§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 421 quia iurisconsultus esset, uictum a L. Crasso fuisse, sed quia rationem suam de uerbis prae sententia habendis non probauerit Centumuiris. Deinde ius ciuile defendit, laudat, extollit, eoque sublato neque priuatorum patrimonia conseruari neque rempublicam saluam esse posse contendit. Denique in hac ipsa caussa si ius suum Caecina non obtineat, fore, ut multo magis ius ciuile, communis omnium utilitas, populi Romani caussa, quam Caecina actor detrimento afficiatur. Quod si de auctoritatibus quaeratur, praestantiorem certe quam C. Aquillii nullam inueniri posse. Atque haec omnia Tullius, quamquam ne unum quidem continent argumentum, quo uere dici possit defensionem aduersarii illam, qua de agitur, adoriri ac redarguere, tali modo disputat, ut summam semper omnium laudem tulerit. Nec immerito, dummodo oratoriam potius artem quam merum caussae ius respexeris. Quippe uetus est, in caussa difficili ancipitique et coram iudice non perspicacissimo saepe magis expedire multa proferre alieniora quidem a caussa, at sua ui ac potestate uerissima et euidentissima, quam in illis, quae ad rem stricte pertineant, ob id ipsum impeditioribus et ad probandum durioribus, consistere. Pergit tandem orator ad ea, quae propiora sunt quaestioni, in qua omnis ea disputatio uersatur. Nam in capitibus 28. et 29. ostendit, defensionem illam Non deieci sed obstiti, etiamsi uera sit, nihil tamen Aebutio prodesse, neque ullo modo Caecinae sponsionem infirmare. Nimirum quum in uerborum angustias argutiasque compellatur, inuitum quidem at suo iure Locus tertius.

Locus tertius 422 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. se contendere, Caecinam, etiamsi non sit deiectus inde, quo accedere et intrare uoluerit, hoc est de fundo Fulciniano, esse tamen inde, ubi fuerit, unde armis pulsus aufugerit, hoc est, de proximo uicini fundo, de uia, denique alicunde. Atqui in interdicto Fulcinianum illum fundum nominatim non demonstrari, sed undecunque deiectus sit Caecina, eo iuberi restitui ab Aebutio. Hunc igitur, qui nullum in locum Caecinam restituerit, at ex interdicto se restituisse sponsione contendat, necesse esse sponsionis condemnari. Quod argumentum, facetum quidem et ad deridendas uerborum captationes egregium, quam nihil omnino potuerit ad interdicti ius probandamque Caecinae caussam ualere, supra indicauimus ?). Iam una denique superest ratio, impugnandae Pisonis illi defensioni uere destinata. Dico praeclaram illam de uocabulis UNDE et eo disputationem, quae in capitibus 30. et 31. habetur. Quippe summa non solum arte sed etiam probabilitate docet orator, illorum uerborum tam ex indole linguae Latinae quam e sermonis consuetudine exemplisque talem esse uim et naturam, ut UNDE duas res significet, tam ex quo loco quam a quo loco, eo autem aequabili ubique ratione in eum locum ualeat. Atque hic est tertius oratoris nostri locus, quo defensionem illam Aebutii Non deieci sed obstiti refellere se profitetur. Cuius uniuersae disputationis si, detractis ornamentis fucoque oratorio, summam subduxeris, duo habebis argumenta, unum hoc : uerbo 21) §. 2. p. 297. seq.

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 423 Deiicere ex usu tam interdicti quam quotidiani sermonis subiectam esse non simplicem notionem eiicere, sed duplicem, et eiicere et prohibere; alterum illud, ex eadem sermonis consuetudine uerba interdicti Undeeo non solum Ex quo loco — in eum locum, sed etiam A quo loco — in eum locum significare. Addas superius illud, si placet, derisorium magis quam serium, quo planum facere studebat, etiamsi ad uerborum argutias cauillationesque ueniendum esset, saluam tamen Caecinae caussam fore. Alia argumenta, ex ipsa iuris, aequitatis, publicae utilitatis ratione petita atque ad huius interdicti, quo de agitur, ius caussamque directa, nulla inuenies. Qualia tamen e diuersa parte Pisonem nonnulla protulisse, et quanto plura proferret in iisque defensionis robur praecipuumque caussae firmamentum collocaret, tanto uerius commodiusque Aebutii caussam orauisse, ex iis, quae suo loco supra disputauimus, probabile illud, hoc autem perspicuum est. Atque hoc est, quod antea demonstraui 22), a uerbo magis quam a sententia Tullium hoc loco pugnasse. Utique mirum hac parte ac paene ludicrum orandi consilium artificiumque licet obseruare. lubet orator in actionum caeterarumque rerum formulis scriptionibusque interpretandis sententiam, aequitatem, utilitatem sequi, uerba ita aestimare, ut quae seruiant illis tota neque sua ui ac potestate quicquam ualeant. Vituperat Pisonem, qui uerborum praecipuam esse rationem habendam posuerit. Quibus praeceptis traditis, quinetiam longe lateque 22) §. 5. p. 387. Locus tertius.

