— Cap. 32. p. 435. v. 10. — 12. 13. 14. 15. 16. 522 Cap. II. De uarietate lectionis an deuincta; in Ag. autem a sec. m.: seiuncta. 391) possit quum po. possit eum cum po.: T. Aq.— posset eum cum po.: Ma. 392) tum deiectum tum eiectum: Pe, m. T. Ap. Ma. b. 393) po. ut nec ui nec clam nec pr. po. nec ui nec clam nec pr.: Pe, m. T (pr. m.). Ap, q (pr. m.). Ma. — po. ne ui ne clam ne pr. : Aq (sec. m.). 394) saepe confiteri confiteri: Pk. uel etiam quum hoc uel cum hoc: Pk. — uel etiam eum hoc: Pm. sponsionem sponsione : T. Ap, q. Ma, b. 398) 391) Est in Erf. quoque et in 394) Deest v. ut etiam in Erf., 5. Oxx. deiuncta, item in Edd. in 5. Oxx. et in Edd. Ven. 1472. Ven. 1472. et 1480. Caeterae meae 1480. 1499., sed iam in Ascens. ante Lambinum omnes : deuincta. 1511. et deinceps ubique e Codd. Hic restituit deiuncta, quod deinsuppletum est. Quod manifestum ceps uulgo habetur. Beck., Schütz., fuit ex frequentissimo omissioet [Or. 1.] 2. ex Ox. T. et Ernesto num genere mendum, id Klotzius monente scripserunt diiuncta, in textum denuo reuocauit, atsed Klotz., uix idonea ratione, que etiam exemplis quibusdam, tacite reposuit deiuncta. haudquaquam, ut opinor, idoneis 392) Quod Klotz. (cf. Praef. p. (h. sup. c. 18, 53. et c. 27, 79.), XXXIX.) et Or. 2. secundum Erf. istam suam emendationem defenprimi scripserunt potest, satis uidit in Praef. p. XL. u detur probabile. Sed difficilius 395) Sic Erf. et Oxx. et Edd. est statuere, numquid ueri in duinde a Ven. 1472. 1480. 1499. ctibus illis eum lateat, ueluti (ubi extat sponsionem) meae quietiam. Qui uidendum ne etiam dem omnes. Ernestus et seque in Ox. uno alteroue compareant. restituerunt sponsionem, excepto 393) Sic Erf. quoque et 6.0xx. Klotzio, quem poenitet tamen et Edd. meae ante Ald. 1519. sponsione edidisse (conf. Adnot. Conf. sup. C. I. §. 5. p. 400. et ad c. 31, 91.). — Equidem nihil ad c. 13, 38. not. 153. nouauero, sed uidesis quae scriin 523 oratione pro A. Caecina. ab se illum a se illum: Pk. Mb.396) qui sine armis qui armis : Omnes. In T. pr. §. 93. m.: qui armatis. uoluerint uoluerunt: Pe. T. Ap. Ma. b. 397) hunc uero qui ab iure hunc qui a iure : Pk. destitutum Sic omnes. 398) ut qui armatus qui autem armatus: Omnes. inermis Sic omnes. 392) interdicta dicta: Ma. ecquid et quid : Pe, k. T. Ap. Ma, b. (quinquies.) 400) 401) hoc additum Sic omnes. clausula hexametri nasceretur psi ad d. §. 91. h. sup. p. 521. (Conf. Martian. Capell. V, 517.). not. 389. Quae quum Beck., Schütz., Le¬ 396) Quemadmodum h. I. in clerc., Or. essent secuti, contra caeteris Codd. et in Edd., quod Klotz. adeo contempsit, ut allata sciam, omnibus legitur ab se, ita etiam in c. 45. pro Tullio. falsa dd. Codd. auctoritate alienissimisque quibusdam exemplis, 397) Sic Erf. et Oxx., ut uidetur, omnes. Certe in Edd. meis e c. 27, 78. arcessitis, non modo v. que reponeret, sed etiam iniiante Lambin. 1566. non inueni ceret, mero errore apud Or. 1. uoluerint, quod denuo primus reomissum esse. Conf. Praef. p. XL. cepit Or. 1. suadente Ernesto, deinde Klotz, seruauit. In sola 399) Klotz. et Or. 2. ex Erf.: Ven. 1472. inueni compendium inermus. — Vide sup. ad c. 12, illud, e Waldarf. enotatum. 33. p. 462. not. 119. 400) Conf. sup. ad c. 30,86. 398) Idem est in Erf. et Oxx. et in Edd. meis ante lunt. 1537., ibique Or. 1. in nota aduersus Huschkium (ad c. 29. pro Tullio) excepta lunt. 1515. Quarum in directa. utraque habetur destitutumque, et inde ab illa in plerisque. Sed 401) Erf.: in hoc sit addictum, Ernestus Codd. lectionem restiex quo Or. 2. prius: in hoc sit additum, tum recte Klotzio obtuit, partim quod ea dicendi figura optimis exemplis constaret temperauit, qui scripserat: hoc (in Verrem V, 42, 110. II, 30, 74.), sit additum. partim quod addito uoc, que Cap. 32. p. 435. v. 16. 18. 19. 20. 20.21. 22. 22-24.

