345 §. 4. Caecina possederit necne. dico, defendere hoc oratorem, Caesenniam ipsum fundum si non ex empto, at propter usumfructum tamen possedisse; neque de alia re ulla illum cogitare. Hoc quum sit perspicuum, sequitur ut uideamus, reuera Caesennia propter usumfructum possidere fundum potuerit necne. Ac potuit, opinor, propterea quod communi iure a maioribus tradito obtinuisse hac aetate uidetur, ut quauis re qui uteretur frueretur, is possidere eam rem existimaretur. Etenim, ut argumenta mea aperiam, orator non solum ipse dicit, Caesenniam fundum ita possedisse, uerum etiam iterum affirmat, aduersarium tam possessionem Caesenniae quam ipsam illam possessionis caussam, quae in usufructu fuerit, ultro agnoscere. Quod si aut rei gestae aut iuris ratione falsum fuisset, uix credibile est, Ciceronem hoc ita prolaturum fuisse 5). Deinde quod in c. 32., modo antea allato *), tentat Tullius docere, ita fundum possedisse Caecinam, ut per eundem colonum ueluti continuauerit Caesenniae possessionem, nimis hercle ieiunum, improbabile ac calumniosum est argumentum, si ponas, Caesenniae possessionem peculiari quodam genere, ususfructus maxime proprio et alienissimo Caecinae persona, fuisse; denique Caesenniam non fundum possedisse, sed ususfructus, h. e. iuris quasi possessionem habuisse. Contra si uerum est, Caesenniam fundum 5) De discrimine ac modo faldo uide quae monui supra p. 105. laciarum ab oratoribus obseruan-6) p. 342. not. 1. An Caesennia possederit.

An Caesennia possederit. 346 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. ipsum possedisse, eoque quum adhibueris, quod nullam habet dubitationem, animo tantum suo, coloni corpore eam possedisse, animum illum possidendi e locatione ortum, locationis uero ius et uinculum qualecunque a muliere, quum moreretur, ad Caecinam heredem transiisse; colonum denique etiam mortua Caesennia aliquamdiu corpore suo fundum tenuisse: tunc argumentum illud aliquid si non ueri et ad probandum idonei, at ad dicendum tamen uerisimile ac tolerabile nanciscitur. Ad haec autem caussae propositae indicia et uestigia quum adhibeo quae de illius iuris origine ac progressu siue comperta habemus siue coniectura assequi possumus, etiam magis adducor ut credam, iuris istam quasi possessionem, quam lulianus, Gaius caeterique deinceps lurisconsulti usufructuario tribuunt, hac Ciceronis aetate non modo distincta notione uel nomine, sed ne certa quidem firmaue ratione excogitatam, constitutam aut a corporis possessione separatam seiunctamque fuisse. Quid enim ? Si uerisimile est, ut esse puto, uniuersum possessionis possessoriorumque interdictorum ius propter agri publici possessiones conditum atque inde ad priuatas possessiones propagatum translatumque esse ?); nonne inter usufructuarium agrique publici possessorem in eo, quod utriusque iure continetur, tanta intercedit similitudo *), ut nihil magis olim 7) Vide Sauinium l. I. §. 12. a. solita, lex Thoria multis locis p. 215. seqq. planum facit, ueluti cap. 2. p. 8) Possidere et uti frui quam 147. (Rudorff. I. l.) c. 16. p. 160. intime antiquitus coniungi sint seq., c. 18. p. 165., c. 24. p.

347 §. 4. Caecina possederit necne. in promptu fuerit quam quae ob tuendam defenden- An Caesennia possedamque illam possessionem comparata essent inter- derit dicta, ea ad usumfructum transferre. Quae interdicta, quum possessioni retinendae recuperandaeue essent destinata, ac propterea possessionis siue praesentis siue praeteritae condicione etiam suspensa; quid mirum, utentem fruentem, ex quo primum aequum et utile uisum est, interdicta ei accommodari, etiam possidere rem esse uisum? Nec credibile est, priscis illis temporibus subtiliorem eam distinctionem inter corporis possessionem et iuris quasi possessionem hoc loco promptam iam paratamque fuisse. Etenim si fuisset, uix intelligeretur, cur usufructuario eadem prorsus ac corporis possessori interdicta de ui, Uti possidetis etc. tribuissent ?), quum ad tuenda itinerum, aquarum eiusque generis iura, quae qui exercebat, manifestam semper cum corporis possessore diuersitatem habuit 10), ab antiquissimis temporibus propria suisque formulis discreta interdicta proponerent 11). In summa, hoc ius tali uidetur principio progressuque fuisse: Qui utebatur fruebatur, ei, si ui deiectus esset, 11) Sauinius I. I. §. 46. p. 586. 171., c. 39. p. 185., c. 45. p. 189. et rel. seqq. — L. 1. pr. L. 3. §. 11. et 9) Sauinius I. I. §. 45. p. 580. passim De itin, act. q. pri. L. 1. seqq. — L. 3. §§. 13 — 17. De pr. §§. 29. 38. et passim De aqua ui. L. 4. Uti possidetis. Vatic. quot. et aest. L. 1. pr. De riuis. Fragm. §. 90. L. 1. pr. §. 6. De fonte. L. 1. pr. 10) Sauinius I. I. §. 46. p. 587. §§. 1. 15. De cloacis. Conf. L. 1. 589. Conf. §. 45. p. 576. pr. Uti possidetis.

