363 §. 4. Caecina possederit necne. esse exploratum, Romae an Tarquiniis alioue loco Caesennia cum Caecina uixerit, ubiue diem illa quidem obierit, hic autem familiae herciscundae arbitrum petierit se). Si Tarquiniis, ecce tibi iudicium imperio continens, nouumque, quod Caecinae immineret ex noua illa fundi controuersia periculum. Etenim accepto iam familiae herciscundae iudicio metuendum erat, ne qui arbitrum dederat magistratu prius abiret, iudiciumque intercideret, quam, exspectata de fundo sententia, suscipi peragique posset *) ; aut nondum accepto, quod magis est probabile 23), eodem metu Caecina fortasse impediebatur, ne illo anno litem contestaretur. Denique uidendum, ne Caecina si prius in rem agere de fundo uellet, notissima illa exceptione Quon 56) Si quis propter illam conlaude Caecinae ponitur, « amplissuetudinem, quae Caesenniae « simis uiris Etruriae totius in cum Aebutio, urbano sane homi¬ «utraque fortuna cognitum (esse) « multis signis et uirtutis et hune, post mortem Fulcinii, superioris uiri, fuit, statuere uelit, « manitatis. » Caesenniam tunc Romae habitas-57) Vide supra notam 54. et loca se, non repugno, tantum monein d. meo libro ex Iuuenale, Seruio Digestisque collecta. bo, de illa consuetudine, postea¬ 58) Quod in c. 7. Caecina diciquam Caecinae nupsit, nihil tratur arbitrum familiae herciscundi. Contra nullo dubio cum Caedae postulauisse, non satis argucina, uiro suo, uixit, nec promenti esse puto, rem in iure babile est, hunc breui illo temabsolutam, litem contestatam in poris interuallo, quod inter Caeiudiciumque deductam fuisse. Nisenniae mortem et hanc caussam fuit, sedes mutasse. At Romae mirum quae nobis sunt exempla, haudquaquam me adducunt, ut tunc Caecinam non habitasse, credam, primo fere aditu res in quum ei ab Aebutio denunciareiure peragi atque in iudicium tur quod nouimus, quantumuis transmitti solitas esse. Conf. pro leui indicio est, quod curiose Tullio c. 38. 39. pro Quinctio c. Tullius narrat, ROMAE in forc 7—9. 19—21. Gai. IV, 184. Aebutium Caecinae denunciasse, d. c. 7. Adde quod in c. 32. in Denunciatio Aebutii.

Denunciatio Aebutii. 364 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. 9 PRAEIUDICIUM HEREDITATI NON FIAT, periclitaretur, adeoque in captiosissimum hoc dilemma tum adductus fuerit, ut, si familiae herciscundae prius ageret, fundum e diuisione iudicioque dimitteret, sin in rem de fundo, dilatoria exceptione *) repelleretur. Quod periculum etiamsi forte aliquo siue iuris adminiculo 59) L. 13. De exceptionibus. «sona emptorum. Certe si mi- (Julianus) « Si post litem de here¬ «nori pretio res uenierint, et « ditate contestatam res singulae « pretium quodcunque illud actor « petantur, placet non obstare « sit consecutus; multo magis po¬ « exceptionem, Quod praeiudi¬ «terit dici exceptione eum sum¬ « cium hereditati non fiat: futuri « moueri » rel. Conf. loca supra « enim iudicii, non facti, nomine p. 289. not. 21. allata. — Illud « huiusmodi exceptiones companon potest in dubium uocari, «ratae sunt. » L. 25. §. 17. De quin Caecinae, si in rem cum hered. pet. (Ulpianus) «Item si Aebutio egisset, non solum pro¬ «rem distraxit bonae fidei posbandum fuisset, fundum Caesen¬ « sessor, nec pretio factus sit niae fuisse, uerum etiam Caesen¬ « locupletior: an singulas res, si niae se heredem esse : nec magis « nondum usucaptae sint, uindiillud, quin idem plane illius ex¬ « care petitor ab emptore possit ? ceptionis ius fuerit, siue heredi¬ «et, si uindicet, an exceptione tatis controuersia, quae futura « non repellatur, Quod praeiudiesset, peculiari sua in rem actio¬ «cium hereditati non fiat inter ne intenderetur an familiae her¬ «actorem et eum, qui uenum deciscundae iudicio, sicuti in hac « dit : quia non uidetur uenire caussa accidit, includeretur. « in petitionem hereditatis pre¬ 60) Quod exceptionum genus «tium earum, quamquam uicti quo effectu fuerit, Gaius docet «emptores reuersuri sunt ad Comm. IV. §. 123. « Obseruan¬ « eum, qui distraxit? Et puto « dum est autem ei, cui dilatoria « posse res uindicari, nisi empto¬ «obiicitur exceptio, ut differat dres regressum ad bonae fidei « actionem; alioquin si obiecta « possessorem habent. Quid ta¬ « exceptione egerit, rem perdit ; « men si is, qui uendidit, para¬ « nec enim post illud tempus, «tus sit ita defendere heredita¬ « quo integra re euitare poterat, «tem, ut perinde, atque si pos- « adhuc ei potestas agendi su¬ « sideret, conueniatur? Incipit « perest, re in iudicium deducta « exceptio locum habere ex per¬ « et per exceptionem perempta.»