524 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 32. possederit Sic omnes. 492) p. 435. v. 23. 26. §. 94. ego in hoc Caecinam in hoc Cecinnam ego : Pe. 27. tametsi tamen etsi: Aq (pr. m.). 3) 29. propter usumfructum Sic omnes.“ 31. quum idem eum idem: Pe, m. T. Ma. dubium est quin dubium est ne: T. Sed in margine ; « quin. 404) — 32. col. in fundo col. fundo: T. Ap, q. Ma, b. p. 436. v. 3. §. 95. denuntiabas denumptias: Ma. 5. amic, etiam de ipsius C. Aq.] amic, de his qui de Ag.: Omnes; modo in Pk. et Ma. iis pro his; deinde in Pk. post v. amicorum est spatium uacuum 5. circiter litterarum, et in margine adscriptum: « Deest aliquid." — In Ma. deest v. de ante amicorum. 405) 402) Etiam Erf. et Oxx. : nec Edd. Ven, habere « dubium non tamen omnino contemnendum, « est », neque in Ven. 1483. inquod Beckius refert in Ed. P. uenitur (teste Or. 1.), neque in Manutii haberi possideret. Conf. 3. meis Ven.: equidem nusquam sup. C. I. §. 2. p. 293. seqq. inueni nisi in S. Gryph. 1536. et 403) Mera coniectura Lambilunt. 1537. Fortasse dixerit alinus legi iussit per colonum, et quis, in suprad. lectione Cod. T. ita edidere Oliuet., Lallem. etc.; latere dubiumne. — De interrotum P. Faber maluit haec vv. gatoriis eiusmodi sententiis conf. deleri. — Sed quam illi animo h. sup. ad c. 24, 67. 69. conceperunt iuris necessitatem, 405) Similis in Beckii Codd. prorsus uanam esse solidaeque uarietas. Erf. : amic, de his de rationi contrariam, supra docuiaquili [Edd. Ven. 1472. 1480.]. — mus C. I. §. 4. p. 342 — 50. 1499.: amic, de his qui Aq. ; As-Quem statim postea Lallem, apcens. 1511.: «amic, dictis qui de pellat optimum Cod., quo aucton « Aq. sent. responderant. » re quia pro qui dedisse se prolunt. 1515.: «amic. etiam de ipfitetur, eum uereor ut V. D. um¬ « siusque Aq. sent. responderit.» quam uiderit. Praefixa habetur in Ald. 1519. 404) Quod Beckius tradidit, et deinceps ad hunc usque diem.

525 in oratione pro A. Caecina. Cap. 32. responderat responderat et ad eum : Omnes p. 436. 5.6 (sed in Ag. expunctum rô et.). 406) Cap. 33. querar tangam: Pe. — raro : Reliqui; sed a sec. m. in Ag. quidem expunctum h. v., in Mb. autem suppletum tangam, ut efficiatur tangam raro. 407) rogarier Sic omnes. 408) quod populus quo populus: Pe, k, m. T. Ap. Mb. abscripto: Mb adscriptio abscripta: Pk. — pr. m.). — abscriptio: Ap. — descriptio: Pm. T. Aq. Ma, b (sec. m.). nisi esset si esset: Pk. Hotomanus, qui multa h. l. exci¬ Quae ut sensu quidem uero sit disse putabat, proxima sic supproxima, haud inargute tamen Or. pleuit: cet ad eam rem diem 2. « Patet, inquit, v. etiam ab « constituerat, amicos conuoca¬ « interpolatore esse, et, ut uide¬ «rat: » — quae coniectura non « tur, etiam v. ipsius. » — Fortasse placuit. Mihi probabile est, quod in ductibus qui de latet v. quiolim Manutius, nuper Beckius dem, in his autem huius uel siquoque et Orellius statuit, dumile aliquid. Quamquam nolim ctus illos ex hoc, quod continuo ita h. loci xoioiv absoluere, ut sequitur, At enim rel, fortuito quoiubeam scribi: amic, de huius dam errore esse natos. quidem Aq. 407) Eadem uarietas est in 406) Idem habent 5. Oxx. (Erf.: Oxx. — Erf. : rare. — Edd. meae etaeum ?), et dd. Edd. Ven. Asante lunt. 1515.: raro. — Est cens. 1511. Tum illos ductus eex illo mendorum genere, quod iecit lunt. 1515., at cum lacunae supra habetur c. 13, 36. c. 17, 50. signo retinuerunt Ald. 1519. Asetc. Conf. not. 138. 209. — cens. 1522. 1527. Crat. 1528. 408) Etiam Erf. cum Oxx. Rursus deleuerunt Ascens. 1531. Heruag. 1534. et deinceps caeplerisque et Ed. Ascens. 1511. terae meae cum Lambino. Sed 8. 9. 10. 12.

