Keller, Friedrich Ludwig, Semestrium ad M. Tullium Ciceronem, Liber Alter, Turici 1843
author: Keller, Friedrich Ludwig
source date: 1843
availability: non indicata

ve. Tab k 2

SEMESTRIUM AD M. TULLIUM CICERONEM LIBER ALTER. Semestria, Lib. II. 18 187.

2 4 BIBLIOTHECA REGIA. MONACENSIS O .

Bayrische Staatsbibliothek München SPICIECA A CAPUT I. De iure caussae Caecinianae. Praeter commentarios Editionibus comprehensos conferantur: In M. Tullii Ciceronis pro A. Cecinna orationem de interdicto recuperatorio UNDE VI lacobi Omphalii Andernaci lurisconsulti Scholia. In eandem pro A. Cecinna orationem loan. Tislini Commentarius ad Ill. Principem Nicolaum a Lotharingia. Orationis pro A. Cecinna Argumentum et capita et dispositio per Bartholomaeum Latomum Arlunensem. Tria haec, separatim prius edita ac partim contextus recensionibus adiuncta, in hocce libro inueniuntur: In omnes M. Tullii Ciceronis orationes, quot quidem extant, doctissimorum uirorum Lucubrationes, . . . in unum uolumen collectae, ac partim etiam antea partim nunc primum in lucem editae rel. Basileae 1539. m. Septembri, fol. p. 141—72. p. 172—224. p. 1453—84. In eandem pro A. Cecinna orationem Petri Pellitarii Ambasiani Commentarius. Quem librum una cum superioribus tribus ac breuioribus quibusdam Philippi Melanchthonis Scholiis et loachimi Camerarii Annotatione continet alius eiusmodi disputationum thesaurus, sic inscriptus : In omnes M. Tullii Ciceronis Orationes, quot quidem extant, doctissimorum uirorum Enarrationes, . . . in

276 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. unum uelut corpus collectae. Lugduni 1554. fol. *) 349—475. p. 475—78. p. 476. seq. — Conf. p. 272—349. M. Ant. Ferratii Epistolarum libri sex. Venetiis 1738. 42). Henr. Constant. Cras Dissertatio iuridica inauguralis, qua specimen iurisprudentiae Ciceronianae exhibetur siue Ciceronem iustam pro A. Caecina caussam dixisse ostenditur. Lugduni Bataucrum 1769. 4. C. A. Jordan Specimen quaestionum Tullianarum. Halberstadii 1834. 4. W. Drumann Geschichte Roms nach Geschlechtern, T. V. p. 335—43. §. 1. De hereditatis controuersia. Triplex in proposita oratione commemoratur iuris contentio, quae inter A. Caecinam atque S. Aebutium intercesserit, prima de Caesenniae hereditate, altera de fundo quodam, Fulciniano nomine, utrum S. Aebutii morandus fuit etiam W. Dru¬ 1) In hoc uolumine habentur manni liber, inscriptus Geschichte etiam ad orationem pro Quinctio, Roms . . . nach Geschlechtern, quam superiore libro nostro illu¬ T. III. p. 82 — 84. T. v. p. strauimus, Antonii Luschi Vicen¬ 232—34 tini enarratio (p. 1—6.), Fran-2) Quibus eius operis partibus cisci Syluii Ambiani commentadoctissimus ille et acutissimus Tulrius (p. 6 — 29.), Bartholomaei lii commentator propositam caus-Latomi scholia (p. 29—36.), Misam orationemque tractaverit caeli Toxitae commentarius (p. uidesis in praefixo Indice loco¬ 36—74.), Caelii Secundi scholia rum. Supra in exordio libri pri¬ (p. 74—81.), Joachimi Camerarii mi idcirco illarum epistolarum adnotatio. Quorum Syluii ille mentionem facere supersedi, quia commentarius etiam in supradicto plura ad Quinctianam quam ad Corpore, quod Basileae a. 1539. Caecinianam Garatonius inde exprodiit, extat. — Denique haec cerpsit. omnia ad libri mei primi caput I. p. 1. adiecta uolui, ubi comme¬