365 §. 4. Caecina possederit necne. siue magistratus auxilio euitari potuerit, nouam tamen difficultatem Caecinae attulisse satis credibile est. Sed ut ad ea reuertar, quae certiora antea ostendi, cur denunciauit Caecinae Aebutius, nec potius imprudentem male agendo detrimentum capere passus est? Nempe sibi ipse consuluit, ne malitiose tacendo doli ac fraudis crimen incurreret, adeoque ignorantiae excusationem, tum magistratuum, qui ius dicerent, auxilium ei conciliaret: nam in eiusmodi rebus alterum ab altero edoceri, iuris quodammodo ac necessitatis fuisse, cum exemplis supra allatis aliisque multis, tum omni interrogationum in iure materia et ratione perspicuum est. Adiicias licet, nihil sibi Aebutium denunciando nocuisse, neque uitandi periculi aduersario opportunitatem praebuisse, quoniam, quam Caecinae controuersiam denunciauit, ea ui magis sua ac potestate quam huius ignoratione incommoda esset. Caeterum quod negat orator caussam fuisse, cur de hoc maxime fundo nec de alio Aebutius Caecinae denunciaret, nisi hunc Caecina possedisset; expeditum hercle fuit reponere, quia huius fundi controuersiam sibi futuram esse intellexisset, idcirco de hoc fundo denunciasse: intelligi autem e multis aliis rebus indiciisque illud potuisse quam ex eo, quod Caecina tum possedisset. In summa, satis, opinor, perspicuum est, longe uerius potuisse ab illa denunciatione argumentum peti, Aebutium quam Caecinam fundum, de quo agitur, possedisse. Illud autem utile erit cognouisse, nihil fère nimis inane infirmumque esse, quin orator, huius Denunciatio Aebutii.

Denunciatio Aebutii. Deductio quae moribus fit. 366 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. loci angustiis pressus obiter saltem arripiat, atque turbandorum recuperatorum auditorumque caussa in dicendi quantulumcunque usum conuertat. Restat quod extremo loco Tullius, ut doceat, Caecinam possedisse, adiecit: « Ipse porro Caecina, cur se moribus deduci uole- « bat, idque tibi de amicorum, etiam de ipsius « C. Aquillii sententia responderat ? » Nunc, si recte perspexi naturam deductionis huius, quae moribus fit, expeditum est, quam sit haec possessionis coarguendae ratio omnium uanissima et ieiunissima. Mera est, meo quidem iudicio, uerborum captatio cauillatioque, neglecta prorsus re ac iuris ratione. Quod ut facilius intelligatur, ecce totam artificii structuram: Deduci de fundo non potest nisi qui in fundo est. At qui in fundo est, possidet. Possideat igitur Caecina necesse est, qui de fundo postulat ut ab Aebutio deducatur **). Sed huic argumentationi uera uis ac ratio deductionis, quae moribus fit, quam maxime repugnat. Ea quae sit, alio loco nuper latius a me disputatum est 62); nunc satis erit summatim repetere. 61) Sic etiam cum Hotomano « eam quidem caussam, quod « confiderent sibi facilem posses-Cras intellexit, qui l. I. p. 32. seq. — haec habet : « Possessio porro « sionis probationem fore. » Hoc unum interest, quod Cras « Caecinae aperta est ex eo, quod «se moribus deduci uolebat, idcredidit Tullio, non item Hoto¬ « que responderat; cum solos manus. « deduci eos, qui possident, uel 62) Zeitschrift f. g. R. W. « qui certe sunt in fundo, iterum Tom. XI. «ipse notat Hotomanus, et ob

