§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 383 in recensendis gradibus generibusque possessionis earumque rerum, quae instar habent possessionis, infra naturalem possessionem detentionemue numquam descenderunt. Sed omnis haec caussa aliena fuit, non dicam Ciceronis aetate, at interdicto de ui hominibus coactis armatisue, quo iure tunc constitutum fuit. Quo in interdicto quum possedisse actorem non requireretur, necessario quaestio oriebatur, quousque tandem hoc interdictum non possidenti competeret, siue quid iusta quidem possessione deterius, at aduenae illius habitu tamen melius firmiusque, ad huius interdicti ius ac commodum comparandum satis esset. Ex quo quum efficiatur, nihil esse, cur a proposito depelli nos sinamus, age uideamus, secundum possidentes aut naturaliter tenentes quae genera ac gradus fuerint eorum, qui, tametsi a lurisconsultis nostris nec possidere nec naturaliter tenere dicuntur, tamen, quo tempore caussa haec acta est, eo loco haberentur, ut, ui hominibus coactis armatisue detrusi prohibitiue an hoc interdicto restituendi essent, quaeri saltem posset. Primum igitur, quemadmodum, qui fundum possidet, animo continuat possessionem, etiamsi colono aut alii eum tradiderit, qui deinceps eius nomine tenet; quaeri potest, huius interdicti ius an continuetur ei, qui numquam possedit, sed naturaliter tantum tenuit, si ipse quoque corpore suo de fundo ita cesserit, ut eodem modo alium uice sua substitueret, ueluti colonus Non detinuit Caecina. Tenendi et quasi tenendi gradus.

384 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Tenendi et aut inquilinus, qui rem rursus alteri locauerit atque quasi tenendi gradus. habitandam fruendamue tradiderit. Quid porro si colonus ille uel inquilinus, uel etiam usufructuarius (nam eum quoque hoc loco addere per me licet), qui fundum aedesue alii locauerat et tradiderat, diem obierit heredemque reliquerit, quo iure eiusmodi heres ad hoc interdictum censebitur? Quippe in hoc, si de iure, de possessione, de detentione fundi quaeras, nihil inuenies : quod si adeo simulacrum iuris ac possessionis et quasi umbram circumspicias, illud deprehendes, locationis ius ad heredem transiisse, atque inde caussam quandam, an occasionem dicam, fundi ingrediendi, inspiciendi, coloni ibi conueniendi, aut si discesserit, culturae condicionisque examinandae, et si quae alia sunt eiusmodi, ei esse quaesitam. E quo figurae gradu si pedem protuleris, continuo ad aduenae istius genus ceterorumque, quos nulla antea ratione fundus attigerit, peruenisse te senties. Vetus inter-Iam quos enumerauimus omnes, qui nec possidedicti ius rent nec naturaliter tenerent, si, posteaquam quouis modo in fundum aedesue uenissent, fuerint ui hominibus armatis coactisue eiecti; uerba interdicti nullo dubio efficere uidebantur, ut restitui eos oporteret. Et ita in prima interdicti seueritate etiam obtinuit. dif¬ Incommoda. Atqui hoc ius tale fuit, ut post breue tempus Ut ficultates et incommoda necessario emergerent. ecce haud facile saepe fuit, eum, qui nec possedisset nec detinuisset, in eundem statum restituere quo fuisset, nec ualde conueniens uideri potuit, in ueram

