490 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 22. Latine obliuiscerentur Sic omnes. 260) p. 425. v. 13. inermi] inermes : Pk, m. Mb. — inermis : Ap. (s, nescio an a pr. m., expunctum.) 261) iudicarentur Sic omnes, 262) 15. §. 63. in his causis in istis causis: Ma. uerba haec haec uerba : T. 16. in interdictum Sic omnes. 263) 17. 260) Etiam 6. Oxx., Erf. et « librarii uel editores, quod prae¬ Pal. Taur., et sic Beckius denuo « cedit iudicarentur. » Consilium edere coepit, eiecto loqui, quod exemplumque secuti sunt Beck, et ab Aldo, ut opinor, insertum (non Schütz. Contra Or. 1. notat: «Sed a Cratandro primum, nam est in « suspicor in Ed. Wald., ut in Ven. Ald. 1519. et in Ascens. 1522. « lu., esse iudicaretur cum lineo¬ 1527.) longa possessione Editio¬ « la litterae e superposita. Plurali nes tenuerat. Beckium deinceps « numero retento magis elucet abcaeteri, excepto Schützio, secuti « surditas.» Quorum hoc non sasunt. tisfacit, illud propterea non credo, 261) Inermi, commendatum a quod in Edd. Ven. 1472. et 1480. Garatonio, receptum a Beckio, (quae quomodo Ed. Wald, attinet [Orellio (1.] 2.) et Klotzio, habegant, uidesis in Orellii Ind. Edd. tur etiam in Ox. X., Pal. 2., Erf., p. 239.) certe sine lineola habetur P. T., deinde in dd. Edd. Ven. iudicaretur. — Quid ergo est? Or. et in lunt. 1515. — inermes : Ox. 2. edidit iudicaretur, ne uarieta ap. apud Beckium; eiusdem Codd. te quidem adnotata; contra Klo¬ C. H. S. T.: inermis. Vide Gatzius tacite scripsit iudicarentur. ratonii, Beckii et Orellii (1.) no-263) Confidenter cum Or. 2. tas ad h. l. — De hac uarietate, Klotzius ex uno P. T. recepit «ad ubique ambigua, conf. sup. ad c. « interdictum », quod ferendum 21, 60.not. 256. et inf. h. c. §. 63. esse non credam prius, quam not. 266. — Lambini coniectuexemplis hoc dicendi genus mihi ram armatus secundum alios recomprobetur. Contra ad Vulgatae futauit Beckius. modum proxime accedunt Parad. 262) Etiam P. T. et Erf. caeprooem. §. 3. « illa ipsa . . . luterique. Sed haud inepte scri¬ « dens conieci in communes lopsit Ernestus : « iudicaretur resti¬ «cos » ; ad Att. XVI, 6, 4. cid «tui ex Ed. Waldarf), pro iudi « (prooemium) conieci in eum li¬ « carentur, nam pendet uerbum ex « brum». — Erf. in contextu nul¬ « unus homo. Decepti sunt uel lam habet praepositionem, superin 491 oratione pro A. Caecina. et ad uitam pertinet Sic omnes. 264) sine ulla exceptione . . . eodem iure esse Desunt in Pk. armatosque si Sic omnes. 265) quam si alieni quam alieni: Pm. T. Ma. quam si inermibus quam inermibus: Pk, m. — quam inermis: Pe. T. Aq. Ma. (In T. suppletum est si a sec. m.) 266) haberent armatorum Sic omnes. 267) uno armato Sic omnes. 268) eiusmodi eae res . . . facta uis est Desunt in T. 269) eae res hae res: Pe. Ap, q. Mb. in interdicto interdicto: Omnes. 270 «si». Beckius uoc, quae uncis inscripto tamen in et suppleto. Quo clusit, Schützius primus eiecit. tenore qua ratione Klotzius (Praef 266) Beckius: «(Ox.) x. inerp. XXVII.) dicat confirmari le- «mis, quod recepissem, si e pluctionem suam ad interdictum, «ribus libris fuisset enotatum ». equidem non intelligo. Recepit Or. 2. solus, Klotzius cum 264) P. T. et Erf. habent ac — Erf. et P. T. retinuit inermibus. pro et ad, eamque auctoritatem Conf. h. sup. ad h. cap. §. 62. haud temere Klotz. (conf. Praef. not. 261. p. XXVII.) et Or. 2. secuti sunt. — 267) Klotz, et Or. 2. e P. T. Praeterea in uno P. T. legitur armatorum haberent. « pertineret», quam lectionem re¬ 268) In P. T. excidit uoc. uno; ctius certe Klotzius recepit, quam quod in emendationem conuerne commemorauit quidem Orellius tere studet Klotzius in Praef. p. (1. et 2.). — Vide Illius Praef. XXVIII. seq., mea quidem opip. XXVII. seq. et hic sup. ad c. nione absurdissimam. 19, 55. p. 483. not. 228. 269) Itidem in Beckii Cod. T. 265) Itidem 6. Oxx., Erf., P. T.; 270) Voc. in, sicut modo sup. atque Edd. Vett. meae ante Ascens. 1531. Haec et deinceps caeede pro hae, e P. T. merito receptum est. terae habent : «armatosque, quae Cap. 22. p. 425. v. 17. — 18-20. 19. 21. 24. 25. 26.27. 26.