526 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 33. p. 436. v. 13. §. 96. quaero abs tel quaero te: Omnes. 15. et ea teris quae inter et ea fateris quae inter: Aq (sec. m.). 409) modo possit modo potest: Ma. 18. Quiritium Quiritum: Pe. T. Ap, q. Ma. -20.21. Quum Arret. eum Arret. : Pm. 23. §. 97. defenderem defendere : Pm. Ap. Cottal cocta: Pm. T. Ap, q. Mb. (Sic alias quoque.) decemuiris in decemuiris: Pm. T. Ap, q. Mb (sec. m.). religionem religionis : Pm. T. Ap, q. Ma, b. — 410) religionis nomen : Pk. 409) Praefixa est in Erf. quout primo legeretur et fateris, que, in 5. Oxx., in Cod. Francii deinde vv. quae rogauit tamquam (Ox. T. : et ea terrisque inter) spuria eiicerentur, ad extremum et in Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. vv. quae inter retinerentur, si¬ (in hac : terris). Mox coniecturis mul autem asterisco apposito inaditus fuit. Ald. 1519.: ut in dicaretur, plura hic excidisse caeteris quae rogaui, sed ita iam (Conf. Schütz.). — Beckius: «Miantea Ascens. 1511., nec aliter «hi, cum nullum sit lacunae in reliquae tres, et Crat., Heruag. « libris uestigium, a Cicerone es¬ Seb. Gryph. 1536., Rob. Stephan. « se uidetur: perspicis hoc nihil 1543., Ald. 1546. (Conf. Ferratii cesse et fateris; sed quae inter Epp. et Ern.) — Sed Junt. 1515.: «e supplemento natum est. » — Or. fateris sed qui; lunt. 1537. Ca¬ 1.: «Locus corruptus potius quam mer. 1540. : et fateris sed qui « mancus . . . Exoritur facillima (conf. Garaton.) ; Sturm. 1544.: et « coniectura: et fateris. Quid igifateris ut in caeteris quae rogaui; «tur? Primum rel. » Quae ut Lambin. 1566.: ut in caeteris caeteris antecellat, parum certa quae rogauit ; Mich. Brutus 1584. tamen Klotzio et Or. 2. merito et Merouvillius 1684.: ut in caeuisa est, quae in textum recipeteris quae rogari non possunt. retur. Sed fateri debeo, me, Aliorum coniecturae sunt hae : quod melius proferam, nihil ha¬ P. Fabri : cat in caeteris quae bere. «rogauit ? » — Graeuius suasit, 410) Beck, quum e 5. Oxx.

527 in oratione pro A. Caecina. Cap. 33. sacramentum nostrum Sic omnes. **) p. 436. v. 24. et ego et cum ego: Pk. 25. uehementius uehementer: Pm. non iudicauerunt iudicarunt: T (suppletum v. 26. 27. non). postea — iudicauerunt Desunt in Ma. — 27. 28 et con. d. Cotta etiam con. d. cocta: Pe. (co¬ 28. cta etiam in Pr.) Sulla uiuo iud. sylla iud.: Pe, m. Aq. — illa — 28.29. iud.: Ma. in eadem causal in eandem causa: Pe. — in — 29. eadem causam: Ma. omnes iure Sic omnes. 42) 30. nemini meum ni: Pm. T et Aq (pr. m.). 32.33. — meum an: Aq (sec. m.). — meum nisi : Ma. memini: Ap. 413) uestrum est uestrum: Omnes. ***) 33. hoc mendum affert, scite notat: et Or. 2. recepisse uidentur, et « manifesto exortum est e termiapte ille defendit in Praef. p. XLI. « natione praeced. uocabuli.» Sed 413 et 414) Pro uulgari Edd. lenuper Klotz., post Ascens. 1511. ctione, dubium nemini uestrum (ubi etiam, quod praecedit, ein est (v. est ab Aldo 1519. uidetur « decemuiris » habetur) omnium, esse suppletum), in Erf. habetur: quod sciam, primus ita edidit, dubium esse nemini uestrum?, nouamque suam lectionem exemquod ita Klotz. et Or. 2. (p. 463.) plis defendit, mea quidem sensecuti sunt, ut ediderint : dubium tentia alienissimis. — Praefixa est nemini uestrum. Graeuius, iam in dd. Edd. Ven. extat. quo Erfs, illa uerba (parum qui¬ 411) Primi Klotz, et Or. 2. ex dem accurate ab ipso relata) ser¬ Erf. : nostrum sacramentum. Valuentur integra, post ea coniicit de incertum. Conf. statim inf. excidisse v. potest; eodemque v. 27. consilio Garatonius quod sequi¬ 412) Erf.: omni iure. Egregia tur v. certo mutare tentat in crelectio, quam optimo iure Klotz. do. Conf. not. seq.

