472 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 14. quid hoc qui hoc: Omnes, at in Ag. correp. 419. v. 7. ctum. 163 15 §. 40. rationem iuris rationem quam iuris: Pm. periculosum est Sic omnes. 164) lest captiosum est captiosum: Omnes. 165) 16. est turpissimum illud Sic omnes. 166) rei atque actionis rei atque actionem: Pm. T. Ap, q- Ma. — In Ag. deletum rô atque a sec. m. — rei uim atque actionem: Pk. — rei interdictum atque actionem: Pe. Mb. 167) queramur quaeramus: Pm. T (pr. m.). Ap. Ma. p. 420. v. 1. §. 41. causa potest causa non potest: Ma. 168) et certis atque certis: T. cum ferro Desunt in Ma. 5. ibi uim ubi uim: T. Ma. 6. neque saucius nemo saucius: T. 163) et 57, 126. — Rursus h. inf. in ut opinor; in Emendd. p. 463. fi. h. cap. et c. 26, 73. etc. Klotzio concessit. 163) Primus Orellius, deinde 167) Sic P. T., Peyrono au¬ Klotzius ex uno P. T. : quid, sicctore, — et pleraeque Edd. antiut Lambinus coniecerat. — Per quiores, ueluti lunt. Ald. Ascenss. sensum malim qui. Heruag. Camer. Lamb. — Klotz. 164) Unus P. T. : hoc est peri¬ (conf. Praes. p. XXI. seq.) et Or. culosum, quod Klotzius recepit, 2. ex Erf.: rei ius atque acti-Orellius iterum merito repudiauit. onem, sicut antea Schützius e Prius ipse Klotz. (in Seebode etc. Graeuii sententia. Praefixam hap [Nou. Annal. 1833.]. 37.) combent Ern. et Beck. et Ven. 1472. mendauerat: est periculosum. 1480. 1499. — Sensu praestare uidetur Erf. 165) Etiam Erf. caeterique. Quare ex sententia Klotzii l. I. 168) Hoc mendum extat etiam Or. 2. uncis liberauit uoc. est. in Cod. x. apud Beckium, cuius 166) Etiam P. T. — Klotz, ex uide notam. Erf. : illud est turpissimum; Or. 169) Ern., Beck., Schütz, e me¬ 2.: turpissimum est illud, errore, ra coniectura ediderunt sauciatus,

473 in oratione pro A. Caecina. Cap. 14. p. 420. v. 6. possessionis possessionibus: Mb. 7. negabis esse factam negabis factam: Omnes praeterquam Mb. (in T.: negabas). 170) occisio occasio: Pk. Ego exercitus Et exercitus: Pe, k, m. T (pr. m.). Ap. q. Ma. maximos maximus: Pe. T (pr. m.). Ap, q (pr. m. cum puncto post h. v.). pulsos et fugatos et pulsos et fugatos : Ma.171) — Cap. 15. §. 42. maior ea maiorem ea: Pm. — maiore ea: T. — 12. Ma. 12) dimouet: Omnes. — dimouere : T (pr. — 13. demouet m.). 173) — 15. relinquunt relinquent : Pe. T. Ap, q (pr. m.). Ma.17) — In Pe. expunctum rô n in syllaba media. l. corruptum, denuo eiecerunt; nulla necessitate, uti recte Orelincertum an recte. Conf. tamen lius in prima adnotauit. Quem c. 15. extr. Klotz, secutus est, adeoque in 171) Erf. etiam magis uitiose : sententia retinuit cedentem. Conf. pulsos et effugatos. Or. 2. in Emendd. p. 463. — De 172) Sic etiam Cod. x. apud uoc. saucius uidesis Non. Marcell. Beckium. — Num forte in hisce IV. p. 270. (Ed. Gerlach et Roth) mendis latet lectio : « maior est et Lexica. ea»? Sed conf. Quintilian. VII, 170) Apud Beckium unus affer¬ 3, 17., ubi principium huius c. tur Cod. x., in quo desit uoc. 15. « Etenim — demouet » inteesse, unde nolim tamen inferre, grum extat. in caeteris omnibus inesse. Vete¬ 173) Erf.: demouet, et sic iamres Edd., quas antea laudaui, dudum omnes ediderunt. Conf. anteriores Aldinae 1519., non ha¬ Garatonii aliorumque notas, et bent esse, d. Aldina et deinceps Quintilian. I. I. caeterae habent. Klotz, et Or. 2. 174 et 175) Erf. (cum Beckii secundum Erf., misere alias h.

