§. 3. De interdicto de ui armata. 327 Quae res quum iisdem maximam partem testimoniis constet, quibus in uulgare interdictum additas fuisse eas exceptiones confirmauimus *) ; satis nunc habebo, si pauca quaedam loca quasi in supplementum adiecero : pro Caecina c. 8. « P. Dolabella Praetor interdixit, ut est consuetu- «do, de ui hominibus armatis, sine ulla exce¬ «ptione, tantum, ut unde deiecisset restitueret. » ibid. c. 22. « Vim, quae ad caput et ad uitam pertinet, restitui «sine ulla exceptione uoluerunt. Ea fit plerumque « per homines coactos armatosque rel. » pro Tullio c. 46. « Age illud alterum interdictum consideremus, quod «item nunc est constitutum propter eandem ini¬ « quitatem temporum nimiamque hominum licen¬ «tiam . . . . 6) «sime, inquit, constat, Cicero¬ 5) Vide supra p. 293. seqq. ac « nem in sequentibus interdictum, praecipue pro Caecina c. 31. 32. « quod uulgo de ui armata appel¬ 6) Haudquaquam me fugit, «latur, proposuisse et cum inl [Sauinium (1.]. p. 517. not. 2.) «terdicto de quotidiana ui conuetare, ne eum locum ad inter¬ « tulisse. De quo ne dubitemus, dictum de ui armata referamus, « facit totius loci ratio et arguimmo de illa uulgaris interdicti « mentorum consequentia. Nam formula, quae in c. 29. traditur, « supra §. 43. Cicero concluserat, quasi in hoc c. 46. iterum tracte¬ « in iudicium de ui armatis hotur, cogitare. Quod, ut uerum « minibus non propter damnum fatear, artificium mihi uidetur «sed propter arma homines uocacontiguum istis, quae supra (p. «ri, ideoque illam defensionem, 302. seq.) reprehendi. Hic ego, ciniuria factum non esse, quae quo contra ueniam, nihil habeo «in lege Aquilia ualeat, ab hac firmius quam quae olim Husch¬ « actione alienam esse. Hoc iam kius ad d. c. 46. copiose et sub¬ « exemplo illustraturus consimile tiliter disseruit. Nam, & certis-Formula. Exceptiones.

Formula. Exceptiones. 328 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Gaii Comm. IV. §. 155. «Interdum tamen etiam ei, quem ui deiecerim, la « quamuis a me aut ui aut clam aut precario possi¬ « deret, cogor restituere possessionem, uelut si ar- « mis eum ui defecerim: nam Practor ... L. 14. h. t. Pomponius lib. 29. ad Sabinum. « Sed si ui armata deiectus es ; sicut ipsum fundum «recipis, etiamsi ui aut clam aut precario eum « possideres : ita res quoque mobiles omnimodo « recipies. » « interdictorum par affert, quorum de meo addam, EANDEM illam « altero qui conueniatur, quibus iniquitatem temporum nimiam¬ « dam defensionibus perinde adque hominum (licentiam), propter quam illud alterum interdictum «iuuetur atque is qui damnum nunc constitutum esse in d. cap. « dederit et lege Aquilia caussam « dicat. Huic uero interdicto ut 46. docemur, aliam tamen nul¬ « alterum simile sit eique, quod lam esse posse nisi eam hominum malam consuetudinem nimiamque « Cicero probaturus erat, conuelicentiam in cap. 8. ibid., propter «niens, necesse est, primum ut quam hoc iudicium (de damno « ex eadem caussa ueniat, deinde dato bonisue raptis ui hominibus «ut asperius sit in eum, qui dewiecit, detractis illis additamenarmatis coactisue) constitutum est. «tis, quae eum, qui ui solum Quae quum his uerbis adumbre¬ « deiecit, tuentur ; postremo ut ita tur, « Nam cum multae familiae « dicerentur in agris longinquis « institutum sit propterea, quod « ipsum factum, ad uim etiam ar¬ « et pascuis armatae esse caedes- « que facere, cumque ea consue¬ « mis additis, atrocius sit. Quae «tudo non solum ad res priuatocomnia in unum de ui armata crum sed ad summam rempubli¬ « interdictum cadunt. Hoc enim « cam pertinere uideretur » ; ne¬ « interdicto duas istas defensiones, cessario hercle efficitur, simili¬ « Cum ille possideret et Quod nec tudinem inter illud iudicium (in «ui nec clam nec precario possidec. 8.) et hoc interdictum (in c. «ret, consulto et iudicii exaspe¬ «randi gratia praetermissas esse, 46.), quam Cicero suggerit, in «itidem multis ostendit Cic. pro ipsa hominum armatorum com¬ « Caec. 31. et 32. » — Hoc unum memoratione positam fuisse.