Locus tertius. 424 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. expositis ac confirmatis, quum ad caussam defendendam transiisset, quid egit ? Verborum diligentissime rationem significationemque exposuit; quid ualerent uerba delicere, unde, eo, copiosissime planum fecit, atque hac parte omnibus, ut opinor, caussam Caecinae probauit. Quid ab sententia, ab aequitate, ab utilitate interdicti? Nihil omnino protulit ipse, quinetiam quae aduersarius ex hoc genere disseruerat, silentio praeteriit consultoque uitauit. Ut in pauca conferam, alteram interpretandi rationem Tullius commendauit, alteram secutus est: eo consilio quod uerum, quod rectum, quod euidens esset, utrinque caussae suae comparauit: ipsum autem artificium admirabili orandi consilio astutiaque, fortasse etiam quibusdam aduersarii uitiis in lucrum conuersis, texit atque audientium animis subtraxit. Videamus nunc, quid de hac defensionis parte Viri docti statuerint. Atque, ut ab antiquioribus illis incipiam, qui rhetorice magis quam ex iure ciuili Tullii orationes illustrauerunt, primus Omphalius non dubitauit ei disputationi, quae a capite 23, incipit, hisce uerbis praeludere: «Transit ad Pisonis reprehensionem, eiusque de- «fensionem infirmam, nugatoriam, secum pugnan¬ «tem et plane alieno tempore, et contra quam « caussae utilitas postulat, institutam, in odium « rapit atque contemptionem. In eadem sententia Latomus fuisse uidetur. Contra Pellitarius ad exemplum illud Tullii, quod e capite 12. retulimus, sic adnotauit :

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 425 « Hoc tamen interesse uidetur, quod Aebutius infi¬ « tiabatur Caecinam fundi possessorem ac domi¬ "num, in exemplo uero assumitur dominus aedium « et possessor. Melanchthon autem, « Disputabant, inquit, aliqui, « iniuriarum agi potuisse, sed non posse agi inter¬ « dicto Unde ui; quia rixa orta esset, antequam in « fundum uenisset Caecina. Haec elusio satis ar¬ « guta et non absurda fuit. Hotomanus statuit, calumniose hoc loco Ciceronem et ad tempus caussamque nimis accommodate respondisse. « Cum enim, inquit, id quod de loco « dicebat Aebutius, deiectum uidelicet a Praetore « neminem intelligi, nisi qui, cum in eo loco esset, « ex eo depulsus est, hoc tantum significet, nemianem delici, nisi qui locum illum aut possideat aut « teneat, id est, nisi in eo sit 23): tamen callidissi¬ « me uerba ipsa Non deieci sed eieci, quae frigi¬ « dissima prima specie uidentur esse, urget atque « insectatur, sententiam illorum calumniose dissimu¬ « lans, et defensionem illam, quasi perridiculam ac « plane nugatoriam, pluribus uerbis exagitans » rel 24). Simul ostendit, iure Aebutium armatos homines Caecinae opposuisse, ne ipsius fundum ipso inuito ingrederetur 25). 23) Ex his uerbis accuratius sunt « certe intellexisse Aquillium (2), definienda ad uaria loca Hotoma¬ « sed artificiose Tullius » rel. ni quaedam adnotata, ueluti quod 24) Vide Hotomani Argumenad c. 28. uerba In quo fuisset intertum h. or. pretatur : « Sic accipio, quem pos¬ 25) Ad c. 1. vs. Non dubitauit « sedisset : et sic puto aut dixisse aut id ipsum sic scripsit : «Dissimulat Locus tertius.