277 §. 1. De hereditatis controuersia. esset an hereditarius, tertia de eiusdem fundi possessione, an ex interdicto de ui hominibus coactis armatisue Caecinae restituenda ab Aebutio esset. Quarum de tertia quum constitutum sit totum hoc, quod agitur, iudicium, in ea etiam disputatio nostra maximam partem uersabitur. Neque secunda, quam dixi, controuersia separatam desiderabit longamue commentationem. At contra quam primam demonstraui de hereditate quaestionem, ea in hac caussae defensione talem obtinet locum, ut, nisi uelimus quodammodo insidias a tergo relinquere, statim in primo disputationis ingressu ad contemplandam illam orationis partem necessitate quadam ducamur. Ubi quam inueteratis erroribus interpretatio laboret, et quae inde nata sit tam lectionis corruptio quam rei gestae perturbatio, mox apparebit. Est locus in narratione *), unum huius rei caput atque fons, ubi prius quidem refertur, Caesenniam testamento heredem fecisse ex deunce et semuncia Caecinam, ex duabus sextulis Fulcinium, libertum superioris uiri, Aebutio sextulam adspersisse : deinde ex nouissima Orellii Editione?) in hunc modum oratio procedit : « Hanc sextulam illa mercedem isti esse uoluit assi¬ « duitatis et molestiae, si quam ceperat. Iste autem « hac sextula se ansam retinere omnium controuer¬ «siarum putat. — Iam principio ausus est dicere « non posse heredem esse Caesenniae Caecinam 2) M. Tullii Ciceronis Oratiocap 1). 6. extr. 7. nes selectae xv. Turici 1836. 8. Narratio controuersiae in c. 6. 7.

Narratio controuersiae in c. 6. 7. Lectio d. §phi 19. 278 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. « quod is deteriore iure esset quam ceteri ciues propter incommodum Volaterranorum calamitatem¬ « que ciuilem. Itaque homo timidus imperitusque, « qui neque animi neque consilii satis haberet, non " putauit esse tanti hereditatem, ut de ciuitate in « dubium ueniret: concessit, credo, Aebutio, quan¬ «tum uellet, de Caesenniae bonis ut haberet? Immo "ut uiro forti ac sapienti dignum fuit, ita calumniam «stultitiamque eius obtriuit ac contudit. §. 19. In « possessione bonorum cum esset et cum ipse sex¬ «tulam suam nimium exaggeraret, nomine heredis «arbitrum familiae erciscundae postulauit. Atque «illis paucis diebus, posteaquam uidet, nihil se ab «A. Caecina posse litium terrore abradere, homini « Romae in foro denuntiat fundum illum . . . suum « esse seque sibi emisse." Quae lectio extremi huius articuli 19. (nam cum eo praecipue mihi res est) si uera est, expeditum simul erit, omnes illas sententias, quarum uerba sunt esset, exaggeraret postulauit, eaque uerba ipsa ad Aebutii personam esse referenda. Idque longe plurimis semper placuit atque hodie placet. Verumtamen haud defuerunt, qui illius loci tenorem in dubium uocarent, atque tum repudiato tum conseruato, quem modo demonstraui, sensu, coniecturarum ope (nam in Codicibus parum auxilii est) emendare conarentur. Quos omnes haec fere structurae obseruatio mouisse uidetur: Obtriuit ac contudit nullo dubio Caecina. Iam quod statim sequitur cum esset, nullo interiecto neque nomine neque pronomine, ad diuersam Aebutii perso-

279 §. 1. De hereditatis controuersia. nam transferri, durum sane et incommodum transitionis genus haud absurde existimatur. Contra pronomen ipse, uerbo exaggeraret adstructum, quum hic iam nulla intercedat personae mutatio, abundare quodammodo ac sano iustoque sensu carere dicitur. Itaque Ernestus censuit, pro ipse scribi oportere iste, eamque deinde uocem etiam in praecedentem sententiam in possessione bonorum cum esset transponi. Olim uero Pantagathus pro ipse legit istam. Beckius autem, interpretandi quodam artificio contentus, ita retinuit ipse, ut dubitans adiiceret: « Num ponitur pro adeo »? Contra Schützius, parua quidem uerborum mutatione, uniuersam periodi sententiam transformauit. Quippe edidit iste pro ipse, quo facto repente uerba esset, et postulauit Aebutio subtrahuntur atque ad Caecinam transferuntur. Is autem editor, quum quid de summa loci ratione sentiret, haud exposuerit, uideamus, ne sic fortasse secum considerauerit. Quod uulgo obtinet, post uerba obtriuit ac contudit abire a Caecina orationem ac deinceps ad Aebutium pertinere, abruptam fere mutilamque efficit illam de Caecina narrationem. Qui enim conuenit dicere Caecinam aduersarii calumniam stultitiamque obtriuisse ac contudisse, de juris uero ratione et, ut ita dicam, de armis, quibus ad eam rem usus sit, penitus tacere? Quasi uero de elephanto agatur, quem pedibus pugnasse nemine docente quiuis intellecturus sit ! Lectio d. §phi 19.

