506 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 27. prudentiam prudentia: Ma. p. 430. v. 4. §. 78. promptam expositamque expositam promptamque 7.: Pk. iustus et bonus uir est iustus ac bonus uir est: T. 326) solum quaedam solum: Pk. 10. nata uideatur nata esse uideatur: Pk. quidquid inde quod inde : Pk. 11. purum liquidumque te Sic omnes. 327) 12. 13. §. 79. nostrae defens. uestrae defens.: Mb (pr. m.). 328) « recuperatores ICtis minus faparenthesi esse legenda, reficta, « uentes (?). Deinde fingit, se mouti dicit, interpunctione locum « deste de eo loqui, quapropter sic deformasse : « . . . tardaret. « hoc tantummodo dicam, sed in « Cuius auctoritati d. e. a. i. c. c. « eo ipso laudes eius cumulatissi¬ « n. non oportere, non uereor de « me exaggerat. » — Mirum hercle « tali uiron rel. astutiae genus ! tum incredibile 326) Ex uno Erf. Klotz. (conf. profecto, oratorem ita h. I. uerba Praef. p. XXXII.) et Or. 2. cum facere, quasi praesentiat, minus Graeu. 3. edidere: iustus est et bene recuperatores de Aquillio bonus uir. Probabile. existimare. — Utique pernecessaria 327) Ex eodem primi Klotz. mihi uidetur negatio. Quid ergo (conf. ibid.) et Or. 2.: purum est? In mentem alicui ueniat, in te liquidumque. Probabile. — In antiquo fortasse exemplari, quem¬ Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. deest admodum saepe in uerbis senv. te. tentiisque separandis erratum est, 328) Haec lectio, caeteroquin post v. nimium interpunctum, a Codd. et uetustissimis Edd. deinde vv. Non oportet (nam sic plane aliena, habetur tamen in in plerisque habetur pro oportemultis Edd., ueluti in Junt. 1515. re) cum sequentibus coniuncta Ascens. 1527. 1531. Heruag. 1534. fuisse; tum facillime potuisse al¬ Seb. Gryph. 1536. Junt. 1537. Caterum non (ante uereor) elidi mer. 1540. R. Steph. 1543. Sturm. — Caeterum quasi superfluum. 1544. Ald. 1546. Oliu. — Nata in transitu illud commemorabo, nullo dubio e perturbatione sen¬ Leclercium, quum (ad Osiandri tentiae sequentis, et hodie ab modum) non intelligeret, vv. nam omnibus merito reiecta. ipso praesente — tardaret pro

507 in oratione pro A. Caecina. aliquem contra aliquid contra: Omnes. 329) sentire quum dicatis sentire dicitis: Pk. sentire dicatis: Reliqui. 330) meum auctorem pro me cum eum auctorem uos pro me: Omnes. 331) uestrum non nominetis uestrum nominetis: Pk. — nostrum nominetis: Reliqui; sed in 332) Ag. v. nominetis a sec. m. expunctum. « non nominetis, quem uos aliquid 329 — 32) Vulgaris illa Codd. « contra me sentire dicatis » : et scriptura extat etiam in Erf. et, ita edidit. — Sequitur Or. 1., ut uidetur, in Oxx. Item apud cuius coniecturam habes in prae¬ Lambinum (1566.) et in anteriofixa. Or. 2. : « miror cur uos ribus Edd, meis, nisi quod ue¬ « aliquem (uel magis: aliquid alistrum legitur in lunt. 1515. As- « quem) contra m. s. dic. c. e. cens. 1527. Seb. Gryph. 1536. Junt. « auct. u. p. me appelletis, ue¬ 1537. Camer. 1540. R. Steph. 1543. astrum nominetis » : hoc in tex¬ Sturm. 1544. Ald. 1546. Seruatur tum recepit, illud non item. a recentiorum quoque plerisque, Ante vv. uestrum nominetis iuquicquid coniecturarum tentaue¬ — bet cogitatione supplere: sed. rint. Nam coniecit Lambinus: Klotzius conseruat Vulgatam, ac « miror cur uos quem aliquid contacet. — Mihi, ut dicam, quid «'tra me sentire praedicetis, eum ipse sentiam, credibile est, sic « pro me sentire dicatis, cur quem fere Tullium scripsisse : « ... mi¬ « auctorem meum appelletis, ue¬ «ror, cum uos aliquem contra «strum nominetis. » — Ferratius « me sentire dicatis, cur meum (Epp. IV, 10, 4. p. 283.) : « mi- « auctorem uos pro me appel¬ «ror cur uos aliquid eum contra «letis, nostrum nominetis, ue¬ « m. s. d. c. e. a. u. p. m. a. no. — Quae «strum non nominetis. » Lallemandus: « nominetis. » — scriptura quo facilius intelligatur « miror cur aliquem contra m. s. quemadmodum in Vulgatam no¬ «d. q. e. a. u. p. m. a. no. nomistram corrumpi potuerit, age ue¬ « netis. » Adiicit : « Hanc lectioro fingamus, in uetusto quodam « nem in pluribus firmat codex e exemplari talem h. loci speciem « nostris optimus » : — quam uefuisse : re, uarietas Parisiensium, quam ILLUDAUTEMMIRORCU dedi, declarabit. — Schützius: UOSALIQUEMCONTRAME « miror quum eum auctorem uos SENTIREDICATISCURM « pro me appelletis, cur uestrum Cap. 27. p. 430. v. 14. 15.