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 385 possessionem eum restitui, ut longe meliore condicione esset ex restitutione quam ante deiectionem fuisset ?). Qualis autem haec fuit in restituendo difficultas, talem, nec sane minorem, puto fuisse in aestimatione illa Quanti ea res esset, ubi ad condemnationem res ). peruenisset 10 Accessit illud quoque incommodi, quod in hoc interdicti iure ex eadem deiectione pluribus saepe personis interdictum competeret, neque semper adeo expeditum esset, quemadmodum restituendus unusquisque et quanti aduersarius ei condemnandus esset. Atque illae difficultates in eo, qui, quum uis fieret, corpore suo in fundo non fuit, sed prohibitus tantum, quum intrare uellet, armis fuit, etiam grauiores molestioresque existebant, tantoque magis erant perspicuae » quanto leuiori condicione ac solutiori uinculo is, qui uim passus esset, fundum antea tenuerat. Nam de eo, qui uere possedisset, in omni interdicto de ui semper exploratum fuit, nihil interesse, eiiceretur quum in «Caecina rem non amittet . . . ; 9) Grauissimo exemplo est ipse «in possessionem in praesentia Caecina. Qui tametsi ne fuerat « non restituetur; nihil amplius » quidem in fundo, nedum posserel. — c. 3. extr. «... quum derat, quum deiiceretur, tamen « uideatis nihil aliud actum nisi nullo dubio eo iure habitus est, possessionem per interdictum ut, si ea sponsione caussaque « esse repetitam ? » — et q. g. a. uicisset, in ueram iustamque pos¬ 10) Verissime Sauinius docuit, sessionem, quam numquam anaestimationem illam multo magis tea habuit, ab Aebutio restituenad ipsius rei uerum pretium, dus esset. Videatur c. 27. « In quam ad id quod interesset, a « hac ipsa caussa . . ., si hoc nos Veteribus esse relatam. Syst. d. « non obtinebimus, ui armatis heut. R. R. Tom. V. Beil. XII., « hominibus deiectum esse eum, praesertim p. 445. seq. p. 443. « quem ui armatis hominibus pul¬ «sum fugatumque esse constet : 25 Semestria, Lib. II. Veteris iuris incommoda.

Veteris iuris emendatio Veteris iuris incommoda. 386 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. fundo esset, an prohiberetur quum eo uellet accedere. Neque ualde, puto, post constitutum de ui armata nouum hoc interdictum, de eo, qui ante deiectionem naturaliter fundum tenuisset, ambigebatur, quin restituendus esset, siue eiectus armis siue prohibitus. At in caeteris, qui pro supradictorum graduum progressione, priusquam uim paterentur, iuris, possessionis, detentionis seu quod earum rerum simile esset, aut minimum aut adeo nihil habuerant, quod ratione concipi ac certis uerbis describi recte posset; tunc profecto primum, necesse est, restituendi iustam moram ac religionem iniectam esse iudicantibus, quum ita uim passi essent, ut ne quod facti esset quidem quicquam, quod tunc habuissent, amitterent, sed quo accedere demum uellent, eo non admitterentur, seu, quod tantundem ualet, ut non eiicerentur inde, ubi essent, sed prohiberentur tantum inde, quo uellent accedere. Hoc loco primum peritiores, ut opinor, perspexerunt, si uim armatam oporteret interdicto restitutorio coerceri, parum conueniens esse, arma solum ac peculiare uiolentiae genus et figuram spectare ; immo ubi de restituendo agitur, etiam quid ante actor habuerit, quid per illam uim amiserit, quid restitui ei aequum sit, considerari oportere: quodsi eiusmodi nihil inueniretur, aut satis certi et in iure conspicui nihil, tunc uero ratissimum esse, poenam publice exigere, interdictum restitutorium, quo priuatus experiretur, prorsus missum facere. caussa fuit, cur non Piso Talis autem, ut opinor, solus, quum Aebutii caussam contra Caecinam ageret,

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 387 sed alii quoque, iuri potius ac ueritati quam certae alicui caussae consulentes, in dies magis studerent modum imponere illi interdicto ac certos quosdam fines circumducere, aliquanto quidem uerbis formulae angustiores, at iuris solidae rationi, aequitatis praeceptis communique utilitati aptiores: tantum abfuit, ut mera calumnia uerborumque aucupio, repugnante ui ac sententia iuris et interdicti, Piso caussam defenderet, qui, praeeuntibus fortasse grauibus auctoribus, negaret interdictum tenere, nisi actor, quum uis fieret, aut possedisset aut corpore suo in fundo aedibusue fuisset. Immo, ut uerum fatear, sic existimo, Ciceronem potius a uerbis interdicti arguisse, Pisonem uero aequitatis praecepta, sublimiorem subtilioremque iuris rationem atque utilem et in commune commodum interdicti intellectum auxilio uocasse. Quid multa? ita uidetur hic modum interdicto imposuisse, ut modeste ac pudenter eam uiam iniret, quam deinceps lurisconsulti in dies magis sectantes breui, puto, eo peruenerunt, ubi nostros, quorum fragmenta in Digestis habemus, iam ualide consistere animaduertimus, uidelicet ut intelligerent statuerentque, iusta aequaue ratione illius interdicti ius expediri non posse, nisi iis, qui uere possedissent, totum reseruaretur, ad eamque rem seuerius hoc de ui hominibus coactis armatisue facta interdictum uetusto illi ac quotidiano de ui interdicto penitus exaequaretur *), 11) Vide supra §. 3. p. 339.— monentem, hoc ipsum Ulpiani Hoc loco Garatonius (ad c. 13.), tempore sine controuersia fuisse, quamuis nimius alias in hac causut dominus quidem (possessorem sa Tullii sectator, Hotomanum dixerit) at alius nemo tam prohi-Veteris iuris emendatio.