474 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 15. statuerint Sic omnes. 175) p. 420. v. 15. at alii et alii: Pk. 16. ei sit sit ei: Pk. — 18. §. 43. ac tenui et tenui: Pk. neque conflictu corporum Desunt in Pk. 19.20 ictu icto: Pm. 20. neque coniectione atque coniectione : T. et uidimus et audiuimus et audiuimus et uidimus 22.: Ma. 24. id leue] id bene: Pm. Ap, q. Ma. 176) locum se qua locum qua: Omnes. 177) 28. §. 44. quaesierunt his uis quaesierunt iis uis : Pk. Ma. 1781 30. Vim uidelicet. Potestis ig. pr. negare Vim ui¬ 31.32. delicet potestatis. Ig. pr. negare potestis : Omnes praeterquam Ap., in quo deest extremum uoc, potestis, etiam in Aq. a sec. m. expunctum. 179) Pk. 180) conceditis concedatis : 32. Codd. C. S. T. x.): relinquent et et deinceps caeteri receperunt. (cum Cod. T.) statuerunt. Utrum¬ Videsis P. Fabri, Graeuii, Beckii que Klotz. recepit et in Praef notas. p. XXII. seq. defendit. Orellii in 178) Klotz, ex Erf.: quaesiuesecunda idem de hoc iudicium, runt, Or. 2. non item. de illo diuersum. Quem ita se¬ 179) Idem est habitus Codd. quor, ut prius displiceat, de po¬ Erf. et Beckianorum, qui in Edd. steriori dubitem. olim translatus (ueluti Ven. 1472. 176) Idem mendum est in Belunta [1480. 1499.] 1515. etc.), ab ckit Codd. C. H. S. x. — Quae Aldo (1519.) primum purgatus esse uidetur. antecedunt uerba « Quae uis in Caeterum hic locus, — « bello — non appellabitur », ex¬ Quid igitur — conceditis extat tant apud Quintilian. VII, 3, 29.; apud Quintilianum VII, 3, 29. et quae sequuntur, « Quod exer¬ 180) Quintilian. I. I. concedatis, « citus — mouisse», ibid. V, 10, 92. de quo uide Garat. 177) Recte se ex Erf. Ernestus

475 in oratione pro A. Caecina. Cap. 15. causam fugae tamen fugae : T (pr. m.). Ma. p. 420. v. 33 armatorum armorum: Omnes. 18 ibi uis facta ubi uis facta: T. Ma. — ibi uis : — 35. Pm. Cap. 16. §. 45. ad uim faciundam ad uim faciendam: Pe, k. - 37. Ma. 182) 38.39. possent possunt : Pm. 183) 39. Ni aduersus Ne aduersus: Omnes. 1834) p. 421. v. 1. in manus ut manus: Pm. T (pr. m.). Ma. 135) §. 46. hoc dico dico hoc : Omnes excepto Pk. 184) Sic etiam 6. Oxx. apud 181) Praefixa habetur in Erf. et Beckium et Edd. uett. Tamen Pal. 2. (Beck.), et est a Lambino recte omnes (inde ab Aldo, ut cum omnium consensu restituta. opinor) legunt Ni, quod Erf. ha¬ 182) Sic aduersante Erf. e rebere dicitur. — De illis particucentioribus unus edidit Ernestus. lis, in sponsionum quum conce¬ Sed quod Schützius coniecit, «ad ptione tum narratione usitatis, ui¬ « uim moribus faciundam », non de supra p. 38. not. 53. est dubia, ut Or. 1. scripsit, su¬ 185) Hoc mendum etiam a Bespicio, immo certissime falsa, Locus ckio e 4. Oxx. refertur. — haud secus ac caeterorum interautem apud Quintilianum V, 10, pretatio, qui ad deductionem illam 93. sic extat : «Itane scire esse quae moribus fit, haec uerba re¬ « armatos sat est, ut uim — est tulerunt; nam de solida ui pro- « satis ». Sed Julius Victor c. 6. fecto h. 1. Cicero sensit. — Conf. §. 5. (Or. p. 223. v. 33.) haec supra p. 369. not. 65. habet : « Et Marcus Tullius: de¬ 183) Haudquaquam inepte Be¬ « nunciasti mortem Caecinae: si ckius : « Offendit me hoc asynde¬ « hac ui perterritus discessisset, ton.» Quod adiecit, « Num copula « neminem dubitare oportebat, « excidit aut quo subintelligendum « quominus ui pulsus uideretur. « est?», non satisfacit. Quam¬ « Itane tandem audire armatos quam Or. 2. etiam e Beieri Ad¬ « satis est ad uim probandam; uersariis refert coniecturam det op¬ « uidere non est satis ? » time. » Klotzius tacet.

Cap. 16. p. 421. v. 5. 6. 476 Cap. II. De uarietate lectionis 86) Aeb se homines Aeb, si se homines: Pm." illum si eo eum si illo: Pe. T. Ag. Ma, b. cum si illo : Pm. — illum si illo: Pk. Ap.187) debuisse debuissetis: Pk. simulac simulut: Pk. periculo ridiculo: Pe, m. T. Ap, q. Ma. 188) alicunde aliunde : Omnes. 133) 13. ignauis ab imperatoribus ab imperatoribus ignauis : Ma. 16. §. 47. in his in iis: Ma. 90) pertenuis uis pertenui uis: Pe, m. T. Ap. Ma.19 21 uulneratione uulnere: Mb. 21.22. intelligetis: statuetis Sic omnes. 191 Cap. 17. 23. §. 48. habebo habeo: Pe. Mb. 24 noluit tandem Sic omnes. 192) 25. repulisse repudiasse: Pe, m. T (sec. m.). Ap, q(pr. m.). Ma, b. repugnasse: Pk. T (pr. m.). Aq (sec. m.). 193) 186) Num sese ? Conf. sup. ad c. 191) Klotz, et Or. 2. ex uno P. 7,19.not. 64. et ad c. 10,26. not. 92 T. intellegitis: statuitis. Conf. Il-187) Beckius refert, etiam Oxx. lius Praef. p. XXIII. — Res med 3. habere eum et 5. illo. Utrum quidem iudicio minime explorata. que Klotz, et Or. 2. restituerunt. 192) Erf. et P. T. : tandem noluit, quod recte Klotzius cum Or. Praefixa uidetur esse ab Aldo. 2. recepit, et in Praef. p. XXIII. 188) Sic in Erf. quoque et in 6. Oxx. apud Beckium, quem uide. seq. defendit. 189) Itidem. Primum uidetur ab 193) Praefixam, olim Lambino Aldo correctum. Conf. inf. c. 29,82. frustra oblatam, Pantagatho pro¬ 190) Est hoc mendum etiam batam, a Graeuio ac deinceps caein Erf., nec credo Beckio, ex teris receptam, iam praeter Beckii Oxx. omnibus abesse. Palat. 2. confirmant Erf. et P. T.