Locus tertius. 426 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Omnem autem hanc Hotomani sententiam 26), nostrae quam maxime affinem, uehementer improbauerunt Cras 27) et Garatonius 23). Qui tamen quum non illud solum animo praecepissent, possedisse Caecinam, sed etiam hoc, perinde possidenti atque non possidenti Pisonem illam suam defensionem et diuersitatem, quae esset inter deficiendum et prohibendum, obiicere: non potuerunt profecto neque de patroni defensione neque de interpretis opinione aequi iudices existere. Klotzius ita Hotomanum aduersus Garatonium defendit 22), ut statuat, haud improbabilem illam Pisonis defensionem fuisse, uidelicet si Caecina non possedisset. Simul autem probabilem existimat Caecinae possessionem fuisse 30). Quam quoniam adeo pro certa 26) Praeter loca modo dicta « Cicero defensionem Aebutii: decognoscitur ex adnotationibus ad « fendebat enim, quantum ego c. 11. vs. Non deieci et Non enim « existimare possum, se ob eam te sum passus; ad c. 12. vs. Si « caussam armasse, ne uis sibi qui introire; ad c. 13. vs. Unde « afferretur, ac de suo fundo ui a ui prohibitus et vs. Quod obstite¬ « Caecina deiiceretur; quinetiam rit; ad c. 23. vs. Non deieci ; ad « non modo id confitebatur, sed c. 28. vs. In quo fuisset. « etiam profitebatur ac prae se 27) I. I. p. 38. 39. seq. Aliorum « ferebat ; testes enim eos ipse opiniones traduntur ibidem in « sumpserat, quemadmodum Cae¬ Praef. p. VI. seq. « cina in ipsius fundum per uim 28) Videsis quae ad c. 11. et «armatis hominibus ingredi cona¬ 13. (II. in nota 26. citt.), quin¬ «tus esset ; et eum prohibuisset etiam ad c. 31. vs. Ut uero iam « non deiecisset. Atque hoc uicontra Hotomanum disputauit « delicet quasi grauissimo in sua Conf. h. supra p. 392. not. 20. « caussa firmamento utebatur. » et p. 387. not. 11. Adde quae supra attuli p. 392. 29) in Adnotatione ad c. 11. not. 20. Certe in illo manifestus 488. seq. p. est error Hotomani, quod putaibid 30). p. 459. seqq. Sed uit, etiam hominibus armatis Caecinam ultro uim intulisse. quam parum Klotzius teneat,

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 427 habet lordanus *), totum illud Aebutii Non deieci sed obstiti ad Omphalii modum abhorret et contemnit. Quartus defensionis locus ille est, quo orator docet, in hoc interdicto de ui armata actori non esse ad uincendum necessarium, quum uim pateretur, possedisse. (capp. 31. et 32.) Quam iuris formam non temporis caussa finxisse Tullium, sed ex ipsa interdicti conceptione et, quae tum obtinuit, ratione hausisse, supra latius exposuimus 32). Itaque unum hoc reliquum est, ut Virorum doctorum suffragia, in utramque partem data, dinumeremus et separemus. Quid ergo est? Ciceroni crediderunt Cuiacius 33), Ferratius **), Pothier 33), Garatonius 36), Huschkius *), lordanus 38), Rudorffius *), Walterus **) denique pedetentim Schraderus *). quid intersit inter possessionem 35) Pandectae, Tit. De ui. Art. ac proprietatem, ex eo cum ma¬ I. §. 2. N. 14. (T. III. p. 124.) xime perspicuum est, quod ad 36) Ad c. 31. vs. Ut uero iam. c. 9. (p. 485.) scripsit, P. Cae¬ 37) Ad c. 46. pro Tullio, in sennium et Sex. Clodium testes Analectis p. 164. de possessione dixisse, eamque 38) l. I. p. 6. seq. — Secutus caussam esse, cur lubricam eam magis est quam intellexit illam tam caussae quam testimoniorum sententiam, qui sic scripserit : partem nonnisi leuissime orator « Nam hanc interdicti de ui arillic attigerit. Conf. ibid. p. 510. « mata uim fuisse contendo, ut 31) l. I. p. 8. « is, qui deiecisset alterum ui 32) §. 3. p. 337. seqq. §. 5. « armatis hominibus, siue is iure p. 383. seqq. « possedisset, siue iniuria, resti-33) Ad L. 18. De ui (in Opp. « tuere deberet » rel. Ed. Ven. T. IV. p. 600.), ad L. 4. 39) Zeitschr. f. gesch. R. W. C. eod. (T. IX. p. 1078.), ad Tom. X. p. 63. seqq. Paulli R. S. V, 6, 6. (T. I. p. 426.), 40) Gesch. d. R. R. p. 780. ad L. 41. De V. S. (T. VIII. p. 496.) 41) Ad §. 6. I. De interdictis. 34) Epist. I, 12. p. 49. Locus tertius. Locus quartus.