528 Cap. 11. De uarietate lectionis Cap. 33. p:436. v. 33. §. 98. Certel Cottae: Pk. 415) quemadmodum Deest in Pr. 34. adimi] amitti: Pk. 35. sint. Aut sua sint sint sua: Pk. 36. uoluissent uoluisset: Pe (pr. m.). In Ma. h. v. p. 437. v. 1. deest. tum manere tamen manere: Omnes excepto Pk. 416) 415) Erf.: certo. — Schütz, de 1543. Ald. 1546. Rursus recenti-Ernesti coniectura dedit Ceterum, orum maxima pars, ueluti Grut., quia particulae Certe, ut affirmat, Graeu., Ern., Beck., Schütz., Le nullus hic locus est: quod, quum clerc., Or. 1., habent tum; sed Lexica consulo, uereor ut adeo repente Klotz, et Or. 2. reuocaexploratum sit. — Klotz, scripsit uerunt lectionem illam tamen, Codd. quidem auctoritate florencerto, duobus punctis circumdatem, at sententiae ratione minitis, ut sensu h. uoc. cum praecedentibus coniungeretur. At hac me ferendam. Nisi forte credendum est Hotomani fabulae (ut parte mihi uidetur abundare, credidit cum aliis multis lordacontra transitio ad ea, quae senus I. I. p. 5. Conf. Klotz. in Em. quuntur, talis est, ut particula Tull. p. 17. seq.), sic he. I. sensum Certe uel similis quaedam necesexplicantis : Legis multam nihil sario paene requiratur, atque hoc aliud esse quam aquae et ignis etiam Garatonii coniecturae illi, interdictionem: hanc uulgo putari quam modo commemoraui, obtantundem ualere atque eiectioedidit [Or. 2.] quistare puto. — dem Certo quaeri, sed simul sunem e patria ac ciuitatis ademspicatur, «hic quoque latere ilptionem; id uero falsum esse, « lud v. sine ulla dubitatione Tuldummodo res attentius subtilius- «lianum, sed ubique fere corque consideretur. Nam tametsi cruptum: Ceteroqui. » — Illud aqua et igni interdictum alicui denique summa ratione idem Edisit, certaque poena sancitum, si tor nouauit, ut nouum caput ab quis eum tecto recepisset, aquaue et igni iuuisset, tamen subhoc v. inciperet. tili iure ei licuisse in ciuitate 416) Sic Erf. quoque et 5. Oxx. manere, dummodo neque aqua et Edd. meae ante Aldum 1519. Hic correxit tum, quod caeterae neque igni neque tecto uteretur, meae ante Lambinum seruant, sed (sunt ipsa Hoti, uerba) aëre exceptis lunt. 1537. Rob. Steph. uesceretur. — Adeo ieiunis cauilin 529 oratione pro A. Caecina. Cap. 33 ciu. potuissent ciu. ualuissent : Pk. — ciu. Uo- p. 437. luisse: Reliqui, *) — sed in Mb. sec. m.: ualuisse. Cap. 34. dedidit dedit: Omnes praeterquam Pk. traditur detruditur: Pe, k, m. — detraditur: Reliqui. est eorum fit eorum: Pk. accipiunt accipitur: Pk. ut Mancinum mancipi: Pm. T. Ap, q. Mb. — ut mancipii: Pe. Ma. retinet retinent: Omnes excepto Pk. §. 99. factus non est factus est: Pk. non esse eum eum non esse: Pm. peric. noluit Sic omnes. 18) lationibus opinantur usum esse pturae ductibus necessitatem sententiae anteponere. — De h. l. cf. Tullium! Neque ad expellendum Klotzii Praef. p. XLI. p. XIV. et ridiculum istum errorem satis fuhic sup. ad c. 7, 21. not. 68. it quod paullo inferius, ne fallere 417) Sic Erf. et 5. Oxx. — Sed quemquam possit, quid legis multa in Edd. 3. Ven., Iunt. 1515. et illa seu uis significet, disertis ueret 1537. Ald. 1519. habetur uolubis uincula, neces ignominiaeque nominantur ! — issent, in Ascens. 1511. potuisse ; Ex quo perspicuum est, quae de similitudine tum praefixa in Ascens. 1522. compendiorum tu (tum) et in (ta¬ 1527. 1531., Crat., Heruag. men) ac de uitiosa eorum permu¬ Gryph., Camer, et deinceps: netatione, in Codd. ubique obuia, que nostrates, ut ab ea discede¬ VV. DD. disserunt, ea omnia pro rent, Codicum conspiratio mouit. lectione tum h. l. pugnare. Cae¬ 418) Neque apud Beckium neterum tota haec periodus non soque ex Erf. apud Wunderum ullum in dd. Edd. Ven., sed etiam lam inuenio uarietatem. Verumin dd. Codd. omnibus speciem tamen Klotzius, probante Or. 2. praebet uarie corruptam, uide¬ (p. 463.), edidit noluerit, idque licet ne nimis dubitemus scri¬ Erf. auctore fieri professus est. Semestria, Lib. II. 34 8. 9. 9