477 in oratione pro A. Caecina. potes potest: Pm. T. Ap, q. Ma. fuisse fecisse: T. Aq (pr. m.). licitum non sit non sit licitum: Omnes. 194) profecto quaedam obstiterit profecto quedam quedam obstiterit: Pe. demoueri dimoueri: Pk. 195) §. 49. 196) depelli de loco Sic omnes. accidere accedere: Pm. 197) Quid? si fuisset Quod si fuisset: Omnes. 198) an tu Sic omnes. 199) controuersias Sic omnes. 200) utilitate communi aequitate communi: Pk. 201) deiectum esse Sic omnes. 202 detrusum dices Sic omnes. 203) 194) Praefixa merito ab Orellio v. uidisset transponendum esse censet. et Kotzio ex Erf. et P. T. recepta. 195) Erf. et P. T. : demoueri, et 199) Coniectura Rauii (I. I. Lib. ita inde a Lambino omnes. Conf. I. p. 70.) : Ain tu; quae non supra ad c. 15, 42. p. 473. not. 173. placet. 196) P. T. a sec. m.: depelli 200) P.T.: controuersiam, quod loco; quod non placuit. Klotz. recepit, Or. 2. haud te¬ 197) De hoc mendo conf. sumere improbauit. pra ad c. 1, 3. pro Quinctio, p. 201) Beckius ad idem mendum 209. not. 18. in Ox. x. : « aberratione librarii 198) Praefixa lectio, ab Hoto¬ « ad praecedentia. » mano im medium prolata, a P. 202) P. T. : delectum esse, ut Fabro commendata, a Lambino omnes intelligant, quam uetus sit recepta, a plerisque repudiata, a hoc corruptelae genus. Iuuabit Schützio instaurata, iam confirmeminisse inf. ad cc. 27. 28. 30. matur auctoritate Codd. Erf. et Conf. pro Quinctio c. 2. 8 (bis). c. P. T., et locum tenet in Edd. 19, 62. c. 29, 90., h. sup. p. 211. Orellii et Klotzii. Conf. Rau. (I. 242. 267. I. Lib. I. p. 69. seq.), qui pun¬ 203) P. T. : « detrusum dicesctum interrogandi, ab Or. 1. et Klone»: itaque Klotz, et Or. 2. tzio post uoc, quid insertum, post Quid? detrusum dicesne?, allato Cap. 17. p. 421. v. 26. 28. 29. 31. 32. 32.33. 34. 35. 36. 37. 37.38. 38.