An Caesennia possederit. 348 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. statim a principio interdicta, quibus in possessionem restitueretur, competere putabantur. Simul perspectum est aut breui postea, etiam ei, cuius detracto usufructu ipsa res esset, aliquando de ui interdicta et necessaria et utilia esse. Tunc uterque possidere dicebatur, tam dominus quam usufructuarius. Neque umquam postea hoc ius, si uim et effectum spectas, mutatum est. Ratio autem iuris ac ueluti forma, quum praesertim ad alias quoque iuris partes possessio ualeret, ac propterea generalem possessionis rationem disciplinamque construere periti et excolere coepissent, sic paullatim hoc quoque loco correcta est: Primo inelegans uisum est, eandem rem a pluribus simul in solidum possideri, praesertim ex iusta caussa ab utroque 12). Itaque negare coeperunt, qui uteretur frueretur, eum rem ipsam uere possidere, dominum ita statuerunt possidere, ut fructuarium tamen 12) L. 3. §. 5. De A. v. A. P. « sideat; quod est uerius : non (Paullus) «. . . plures eandem « magis enim eadem possessio «rem in solidum possidere non « apud duos esse potest, quam « ut tu stare uidearis in eo loco, « possunt: contra naturam quip¬ «pe est, ut, cum ego aliquid « in quo ego sto; uel in quo ego « sedeo, tu sedere uidearis. » « teneam, tu quoque id tenere «uidearis. Sabinus tamen scripr [L. 19.]. De precario. (Julianus) « Duo in solidum precario habere «bit, eum, qui precario dederit, « non magis possunt, quam duo in « et ipsum possidere et eum, qui « solidum ui possidere aut clam : « precario acceperit. Idem Tre¬ « batius probabat existimans, pos¬ « nam neque iustae neque iniu¬ « se alium iuste alium iniuste pos¬ «stae possessiones duae concur¬ « sidere ; duos iniuste uel duos « rere possunt. » Conf. L. 15. §. 4. «iuste non posse. Quem Labeo eod. L. 3. pr. Uti possidetis. L. 5. « reprehendit, quoniam in summa §. 15. Commodati. — Sauinius « possessionis non multum inter¬ I. I. §. 11. p. 183. seqq. « est, iuste quis an iniuste pos¬

§. 4. Caecina possederit necne. 349 quasi possidere eandem rem, ne interdictis frustrare- An Caesennia possederit. tur, concederent. 13). Postea autem, aucta ad indagandam eiusmodi rerum id naturam ingenii subtilitate, ita haec enucleauerunt, ut possidere quidem utrumque statuerent, sed diuersas plane res possidere; rem ipsam alterum corpusque, alterum ius illud utendi fruendi, rem incorporalem, cujus uera quidem possessio nulla esset, at quasi possessio tamen, ad interdicta utilis, ad reliquas res, quae ueram rei possessionem requirerent, inefficax atque innoxia 12). Haec si uera sunt, facilius etiam intelligentur quae de famosa illa possessione plurium in solidum pluribus Digestorum fragmentis e medio potissimum, quod demonstraui, tempore ad nos peruenerunt 15 13) Eius rationis etiam ad Ulin solidum possidere statuissent, quominus usucapio eius interpianum usque in consuetudine loquendi uestigia sunt seruata, rumperetur; postea negarunt quiueluti in L. 3. §. 17. Unde ui. dem possidere, uerumtamen usucapioni continuandae sic consu « Qui ususfructus nomine qualiter « qualiter fuit in possessione (scil. luerunt, ut recepta possessione fundi), «'utetur hoc interdicto. » accedere ei dicerent possessionem Conf. L. 27. De donationibus. eius, qui precario possederat. — Eadem fortasse etiam origo fuit L. 15. §. 4. De precario. L. 13. eius, quod naturaliter possidere §. 7. De A. v. A. P. — Conf. L. 1. fructuarius deinceps dictus est. §. 15. L. 36. eod. Conf. loca supra allata p. 343. 14) Vide loca supra collecta p. not. 2. — Nec rara sunt in aliis 343. not. 2. Adde L. 1. §. 8. juris partibus, quinetiam in ea-Quod legatorum. L. 4. §. 27. De dem possessionis materia, similia usurp. L. 23. §. 2. Ex qui. cau. mai. — De seruitutibus conf. L. 7. eiusmodi progressionis exempla. Quale est quod Sauinius (l. I. p. De itin. act. q. pri. L. 2. Comm. 197. seq.) exposuit de eo, qui praed. L. 3. §. 2. De precario. — rem precario dedit ; quem quum Sauinius I. I. §. 12. p. 209. seqq. 15) Vide supra p. 348, not. 12. prius una cum eo, qui accepit,