Cap. 27 p. 430. v. 16 508 Cap. II. De uarietate lectionis quid ait iste uester quid aut iste uester: Pm. Aq. Ma. — quid aut iste aut uester: T.333) Omnibus quidquid Omnibus quidque: Pe, m. T. Ap, q. Ma. (compendio in 5.) — Omnibus quidque quid: Mb.334) et Or. 2.; — noster (mala conie¬ EUMAUCTOREMUOSPRO MEAPPELLETISNOSTRUM ctura e peiore loci intellectu or¬ NOMINETISUESTRUMNO ta) est in Edd. Ven. 1472. 1480. NOMINETIS 1499. Ascens. 1531. Heruag. 1534. Quippe hunc scribendi distinguen¬ Lamb. 1566. Grut., Merouvill dique modum nihil habere no¬ (1684), Ern., Lallem., Leclerc. 334) Vulgarem illam lectionem ui inusitatiue, ex antiquae scri-Omnibus quidque habet Erf., et pturae speciminibus, quae Maiuidendum ne etiam Oxx. plerius et Peyronus exhibuerunt, paque. Item Ed. Ascens. 1511. In lam est. — Superest ut singulare reliquis meis ante Lambinum ubiquoddam Rumpfii consilium commemorem, quo (parum prospeque inuenio Omnibus quidquid, sicut in Pk. — Sed pro Omnibus re quidem) tentauit non emendare Vulgatam sed interpretari. iam Hotomanus coniecit Quibus, eamque coniecturam apte defen-Nam sic existimat (l. I. p. 14.) omnes h. loci difficultates eui dit, allatis praecipue uerbis h. tari, «si v. uos pro Accusatiuo or. e c. 28, 81. « spectari, quo «subiecti habeas, neque cum di¬ « consilio et qua sententia, non «catis, sed cum sentire coniun¬ « quibus quidque uerbis esset a¬ « gas, ita ut hic sit sensus : cum actum », et e c. 20, 58. « quia « Aquillium, quem defensionis « non quibus uerbis quidque di¬ « mede auctorem esse dicitis, quem « catur, quaeritur, sed quae res « itaque ego appellare debeam (pro «agatur. » — Lambinus (1566.) «me), uos appelletis; mirandum sic edidit : « Quibus quicquid uer¬ « sane est, cur diutius mihi oblo¬ « bis actum pron. q. sit spectari « quamini, neque concedatis, Cae¬ «conuenit. » — P. Faber autem « cinam ui depulsum eumque igicommode docet, Ciceroniani mo¬ «tur restituendum esse in fundum, ris fuisse, eiusmodi formulas cum « quem Aebutius sine ullo iure ellipsi quadam proferre. Quae « sibi arrogauit. » simul tuendi v. Omnibus caussa 333) Vester etiam in 6. Oxx. attulit loca Gellii (XX, 10. vs. habetur atque in Erf., modo in « in ea re omnibus uerbis uinhoc: uester iste, quod merito, ut « dicare ») et Val. Probi (Ed. opinor, receptum est a Klotzio Gothofred. 1622. p. 1475. b. vs.

509 in oratione pro A. Caecina. Cap. 28. Conueni ego conuenit. Ego: Omnes. 335) non neminem non nominem: Pk. Mb.336) quo uos auctore Sic omnes. 337) ueritate quam Criticorum existi¬ « Eius hac omnibus lege nihilum matione eadem caussa et ratio « rogatur »), ea prius ipsa a corest atque praecedentis, tantumruptelae suspicione debuit uinmodo h. l. praefixa etiam maiore Recentiores maximam dicare. — Codd. numero (praeter nostros partem praefixam cum uett. Edd. Erf. et 4. Oxx.) confirmatur. Exconseruarunt, ueluti Ern., Laltare dicitur etiam in Ven. 1483. lem., Beck., Leclerc. Sed Lallem. (1472.: nominem, 1480. et 1499.: coniecit : « Quibus quidque uer. nomine). Lambin. (1566.) edidit : « ac. pron. q. sit, spectari conuepossum nominare non neminem. — «nit. » — Schütz. edidit : « Omni-Lallem, coniecit: pro me nomi¬ « bus, ut quidque uer. ac. pron q. Conf. notam praeced. nem. — Klotz, uul¬ « sit, ita ius esse. » — et Ferratii Ep. IV, 10, 4., qui garem Codd. scripturam (Omniita ueram lectionem defendit, ut bus quidque), incertum quo senpessimam simul proponat intersu, tacite secutus est. — Or. 2. pretationem. Quibus quidque rel., quod ue¬ 337) Erf.: nos, et sic Edd. rum puto. Ven. 1472. 1480. 1499. Junt. 1515. 335) Sic Erf. et caeteri noti, Merouv., Oliu., Ern., Leclerc. item Ed. Lambin. (1566.) et an¬ Certe hoc non ferendum. Sed teriores omnes, neque aliter plene illud quidem plane expeditum, raeque postea, quinetiam Ern., quod Beckius notat : « Non offen¬ Lallem., Beck., Leclerc. Veram le¬ « dere potest repetitum uos, quod ctionem e P. Manutii coniectura « altero loco (ante dicitis) cum habent Schütz., Or. 1. 2., Klotz. « constituere iungendum. » Vide¬ Quae citius hercle obtinuisset, licet posterius hoc uos P. Manunisi omnis h. §. tam lectione tius et C. Stephanus deleuerunt, quam interpretatione adeo peret sic inuenio in R. Steph. 1543. turbata fuisset, ut ne illud quiet [Ald. 1546.] apud Schützium; dem uulgo intelligeretur, praeter nuper Or. (1. 2.) et Klotz, cum Aquillium etiam de alio quodam caeteris retinuerunt. — Lambin. iurisconsulto mentionem inferri. (1566.) h. l. sic immutauit : « quo Hoc errorum genus prae caete¬ « nos auctore r. i. a. et def. cauris intente fouit coluitque Rumpf. asae in sententia constituere di¬ I. I. p. 14. seqq. « citis. » 336) Huius uarietatis tam re et p. 430. v. 17. 18.