492 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 22. tametsi uerbis si uerbis: Pk. p. 425. v. 27. tamen sententia Sic omnes. 271) 28. Cap. 23. p. 426.v.1.2. §. 64. si non siui accedere si non siui attendere: T. (At expunctum est uoc. attendere, eiusque uice in margine adiectum: enim sui accedere). — si enim sui accedere: Ap. (In margine pr. m.: si non siui.). 272) 273) uterere uterer: Ma. et cum saxis et saxis: Omnes. 274) ac sine ferro Sic omnes. 275) 7. fuerint fuerunt: Pe, k, m. T (pr. m.). Aq. Ma. — 13. §. 65. obtemperari obtemperare: Ma. 15. mirabar admirabar: Pk. ad ista orationem: Pk.276) 16. ad istam hortationem 18. eiusmodi huiusmodi : Pk. T (pr. m.). 271) Klotz, et Or. 2. e P. T. Caecinam, quam si tantummodo sententia tamen. neget, inde effici deiectionem. 272) Beckius ex Ox. ap. : «siui 273) Ubicunque manifesta eius¬ « enim sui; quod ex coniunctione modi menda e singulis Codd. eno¬ « duarum lectionum uidetur extaui, similia in aliis Codd., ueluti «stitisse. » — Klotz, et Or. 2. seapud Beckium, inueniuntur. cundum Erf. et P. T. ediderunt: 274) Praefixam Or. (1. et 2.) et non enim siui, quam lectionem Klotz. ex Erf. et P. T. receperunt. ille (in Emendd. Tull. p. 15. et in 275) Klotz. (conf. Praef. p. d. Praef. p. XXIX.) etiam simili-XXIX.) et Or. 2. ex uno P. T. : situdine uerborum in c. 11, 31. neque ; quemadmodum apud Nep. « Non enim te sum passus . . . in Attico c. 25, 9. — Valde incer¬ «ingredi» rel. defendit. Illud adtum. 276) Lambinus commendauit do, etiam grauius robustiusque orationem, Mich. Brutus autem dictum exsistere, si, quum negat rationem. Sed merito Vulgata Aebutius se deiecisse, adeo caussae argumentique loco hoc ponat praeualuit. quod non passus sit accedere

in oratione pro A. Caecina. boni et aequi et boni et aequi: Omnes. 277) dignitatemque et dignitatem: Pk. tum illud tu illud: Pe, m. Aq. Ma. quod dicitur quo dicitur: Ap (sec. m.). siue niue si ueni be: Omnes. 278) aucupia quicu.: Pm. — aucu.: Ap, q. Ma. iudicari iudicare: Ma. scriptum scriptam: Pm. T. Aq (pr. m.). scripta: Aq (sec. m.). boni iud. bonique iud.: Omnes. 279) auctoritatemque auctoritatisque : Pm. T (pr.m.). Ap, q (pr. m.). Ma. 277) Lambinus, deinde ex Erf. lauoleno, Papiniano, Ulpiano, Klotz, et Or. 2.: aequi et boni. Paullo aliisque lurisconsultis, Nil repugno : certe prius et, quod quinetiam ex ipso Edicto. Addo Vulgata habet, abundat, et recte Auctorem ad Her. II, 11, 16., olim a Grutero eiectum est. Sed ubi uidesis Orellii notam, Gai. III, 137. etc. — Haud uerius est quod quod Klotzius (in Praef. p. XXIX. seq. et in Adnot.) proclamat, etiam Klotzius coniecit, lectionem boni et aequi nonnisi typothetae cusoloecismum uulgari uerborum iusdam errori deberi. ordini inesse, latinis auribus in-278) Itidem Oxx. apud Beckium festum, certissimae rationi et concaeterique Codd. uno excepto, suetudini omnium Auctorum, tam qui habere dicitur si ueni bene. lurisconsultorum quam caetero¬ In dd. Edd. Ven., sicut in Wald.: rum, quinetiam uariarum aetatum, si uenire. — Praefixa lectio est aduersum, denique neminem umconiectura Guilielmii, iamdudum quam nisi aequum et bonum scri omnibus merito probata. Quae anpsisse : hoc uero perridiculum est tea fuerint aliorum commenta, ui¬ Quippe conf. Handii Tursellinum, de apud Garatonium et Beckium. T. II. p. 654. in nota, et Brisso-279) Sic Klotz. et Or. 2. ex Erf. nium s. v. Aequus et Bonus, et 5. Oxx. edidere (Conf. Illius ubi prope triginta inuenies exem¬ Praef. p. XXX.). Sic etiam Edd. pla dictionum bonum et aequum, meae ante Lambinum. — Magis est melius aequius etc., ex omni gecredibile, aut uoc, que abundare, nere scriptorum, ueluti e Ciceroaut alterum quoddam Adiectine, Terentio, Suetonio, tum e uum, quod praecederet, excidisse. Proculo, Gaio, Celso, Pomponio, 493 Cap. 23. p. 426. v. 18. 19. 19.20. 20. 22. 23.