367 §. 4. Caecina possederit necne. Olim quum lege agebatur, quemadmodum fundum aedesue petere ac de eiusmodi rebus per sacramentum agere soliti sint, ex ipsis Gaii uerbis licet cognoscere 63). « Si in rem agebatur, mobilia quidem et mouentia, « quae modo in ius afferri adduciue possent, in iure «uindicabantur ad hunc modum: qui uindicabat, « festucam tenebat, deinde ipsam rem apprehende¬ « bat, uelut hominem, et ita dicebat : HUNC EGO « HOMINEM EX IURE QUIRITIUM MEUM ESSE AIO SE- « CUNDUM SUAM CAUSSAM SICUT DIXI: ECCE TIBI UINDICTAM IMPOSUI; et simul homini festucam impo¬ «nebat; aduersarius eadem similiter dicebat et fa¬ « ciebat; cum uterque uindicasset, praetor dicebat: « MITTITE AMBO HOMINEM; illi mittebant; qui prior «uindicauerat, ita alterum interrogabat : PosTULO « ANNE DICAS QUA EX CAUSSA UINDICAUERIS ; ille re¬ «spondebat: IUS PEREGI SICUT UINDICTAM IMPOSUI; «deinde qui prior uindicauerat dicebat: QUANDO TU « INIURIA UINDICAUISTI D AERIS SACRAMENTO TE PRO- « voco; aduersarius quoque dicebat : SIMILITER EGO «TE; seu L asses sacramenti nominabant. Deinde « eadem sequebantur, quae cum in personam agere¬ «tur; postea praetor secundum alterum eorum uin¬ « dicias dicebat, id est, interim aliquem possesso¬ «rem constituebat, eumque iubebat praedes aduer¬ «sario dare litis et uindiciarum, id est, rei et « fructuum ; alios autem praedes ipse praetor ab Festus s. v. Superstites et Vindi¬ 63) Comm. IV. §. 16. seq. — Conf. Gell. XX, 10. Cic. pro Mu- ciae. Valerius Probus (Ed. Gothorena c. 12. de Oratore I, 10, 41. fredi 1622) p. 1476. Deductio quae moribus fit.

Deductio quae moribus fit. 368 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. «utroque accipiebat sacramenti, quod id in publi¬ « cum cedebat: festuca autem utebantur quasi hastae « loco, signo quodam iusti dominii : maxime enim « sua esse credebant quae ex hostibus cepissent, wunde in centumuiralibus iudiciis hasta praeponi¬ «tur. — Si qua res talis erat, ut non sine incom¬ « modo posset in ius afferri uel adduci, uelut si « columna aut grex alicuius pecoris esset, pars « aliqua inde sumebatur et in ius afferebatur, et in « eam partem perinde atque in totam rem praesen- « tem fiebat uindicatio, uelut ex fundo gleba sume¬ «batur et ex aedibus tegula " rel. Sed abrogatis legis actionibus hoc modo per formulam coeperunt in rem agere, ut in iure actor tali sponsione aduersarium prouocaret: Si FUNDUS QUO DE AGITUR EX IURE QUIRITIUM MEUS EST, SESTERTIOS XXV. NUMMOS DARE SPONDES ? deinde formulam ederet, qua intendebat sponsionis summam sibi dari oportere. Simul autem ab eo quicum agebatur satisdandum actori erat propria quadam stipulatione, quae ad instar antiquae legis actionis appellabatur pro praede litis et uindiciarum? **). Ecce uero in noua hac agendi forma, quomodo a principio constituta est, reliquias quasdam et quasi « quia olim, cum lege agebatur, 64) Gai. IV, 93. 94., ubi prae¬ « pro lite et uindiciis, id est, pro ter uerba, quae supra p. 11. ad¬ « re et fructibus a possessore pescripsi, haec habentur : « Ideo « titori dabantur praedes. » « autem appellata est pro praede « litis uindiciarum stipulatio, quia Conf. in Verrem I, 45. «in locum praedium successit,

369 §. 4. Caecina possederit necne. nitorem obsoletum antiquae legis actionis, si posterio- Deductio quae moribus fit. rem eius partem inde a uindiciis dictis respexeris: dico sponsionis cum sacramento, tum satisdandi similitudinem. Sed quid de priori parte tunc actum est, uidelicet de manu conserenda ac de uindiciis a Praetore dicendis? Haecne omnia repente abiecta exstinctaque sunt ne uestigio quidem relicto ? Non opinor ; immo hoc quoque loco, uti mos est Romanis, agendi rationem ita nouauerunt, ut ueteris tamen instituti reliquias aliquot et quasi umbram conseruarent. Quid ergo est? Quo simplicior esset ac minus impedita solennitas in iure celebranda, Praetorem, quoad fieri posset, ab illis rebus uacare uoluerunt, easque priuatae litigatorum curae demandauerunt. Atque talem puto deductionis illius in fundis aedibusue uindicandis originem fuisse: quae, quia hominum magis consuetudine quam lege aliqua inualuit, moribus fieri dicebatur 6). Etenim qui ad manus conserendas inuicem sese prouocauerant, deinde omnem uim, quam ciuilem et festucariam Gellius dicit, ex uetere ritu cum solennibus uerbis peregerant, uindiciasque a Praetore dictas acceperant, quid assecuti erant? Nempe « aut ipse Tullium deduceret aut 65) Praeterquam in oratione « ab eo deduceretur. Dicit depro Caecina (ubi uide c. 1. 7. 8. « ducturum se Tullius, uadimo¬ 10. 11. 12. 32.) semel tantum, «nium Fabio Romam promissuquod sciam, huius deductionis crum. Manet in ea condicione mentio occurrit, uidelicet pro « Fabius » rel. Vix dubitare licet, Tullio c. 20. vs. « Ad uillam erat quin Tullius fundum possederit. « Tullius. Appellat Fabius, ut 24 Semestria, Lib. II.