An Caesennia possederit. An possessio in heredem translata sit. 350 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Ne plura. Satis mihi uideor docuisse, fundum, quo de agitur, Caesenniam possedisse, si non ex empto, at propter usumfructum tamen, testamento uiri sibi legatum. Verum enimuero possederit Caesennia, caussane haec idonea est, cur Ciceroni credamus, etiam Caecinam heredem possedisse? num uera quoque est rationis illa conclusio, quam speciem quandam ueri praebere supra 16) ostendimus? Non opinor. Etenim hic superuenit quod Paullus habet in libro XV. ad Sabinum 17). « Quod per colonum possideo, heres meus, nisi « ipse nactus possessionem, non poterit possidere : « retinere enim animo possessionem possumus, apisci « non possumus. Et de toto genere possessionis lauolenus libro I. Epistolarum 18). « Cum heredes instituti sumus, adita hereditate om- « nia quidem iura ad nos transeunt: possessio tamen, « nisi naturaliter comprehensa, ad nos non pertinet." Item Ulpianus libro XXXVIII. ad Edictum 12). « Scaeuola ait, possessionis furtum fieri; denique «si nullus sit possessor furtum negat fieri. Id¬ « circo autem hereditati furtum non fieri, quia pos¬ «sessionem hereditas non habet, quae facti est et mento. — Conf. L. 1. §§. 16—18. 16) p. 346. 17) L. 30. §. 5. De A. v. A. P. L. 21. pr. L. 38. §. 2. De A. v. 18) L. 23. pr. De A. v. A. P. A. P. — Sauinius I. I. §. 28. p. 376. 19) L. 1. §. 15. Si is qui testa¬

351 §. 4. Caecina possederit necne. «animi. Sed nec heredis est possessio, antequam An possessio in heredem translata sit « possideat 20), quia hereditas in eum id tantum « transfundit, quod est hereditatis; non autem fuit « possessio hereditatis. Nec puto, diuerso iure Ciceronis aetatem in ea re usam esse. Nam in agro quidem publico possidendo, tametsi, quod iuris esset, ad heredem etiam ante haec tempora transmitteretur, plane idem tamen obtinuisse, nuper Rudorffius, antiquorum iuris Romani documentorum restaurator meritissimus, docuit 21); qui quam uerissime hoc loco agri publici priuatarumque rerum possessionem sententia sua exaequauerit, ualidissimum est argumentum, ut in uno consistam, omnis illa pro herede usucapionis ratio ac progressio 22), quam nemo, 20) Non est nouum, possidere « nam rem se possidere, usucaaliquando tantundem ualere ac «piat: uelut si rem hereditapossessionem apprehendere; quae «riam, cuius possessionem heres uerbi significatio, quamuis in Le¬ « nondum nactus est, aliquis posxicis non soleat distingui, multis «sederit . . . §. 54. Quare autem tamen exemplis declaratur. Qua¬ « etiam hoc casu soli rerum annua lia qui Digesta fastidierit (ubi « constituta sit usucapio, illa rauide ex uno titulo L. 1. §§. 11. «tio est, quod olim rerum he¬ 19. L. 14. §. 1. L. 18. pr. De A. « reditariarum possessione uelut v. A. P.), inueniet etiam apud c ipsae hereditates usucapi cre¬ Ciceronem, ueluti de Officiis II, « debantur, scilicet anno : . . . 23, 81. in Verrem III, 68, 158. — « et quamuis postea creditum sit, Conf. Senecae Ep. 94. « ipsas hereditates usucapi non 21) Ad legem Thoriam agra¬ « posse, tamen in omnibus rebus riam, in Zeitschrift f. gesch. R. « hereditariis . . . annua usucapio W. Tom. X. p. 61. — O. et M. « remansit. » Conf. ibid. III, 201. Minuciorum sententia inter Ge¬ « . . . interdum rem alienam ocnuates et Viturios dicta. Berolini « cupare et usucapère concessum 1842. 4. p. 11. «'est, nec creditur furtum fieri, 22) Gai. II, 52. «Rursus ex con¬ « uelut res hereditarias, quarum « trario accidit, ut, qui sciat alie¬ « non prius nactus possessionem