Cap 34 p. 437. v. 10. 10.11. 12 530 Cap. II. De uarietate lectionis incensum uendit incensum uendidit: Pk. is - fuerit - liberetur ei - fuerunt - liberentur: Omnes; tantum in Pe. fuit pr. m. ei - fuerit - liberetur, deinde correctum fuerint et liberentur. 119) censeri conseri: Pm. T. eum qui quum ei qui tum cum: Ma. — eum qui cum cum: T. Aq. ipsum iussum: Ma. abiudicasse Sic omnes. 420) iisce rebus hisce rebus: Pk. — uisceribus: Reliqui; sed in Pe. litterae se in litura, in Mb. autem ad marginem recenter scriptum: «a «uictoribus. » 421) Vide eius Praefat. p. XXV. et p. idonea ratione restituerunt: nam XLII. De controuersa illa ratione quod Klotz, in contextu fuerint dedit pro fuerunt, ipsum statim conf. h. sup. ad c. 19, 55. p. 483. poenituit in Praef. p. XLII. not. 228. et h. inf. not. seq. — De praeced. vv. ut liber sit uide 420) Klotz. et Or. 2. ex Erf. abiudicauisse. quae contra Weiskium disseruit 421) Est uisceribus etiam in Erf. Rumpf. I. I. p. 17. seq. et 6. Oxx. In Ox. T. extat eadem 419) Vulgaris illa lectio est etiam nota atque in Mb. — Mendum in Erf. et in Oxx. plerisque. Item illud habetur in Edd. Ven. 1472. (modo it pro ei) in Edd. Ascens. 1480. 14499. Ascens. 1511. Sed 1511.1522. 1527. Ald. 1519., Cralunt. 1515. correxit hisce ; Ald. tand. 1528., lunt. 1537., Camer. 1519. et deinceps caeteri : disce, 1540., R. Steph. 1543., Ald. 1546. Nuper Klotz, et Or. 2. dedere hisce, (in his duabus: fuerint), Lamadmoniti a lordano (I. I. p. 15.), Praefixa habetur bin. 1566. — qui sic scripserat : « Illa forma in Edd. Ven. 1472. 1480. 1499., «iisce nusquam neque apud Cice¬ Iunt. 1515., Ascens. 1531., Hercronem nec apud bonos alios uag. 1534. S. Gryph. 1536., Sturm. «scriptores reperitur, quia inetc 1544.., retinetur a Grutero, « conueniens est pronomini is, Graeuio, Ernesto caeterisque re¬ « quod simpliciter demonstrantis centioribus ante Klotzium et Or. « est, uoculam illam, quae uim 2., qui uulgarem Codd. lectionem

531 in oratione pro A. Caecina. adimi maiores maiores adimi: Pk, Ap.22) §. 100. protulerunt proferunt: Pk. — profuerunt: Reliqui. 23) afferant aderant: Omnes; 2) sed in Ag. expunctum rô r. Romana ratione : Omnes. 425) attinet pertinet: T. Nam quod — quale sit Desunt in Pe. perspicue intelligi potest quale perspicue quale : T. Ap, q. Ma. — perspicite quale : Pm. perfugium profugium: Omnes praeterquam Aq.426) uertunt hoc est uertunt hoc et : T (pr. m.). At ad v. uertunt in margine: utere (num uertere?). 27) profuerunt atque proferunt istud, & pronominis intendit, addere. si ita scriptum fuisset. « Neque Priscianus XII, 5, 21. 425) Itidem Erf. caeterique « 25. 26. XIII, 3, 9. 10. pronomen Codd. noti, et Edd. meae ante «is inter ea, quibus ce additur, Lambinum, exceptis lunt. 1515. « commemorat. » Contra uix ua¬ 1537. R. Steph. 1543. Ald. 1546., lebit Plaut. Merc. Prol. v. 91. quae praefixam habent, postea 422) Sic Klotz, et Or. 2. seperpetuam. Primus Or. 2. ex Ant. cundum Erf. edidere. Nec aliter Augustini coniectura dedit rogahabetur in Edd. Ven. 1472. 1480. tione, quod Ursino placuit, et 1499. Junt. 1515. — longe uerisimillimum mihi quoet 423 24) Sic Erf. et 5. Oxx. que uidetur. Edd. 3. Ven. : profluxerunt — ade — 426) Sic 4. Oxx. (non Erf.) et rant; Ascens. 1511.: profuerunt Edd. meae ante Lambinum omadderent ; lunt. 1515.: protuleritnes exceptis 3. Ven. Conf. Beck. offerat. In Ald. 1519., Ascens. et Torrenium ad Val. Max. VII, 1522.1527.1531. Crat. et deinceps 3. 9. not. 59. habetur praefixa, eamque Klotz, 427) Pro praeced. v. eo perseseruauit; at Or. 2. dedit profeuerat Orellius coniicere ei, quod runt, propter similitudinem ui¬ Equidem malim non placet. Magis enim conuenit profuerunt. — ut consilium urgeatur, quam ut retinere protulerunt, quod perpersona curiose demonstretur. inde puto potuisse corrumpi in — Cap. 34. p. 437. v. 14 15. 15.16. 16. 16.17. 18. 19.

532 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 34. itaque nulla ita nulla: Pk. p. 437. v. 20. reperietur ut apud reperietur apud: Pk. T. (sec. m.). Ap. Mb. — reperitur apud : Pe, m. T (pr. m.). Aq. Ma. 21 exsilio ex illo : Ma. — exilium: Pe (pr. m.). multatum mutatum: T. Ap, q. Ma, b (pr. m.). 428) homines omnes : Omnes. 429) uincula uincla : Pm. T. — uncula: Pe (pr. m.). 23. ad aram ad arma: Omnes. uellent uelint: Pe. 24. non adimitur his non adimitur iis: Pk. — non amittitur his: Pm. — non adimitis his: Ap, 4 (pr. m.). 430) 25. sed ab his reling.] sed ab iis relinq.: Pk: — sed reling.: Pm. 26.27. denique Sic omnes. 432) Cap. 35. p. 437. v. 28. §. 101. Non me. Nonne: Pm. T. Aq. Ma. uestri iudicii nostri iudicii : Omnes praeterquam 30. Pk. 433) 428) Rumpf. I. I. p. 18. monet, que diligentissimam instituit disputationem, qua sententiae quanpro esse multatum exspectandum potius fuisse multari; considerate dam necessitatem coarguere sibi uidetur, ut in hoc aliisque alitamen censet, nihil esse moliendum. quot locis etiam contra Codd. 429) Etiam Erf. et 4. Oxx. (aliconsensum v. demum substituatur, quae h. l. fuerat etiam Rauti us: omnia) et Edd. 3. Ven., lunt. 1515. I. I. Lib. I. p. 50.) coniectura. 433) Item Oxx. uno excepto, 430 et 31) Primus Orellius utroet Edd. meae ante Ald. 1519.— bique desiderauit, deinde etiam Nuper Klotz. primus lectionem recepit iis pro his. 432) Io. Bakius ad II. de LL. llam nostri redintegrauit, atque 4, 10. p. 479. de ui uocis deniin Praefat. p. XLII. defendit,