510 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 28. p. 430. v. 20. probari probare: Pe, k, m. Ap, q (pr. m.). Ma, b. deiectum Sic omnes. 338) 21. mecum facere mecum facem: Ap. Ma. (Etiam p. 431 v. 1. in Ag. a sec. m. demum: facere.) 2. §. 80. uterer uteretur: Ma. 3 etiam illa materia aequitatis Sic omnes. 339) ab uerbo a uerbo: Pe, m. Ap. Ma, b. 340) ab scripto a scripto: Mb. aequitatis — aequil Desunt in Pk. bonique rationem boni rationem: Pm. T. Aq. Ma. ualuisse ualuisset: Pm. Aq (pr. m.). facere facerent: Omnes. 11.12. eo restitueretur — deiectus esset Desunt in Ma. deiectus eiectus: Pe, m. T. Aq. Mb. 341) 12. 14. is quomodo se is quom se: Pe. Ap, q. Ma. 338) Erf. hic quoque habet: et Beck.). Lectionem in pro etiam, quae est in lunt. 1515. (conf. delectum. Conf. sup. ad c. 27, 76. Or. 1.), nihil moror. not. 318. 340) Erf. quoque : «a uerbo 339) Male Hotomanus conieet ab scripto», quod uidendum cit: cetiam illa me tuerer aequi¬ «tate » ; ingeniose Pantagathus : ne etiam in Oxx. occurrat, quamuis nihil tradatur; sic est in Ed. « ex omni memoria antiquitatis. » lunt. 1515. At Ven. 1472. 1480. Quod quum in textum recepit 1499. : «a uerbo et a scriptis plu¬ Schützius, non sine captione adiecit : « Vulgatum ineptum est, quia ribus » rel. In Ascensianis et deinceps uulgo habetur praefixa. « dici non potest, materia aequi¬ « tatis aliquem demonstrare, ae¬ Klotz, et Or. 2. secuti sunt Erf. « quitatem saepe contra scriptum 341) Conf. sup. §. 5. p. 400. qualere debere. » — Contra P. Adde h. sup. ad c. 8, 23. et pro Faber haud inepte Vulgatam de¬ Quinctio c. 26, 81. c. 31, 98. (p. 257. et 271.) fendisse uidetur (conf. Passerat.

511 in oratione pro A. Caecina. Cap. 28. is cum se: Pk, m. Mb. — In Pe. v. se a sec. p. 131.v 14. m. suppletum est. 342) p. 432. v. 1 §. 81. placet tibi pugnare Sic omnes. 343) quod mihi uideretur quod mihi uidetur: Pm. T. Ag. Ma.34) quod a quid a: Pk, m. T. Aq. Mb. quod horum quid horum: Pk, m. T. Aq. Mb. quibus quidque quibus quicquam: Pk. non ante uenio Sic omnes. 346) quam recusaro qua recusaro: Pe (pr. m.). T. M. oportere nego obtineri posse nego Desunt in Pk. — In Ma. retineri pro obtineri. sententia et re Sic omnes. 346) quae continuo sequuntur, ad ad¬ 342) Oxx. 3. habent cum, 1. quoniam. — Edd. Ven. 1472. uersarios haud ambigue referan¬ 1480.: cum. — Ven. 1499. Astur, ac propterea multo sit procens. 1511. et lunt. 1515.: quobabilius, ad eosdem haec quoque modo is se. — In Ald. 1519. et referri quam ad Caecinae partem. in caeteris deinceps habetur prae¬ 344) Etiam Erf. et 2. Oxx. h. I. fixa. — De illo genere uarietatis habent quod, deinde bis quid, uide sup. ad c. 1, 2. p. 436. not. et sic Edd. meae ante Aldum Pro¬ (1519.), a quo uidetur esse praeet 8. inf. ad c. 29, 82. — fecto lectio cum etiam h. l. probafixa. Sed Klotz, et Or. 2. idonea bilis est, nec dubitarem secunratione quid ubique substituerunt. dum maiorem Codd. numerum 345) Lectio noua ex Erf., ueeam recipere, nisi me vv. «Sicut ita interdictum est » rel. in c. niam, perbona mihi uidetur ac merito a Klotz. et Or. 2. recepta. 29. pro Tullio paullulum retine¬ Conf. Illius Praef. p. XXXIII. rent. 343) Klotz, et Or. 2. ex uno Commendatur ea quoque re, quod Erf.: «pl. tibi nos pugnare» : uepost haec uerba non statim fit ad reor ne parum considerate. Nam uerborum contentionem transitio, quod ille in Praefat. p. XXXIII. sed reapse prius de integro recusatur. iniecit, sententiam illa uoce inserta commodiorem effici, mihi 346) Klotz. (conf. Praef. I. I.) contra uidetur, quum praesertim et Or. 2. ex Erf. : re et sententia, 0.