An possessio in heredem translata sit. An Caecina apprehenderit possessionem. 352 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. opinor, facile intellecturus est, si id animo praeceperit, possessionem heredi perinde ac quae iuris essent, ipsa hereditate nullo suo facto accreuisse. Perspicuum igitur est, hoc nihil esse quod Cicero tentat dicere, propter Caesenniae usumfructum etiam Caecinam uideri possedisse. Neque id oratorem fefellit, quem neque ignorasse neque spreuisse illam iuris possessionisque rationem uerissime Cras inde collegisse uidetur 23), quod statim ille ab hoc argumento ad corporalem possessionis apprehensionem, quam ab ipso Caecina factam esse dicit, transiisset. Quippe sic Tullius pergit dicere: « Deinde ipse Caecina, quum circuiret praedia, ue¬ «nit in istum fundum ; rationes a colono accepit. « Sunt in eam rem testimonia » 24). In eo uero nimis credulus, ut opinor, Cras fuit, quod ueram fundi apprehensionem hisce uerbis ab oratore enunciatam, quinetiam testibus planam factam esse sibi persuasit; ac multo potior mihi est Sauinii « necessarius heres esset « rel. « hereditatem negant usucapi pos¬ (Adiicitur « necessarius » propter «se, sed ea, quae in hereditate illud, quod Hadrianus nouaue¬ « sunt: tamquam quidquam aliud rat, ipso Gaio teste II, 57. 58.) « sit hereditas quam ea quae in Quando pro hereditatibus singu¬ « hereditate sunt.» Plin. Ep. V, 1. lae res hereditariae usucapi coe¬ « Scis . . . iam biennium transisse c omniaque me usucepisse. » perint, de ea re uidesis Cic. ad Att. I, 5, 6. « De Tadiana re . . . Walter Gesch. d. R. R. III, 21. «nihil esse iam, quod laborarep. 695. «tur, quoniam hereditas usul 23). I. p. 32. « capta esset.» Rursus Sen, de 24) Continuantur haec uerba Benef. VI, 5. « Jurisconsultorum illis, quae e c. 32. exhibui supra «'istae acutae ineptiae sunt, qui p. 342. not. 1.

353 §. 4. Caecina possederit necne. sententia existimantis, de praeterito solum tempore ac de Caesenniae locatione Caecinam cum colono, quid alteri ab altero deberetur, quum primum illa mortua esset, transegisse. Quod si etiam de futuro contraxisset, atque ita cum colono tunc egisset, ut deinceps siue pro se uno siue pro heredibus in commune is coleret possideretque ; profecto et diuersis et longe pluribus uerbis eam rem orator expositurus erat. Caeteroquin neminem fugere debet, ipsum oratorem nihil aliud ostendere, nisi paullo post Caesenniae mortem in fundum uenisse Caecinam, rationesque a colono accepisse ; illud uero neque hoc neque alio loco umquam enunciare, quo tempore Caecina deiectus sit, non modo tenuisse colonum eius nomine fundum, uerum etiam omnino tunc in fundo fuisse. Qui colonus quid illo die egerit passusue sit, tam in caussae narratione quam in reliqua oratione ne uerbo quidem commemoratur. Enimuero ea res, tametsi in coniectura posita sit tota, tamen breui mihi attingenda est. Fac igitur, colonum illum tunc in fundo fuisse. Colonus. Quid dicemus? Eiectum ab Aebutio fuisse, prohibito Caecina ne intraret? Non credo: cur enim Cicero hoc tacuisset? cur testem eum non produxisset? At enim heredum communi nomine, Caecinae, Fulcinii liberti, Aebutii 23), in possessione colonus quum esset, in ea possessione consilioque possidendi consistere eum ac durare Aebutius passus est. Nihil profecto minus: nam sic ne deiectus quidem Caecina fuisset 25) Vide c. 6. extr. Semestria, Lib. II. 23 An Caecina apprehenderit possessionem.