Veteris iuris emendatio. 388 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Quae noua iuris ratio quemadmodum etiam nouam uerbi Deiicere interpretationem, deinde in breuius contractam uulgaris interdicti conceptionem genuerit, supra latius a nobis expositum est 12). Omnis denique illa juris mutatio tanto facilius processit, quanto magis, firmatis imperii uiribus, et republica ad unius dominationem redacta, priuatorum licentia atque ad arma capessenda propensio, ualidis alias frenis iniectis, euanuerat 13). Sed ut ad caussam propositam uariosque illos terum tenendi uel quasi tenendi bitus quam eiectus restitueretur graduum, denique pristini illius merito reprehendit, atque ex rigoris, tum fluctuationis, quae animi mei sensu reponit : « Quid secuta est, ac progressionis con¬ « Ulpianus ad M. Tullium? Haec seruata sint, ueluti in L. 41. De «ipsa oratio caussas perdocet A. v. A. P. (Paullus) « Qui iure « quae certum postea ius istud « familiaritatis amici fundum in¬ « reddiderint. » « greditur, non uidetur posside-12) §. 2. p. 311. seqq. §. 3. p. «re; quia non eo animo ingresseqq 333.. — Animaduertendum « sus est, ut possideat, licet corquam prorsus Ulpianus in L. 1. « pore in fundo sit. » L. 1. §. 26. §. 23. De ui, et in Vatic. Fragm. De ui. «Eum, qui neque animo §. 91. in definienda uerbi Deiicere « neque corpore possidebat, inui secutus sit uestigia Pisonis « gredi autem et incipere possiquem asperrime Tullius exagitat, « dere prohibeatur, non uideri quod dixerit, eum deiici posse, «deiectum, uerius est ; deficitur qui tum possideret, qui non pos¬ « enim, qui amittit possessionem, sideret, nullo modo posse. Conf. « non qui non accipitur. » L. 3. c. 32., uerbis supra p. 295. ex¬ §. 23. De A. v. A. P. (Verba uide hibitis. Dictorum autem §§. 23 supra p. 71. not. 5.) L. 4. §. 28. et 91. uerba ecce supra p. 313. De usurp. et usuc. (Paullus, not. 35. «Item si occupaueris uacuam 13) Adhibeas Crameri notam ad « possessionem, deinde uenienorationem pro Tullio (Ed. Kiliae « tem dominum prohibueris: non 1816.) p. 68. — De reliquo ui¬ « uideberis ui possedisse. » Adde dendum, ne adeo in Digestis uestigia quaedam deteriorum illo¬ L. 18. §. 15. De dam. infe.

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 389 nendi aut quasi tenendi gradus reuertamur, quem locum dicemus Caecinam, priusquam a fundo repelleretur, obtinuisse? Videlicet constat, neque possedisse eum neque in fundo fuisse. Ne multa, heres fuit usufructuariae eiusdemque locatricis Caesenniae. Itaque infimo illo gradu constitutus fuit, eoque uno aduenam istum caeterosque, qui nulla umquam ratione fundum attigissent, antecessit. Quid mirum igitur, Pisonem summis uiribus ad modum supradictum oppugnasse interdictum? E contrario neminem praeterire debet, paucis annis ante quam haec caussa acta est, primum nouam eam interdicti formam excogitatam constitutamque fuisse *) ; Aebutium igitur in recentem summamque eius iuris seueritatem incidisse. Recens erat memoria licentiae illius ex bellis ciuilibus oriundae, qua armis, qui modo possent, quam iure decertare mallent; recens odium malae eius consuetudinis, quae non solum ad res priuatorum, sed ad summam rempublicam pertinere merito uisa est. Ea caussa fuerat noui huius interdicti constituendi, quo certam seueramque armorum poenam, praeterea nihil, comparare uoluerant; illud plane neglexerant, certum quemdam restituendi aestimandique modum definire aut curiose cauere, ne, qui uim armatam passus esset, in meliorem aliquando condicionem, quam antea fuisset, restitueretur. Denique antiquius uisum est, certa seueraque poena, qui armis usus esset, affici, quam 14) Vide supra p. 324, et p. 327. not, 6. Quo gradu Caecina fuerit. Rationis conclusio.