Cap. 17. p. 421. v. 39. 40. 41 p. 422. v. 1. 478 Cap. II. De uarietate lectionis in hoc interdicto hoc interdicto: Omnes. 20) attingitur attingatur: Pm. cui manus Sic omnes. 205) necesse est inquam nec est inquam: Ap. Mb. ne est inquam: Pe, m. T. Aq. Ma. adiungere attinere: Pk. — attingere: Caeteri omnes. 206) statui statu: Omnes. 207) 3. §. 50. deiectus uero Sic omnes. 203) nus denique suam lectionem non (in d. Praef. p. XXIV.) exemplo, auctoritate solum Codicis P. T., haud incommodo sane, ex III. in sed egregiis quoque exemplis (de Verrem 62, 143. «quid? is pos¬ Inuent. II, 17, 53. pro S. Roscio «sitne de istius improbitate dubic. 31, 86.) commendauit, omni¬ «tare . . . ? » — Sed Rauius I. I. busque illico probauit praeterp. 70. sic iubet scribi: quid dequam Rauio, qui nimium hercle trusum? dicesne?, ut sensus sit : sapere uidetur, quum etiam in « quid tibi uidetur de hoc uerbo, nouam coniecturam, adfingere ui¬ « detrusus ? an hoc uti poteris ? » delicet, euadit I. I. p. 71. Multo expeditius mihi est, hoc esse 207) P. T. : statui, quemadmoreiiciendum, quam Vulgatam. dum Lambinus non coniecit solum, Conf. pro Quinctio c. 30, 92., h. sed etiam edidit ac plerisque prosup. p. 268. not. 164. bauit. Manutii coniectura: sta¬ 204) Itidem 5. Oxx. Beckii et tuere. — Or. et Klotz, lectionem a ante Lambinum Edd. Beckio et Schützio traditam, iam 205) P. T. sec. m.: cui iam Codicis P. T. auctoritate stabilimanus, nemini probatum. tam, non dubitauerunt conserua¬ 206) Haec fuit uulgaris lectio ante re. Sed Rauius, nouarum rerum repertum P. T., suspecta semper, cupidior, denuo coniecit: Statuis at a P. Fabro et Ernesto defen¬ (I. I. p. 72.); frustra, ut opinor. sa. Hotomanus coniecit: astrin¬ 208) P. T. : « deiectus uerbon, gere; Manutius: attinere (ecce quod uidendum ne nimis auide Pk. et quod Beckius tradit, in receperint Klotz. (conf. Praef. p. Cod. Francii a sec. m. adscriptum XXIV.) et Or. 2. Rauto displicuit esse : attineri) ; alii etiam Lampropter ambiguitatem, qui ne Vulbini aetate: adiungere; prorsus eiigatam quidem putat ferri posse, ciendum censuit Gruterus; emen-Nam ita, inquit, haec uerba dauit Schützius: alligare ; Peyroin 479 oratione pro A. Caecina. nisi in inferiorem nisi inferiorem: T. Ma. de superiore e superiore: Pk. ne aequo quidem ne quo quidem: T. 209) esse deiectos deiectos esse: Pk. Cap. 18. An non quum An cum: Omnes. Sed in Ag. a sec. m. inferius ante v. impudentiam insertum rô non. 210) in uerborum errore Sic omnes. 211) relinquere solum solum relinquere: Ma. etiam prodere prodere : Pm. — etiam perdere: Ma. §. 51. nominentur nominarentur: Pe, m. T (pr. m.). Aq. Ma. — nominerentur: Ap. « cum superioribus cohaerent, ut « Quid ergo? hoc interdictum (in « eadem interpretandi ratio, quae « c. 17. extr) — etiam prodere (in « in uerbo detrudere admissa sit, cc. 18.) iungi unamque efficere « etiam in uerbo deiicere admitten¬ « debent periodum; cuius parti¬ « da dicatur . . . Quare potius le¬ « cula eos enim — deiectos uncinis « gam: deiectus uere, i. e. si cum « est includenda » rel. — Quod «tua religione uerba ponderanda qui intellexerit, uix dubitabit « sunt. » — Fateor equidem me istoquin eiecto non ad Codicum scrirum nihil credere. pturam sit reuertendum. In ean¬ 209) Conf. sup. not 138. — Sed dem sententiam etiam Klotzius in Klotz, et Or. 2. ex P. T. : « ne in Praef. p. XXIV. transiit. Caetecaequo quidem. » rum hoc uoc. non diuturna utitur 210) Praeterea non deest in Erf., Editionum possessione, ab initio in 6. Oxx., denique in omnibus, tantum interrupta; nam quum quorum est notitia. Atque uerisdeest quidem in d. Edd. Ven. 1472. sime Rumpfius etiam ignarus Co¬ 1480. 1499., in Aldina 1519. dicum uidetur de h. I. iudicauisse, in prioribus Ascensianis, 1511. 1522. 1527., iam habetur in quum (I. I. p. 10.) sic scripsit: « Verba An non — prodere enunluntina 1515., in Ascensiana 1531. « ciationem quidem, quam dicunt, et deinceps nescio an in omnibus. « sed minime sectionem nouam «inchoare possunt. Arcte potius 211) Merito reiecta uidetur Cap. 17. p. 422. v. 3. 12. 15. 6. 9.

480 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 18. opus sit opus est: Pk. p. 422. v. 15. 212) pacti set) conuenti pacti et conuenti: Omnes. 19. ad uerba rem ad rem uerba: Ma. mehercule hercule : Omnes praeterquam Mb.213) 21. §. 52. et familiaris et quotidianus et quotidianus et familiaris: Ma. aucupabimur aucupabimus: T (pr. m.). Ma. 22. hoc nostris haec nostris: Pk. 23. nobis obediant non oboediant : Pk. 24. ex uerbis uerbis: Pk. possit possint : Pe. T. Ma. 25. 26. rerum omnium omnium rerum: Pk. occurrit unicuique occurrit idem unicuique: Pk. (Non interpungitur ante Non.) uestrum nostrum: Pk, m. 27.28. aptum pend. ius totum pend. ius: Pk. — actum pend. ius: Pe, m. T. Ag. Ma. — Ag. ad v. ius: ) «iuris hois », hoc v. linea transuersa deletum.? 30. §. 53. hanc sententiam defendit defendit hanc sententiam: Pk. 32. M'. Curium M. Curtium: Pk. — M. Curium: Pe, m. T. Ap. institutus constitutus : T (sec. m.). Mb. cens. 1511. habet actum, sicut Schützii coniectura: ein uerborum « tenore. » Edd. Ven. 1472. 1480. 1499., quarum priores duae etiam v. ius 212) Apte defendit hanc lectioomittunt. aptum est in Ald. 1519. nem Klotz. in Praef. p. XXIV. et in Ascens. 1522. 1527., totum seq. Conf. P. Fabri notam. in lunt. 1515. Ascens. 1531. Her-213) Legitur hercule etiam in uag. 1534. Junt. 1537. Camer. 1540. Erf. et 6. Oxx., et ita Klotzius edi¬ R. Steph. 1543. Sturm. 1544. Ald. dit, sed Or. 2. Vulgatam retinet. 214) Conf. Beckium. Sed As-1546. Lambin. 1566. etc.