Denunciatio Aebutii. 354 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Possessionis nec possidere desiisset 26). Quid igitur est? Nempe apprehensio. Colonus. aut eadem ui iisdemque armis, quibus Caecinam prohibuit a fundo Aebutius, colonum, manentem quidem in fundo, ditioni suae uoluntatique subiecit, atque effecit, ut suo Aebutii unius nomine in possessione esset 27) ; aut idem hoc ut ultro etiam uellet, colonum sibi conciliauit. Quorum neutrum mihi ualde uidetur probabile: nam si ui subactus esset colonus, nullo dubio in hac lite a Caecina staret, grauissimumque ei tam possessionis quam deiectionis testimonium praebuisset; contra si conciliatus, caussam non uideo, quin Aebutio argumenti testimoniique, Caecinae uero querimoniae materiam suppeditasset. Denique omnis ea ratio suadere uidetur, ut aliquem dubitationi locum relinquamus, num fortasse colonus iste iam ante deiectionis diem e fundo discesserit. Quod tamen utcumque se habet, de eo certe constat, quod e Sauinio retulimus, caussam nullam esse, cur Ciceront credamus, Caecinam fundi possessionem apprehendisse, uel adeo argumentum inde petamus, quo efficiatur, etiam deiectionis tempore ex illa apprehensione Caecinam fundum possedisse. Sequitur aliud argumentum, quo Cicero possedisse Caecinam docere se simulat. Nam sic ait : « Postea cur, Aebuti, de isto potius fundo quam « de alio, si quem habes, Caecinae denunciabas, asi Caecina non possidebat? » 28) 26) L. 1. §. 45. Unde ui. (de 27) L. 1. §. 46. eod. (uide quo loco uide supra p. 318. supra ibid.) not. 45) Conf. §. 24. ibid. (uerba 28) cap. 32. Conf. c. 7., uerhabes supra p. 318. not. 46.) bis supra allatis p. 278.

355 §. 4. Caecina possederit necne. Quid est hoc? Inuictum Cras iudicat argumentum Denunciatio Aebutii. esse, possedisse Caecinam: nam DENUNCIARE esse litem et iudicium ostentare nisi petitioni satisfiat, PETERE autem eius esse qui non possideat 29). Ipse Hotomanus, acer alias et acutus Tullianae defensionis oppugnator, haeret gradumque refert, atque illud argumentum, quemadmodum uere Cras obseruauit, eludit magis quam refellit dicendo, recte quidem et probabiliter oratorem conclusisse, Aebutium, quia denunciauerit, confessum esse de Caecinae possessione; at eiusmodi siue confessione siue denunciatione non amitti ius possessionis, haud magis quam actione 30) edita Quid multa? Mihi isto Tullii argumento nihil inanius neque infirmius esse uidetur. Quippe denunciare non modo proprium esse eorum, qui rem a possidente petituri sint, sed etiam ualde iis usitatum, mediusfidius nescio ubi Viri docti illi legerint. Sic potius obseruatio mea fert ut existimem: Denunciandi occasio multiplex totidemque caussae quot genera rerum, quas scire alter alterum uelle potuerit. Hoc autem in quotidianis negotiis, ubi ius ciuile spectant, homines suae magis quam alienae utilitatis caussa uelle solent; nam in multis iuris caussarumque figuris alteri prodest, alterum scire aliquid aut sciuisse, deteriorque est condicio eius qui sciuit quam qui ignorauit. Itaque, ut allatis aliquot exemplis res planior fiat, inuenimus, eum, qui opus in solo facturus est, uicino 29) l. I. p. 32. §. 4. Conf. Klotz. 30) Vide Hotomani adnotatioad c. 7. p. 482. et in Argumento p. 9. nem ad dd. cap. 7. et 32.

Denunciatio Aebutii. 356 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. denunciare, ne clam fecisse dicatur 31); contra si quis prohibere uult opus aliquod ne fiat, nonnunquam denunciat facturo, quomagis, si nihilominus fecerit, ui fecisse uideatur 32). Qui ita heres scriptus est, Si dotem, quam ei promisi, neque petierit neque exegerit, coheredi denunciat, paratum se accepto facere dotem, uel cauere; quo condicio aut impleatur aut appareat per coheredem stetisse, quominus impleretur 33). Quodsi uinum ita uenierit, ut dies ad metiendum praestitueretur, nec intra diem admensum sit, uenditor emptori, ut aut tollat uinum, aut sciat futurum, ut uinum effunderetur, denunciabit; quo magis, si diutius emptor ludificauerit, effundere sibi liceat, neque malitiose nimioue emptoris detrimento sibi consuluisse uideatur 33). Dicitur porro dominus, qui institorem habet, cuidam denunciare, ne seruo a se praeposito credat; quomagis ille, comperta domini uoluntate, institoriae actionis caussam beneficiumque amittat 33). Qui pecuniam pro alio constituerat, ei aliquando, ne soluat, denunciatum est, quominus pecunia inuito debitore soluta mandati negotiorumue gestorum agi posset 36). Heredi, qui non retenta quarta per errorem totam hereditatem restituerat, Aristo suasit, ut debitoribus denunciaret, ne fideicommissario soluerent; quo facto si nihilominus soluerint, indigni a Praetore iudicabuntur, quibus, here¬ 34) L. 1. §. 3. De peric. et 31) L. 3. §. 7. L. 5. pr. §§. 1—4. L. fi. §. ult. Quod ui aut comm. r. uend. 35) L. 17. §. 4. De instit. act. clam. 32) L. 5. §. 7. eod. 36) L. 27. De constit. pecun. 33) L. 7. De C. et D.