Rationis conclusio. 390 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. exactissimam detrimenti, quod aduersarius passus esset, rationem aestimationemque institui. Ut in pauca conferam, non illud egerant, ut certum quemdam possidendi tenendiue modum, ad obrussam exactum, tuerentur interdictoque munirent, qui, si turbatus esset, in eundem plane statum restitui posset, sed uim, quae ad caput et uitam pertineret, possessione mulctari uoluerant 15). Quare qui pristinam illam ac paene coecam interdicti seueritatem, nondum ratione experientiaque temperatam, sequeretur, haud nimium sit mirandum, si uel aduenam istum, quem finximus armis esse repulsum, in fundi possessionem restituendum censuerit. Quodsi praeterea Caecinae caussa, id quod satis est credibile, aequitatem quandam habere uideretur, quia forte, quae de emptione fundi Cicero narrat, opinione hominum plus quam legitimis probationibus ad capiendos recuperatorum animos ualerent; tum quia fortasse Aebutius fundi possessionem, ex morte Caesenniae quasi uacuam suspensamque, auide magis et callide quam honeste occupasset, atque Caecinam, heredem possessoremque bonorum, paucis diebus praeuenisset: — facili hercle negotio saluaque recuperatorum et religione et fama, quod tum interdicti ius obtinebat, fieri potuit, ut probabilem atque adeo iustam caussam Caecina habere uideretur: quamquam illi minime sunt stultitiae damnandi, qui bis prius dubitauerunt quam secundum Caecinam iudicarent. 15) Conf. Brakenhoeft de trif. d. ciuil. Prax. T. XXIV. p. bus uitiis possessionis, in Archiv. 204. seq.

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 391 Rationis Quippe eam caussam, dummodo hac parte probareconclusio. tur, alia nulla magnopere laborasse, partim docuisse mihi uideor, partim inferius apparebit. Superiorem autem discessisse Caecinam, certum quidem auctorem nullum habet, at eadem illa ratione, quam in Quinctiana demonstraui *), credibile est et a nostratibus plerisque semper creditum. Nunc posteaquam illam defensionem Non deieci Accessoria quaestio duplex. sed obstiti, quo iure fuerit, perpendimus, superest duplex quaedam consideratio, quae partim ad rem gestam pertinet, partim in uerbis quibusdam orationis certorumque locorum lectione examinanda constituendaque uersatur. Cur repulerit Quid enim? Si Aebutius, quemadmodum supra Caecinam Aebutius. docuimus, fundum nemine contradicente tum possidebat, quae caussa ei fuit, cur Caecinam cum aduocatione amicorum ad ius celebrandum, h. e. ut ab Aebutio moribus deduceretur, ex constituto aduenientem tanta cura adeoque summis uiribus fundum intrare prohiberet, eumque ui hominibus coactis armatisque depelleret, auerteret, fugaret? Cuius rei fateor equidem difficile esse iustam plenamque reddere rationem, quum praesertim ab una tantum parte rem narratam acceperimus. Itaque nihil affirmabo, sed iuuat quaerere tamen ac comminisci, quid potuerit mouere Aebutium atque impellere. Primo igitur loco haud inepte dixerit aliquis, moram quaesiuisse Aebutium, conscium fuisse, illam 16) Vide supra p. 168. ibique notam 49.