494 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 23. p. 426. v. 24. §. 66. sis is qui sis qui: Pk. defendas defendis: Pk, m. T. Ma. 25. hae partes eae partes: Pm. T. Ap, q. Ma. 280) prohibitus cohibitus: Omnes praeterquam Pe. 281) eiectus es non deiectus Sic omnes. 282) 26. oratio ratio: Ma. minitatum minitatam: Omnes. Pe. pr. m.: mi-28. natam. 283) hoc interdicto pr. uindicari hoc interdictum pr. uindicari: Pe. — hoc interdictum pr. uindicaui: Pm. T. Ap, q. Ma. b. — hoc edictum 284) ) pr. uiolaui: Pk. ( 280) Ita Erf. et Edd. meae ante et Ascens. 1527. et 1531.) uoc. es Lambinum, exceptis Ven. 1472. omittere. — Sed de primaria h. 1480. 1499., ubi plane deest proloci quaestione antea disputauinomen, perinde atque in Beckii mus §. 5. p. 393. seqq. Conf. sup. Cod. T. Aliam quidem uarietatem ad c. 13, 38. p. 469. not. 153. Beckius non adnotat, attamen du¬ Nec plane praetereundum est, bito, quin lectio eae aliena sit ab quod hic syllaba re (accedere) Oxx. omnibus. Or. 2. recepit ede, praecedit v. eiectus. Conf. sup. quod non reprehendo; tantum nop. 454. not. 82. — Caeterum pessitam adiecit, unde palam est, eum mo consilio Ernestus et Beckius de totius loci sensu funditus erhisce uerbis interrogandi notam rare. (Vid. inf. not. 286.) Klotzius dederunt, quae praecedentibus tacite retinuit hae. debetur. Conf. inf. not. 286. 281) Erf. quoque cum 4. Oxx. 283) Etiam Erf. et Oxx. pleri- et praeter Edd. a Beckio allatas que: minitatam, quod in Ascens. Ascens. 1511. — Caeterae Ascens. 1511. inuenio. In dd. Edd. Ven. (1522. 1527. 1531.) et Ven. 1472. est minatam. Praefixam habet 1480.1499. habent prohibitus. Nelunt. 1515. et deinceps caeterae meae, eaque hodie obtinet. que ullo pacto uelim huius uerbi 284) Erf.: haec interdictum pr. proprietatem cum Klotzio et Or. 2. relinquere. uindicaui. Beckii 6. Oxx.: inter¬ 282) Beckius refert, Ox. T., dictum; Codd. x. ap. : uindicaui; Ed. Wald, et alias nonnullas (de Cod. Iannoctii: hoc interdictum meis addo Ven. 1472. 1480. 1499. pr. uiolaui. — dd. Edd. Ven.

495 in oratione pro A. Caecina. in interdicto interdicto: Pe. Ma. non deieci te Sic omnes. 285) prohibui ne uenires prohibui uenire: Pk. 286) consuluntur consulum: Ma. haberi habere: Pm. T. Ag. Ma, b (pr. m.). Cap. 24. §. 67. antea commemoraui quum antea non eo memoraui quod: Pk. antea non commemoraui 287) quod : Reliqui omnes. Pe.; Ascens. 1511. 1522. 1527. Veram rationem docuit Rumpfius lunt. 1515. Ald. 1519. Crat. — I. I. p. 10. seq. Laudatum inuenio Pm. etc.; Iunt. 1537.— Iannoct. — etiam Buttmannum in Nou. Act. Sed Praefixa est in Ascens. 1531. Soc. Lat. Jen. Vol. I. p. 56. seq. Heruag. 1534. Camer. 1540. et cuius libri non est mihi copia. deinceps. — Alia de lectionum Orellius in prima ad instar Schühistoria inuenies apud Garaton., tzii interpungendi signa uerae Beck., Or. 1. — Nuper Klotzius sententiae accommodat, in secunedidit: haec interdictum pr. uinda etiam capitum distinctionem, dicare, at Or. 2.: haec interdicto sed hic vv. Unde deiectus es typr. uindicari; quod malim equiporum genere perperam significat dem. — Pluralis habetur etiam formulae esse. — Klotzius recte sup. c. 12, 33. distinxit. 285) Orellius in utraque Ed., 287) Itidem Erf. et, ut refert nescio quo consilio, perseuerat Hotomanus, omnes prope alii coniicere : non deieci, eieci te. Mss. (De confusa uarietatis nota-Quam uerborum figuram quum tione ex Oxx. uide Beckium.) ter expulerim, Codicum consensu Nec aliter Edd. meae ante Lammunitam (v. sup. not. 282.), facibinum, exceptis lunt. 1537. et le intelligitur, quam grata mihi sit Rob. Stephan. 1543., ubi, uoc. non per coniecturam quartum oblata. eiecto, pron, quod retinetur, quod 286) Miro errore Ernestus et exemplum Graeuius, Ernestus, Beckius, et alii quidam antea, hic Beckius et plerique secuti sunt. finem periodi uel adeo capitis Ex Hotomani coniectura et Lamstatuerunt, sicuti in uniuersa h. bino auctore praefixam tuentur, §phi distinctione multifariam pecme haud inuito, Schützius et Klo catum est (conf. sup. not. 282.). tzius, tacite hic et ne uarietate Cap. 23. p. 426. v. 29. — 30.31. 31. 32. 34.