357 §. 4. Caecina possederit necne. 37). Denunciatio de postea agente, denegata actione subueniretur Aebutii. Si cui permisi, ut, quod mihi debet, alii solueret, possum eidem denunciare, ne soluat, quominus, si postea soluerit, uoluntatis meae habeat defensionem 38). Emptor rei, cuius controuersia mouetur, uenditori denunciare solet, ut in lite adesse sibi possit, neue postea re euicta, quum ex empto uel ex stipulatu conueniretur, obiiciat, parum instructum emptorem aut negligentem ad defendendum fuisse 22). Tutore rem pupilli uendente mater emptoribus, ne emant, denunciat, quo postea pupillus, quum a Praetore postulabitur, ut in integrum restituatur, aequiore iure utatur aduersus eos, qui admoniti ad emendum accesserint *). Denique fisci nomine hereditatem petitum iri possessori solet denunciari, quo citius usuras debere incipiat, ad caeterasque res malae fidei possessoris iure censeri 11). Adiice nunc ex ipso Tullio nostro, quod Alfenus, quum bona Quinctii Naeuius a Praetore iussus possidere coepisset, denunciauit, se procuratorem esse paratumque ad defendendum Quinctium; quomagis appareret, temere Naeuium nulloque iure Praetorem de possidendis Quinctii bonis adiisse 12). Sed satis superque exemplorum. Quippe infinitum est, eiusmodi denunciationes, non modo quae in quotidiana hominum conuersatione, uerum etiam quae cum certo quodam iuris consilio uel effectu commemoran¬ 37) L. 21. in fil. Ad SC. Trebel¬ Conf. L. 10. §. 3. Quae in frau. lianum. cred. 38) L. 106. De solutionibus. 41) L. 10. §§. 6. 11. De hered. 39) L. 53. §. 1. De euictionibus. pet. 40) L. 47. pr. De minoribus. 42) pro Quinctio c. 6. 21.

Denunciatio Aebutii. 358 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. 47 tur *), singillatim enumerare. Illud uero assecutus esse mihi uideor, ut facili negotio quiuis intelligat, quam uehementer errauerint, qui e mera denunciandi hac mentione, quae in dicto orationis loco habetur statim confecerunt, litem Aebutium illaturum Caecinae, quinetiam ipsum fundum Fulcinianum ab eo uindicaturum fuisse, de eoque proposito ut certiorem faceret Caecinam, denunciasse, fundum suum esse seque sibi emisse 4) ). Quae quum ita sint, expeditum profecto fuerit negare quidquam a Tullio esse propositum, unde appareret, talem fuisse istam denunciationem, ut, nisi Caecina possedisset, ita fieri non potuisset; idcirco Bethmann-Hollweg Civ. Proc. §. 43) Vide Brissonium s. v. De-Nec dubito, 21. p. 247. seq. — nunciare et Denunciatio. Zimquin peculiaris hicce denunciamern l. I. Tom. III. p. 354. not. tionum usus ex communi illo con¬ Multo autem saepius res 1. — suetoque more denunciandi quicoccurrit quam uerbum ac nomen, quid commodum uideretur, orinec quemquam praeterire debet, ginem duxerit. Conf. L. 7. De huic denunciandi mori perquam inoff. test. L. 20. §§. 6. 11. De affine esse omne illud testationum hered. pet. Zimmern 1. 1. — Singenus, quarum ubique frequentissima mentio est. gularem autem illam denunciandi speciem qui alienissimam quidem 44) Minime me fugit, postea a caussa, in qua disputatio nostra denunciandi hunc actum inter uersatur, esse iudicauerunt, ut caetera etiam ad praeparandas est, at eodem spiritu de hac Aecuiusuis generis lites usurpari butii denunciatione istam, quam coepisse, ad eamque rem partim in contextu reprehendi, opiniomoribus, partim lege, seu quod nem professi sunt, foedissime legis uim obtinuit, in iudiciorum secum ipsi pugnare uidentur, uerordinem transiisse, ac deinceps boque distinguere, quae re et ueuadimoniis certa quadam ratione ritate pessime confundunt. Conf. coniunctum et quasi substitutum Klotzium ad d. cap. T., et Reifuisse. Aurelius Victor in uita nium R. Pr. R. p. 467. Marci c. 16. Zimmern l. I. p. 354.