481 in oratione pro A. Caecina. Cap. 18. p. 422. v. 32. esset ita, mortuo esset iam mortuo : Pe. 215) non modo non mortuus Sic omnes. 216) satis hoc cautum hoc cautum satis: Pk. 34. 217) omnino non ut. omnino ut.: Ma.-36. Cap. 19. §. 54. Lex usum et auctoritatem res usum et aucto¬ 38. ritatem: Ma.218) at utimur et utimur: Pm. T. Ap, q. Ma. — AC p. 423. v. 1. utimur: Pe. 2. immunita imminuta: Pm. Mb (pr. m.). iubet — immunita Desunt in Mb. — Hic im-- 2.3. minuta: Pm. Ap, q (pr. m.). Ma. Brutiis brictiis: T (pr. m.). Ap. Ma. in auctorem Sic omnes. 219) Quando quidem quandoque : Omnes. 220) XVII, 7. Caeterum hoc et quae 215) Eadem uarietas est in Beckii Codd. Sed recte hic Vulgasequuntur legum exempla spectat tam aduersus Ernestum defendit. Quintilianus VII, 6, 7. 219) Etiam Erf. et quos Beckius 216) Ernestum offendit duplex non. Contra uidesis Schelleri nouit. Actorem, quod Grutero olim placuit, Ernestus autem in Obss. p. 34. seqq. p. 75. et Beckii Ed. P. Manutii primum se repenotam. 217) Hinc suppleas Beckii norisse refert, etiam in Tuntinis 1515. tam 78. 1537. extat, postea in Rob. Ste¬ 218) Optima ratione Orellius, a phan. 1543. Sturm. 1544. Ald. Dirksenio monitus (Frgmm. XII. 1546. Gryph. 1551. aliisque. Tabb. p. 411.), communem Codd. De uoc. auctor uideatur Val. Prolectionem restituit, quum antea bus de Not. Rom. apud Gothofred. 1622. p. 1476. (Festus s. v. Manuoc. et propter ca. 4. in Topicis similitudinem expelli ab Editoriceps.) Conf. Heffter, ad Gai IV, bus soleret. E magna notissimaque 15. Schrader, ad §. 2. I. De actioilla interpretationum uarietate Klonibus. Huschk. de act. form. in L. Ru. p. 12. tzius non optimam sibi comparauit. Conf. de Off. I, 12, 37. Gell. 220) Etiam Erf. et Oxx. 5. ap. Semestria, Lib. II. 31 4. 5.

Cap. 19. p. 423. v. 6. 7. 482 Cap. II. De uarietate lectionis 1 tam uere Sic omnes. 221 ut rem quam rem: Omnes. 222) recitatus h. esset recitarentur h. esse: Pk. recitatur h. esse: Pm. T. — recitatur h. esset: Pe, Ap. — recitatus h. esse: Ma. 223) isque iam iisque iam: Pm. — usque iam: Ap, q. 221) Etiam Erf. et caeteri no¬ Beck., item Edd. Ven. 1472. 1480. ti. Elegantes quidem coniecturae, 1499., et sic Klotzius denuo editam uetus illa, seuere, a Lalledit, non Codd. solum auctoritate mando et Schützio recepta, quam ductus, sed etiam multis similium Garatonii haec, tantopere. Cauformularum exemplis, ubi de usu te tamen Orellius et Klotzius uoc. quandoque prorsus, uti dicit, egerunt, dum Vulgatam restitueconstat. Quae peruelim hercle atrunt. Caeterum Lallemando uetulisset. Interea conf. Liu. IX, 10. rius fuit, exempla quaedam colet ad h. I. Interpp., in Verrem III, ligere, qualia nos sup. p. 248. 80, 187. ibique Zumpt. — Quod not. 119. exhibuimus (conf. p. Or. 1. maluit Quando, sicut est 467. not. 138. et p. 479. not. in luntina 1515., exempla habet, 209.), quam in ficta Code. Erf. satis certa, haec : Val. Probus scriptura delitescere et inducere l. 1. « Quando in iure te conspicio, alios, ueluti Leclercium. « postulo an fias auctor» ; et 222) Praefixam habet Erf. ibid. : « Quando ais neque negaquem praeeunte Graeuio recte «bo», et « Quando negas te sa¬ Editores secuti sunt. Ab Oxx. « cramento quinquagenario profrustra Beckium puto noua huic «uoco » ; Gai. IV, 16. « Quando lectioni auxilia exspectasse. Vul¬ « tu iniuria uindicauisti, D aeris gatae (quam) defensio, quae apud « sacramento te prouoco. » Deni¬ Ferratium (Ep. IV, 11, 6. p. 290. que pro Murena c. 12. « Quando «te in iure conspicio», hoc ne seq.) legitur, argutior mihi quam uerior uidetur; etiam insulsior Klotzio quidem suspectum. P. Fabri noua coniectura: tum Orellium, ut in secunda denuo quum; nec magis satisfacit Maquandoquidem (quod haud scio an sit ab Aldo) ederet, imprimis nutii suadentis, ut non ante v. mouisse uidetur Donat. ad Ter. considerarent deleamus. Phorm. V, 7, 43. his uerbis : « Ci¬ 223) Beck. e 5. Oxx. affert : re- «cero: Quandoquidem te in iure citantur. At Erf. ueram habet « conspicio. » lectionem.