Lectio d. §phi 19. Familiae herciscundae uter egerit 280 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Verumtamen probe Schützius intellexit, sola illa, quam retuli, coniectura plenam loco medelam nondum se attulisse. Etenim constat, uerbum, quod sequitur, uidet ad Aebutium pertinere. Cui uerbo quum nec nomen nec pronomen sit appositum, quid rursus ea constructione durius? quid inelegantius? 3) Huius igitur impedimenti superandi caussa Schützius etiam pro illis scripsit iste. Nam illis, inquit, prorsus hic otiosum est, et iste necessarium est, ut ad Aebutium redeat oratio. Nuper denique Orellius, posteaquam in Operibus M. Tullii edendis superiorem Schützii coniecturam neglecta altera receperat, in Selectarum Orationum Editione ad uulgarem Codicum lectionem reuersus est, eandemque Klotzius quoque non solum retinuit, uerum etiam reiecto omni coniecturarum genere, defendit ac denuo commendauit. Qua in re, praesertim in tanta Criticorum dissensione *), nihil antiquius duco quam ut rationem iuris et caussae, qua de agitur, ab omnibus antea mirum in modum neglectam, attentius consideremus diligenterque excutiamus. Quid ergo est? Tota quaestio eo redit: Uter nomine heredis arbitrum familiae herciscundae postulauit, Aebutius an Caecina? ram ein possessiones bonorum 3) Parum satisfacit quod e prinquum isset », quamquam in plecipio capitis 8. simile, quemadrisque Codicibus inuenitur posmodum dicunt, affertur exemsessiones, quinetiam in uno (Pe), plum. a secunda tamen manu, isset. 4) Mitto Guilielmii coniectu¬

281 §. 1. De hereditatis controuersia. Quodsi probabili quadam uel adeo necessaria ratione extricare potuerimus, nonne etiam lectionis iudicatio certior faciliorque reddetur? Age uero fac, id quod plerique uolunt *), Aebutium nomine heredis arbitrum familiae herciscundae postulasse, Tullium autem hoc nobis narrare; quaenam inde nascitur tam caussae quam Tullianae narrationis disputationisque figura? Ostendit scilicet orator, Aebutium, heredis nomine inflatum, uniuersae hereditati cupide se immiscuisse, et tam auidum, tam arrogantem, tam molestum importunumque se praebuisse, quam si ex dimidia similiue parte institutus esset: quinetiam eo insolentiae processisse, ut familiae herciscundae actionem intenderet. Sententia magis recondita haec fere fuerit: Qui e sexta unciae parte heres est scriptus, non tam rei quam honoris caussa heredis nomine uenit. Decet igitur hunc primariis uerisque heredibus pudenter permittere bona cum administranda tum diuidenda, modesteque contentum esse, certam quandam pecuniae summam aliamue rem pro portiunculae modo ex aequo et bono sibi attribui. E diuerso ridiculi ac paene improbi hominis est, honorem illum, quem testator ei habuit, in coheredum incommodum uertere eosque uariis calumniarum figuris adeo uexare, ut depellendae 5) In hanc sententiam discesander, lordan (l. 1. p. 6.), Reiserunt Omphalius (in Argumento) nius (R. Pr. R. p. 395.), Klo. Tislinus, Hotomanus, Manutius, tzius (ad h. I. et in Praefat. p. Pantagathus, Ernestus, Cras (1. XIII.) Drumannus (I. I. T. V. p. 338.); denique Editores tantum I. p. 8. 33 — 35.), Glückius (ad non omnes. Dig. X, 2. Tom. XI. p. 3.), Osi Fam. herc. uter egerit. Aebutius?

Fam. herc. uter egerit, Aebutius? 282 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. molestiae caussa taedioque magis quam ullo iuris iusto metu moti pauculum quiddam ab se abradi patiantur. Audio. Nec repugnabo, si quis confirmandi caussa adiecerit, similem rationem apud Romanos effecisse, ut ex opposito etiam legatarius, qui ne partiarii quidem ius testamento accepisset, tamen propter solam legati magnitudinem in partem ab heredibus uocaretur atque ad diuidendam hereditatem quodammodo coheredis loco haberetur. Cuius moris ipsa haec caussa exemplum continet uxoris illius, cui M. Fulcinius adolescens grande pondus argenti legauerit 6). Verumtamen hoc loco aliquis fortasse obiiciat, cum unus ex heredibus partem suam nimium exaggerauerit, magis exspectandum esse coheredes, quo iniuriam depellant arrogantiamque reprimant, ad iudicium prouocaturos esse, quam ipsum eum, qui iniuriam fecerit. Quod genus uel in comoedia habetur Phorm. Una iniuria est Tecum. Chr. lege agito ergo. Phorm. altera est tecum, Chreme. De. Rape hunc. Cui difficultati ea ratione Klotzius occurrit, ut statuat, Aebutium, quum partem suam in Caecinae detrimentum exaggeraret, simul familiae herciscundae egisse, quomagis quam ipse faceret Caecinae iniuriam, eam pati potius ab hoc putaretur. Scilicet nota res est, auctor Phaedrus : Ad riuum eundem lupus et agnus uenerant Siti compulsi, rel. 6) c. 4. extr.