Deductio quae moribus fit. 370 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. id ipsum, ut sciretur, utrumque sibi fundum uindicare, nunc autem eo rem peruenisse, ut alter, quamdiu lis esset, possideret, defendendique fundi muneri obstrictus esset, alter petitoris locum teneret. Idem hoc, abrogatis legis actionibus, curauerunt, ut priuata illa deductione deinceps assequerentur. Itaque qui fundum non possidebat, imaginaria quadam ui in possessorem impetum faciebat quasi occupaturus fundum possessionemque aduersario erepturus; hic autem uim ui depellebat, atque aggressorem ueluti obtorto collo de fundo deducebat, possessionemque suam etiam ui manuque adserebat; sed simul, quo appareret, celebrandi non contemnendi iuris caussa pugnatum esse, roganti aduersario uadimonium promittebat, eoque facto rei ipsius iure iudicioque defendendae munus officiumque in se suscipiebat 66). Sic, mea quidem coniectura, haec deductio praeparandae in rem actionis caussa peragi solebat, quandocunque de fundi proprietate ita ambigeretur, ut de praesenti tamen possessione inter litigatores constaret. Nam quum in re petenda actoris semper partes is sustineret, qui deduci se passus esset, possideret autem ac secum quid ageretur exspectaret, qui deduxisset; facile apparet, ubi uterque possessoris locum affectaret, deduci neutrum, deducere utrumque uoluisse. Hic igitur deficiente litigatorum consensu priuata illa ac uoluntaria deductio cessabat *), legitimae con¬ 67) Idcirco ubi propter alterius 66) Vide praecipue quem mosiue errorem siue simulationem do attuli locum ex oratione pro falso sibi uidebantur consentire, Tullio.

371 §. 4. Caecina possederit necne. trouersiae ac magistratus iurisdictioni imperioque locus erat. Ne multa, interdicto UTI POSSIDETIS agendum erat; quod interdictum in controuersa possessione perinde atque in incontrouersa deductio in locum legis actionis successerat. Sed Uri POSSIDETIS interdicti ius, ordinem exitumque non huius propositi est enarrare 63). De illa uero deductione hoc unum adiiciam, posteaquam adinuenta petitoria formula obtinuit, ut non solum per sponsionem, uerum etiam recto iure in rem agère liceret *), conseruatam quidem, si quod uerisimile est sequamur, translatamque in nouum agendi genus consuetam hanc deductionem a principio fuisse, mox autem in hoc potissimum inutilem uisam esse, ac deinceps in pristina quoque per sponsionem agendi forma in desuetudinem abiisse: denique hac ratione effectum esse, ut uix ultra prima Imperatorum tempora in usu retineretur, neque omnino ad lurisconsultorum nostrorum aetatem perueniret. Quibus jam perspectis ut ad propositum reuertamur, numquid ueri habet quod Orator tentat arguere, Caecinam, nisi possedisset, deducendum sese Aebutio oblaturum non fuisse? facili negotio accidit, ut ciuilis 69) Admonendi sumus, forilla uis, quam constituerant celemulam petitoriam Ciceronis iam brare, in solidam uim, uelut in aetate in usu fuisse, de in rem proposita Caecinae caussa, degeactione per sponsionem sic Gaium neraret. uerba facere, ut obsoleta tunc 68) Coniunctim egi de hoc infuisse haudquaquam uideatur. terdicto et de deductione, loco Cic. in Verrem II, 12. Gal. IV, supra p. 366. not. 62. laudato. 91—94. Cons. ibid. §§. 41. 51. Deductio quae moribus fit.