Locus quartus. 428 Cap. 1. De iure caussae Caeciniande. Contra neminem umquam, nisi qui possedisset, uincere hoc interdicto potuisse, placuit Giphanio 42) Marcilio *), quem lanus a Costa sequi uidetur, Schultingio") Crasion), Sauinio *), Klotzio *), Reinio *). Unus fuit Hotomanus, qui constantissime defenderet, iis, qui aut possedissent fundum, quum deiicerentur aut tenuissent, seu corpore suo in fundo fuissent, interdictum utile fuisse, neque aliud quid¬ 49). quam Pisonem contendisse 42) Ad Tit. Cod. Unde ui, p. 44) Ad Paulli R. S. V, 6, 6. 277. « Secunda differentia erat, not. 30. « Cicero quidem in ora¬ « quod illud (interdictum de ui «tione pro Caecina multis artifiarmata) « daretur etiam ei, qui « ciis oratoriis probare nititur, « non possideret, cum deiicere¬ « interdictum Unde ui etiam recte «tur. De hac differentia prolixe « impetratum esse a Caecina, qui « Cicero pro Caecina. Dubito ta¬ « agrum, quo de agebatur, nun¬ « men de ea, nec Ciceroni facile « quam possederat, at in eum «credendum foro seruienti : ne¬ « intrare uolens prohibitus erat : « que enim recte potest dici de¬ « sed illum iamdudum Fr. Hoto¬ «'iectus qui non possedit, idque « manus aliique Viri eruditi refu¬ «tarunt. » « uerius puto. » — Idem ad §. 6. I. De interdictis p. 563. « Non 45) l. I. p. 14. seq. p. 27. p. « datur, inquit, ei, qui nondum 35. seq. « possedit, uerbi gratia, si em¬ 46) 1. I. p. 510. seqq. « ptor fundi uel heres, possessio¬ 47) Ad h. or. p. 455. seqq. «nem fundi ingressurus primum, 510. p. « prohibeatur ingressu, non datur 48) I. I. p. 512. seq. « ei hoc interdictum, sed actio in¬ 49) In Argumento h. or. « Re- «iuriarum. Quod contra tamen « sponderi, inquit, nullo negotio « Cicero pro Cecinna disputat et « (Ciceroni) poterat, in ui armis « iudices fefellit. » Caeterum ne « facta, etiamsi is, qui delicitur, tertio quidem illi Ciceronis loco « non possideat, in loco tamen Giphanius fauere uidetur, qui « esse illum oportere: quod si, ibidem iniecit, Ciceronem multa « cum iuris in eam rem nihil hacauillari de uerbo Deiicitur et de « beat, neque eam possideat, uerbo Eiicitur, Non deieci sed « tamen ingredi uelit, sine ulla obstiti etc. « iniuria prohiberi ac repelli pos¬ 43) Ad §. 6. I. De interdictis. «se.» — Conf. ad c. 1. vs. Si

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 429 Quintum Tullius argumentum, quo proximum illud ueluti cumulo augeatur, hoc profert, reuera possedisse fundum Caecinam. Quo fidem faciat, uaria tentat, possessionem hereditate translatam, apprehensam a Caecina, denunciationem, deductionem. Certe frustra haec omnia, uti satis, opinor, suo loco apparuit 60), Caeterum hac quoque parte secundum Caecinam litem dederunt Ferratius *), Garatonius 52), Cras 33); sed Hotomanus 32), Schultingius 55), Sauintus 56) aliique nobiscum senserunt, et possedisse Caecinam strenue negauerunt. Mediam quorundam perplexamque . iudicandi rationem supra perstrinximus Extremo loco illud aduersarii refellitur quod negauerat ciuem Romanum esse Caecinam. Qua parte nos haud magis quam caeteri dubitauimus Tullii disputationem firmam probabilemque existimare. Quid ad interdicti ius ac caussam, qua de agitur, hoc ciuitatis ius ualuerit, nos tanto accuratius supra inuestigauimus 32), quanto magis eam quaestionem, haud inutilem profecto, ab interpretibus neglectam inueniebamus 59), de I. C. XV, 32. in Opp. Lucae caussa more, ad c. 27. vs. Sin Tom. IV. p. 274. autem ingredienti, et passim ad 54) In Argumento et ad c. 14. c. 31. — Vide etiam quae supra vs. Quod uis Caecinae, ad c. 32. p. 425., ibique not. 23. ex Hopassim. et tomano attuli, et nostra p. 379. 55) l. I. supra not. 44. 50) Supra §. 4. p. 350. seqq. 56) l. I. p. 511. seq. 51) Epist. VI, 7. p. 414. 57) Vide §. 4. extr. — Conf. 52) Ad c. 31. vs. Ut uero iam, h. supra not. 30. et 38. p. 427. ad c. 32. vs. Qui colonus habuit, seq. et ad Argumentum Hotomani. 58) §. 6. p. 401. seqq. 53) l. I. cap. 4. §§. 3. 4. p. 31. 59) Non sunt mihi refellendi seqq. — Conf. Donellum in Comm. Locus quintus Locus sextus.