Cur repulerit Caecinam Aebutius. 392 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. fundi controuersiam praegressuram esse familiae herciscundae iudicio, et praeiudicialem certa quadam parte futuram; simul magnopere interesse Caecinae, ut hereditatis diuisio de eaque arbitrium quam maturissime procederet: at deductione retardata uadimonii promissionem differri *); inde moram parari ipsi de fundo iudicio, quo peracto demum Caecina saluo iure suo familiae herciscundae arbitrium prosequi posset 18 Sed magis mihi placet quod Hotomanus existimauit, Caecinam per speciem deductionis celebrandae ultro uim Aebutio illaturum et siue deiecturum hunc, siue in communem tamen fundi possessionem intrusurum se fuisse 12); huic autem incepto Aebutium ui et armis se opposuisse 20). Qua in re quam maxime consideranda erunt, quae Aebutii testibus a Tullio tribuuntur?). Etenim parum credibile est, tam stultum fuisse Aebutium, ut eos praecipue testes produceret, qui, praeterquam quod e re aduersarii esset, nihil ferme dicerent. Qui quum uim armatam ingenue fateantur ab Aebutio, partim Sed hoc loco Garatonius, propter 17) Vide supra p. 370. nimiam Ciceronis uenerationem, 18) Vide supra p. 361. 363. seq., in Hotomanum iracundius paeubi, quale huic quoque agendi ne quam natura tulit, inuectus consilio periculum, quamquam est. Nam post alia multa, «Vide, facilius quidem fortasse ad euitan¬ « inquit, quaeso, quam solide dum, adesset, demonstraui. cibi (in c. 31.) hoc refellatur, 19) Videsis quae paullo antea « ut plane intelligas, quid agat p. 390. indicaui. « Hotomanus, dum fauet Aebu¬ 20) Occurrit haec sententia «tio, et oratorem maximum ac Hotomani in adnotatione ad c. « prudentissimum criminatur. » 9. vis. In eas ipsas res rel., et ad Caeteroquin Klotzius ad c. 9. Hoc. 10. extr. vis. Intelligere praetomanum secutus est. clare quid caussa rel., et ad c. 21) capp. 9. et 10. 11. vis. Non deieci sed obstiti.

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 393 sua quoque opera, adhibitam esse ; necessario paene Cur repulerit Caecinam Aebutius. consequens est, eosdem caussam quoque eius rei, siue iustam siue cui iustae tamen species aliqua esset, in medium protulisse. Hanc uero in testimoniis illis recensendis adeo Tullius silentio praeteriit, ut coniectura illa aliquantum uirium inde capiat. Et tametsi haud inepte obiici potest, si illa quoque uis uerbis Non deieci sed obstiti inesset, parum copiosam hac saltem parte Tullii defensionem apparere, animaduers tere tamen conuenit, non plane in proposita oratione deesse, quae eo referri uideantur; ut ecce quod uehementer urget orator L. Caelii testis dictum, a non so¬ «lum Aebutium cum armatis fuisse compluribus, uerum «'etiam cum aduocatis perpaucis eo uenisse Caeci¬ «nam"; item A. et L. Atiliorum ac P. Rutilii, « quum «Aebutius Caecinae malum minaretur, ibi tum Cae¬ « cinam postulasse, ut moribus deductio fieret. Quo loco obiter admonebo, Pisonem fortasse illud retulisse, Caecinam non prius ita postulasse quam intellexerit, se illud, quod maxime uellet, uidelicet ut possessionem fundi apprehenderet, assequi nullo modo posse. Sed haec incertissima sunt. Nunc pertractata sententia et iure illius defensionis Non deieci sed obstiti, iuuat etiam uerba quaedam, quae ad eandem pertinent, exhibere ac critica ratione examinare. Quippe in c. 13. orationis propositae eadem defensio hisce uerbis refertur: «Eieci ego te armatis hominibus, non deieci » ; rursus in c. 23. Lectio Eieci non deieci, et q. g. s.

Lectio Eieci non deieci, et q. g. s. 394 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. « Eiectus es non deiectus et in c. 29.: « Non deteci sed eieci. Qui si genuinus est Ciceronis sermo, necesse est statuamus, talem esse uerbi Elicio proprietatem, ut tantundem ualeat ac Prohibeo accedere non sino, obsisto, et si quae cum in hac oratione tum alias inueniuntur similia; denique delici eum a Pisone dici, qui ex eo loco, in quo sit, expellatur, eiici uero eum, qui ab eo loco, quo ueniat, depellatur atque intrare uel accedere prohibeatur. Quae ne nimium cito iudicemus praepostera esse et intoleranda, prius fatebor, trium illorum locorum lectionem non Editorum solum, sed etiam Codicum manuscriptorum, quorum mihi quidem notitia est, summo consensu constare 22), ne Taurinensis quidem Palimpsesti auctoritatem deesse, quippe in quo dicta uerba capitis 13. (nam caetera duo loca non extant) luculenter compareant 23); denique Rufinianum eadem illa sui rationem a Cicerone acriter 22) Noli uarietatem lectionis esse reprehensum. Quid multa qualemcunque inde inferre, quod scripsit homo, quum legere de Kunissius ille, qui, nescio quo buit. — De toto isto libro uerisanimi errore, M. Tullii libros de sime iudicauit Ellendtius in Prae-Oratore edendos a se commenfatione ad nouam Editionem tariisque illustrandos putauit, in p. XVIII. adnotatione ad I, 55. p. 483. hunc 23) Vide M. Tullii Ciceronis Pisonis locum inuerso ordine sen¬ Orationum pro Scauro, pro Tul suque commemorat, quasi Piso lio et in Clodium Fragmenta indixisset « deiectus es non eiectus. » edita etc., ed. Amed. Peyron, Qui uidelicet etiam illustrandi Stuttgardiae et Tubingae 1824. 4. huius loci caussa adiecerit, accu Nuper ipse quoque p. 201. — satorem (Aebutium) illud conten-Codicem inspexi. disse, ac propter eam defendendi