329 §. 3. De interdicto de ui armata. Quid multa? Talem fuisse tam in Edicto Praetoris quam in illo Caecinae iudicio alterius huius interdicti de ui formulam, qualem a principio descripsimus, quod sciam, non ambigitur. Itaque si intra angustissimos propositi terminos uelimus disputationem continere, iam liceat interdicti formulam relinquere atque ad ulteriora procedere; uerumtamen non possum mihi temperare, quin nouam quandam rem ac quaestionem, alienam quidem caussa Caecinae, at ad uniuersam rationem huius formulae magnopere pertinentem, attingam. Certum est, hoc interdictum tali forma fuisse tam in Edicto propositum quam Caecinae postulanti a Dolabella Praetore redditum, ut exceptionem nullam haberet. Quod autem uulgo creditur siue suggeri tacite solet, ne capax quidem ullius exceptionis fuisse, uideamus uerum sit necne. nullo hoc constat *), inter-Atque testimonio certe « eandem exceptionem, Quod non 7) Quale etiamsi haberemus, «tu ui aut clam fecisti? Et ait uidesis in interdicto Quod ui aut « Iulianus, aequissimum esse, clam, quam circumspecte foret « hanc exceptionem dari: nam audiendum. Nam in L. 1. §. 3. « si tu, inquit, aedificaueris ui Quod ui aut clam quum sic scri¬ « aut clam, ego item demolitus psit Ulpianus, « aduersus uim « fuero ui aut clam ; et uteris « uel quod clam factum est, nulla « aduersus me interdicto : hanc ciusta exceptione se tueri po¬ « exceptionem profuturam. Quod « test » ; ecce statim in L. 7. §. 3. « non aliter procedere debet nisi eod, idem Ulpianus, « Bellissime, « ex magna et satis necessaria « inquit, apud Iulianum quaeri¬ « caussa ; alioquin haec omnia «tur, an haec exceptio noceat « officio iudicis celebrari opor¬ « in hoc interdicto, Quod non tu «tet. » — Conf. L. 3. §§. 2—4. « ui aut clam feceris ? utputa utor L. fl. §. 2. eod. « aduersus te interdicto Quod ui « aut clam: an possis obiicere mihi Formula. Exceptiones.

Formula. Exceptiones. ad Fam. VII, 13. 330 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. dicti autem ratio et ueluti communis actionum natura repugnare uidetur 2). Quid enim? si quis posteaquam ui armata alterum deiecisset, cum eo pepigerit eique prorsus satisfecerit, quinetiam emerit fortasse rem, traditamque pretio soluto acceperit ?) : nonne aduersus interdicentem illum de ui hominibus coactis armatisue exceptio pacti et necessaria et utilis erit? Quod si quis mihi reponat, ex postfacto hanc exceptionem quaeri, illud autem recte dici posse, ipsi saltem eiusmodi deiectioni iustam excusationem, unde exceptio comparetur, nunquam adesse ; etiam hoc loco certum quoddam exemplum mihi praesto est cum maxime ad refellendam eam opinionem idoneum. Quamquam facile concedo, rariorem in hoc interdicto exceptionum usum fuisse. Exemplum autem, quod dico, inuenitur in notissima illa Ciceronis ad Trebatium epistola **), quae uerba haec continet: « Sed . . . te istic inuitum non esse uehementer gau¬ « deo: ... tantum metuo, ne artificium tuum tibi « parum prosit. Nam, ut audio, istic « sidere: nam si ab eodem emis¬ 8) Conf. L. 27. §. 4. De pactis, « set, incipere etiam pro emptore quam supra attuli p. 323. not. 60. « posse dominium capere. » — 9) Vide L. 6. §. 3. De precario. Quod scripsi existimari pro uul¬ (Ulpianus) « Julianus ait, eum, gari Codicum Editionumque le¬ « qui ui alterum deiecit et ab ctione existimare, est coniectura « eodem precario rogauit, desi-Schultingii ad h. I. in Notis ad «nere ui possidere et incipere Digesta, ed. N. Smallenburg. « precario, neque existimari sibi 10) ad Fam. VII, 13., data « ipsum caussam possessionis mu¬ IV. Non. Mart. a. u. 701. « tare: cum uoluntate eius, quem « deiecit, coeperit precario pos¬