533 in oratione pro A. Caecina. quod uos quos: Pk. — quo uos: Mb. arbitrarer arbitrer: Pm. ciuit. esse nec ciuit. neque : Pk. — ciuit. esse neque : Reliqui. 134) hoc quum hec cum: Ma. §. 102. uos ea de re iud.] uos de re iud.: Pe. T. Ap, q. Ma, b. — 135) uos iud. de re : Pm. (In Ma. deest seq. v. non.) fuerint fuerunt: Pk.36) duodeuiginti duodecim: Omnes. 37 a ciuibus Romanis a Ciuitate Romana: Pe. In Pm. Ap. Ma, b. sic est.: a. c. r. 438) illam rationem illa ratione: Aq (sec. m.). quereremus quaeremus: T. Ap. Ma, b. pudentissimumque prudentissimumque : Omnes 439) excepto Ma. 437) De celebri ha. li. quaequinetiam Orellium (p. 463.) mostione uide supra Cap. 1. §. 6. uit. Mihi non placet. Conf. pro p. 405. not. 8. Tullio c. 7. - 438) Similis in Oxx. uarietas. 434) Item 3. Oxx. et Edd. meae In Edd. 3. Ven. et lunt. 1515.: ante Ald. 1519., et ita denuo scria ciuitate Romana; in Ascens. pserunt Klotz. et Or. 2. (p. 463.) 435) Deest v. ea etiam in 5. 1511., Ald. 1519. et deinceps: Oxx. et in Edd. 3. Ven. et Asa populo Romano ; Beckius et cens. 1511.; suppletum in lunt. Seqq. secundum Ant. Augustinum et Lallemandum (ad quem de Cod. 1515., deinceps ab omnibus seruatum, nuper Klotzius eiecit, Pk. aliquid h. l. peruenisse uideatque praeter Codd. auctoritatem tur) certissima ratione scripserunt: etiam Latinitatis nescio quam lea ciuibus Romanis. gem et alienissimum quoddam 439) Etiam Oxx. omnes et Edd. meae ante Lambinum, praeexemplum (h. sup. c. 33, 97. pofixae auctorem. Hanc quum pleristea re quaesita rel.) caussatus est in Praef. p. XLII. Non cessit que repudiassent, Ernestus defendit atque in textum reuocauit, h. I. Or. 2. 436) Sic Edd. 3. Ven, et Junt. 1515. sequentes autem retinuerunt. Nup [Cap 35.]. 437. v. 30. 31. 32. 37. 438. v. 1.2. 2.

534 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 35. quam uti nunc quum Haec in Ag. a sec. m. sunt p 438 v.7.8. expuncta et substitutum: Qui. — 11. §. 103, neque quidquam nec quidquam: Pk. derelinquo Sic omnes. 40) 11.12. 41) 12 populique Romani ius populique ius: Omnes. quam ad coniungendas integras per Klotz., nescio qua ratione, Vulgatam restituit, parum resisententias illas, quae uerbis derestente Or. 2. (p. 463.). — Conf. linquo et depono constant, ualere pro Quinctio c. 11, 39. (h. sup. destinatamque esse. Quae quum p. 225.) et Zumpt. ad III. in Verita sint, haud dubie probo recirem 68, 159. pioque P. Fabri coniecturam, 440) Neque in aliis Codd. nepraestantissimam meo quidem iuque in Edd. ullam uarietatem dicio et lenissimam, uidelicet ut inuenio. Verumtamen quod Bepro derelinquo legatur de reliquo; ckio etc. expeditissimum uidetur quippe ea dicendi figura, Latina v. derelinquo significare non amprorsus ac Ciceroniana, etiam huplius ago, equidem molestissime ius loci sententiae aptissima uifero, nec fidem habeo Ernesto, detur. Quid quod inf. unus salqui uno hoc loco allato in Claui tem Codex habet deponit pro desub h. v. sic interpretatur: comitpono? nonne credibile est, illam le¬ « to, in molliorem partem » ; conf. ctionem ex uetusto quodam exem¬ Eiusd. notam ad h. 1. — Immo plari, in quo de reliquo, non uero arbitror, illud uerbum ea derelinquo, scriptum esset, oriindole esse, ut a simplici relinginem ducere? Ex quo facile conquo in duriorem grauioremque iecerit aliquis, genuina scriptura partem differat, atque, ut Forquum fuisset de reliquo et depocellinus habet, significet prorsus nit, prius irrepsisse mendum deseu in totum relinquere, deserere; relinquo, eoque recepto timidioidemque uideo sentire Zumptium res quosdam deponitur, tum alios ad III. in Verrem 51. et 13. Sed audaciores depono correxisse. Qua quam parum huic loco ea uerbi de uarietate uide inf. not. 443. sententia conueniat, quis non Caeterum quae ante v. derelinquo perspicit ? Quinetiam quae anne-Hotomanus et Lambinus explenxa est uoce, populi parte, que, dae, quam putabant, lacunae tali natura ac specie esse uidetur, caussa tentauerunt, ea merito ut multo magis exspectaueris, iamdudum reiecta sunt. Conf. P. eam ad coniungenda inter se sin¬ Fabri et Beckii notas. gula illa substantiua (communem) 441) Ex Oxx. nonnisi duo (X. caussam et (populi Romani) ius et w.) afferuntur, ubi desit v.