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 395 uerba tamquam e d. capite 13. excerpta ad litteram nobis tradidisse 24). Quibus rebus omnibus si quis est, qui a coniecturis deterreri se non patiatur, angustissimo tamen angulo inclusum se sentiet propter haec uerba d. capitis 13., superioribus illis annexa : wut tantum facinus non in aequitate defensionis, « sed in una littera latuisse uideatur. Quid igitur est? Quae adhuc attuli, ita mihi uidentur ad sustinendam lectionem uulgarem grauia esse, ut ueram tamen oratoris sententiam atque indolem Latini sermonis consuetudinemque in contrariam partem nullo dubio praeualere existimem. Primo enim satis mihi persuasum est, in uniuersis bonorum scriptorum libris ne unum quidem locum extare, ubi inter uerba deficere et elicere aut inter particulas de et ex, siue nominibus praepositas siue uerbis praefixas, ratio illa, quam antea demonstraui, intercedat: non quo mihi arrogem, ut dicam, omnia me non legisse solum sed etiam memoria tenere; at non adducor ut credam, singularem illam uim particulae ex a Grammaticis omnibus (e quibus Forcellinum et Handium satis est nominasse) propter ignorantiam negligentiamue esse praetermissam. Quod si mihi dicat aliquis, facile accidere, ut parum accurate etiam a bono auctore unum quoddam uocabulum eligatur; referam, haudquaquam familiarem inconsideratumque sermonem tribus illis locis contineri, immo in uerborum argutiis summaque tam dicendi quam 24) De figuris sententiarum et p. 227. Varietatem lectionis nullam h. I. inueni. elocutionum. §. 6. Ed. Frotscheri Lectio Eieci non deieci, et q. g. s.

Lectio Eieci non deieci, et q. g. s. 396 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. percipiendi subtilitate omnem illam disputationem uersari. Ea uero ratione qui egerit, qualem illarum particularum diuersitatem, a supradicta profecto alienissimam remotissimamque, sit inuenturus, ipse Tullius alio huius orationis loco 22) hisce uerbis ostendit : « Deiectus uero qui potest esse quisquam, nisi in «inferiorem locum de superiore motus? Potest « pulsus fugatus, eiectus denique : illud uero nullo « modo potest, deiectus esse quisquam, non modo « qui tactus non sit, sed ne aequo quidem et plano « loco.» Quid quod in cap. 28. iuris quidam consultus dicitur respondisse, non posse probari quemquam esse deiectum nisi ex eo loco, in quo fuerit, nonne vel magis in uerbo eiicere ualebit? Hoc amplius animaduertas, et hoc loco et passim eodem capite et ubique alias uerbo deiicere, ubi angustissimo illo Pisonis sensu usurpatur, locum, unde deiectus esse aliquis dicitur, cum praepositione ex constructum adiungi 26). Quid multa? Inspice quaeso totam illam disputationem, quae in capite 30. habetur??). Nonne luce ciussit: . . . sum ex proximo uicap 25). 17. §. 50. 26) d. cap. 28. §. 80. « Quia «cini fundo deiectus . . . sum de « certe, inquit, deiectus est Cae¬ «uia» rel. — §. 84. « si non « cina . . . aliquo ex loco; si non «sum ex eo loco deiectus, quo « ex eo loco, quem in locum ue¬ «prohibitus sum accedere; at ex « eo sum deiectus, quo accessi, «nire uoluit; at ex eo certe, unde «fugit. » — c. 29. §. 82. «Quae¬ « unde fugi.» 27) §. 86. «. . . duo genera «ro abs te, simne deiectus non « de Fulciniano fundo: neque « caussarum esse intelligebant ..., «unum si qui ex eo loco, in « enim Practor, si ex eo fundo « quo esset, alterum, si ab eo « essem deiectus, ita me restitui