359 §. 4. Caecina possederit necne. ad probandam Caecinae possessionem infirmum nuga- Denunciatio Aebutii. toriumque hoc argumentum uideri. Sed paullo ulterius procedere lubet. Sunt enim, nisi omnis ratio me fallit, uestigia quaedam, quibus ipsam, quae Aebutio fuit, denunciandi caussam indagare ac persequi possimus. Etenim pro concesso probatoque, opinor, erit, quod supra docuimus, Caecinam antea familiae herciscundae arbitrium Aebutio edidisse *). Quid ergo est? In hoc iudicio magnopere refert scire, hereditarius sit ille fundus an Aebutii priuatus, quinetiam sitne de ea re controuersia aliqua an nulla. Ecce quod Pomponius habet libro XIII. ad Sabinum *), «Si quid contendis ex hereditate mihi tecum com¬ « mune esse, quod ego ex alia caussa meum pro¬ « prium esse dico, id in familiae herciscundae iudi¬ « cium non uenit: ac secundum illum Paullus libro XXIII. ad Edictum: *) « Quod pro emptore uel pro donato, puta, coheres « possidet, in familiae herciscundae iudicium uenire « negat Pomponius. Haec autem ut recte intelligantur, illud addendum puto, plurimum in ea re etiam hoc referre, uter litigatorum rem, de qua controuersia est, possideat. Nam sicuti supra apparuit, in hereditatis controuersia recte eum, qui heredem se dicit, negante aduersario, familiae herciscundae experiri, si partem suam possideat, 47) L. 25. §. 7. eod. 45) §. 1. p. 280. seqq. 46) L. 45. pr. Fam. hercisc.

Denunciatio Aebutii. 360 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. contra, si non possideat, hereditatem prius petere debere *) ; sic persuasum mihi est, singularem quoque rem, de qua, communis sit an alterius propria, ambigitur, tam in familiae herciscundae quam in communi diuidundo iudicium uenire, dummodo is, qui hereditariam aliaue ratione communem esse contendit, partem suam possideat; quum non possidet, tum demum non uenire, sed in rem actione prius peti oportere. Cuius diuersitatis tametsi in hoc iure aeque certum auctorem atque in illa hereditatis controuersia Gaius extitit *), nullum habemus, uidetur tamen omnis dubitatio tolli partim eadem ratione iisdemque argumentis, quae supra exposuimus se), partim testimoniorum utrinque concurrentium similitudine *), partim peculiaquae in Jurisconsultorum ribus quibusdam uestigiis, libris inueniuntur 32). « possideas, et ego proprium me¬ 48) Vide supra §. 1. p. 287. « um esse dicam, fructus condi¬ 49) Vide supra §. 1. p. 289. « cere tibi uelim: quaesitum est, 50) Profecto, ut in uno consi¬ « an exceptio Quod praeiudicium stam, haud magis potest qui pos- « fundo partiue eius non fiat, obsidet in rem agere quam heredi¬ «stet, an deneganda sit. Et utrotatem petere, nec debet tamen «bique putat interuenire Praetoactione carere, qua communio « rem debere nec permittere pedirimatur. Vide loca supra al¬ « titori, priusquam de proprietate lata p. 290. not. 24. « constet, huiusmodi iudiciis ex¬ 51) Conferantur quae in d. L. « periri. » Conf. L. 16. eod. — In 1. §. 1. Fam. hercisc. (uerba uide omnibus hisce locis eadem est supra p. 289.) de exceptione traexceptio, ac possidenti semper duntur, cum L. 18. De exceptiotribuitur. In locum eius simili nibus. (Africanus) « Fundi, quem plane ratione succedit exceptio rei «tu proprium tuum esse dicis, iudicatae in L. 8. De exc. r. iud. « partem a te peto, et uolo simu 52) Praeterquam quod in supra¬ «iudicio quoque communi diuidicta L. 25. §. 7. Fam. hercisc. « dundo agere sub eodem iudice. consulto Paullus uidetur posuis¬ « Item si eius fundi, quem tu