535 in oratione pro A. Caecina. Cap. 35. in uestra fide ac religione in uestram fidem ac p. 438 v. 12. religionem: Pk. 442) 13. depono deponit: Ap. 443) Cap. 36. uestrique uestrisque: Pm. ut id non minus in hac causa laborarit Sic — 14 omnes. 444) 15. nec contenderit neque contenderit: Ap. Mb. — atque contenderit: Pm. T. Ag. Ma.45) ne ius suum dissolute ne nomen dissoluti: Pe. — ne dissoluti: Pk. Ap. Mb. — ne dissolute: Pm. T. Ag. Ma. — Sed in P. T. Ap, 9. Ma. inter hh. vv. est spatium uacuum relictum octonarum circiter litterarum, et in Ag. 46) vv. ius suum ad marginem sec. m. suppleta. tauit P. Faber. Utique sententia Romani. Deest autem in Edd. oratoris est apertissima, quippe Ascens. 1511. 1522. 1527., Ald qui demonstret, non id solum Cae¬ 1519., Crat. ; contra habetur in cinam egisse, ut caussam recupe¬ 3. Ven., Iunt. 1515., Ascens. 1531. ratoribus probaret, sed etiam ut et deinceps. semetipsum. Conf. pro O. Roscio 442) Item Cod. Francii; at in c. 5, 15. Ed. nulla inueni. Conf. Garatonii 445) Etiam 3. Oxx. habent atet Beckii notas. que, item Ascens. 1511., mendo¬ 443) Edd. Ven. 1472. 1480. se quidem, at ut aliquantulum 1499.: deponitur. Conf. sup. not. auctoritatis lectioni neque inde acs 440.. fl. crescat. — Pro seq. aliud est ali¬ 444) Qua ratione uel auctoriquid in Edd. 3. Ven. et lunt. 1515. tate Klotzius scripserit ut non mi¬ 446) Similis in Oxw. uarietas. nus id, equidem ignoro. — Dein¬ Edd. 3. Ven. — Pk. etc.; at Asde quod Hotomanus putauit, post cens. 1511.: ne boni uiri officihaec uerba quidpiam deesse, Lamum. — Praefixa est in Junt. 1515., binus autem sic correxit, aut in Ald. 1519. et deinceps. « eo non minus quam in hac cau¬ « sa laborarit » ; acutissime refu¬

536 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 35 uereretur ueretur: Pe (sec. m.), m. T. Ap, q. p. 438. v. 16. Ma. — uteretur: Pe (pr. m.). 447) quam ne ab eo quam de eo: Omnes. 448) — 16.17. contemptus contentus: Pm. Ma. 18. §. 104. J. homini trib. q. uirtuti homini trib.: T. Ap, q (pr. m.). Ma, b. — q. uirtuti hominum trib. Pe. — q. uirtuti hominis trib.: Pk. Aq (sec. m.). — q. uirtutis hominis trib.: Pm.49) et spectatal et expectata: T. 19. amplissimis uiris Etr. totius amplissimae Etr. 20. nomine totius: T. — amplissimis Etr. nomine totius: Reliqui. 450) 447) Etiam 4. Oxx. habent uebetur praefixa, excepta lunt. 1537. (quae = Pk. rel.). — Verissime retur, quod in Ed. nulla reperio. Si quis uel ob Codd. auctorita¬ Beck. cum Garat. aliisque docuit, uetus glossema fuisse cuirtuti», tem uel propter consecutionem inde uaria illa additamenta sentemporum ita scribere uoluerit, sim nata. Klotz, nulla ratione rursus obstabit seq. Imperf. exireddita redintegrauit lectionem ilstimaretur. In uett. Edd. meis lam uirtuti hominum. puncto significatur, a vv. Nec mi¬ 450) Sic etiam 5. Oxx. — Sed nus uereretur nouam sententiam Edd. 3. Ven. et lunt. 1515. (sicut incipere. — Lambinus (1566.) te-Ox. T.): amplissimis uiris Etr. mere correxit ueritus sit. nomine totius; Ascens. 1511.: 448) Oxx. quoque et Edd. meamplissimis Etr. nomine totius; ae ante Ald. 1546, et quaedam Ald. 1519. et reliquae meae ante postea. Graeuium, qui cum Oliu., Lambinum, tum multae postea: Lallem, etc. scripsit quam ne de amplissimum, Hetr. nomine toeo, et exemplis eum usum vi, de tius; Lambin. 1566.: amplissidefendit, solide refutauerunt Ern. mum uirum Etr. totius. Praefiet Beck. — Fortasse hoc mendum xam habent Ern., Beck. (cuius uide ex illo, quod statim sequitur in notam), Schütz., Leclerc., Klotz. aliquot Codd., contentus (pro conet Or. 2. Ea ita mihi probatur, temptus) natum est. ut ad uerba quidem, quod profe¬ 449) Eadem fere in Oxx. uaram melius non habeam, sensu aurietas. Edd. 3. Ven. et lunt. 1515. — Pe; Ascens. 