331 §. 3. De interdicto de ui armata. « Non ex iure manum consertum, sed mage ferro « Rem repetunt. « Et tu soles ad uim faciundam adhiberi, neque « est, quod illam exceptionem in interdicto perti¬ « mescas: Quod tu prior hominibus armatis non «'ueneris. Scio enim, te non esse procacem in la¬ « cessendo *) ... Sed alias iocabimur. » Primo mihi est huius loci lectio, quam exhibui, aduersus Beierum atque Huschkium defendenda. Quorum ille breuiter statuit, in exceptione illa pro Quod legendum esse Quo, i.e. in quam possessionem 12): hic uero, quum de Codicum habitu dubitaret, coniecturam eam ita probauit, ut aut « quo t. p. h. a. non uene¬ «ris' aut « quod t. p. h. a. ueneris » legendum censeret, uidelicet altero ipsam exceptionis formulam, altero rationem tantum sententiamque exceptionis, obliquo sermone enunciatam, contineri iudicaret. Nunc posteaquam ex Orellii nostri curis apparuit, Codicum auctoritatem a uulgata lectione, quam retinui, stare 13); id solum relinquitur ut admoneamus, ne ab sensu quine et re iudicata p. 522. seqq.) 11) Conf. ibid. Ep. 10., ad praeualebit eorum Codicum aueundem Trebatium eodem anno ctoritas, qui Non seruauerunt, scriptam, uerbis « Sed tu in re nuper ab Ellendtio quoque peramilitari multo es cautior quam peram repudiatum. Verba haec « in aduocationibus . . . Sed iam sunt : « petitor, rursus quum « satis iocati sumus », rel. « peteret, ne exceptione exclu¬ 12) Vide eius notam 4. ad Ar¬ « deretur, Quod ea res in iudigumentum orationis pro Tullio, «cium antea non uenisset. » p. 3. Conf. Heffterum ad Gaii librum 13) Simili ratione in celebri IV. Cap. 22. p. 108. et Zimmerillo loco, de Oratore I, 37. sennium l. I. Tom. III. p. 290. tentia perspecta (de qua uidesis librum meum de Litiscontestatio-Formula. Exceptiones. ad Fam. VII, 13.

Formula. Exceptiones. ad Fam. VII, 13. 332 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. dem ullam esse emendandi necessitatem. Quam qui animo conceperunt, in eo decepti sunt, quod existimabant, uocabulum Quod ferri non posse, ubi uerborum structurae, si pronominis loco haberetur, repugnaret, neque animaduertebant copiam illam locorum, quae plane nullam dubitationem recipiunt, quin coniunctiuae particulae non pronominis munere illud fungatur *): unde uerissime mihi uidetur Sauinius collegisse, duas illas particulas Quon . . . Non in formulis exceptionum sic coniungi solitas esse, ut ad sensum tantundem ac Nisi ualerent 15). Videamus nunc de ui ac sententia huius exceptionis. Eam Huschkius ad uulgare de ui interdictum ita retulit, ut ex generali Edicti formula (ea scilicet parte, qua quod ui aut clam aut precario ab aduersario actor possedisset, excipitur) totam exceptionem effictam et caussae, quae ageretur, quasi accommodatam esse statuerit 16). Quo loco, pace Viri doctissimi dixerim, iterum dissentio. Etenim prorsus est incredibile, eum, qui uulgari quotidianoque interdicto de ui conueniretur, quum non simplicem tantum uerum etiam armatam uim ab actore prius passum se esse diceret, idcirco nouam quandam adeoque angustiorem et minus sibi ex¬ 14) E locis supra allatis (p. 15) l. I. p. 540. not. 2. 16) Hic denuo ad Praetorum 302. not. 16.) uide praecipue L. 1. §. 7. De cloacis. L. 13. L. 14. illam consuetudinem, plebiscito L. 16. L. 18. De exceptionibus. Cornelio anteriorem, Huschkius L. 11. §. 3. De exc. r. jud. L. 5. recurrit, quam Viri docti con¬ §. 2. De dol. exc. L. 25. §. 17. iecturam supra retulimus p. 305. De hered. pet. Cic. de orat. I. I.

333 §. 3. De interdicto de ui armata. pedientem difficilioremque exceptionem aut postulaturum aut accepturum fuisse, repudiata uidelicet atque omissa communi eademque uberiori exceptione, quae in tralatitia Edicti formula omnibus proposita esset. Quid quod ipsum huius loci uocabulum prior haud ambigue demonstrat, non eum solum quicum agitur uerum etiam actorem de ui hominibus armatis commissa queri? Ex quo fit, ut satis exploratum mihi uideatur, in e hac epistola eiusmodi exceptionem in medium proferri, quae ad alterum de ui interdictum, quod est de hominibus coactis armatisue, proprie pertineat, eique, ubicunque res ferret, postulante eo quicum agebatur, inseri solita sit. Quid enim ? quem homines armati aggrediuntur, nonne ius erit possessionem armis ipsum quoque aut retinere aut, etiamsi momento temporis forte cesserit, in ipso congressu statim recuperare? At enim qui ita se defendit, ne deiecisse quidem uidetur, itaque exceptione prorsus non indiget. Testis est Ulpianus, quinetiam lutianus 17). Nae tu caue hoc mihi obiicias; nam mei testes hi sunt, tantum adhibeas quaeso, quae de diuersitate temporum ad formulas actionum tam concipiendas quam interpretandas non ratione modo sed etiam exemplis antea docuimus 13). Quid ergo est? Quemadmodum in uulgari illo de ui interdicto supra apparuit, Ciceronis etiamdum aetate uocem Deiicere ita insertam formulae intellectamque fuisse, ut praeter corporalem quasi deiiciendi detrudendiue actum plane nihil significaret, 17) Vide loca, quae supra ex- 18) supra p. 311. seqq. hibui p. 315. not. 41. Formula. Exceptiones. ad Fam. VII, 13.