283 §. 1. De hereditatis controuersia. Videamus igitur, quid Aebutius familiae herciscundae agendo spectauerit atque assequi potuerit. Nempe ut cum Caecina, coherede suo, hereditatem diuideret: nam eius rei caussa familiae herciscundae arbitrium inter coheredes esse comparatum, explorati juris est. At uero negabat Aebutius, coheredem sibi esse Caecinam, quia ciuis non esset propter legem Corneliam, eaque de caussa a ciuibus Romanis hereditates capere non posset. Neque illam, quam Tullius dicit, stultitiam Aebutii calumniamque adeo Caecina obtriuerat ac contuderat, ut uel minimum de ea defensione ille remitteret, quippe quem in hac quoque caussa, quae nunc agitur, Caecinae ius tam ciuitatis quam hereditatis in controuersiam uocasse ac pernegasse palam sit *). Quodsi idem familiae herciscundae egisset, certissima ratione, coheredem sibi esse Caecinam, confessus fuisset. Utique certissimo iure affirmo constare, eum, qui familiae herciscundae cum aliquo agat, confiteri hunc sibi coheredem esse: quod ius nisi infesto quodam testimonio laederetur ac periclitaretur, paucis Digestorum allatis fragmentis affatim docuisse mihi uiderer; nunc ita defendendum esse arbitror, ut controuersum apud iuris peritos magis aliquando fuisse quam hodie esse praemoneam. Enimuero si quis sua sponte ab alio postulat, ut hereditatem secum diuidat, nonne res ipsa fert, illum 7) Vide c. 33—35. Fam. here. uter egerit, Aebutius?

Fam herc. uter egerit, Aebutius? 284 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. fateri hereditatem sibi cum hoc esse communem? Tale autem esse, quale modo dixi, neque aliud ullum eius, qui familiae herciscundae agat, consilium ac sententiam, summa testimoniorum et copia et conspiratio declarat ; ut ecce statim in principio huius tituli Gaius docet, idcirco hanc actionem lege XII. Tabularum introductam esse, quia coheredibus uolentibus a communione discedere necessarium sit uisum aliquam actionem constitui, qua inter eos res hereditariae distribuerentur: pariter autem Ulpianus, Paullus caeterique siue diserte siue tacite ubique ostendunt, eo iudicio nonnisi cum herede similiue successionis socio recte agi posse 2). Quid quod in L. 51. §. 1. h. t. Julianus totidem uerbis statuit, ita demum actorem hoc iudicium a Praetore impetraturum esse, si confiteatur, aliqua ex parte aduersarium sibi coheredem esse ?); Ulpianus autem in L. 1. §. 2. Si pars hered. pet. duos hereditatis possessores, qui inuicem sibi hereditatis controuersiam faciant, familiae herciscundae inter petere iubet 10); — Paullus se agere uetat, hereditatem « gerendus est. Nam si ego to¬ 8) Praeter d. L. 1. pr. uidesis « tam hereditatem possideo, et L. 2. §. 4. L. 24. §. 1. L. 25. «te ex parte dimidia heredem esse §§. 3—5. L. 43. L. 49. et pas- « confiteor, sed a communione sim h. t. (conf. L. 1. Comm. « discedere uolo, impetrare debeo divid.) L. 7. Si pars hered. — « familiae herciscundae iudicium ; Ulpian. XIX, 16. Paull. I, 18, « quia aliter diuidi inter nos here¬ 3. Gal. II, 219. seq. IV, 42.— «ditas non potest » rel. §. 20. I. De actionibus. §. 4. 10) « Quinimo si duo possideant I. De off. iud. « hereditatem, et duo sint, qui 9) « Si ego a te hereditatem «ad se partes pertinere dicant: « petere uellem, tu mecum fami¬ « non singuli a singulis petere «liae herciscundae agere, ex « caussa utrique nostrum mos «contenti esse debent, puta pri¬