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 397 clarius inde efficitur, tria fuisse uerba, eiicere, deii- Lectio Eieci non deieci, et q. g. s. cere, prohibere: eorum primum ac tertium certa indubitataque fuisse ui ac potestate, ita inter se inuicem opposita, ut eiici e fundo aedibusue diceretur, qui, quum uim pateretur, ibi tum esset; contra qui in fundo aedibusue non esset, sed eo accedere et intrare tantum non sineretur, is non eiici sed prohiberi diceretur?s): contra de uerbo delicere controuersiam fuisse, utrum tantundem ualeret atque eiicere, id quod Pisonem defendisse Cicero affirmat 22), an latius pateret in talem modum, ut duplicem illam diuersamque uim ac sententiam uerborum eiicere et prohibere amplecteretur unum ac comprehenderet; quod peracute Cicero defendit 30) « loco, quo ueniret, ui deiectus « per praesumitur in aliquo loco « esset.» §. 87. « Si qui meam « fuisse rem.» « familiam de meo fundo deiecec 29). 11. 13. 14. 17. 23.27—31. «rit, ex eo me loco deiecerit: si Vide supra h. §pho p. 376. seq.- « qui . . . me introire prohibue-Tenendum etiam illud, quod sucrit, non ex eo sed ab eo loco pra (p. 307. ibique nota 27. ame deiecerit . . . . Hoc uerostendi, Praetores olim tam uer¬ « bum, UNDE, utrumque declabo eiicere quam uerbo detrudere «rat: et ex quo loco et a quo in hoc interdicto uti solitos esse. « loco », et quae deinceps se¬ Quod idcirco sensum uerbi etiquuntur similia. cere, quem defendimus, magno¬ 28) F. Handius in Tursellino père confirmat, quoniam non est (Tom. II. p. 615.) significationem credibile, a latiori uerbo Praeparticulae Ex hisce uerbis definitores ad angustius processisse, uit : « Ex indicat exitum et diciquinetiam multo minus, antea te- «tur de omni re, quae in alineri eos potissimum uoluisse, « quo loco inerat et inde exit. qui prohibuissent, postea demum « Quare contrarium est IN. Hanc eos, qui deiecissent, aut sensum « uero notionem proxime attingit uerbi eiicere breui tempore fun¬ « notio rei decedentis uel abeunditus mutatum fuisse. « tis: quamquam ex posito sem¬ 30) Conf. etiam Handii Tursel¬

Lectio Eieci non deieci, et q. g. s. 398 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Quibus omnibus consideratis satis iam animo firmato eo accedo, ut negem, trium, quae dixi, locorum uulgatam lectionem ullo modo ferri posse. Ut in pauca conferam, sic existimo, non eieci et eiectus, sed reieci et reiectus Tullium scripsisse. Certe haud secus haec atque illa una littera cum uocibus deieci et deiectus differunt, quod in quauis alia coniectura uix inuenietur. Nec desunt alia huius emendationis firmamenta. Sensus optime conuenit, et suffragatur non communis solum consuetudo sermonis, uerum etiam quam Ciceceronis ipsiusque huius orationis propriam dicere licet. Ut ecce quod in cap. 9. confiteri dicitur Aebutius: « . . . ne accederes obstiti, ferro . . . te reieci « atque perterrui «, deinde in cap. 14. : « Quid, inquit, hoc ab illo differt? ut ille cogatur «restituere, qui ingressum expulerit, ille, qui « ingredientem repulerit, non cogatur ? » et in cap. 17.: «te obstitisse et repulisse dicis." « diuerso: quare librarii haec uolinum s. v. De , l. I. p. 193. « Pro¬ « cabula commutauerunt, ubicun¬ « pria est huius praepositionis uis, « que libuit » rel. Conf. ibid. p. «ut exitum rei una cum nexu 184. « Ex his intelligitur, fal¬ « indicet, quo res mota antea co¬ « sam esse opinionem uulgarem, « haeserit. Hinc ei tribuitur etiam « qua grammatici plurimi de di¬ « illa potestas, quae declarat ali¬ « cunt proprie esse deorsum. Nam « quid proxime ab aliqua re sol¬ «ui, uel ex ipsa re exire.» ibid. « haec notio superioris loci acce¬ « dit, atque etiam per a exprip. 186. seq. « Ex his uerbis, « mitur. » — Conf. Ramshorn, « quae cum de iunguntur, non « pauca assumunt ex, sensu non Grammat. Lat. §. 150. p. 464.