Deductio quae moribus fit. 372 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Mediusfidius ne tantulum quidem. Contra maximo illud argumento est, non modo Caecinam non possedisse, sed etiam de praesenti Aebutii possessione confessum tunc fuisse. Atque hoc est quod supra demonstraui, meram isti argumento uerborum cauillationem inesse, iure autem et ratione prorsus uideri destitutum omniumque uanissimum inanissimumque fuisse. Quodsi dubitatio aliquem capiat, quemadmodum fieri potuerit, ut ad istius numeri argumenta Tullius descenderet, primo alterum illud, quod praecedit, a denunciatione illa petitum, haud multo sane probabilius, exempli loco citabo; deinde hoc addam, esse quaedam apud lurisconsultos uestigia *), quibus nescio an eo ducamur, deductionem illam, quae moribus fit, ad possessionem non adeo ualuisse, ut eam etiam transferret, immo qui in rem acturus deduci se passus esset, ei nihilominus liberum fuisse, omissa uindicatione ad possessionis disceptationem reuerti, et quam tunc habuisset possessionem, si alia de caussa non amisisset, interdicto retinere, sin amisisset, recuperare. Quod si ita fuit — et magis est credibile, quod ius recitatis Digestorum locis traditur, ex antiquo illo deductionum tempore transmissum ac postea conseruatum, quam a lurisconsultis nostris, obsoleta dedu¬ 70) L. 12. §. 1. De A. v. A. P. fragmento tractat Sauinius, Bes. §. 6. p. 39. §. 32. p. 422. §. 36. (Ulpianus) « Nihil commune habet p. 469. Conf. L. 18. §. 1. De ui. « proprietas cum possessione : et (Papinianus) « Eum, qui fundum «ideo non denegatur ei inter¬ « uindicauit ab eo, cum quo in¬ « dictum Uti possidetis, qui coe¬ «terdicto Unde ui potuit experiri, «pit rem uindicare: non enim « uidetur possessioni renunciasse « pendente iudicio nihilominus « interdicto recte agere placuit. » « qui rem uindicauit. » Quo de

373 §. 4. Caecina possederit necne. ctione, recens inuentum introductumque esse — paullo Deductio quae moribus fit. facilius intelligitur, quomodo Tullius ausus sit de possessione Caecinae affirmare, quamuis ipse narrasset, Caecinam deducendum sese Aebutio obtulisse. Admonendi denique sumus, bis oratorem in commemoranda illa deductione curare, ut, quod Caecina de ea re cum Aebutio tunc constituit, sciatur, adhibitis amicis ac de eorum sententia constituisse; altero autem loco etiam ipsam C. Aquillii auctoritatem adiicere "*). Quae res nescio an uires addat coniecturae iam ex illis, quae de deductionis natura nos disputauimus, oriundae, uidelicet Pisonem aduersarium ex illo facto arma sibi contra Caecinam parasse. Quid enim, si reapse sic arguisset: Tu si fundum possidebas, cur ipse uoluisti ab Aebutio deduci eaque ratione actoris partes suscipere? cur non ultro deducturum te Aebutium professus es eidemque uadimonium promissurum? Quum illud commisisti, nonne confessus es, Aebutium non te possidere ? Huic uero obiectioni Caecinae nomine orator, uitio¬ SO quidem ratiocinandi genere, at uel hodie uulgatissimo, sic uidetur occurrere : Consulto id feci, quinetiam de probatissimi iurisconsulti sententia. Non potui igitur, quum id feci, iuri meo nocere. 71) c. 7. « placuit Caecinae, de «tur. Dies ex utriusque commo¬ « do sumitur. Caecina cum ami¬ « amicorum sententia, constituere, « quo die in rem praesentem ueni¬ « cis ad diem uenit in castellum « retur, et de fundo Caecina mo¬ « Axiam » rel. Conf. c. 32. uerbis « ribus deduceretur. Colloquunsupra p. 366. prolatis.

Deductio quae moribus fit. 374 Cap. I. De iure caussae Cuecinianae. Ad quae promptissimum profecto fuit sic respondere: Tu uero nihil iuri tuo possessioniue nocuisti neque derogasti; illud tamen ultro declarasti, nullam esse tuam possessionem: quod ut illo facto declarares, etiam summus, quem dicis, iurisconsultus facili negotio auctor tibi fieri potuit, si ipsi uidebatur, id quod nos quoque contendimus, possessoris locum obtinere te nullo modo nulloque indice posse, nihil igitur te amissurum, si ultro concederes possessionem Aebutio, partesque actoris in te reciperes. Atque haec hactenus. Satis autem, ut opinor, iam perspicuum est, constitutam istam deductionem haud magis quam denunciationem uel Caesenniae usumfructum locationemue ad coarguendam Caecinae possessionem ualere, denique reuera Caecinam fundum non possedisse. Nec temere Sauinius monuit, non solere Tullium bonas solidasque, quas in caussa haberet, defensiones adeo paucissimis uerbis et quasi in transitu proferre, neque, ut ita dicam, in extremo quodam orationis angulo abscondere 72). Caeterum qui his nostris diebus Caecinae caussam hac parte nouis quibusdam argumentis defendere uoluerunt; qualia sunt, haud magis Aebutium quam Caecinam de sua possessione docuisse; uerisimile esse, Aebutium Caesenniae non sibi emisse, et id 72) Besitz §. 40. p. 511. — Con- ad Quinctianam supra scripsimus ferantur quae de hoc Tullii more p. 180. seq.