496 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 24. proprobasse nemini probasse memini: Pk. — p. 426. v. 35. basses nemini: Mb (sec. m.). 283) quod defendit quod defendis: Omnes. 289) p. 427. v. 1. non hoc nec hoc: Omnes excepto Pk. 290) 7. §. 68. debent deberent: Pk. juri ciuili] iuris ciuilis: Pe. T. Ap, q. Ma.291) obtemperari non op.] obtemperare non op.: Pe, m. T. Aq. Ma. recte respondere respondere recte: Pk. male iudicari male iudicare: Pe. T. Ap, q. Ma, b. — tale iudicare: Pm. merito, quamquam a Lallemannotata quidem. Nuper Or. 2. uedo et alias de Codicum habitu terem Vulgatam reuocauit intesunt in errorem inducti. Klotz. gram; quod absurdi habet negatio, secundum Erf. edidit defendes, interrogationis forma tegere stueamque lectionem, pessimam, duit ; sed simul totam sententiam meo quidem iudicio, suo more impeditam languidamque effecit. partim defendit partim defensu¬ Conf. h. inf. §. 69. et ad c. 32,94.— rum se professus est in Praef. Caeterum in praefixa ualde dubia p. XXX. mihi est interrogandi nota post v. 290) Hanc lectionem, in Edd. uidebatur, quam Or. 1. et Klotz. ante lunt. 1537. uulgarem, ex addiderunt, Schützius omisit. Erf. Klotzius, nescio qua ratione, 288) Quod Beckius attulit pradenuo recepit, abnuente Orellio. uarum lectionum nouum speci-Est etiam in Vindobb. A. B. apud men « non probasse memini », in¬ Iordanum l. I. p. 9. ueni in Edd. Junt. 1515. et 1537., 291) Sic Erf., Oxx. plerique Ascens. 1527. Camerar. 1540. et Iordani (I. l.) Vindob. A. 289) Item Oxx. et certi Codd. Quod quum ferri non posset, omnes praeterquam Erf., in quo iam pridem praefixa Editiones ocest defendes. Vulgatam illam tucupauit, nuper a Klotzio quoque entur etiam Edd. meae ante Lamretenta. Sed in Edd. Ven. 1472. binum, praeterquam Rob. Stephan. 1480. 1499. habetur iurisconsul¬ 1543. In his est praefixa, ut tis, eamque lectionem Or. 2., deinceps in plerisque. Quam reintelligenti, ut opinor, iudicio, tinuerunt etiam Garaton., Ern., redintegrauit. Beck., Schütz, et Or. 2. Nec im-

497 in oratione pro A. Caecina. Cap 24. aliud iudicari aliud iudicare: Omnes excepto p. 127. v. 10. Pk. (In T. pr. m. aliquid pro aliud.) 292) §. 69. sin aliter si aliter: Pm. T. Ag. Ma. 13. iudic. est non potius iudic. potius: Ma. — iu¬ — 15. dic. est potius: Reliqui omnes. 293) si ut Man. sicut Man.: Pe, k, m. T. Ap. Ma. — — 16.17. sic ut Man.: Mb. 294) ut hoc doceret ut doceret: Ma. 18 perit, hominibus auctoribus perit, auctoribus: 21. Mb. Cap. 25. §. 70. reuellit refellit: Pe, m. T. Aq. 295) 22 sin peritis si imperitis: Pe (pr. m.). Ma. — is 24. imperitis: Pm. T (pr. m.). Ap (in margine ad v. is : « sin."). si peritis: Pe (sec. m.). 296) uobis nobis: Mb (sec. m.). 26. 292) Vulgare hoc mendum hapareat, uniuersum h. loci intelbent etiam Erf., 6. Oxx. et d. Vinlectum in exemplaribus, unde dobb. A. B., et bis quidem omnes Codd. nostri sunt transscripti, turexcepto Vindob. A. batum fuisse. Cf. ad. c. 27, 77. c. 293) Item Erf., 6. Oxx. et Vin-34, 99. dobb. A. B., Edd. 3. Ven. Ascens. 294) Haec mendi figura notatur 1511. Sed iam in lunt. 1515. Ald. e Vindobb. A. B., illa e 4. Oxx., 1519. Ascens. 1522. 1527. 1531. et quorum quintus: sit ut. Corredeinceps suppletum est non ; - ctum, ut opinor, ab Aldo 1519. quod nuper Klotz. (conf. Praef. 295) Sic 4. Oxx. et Edd. meae p. XXX. seq.) et Or. 2. denuo ante Aldum, et quaedam postea, eiecerunt, sententia in interrogaueluti Sturm. 1544. tionem conuersa. Hoc autem con¬ 296) In Oxx. eadem occurrunt silium, ut paullo tolerabilius sit h. omnia; Erf. (uulgarium mendol. quam sup. §. 67., haudquaquam rum hac parte particeps pleroexpeditum mihi uidetur, quum rumque) habet alterum, dd. Edd. praesertim ex caeteris mendis ap¬ Ven, autem tertium. Semestria, Lib. II. 32