Conclusio 430 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Haec est Ciceronis defensio, singulis partibus locisque descripta. Quae quid ad caussam Caecinae recuperatoribus probandam effecerit, aut, quo iure tum utebantur, potuerit tamen efficere, nos, quoad in re dubia coniecturae locus esse uidebatur, antea demonstrauimus 60). Illud addam, qui putant, uictoriam oratorem clienti suo comparasse *), haud absurde aliquantulum argumenti sibi uisos esse inuenire tam in Oratore ad M. Brutum, in quo libro Tullius hanc caussae actionem sibi quodammodo gratulatur 6), quam in epistolis illis inter Ciceronem et Aulum quemdam qui putauerunt, possidere Caeciciuitate Caecinae, neque de alia re ulla actum esset. nam, nisi ciuis esset, non potuisse, aut ea saltem ratione 60) §. 5. p. 377. p. 390. seq. 61) Marcilius ad §. 6. I. De Pisonem in refellenda Caecinae interdictis. Leclerc in Introd. ad possessione usum esse : ueluti Pellitarius (ad c. 32. vs. Atque h. or. p. 217. seq. Drumannus (I. I. p. 335. seq.). — Verumtamen in hoc, et ad c. 35. vs. Vestri iu¬ Marcilius cum Balduino (de Jurisdicii), Melanchthon (in Argumenprudentia Muciana s. fi.) aliisque to h. or.), quinetiam nostris dieiniustam existimat Caecinae causbus Drumannus (l. 1. p. 341.); multo minus Passeratius existisam fuisse ; nec credendum Momans, ius possessionis, quo de tzio in Praefat. ad h. or. p. 452. 62) c. 29. «Is erit igitur eloagitur, hereditate fuisse a Caesennia in Caecinam translatum, « quens, . . . qui poterit parua eaque ratione coniunctam in hoc « summisse, modica temperate, « magna grauiter dicere. Tota iudicio ciuitatis, hereditatis, possessionis caussam fuisse. Quem « mihi caussa pro Caecina de uer¬ « bis interdicti fuit. Res inuoluuide ad c. 12. vs. De iure posses- « tas definiendo explicauimus, ius sionis. — De utraque opinione « ciuile laudauimus, uerba amconf. nostra p. 402. et p. 350. « bigua distinximus. Fuit ornanseqq. — Denique nihil magis est mirandum, quam O. Müllerum « dus in Manilia lege Pompeius : (Etrusker T. I. p. 416.) ita Tullii « temperata oratione ornandi cohanc orationem commemorare, « piam persecuti sumus. Ius omne quasi totum illud iudicium de « retinendae maiestatis Rabirii

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 431 Caecinam scriptis, ubi hic ueterem se illius clientem Conclusio. ). appellat 63), est habita, Drumannus (I. l. p. « caussa continebatur. Ergo in c omni genere amplificationis exseq 335..) haud inualidis argumentis defendit aduersus Orellium « arsimus. » 63) ad Fam. VI, 7. ibid. Ep. nostrum, qui litem patri, epistolas filio attribuit in Onomastico 5.6.8. Conf. Ep. 9. ibid. et XIII, Tulliano. 66. — Hunc A. Caecinam ipsum fuisse, pro quo oratio proposita

Codices Mes. Parisienses. CAPUT II. De uarietate lectionis in oratione pro A. Caecina. Commentatoribus supra adscriptis hoc loco addendi sunt: (F. C. Rumpf) Obseruationes in Ciceronis orat. pro Caecina loca quaedam difficiliora. Gissae 1810. 4. Lectiones uariantes ad Orationes pro A. Cluentio, M. Caelio, A. Caecina, Lege Manilia, in L. Pisonem, pro P. Quintio, in Verrem, — in M. Tulli Ciceronis orationum pro Scauro, pro Tullio, et in Clodium Fragmentis ineditis et rel., Ed. Amedei Peyroni, Stuttgardiae et Tubingae 1824. 4. p. 199—213. Variae lectiones librorum aliquot M. T. Ciceronis ex Codice Erfurtensi enotatae ab Eduardo Wundero, Lipsiae 1827. 8. Praefat. p. LXXIV—LXXVII. et p. 87—93. Codices manuscriptos adhuc contuli octo, quorum index sequitur. Bibliotheca regia Parisiensis tres habet, qui hanc orationem continent, in Catalogo N. 7774. 7779. 7782. Eos supra descripsi ad orationem pro Quinctio, ac deinceps, ut antea, designabo Pe, Pk *), Pm. Quorum 1) In hoc Codice Pk. sic in- Argumento instructa : « M. T. scripta est haec oratio breuique « Ciceronis oratio pro A. Caecinna.