in oratione pro A. Caecina. 483 Cap. 19. annos XX Sic omnes, alii numeri nota, alii p. 423. w. 9. litteris. 224) §. 55. mihi permulta permulta mihi: Ma. 10. certo scio certe scio: Pe, k, m. Ma, b. 11. complectamur Sic omnes. 225) de quo agitur Sic omnes. 226) 12. intelligetis intelligitis: Pe, m. T. Ap. Ma, b.227) 13. enim in eo enim eo: Aq (sec. m.). — in eo: Pk. uerbis ius const. uerbis istius const.: Pk. uolumus Sic omnes. 228) 14. ut opinor opinor : T. 229) 16. 224) Post uerissimam planissitum praecipue ex illis libellis, qui mamque Hotomani notam nemide Notis sunt scripti (ap. Gothonem debuit P. Fabri coniectura, fredum et Putschium) sub. litt. quindecim, turbare. D. O. R. et O. D. R. 225) Etiam Erf. et caeteri. Er¬ 227) Sic etiam Erf. et complunestus cum Beckio e sermonis leres apud Beckium Codd. et Vett. gibus requirit complectatur pro¬ Edd. Addo Ven. 1472. 1480. 1499. pter illud, quod sequitur, uoc. et lunt. 1515., eamque lectionem, neque ; Orellius et Klotzius tacite ab Aldo (1519.), ut opinor, expulrecusant. — Edd. Ven. 1472. 1480. sam, a Beckio, mea quidem sen¬ 1499., sicut Waldarf. : completentia, optime refutatam, reuoctar. cauit Klotzius (conf. Praef. p. 226) Unus Erf. : quo de agitur, XXV.), contra Orellius constan- et ita Kotz. (conf. Praef. p. XXV.) ter reiecit. et Or. 2. — Incertum, quum u¬ 228) Unus Erf.: uelimus, quod trumque in usu Tullii fuerit. Hoc Klotzius, omnium, ut opinor, uidesis in II. in Verrem 12, 31., primus recepit, et ista sua Lade Inuent. I, 44, 82. et 54, 104., tinitatis ratione ac lege defende Orat. I. 48, 209. ; illud uero dit, in Praef. p. XXV. Orellio nein Top. c. 2, 8., de Inuent I. 54, que legem probauit neque emen¬ 103. Haud raro de lectione amdationem, et utraque ualde dubia bigitur. Notissima est plenior formihi quoque est. Conf. sup. ad c. mula Qua de re agitur, sed etiam 10, 26. (p. 456. not. 92.) et inf. inter qua de re et de qua re uaad c. 22, 63. c. 29, 85. c. 34, 99. riatum esse, cum alias apparet 229) Quae praecedunt uerba

484 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 19. restituisse quippe restitisse: Pk. — restitisse p. 423. v. 17. quippe : Pe, m. Aq (sec. m.). Ma, b. — restisse quippe : T. Ap, q (pr. m.). 230) ne habeas q.] non habeas q.: Pe, k. 231) 19. a familia aut familia: Pm. Ap, q. Ma, b (sec. m.). 20. mea fateor fateor mea: neque dubium Sic omnes. 232) 21. 21.22. uerbo ducimur uero ducimur : Mb. — uerbo utimur: Pe (pr. m.). —22.23. pluribus plurimis: Pk. 23. uerbum certe uerbo unum certe: Pe. — uerbo num certe: Caeteri omnes excepto Ma., et quod in Pk. habetur: num, h. e. numerum? 233) hoc non non : Pe. Postea suppletum hoc. praetorum preteritorum: Pk. 25. §. 56. Cap. 20. 26. Quid igitur Quid ergo: Omnes praeterquam Aq. 234) Immo uero tantum loquuntur Desunt in Pm. 27. 235) Aq. Ma. « Unde tu — solus deiecisset », exdum, habetur in d. Edd. Ven., alterum in Erf. et in Beckii Codd. tant apud Quintilian. V, 10, 98, 230) Quod medio loco posui X. ap., tertium (numerum) in Cod. T. — Enimuero correctum est mendum, est etiam in Erf. et in Beckii Cod x. ante Aldum, uelut in lunt. 1515. 234) Ad receptam hanc lectio¬ 231) Haec uerba « Si uero ne « habeas q. — deiecerit» apud nem Or. 2. cum Klotzio reuer-Quintilianum continuantur illis, sus est. igitur » nusquam inueni nisi in Beckii Cod. T., in Edd. quae in nota 229. demonstraui. Ven. 1472. 1480. 1499. et in lunt. 232) Erf.: «neque enim du¬ « bium », quod probabili ratione 1515. (non 1537.) Curiose con¬ Klotz, et Or. 2. receperunt. futauit lordanus I. I. p. 14. 233) Quod primum attuli men¬ 235) Sicut in Beckii Codd. 4.