375 §. 4. Caecina possederit necne. genus similia *): nihil aliud mihi probauerunt nisi forte hoc, nescire se, quid intersit inter possessionem ac proprietatem, quinetiam, quid intersit inter actorem eumque quicum agitur, et quaedam alia, ad interpretandas orationes de caussis priuatis ciuilique iure habitas perquam necessaria. 73) Jordan l. I. p. 6—8. Klotz in Annotatione p. 459—62. non tats up lain tnoihin on osas oonal to do 919 up in ( ang lo on extul n 71 00 bis Deductio quae moribus fit.

Ciceronis oppugnatio undo in 0 Total Moini ni Montai hie -91 ba ala maht §. 5. A 97 De Aebutii defensione Non deieci sed obstiti. Non possedit Caecina, sed in iudicium non uenit, possederit necne. Salua igitur etiamnunc caussa eius esse potest. Quid autem, quod acerrime contendisse Pisonem apparet, Caecinam, quum uim illam pateretur, in fundo non fuisse; multum interesse, eiiciatur aliquis unde esset an accedere et intrare prohibeatur; non uideri deiectum qui prohibitus sit, denique nisi qui deiectus uere dici possit, nemini comparatum esse hoc interdictum *)? Hanc defensionem Tullius ita pro ieiuna calumnia improbaque uerborum cauillatione exagitauit et summopere se contemnere professus est, ut dignam tamen iudicaret, in qua refellenda dimidiam fere orationis partem impenderet ?). mirari solent, tam longum Fidem fecit nostratibus, hoc loco oratorem fuisse. Nihil repugno, falsam esse istam defensionem, si de eo iure quaeratur, quo non dicti partium et conceptione et 1) Vide c. 11, 31. c. 13, 36. intellectu, de Jurisconsultorum extr. c. 14, 39. c. 17, 49. c. 23, auctoritate et de iuris ciuilis praestantia [64. 66.], de genuino ueroque sen 2) Praeter loca modo in nota 1. su uocabulorum UNDE et Eo et allata huc pertinent etiam c. 13, q. g. a. disputantur, ea omnia - 38. c. 17, 50. c. 18—22. c. 23ipsam hanc Pisonis defensionem, 31, 89. Nam etiam quae de senin qua nunc uersamur, spectant. tentia aut uerbis in interpretando sequendis, de reliquarum inter¬

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 377 modo interdicto uincere sed ne delici quidem potest, qui non possederit. Ipse supra in adumbrando illo iure, quod Gaii, Ulpiani caeterorumque lurisconsultorum nostrorum aetate obtinuerit, negaui quicquam interesse, eiectus detrususque sit possessor an intrare quum uellet prohibitus 2). Verumenimuero quo iure tum utebantur, quum haec inter Caecinam et Aebutium caussa ageretur *), talem aestimo hanc Pisonis defensionem fuisse, ut aut hac aut alia nulla Caecina uinceretur. Quamobrem nihil antiquius nobis erit, quam ut diligentissime, quid ualeat ea defensio, exploremus. Quo loco Tullius refutandi caussa cum alia multa tum haec protulit *): « Nondum de Caecinae caussa disputo, nondum de «iure possessionis nostrae loquor: tantum de tua de¬ «fensione, C. Piso, queror. Quando ita dicis et ita « constituis : Si Caecina, quum in fundo esset, inde «deiectus esset, tum per hoc interdictum eum re¬ «stitui oportuisse : nunc uero deiectum nullo modo « esse inde, ubi non fuerit; hoc inderdicto nihil « nos assecutos esse: quaero, si te hodie domum « tuam redeuntem coacti homines et armati non « modo limine tectoque aedium tuarum, sed primo «aditu uestibuloque prohibuerint, quid acturus sis. » Quid putabimus habuisse Pisonem, quod ad haec responderet? 3) supra p. 318. ibique nota 46. disset actor necne. Vide supra 4) Tenendum est, quod antea p. 326. et p. 337. seq. cognouimus, in hoc interdicto 5) cap. 12. in iudicium non uenisse, posse¬ Pisonis . confirmatio. Ciceronis oppugnatio.