De uarietate lectionis in oratione pro A. Caec. 433 tertius quidem, ab initio mancus *), incipit a uerbis Codd. Mss. Parisienses « antea laborabam" in c. 1. §. 3. Codex Bibliothecae R. Taurinensis Athenaei, in Taurinensis. Catalogo (Taurini 1749. fol.) p. 168. inter Codd. Mss. Latinos sic descriptus: Codex DCVII. I. V. 1. Membranaceus, cui folia 321., saeculi XV., iconibus aureis et stemmate Cardinalis a Ruuere insignitus. Habentur in eo M. Tullii Ciceronis Orationes XXXVII., omnes uidelicet praeter Philippicas et Verrinas *), (Folio.) In fine Codicis legitur: M. T. C. Orationes expliciunt anno MCCCCXL. die XV. Octobris. Nota erit : T. Ambrosiani. Codices Ambrosiani duo, quorum prior membranaceus (in dorso: N. 96.) continet orationes pro L. Murena, S. Roscio, A. Caecina, de lege agraria duas, in Pisonem, pro C. Rabirio «ledicas quotiens illius affinem « Cum Aulus Caecinna se de fun¬ «te» usque ad c. 15. vs. « spe¬ « do suo ui deiectum a Sexto «ctarisne id ut P. C. ex repu. « Ebutio quereretur : Agit Cicero « funditus tolle » ; folium 326. « aduersus Ebutium de ui et ui « armata. » continuat orationem pro Caecina, 2) Folium 323. continet pro in fine folii 324. abruptam, et Rabirio Postumo c. 14. vs. « ipse sic deinceps folia, quae sequuntur, « custodiam uidit in uinclis » excepto f. 330., quod habet pro Rabirio Postumo c. 7. vs. « nus usque ad c. 17. ys. « Postumi « nec praefectus nec ex Italian «nummo sextertio » ; in folio 324. usque ad c. 9. vs. « aut pallium sequitur pro Caecina c. 1. inde «sumendum Alexandriae. » a d. uerbis « antea laborabam » usque ad c. 3. vs. « potuisti ad » ; 3) Asseruatur ibidem alius Codex Ms., qui solas continet Verfolium 325. continet ex oratione rinas et Philippicas. in Vatinium c. 12. a uerbis « ma¬ 28 Semestria, Lib. II.

Monacenses. Codd. Mss. Ambrosiani. 434 Cap. II. De uarietate lectionis Postumo, C. Rabirio perduellionis reo, Q. Roscio Comoedo. Post hunc Indicem in interiore parte tegumenti scriptum sequitur : « Hae Ciceronis orationes diligenter conscriptae exti- « terunt primum lacobi Corbinelli, mox Vincentii « Pinelli, a cuius heredibus tota eius bibliotheca Nea¬ « poli empta fuit anno 1609, iussu Illustrissimi Car- « dinalis Federici Borrhomaei, Ambrosianae bibliothe- « cae fundatoris. Antonius Olgiatus, eiusdem biblio¬ « thecae Praefectus, scripsit. » Codex nitidus, fol. min., initialibus pictis, Saeculi XV. Notam dedi : Ap. Alteri, chartaceo (C. 236.), Saeculo XV. scripto, insunt in Catilinam quatuor orationes, in Rullum tres, in Pisonem, Antequam iret in exilium, Post reditum in Senatu et ad Quirites, Sallustii inuectio in Ciceronem et Ciceronis in Sallustium, pro Plancio, pro Sylla, pro Caelio, in Vatinium, pro Archia, pro Marcello, pro Ligario, pro Caecina, Rabirio Postumo, Rabirio perduellionis reo, Roscio Comoedo. Nota: Aq. Codices duo membranacei, qui in bibliotheca regia 1 Monacensi seruantur: Saeculo XV. exarati; quos accuratius descripsit Wunderus in Prolegomenis ad Plancianam p. II., notisque Ma. et Mb. distinxit. Prior, Ms. Lat. 68. ex Electorali bibliotheca Sereniss. utriusque Bauariae Ducum ».

435 in oratione pro A. Caecina. continet 40. orationes, trigesimam quartam pro Cac- Codd. Mes. Monacenses. cina *), — Ma. Alter, Cod. Membr. lat. 35. a., olim Salisburgensis, 32. orationes continet, quarum uigesima octaua pro A. Caccina est *), — Mb. In seligenda uarietate eandem rationem atque in Quinctiana *) secutus sum. Itidem utor Orellii nostri prima Editione. Cap. 1. p. 408. v. 2 §. 1. atque in iudiciis atque iudiciis: Ma. nunc deest in omnibus ?). cederet A. Caecina Sex. Aebutii impudentiae A. Caecina S. Ebutii impudentiae cederet: Pk. quam tum quantum: Pe (pr. m.). Ma. decertari decertare: Pe (pr. m.). iure iudicioque in re iudicioque : Pk. 4) Wunderus orationes 33. nuhisce notis distinctus AA. 20. B. A. S. merat, uigesimam nonam pro Caecina. Diuersitatis caussa est, 6) Exposui supra p. 206 — 8. quod in Indice Codicis duae 7) Certissima ratione suppleenumerantur, quas ille omittit, tum est e Codd. Erfurt, et Oxon. secunda et decima, deinde quod T., quinetiam auctoribus Quinin Catilinam quatuor, agrariae tiliano (IX, 3, 80.), Aquila Rotres numerantur, ab illo singulae mano (§. 18.) Martiano Capella tantum. Caeterum decima illa (§. 527.). Quorum hic etiam hanihil aliud est nisi continuatio bet in agris pro uulgari lectione Catilinariae I. in c. 7. §. 18. vs. in agro. Illud autem ignoro, quae Nullum iam aliquot annis ; sefuerit iusta caussa Koppio, ut cunda uero sic incipit: Si quid hoc loco Quintiliani quoque et precibus apud deos immortales. Aquilae nomen scriptori suo ad¬ 5) Codicum Salisburgensium uersus Ciceronianos Codices adnumero inscribitur 34. , in dorso jungeret.