Formula. Exceptiones. ad Fam. VII, 13. 334 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. ac propterea, ne idem paterentur qui possidenti et qui non possidenti uim fecissent, etiam peculiare illud additamentum CUM ILLE POSSIDERET requireretur; postea uero emendata expolitaque cauendi interpretandique arte idem uocabulum ueluti iuris quodam spiritu perfusum atque possessionis amissae intellectu auctum, adeoque illam exceptionem CUM ILLE POSSIDERET insuper habitam elisamque fuisse; cuius diuersitatis et progressionis alia quoque exempla supra cognouimus 19) ; sic in promptu est intelligere, uerbum Deiicere ex uetere consuetudine etiam eum inclusisse, qui modo ui deiectus statim deiectorem inuicem deiecisset; eamque caussam fuisse, ut ei, quicum hoc interdicto de ui armatis hominibus ageretur, quum nihil commisisset nisi possessionem armis tum amissam eodem quasi puncto temporis iisdem armis recuperasset, exceptio et utilis et necessaria esset. Siquidem iniquum uisum est, illum interdicto teneri, qui armis deiectus armis in possessionem ita se restituisset; neque tamen uulgari exceptioni QUOD NEC UI NEC CLAM NEC PRECARIO A TE POS-SIDERET aditus fuit, quoniam qui quotidiana ui deiectus uel clam uel ex precario possessione frustratus arma cepisset, atque sic possessionem rursus expugnasset, nullo exceptionis auxilio nullaque iuris defensione dignus esse uidebatur. Huic autem iuris rationi quum exceptionis ope illius, quam Cicero d. loco nobis tradidit, plenissime satisfieret; quid mirum, eam his temporibus, in hac uerbi Deiicere interpretatione, denique in pristina illa 19) p. 311. seqq.

335 §. 3. De interdicto de ui armata. summaque contra uim armatam seueritate, huic ipsi interdicto ex caussarum necessitate addi solitam esse; postea uero, ubi qui possessionem ui amissam in ipso congressu ui recuperasset, ne deiecisse quidem uideri coepit, tamquam superfluam exoleuisse 20) atque e memoria prorsus euanuisse ? Caeterum quam adhuc exposui naturam huius exceptionis ac rationem, ea optime, opinor, conuenit generali illius uersiculi sententiae, quae cur tot controuersiis implicaretur, caussa nulla fuit, dummodo contextus ea forma, quam exhibui, ab Orellio secundum ueram iustamque Codicum Mss. auctoritatem constituta, integra seruaretur 2). Sic enim Tullius ioca¬ 20) Quid si ui quotidiana denes praecipue sunt hae : Lamiectus statim armis possessionem bini : « Et tu non soles » rel., recuperasset, num ex luriscon¬ Schützii : « At tu non soles » rel. sultorum nostrorum sententia in-Benedicti : « Et tu soles ad uim terdicto de ui armatis hominibus « facundiam adhibere » rel. Quae teneretur? Si dicis, idem interdenique uerba omnia in Cratandicti puri ius erit atque Ciceronis drina plane sunt omissa. Illam aetate per exceptionem istam comautem Benedicti lectionem (ut de parabatur ; nec repugnant supracaeteris taceam) ueram esse, ne dicta luliani et Ulpiani loca; si Bentiuoglius quidem, diligens negas, paullo lenior uidebitur alias et laboriosus Epistolarum interdicti interpretatio his tem¬ Tullianarum Editor, mihi fidem poribus effecta; quod ne ipsum facit, a quo non modo recepta quidem habet offensionem. Uti¬ (eiecit etiam non ante ueneris que iudicis arbitrium plurimum de quo supra diximus) uerum iam his temporibus in hoc genere etiam in hunc modum defensa potuisse, planissime declarat L. est : « Sic praeter nostrorum ple¬ 7. §. 3. Quod ui aut clam (cuius « rosque multi aliorum cum Rec. uerba uide supra p. 329. not. T.) « et Edd. Med. et Min., hoc senet complura fragmenta ex iis, « su : istic ferro, non iuris dispuquae attuli supra p. 299. not. 8 « tationibus cernitur, at tu ICtus, 21) Diuersae Editorum lectio¬ « si quando uim adhibes, eam Formula. Exceptiones. ad Fam. VII, 13.

