malo rel., eaque parperperam habetur A dolo malo ticula, ab Huschkio I. I. apte demeo, praeter sermonis consuetudifensa, nullo iure hic eiecta esse nem etiam Codicis palimpsesti, uidetur. Quamquam ultro conquem nuper denuo contuli, auctocedo, ubi sententia magis interritas facit. Qua de re disputandi dicti quam formula referretur, locus erit in tertio libro nostro ad breuius illud loquendi genus etiam orationem pro Tullio. usitatius fuisse : ueluti statim in

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 307 uetustissimam duco, cuius quidem notitia ad nos per- Vulgaris formulae uarietas. uenerit, eademque ad haec tempora usque, quibus Caecinae caussa acta est, conseruata fuit nec umquam ex Edictis in perpetuum sublata neque aliter commutata quam ut uerbis detrudere, eiicere, deiicere gliscentibus annis, quinetiam fortasse per diuersa eiusdem aetatis interdicta paullulum uariaret. 27) Atque hoc est quod Cicero in d. c. 44. refert, fuisse illud interdictum apud maiores de ui, quod hodie quoque sit. Quid igitur opus fuit, ut, quum haec formula in edicto proponeretur, Praetores nonnumquam per hos annos altero illo interdicto et noua quadam formula intercederent, quemadmodum Cicero in d. c. 29. tradidit? Nimirum quod Sauinius ostendit, uulgarem, de qua antea diximus, formulam aliquando propter angustiorem istam uocum Procurator et Familia interpretationem, quam Cicero defendens Caecinam inter exempla perstrinxit 23), nimis apparuisse actori difficilem calumpro 27) Caecina c. 17. « Quid? « gnificat. » — De uerbo Eiicere « detrusum dices? nam eo uerbo uide d. c. 7. legis Thoriae, uerbis « antea Praetores in hoc interdicto supra p. 294. exhibitis. Cic. de « uti solebant. » — Conf. ibidem c. lege agraria III, 3, 11. « etiamne 16. s. fi. « deiectus detrususque « si ui eiecit? etiamne si clam, sum. » L. 4. §. 27. De usurp. et «si precario uenit in possessiousuc. pro Tullio c. 29. 45. — Ad¬ « nem? Ergo hac lege ius ciuile, de ex alio Edicti capite : pro Quin¬ « caussae possessionum, Praetoctio c. 27. 6. extr. — Sauin. I. I. « rum interdicta tollentur. » L. 18. p. 519.— Verissime autem Husch¬ §. 15. De dam. infe. — De uerbo kius ad d. c. 29. « Illa uero, in¬ Deiicere conferantur loca ex oraquit, « uox detrusus idcirco uidetione pro Caecina supra p. 295. « tur Praetoribus displicuisse, quoadscripta. « niam eam solam uim, quae mac 28). 19. 20. « Si me uillicus « nu et ipso tactu corporis fit, si¬ « tuus solus deiecisset, non familia