485 in oratione pro A. Caecina. Cap. 20. ut me restituas siue tumet ut siue me tu: Pe, p. 423. v. 29. k. — ut siue metu: Aq. — ut siue meta: Pm. T (in margine: tumet.). Ap. Ma. — ut siue tumet: Mb. 236) §. 57. aut appellentur ut appellentur: Pe, m. T. Ap, 32. q. Mb. sed in hac re Sic omnes. 237) 33. subtiliter Deest in omnibus. 238) 34. absitue absit ut : Pe (pr. m.). — absitne : Ma. p. 424. v. 4. 5. an tuus aut tuus: Pe, m. T. Ag. Ma, b. 239) 6. deiectionemque deiectionemue: Pk. 236) Vocc. me restituas Iordanus (I. l.) allato Prisciano in noto Cod. nullo obuia, Lambinus (XII, 5, 23.) et Donato (ad Ter. ope ueteris Codicis restituisse se Adelph. III, 1, 3.) docet, lectiprofessus est, quum edidit: ut onem tumet nullo modo esse feme restituas siue tu dei. — Vulrendam, deinde refert, in duobus Codd. Vindobb. uariari me gata quum retinetur tum defentu et tu me. Denique tu me scriditur a P. Fabro (qui eiiciendum tamen censet alterum ut ante uoc. bendum arbitratur, « quod oppo¬ « sitionis ratio hanc uerborum colseruos), Grutero, Graeuio, Ernesto, Beckio, Wolffio, Klotzio, «locationem requirit, quoniam (conf. Praef. p. XXV. seq.) : con¬ «sequitur: siue tuorum quispiam, tra, supplementum a Garatonio, «ita ut pronomen tu illic quoque Schützio (qui edidit: ut restituas, « anteponendum esse appareat. siue me tu dei.) et Orellio in « Cf. §. 58. siue tuus me libertus « deiecerit. » utraque ; placuisse uidetur etiam Iordano (l. I. p. 14. seq.). — Mihi 237) Nullum inueni uestigium haec sententia potior esse uidetur lectionis « sed quia in hac re » nec ferenda Vulgata. — Sensu de qua uide Beckium et Or. 1. 238) A Grutero cum omnium affine est quod in c. 21. dicitur: Vim multitudinis restitui uolue consensu suppletum ex Erf. et runt. Caeterum Klotz.: me tu, Or. Pal. 2. 2.: tu me, quorum illud habetur 239) Hoc mendum perinde ac in Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. sup. h. §. ut pro aut est etiam in lunt. 1515. Ald. 1519. Ascens Erf. et in plerisque Codd. Beckii. 1522.1527.1531. (1511.: tumet).

486 Cap. 11. De uarietate lectionis Cap. 20. p. 424. v. 8. §. 58. certe certi: Pm. T. Ma. uis sit ac nominum ui fit atque nominum: 9 Ma. nostri negotii negotii: Pk. 12. 13. deiecerit uniuersal uniuersa fecerit: Pk. — fecerit uniuersa: Reliqui omnes. 240) seruulus unus seruulus: Omnes. 24) quidque dic. quicquam dic.: Pk. 15 Etiam Etiamsi: Omnes. (In Aq- expunctum est 70 si) 242) ut iam longius ut longius: Omnes excepto Pk.23) 16. ne tantulum q. non tantulum q.: Omnes. 17. sed omnes et omnes : Omnes praeterquam Ap.24) ac mercenarii et mercenarii: Pk. 17.18. et ipsi tuae familiae et ipsi serui tuae familiae: 240) Ita ex Erf. et 6. Oxx. (cum Aldus (1519.) et deinceps caeteri Edd. Ven.) reposuit Beckius, quem praeterquam Lambinus, qui Et ut etiam scripsit. — Or. 2. et Klotz, et Or. 2. secuti sunt. Vi¬ Klotz. (conf. Emendd. Tull. p. 11.), dendum ne deiecerit sit ab Aldo, cuius in Ed. 1519. habetur, quemprobante lordano l. I. p. 10. in admodum mox in Ascens. 1522. et nota, instaurauerunt Etiamsi. 243) Abest iam ab Erf. quodeinceps ; dum in Ascens. 1511. que et 4. Oxx., item ab Edd., et in lunt. 1515. seruatur fecerit. quas inspexi, ante Ascens. 1531. 241) Voc. unus ex Erf. primus Nam in hac ueluti in Heruag. inseruit Gruterus. Habetur praeet 1534. deinceps ubique extat. terea in Ox. ap. — Sed Beckius, Nuper eiecerunt Or. 2. et Klotz. Codd. reliquos et Vett. Edd. se-244) Sic Erf. et Oxx. 4., et cutus, quinetiam propter sensus Edd., puto, ante Lambinum; rationem, denuo eiecit cum Schüeamque lectionem Or. 2. et Klotz. tzio, restituerunt Or. (1. et 2.) et instaurauerunt, etiam hortante Klotz. Iordano (I. I. p. 10. in nota), qui 242) Concinunt Erf., Oxx., uno Codd. Vindobonn. suos A. B. atexcepto, et plures Edd. Vett. apud tulit, atque dictionis exemplum Beckium, etiam Ascens. 1511. et Junt. 1515. Sed Ven. 1472. 1480 adiecit de Off. III, 6, 32. 1499. : Etsi. — Praefixam dedit