§. 1. De hereditatis controuersia. 285 denique in L. 36. eod. adeo non esse familiae herci- Fam. herc. uter egerit, scundae iudicium nisi inter coheredes acceptum pro- Aebutius? nunciat, ut, si cum eo actum sit, quem falso actor heredem putauerit, etiam rem iudicatam ualere neget 11). Quibus testimoniis argumentisque perceptis iam ac perpensis nihil timeo, ne cui dubitationem moueat quod in L. 37. h. t. uulgo legitur: « Qui familiae herciscundae iudicio agit, non con¬ «fitetur, aduersarium sibi esse coheredem." «mus a primo uel secundus a «tium coheredem habere, acce¬ « secundo ; sed ambo a primo et « perit cum eo familiae herciscun¬ « ambo a secundo: neque enim « dae iudicium, et condemnatio¬ « alter primi alter secundi partem « nibus factis soluerit pecuniam, « possidet, sed ambo utriusque. « quoniam ex caussa iudicati sol¬ « Proinde (Flor. : pro herede) et «uit, repetere non potest. Sed « si possessor et petitor possi¬ « tu uideris eo moueri, quod non « deant hereditatem, cum unus¬ «'est iudicium familiae herciscun¬ « quisque eorum partem dimidiam « dae nisi inter coheredes acce¬ «ptum: sed quamuis non sit iu¬ « hereditatis sibi adserat, inui- « cem petere debebunt, ut par¬ « dicium, tamen sufficit ad im¬ «tes rerum consequantur: aut si « pediendam repetitionem, quod « controuersiam sibi non faciunt « quis se putat condemnatum. « hereditatis, familiae herciscun¬ « Quod si neuter eorum heres fuit, «dae experiri eos oportebit.» « sed quasi heredes essent, acce¬ 11) «Cum putarem te coheredem « perint familiae herciscundae iu¬ « meum esse, idque uerum non « dicium, de repetitione idem in «'esset, egi tecum familiae hercutrisque dicendum est, quod « ciscundae iudicio, et a iudice « diximus in altero. Plane si sine « inuicem adiudicationes et con¬ « iudice diuiserint res, etiam con¬ « demnationes factae sunt. Quae¬ « dictionem earum rerum, quae «ro, rei ueritate cognita, utrum «ei cesserunt, quem coheredem « condictio inuicem competat an « esse putauit, qui fuit heres, «uindicatio; et an aliud in eo, « competere dici potest: non enim « qui heres est, aliud in eo, qui « transactum inter eos intelligitur, «hères non sit, dicendum est? « cum ille coheredem esse puta¬ « Respondi : Qui ex asse heres «uerit.» Conf. librum meum de «erat, si, cum putaret, se Ti Litis contestatione etc. p. 353. seq.

Fam. here. uter egerit, Aebutius ? 286 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Quippe corruptum esse hoc testimonium, siue a Compilatoribus 12), siue a Librariis 13), siue ab Editoribus *), neque ex animi sui sententia ita scribere Scaeuolam potuisse, hodie, puto, inter omnes constat. 12) Talis est Glossae, Cuiacii tendum tamen est, Non illud non Florentinae solum uerum etiam (Obss. IX, 36.) caeterorumque Vulgatae lectionis esse. Nec cersententia eorum, qui scripsisse tus Codex Ms. ullus affertur, e quidem Scaeuolam anon confitetur » contenderunt, nec tamen quo absit, ne uariare quidem ipsum dubitasse, quin confitea-Codices dicuntur, nisi in Ed. glossata Baudozae 1593. 4., ubi tur unusquisque sibi coheredem in margine inuenio : «in m. s. esse quicum familiae herciscundae Contra habedeest negatiua.» — agat; immo illud tantum quaesitur in meo Codice et in Erlanuisse, eiusmodi confessio, si ex gensi, quem Glückius consuluit. errore esset profecta, possitne ad Item in antiquis Edd. hisce : Veinstar aliorum negotiorum ad netiis 1477. (lac. Galici Rubeoirritum reuocari necne. Itaque rum familia) 1482. (10. Herbort Scaeuolam eadem fere mente scride Siligenstat). 1494. (de Tortis) psisse « non confitetur », atque Paullus in d. L. 36. extr. « trans¬ Norimbergae (Koburger) 1482. Lugduni 1510. (Franc. Fradin.). actum non intelligi » uel Ulpianus Ed. sine I. et a. (Venetiis per in L. 2. De confessis : « Non fatetur qui errat nisi ius ignorauit.» Theodorum de Ragazonibus de Asula). de Tortis 1492. Lugduni Qui omnes, si sententiam magis 1508. (Nicol. de Benedictis). In quam uerba sequamur, nihil aliud quibus tamen omnibus tam Codd. statuunt nisi unum hoc, ad irriquam Edd. inuenio fuisse pro esse; tum reuocari posse etiam confesin tribus Edd., quas postremas sionem, erroris caussa probata, attuli, etiam suum pro sibi. ad instar caeterorum negotiorum, Illud nemini placuit, quod H. quae consensu constant. Conf. Cannegieterus in Obss. I. R. I, 17. L. 57. De O. et A. (p. 114.) coniecit, mox aut modo 13) « Non » eiecerunt Noodtius legendum esse pro non. ad h. t. (in Opp. T. II. p. 186.), 14) Sic Arntzenius statuit, qui Voetius in Comm. ad h. t. §. 10 ; Nor illud pro nonne intellexit, (qui tamen ne Hotomani quidem idque adiecta interrogationis nota interpretationem, Obss. V, 1., declarari oportere censuit. Quem repudiauit, uerbum agit ad reum Glückius (T. XI. p. 15.), Mühlenreferentis propter duplicem iubruchius (Doctr. Pand. II. 2. §. dicii naturam!) Pothier ad h. 531. not. 5.) aliique secuti sunt. t. art. 19. not. 6., et alii. — Fa-