498 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 25. p 427. v. 28. exploratum explorato: Pm. T (pr. m.). Aq (pr. m.). Ma. possit esse — unum omnibus Desunt in Pk. 32. §. 71. interponi imponi: Omnes. 297) 34. testem tamen aut tab.] testamentum autem tab.: Pk. — testamentum aut tab. : Reliqui omnes. 298) — 35. nihil est nihil nihil est: Mb. 37. aggrediatur aggrediar: Pm. Ma. — 37.38. digitum proferat proferat digitum: Pm. 38. §. 72. potest dici est pro te dici: Pk. pro te est dici : Reliqui omnes. 299) 40. cogitatum creatum: Omnes excepto Pk. 300) hoc non potest hoc non potest esse: Omnes.30) p. 428. v. 1. cui filius agnatus sit cui filius agnatus non sit: Pk. — cuius filius ac natus sit: Pe (sec. m.). — cui filius ac natus sit: Reliqui. 302) 303) — 2. huiuscemodi huiusmodi: Pk. Ma. uauerunt. Sunt praeterea conie¬ 297) Etiam reliqui noti, sicut cturae, P. Fabri una : testem, alte¬ Edd. ante Lambinum, qui praera Manutii: testem tamen. Hanc fixam e coniectura Hotomani reautem recte, ut opinor, Or. (1. cepit et plerisque probauit, reliet 2.) recepit cum Klotzio. quis, ueluti Grutero, Ernesto (in 299) Etiam caeteri noti. Cor-Claui demum), Garatonio ita refragantibus, ut nemo tamen le rectum non ab Aldo (1519.) prictionem imponi solide defenderit, mum, sed iam in lunt. 1515. 300 et 301) Etiam reliqui noti aut aptis exemplis confirmauerit. et Edd. meae ante lunt. 1515. Neque Or. 2., quum denuo scri¬ 302) Beck. e 4. Oxx. notat: al psit imponi, illa, quae Beckius natus pro agnatus. Sed Erf. cum contra disputauerat, redarguit. — nostris : ac natus, et ita Ascens. Klotz. tacite retinuit praefixam. 1511. — Ven. 1472. 1480. 1499. 298) Etiam Erf., denique noti natus. — lunt. 1515.: agnatus omnes et Edd. meae ante Lambinum. Hic e coniectura Hotonon sit. Correxit Aldus. mani edidit testimonium, quod 303) Sic ante Gruterum e meis solus Camerarius 1540. Ern., Beck., Schütz., Leclerc, serin 499 oratione pro A. Caecina. Cap. 25. quo maius quo minus: Pe, k. T. Ap, q- Ma, p. 428. v. 3. b. 304) sanctiusque sciusque: Pe. T Chic correctum in margine). Ap, q. Ma. — sanciusque : Mb. ne pretio quidem corr.] pro pretio quod corr.: Pk. — de pretio quidem corr.: T. — de pretio quod corr.: Reliqui. 305) eiusmodi huiusmodi : Ma. potuisset potuistis: Omnes. 306) §. 73. — ob hoc ab hoc : Pe (pr. m.), m. T. Aq. Ma. hoc: Mb (pr. m.). retinendam retinendum: T. Ap. Ma, b. Cap. 26. 307) quod enim est Sic omnes. 30 neque perfringi pot. neque nec perfringi pot. nec: T. « giebt es ein bürgerliches Recht ? » 304) Sic in Erf. et 4. Oxx. et Quo consilio totam oratoris senin Edd. meis ante Junt. 1515. 305) Alterum in Erf., tertium tentiam subuerti palam est. — Satis uitiose etiam Wolff. et Osianin 5. Oxx. et in Edd. modo dictis. 306) Praeterea Erf. et 6. Oxx. der: « Denn was für ein Recht ist «das bürgerliche (Os.: Rechtl ? ein et Edd. eaedem. In 3. Ven. : quod « Recht dass rel. — Quippe ius ci¬ (pro quidem) scire potuistis. — Praefixam nuper Klotzius reliquit, uile non opponitur alii iuri, sed quasi prae caeteris rebus omnibus atque coniectura admodum comextollitur. Itaque multo uerius moda et probabili substituit potuit Leclerc. : « Oui, tel est le droit is, etiam Orellio gratum acce¬ « civil » rel. — Si quis maluerit ptumque. Pronominis is post iste uel ille repetiti exemplum attulit Quid pro Quod, uid. Ramshorn. Gramm. Lat. §. 159. p. 563. seqq. Tuscul. I, 32, 78. (Praef. p. XXXI.) P. Faber coniecit unum pro enim, 207) Beier, ad II. de Off. 8, 30. « Propter sensum transponendum, ut praecedenti sententiae haec « Quod est enim —? Denn wo iungerentur. Quod neque commo¬ — 9.10. 8.