436 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. p. 408. v. 7. §. 2. quum quom: Mb. 11. hoc rationis rationis hoc: Pk. quoniam si quomodo si: Pk. — quom si: Pe. 12. T. Ap, q. — cum si: Ma. — 8) facta uis esset moribus Omnes. *) i. e. quum, cum, unice uera uide¬ 8) Editores iamdudum omnes tur, dummodo uim temporalem in lectionem quoniam consentiunt, i. q. tum quum, Germ. da, als) parleuiterque ferunt quod omnis ea ticulae subiicias. Cui aptissime periodus tam uerbis quam sensu respondet quod in principio alteuidetur inconcinni habere. Qua rius membri habetur nunc. Itaque de re Rumpsius I. I. p. 3—5. sic fere transferam : « Wenn er curiosius egit, atque, interpun¬ «nicht etwa so gerechnet hat; gendi rationem imprimis spectans, « da er bei ordnungsmässiger Geprimo chabuit : » pro uulgato cha¬ « walt den Besitz nicht hätte bebuit, » scribere iussit; deinde hunc « haupten können, so sei Caeesse sensum declarauit : « Aebu¬ « cina, weil unrechtliche Gewalt « tius forsitan arbitratus est: quo¬ « gebraucht worden sei, geflohen ; « niam possessionem retinere non « auch jetzt werden wir bei orpotuisset, si uim moribus fe¬ « dentlicher Processführung die « cisset; se nunc quoque in iudi¬ « Oberhand gewinnen, wenn man « cio inferiorem fore, si caussa « aber auf aussergewöhnliche We- « more institutoque omnium defen¬ « ge komme, so werde er um so « datur: quemadmodum autem « eher siegen, je unverschämter « Caecina profugerit, quia uis « er auftrete. » — De illo genere « contra ius fit facta; ita nunc uarietatis conf. inf. ad c. 12, 35. « quoque in iudicio se eo facilius 9) Neque in Erfurtensi neque in « superiorem fore, quo impudencerto Codice ullo (uide Beckium, « tius egerit. » Illud addit V. D. inuenio lectionem istam non esset, dvaxólovvon esse facile fereniamdudum explosam; quod autem dum, quasi Cicero scripturus fuisdicunt, ante Lambinum eam uulset, « A. Caecina uero, quia congarem Editionum fuisse, ita cre¬ « tra ius moremque facta sit, cum dere licet, ut sciatur tamen, « amicis metu perterritus profuhaud paucas antea fuisse, quae « gisset », at in diuersam hanc ueram lectionem haberent, ueconstructionem, quam nunc haluti Heruag. 1534. Ascensii 1511. bemus, transgressus sit. — Mihi 1522.1527. 1531. Aldi 1519. Veneuulgaris omnium paene Codicum (adde nostris Erfurtensem et apud tiis 1499. (de Zanis.) 1480. (Nicol. G.) 1472. (Adam Ambergau.) Beckium C. H. S. x) lectio quom,

437 in oratione pro A. Caecina. Cap. 1. p. 408. v. 13. moremque moresque : Ma. 15. omnium hominum: T. 16. sin a consuet. sin e consuet.: Ap, q. Mb. 10) 18. aut nos non aut non : Omnes. tum audaciae cum audaciae: Pe. T. Ap. 19. §. 3. atque initio Ad priorem uocem in margine Ap. p. 409. v. 2. corrigendi caussa habet: neque. tum in nostris tunc in nostris: Pk. — tum in — 3.4. uestris : Ap. Mb (pr. m.). 5. falsi aliquid aliquid: Pe (pr. m.), m. Ma. 8. iis siue his siue : Ma. creditur creditur creditur: Omnes excepto Ma., ubi legitur crederim. 11) hoc ipsum quod nos arguimus Desunt in Ma. habetur habeatur: Ma. Cap. 2. §. 4. considero desidero : Ma. negassent negasset: Pk. b. — tamen ab se: tum ab se tum a se: Ma, Pk. 12) Pk. sperarunt sperarent : Erf. recepit, eique Orellius non 10) Hanc lectionem, a Klotzio in textu quidem alterius Editioreceptam, merito reiecisse uidenis, at in Emendandis obtempetur Orellius in Oratt. select. XV. rauit. Tantundem facerem, si 11) Ad optimam illam P. Fabri praecederet « quod iure fieri non coniecturam uidesis exempla ab « potest «; uti nunc est, « quod ipso allata, et hic infra ad c. 5, 14. « nullo tempore iure fieri potest», not. 44. Vulgatam aduersus Orelmagis placet ut sequatur : «tum lium defendit Klotzius in Seebode «ab se iure factum esse defende¬ Annal. 1833. T. VIII. p. 31. ; mox «rent. » Cons. Klotzii Praef. p. XV. in Ed. tacite reliquit. 12) Klotzius hanc lectionem ex 11. 14. 16. 17.