512 Cap. 11. De uarietate lectionis Cap. 29. p 432 v. 12. §. 82. Quoniam satis quomodo satis: T. — quando satis: Pk. — quom satis: Pm. Ap, q. Ma. cum satis: Mb.347) 3. praetor p. r. (populus Romanus): Omnes excepto Pk. 348) 16 alicunde aliunde : Omnes. (In Pe. postea correctum. 349) 17 restituisse te dixisti te restituisse dixisti: Pe.350) ex decreto Sic omnes. 361) 18. ad haec ad hoc : Pk. 19 gladio gaudio : Ma. Klotz. (Praef. p. XXXIII. seq.), sicut inf. habetur c. 30, 86. — Non nescio cur inuito Orellio. repugno. 351) Sic Codd. noti omnes. Sed 347) Oxx. H. S. : cum; in Quintil. I. l. legitur ex edicto, quum. Neque uideo, quid abmodo plerisque Codd. omittentisurdi habeat uulgaris haec Codd. bus v. ex, sicut in c. 19, 60. pro lectio; quamquam ne uarietatem Quinctio (conf. h. sup. p. 240. quidem Or. (1. et 2.) et Klotzius Apud Ciceroseq. not. 101.). — adnotauerunt. Conf. sup. ad c. nem h. 1. inuenio ex edicto in 1, 2. not. 8. et ad c. 28, 80. not. Ascens. 1527. 1531., Heruag. 1534. 342. Seb. Gryph. 1536. R. Stephan 348) In Edd. Ven. 1472. 1480. - 1543. Sturm. 1544. Ald. 1546. 1499. Ascens. 1511. et lunt. 1515. Lambino placuit interdicto. Ho habetur: Po. Ro. — Conf. h. sup. die constat, praefixam esse serad c. 8, 30. et c. 20, 65. pro Quin uandam, neque ego aliter senctio, p. 220. et p. 246. tio, modo Codicum potius aucto¬ 349) Itidem Erf. et 4. Oxx., Correritas me mouet (ut Ern. et Beck. tum Edd. modo dd. — - Conf. de se dicunt), quam quae de iuctum ab Aldo (1519.). ris necessitate Garatonius, Klo sup. ad c. 16, 46. tzius aliique disputauerunt. Quip¬ 350) Apud Quintil. IX, 3, 22. habentur vv. Restituisse — pe praeter c. 16, 45. h. sup. conf. esse ; Gai. IV, 166. 165. — unde plane constat, legendum Eadem quaestio recurrit h. inf. §. 84. esse dicti pro dixisti, et ita Beck. extr. et Schütz, ediderunt ac defendit

513 in oratione pro A. Caecina. Cap. 29. §. 83. confugis et de confugisset de : Pe, k, m. T. p. 432. v. 20. Ap, q. — refugisset de : Ma. — confugis de : Mb (pr. m.). 21. sit tum quum sit cum eum: Pm. Aq. Ma. iubebatur uidebatur: Pe (pr. m.), m. T. Ap, q. Ma, b. 23. mea mea est mea est: Pe. 352) 27. factam cui factam qui: Ma. 28. Istum locum Is tu locum: Omnes praeterquam §. 84. Pk. 30. intercludere Sic omnes. 353) 31. Non deieci sed eieci Sic omnes. 354) 34. sum deiectus sum eiectus: Mb. p. 433. v. 2 ex decreto Sic omnes. 353) §. 85. excogitasse In Mb. ad h. v. in margine : «coegisse." habeatur includere, qua de re hoc 352) De huiusmodi iterationiaddo, in Edd. 3. Ven. et in lunt. bus uide sup. ad c. 5, 14. c. 13, 1515. esse intercludere uis. 36., inf. ad c.36,104. ; et ad c. 11, 354) De critica h. l. quaestione 37.pro Quinctio. Conf. Quintil. IX, uide h. sup. p. 393. seqq. et ad c. 3, 28. — Etiam h. I. semel tan-13, 38. 23, 66. — Similium mentum v. med habetur in Edd. Ven. dorum exemplis, sup. allatis, adde 1472. 1480. et in Iunt. 1515. quod in c. 30, 88. h. or. Erf. habet 353) Ern. ex Ed. Waldarf., uti eiectus pro deiectus et in c. 7, 28. dicit, edidit includere uis, exempro Quinctio plures deiectus pro plumque, quod maxime miraneiectus. dum, Beckio et Schützio probauit. 355) In iisdem Edd. atque sup. Leclerc. ita frigidius esse iudicat, §. 82. legitur ex edicto, ac praeut v. uis tantum eiiciat; Or. 1. terea in Graeu. 3., Codicum nulla demum solide refellit, atque cum auctoritate, et h. l. ne Quintiliani Klotzio praefixam e Codd. intequidem. Qua de re uide sup. gram reuocauit (cf. Ed. 2. p. 463.) not. 351. Adeo dubitat, quin in d. Wald. Semestria, Lib. II. 33