Vulgaris formulae uarietas. 308 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. niaeque obnoxiam, prorsus infitiari non audeo, quamquam satis antiquam duco horum uocabulorum interpretationem, quam ueram aequam bonoque iudice dignam, quinetiam expeditam exploratamque esse Cicero demonstrat: tantummodo non adducor ut credam talem caussam fuisse, cur altera illa formula, quae dolum eius quicum agitur tam personae eius quam familiae procuratorique substituit, a Praetoribus componeretur atque in Edicta reciperetur, aut e peculiari saltem quarumdam caussarum figura actoribus accommodaretur. Contra hoc magis arbitror Praetores mouisse, quod in quibusdam caussis intelligebant, iniquiorem existere uulgarem interdicti formulam ei quicum agitur iustoque « miliae genere et nomine conti¬ « deiecisset, ut opinor, sed aliquis « nebuntur. » — De familiae no¬ « de familia . . . Quid enim famine in hoc interdicto uide L. 1. « cilius est quam probari iis, qui §§. 16 — 18. 20. h. t. L. 195. « Latine sciant, in uno seruulo fa¬ §. 3. De V. S. Paulli V, 6, 3.; « miliae nomen non ualere? Si in aliis rebus: L. 40. De V. S. « uero ne habeas quidem seruum « praeter eum, qui me deiecerit, Appuleii Apolog. p. 52. (Bipont.) « clames uidelicet : Si habeo fa¬ « Quindecim liberi homines popualus est, totidem serui familia, «miliam, a familia mea fateor «totidem uincti ergastulum. » «te esse deiectum. Neque du¬ Phaedri Fab. III, 19. « Aesopus « bium est, quin, si ad rem iudi¬ « candam uerbo ducimur, non re, « domino solus cum esset familia » rel. Conf. Festum, Brissonium, « familiam intelligamus, quae con¬ «stat ex seruis pluribus ; quin Forcellinum, Dirksenium s. v. Familia; Rittershusium (apud Schul¬ « unus homo familia non sit . . . tingium) ad d. Paulli locum ; « At uero ratio iuris interdictique Fornerium ad d. L. 40. — Adde: « uis et Praetorum uoluntas et hopro Tullio c. 10. et L. 2. §. 14. « minum prudentium consilium et Vi bon. rap. — De procuratore « auctoritas respuat hanc defenuide supra p. 118. seqq., ubi « sionem et pro nihilo putet . . . etiam Ciceronis uerba in nota « Etiam . . si tuus seruus nullus 11. exhibui. «fuerit sed omnes alieni ac mer¬ « cenarii, tamen et ipsi tuae fa¬

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 309 periculosiorem. Quod ubi de eo, quod ipse deiecisset, agebatur, nunquam, opinor, usu uenit. Quid autem quum aut familia aut procurator deiecerat? Si id solum spectaueris quod plerumque fieri solet, uidelicet ut ex eiusmodi deiectione dominus possideat, expedita res est, nec quidquam iniqui habet interdictum, quo ex facto familiae procuratorisue ad restituendum dominus tenetur. Sed diuersa res erat, si quando (id quod rarius quidem at nonnumquam tamen accidit, ac facile potuit interdictum componentes effugere) ex illo familiae procuratorisue facinore fructum dominus non ceperat, neque fundum, quem actor interdicto repetebat, possidebat, neque restituendi facultatem habebat. Nam tunc sane, nisi mandante uel iubente, sciente ac prudente domino, denique nisi dolo malo domini factum esset, durissimum fuit dominum ad restituendum damnumque sarciendum teneri ac, nisi omni modo satisfaceret, litis aestimatione atque adeo poenis condemnari.29) 29) Hoc quoque loco Husch « praestare cogitur, id quidem kius magna ex parte mecum fa¬ « quamuis Aedilium edictum (L. 1. cit; nam ad d. c. 29. sic scri¬ « §. 1. L. 25. §. 3. De aedil. ed.) psit : « Quod interdictum (scil. « adhuc similiter scriptum sit, uulgare ex d. c. 44.) « longe se¬ « paullo durius est, unde eius men¬ « uerius est superiori (in d. c. «tio in eo edicto de ui, quod Ul-29.), « siquidem eo propter ser¬ « pianus (L. 1. pr. De ui) nobis « uorum quoque ac procuratoris — « seruauit, merito est detracta.» « facta dominus alligatur; et in Equidem quam V. D. constituit « persona quidem seruorum iudistinctionem inter familiam et «stissime ; his enim non cohibitis, procuratorem, consulto omisi, « si postea noxae deditis ei carenquia in actionibus, quae familiae « dum erit, ipse sibi imputabit donomine darentur, non puto illa « minus: sed quod etiam procura aetate tam expeditum fuisse, quod « toris, cui bonorum suorum adalias docemur, dominum noxae « ministrationem permisit, facta dedendo adeo perfungi posse, ut Vulgaris formulae uarietas.