361 §. 4. Caecina possederit necne. Ex his autem, quae adhuc disputata sunt, iure Denunciatio Aebutii. colligere mihi uideor, eo ferme consilio Aebutium denunciasse Caecinae, fundum suum esse seque sibi emisse, ut negaret, iudicium familiae herciscundae, quod Caecina ediderat, de illo fundo se accepturum esse. Quod consilium, si Caecina fundum possedisset, inutile prorsus atque ineptum fuisset: contra, si Aebutium facias possedisse, tale, ut facili negotio perturbare Caecinam posset molestiaque afficere. Quippe quum ita fundi quaestionem a familiae herciscundae iudicio separauit, iure suo usus est, duasque lites Caecinae, quas actoris loco susciperet, pro una inflixit. Simul quam priorem hic intenderat, quamque mature ad exitum perduci, ut in eiusmodi caussis adsolet, magnopere Caecinae intererat, postponere coegit, donec de fundo in rem actionem peregisset. Neque enim familiae herciscundae plus quam semel agi potest, neque expediens potuit uideri, peracto illo iudicio, postea euicto fortasse fundo, nouam eius fundi nomine communi diuidundo similemue actionem mouere; neque constat omnino, nouae eiusmodi actionis perinde hac aetate copiam fuisse, atque Ulpianus et Paullus, se, eum rem possidere, qui non modo iusta sed ne ulla quicommunem esse negaret, considedem possessio requiritur. L. pen. randa est etiam L. 7. §. 5. Comm. eod. (Scaeuola) « Communi diuidiuid. (Verba uide supra p. 314.) « dundo iudicio recte agi, siue « neuter possideat, siue alter so¬ Quo loco proprietatis quoque controuersiam scribentis animo « ciorum fundum non possideat. » Conf. L. 25. §. 1. Fam. hercisc. obuersata sit propterea necesse est, quod, ubi inter litigatores (Verba exhibui supra p. 289. not. 20.) conuenit, rem communem esse,

Denunciatio Aebutii. 362 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. quum, quo iure ipsi uterentur, praeterea nihil, spectarent, nobis tradiderunt 63), Atque haec quidem satis plana et aperta. Alia incertiora leuiter attingere malo quam latius disputare aut quicquam affirmare. Quale futurum fuit illud iudicium, quod de diuidenda hereditate Caecina Aebutio ediderat, legitimum an quod imperio contineretur? 5*) Nimis difficile est statuere, hac aetate omne iudicium, quod non iudicem sed arbitrum haberet, uisum esse imperio contineris) ; illud potius dixerim, parum 53) L. 20. §. 4. Fam. hercisc. « et sex mensibus mori. — Impe¬ (Ulpianus) « Familiae herciscun¬ «rio uero continentur recupera¬ « dae iudicium amplius quam se¬ «toria et quae sub uno iudice « mel agi non potest, nisi caussa « accipiuntur interueniente pere¬ « cognita. Quodsi quaedam res « grini persona iudicis aut litiga¬ « indiuisae relictae sunt, com¬ « toris ; in eadem caussa sunt « muni diuidundo de his agi po¬ « quaecunque extra primum urbis «test. — Paulli I, 18, 1. « Arbi¬ « Romae miliarium tam inter ci¬ «ter familiae herciscundae plus ques Romanos quam inter pere¬ « quam semel dari non potest: « grinos accipiuntur: ideo autem « et ideo de his, quae diuisa eo « imperio contineri iudicia dicun¬ «iudicio non sunt, communi di¬ «tur, quia tamdiu ualent, quam¬ « uidundo arbiter postulatus par¬ « diu is, qui ea praecepit, impe¬ « tietur. » Conf. L. 1. C. Famil. «rium habebit. » — Legitimis iuhercisc. L. 35. De pactis. diciis Ciceronis aetate neque an¬ 54) Gaii IV, 104. seq. « Leginus ille et sex menses neque aliud «tima sunt iudicia, quae in urbe tempus ullum fuit praestitutum. « Roma uel intra primum urbis Qua de re tractaui in libro de « Romae miliarium inter omnes Litiscontestatione et re iudicata, « ciues Romanos sub uno iudice §. 15. p. 133. seqq. « accipiuntur; eaque lege Julia 55) Conf. pro O. Roscio c. 5. «iudiciaria, nisi in anno et sex s. fi., pro Murena c. 12. extr., « mensibus iudicata fuerint, ex¬ Sauinium Syst. d. h. R. R. Tom. « pirant: et hoc est quod uulgo V. p. 101. not. b. « dicitur, e lege Iulia litem anno