Cap. 29. p. 433. v. 5. 6. 514 Cap. II. De uarietate lectionis non inuentorem nunc inuentorem: Omnes praeterquam Pk. 356) me non ad meam me ad meam: Pk. neque in hac ne ut in hac : Aq (pr. m.). — nec in hac : Aq (sec. m.). — neue in hac: Reliqui. 357) quam ego] In Mb. 70 ego a sec. m. superpositum est modo (m). interdixerit interdixit: Omnes. 358) sed de quo sed quo : Pe, m. T (pr. m.). Ap, q. Ma. quum interdixit non interdixit: Pk. — Ad v. interdixit Ap. in margine habet : « intererit. 359) nuo textui inseruit, eaque ratione 356) Hoc mendum (nam tale in Praef. p. XXXV.) defendit, ut cum plerisque semper existimaui statueret, vv. quaeri oportere non et hodie existimo, quamuis in a v. dicere sed a v. existimetis Erf. et 6. Oxx., tum in Ascens. pendere, hoc autem cogitatione 1511. 1522. et in Ald. 1519. hasuppleri et cum part, neue conbeatur), Or. 2. in textum reuocaiungi iuberet. Quo nihil hercle uit, Klotz, autem in Praef. p. potest excogitari absurdius. XXXV. praeclarum iudicauit et 358) Itidem Erf. et Oxx., ni uehementer commendauit. De fallor; tum Edd. meae ante Lamsensu taceo. Sed quod negat, binum (1566.) omnes, quinetiam Vulgatam librarii cuiusquam con¬ — Praefixam pleraeque postea. iecturae tribui posse, equidem merito retinuerunt Ern. (1773.), hoc refero, longe plura librario-Beck., Schütz., Leclerc., Or.1.2., rum oscitatione et incuria quam Klotz. coniecturis esse corrupta. 359) Sic Erf. — In Oxx. ui¬ 357) Sic Erf. quoque et apud detur praefixa esse. Sed h. I. Beckium Pall. et 5. Oxx., deinde habetur interdixerit in Edd. Ven. Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. As-1472. 1480. (1499.: inter edixecens. 1511. Atque manifestissirit.) Junt. 1515., deinceps in caemum hoc mendum, iamdudum teris praefixa. Primus Klotz, redexplosum et abiectum, Klotz, dein 515 oratione pro A. Caecina. spectari expectari: Ma. sit facta uis sit acta uis: Pe, m. T. Ap, q. Ma. in qua re si qua in re : Pk. Cap. 30. §. 86. ecquid et quid: Omnes. 360) ad illud ad id: T. diligenter quaeso Sic omnes. 361) cognoscere recognoscere : Pk. sum id id sum: Omnes excepto Pk. 362) interdicitur interdiceretur: Pk. ex eo loco in quo esset: alterum, si ab eo loco, quo ueniret, ui deiectus esset: et horum ex eo loco in quo esset ui deiiceretur, alterum si ab eo loco quo ueniret: et horum: Pk. 63) ex eo loco quo ueniret et horum: Reliqui. lectionem (uidendum ne etiam in integrauit lectionem illam inter¬ Oxx. occurrat, quamuis nihil hadixerit propter Latinitatis istam beat Beckius) Klotz. (conf. Praef. suam quasi necessitatem (Praef. p. p. XXXVI.) et Or. 2. ex Erf. re¬ XXXVI.), de qua uide sup. ad c. stituerunt. Eam in alia Ed. nulla 10, 26. c. 19, 55. c. 22, 63. — At inueni nisi in lunt. 1515. (in Ash. l. conf. modo sup. §. 83. vv. cens. 1511. deest v. id). « quum — iubebatur. » — Nec 363) Vulgaris haec lectio tradimagis ferendum, quod Or. 2. retur etiam e 6. Oxx. (tantum in x. cepit intererit, et sic interpretaet ip. uoc. eo bis scriptum esse ditus est: «i. e. cum in controuercitur). Eadem est in Edd. Ven. « sia positum erit, de quo loco 1472. 1480. 1499. Sed in Ascens. « actum sit. » 1511.: « ex eo loco, in quo esset: 360) Conf. inf. ad c. 32,93. « alterum si ab eo loco quo ueni¬ 361) Klotz. (cf. Praef. p. XXXVI. cret et horum.» — Junt. 1515. Em. Tull. p. 18.) et Or. 2. secunet 1537. Camer. 1540. Sturm. dum Erf.: quaeso diligenter. 1544. sicut Cod. Pk. — Aldin. Haud improbabile. 1519.: « ex eo loco, quo ueni¬ 362) Vulgarem hanc Codicum Cap. 29. p. 433. v. 9. - 10. 11. 12. 13. 15. 16. 17. 19.20.