Vulgaris formulae uarietas. 310 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Atque haec, mea quidem sententia, caussa fuit, cur nouam illam interdicti formulam componerent, quam, conseruata caeteroquin uetere illa ac uulgari, huic duntaxat generi accommodabant, eaque ratione et iuri et aequitati consulere solebant. Quod si ita est, uerissime Cicero in d. c. 29., proposita illa formula, quicquid de ui huius exempli ad probandam M. Tullii caussam statuas, dicere pergit: « Sicut ita interdictum est et sponsio facta, ego me «ad iudicem si defendam, ui me deiecisse confitear, « dolo malo negem; ecquis me audiat? Non opinor « quidem. Quia si ui deieci M. Claudium, dolo malo «deieci; in ui enim dolus malus inest: et Claudio « utrumuis satis est planum facere, uel se a me ipso «'ui deiectum esse, uel me consilium inisse, ut ui « deliceretur. Nec puto huic coniecturae meae officere nouam quandam tertiamque eius interdicti formulam, quam Gaii, Ulpiani caeterorumque iurisconsultorum, quos nostros haud absurde appellamus, temporibus obtinuisse, partim testimoniis docemur, partim uestigiis odorari possumus. 30) Eam puto talem fere fuisse: « uerbum refertur ad personam recte restituisse aut satisfecisse « eius, qui deiecit, nec pertiuideretur. Qua de re proprius « neat ad eum, cuius familia deiedisputandi locus erit in libro ter¬ « cit, (nec enim ego uideor detio, ubi de iure caussae Tullia¬ «iecisse si familia mea deiecenae tractabimus. «rit) consequens fuit addere aut 30) Vide L. 1. pr. h. t. (Verba « familia tua deiecit.» Conf. §. habes supra p. 296.) §. 11. ib. 15. ib. — De exceptione uide « Ait Praetor, Deiecisti aut fami¬ « lia deiecit: merito familiae men¬ Gaium IV, 154. Paullum V, 6, «tio habita: nam cum deiecisti 7. L. 1. §. 30. L. 18. pr. h. t.

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 311 UNDE TU NUMERI NEGIDI AULUM AGERIUM IN HOC ANNO VI DEIECISTI AUT FAMILIA TUA DEIECIT, O. D. R. A., QUUM NEC VI NEC CLAM NEC PRECARIO A TE POSSIDERET, EO RESTITUAS. Etenim quo magis ius ciuile inde ab hac Ciceronis aetate litteris excolebatur atque elatiori quadam doctrina in artem expoliebatur, eo magis solidum tam cauendi quam interpretandi genus, ex ipsis iustitiae aequitatisque praeceptis deriuatum, priscis istis uerborum ambagibus infinitisque captationibus successit. Unde cum saepe alias tum in hoc interdicto effectum, ut commodiori quadam breuitate in componendis actionum aliarumque rerum formulis deinceps defungerentur. **) Ut ecce quum in ueteribus illis interdictis iuxta dominum deiectum etiam familia ac procurator eius commemoraretur, posthac hisce omissis solum dominum retinuerunt, quoniam, ueluti corporali illo uerbi delicere intellectu in iuris effectum utilitatemque conuerso, statuebant, cuius familia aut procurator deliceretur, eum, si 9 per hos antea possedisset, ipsum uideri deiectum. 32 Conf. §. 6. I. De interdictis. « caussa mentis trepidatione. Sed - De anno uide loca supra (p. 296.) « postea detracta est uis mentio allata. «ideo, quia quodcunque ui atroci 31) E magna exemplorum alia « fit, id metu quoque fieri uideaiura spectantium copia unum hoc «tur. » Conf. L. 3. pr. eod. afferam: L. 1. Quod met. ca. Adde in Verrem III, 65. «C. Gal- (Ulpianus) « Ait Praetor: Quon « lus . . . postulauit a L. Metello, C METUS CAUSSA GESTUM ERIT, « ut ex edicto suo iudicium daret C RATUM NON HABEBO. Olim ita « in Apronium Quod per uim aut « edicebatur: QUOD UI METUSUE « metum abstulisset, quam formu¬ « CAUSSA. Vis enim fiebat men¬ « lam Octauianam et Romae Me¬ «tio propter necessitatem imposi¬ « tellus habuerat, et habebat in « tam contrariam uoluntati; me¬ « prouincia » rel. «tus, instantis uel futuri periculi 32) L. 1. §. 22. h. t. « Quod Vulgaris formulae uarietas.