500 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 25 sese habere se habere: Pm. p. 428. v. 12. 14. §. 74. habere bene partum habere partum: T. Aq. Ma. — bene partum habere: Pk. quae quum omnia tua iure mancipii sint Sic omnes, nisi quod in Pm. est mancipi. 308) diorem efficere sensum neque uul¬ Sed cum magnam seqq. — Leclerc. : aquae tum omnia t. i. m. gari illi Codicum lectioni retinendum lucem afferre uidetur. us. » — Orellius (1. et 2.) corru-Caeterum quod e Cod. lannoct. ptelae notam affixit, ac vv. quum notari solet « Hoc enim est», in omnia, ut in quibus omnino alisola Ed. Tunt. 1515. inueni. quid latere uideretur, retinuit. 308) Communis haec scriptura Klotzius, interpungendi artibus contentus, talem exhibet contex-Codicum, quorum certa quidem tum: quae, cum omnia tua, iure est notitia, omnium seruatur etimancipi sint. Cuius commenti qui am in Edd. meis ante Lambinum. uelit mysterium cognoscere, ad¬ Sed non sine caussa magna est — notationem, quaeso, inspiciat. Criticorum dubitatio, certe summa Iam ut P. Fabri illa coniectura emendandi solertia. Hotomanus sit acutissime et excogitata et arconiecit: aquae tua communi iure gumentis exemplisque (quibus ad¬ « m. s. » ; Lambinus, ex uestigiis antiquae scripturae, edidit: aquaedo pro Cluen. c. 19, 52. extr.) fir¬ « cumque tua i. m. s. » Manutio mata, tum etiam quae Lambino placuit : « quae lumina tua i. placuit, satis idonea putetur, « m. s. » ; Pantagathus coniecit: nam reliquas nihil moror —: ta¬ « quamquam omnia t. i. m. s. » ; P. men ingenue fateor, mihi de ge¬ Faber : « quae communita iure nuina Tullii scriptura haudquaquam liquere. Illud neque ualde «m. s. » ; Guilielmius uoc, quae mihi arridet nec plane contemdelendum censuit. Graeuius prinendum uidetur, quod Garatomus, ni fallor, tentauit eiicere nius tentauit : « An tandem sanus uerba quum omnia tua, eaque « est locus, et quae cum omnia Ernestus et Beckius uncis inclu¬ « exponi debet, cum haec omnia? serunt. Schützius suadente Beckio « Est quidam in hac locutione deleuit quum omnia, tamen con¬ «lotoriquóg, qualem obseruasse iecturam adiecit : « quae tua iure « mihi uideor ad Act. I. in Ver¬ « hereditatis aut mancipii sint » ; « rem 9. (§. 25.) » Conf. inf. c. cui nescio cur Beierus scripserit 32, 94. vs. Qui colonus rel. fauere in II. de Off. 23, 81. vv.

501 in oratione pro A. Caecina. Cap. 25. parum sit communitum pari tum communitum: p. 428. v. 16. Omnes; modo in Pm.: comminutum. 309) quae decentissime quia decentissime: Omnes 18. excepto Pk. sunt sint: Mb. 19. uenit unicuique uestrum uenit unicuique nostrum 20.: Pk. Aq (sec. m.). 310) et a legibus et legibus: Pk. 21. at usucapio aut usucapione : Omnes. 311) 24. sollic. ac periculi sollic. At periculum: Pk. 25. sollic. ac periculum: Reliqui. 312) 309) Etiam in 5. Oxx. est pari 310) Sic etiam Cod. Iannoct. tum; in Erf. : parietum. Inuenio cf. Garat.) Edd. 3. Ven. Iunt. praefixam in Edd. meis omnibus 1515. Lambin. — Erf. : unicuique inde a lunt. 1515. — In Ascens. nostrum uenit; quod Klotz, et Or. 1511. deest sit (in margine neintegrum 2. receperunt. Mihi alscio quae uarietas adiecta). Sed terum, quod sola Erfe, auctoriin Ven. 1472. 1480. 1499. sic : tate constat, in hac praesertim si partitum si comminutum ius orationis parte, plane dubium est, (modo in postrema: partium; alterum haud improbabile. Denique nouam ilerr. typ. — 311) Etiam Oxx. plerique et lam Orellii (2.) coniecturam, ui¬ Ed. Ascens. 1511. (non Venn.). delicet pro sit legendum esse est Erf.: at usucapione. quum h. l. tum paullo superius 312) Vulgaris haec Codd. (Oxx. («incertum est »), qua nihil potquoque) lectio habetur in Ascens est esse probabilius propter illud 1511. 1522., tum in Ald. 1519., potest, quod sequitur (eadem rarara postea, tamen est in Sturm. tione at nulla auctoritate a Lam-1544. — Ven. 1472. 1480. 1499. bino et Schützio in possit mutaac periculorum; quod ita Graetum) ; Maduigius ad III. de Fin. uio, Garatonio, Orellio (1.) pla¬ 17, 58. non solum iudicio suo, cuit, ut simul v. litium delencerte grauissimo, comprobauit, dum esse censerent. Contra Klouerum etiam aliis exemplis notae tzius (Praef. p. XXXI.) profitetur, st (h. e. est) in v. sit corruptae nullo dubio praefixam se retinecollectis ualide confirmauit. Conf. re, quam sanam iam iudicat Or. inf. ad c. 36, 104. vs. offend. sit. 2. — Parum mihi exploratum est.