Formula. Exceptiones. ad Fam. VII, 13. lus et ratio. 336 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. tur: Parum tibi prodest apud Caesarem iuris tua prudentia, nam ferro non iure illic res geritur. Ne tu quidem a bellando habes uacationem??), neque in ista ui facienda tibi periculosa erit illa interdicti, quod est de ui armata, exceptio QUOD TU PRIOR UI HOMINIBUS ARMATIS NON UENERIS. Quippe tardior es ad pugnandum?), neque, opinor, armis quemquam petis nisi propter summam defendendi tui necessitatem. Nunc exposita alterius huius de ui interdicti formula sequitur ut de iure eius, quibus rebus a uulgari interdicto de ui differat, ex instituto dispiciamus. Quo loco primum hoc inter omnes constat, ad id interdictum, sicuti formula docet, uim requiri eo insignem, ut hominibus aut coactis aut armatis sit « non ferro sed facundia et uber¬ « significabant . . te istam mili¬ « tate disserendi soles exercere. «tiam iam firmo animo ferre et « Vulgata lectio : et tu soles ad « esse fortem uirum et constan¬ «uim faciendam adhiberi, iam «tem... Quare perge ut coe¬ « diu eruditos fatigauit. Schütz, «pisti: forti animo istam tolera « ut alios omittam, auctore Lam- « militiam » rel. — Conf. notam « bino correxit: at tu non soles quae sequitur. «ad uim faciendam adhiberi; 23) Vide I. I. 10, 2. « Sed tu « quae lectio nimis longe recedit «in re militari multo es cautior «a mstis. Et adhibere quidem, non « quam in aduocationibus » rel. « adhiberi est in omnibus fere ibid. 17, 1. «mihi interdum pi¬ « Ambrosianis. » «ger, interdum timidus in labo¬ 22) Conf. Epist. ad Trebatium «re militari . . . uidebare.» ibid. 18, 1. « Tu me uelim de ratione I. I. 8, 1. «. . . sum admiratus, « cur tribunatus commoda, dem¬ « Gallici belli certiorem facias : « pto praesertim labore militiae, c ego enim ignauissimo cuique « contempseris. » ibid. 18, 1. «... « maximam fidem habeo. »

§. 3. De interdicto de ui armata. 337 perpetrata 24). Ea corporis tactu atque adeo uulnera- lus et ratio tione an animi solum terrore deiectionem effecerit, nil magis refert, quam in uulgari de ui interdicto inuenimus 23). Quamquam non solum Ciceronis aetate, uerum etiam satis diu post quaesitum uariatumque de ea re inter juris peritos fuisse, multa testimonia et exempla declarant 26). Nec satis caussae esse uidetur, quin ea, quae de armis, de cogendo, de hominum numero et qualitate Tullius definit ?), iam tunc magis obtinuisse credamus; tantum ut concedamus, magnas saepe his temporibus inter uerbum et sententiam, inter rigorem quemdam interpretandi atque aequitatem, e uariis caussarum figuris usu uenisse contentiones, priusquam aequa illa ratio, de qua Caecinae defensor nostrique lurisconsulti satis inter se consentiunt 23), concordi peritorum iudicantiumque sententia confirmaretur atque in exploratam iuris doctrinam conuerteretur. Altera porro eaque grauissima utriusque interdicti diuersitas in eo fuit, quod per illam Ciceronis aetatem in seueriori hoc interdicto nihil actori nocebat, — do praecedenti nota 25. demon¬ 24) Vide supra p. 325. not. 2. Ulteriora quaedam de disiunctiostraui. 27) pro Caecina c. 21. 22. ne et q. g. a. in libro tertio no¬ 28) Conferenda d. cap. 21. 22. stro ad orationem pro Tullio cum fragmentis supra allatis p. tractanda erunt. 325. not. 2. Adde L. 41. L. 233. 25) Vide supra p. 316. ibique §. 1. De V. S. L. 9. L. 11. §. 1. loca in nota 42. exhibita. Adde Ad leg. Iul. de ui pu. §. 5. I. De pro Caecina c. 14—17. pu. iud. Festus voc. Arma. Isi¬ 26) Conferenda sunt tam inter dor. XVIII, 5. p. 1268. (Ed. Gose quam Caecinae cum defensiothofredi 1622.) Non. Marcell. IV, ne uaria Labeonis, luliani, Pom-79. (ib. p. 635.) ponii ac deinceps caeterorum dicta in fragmentis illis, quae mo¬ 22 Semestria, Lib. II.