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 399 Addas licet, quod in cap. 16. sibi inuicem opponuntur uerba « depugnare » et « repugnare » 31). Extremo loco, ne uidear Codicum Mss. auctoritatem contemnere, admonebo, scatere uetustissimis mendis hanc orationem et alias Tullii multas, Codices autem, quorum hodie copia est, uno excepto palimpsesto, saeculo decimo quarto et quinto demum exaratos esse, ac propterea consensu parum ualere. Quinetiam uestigium quoddam inuenio, unde dubitatio possit moueri, quin plane ex omnibus Codicibus, medio aeuo superstitibus, uera illa, quam defendo, lectio euanuerit. Nam Camerarii Editio in d. cap. 23. habet ipsam lectionem eam, quam commendamus, reiectus 32), eamque ex aliquo Codice manuscripto uetustaue Editione translatam, non coniectura effictam esse, idcirco credibile est, quoniam unum illum, quem demonstraui, locum Editor emendatum tradidit, in reliquis duobus (d. cap. 13. et 29.), quorum, si criticam rationem, non librorum auctoritatem sequeretur, nullo dubio eadem caussa fuit, uulgatam lectionem conseruauit. Caeterum ne Codicibus in hac lectionis quaestione nimium seruiamus, haec quoque ratio suadet, quod etiam aliis locis uariae illae particulae, quae uerbo iacere praefigi solent, ueluti de et e, uti sunt exigua ex officina Heruagiana prodiit, 31) Conf. in Verrem III, 51. 52, 121. 122. et 55, 127. 128. sed altera, A. 1540. ex recognitione loachimi Camerarii ibidem 32) Quae a Garatonio et a impressa. Beckio affertur Heruagiana, non est illa, quae A. 1534. Basileae Lectio Eieci non deieci, et 4. g. s.

Lectio Eieci non deieci, et q. g. s. 400 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. litterarum diuersitate, saepissime inter se permixtae a librariis atque alia in aliam corruptae sunt. Cuius generis ne longius exempla repetam, admonebo, in hac ipsa oratione c. 28. §. 80. uis. « deiectus est? Codices mendose habere weiectus », item c. 29. §. 84. Salisburgensem « sum eiectus quo accessi », c. 30. §. 86. Erfurtensem, se eiectum diceret?; ibidem §. 87. Monacensem, « Unde eiectus est (Cinna) », c. 32. §. 92. plures, « tum eiectum », et alia multa, sicut infra in Varietate lectionis, quam capite altero huius libri trademus, plenius apparebit.

§. 6. Qua ratione in iudicium uenerit, ciuis Romanus Caecina esset necne. Paucae sunt orationis pro Caecina habitae partes. quae consentientes semper interpretes habuerint, haud magis caussae Tullium quam iuris rationi ueritatique satisfecisse: inter quas primum fortasse locum illud obtinet, quod omnibus uisus est Tullius bellissime defendisse, non posse legem a Sulla Dictatore latam eo ualere, ut ciuitatis Romanae ius Volaterranis, quorum numero A. Caecina fuit, ex forma iuris publici amissum esse recte iudicaretur. Nec minor illi disputationi apud me fides est. Itaque credam Tullio, ciuem Romanum fuisse Caecinam, eamque controuersiam, quoniam noui, quod afferam, nihil habeo, singulis autem rebus sententiisque illustrandis alius locus occasioque aptior erit, in praesentia relinquo. Illud quaero, quid sit, cur in proposita sponsionis interdictique disceptatione et iudicatione attinuerit spectare, ciuis Romanus esset Caecina necne. Nam Pisonem non id solum arguisse, Caecinam, quia ciuis Romanus non esset, testamento Caesenniae inutiliter heredem scriptum esse, immo eodem argumento etiam in caussa, quae nunc ageretur, usum esse, quo probaret, ne interdicto quidem aut sponsione Caecinam uincere posse: perspicuum est quum 26 Semestria, Lib. II. An ciuis R. fuerit Caecina. Ciuitas ad caussam pertinet.