§. 1. De hereditatis controuersia. 287 Fam. here¬ Ne olim quidem adeo quemquam hoc fragmentum fefeluter egerit, Aebutius, lisse uidetur, ut, quo sensu nos diximus, Aebutium familiae herciscundae agendo de iure Caecinae confessurum fuisse, infitiaretur 13). Ego uero, ut nihil retineam, cum sensus necessitate tum Basilicorum 16) auctoritate ductus eorum sententiae accedo, qui Nor illud cultro critico resecandum esse censuerunt, adeoque ex illo fragmento testimonium eius iuris, quod docuimus, disertum magis quam necessarium, comparauerunt. Quod utcunque se habeat, perspicuum tandem est, qui Aebutium familiae herciscundae arbitrum postulasse statuerint, iis et iuris et caussae, qua de agitur, formam ac rationem fortissime repugnare. Sequitur ut e contrario dispiciamus, quaenam rei an Caecina facies existat, si Caecinam ponamus familiae herciscundae arbitrum postulauisse 17). Quaenam igitur caussa fuit Caecinae cur familiae herciscundae cum Aebutio ageret? Nempe quia sextulam suam nimium exaggerabat Aebutius, illud autem arbitrium ordinarium est propriumque auxilium eorum, qui una in demortui alicuius bona uocantur, si quid de diuisione inter eos differat. Cur heredis nomine Caecina dicitur arbitrum postulasse? Videlicet quia constantis fortisque uiri erat, ad¬ 15) Praeter auctores adhuc al¬ 16) Ed. Fabroti T. V. p. 681. latos, qui de d. L. 37. scripse¬ 17) In hac parte inuenio Pelrint, uide apud Hommelium, litarium, Latomum (nisi apud Schultingium (ed. Smallenburg) hunc obscuritas fallit) Schützium, et Glückium l. I. Wolffium ac Burnousium.

288 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Fam, here uersa fronte confligere, ciuili strictoque iure consistere, uter egerit An Caecina? ad aequitatem nullam confugere, nullum Praetoris nouum aut singulare auxilium 18) implorare. Plus arbitror. Aebutius hereditatis controuersiam moturum se Caecinae ostenderat. Caecinae igitur fuit, nomen heredis tueri eoque strenue confidere. Itaque quanto magis iste negauerat Caecinam heredem esse, tanto fortius hic heredis ius sibi uindicabat, eoque subnixus propriam strictamque heredis actionem, familiae scilicet herciscundae, edebat. Quam quum intendebat, simul paratum se ostendebat ad ius hereditatis iure iudicioque uindicandum. Etenim ea est iudicii illius natura, ut actor, nisi heredem se esse probauerit, uincere non possit, ac propterea plena ei quicum agitur praebeatur occasio mouendae de hereditate quaestionis: quae si contra actorem iudicetur, aut a tota hereditate repelletur aut grauissimo tamen molestissimoque praeiudicio afficietur. Fortiter igitur hereditatis iure confidit qui familiae herciscundae arbitrum postulat. Enimuero cur dicitur in possessione bonorum fuisse Caecina, eaque maxime de caussa sic egisse ? Nempe quia partem suam qui possidet, si illud iudicium postulat, ius suum strenue, fortiter prudentique consilio defendit; qui uero non possidet, si idem fecerit, non fortem sed insanum aget. Quid ita? Quia, siue heres sit siue non sit, temporali exceptione, Quod hereditati praeiudicium fiat, hic summouebitur. Quarum rerum omnium, satis, opinor, ad proposi¬ 18) Qualia uidesis in L. 24. §. 1. L. 2. §. 1. h. t.