516 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 30. neque praeterea nec praeterea: Pk. p. 433. v. 20. deiecerit delegerit: Pe, m. T. Ap, d. Ma. 362) 22. §. 87. ex eo me loco deiecerit ex eo me deiecerit 22 23. Pk. — Desunt omnia in reliquis. 365) — 24. ex eo ex meo : Ma. 366) 25. ad haec duo ad hoc duo: Pe, m. T. Aq. Ma. 27. interdicto dicto: Ma. 28. Unde deiectus Unde eiectus : Ma. 57) Cinna] Cecinna: Omnes. 29. 68) Unde deiectus * 2) unde detecisti: Omnes. 364) Sic ex Erf. et 5. Oxx. etiam «ret: alterum, si ab eo deiectus h. I. Graeuius quidem et Beckius « esset et horum », quam Ascens. — 1522. et Crat. 1528. secuti sunt. ediderunt, at in uet. Ed. nulla Deinde Ascens. 1527. integram inueni. Qua de re uide supra ad c. 13, 49. not. 202., c. 27, 76. not. habet praefixam, item Ascens. 318., c. 28, 79. not. 338. — 1531. Heruag. 1534. Gryph. 1536. Adde not. h. seq. 365. R. Steph. 1543. Ald. 1546. Lamb. 365) Desunt etiam in 6. Oxx. et 1566. et deinceps, quod sciam, in Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. omnes. — Nuper Klotz. et Or. 2. Ascens. 1511.— Deinde Junt. 1515. ex Erf. primi sic ediderunt : « ex — Pk. Praefixa apud Aldum et « eo loco, ubi fuisset, se deiectum deinceps. — Caeterum Erf. hic « (Erf. : eiectum) diceret; alte¬ « rum, si qui ab eo loco, quo uequoque habet delegerit. « niret ; et horum»; — quam scri¬ 366) Vide Beckii dubitationem pturam, quatenus tum notitia fuit, de Cod. x. iam Graeuius commendauerat, 367) Sic etiam 5. Oxx. (uix ali¬ Beckius uero, caeteris tacite reter Cod. x.) et Edd. meae ante pudiantibus, pro glossemate im¬ Lambin. 1566., exceptis Ascens. pugnauerat. Eam Klotz. in Praef. 1531. et Gryph. 1536., ubi iam p. XXXVI. seqq. apte defendit, legitur Cinna, sicut in Erf. nec dubito, quin etiam lectioni 368) Itidem Erf. cum Beckii illi, quam e Pk. exhibui, longe plerisque, et Edd. ante Lamb., sit anteponenda, quum propter paucis exceptis, uelut Ascens. sensum, tum quia in alia nulla 1531. Heruag., S. Gryph., Camer., aeque perspicuum est, quomodo in qui scripserunt: U. deiectus Caruulgarem corrumpi potuerit. Cf. bo. Quod quum alii contra hisup. ad c. 6, 16. p. 448. not. 57. storiae fidem esse contendissent,

517 in oratione pro A. Caecina. delecti Galli deiecisti Galli: Ma. 369) hoc uno uerbo Sic omnes. 370) §. 88. quo loco quo loco ui: Pe, m. T. Aq (hic expunctum). Ma, b. — In Pk. et Ap. incertum, iu an ui. 371) eo restitui eo loco restitui: Pk. aliqua ui hoc aliqua in hoc: Pm. T (pr. m.). Ap. Ma. II, 51. Certe huic coniecturae rursus Rumpfius I. I. p. 16. seq. ita adest praecipua quaedam a littedefendit, ut statueret, cladem rarum figura ac ductibus probabiducum Carbonianorum (Telesini litas. Nam si forte librarius alietc., quos Sulla uictos ad portam quis syllabam Tu pro pronomine Collinam ab urbe repulit a. u. 672.) haberet, facile intelligitur, quoad ipsum Carbonem imperatorem modo ex deiectitusci fecerit deiecie more scriptorum referri potuissti, quum praesertim d. mense; Appian. de B. C. I, 90. seqq. dum Caecina pro Cinna prius ir¬ Eutrop. V, 8. (Adde Appian. I. repsisset. Quid tandem si in ex¬ I. c. 67. 69. Liuii Epit. 79. ad a. emplari conspexisset deiectisttusci, u. 667.) Quod si emendandum h. e. deiecti sunt Tusci? Conf. esset, idem V. D. coniecit: U. not. seq. — Ern., Beck., Schütz., deiectus Carinas, iisdem locis ci¬ Leclerc. U. deiectus, Klotz. U. deietatis. — Lambinus edidit : U. decti; cum lacunae signo utrique. iecti Poeni, rem gestam repetens — 369) Sic etiam Ed. Ven. 1480. ex illis, quae Liuius XXVI, 7. Num olim fuerit « U. deiecti sunt seqq. ad a. 543. narrat. Conf. Phil. (st) Galli »? Cf. sup. not. 309. Panta-I, 5. Sen, de ira II, 2. — 370) Klotz. et Or. 2. ex Erf. adgathus : U. deiecti Samnites. Apdiderunt UNDE. Probabile. pian. l. l. c. 92. Liu. Epit. 88. — 371) Alterutrum habes in Oxx. P. Faber: U. deiectus Tarquinius, omnibus, ui in Erf. et in Edd. Liu. I, ult. — Beckius maluisset: meis ante Lambinum, exceptis U. deiectus M. Lepidus. (a. u. 676.) Ald. 1519. 1546. et R. Steph. 1543. Appian. I. I. c. 107. Salust. Fragm. Quid ueri possit in illis ductibus p. 223. (Gerlach.) Flor. III, 23. latere, nemo coniectura assecu-Eutrop. VI, 5. Liu. Epit. 90. — tus est ; certe neque v. iudices Buttmann. (in Act. nou. Soc. Ien. (Beck.) neque vv. deiectus sim T. I. p. 59., qui liber non est ad (Or. 1.). manum) : U. deiecti Tusci. Liu. Cap. 30. p. 433. v. 29. 31. p. 434. v. 1. 2.