338 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. lus et ratie, non modo ui, clam, precario ab aduersario possedisse, uerum etiam omnino non possedisse ; contra nonnihil aliquando intererat, e praedio eiiceretur aliquis, quum in eo tum esset, an prohiberetur tantum accedere et intrare. Qua de re tametsi Sauinius in diuersa est opinione 23), certus tamen sum, Virum hunc peritissimum, si modo uera esse, quae de utriusque interdicti formula disputaui se), sibi persuaserit, ultro mihi de ea iuris ratione in interdicto de ui armata concessurum esse. Unum hoc restat quod iniecit, caussam Caecinae, etiamsi possessionem ei ad uincendum necessariam fuisse negaremus, nihil adiuuari, quoniam palam sit, eum haud magis detinuisse fundum, quo de agitur, quam possedisse 31). Eius uero argumenti uis ac ratio quum ex caussae Caecinianae natura, non e communi iure, originem ducat, atque ad hoc inde sit tantum consecutione quodammodo translata: placet eam disputationem tantisper differre, donec perspecta integra huius interdicti proprietate ad ipsam Caecinae caussam accesserimus 32). Qui uero actionum formulas, a Romanis tum consultis tum magistratibus tum iudicibus diligentissime conceptas, subtilissime expolitas, religiosissime obseruatas, adeo pro paruulorum crepundiis fuisse putant, ut non dubitent affirmare, uulgare de ui interdictum rum, Gesch. d. R. R. p. 780. 29) l. I. p. 511. seqq. — Conf. not. 28. hic supra p. 301. 32) De illa re et quaestione 30) Vide supra p. 301. seqq. uide infra §. 6. et p. 313. 315. seqq. 31) 1. I. p. 514. Conf. Walte¬

§. 3. De interdicto de ui armata. 339 distinctam illam exceptionem CUM ILLE POSSIDERET ha- lus et ratio. buisse, alterum interdictum non habuisse, nihilominus eorum interdictorum ius tale fuisse, ut in utroque possessio actori ad uincendum aeque necessaria esset: isti hercle non refellendi mihi sunt, sed maximopere hortandi, ut priusquam de huiusmodi rebus sententiam ferant, prima saltem Romani iuris morisque elementa uelint perdiscere. Caeterum quemadmodum supra in quotidiano interdicto ostendi, ita me cum Sauinio de formula dissentire, ut ad Gaii et Ulpiani tempora plane mihi conueniat 33); sic in altero de ui interdicto ultro concedo, hisce Jurisconsultorum temporibus explorati juris fuisse, actorem, nisi tum, quum uim pateretur, possedisset, non modo interdicto uincere sed ne deiectum quidem dici posse 34). Quod si a Praetore, ut de ui hominibus coactis armatisue interdiceret, is postularet, qui ad ipsum congressum illum prior hominibus coactis armatisue uenisset; ex iis, quae de formula disputauimus 33) satis, opinor, perspicuum est, eum quicum ageretur exceptione olim ex facto accommodanda, postea ipso lure meraque interdicti interpretatione, tutum saluumque fuisse. Tertio loco constat, quum annale esset uulgare de ui interdictum, alterum hoc perpetuum fuisse 36) 33) Vide supra p. 313. not. 35. 35) Vide supra p. 330. seqq. 34) Conf. ibidem et Huschkium 36) Vide supra p. 322. not. 56. ad c. 46. pro Tullio, in Anal. et p. 325. seq. p. 165.