502 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 26. p. 428. v. 26. auct, harum rerum auct, rerum: Pm. T. Ap, q. Ma. 27. a iure iure : Omnes. 29. §. 75. saepta scripta: Pm. T (pr. m.). sed etiam Omnes. 213) 30. dimittitur dimittetur: Omnes (T. et Aq. pr. m.). — amittetur: Aq (sec. m.). 3.) Cap. 27. 32. nos non obtinebimus non obtinemus: Pk. nos non obtinemus: T'(sec. m.). Mb. — nos non obtineamus: Pe, m. T (pr. m.). Ap, q. 315) Ma. 33 ui armatis ut armatis: Pm. T. Ap, q. Ma, b. deiectum — hominibus Desunt in Ma. ita ferret ita feret: Pm. Mb. — ita fert: Pe. p. 429. v. 1. ita terre : T. Ap (ae), q. Ma. 3. §. 76. bona, fortunae bonae fortunae: Ap. 16) possessionesque Sic omnes. reuocabuntur reuocantur: Omnes. 317) 313) Solus Erf.: uerum etiam, uelut Leclercius et Osiander maquod Klotz, et Or. 2. primi rele confuderunt. Wolffius ambiguo cepere. tutus. 314) Ex Oxx. notatur: dimit-316) Primi Klotz. (conf. Praef. tatur. — Erf. cum nostris: dip. XXXI. seq.) et Or. 2. ex Erf mittetur; et ita Edd. Ven. 1472. addiderunt v. omnium, nec du¬ 1480. 1499. Hoc Klotz, recepit, bito, quin egregia sit ea lectio Or. 2. non item, quem sequor. emendatioque ac perutilis. Conf. 315) Rumpf. I. I. p. 12. seq., inf. c. 28, 81., sup. c. 13, 38, et quo contextum h. §phi inde a quodammodo c. 14, 40. principio capitis aduersus Tisli¬ 317) Etiam Erf. et Ox. p. (fornum aliosque tueretur, uerissi tasse plures Oxx.) et Edd. meae me exposuit sententiam, quam noante Aldum 1519. stris diebus interpretes quidam,

503 in oratione pro A. Caecina. Cap. 27. constituetur constitueretur: Pm. T. Ap, q. Ma, b. p. 129. v. 4. praescribetur praescribere: Ap. Mb. — perscribere: Pm. T. Aq. Ma. contendes contendas: Pk. 6. deieceris delegeris: Pe, m. T. Ap, q. Ma. 313) in pr. restituas in pr. restituatur: Pk. — in pr. restituat: Pm. T. Ap, q. Ma. 319) cum armata cur armata: Pm. 8.9. restitues: tum ius et aequum uos statuetis esse uim in caede solum esse non etiam in animo et libidine; nisi cruor restituis tu res si equos uestes si uim non in caede solum sed uersantibus omnibus paene Codd., 318) Itidem Erf. et 6. Oxx. et mutarent (conf. h. sup. ad c. 17, Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. et 49. p. 477. not. 202. Adde ex aliae Vett. apud Beckium. Sed or. pro Quinctio c. 19, 62. c. 29, deieceris ante lunt. 1515., quam 90., h. sup. p. 242. et. p. 267.), primam dicunt, habet Ascens. eos h. l. tam tenaces illius uerbi 1511. — Quid ergo est? lectiofuisse. Caeterum in scripturae nem illam olim abiectam, etiam illo genere antiquo quanta est nuper ab Orellio et Klotzio repusimilitudo inter litteras I et L diatam, resuscitauerat Graeuius, (conf. Garaton. ad h. l.), tantam atque Garatonio et Beckio adiuinuenies etiam inter C et G; mouantibus intentissime defenderat. do inspicias Alphabeta a Maio Mihi autem neque fidem faciunt proposita in Fragm. or. in Cloexempla, praesertim quod e Cidium et Curionem etc. Mediolani cerone petitur (in Vatin. c. 14, 1814. 8. — Eadem quaestio reubi 34. conf. Orell.), neque incurrit inf. c. 30, 87. Conf. ad c. telligo, cur v. deiicere, propri¬ 28, 79. not. 338. um et quasi legitimum, certe in 319) Erf. duce vv. in praediinterdicto interpretando imprimis um primi Klotz, et Or. 2. ante v. necessarium, quo per totam oradeieceris transposuerunt, ut cum tionem usus est, repente orator v. ingressum coniungerentur: hic primum fastidierit (conf. Or. si non necessaria, at ualde proin 1. nota). Deinde mirum sane, babili ratione. Conf. Klotz, in qui sine ulla religione in or. pro Praef. p. XXXII. Quinctio v. legi in ieci etc. ter, ad¬