— Cap. 30. p. 434. v. 3. 9.10. 10.11. 518 Cap. II. De uarietate lectionis in cuniculum Sic omnes. 372) qua aggressi erant qua egressi erant: Pe, m. T. Aq. Ma. — quo aggressi essent: Pk. oporteret oportere: Mb.373) Unde tu deiecisti] Unde deiecisti: Omnes. 374) deiectus est. Ut] deiectus. Ut: Omnes excepto Pk. quum ad patriam ad patriam cum: Pk. 375) subito reiectus subito deiectus: Ma.376) quum esset a. p. d. e. r. h. o. optaret ut Desunt in Pk. et Ma. in eum se fort. in eum si fort.: Pm. T. Ap. Ma, b. — si fort. in eum: Pe. — in eum scilicet fort.: Pk. 372) Merito repudiatur lac. ante Aldum (partim etiam postea) Gronouit coniectura colliculum speciem praebet uarie corruptam, (Drakenb. ad V. Liu. 47.). Conf. sed etiam hodie uidetur tam in¬ Phil. III, 8. et ad n. I. Garat., terpretum (conf. Wolff., Osiandr., Beck. Leclerc.) intellectu quam Editorum 373) Sic Graeuius cum Ascens. interpunctione laborare. Quippe 1511. 1527. 1531., Heruag., Seb. sic distinguo : « Hoc enim intel¬ Gryph. (1536.), Camer., R. Steph. « ligitur (h. e. das ist verstanden) : (1543.), Ald. 1546. etc. — Sed « UNDE DEIECISTI, siue ex quo lo¬ Ern, et deinceps caeteri recte Vul¬ «co siue a quo loco. Eo RESTIgatam retinuerunt, modo malim «TUAS. Hoc iam simplex est: in lenius interpungendi genus ante ceum locum restituas: siue ex vv. non, opinor, ne v. oporteret « hoc loco » rel. a part. ut nimis diuellatur. 375) Quicquid de ea lectione 374) Sic Erf. et 5. Oxx. et Edd. statuatur, certe non debuerunt meae omnes ante Lambinum, tan¬ Ern. Beck. Or. Klotz. sic distintum in Ascens. 1511.: Unde deguère « Ut si qui ex alto, quum» iecti. Itaque recte Klotzius v. tu rel., immo recte Schütz. « Ut si eiecit, ad sententiam quoque su¬ «qui, ex alto quum » rel. perfluum. — Caeterum tota haec 376) Item Ox. x. — Conf. sup. periodus inde a vv. Hoc enim in ad c. 13, 38. p. 469. not. 153. et telligitur non solum in Edd. uett. ad c. 29,84. p. 513. not. 354.