lus et ratio. 340 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Accedit quod Ulpianus tradit, obsequium patronis . parentibusque praestandum non obesse, quominus liberi libertiue de ui armata interdicant *): id enim propter maiorem iniuriae grauitatem huic interdicto uidetur prae uulgari concessum fuisse 38). Superest ut admoneamus, Ciceronis aetate, quandocunque ex interdicto de ui hominibus coactis armatisue ageretur, si uera est Huschkii coniectura 32), semper cum periculo rem ad exitum perductam esse, neque ei, quicum ita interdiceretur, sponsionis euitandae petendique arbitri optionem, in restitutoriis exhibitoriisque interdictis iam tunc usitatam e) postea perpetuam *), datam permissamque fuisse. Quod ut mihi persuadeam, (ipsis prope utar Huschkii uerbis) cum maxime me mouet altum in Caecinae defensione de arbitraria actione silentium, quam si potuisset Aebutius eligere et tantummodo respuisset caussae suae bonitate et copia fretus, hercle orator 37) Vide supra p. 323. not. 59. « affecit, flagellis fortasse ceci¬ « dit. « — Conf. L. 7. §. 2. De et loca ibi allata. 38) L. 10. §. 12. De in ius iniuriis. Cic. de Inuent. II, 20, 60. 39) De caussa Siliana p. 15. uocando. (Ulpianus) « Praetor ait : seq. (Studien d. R. R. p. 15.) et « In ius nisi permissu meo ne ad c. 53. pro Tullio, in Ana¬ « quis uocet ; permissurus enim lectis p. 178. seq. «est, si famosa actio non sit, 40) pro Tullio c. 53. « Et ego «uel pudorem non sugillat, qua «ipse, tecto illo disturbato, si « patronus conuenitur uel paren¬ « hodie postulem, Quod ui aut «tes. Et totum hoc caussa cogni¬ « clam factum sit, tu aut per « ta debet facere. Nam interdum «arbitrum restituas aut sponsio¬ « etiam ex caussa famosa, ut Pe¬ « ne condemneris necesse est. » « dius putat, permittere debet 41) Vide Gaium supra citatum « patronum in ius uocari a liberp. 319. not. 51. «to; si eum grauissima iniuria

§. 3. De interdicto de ui armata. 341 grauiter in eius audaciam et peruicaciam inuehi lus et ratio. eumque acriter hoc nomine perstringere non supersedisset; neque (id merito adiicietur) quo loco querelam de atrocitate Caecinae in eligendo actionis genere refellit *), de ea re tacuisset 23). Denique summae illi pristinaeque huius interdicti seueritati odioque armatorum hominum similisque licentiae, quae constituendae eius actionis caussa fuit *), ualde consentaneum est, ea quoque parte asperiorem a principio ordinem exitumque fuisse; quem totum postea, sedatis rebus domitaque priuatorum hominum, quae extremis liberae reipublicae temporibus fuerat, licentia, paullatim ad mitius deflexisse atque in commune interdictorum ius transiisse, aliis quoque exemplis docuimus. 42) c. 3. extr. « Verumtamen quod modo exhibui, argumentum « nimiae uestrae benignitati papeto. Nam haud exploratum mi¬ « reremus, si alia ratione ius hi est, quod Sauinius statuit, « nostrum recuperare possemus. etiamsi is, quicum agebatur, ar¬ « Nunc uero quis est, qui aut uim bitrum petere noluerit, actoris « armatis hominibus factam relintamen, cum periculo an sine pe¬ « qui putet oportere, aut eius riculo experiri mallet, optionem « rei leuiorem actionem nobis alifuisse. — System d. R. R. Tom. V. p. 499. « quam demonstrare possit ? » rel. 43) Non ex ipso Tullii dicto, 44) pro Tullio c. 8—13. 46.

§. 4. Caecina possederit necne. Sunt qui dicant, Caecinam, quum deliceretur, possedisse, sunt qui negent. Nae tu crede mihi, nuper extiterunt quoque, qui, si recte attendas, hoc dicerent, Caecinam neque possedisse neque non possedisse. Itaque operae pretium erit de ea re diligenter inuestigare. Ac primum uideamus, quibus argumentis Cicero planum facere uelit, Caecinam possedisse, deinde caetera uestigia, si quae forte inueniantur, quo nos ducant. Docendi autem principium orator ex eo petit, ut dicat, Caesenniam fundum illum, quo de agitur, possedisse; si non (ut ipse affirmat quidem, sed probaturum se haudquaquam confidit) ex emptione ac pro suo, at (quod aduersarius concedat) propter usumfructum omnium bonorum, a Fulcinio, superiore uiro, sibi relictum *). 1) c. 4. « Moritur Fulcinius. .; « quoad uixit, possedit Caesen¬ « testamento facit heredem, quem «nia? Usus enim, inquit, eius « habebat e Caesennia filium, « et fructus fundi testamento uiri «fuerat Caesenniae. « usumfructum omnium bonorum c. 32. — « suorum Caesenniae legat, ut « Caesenniam possedisse propter « frueretur una cum filio. » «usumfructum non negas. Qui « colonus habuit conductum de c. 7. « Quid ais? Istius ille fun¬ « Caesennia fundum, quum idem « dus est, quem sine ulla contro¬ «uersia quadriennium, hoc est, « ex eadem conductione fuerit in « fundo, dubium est, quin, si « ex quo tempore fundus ueniit,