504 Cap. 11. De uarietate lectionis Cap. 27. p. 429. v. 8.9. etiam in animo libidinis nisi cruor: Omnes. (In Pe: aequos et incedae.) 320) iniuria eum dici deiectum esse, q. proh, sit; nisi 10.11. ex e. lo., ubi uest. impresserit iniuriarum delictum esse q. proh. est libidinis nisi ex e. lo. ubi uest. ita presserit: Pk. — iniuris delictum esse q. proh, sit libidinis nisi ex e. lo, ubi uest. ira presserit: Reliqui, nisi quod in Pe. et Mb. habetur ita pro ira. 321) 12. §. 77. Juris igitur retineri sententiam iuris retinet sententiam: Omnes, tantum Ag.: retinere. 322) et aequitatem et equitatis: Mb. oportere; an uerbo ac littera oportere libidinis 12.13. uerbo ac littera: Omnes (in T. pr. m. fuerat: oportet.). 323) utrum utilius esse uideatur ne uiliores esse uideatur: Pe (deinde sec. m. uideantur.). — et uiliores esse uideantur: Reliqui, nisi quod in Ma. deest v. esse. 324 320 — 24) Vulgarem illam Codd sententiae magis quam uerbis Tullectionem habent etiam Edd. Ven. lii extricandis inseruiant. Quas 1472. 1480. 1499. (modo deest v. h. I. enarrare omnes longum et esse post delictum, et in prioriinutile est, quum praesertim cuibus est ane uil. e. uideatur », in uis praesto sint Garatonius, Betertia ene uil e. uideantur »). ckius, Orellius, qui de ea re con¬ Item Ascens. 1511. (at ita pro sulantur. (Adde quod Rau. I. I. ira). Neque aliter Cod. Erf. (nisi Lib. I. p. 71. habet: « Haud scio quod impresserit pro ira presse¬ « an etiam melius legatur: an ad rit); et simillima est, quam Beck. « verbum ac literam ius omne torexhibuit, uarietas. Coniecturae, « queri. »). Sed iuuat recentissimas quae in Edd. (inde a lunt, 1515.) coniecturas duas, pristinae totius comparent, prius in singula uerloci scripturae resuscitandae aeba sunt directae, mox tales, ut que destinatas, integras exhibere.

505 in oratione pro A. Caecina. adest is adest: Mb. — abest is: Ma. quod et ipse quod ipse : Pk. — quo et ipse : Pm. Ap. Ma, b. praesentis praesenti: Omnes. auctoritati auctoritate: Pk. Mb. non oportere non oporteret: Pe (pr. m.). non oportet : Reliqui excepto Aq. 325) non uereor uereor: Omnes. Nimirum sic edidit Klotzius: stu « deici neminem posse ; iuris, re¬ «igitur, si aequom est esse vim « tineri sententiam et aequitatem « non in caede solum, sed etiam « plurumum ualere oportere, lu¬ « in animo, ibi dicis, nisi cruor « bidinis, uerbo ac littera ius om¬ «'appareat, vim non esse factam, «ne torqueri. Uos statuite, recu¬ «si verum est deiectum esse, qui « peratores, utra utilior esse ui¬ « deatur. » « prohibitus sit, ibi dicis, nisi 325) Nominatim Codex nullus « ex eo loco, ubi vestigium im¬ « presserit, deiici neminem posse. affertur, ubi v. Non inueniatur, « §. 77. si iuris retinere sentennec credendum est Lallemando « tiam et aequitatem plurumum adnotanti : « . . . particulam ne¬ « valere oportet, ibi dicis verbo « gantem . . . seruant codices no¬ « ac littera ius omne torqueri. « stri. » In Edd. non comparet an¬ « vos statuite, recuperatores, utra te lunt. 1537. et Camer. 1540.; ab¬ « verior res esse videatur. » — est etiam a R. Steph. 1543., Lamb. Quo de commento sententiam nuetc 1566.. Sed recentiores supper tulit Maduigius in Praef. ad plendum censuerunt plerique, Ed. librorum de Fin. p. XLVIII. ueluti Graeu., Lallemand., Garaseq., haud iniquam, mea quiton., Beck., Schütz., Wolff., Ledem opinione, ut qui nouam siclerc., Klotz. — Interrogatio, cumul hanc coniecturam, quam neius ope Or. 2. more suo rem exscio ingeniosiorem dicam an elepedire studet, propter sententiam, gantiorem, in medium protulerit: quae sequitur (Quapropter rel.), « luris haec uox est, esse uim uel maxime hic displicet. Illud « non in caede solum, sed etiam omnino reiiciendum uidetur, quod «in animo, lubidinis, nisi cruor refert amicum quendam sibi sug¬ « adpareat, uim non esse factam; gerere, sine interrogatione ita ex¬ «iuris, deiectum esse, qui prohiplicantem: « Veretur, ut astute «bitus sit, lubidinis, nisi ex eo « dicit, ne nimia et prorsus in¬ « credibilia dicat, praesertim apud « loco, ubi uestigium inpresserit, Cap. 27. p 429. v. 15 17. 18 p. 439. v. 1. 2.