. 438 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 2. p. 409. v. 17. se iniecturos iniecturos se: Pk. mihi esset mihi erit: Pk. — 21. §. 5. 22. esse me defensorem esse ne defensorem me (ne expunctum): Pe. 23. quum sunt cum sint: Pk. in actore in actione : Pk. — in auctore: Pe (pr. m.), m. T. Ap, q. Ma, b. 24. — requiratur requirat : Mb.— requiratur a reo: Pk. de eo iure de iure : Pk. 25. dicendum sit quod dicendum quod : Pe. Ap, q. Ma. deminuta diminuta: Pe, m. T. Ap, q. Ma. 27. uis ea uis est: Pm. Ma. quae iuri, quae iure : T (sec. m.). maxime est est maxime : Pm. uideo uide : P. T. Aq. Ma. 28. demonstretur demonstraretur: Pe, m. T. Ap. Ma. 29. omnes omnis : Pe. Ap. Ma. 30. arbitrentur arbitrarentur: Pe, m. T. Ap. Ma, b. tam propter propter: Pm. T. Ma. 32. §. 6. 33 uidetur uideretur: Aq. 13 acquisisse acquisiuisse: Pe, m. T. Aq. Ma. 13) 35. (adg. in P. et Aq., ag. in Ma.) sermonis, haud magis sit miran¬ 13) Guilielmii coniectura an dum, aliquando quaerendi notioquisisse, quam Klotzius in textum nem proprietatemque praeualere recepit, merito caeteris parum quam obtinendi seu adipiscendi necessaria esse uidetur. Nam Quamquam nolo aspernari, quoc quod Varro de L. L. VI, 79. Forcellinus s. v. Anquiro ait : (Ed. O. Müller) scripsit « Acqui¬ « Critici fere omnes queruntur arère est ab ad et quaerere, « hoc uerbum passim a sciolis et «ipsum quaerere ab eo quod quae « librariis indoctis corruptum esse « res ut reciperetur, datur opera » ; « et in inquiro aut acquiro per ita uerum puto, ut, siue uerbi « peram mutatum. » compositionem spectes siue usum

439 in oratione pro A. Caecina. Cap. 2. p. 409 v. 36. consuetudinem consuetudine : Pm. Ap. Ma. 37. similes similis: T. Ap. Ma. 38. magis etiam Omnes. 14) 40. propterea quod quod: Pe, m. Ap. Ma. 42. quod et ad quod ad: Pe. max. et maturissime max. maturissime: Pk. — p. 410. v. 2. §. 7. max. et maturrime : Ma. 15) uindicanda iudicanda: Omnes. 16) at ea in qua ac ea de qua: Pk. — ac eadem quae: Pe. T. Ap, q. Ma, b. — at eadem quae: Pm. 17) existimationis aestimationis: Pk, m. Ap, 4. — extimationis: T. Mb. periculum est periculum: T. Cap. 3. uerbo se uno uerbo uno se: Pm (pr. m.). 18) se uno uerbo: Pk. 17) Palimpsestus Taurinensis 14) Vulgarem hanc lectionem habet prima manu : « Ad (at) de aduersus Weiskii coniecturam « eadem hac quia existimationis », « magis iam » apte defendit Rumsecunda manu : « Ad (at) eadem pfius I. I. p. 5. seq. « quia existimationis. » Illam Klo-15) De ea forma Superlatiui cutzius recepit atque in Praefat. riose tractauit Jordanus I. I. p. 11. p. VII. defendit, hanc Orellius 16) Certissima ratione Orellius in altera recensione suadente priorem illam lectionem ex Erf. Klotzio (in Emendationibus Tulet Palimps. Taur. recepit, eumlianis p. 10.) praetulit. Equidem que Klotzius secutus est. — De fateor, magnopere me Palimpsesententia potius quam de uerbo sti auctoritate pristinaque forma conf. de Inuent. II, 20. « Eiuscommoueri, quum praesertim per « modi sunt iniuriae, ut de his errorem corrigi facilius quam « indignum sit non primo quoque nasci haec lectio potuerit. — « tempore iudicari.» — De lectio-Erfurt. = Pm. ne conf. infra c. 3. §. 8. et for¬ 18) Palimps. Taur. : « uerbo dan. I. I. p. 11. 5.