Pisonis confirmatio. 378 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Agam equidem (sic mihi uideor eum audire uerba facientem), quum illud, quod dicis, mihi acciderit, interdicto de ui hominibus coactis armatisue, ac confido, eodem iure eodemque interdicto me uicturum esse restitutumque iri, quo te nunc in hac Caecinae caussa nihil egisse nec assequi quicquam oportere defendo. Fingis me domum meam redeuntem coactis armatisue hominibus ab aliquo prohiberi ne intrem. Quid postea? Tu uero quamuis acerrimus Caecinae defensor non adeo inhumanus es, ut neges non modo meam domum meam esse, uerum etiam a me possideri. At Caecina fundum, de quo agitur nec possedit, nec probauit suum esse. Concedo tibi, qui fundum aedesue possederit, si ui hominibus armatis intrare fuerit prohibitus, eum perinde restitui hoc interdicto oportere ac si eiectus tum fuerit, quum corpore suo ibi esset. Nobis autem, sicut antea dixi, cum eo res est, qui, quum prohiberetur, non possedit. lam quaeso mihi quoque per te liceat exemplum confingere, in quo uideamus, ne ipse tu ultro mihi concedas, eorum caussa, qui non possederint. utile esse aliquando, quinetiam necessarium, spectare, eiecti sint inde ubi fuerint an prohibiti quo uellent accedere. Age igitur fac te ipsum, M. Tulli, quum in fundo tuo esses, eumque tam corpore quam animo, nemine contradicente, possideres, adspicere aliquem peregre aduenientem, qui in omni hac terra et regione numquam antea fuisset, nec negotii quic¬

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 379 quam ibi habuisset; fac, quaeso, ei homini, quum appropinquaret, siue solus siue cum aliis hominibus, siue armatus siue inermis, introitum sibi aut petiturus ant expugnaturus, te quam efficacissime posses, quinetiam ui hominibus coactis armatisue, ne ingrediatur, obsistere, eumque prohibere atque a finibus tuis arcere: num omnium mortalium quemquam, siue peritum iuris siue imperitum, putas, aduenae illi, ut interdicto hoc agat, eaque actione in possessionem fundi tui restitui se oportere contendat, auctorem probatoremque esse futurum? Valet igitur aliquando tamen aliquid, quod adeo spernere te atque abhorrere simulas, illud, quod defendere equidem perseuero, Non deieci sed obstiti. Tu dicas licet nihil referre in eo qui possedit. Fateor. Clamas, non utique quaeri in hoc interdicto, possederit actor necne. Non repugno. Verumtamen illud concedas mihi necesse est non omnes, qui neque possederint, neque, quum uim paterentur, uel umquam antea, in fundo fuerint, interdicto de ui hominibus coactis armatisue uincère posse. Quid ergo est? Placet tibi exempla confingere a caussa, qua de agitur, remotissima ? Tu uinces profecto, possessorem restitui oportere siue prohibitum armis siue deiectum. Ego plus etiam tibi largior, restitui illum quoque oportere, qui non possederit, si in fundo tamen, quum uis fieret, tum fuerit: in hoc satisfacio interdicti formulae, quae non habet uulgarem exceptionem CUM ILLE Pisonis confirmatio.

Pisonis confirmatio. Tenendi et quasi tenendi gradus. 380 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. POSSIDERET. Verum illud mihi assumo omnibusque probabo, eorum, qui non possideant, esse tamen quosdam, qui, etiamsi intrare fundum uel armis prohibeantur, nihil hoc interdicto assequi potuerint. At Caecinam non possedisse perspicuum est. Ergo quas inuicem proposuimus fictiones, utra huic caussae accommodatior atque ad probandum efficacior erit? Ac tali fere modo Pisonem reuera arguisse, partim res ipsa fert, partim aliquot in Tullii oratione uestigia qualicunque modo demonstrare uidenture). Neque abc 6). 31. « Exoritur hic iam, lerit, singula separataque refutet, « obrutis rebus omnibus ac pereo uerisimilius efficitur, tali mo¬ « ditis, illa defensio, eum deiici do coniuncta fuisse a Pisone, ut « posse, qui tum possideat; qui alterutrum, aut possedisse, quum « non possideat, nullo modo posquis deiiceretur, aut in fundo ase . . . Numera, quam multa fuisse, sed non simul utrumque « in ista defensione falsa sint, exigeret. Quae res etiam necessitatem uidetur Tullio imposuisse, « Piso. Ac primum illud attende «te iam ex illa ratione esse depulut in d. c. 31. ab illa Pisonis de¬ « sum, quod negabas quemquam fensione statim ad possessionis « deiici posse, nisi inde ubi tum quaestionem transiret. In ea uero « esset: iam posse concedis ; eum, tractanda quum Pisonis defensio¬ « qui non possideat, negas deiici nem his uerbis interpretetur, « posse. » — Mos est Tullii, ad¬ «itaque si ego sim a tuis aedi¬ « bus deiectus, restitui non oporuersariorum argumenta, ualidiora praesertim, quo facilius refel¬ «tère, si ipse sis (scil, a tuis aedibus deiectus) « oportere » ; lat, statim a principio deformata et quodammodo debilitata proluculenter, opinor, apparet, adeo distincte Pisonem statuisse, in ponere. Itaque quo magis hoc loco laborat, ut Pisonis illa Non eo, qui possideret, nihil interpossedit Caecina et Non deieci esse, deiiceretur an prohiberesed obstiti diuellat, et, quasi tur, ut sine summa eaque perspicua ac manifesta calumnia hoc separatim utrumque Piso protu¬