487 in oratione pro A. Caecina. Cap. 20. Pe, m. T. Ap, q. Ma. — et si serui tuae fa- p. 424. v. 17. miliae: Mb. — et ipsi serui familiae tuae: Pk. 245) 18. genere et nomine et genere et nomine: Omnes. 246) continebuntur continebantur: Pe. T (pr. m.). Ap. Ma, b (sec. m.). Cap. 21. §. 59. hoc idem interdictum hoc interdictum idem: 19. Pe (pr. m.). — hoc interdictum: Pk. sequi sequitur: Pk. 20. cogit coegerit : Pe, m. — cohegerit: Ma. cogerit : T. Ap. Mb. unum in locum in unum locum: Pk. 21. conuocati non coacti non : Pk. 22. ne conuenerunt q. ne conuenerint q.: Pk. sed ii modo sed modo: Pm. T. Ap, q. Ma.24) 23. fuerunt fuerint: Aq (sec. m.). non uis ut non iis ut : Ma. — In Pe. non a sec. m. suppletum et ut in litura. consueuerant consuerant : Pe, m. T. Aq. Ma, 24. b. 248) 245) Ipsi serui habetur etiam 247) Itidem in 4. Oxx. In Edd. in Erf. et Oxx. 6., itidem in Edd., Ven. 1472. 1480. 1499. sic habeut opinor, ante Aldum, ueluti in tur : « conuen, quidem: antea eti¬ Ven. 1472. 1480. 1499., Ascens. «am non ius ut fieret. » Corre¬ 1511. Junt. 1515. Nam serui ctum et suppletum iam in Ascens. iam abest ab Ald. 1519., Ascens. 1511. Junt. 1515. (in hac hi pro 1522. 1527. 1534. et rel. ii) Ald. 1519. 246) Etiam Oxx. Sed prius et 248) Ita etiam Oxx. plures et secundum Erf. Graeuius, Ernestus Erf., quem Klotz, et Or. 2. secuti et deinceps caeteri omiserunt. sunt.

488 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 21. defendes defendens: Ap, q (pr. m.). Ma. 249) p.424. v. 24. 25. me ipso iudice me iudice: Pk. 26. ne consistes q.] non consistes q.: Pe, m. T. Ma, b. -26.27. restitui uoluerunt — multitudinis Desunt in Ma. 250) 30. omnibus in causis in causis omnibus: Pk. 31. §. 60. Armatisue Armatisne : Pk. 251) loqui uolumus loquimur: Pk. 32. 34. aliquem de fundo aliquem de fundo aliquem : Pm. 35. iussusque uisusque : Pe (pr. m.), m. T. 36. te dices uerbal dices te uerba: Pk. — dicis te uerba: Caeteri omnes. 252) 37. dicito dicite: Pk. 38. quae de terral qui de terra: Pe, k. T. Ap. Mb. — 38,39. saxa iac. — armatos eos qui Desunt in Ma. 263) praetereuntes praetereuntem: Pe, m. T. Ap, q (pr. m.). Ma. defringerent deflingerent : Ma. 254) 40. 249) Ex Oxx. praeter hanc ledd. Ven.) habetur De armatis uectionem affertur etiam defenderis. ro, id uero correctum ab Aldo. 250) Item in Ox. x. — Caetero¬ 252) Alteram hanc lectionem quin merito reiecta est Pantagathi habent etiam 6. Oxx. et Edd. ueconiectura respici pro restitui. teres meae ante Aldum. — Klotz. 251) Hotomani coniectura arex Erf. dedit et ab sensu commatisque, a Lambino recepta et mendauit (in Praef. p. XXVII.) Garatonio quoque probata, quam te dicis, quod merito displicuisse uitiosa sit, uide supra §. 3. p. uidetur Orellio. 325. ibique not. 2. et p. 336. seq. 253) Itidem in Beckii Cod. x. not. 24. — Sed pro armatisue in 254) Edd. Ven. 1472. 1480. aliquot. Edd. uett., uelut in As¬ 1499.: refregerunt. Conf. Garat. cens. 1511. et lunt. 1515. (non in et Beck.

489 in oratione pro A. Caecina. Cap. 21. non habuerint non habuerunt: Pe, m. T. 255) p. 424 v. 41. inermes fuisse fuisse inermes : Pk.256) si arma se arma: Pe (pr. m.), m. T. Ag. Ma. p. 425. v. 4. §. 61. inspiciunda inspicienda: Pk. armatissimi paratissimi: Pe, m. T. Aq. Ma.— paria: Mb. et in T. ad marginem. — amantissimi: Ap. 267) potuerint potuerunt: Pe et Aq (pr. m.). T. Cap. 22. §. 62. cum scuto cum gladio Sic omnes. 258) impetum in me in me impetum: T. hic autem hominem his autem hominem: Pe (pr. m.), m. T. Aq (pr. m.). Ma. — hominem autem: Aq (sec. m.). armatum unum unum armatum: Pk. tam impudens iam impudens: T (sec. m.). 259) Ma. — nam impudens: Aq (sec. m. uide ne inde ne : T. Ma. nam tum nam cum: Pe, m. T. Ap. quae Beckio, Schützio et dein¬ 255) Sic dd. Edd. Ven. ceps, ut opinor, omnibus pro¬ 256) Klotz. (conf. Praef. p. batur, est in Erf. quoque et in XXVII.) et Or. 2. ex Erf.: iner-Beckii pluribus, deinde in Edd. mos. Conf. supra ad c. 12, 33. et Ven. 1472. 1480. 1499. Junt. 1515., inf. ad c. 22, 62. — Pro uinces dd. Ald. 1519., Ascens. 1522. 1527. Edd. Ven, habent dices, quem¬ 1531., Crat., Heruag. et rel. admodum Beckii Cod. T. 258) Recte Or. 2. et Klotz. ex 257) Cod. wp. apud Beckium: Erf.: «cum scuto et gladio.» peramantissimi. Gruterus e con¬ 259) Prius mendum habetur in iectura : ornatissimi. — Ernestus Erf. quoque et in 4. Oxx., poedidit paratissimi, quod etiam in sterius in dd. Edd. Ven. Ascens. 1511. habetur. Praefixa, 10.