343 §. 4. Caecina possederit necne. Quid est hoc ? possidetne usufructuarius? Profecto apud iurisconsultos nostros nihil est expeditius, quam qui utitur fruitur, eum non possidere rem, haud magis quam colonum aut inquilinum, sed iuris sui, i. e. ususfructus, quasi possessionem habere, eamque caussam esse, cur deiectus perinde atque corporis possessor de ui aliisque interdictis uti possit. Cuius iuris quum lurisconsulti omnes, quorum fragmenta seruantur, ueluti lulianus, Uenuleius, Gaius, Ulpianus, Paullus, nemine contradicente, sint auctores 2), non dubitauit Sauinius negare, Caesenniam « Caesennia tum possidebat, quum « ctus non oportet ; quemadmo¬ « erat colonus in fundo, post eius « dum nec possessio et proprietas « mortem heres eodem iure posse¬ « misceri debent: neque (Flor. « derit ? » namque) impediri possessionem « si alius fruatur; neque alterius 2) L. 5. §. 1. Ad exhibendum. « fructum amputari (Flor : com¬ (Ulpianus) « Julianus autem ita « scribit, ad exhibendum actione « putari), si alter possideat. » « teneri eum, qui rerum uel lega-Lectionem, quam secundum Sa¬ « torum seruandorum caussa in uinium (I. I. p. 328. seq.) exhi¬ « possessione sit ; sed et eum, qui bui, confirmat etiam Codex meus « ususfructus nomine rem teneat; et Ed. Venetiis (N. Ienson) 1477. Lugduni (Io. Syber) 1482. Venetiis « quamuis nec hic utique possi¬ « deat. Inde Julianus quaerit, (G. d'Arriuabenis) 1483. ibid. « quatenus hos oporteat exhibere (B. de Tortis) 1507. Lugduni (F. « Et ait, priorem quidem sic, ut Fradin) 1510. — Gai. II, 93. «actor possessionem habeat, is « . . . usufructuarius uero usu¬ « autem, cum quo agatur, rei « capere non potest: primum quia « seruandae caussa sit in posses¬ « non possidet sed habet ius uten «sione : eum uero, qui usum¬ « di et fruendi » rel. §. 94. « De « fructum habeat, sic, ut actor « illo quaeritur, an per eum ser¬ « rem possideat, is, cum quo age¬ «uum, in quo usumfructum ha¬ «tur, utatur fruatur. » — L. 52. « bemus, possidere aliquam rem pr. De A. v. A. P. (Venuleius « et usucapère possumus, quia lib. I. Interdictorum.) «Permisceri « ipsum non possidemus » rel. L. « caussas possessionis et ususfru¬ 10. §. ult. De A. R. D. §. 4. I. Per An Caesennia possederit.

An Caesennia possederit. 344 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. propter usumfructum possedisse fundum. Nam quod ulterius processit atque etiam negauit, dicere hoc Tullium, in eo manifesto errasse Vir illustris uidetur?). Quippe in c. 6. orator dicit: Caesennia fundum possedit locauitque. Quo loco si mihi obiicias, ex empto possedisse Caesenniam demonstrari, ecce statim postea in c. 7. iterum dicit Caesenniam fundum possedisse hic quoque ex empto quidem, at ita ut simul ostendat, fateri hoc Aebutium, tantummodo diuersam possessionis caussam (haudquaquam genus possessionis diuersum), usumfructum uidelicet, subiicere. Simili plane modo inferius *) orator affirmat, Caecinam fundum possedisse, eamque possessionem talem fuisse, ut Caesenniae duntaxat possessio, quam ex usufructu ortam esse, sicut aduersarius contendat, ipse temporis caussa fingit, nulla re neque addita neque detracta, continuaretur: quam Caesenniae ac Caecinae possessionem adeo ponit nihil inter se nec genere nec caussa differre, ut per eundem colonum prius Caesenniam, deinde ea exstincta Caecinam possedisse declaret: — quam uere, nihil dico, unum hoc quas pers. nob. acquir. L. 6. §. 2. 93. — L. 1. §. 8. De A. v. A. P. De precario (Ulpianus) «... et (Paullus) «Per eum, in quo « usumfructum habemus, possi¬ «fructuarius, inquit (Marcel¬ « dere possumus, sicut ex operis « lus?), et colonus et inquilinus « suis acquirere nobis solet: nec « sunt in praedio, et tamen non «ad rem pertinet, quod ipsum « possident. » L. 12. pr. De A. v. « non possidemus; nam nec fili¬ A. P. (Idem) « Naturaliter uide¬ «um.» Adde L. 27. De donatio¬ «tur possidere is, qui usumfru¬ 101» nibus. L. fi. De seruitutibus. «ctum habet. » L. 3. §§. 13—17. 1 3) l. I. §. 23. p. 327. not. 1. De ui. L. 4. Uti possidetis. Vatic. 4) c. 32. Verba exhibui supra Fragm. §. 91. (Verba uide supra p. 342. not. 1. p. 313. not. 35.) Conf. §§. 90.