1511. — T. rel.; tem aptam ueramque iudicem. sed in Ald. 1519. et deinceps hain 537 oratione pro A. Caecina. et uirt, et humans. et humans, et uirt. : Pm. in contraria parte in alia parte: T (pr. m.). offendendum sit ostendendum sit: Pk. 151) Sin hominibus Si in hominibus: Pm. T. Ag. Ma. ereptum esse uideatis: auct. direptum esse uideatis 452) auct.: Omnes 451) Haud temere Or. 2. conatis a communi part, quum peniecit est pro sit. Conf. sup. ad c. dere; tamen equidem duplicem 26, 74. not. 309. illam coniecturam ita reiicio, ut 452) Hunc locum, a nemine, nouum simul scrupulum nouamquod sciam, umquam tentatum, que coniecturam in medium pro feram. Etenim manci aliquid atuna cum vv. praecedd., Rumpf. I. que inconcinni (quod imprimis mo¬ I. p. 19. seq. ita emendandum censuit, ut prius pro is qui arguitur lestum est in peroratione) haec sententiarum progressio coniun scriberetur is arguitur qui, deinde ctioque habere uidetur, qua quinuidetis pro uideatis. Nam qui priori loco Vulgatam tueri uelit, « faque illa uerba facere, uenire, do¬ «teatur quoque, inquit, necesse ceri, quaeri, docuisse, cum annexis orationis membris, omnia pendent « est, neque rationem reddi posse, « cur Cicero fecisse fateatur et coa uerbo UIDEATIS — in fine supe «netur, non fatetur et conatur rioris sententiae collocato. In qua « scripserit, neque membrorum sententia quum ab eodem uerbo « concinnitatem hic obseruatam uideatis pendeat primus ille In¬ « esse, neque locum denique comfinitiuus ereptum esse, tum ab¬ « mode posse explicari.» Alteram hinc noua quodammodo sermonis autem coniecturam quo probet, inflexione Infinitiuorum haec sestatuit, Vulgatam «a linguae reguries continuetur, durissime ca¬ « lis plane abhorrere. Nam si uidere totamque periodum turbare « deatis optatiuo modo hic usurpaillud uidetur, quod v. uideatis ita « tum esset; non accusatiuus cum est collocatum, ut primum illum « infinitiuo sed Ut cum coniuncti-Infinitiuum a caeteris abrumpat. «uo sequi debuisset, et Cicero ita Atque ea deformitas, licet fugisse « fere scripturus fuisset: Videatis uideatur Editores et Commenta¬ « quaeso, ut hoc quoque ei uertores, adeo manifesta est, ut « bum ereptum sit etc.» Ad quae interpretibus saltem, Germanice tametsi uereor ne Vulgatae sectaaliterue hanc periodum uertentores illico sint responsuri, salua tibus quasi inuitis se offerret, me esse omnia, dummodo sciatur delamque, ut ita dicam, extoruerba illa fateatur, conetur, uide queret. Ut ecce Wolffius : « da Cap. 36. p. 438. v. 21. 22. 23. 26.

Cap. 36. p. 438. v. 28 32. 538 Cap. II. De uar. lect. in or. pro A. Caec. possederit possedit : Pm. Ap, q. Ma. tamen doceri tamen docere: Pm. T. Ap, q. Mb. — tamen dococère : Ma.— cum doceret: Pe. etiam minus iam minus: Omnes. 153) quaeri quaerit: Omnes excepto Pk. Caecinae fundus sit necne; me tamen id Caecinae fundus necne si me id: Pe (pr. m.). 454 nostra decisio uestra decisio: Pk. 1 admoneant admoneat: Pe, k. a exercere uolumus, qua uia Osi¬ « . . . ihr auch das Wort selbst ander processit, eam nobis non « ihm entrissen seht; da ihr ferlicet inire ; sed quid impedit, quin «ner erkennt, dass die Erklärung Wolffium imitemur? Atque haec « der einsichtsvollsten Männer » est coniectura mea, ut iteretur rel.; — Osiander autem: «da ihr v. uideatis; quo facto concinnioseht, dass auch dieser Wortrem reddi totum hunc sermonem, «streit ihm nichts geholfen, dass euidens est. Neminem porro fu¬ « die Erklärung der weisesten git, quam proni fuerint librarii « Männer » rel. (Conf. etiam ad omittendum alterutrum uocabu-Leclerc. etc.) — Qui quod auxilum, ubi idem esset bis scriptum: lium huic loco in uernacula tule quod mendorum genus in hac ipsa runt, si Latine quodammodo ueroratione pluribus exemplis declateris, hic uerbum uideatis, quod ratur. Cf. not. 11. 44. 139.352. habemus, e fine sententiae in 453) Sic 5. Oxx. (in sexto est principium transtulit, ille uero tam) et Edd. meae ante Aldum, idem uerbum uideatis duplicauit, ut in fine prioris sententiae, ubi a quo praefixa esse uidetur, deinceps ab omnibus seruata. est collocatum, remaneat quidem, 454) Bucanani coniectura Caeat simul in principio sequentis cina et mox Caecinam pro Caecisententiae repetatur, eaque ranae, celebris olim et a Lambino tione aptum efficiatur, quod etiam ctiam in ordinem recepta, iaminferioribus Infinitiuis sententiisdudum explosa et obsoleta est. Vique commune regimen praebeat. Quid ergo est? Si iam criticam desis Interpp. apud Garatonium. BIBLIOTHECA A MONACENSIS. Separte Staatsbiblionen Mönchen