§. 1. De hereditatis controuersia. 289 tum commodarum, ecce locupletissimum testem Gaium, qui in libro VII. ad Edictum prouinciale !) sic scripsit: « Quae quidem actio nihilominus ei quoque ipso iure « competit, qui suam partem non possidet 20): sed «si is, qui possidet, neget eum sibi coheredem esse, « potest eum excludere per hanc exceptionem, Si « IN EA RE, QUA DE AGITUR, PRAEIUDICIUM HEREDI¬ «TATI NON FIAT?*). Quod si possideat eam partem, «licet negetur esse coheres, non nocet talis exceptio: « quo fit, ut eo casu ipse iudex, apud quem hoc «iudicium agitur, cognoscat an coheres sit 22): nisi « enim coheres sit, neque adiudicari quicquam ei « oportet, neque aduersarius ei condemnandus est." Aureola sane commentatiuncula, ueluti ipsius auctoris consilio hisce Tullii uerbis illustrandis destinata! Cui nihil antea defuit nisi ut legeretur. Ergo, ut in pauca uniuersam loci, quo de agitur interpretationem conferamus, Caecina possidebat hereditatem: nec mirum, cui testatrix in matrimonio fuisset, uitaque communi etiam possessionis bonorum in 19) L. 1. §. 1. Fam. hercisc. — bigitur, pertineat. Conf. L. De principio huius L. 1. uide pen. Comm. diuid. 21) L. 5. §. ult. De hered. pet. supra p. 284. Conf. L. 51. §. 1. (Ulpianus) « Eorum iudiciorum, eod., cuius uerba exhibui supra « quae de hereditatis petitione p. 284. not. 9. « sunt, ea auctoritas est, ut ni¬ 20) Quod in L. 25. §. 1. h. t. « hil in praeiudicium eius iudicii Paullus scripsit : « Quantum uero «fieri debeat. » — «ad accipiendum familiae her¬ Conf. L. 21. «ciscundae iudicium, nihil inter¬ L. 13. De exceptionibus. L. 25. « est, possideat quis hereditatem §. 17. De hered. pet. L. fl. C. eod. Gai. IV, 133. « necne » : — uereor, ne magis 22) Non repugnat L. 1. §. 2. ad uulgarem caussae figuram, ubi de hereditatis iure non am¬ Si pars hered, pet. ; cuius teno-Semestria, Lib. II. 19 Fam here. uter egerit, an Caecina? Sententia §phi 19. d.

Sententia d. §phi 19. 290 Cap. 1. De iure caussae Caeciniande. morte sua adprehendendae optimam opportunitatem praebuisset 23). Iam Aebutius hereditatis controuersiam mouere Caecinae coepit, omnibusque modis partem suam augere conatus est. Quid igitur ageret Caecina? Hereditatem peteret ab Aebutio? Non potuit, quippe id genus actionum possidentibus non est comparatum ?). Exspectaret igitur dum Aebutius a se peteret? At hoc modo et hereditatis ius, quasi timore quodam perculsus, in incerto reliquisset, et diuisionem ac communionis diremptionem, in eiusmodi socio maxime optabilem, distulisset. Quid igitur est? Familiae herciscundae, qua sola potuit actione, egit, eoque consilio, forti simul ac sapienti, utrique rei prouidit. Huic tandem Caecinae incepto quemadmodum impedimentum moramque Aebutius intulerit denunciatione — rem uide supra p. 284. not. 10. interpretes quaesiuerunt, utrum Nam quae secunda ibi habegenus possessionis demonstraretur caussae figura, talis est, ut tur, quod praetorio iure constat, neuter litigator, quam partem an quod facti est ac naturale, quam haec, uter possedisset egishereditatis sibi adserit, eam integram possideat. Quamobrem setque, quid ad agendum possesquum inuicem agere dicantur sio ualuisset, denique, quod agendi consilium fuisset. — Vide Pasnihil cum Gaio discrepat quod Ulpianus ostendit, neutrum sine seratium ad h. l. et Cras l. I. p. 33. — periculo exceptionis posse here-Caeterum sunt etiam, qui Aebutium quidem egisse, at ditatis controuersiam familiae herpossedisse Caecinam statuerint, ueciscundae iudicio concludere. Utiluti Omphalius et Osiander. que hoc loco Ulpianus in eo to¬ 24) L. 1. §. 6. Uti possidetis: tus est, ut intelligatur, multum (Ulpianus) « . . . actio enim numinteresse, utrum qui dimidiam « quam possessori datur ; quippe partem hereditatis ad se perti¬ «sufficit ei quod possidet.» Conf. nere dicit, hanc possideat an di¬ §. 2. I. De actionibus. Noodt midiam partem rerum hereditaad Tit. Dig. Famil. hercisc., in riarum. 23) Olim multo curiosius illud Opp. T. II. p. 186. b.

§. 1. De hereditatis controuersia. 291 illa, quam Tullius demonstrat; non huius loci est in Sententia d. §phi 19. uestigare, sed infra tractabitur. Nunc sententia explorata ad uerba loci propositi lectionemque redeamus. Lectio Posteaquam cognouimus, Caecinam fuisse non §phi 19. Aebutium, qui bona possederit et familiae herciscundae arbitrum postulauerit, illud quoque patet, neque uulgarem Codicum lectionem neque earum, quas supra retulimus, coniecturarum, praeterquam Schützii, ullam ferri posse, hanc uero ita esse praeferendam, ut ad sensum quidem nihil sit, quod reprehendas, de uerbis autem sic statuatur, quod prius scripsit ciste » pro « ipse » certum esse ipsissimumque, quod Tullius scripsisset 23) : alteram quoque coniecturam viste paucis « diebus", dum melius aliquid afferatur, probandam esse atque adeo in textum recipiendam, at de ipsa Tullii scriptura eo usque dubitari licere, ut, si cui suspicio inciderit, post uocem postulauit uel Atque uerba complura librariorum culpa olim excidisse, ne is quidem plane deridendus fuerit 26) : quamquam nolo eam con¬ 25) Quam saepissime haec proquadam laborare. Deinde quam nomina a librariis scribendo sint Schützius improbauit figuram dicommutata, uidesis apud Zumcendi « illis paucis diebus », ea, ptium ad I. in Verrem 7, 20. 41, si per se consideretur, minime 105. III, 29, 70. IV, 7, 15. uitiosa optimique exempli est. Adde pro Caecina 29, 84. vs. Conf. in Verrem Act. I, 6, 17. « Istum locum fugis » rel., ubi in Quid quod etiam otiosum pronoomnibus paene Codd. uox istum men illis a V. D. parum uere corruptelae cessit. dicitur, quippe quo adiecto, si 26) Videri potest hoc loco narrectum eius rei sensum habeo, ratio sterilitate, omnis autem pauci dies computentur inde ab oratio tenuitate et ueluti macie actu postulandi, aut, si quod aliud