519 in oratione pro A. Caecina. Cap. 30. nim uerborum Sic omnes. 377) p. 434. v. 12. postulat ut postulat aut : Pe (corr. fort. a pr. — 13. m.), m. T. Aq. Ma. a quo loco a quo locus: Peunde deiectus Sic omnes. 378) hoc postulat u. i. e. i. l. restituatur Desunt in - 14 omnibus. 379) Cap. 31. 15. §. 89. nos eo eo nos: Pk.380) tum res iam res: Omnes. 381) 17. ui hominibus in hominibus: Pe Ap, q (pr. m.). Ma. — In Ag. a sec. m. deletum v. in. deiecerit deieceris: Ap, q. Ma. quid ages quid ageres : Pe, m. T (sec. m.). Ap, q. Ma. — quid ageret: T (pr. m.). 382) 18. persequere persequerere: Pe, m. T (sec. m.). 383) Aq. Mb. — persequare : Ma. Beckio nemo ne commemorauit 377) Klotz. (conf. Praefat. p. quidem; quod non intelligo quam XXXIX.) et Or. 2. ex Erf.: uerhabeat rationem. Immo quum a borum uim. Recte, ut opinor. uerborum disputatione (quae iam 378) Erf.: eiectus. Conf. not. 376. absoluta est) transitur ad nouam 379) Haec uerba ex solo Erf. de re et iure, uidendum, ne etiam magis conueniat, sententia feliciter sunt restituta. Prorsus subiuncta illam respicere, directa desunt in Edd. meis ante Lamautem hanc introducere, quam binum. Ab hoc coniecturae incipari quodammodo dignitate (adpiunt, de quibus iam nil attinet hibitis vv. quum - tum, et- et, quaerere. tam - quam) utramque rem con¬ 380) Itidem Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. et lunt. 1515. stituere. 382—385) Similem habet Be-381) Sic Erf. et Oxx., nec alickius Codd. uarietatem; sed in ter, quod sciam, ullus Cod. Pa¬ Erf. quoque quater est Fut. Inriter Edd. meae ante Ald. 1519. dic., et hoc secundum Ald. 1546., Attamen illam lectionem inde a

520 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 31. p. 434. v. 18. si qui si quis: Aq (sec. m.). 20. Quid ages Sic omnes. 384) utere uterere: Pe. Aq. 385) praetor interd. p. r. interd.: Pe, m (ppis. r.). T. Ap, q. Ma, b. 386) quum illud tum illud : T. Ma. 22. 23. tu r. sis iussus tu r. sis usus : T. — tu r. sis ius: Aq (pr. m.). — In Pe. vv. tu et iussus in litura. 24. si e uestib. siue e uestib.: Pm. T (pr. m.). Ap, q. Ma. — siue ex uestib.: Pe. quam si quasi : T. interiore interiori: Ma. — 25. §. 90, Ut uero iam At uero iam: Pk. — Ut uero iam te: Ma. 26. iudicetis iudices : Pe, m. T (pr. m.). Ap, q (pr. m.). Ma Ciud.). obrutis obruptis: Pk. — e brutis: Pe. T. Ap. Ma. — ex brutis : Pm. eum delici illum delici. : Pm. 27. in i. def. falsa sint sint in i. def. falsa: Pk. 30. nisi qui in eo lo. fu.: nunc, qui po., eum, et, si 32.33. non fu. in eo lo., deiici posse concedis nisi in dubium esse etiam posse concedis: Omnes Lamb. 1566. etc. recte Ernestus Coni., deinde bis Fut. Indic.: As- et deinceps caeteri uidentur resticens. 1511. 1522. 1527. Ald. 1519. tuisse. Imperf. Coni, seruatur in Crat. Iunt. (1537.) Camer. R. Steph. Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. Junt. (1543.) etc. 1515. Ascens. 1531. Heruag. 1534. 386) Conf. sup. ad c. 29., 82. S. Gryph. 1536. etc. — Hae aup. 512. not 348. tem bis prius habent Imperf.

521 in oratione pro A. Caecina. Cap. 31. excepto Mb., in quo haec omnia et reliqua p. 434.v.33, usque ad finem h. §phi desunt. 387) §. 91. aut in illud aut illud : T. 34. me ui deiecit ui me deiecit: Pk. 35. si delici delici : Ma. coactisue coactisque : Pm. p. 435. v. 3. quisquam Sic omnes. 388) 4. 89) uincere sponsionem Sic omnes. Cap. 32. eiusmodi huiusmodi : Pk. T. §. 92. atque uim aut uim: Omnes. 390) 9.10. diiuncta deiuncta: Omnes, sed in T. incertum 10. meae ante Lambinum omnes et 387) Sic etiam Erf. et Oxw. Item Ed. Ascens. 1511. et (omisso inde a Graeuio pleraeque. Sed tamen v. in ante dubium) Ven. Lambin., Grut., Oliuet., Lallem., Klotz. (cuius uide tamen Adnot.) 1472. 1480. 1499. — Ex illa scripturae forma et ductibus Or. 2. etc.: sponsione, quod ut reiiciaprimus sic edidit : « nisi inde, ubi tur, iustam caussam esse puto Codd. auctoritatem, non sensus « tum esset: iam posse concedis»: necessitatem. Conf. supra L. I. qua coniectura quum nihil, meo C. 1. §. 1. p. 30. not. 35. — Eaquidem iudicio, possit esse neque praestantius neque certius, iam dem quaestio recurrit h. inf. c. 32, 92., not. 395. taedet in re explorata caeterorum 390) Sic etiam Oxx. 2. (fort. tentamina recensere. Horum autem 6.) et Edd. ante Graeuium pleraequi uoluerit originem et naturam que. Ald. 1546. : ac uim. Lamb. cognoscere, praecipue inspiciat etc. : et uim. — Ven. 1472. 1480. Edd. Junt. 1515. Ald. 1519. Ascens. 1499.: aut per uim, quam lectio¬ 1531. Heruag. 1534. Ald. 1546. nem, omnium pessimam, Erne¬ (fort. 1540., cf. Or. Ind. p. 243.) Lambin. 1566. 1584. Graeu. Klotz. stus restituit. Conf. Beckii notam. Secundum Graeuium hic 388) Recte Klotz. (cf. Praef. p. et deinceps caeteri ex Erf. edide¬ XXXIX.) et Or. 2. primi ex Erf.: runt: atque uim. quispiam. 389) Etiam Erf., Oxx., tum Edd.