§. 5. Defensio Non deieci sed obstiti. 381 surdum, mea quidem sententia, arguendi genus. Nostrum autem erit, oppositas illas caussarum exemplorumque figuras iterum sub oculos ponere, et qui ita fuerint armis prohibiti, alteri, h. e. possessori, quam uere, alteri, h. e. aduenae illi, quam falso interdictum tribuatur, apud animum reuoluere; deinde illum quasi campum, inter has ueri falsique extremitates in medio situm, summo cum studio et opera dimetiri, fines regere, terminos ponere, et, ut ita dicam, regionibus diuisum repraesentare: postremo tandem Caecinae caussam, utra in parte inueniatur, obseruare. At enim hoc loco Sauinius nobis praesto est, qui moneat, iam antea frustra nos in hac caussa quaesiuisse, necessaria necne fuisset ad uincendum possessio Caecinae, quippe qui uincere interdicto nullo modo potuerit, propterea quod non solum non possedisset sed ne naturaliter quidem, ad instar coloni et q. g. a., tenuisset). saltem loco illam quasi occultam non in illo solo commoratum esse confessionem Tullius euitare non Pisonem, quod negaret, Caeciposset. — Adde quae in c. 17. hanam, quum uim pateretur, funbentur haecce : « Iam uim factam dum corpore suo tenuisse, ue¬ « negare non potes : deiectus rum etiam ex eo arguisse, quod « quemadmodum sit qui non acnunquam antea tenuisset. — Caete¬ « cesserit, id quaeritur ; demorum quae prima adscripsi (p. 377.) Tullii uerba « Nondum ... que¬ «ueri enim et depelli de loco «ror», ad orandi institutum ma¬ « necesse est eum, qui deiiciagis quam ad interdicti rationem «tur; id autem accidere ei qui « potest, qui omnino in eo loco, caussaeue ius pertinentia, ea consulto hic praetermisi. Tracta¬ « unde se deiectum esse dicit, « numquam fuit ? » — Unde haud buntur infra §. 7. sub loco tertio. temere colligere mihi uideor, 7) Vide supra p. 338. not. 31. Tenendi et quasi tenendi gradus. Non detinuit Caecina.

Non detinuit Caecina. 382 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Quid ad hoc dicemus? Re uerissimum esse, ratione infirmissimum. Non tenuit Caecina fundum, ne naturaliter quidem. Sed quis nobis est auctor, hac Ciceronis aetate, qui nec possedisset fundum nec tenuisset (quae huius uerbi nis apud Gaium, Ulpianum eiusque aeui lurisconsultos fuit) eum interdicto de ui armata uincere nunquam potuisse ? Quo tempore hi florebant, hoc interdictum ad instar caeterorum, quae possessionis siue retinendae siue recuperandae caussa comparata sunt, uere possessorium fuit effectum, hoc est, possessionis necessitate in actore, quum deliceretur circumscriptum: qui tantum non uere possiderent, ii omnes sine ulla exceptione omni illorum interdictorum iure caruerunt 8). Iam iusto possessori inter omnes, qui non possident, proximus sane est qui naturaliter rem, de qua agitur, tenet. qui corpore suo in fundo est, atque a possessore nulla re differt nisi quod animum possidendi non habet. Cui quum haud secus quam caeteris omne interdictorum ius denegaretur, quid tunc attinuit in iure caeteros, qui ne tenerent quidem, sed etiam laxiori quodam uinculo habituue fundum attingerent, non modo gradibus, generibus, nominibus, ratione distinguere ac describere, uerum etiam omnino respicere ? Nihil iuris est ei, qui tenet : quid refert quaerere, qui iuris gradus sint eorum, qui aut deteriore aut ad summum eodem iure omnes censeantur necesse est? Haec igitur caussa fuit, cur illi lurisconsulti nostri 8) Qua de re supra diximus p. 339.