Lectio de §phi 19. 292 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. iecturam lectori commendare, quae mihimetipsi, ut uerum fatear, modo probabilis modo superflua uidetur. uerbum proxime praecesserit, ad um, quod inter uidendum ac id referantur; quum contra, si denunciandum elapsum sit: quod illis omittatur, pauci dies de- inelegantius mihi uidetur. monstrent illud temporis spati¬

§. 2. De iure ac formula interdicti de ui uulgaris seu quotidiani. Constat, in caussa proposita Caecinam de certo quodam fundo sibi restituendo egisse ex interdicto, quod vocatur de ui hominibus coactis armatisue. Hoc autem interdictum, quum tam origine quam ratione sua nihil aliud sit nisi uetus illud et uulgare interdictum de ui, in peculiarem formam, nouatis quibusdam rebus, aliis additis, aliis detractis, redactum ac singulari cuidam rei gestae figurae accommodatum destinatumque : ratissimum duco, prius uulgarem illam pristinamque interdicti formam cognoscere, deinde, quid alterum diuersi habeat praecipuique, inuestigare. Illius autem interdicti ius ac rationem facilius perspiciemus, quum antea, quomodo conceptum compositumque fuisset, intellexerimus. Quam interdicti formulam, partim testimoniis, partim argumentis partim coniectura ducor, ut talem fere illis temporibus fuisse existimem: UNDE TU NUMERI NEGIDI AUT FAMILIA AUT PROCU- Formula. RATOR TUUS AULUM AGERIUM AUT FAMILIAM AUT PROCURATOREM ILLIUS IN HOC ANNO VI DEIECISTI, QUA DE RE AGITUR, CUM ILLE POSSIDERET, QUOD NEC VI NEC CLAM NEC PRECARIO A TE POSSIDERET, EO RESTITUAS. Primaria testimonia haec sunt : Cicero pro Tullio c. 44. 45.

Vulgaris formulae testimonia. 294 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. « Fuit illud interdictum apud maiores nostros de ui, « quod hodie quoque est, UNDE TU AUT FAMILIA AUT « PROCURATOR TUUS ILLUM AUT FAMILIAM AUT PROCURA- « TOREM ILLIUS IN HOC ANNO VI DEIECISTI. Deinde ad¬ «ditur illius iam hoc caussa quicum agitur: CUM ILLE «POSSIDERET ; et hoc amplius: QUOD NEC VI NEC CLAM NEC PRECARIO POSSIDERET. — Multa dantur ei, qui ui «alterum detrusisse dicitur; quorum si unum quodlibet « probari iudici potuerit, etiamsi confessus est, se ui « deiecisse, uincat necesse est: uel non possedisse «eum, qui deiectus sit, uel ui ab se possedisse uel «clam uel precario. Ei, qui de ui confessus esset, tot «defensiones tamen ad caussam obtinendam maiores " reliquerunt. Lex Thoria capite 7. (Ed. Rudorfsti). *) «Sei quis eorum, quibus ita uti s. s. est ager in «terra Italia datus adsignatus redditus est, ex pos¬ «sessione ui eiectus est, quod eius is quei eiectus est, « possederit, quod neque ui neque clam neque precario « possederit ab eo, quei eum ea possessione ui eiecerit, «tum Pr. Consolue, quem ex h. l. de eo agro ius dei¬ « cere oportebit, ante Eidus Martias, quae post h. I. «rog. primae erunt, facito, utei is, quei ita ui eiectus verit, eam possessionem unde ui eiectus fuerit, quae¬ « que tunc ibei habuit, recuperet." Cicero pro Caecina c. 19. « . . . hoc ipsum interdictum, de quo agitur, conside¬ «remus. . . UNDE TU AUT FAMILIA AUT PROCURATOR « TUUS . . . 1) Zeitschrift f. gesch. R. W. Tom. X. p. 151. seq.

