440 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 3. p. 110. v. 6. facit faciat: T (pr. m.). — fecit: Pk. iudicis iudiciis : Pe (pr. m.), m. Ap. Mb. 19) 7. aut rem mand.] ut rem mand.: Ma. rationem ratione: Mb. maius est est maius: Pk. 9. §. 8. ex facto quidem turpi] et facto quidem turpe: Omnes. 20) 12. uindicari iudicari: Pe, k, m. T. — uendicari: Ma. 2 10. seq.) et Rauius (Var. Lection. « se obligauit uno si id non » rel., ad Ciceronis orationes Lugd. Bat. quam a Peyrono commendatam, 1834.8. p. 64—66.) e Latinitatis ra-Klotzius recepit integram, atque tione et Virorum doctorum auctoin Praefat. p. VIII. (sicut antea ritate desiderauit hic, ille uero in Emend. Tull. p. 11.) defendit. flagitauit, ut particula Et, quam De collocatione quidem uerborum Vulgata habet, retineretur, atconcesserunt Jordanus (l. I. p. 10.) que sic legeretur: Et ex facto et Orellius, de iteranda partiquidem turpi. Quod nisi placeat, cula Si merito repugnasse mihi aut Vulgatam retinendam aut in uidentur. Quamquam nihil est Palimpsesti scriptura Et pro Ex profecto, quod Orellius adiecit : corrigendum esse, Jordanus cen¬ « Cum orator per uerbum unum aut suit. Mihi satis speciosa uidetur « Si aut Ni intellexisset, quibus in communis eorum sententia. « sponsionum formulis utebantur, «glossator Si adscripsit» : immo Hotomanus, Lambinus, Manutius, Muretus: «Et factum quidem intellexit orator uerbum SPONDEO «turpe » ; Leclerc et Nisard : «E et quae sunt in stipulationum « facto quidem turpe. » formulis similia. Exempla habes 21) Huius uarietatis plane easupra p. 403. not. 5. dem est caussa ac paullo superius 19) Jordanus I. I. p. 10. tradit, in §. 7. : tantum quorum Codd. hoc mendum etiam in Cod. Vinconsensus illic auctoritate duorum dob. B. extare, sicut in Erfurt. meliorum superabatur (conf. not. 20) Sic Erf. quoque et tres 16.), ii iam ipsi sunt hoc loco Vindobb., denique noti Codd. omdiuisi. Nam ueram lectionem h. I. nes praeterquam Palimps. Taur., praeter nostros Ap, q. et Ma, b. unde Orellius (in Ed. 1.) et Klotzius praefixam illam lectionem habent etiam Vindobonenses tres receperunt. Sed lordanus (I. I. p. apud Iordanum l. I. p. 11.

441 in oratione pro A. Caecina. Cap. 3. 22) p. 410. v. 12. Ac si At si: Omnes. In Pe. sec. m.: Ac. mihi hoc mihi haec : Pe. recuperatorue recuperator ut: Pm. T. Ma. leuiore leuiori: Pk. 23) 13. potuisti ad potuisti enim ad: Pe (pr. m.), k. 15. tamen is tum is: Pk. 17. persequar prosequar: Ma. (sicut p. 409. v. 15. prospicua). 22. §. 9. benignitati bonitati: Pk, m. 24) 23. qui aut aut qui: Pm. T. Ap, q. Ma, b. 25) armatis hominibus hominibus armatis: Pk. silium insignemque amoenitatem 22) « Ac», commendatum ab Ernesto, receptum a Schützio, inesse censuit, et ad exemplum Lallemandi hoc loco leuiore, infra in dubium uocatum a Wolffio, retinuerunt, Codd. Erfurtensi et leniorem edidit. Caeteri uero alpalimps. Taurinensi freti, Orellius terum locum alteri accommodanet Klotzius, probante Jordano (l. 1. dum esse semper putauerunt. Itaque Orellius in priore editione, p. 11.). Quae lectio, ut uerum fatear, apud me auctoritate magis more antea usitato, leuiore et leuiorem scripsit. Deinde lordanus quam ratione ualet, nec confir¬ (I. I. p. 11—13.) acute ac copiose mari uidetur illo, quod sequitur, tamen. — docuit, e proprietate et usu Tres Vindobb. cum uerborum utrobique Adiectiuo nostris concinunt. — Caeterum «lenis » unice locum esse; atque hoc Orellio non probauit Klotzius, eum auctorem Orellius in altera e Palimps. Taur. etiam recipienrecensione secutus est. — Nihil dum esse qui pro quis. 23) Conf. paullo inferius §. 9., repugno: quamquam neque adeo ubi noti Codd. omnes habent necessitatis esse eam rem arbitror neque plane contemnendum illud «leniorem », excepto nostro Pk., ac lordani (nisi forte aut auctor «graue iudicium », quod exemaut typotheta errauit) tribus Vinplum Orellius e cap. 9. pro O. Roscio attulit. dobonensibus. At in loco hic supra 24) Conf. pro Quinctio c. 17. exhibito omnes Codd. in Adiectiuum leuis consentiunt. Atque §. 54. 25) Haec uerborum collocatio huic diuersitati Klotzius (in Praef. quum etiam Erfurtensis et Pal. p. IX—XI.) certum oratoris con¬

442 Cap. 11. De uarietate lectionis Cap. 3. p. 410. v. 24 leuiorem leniorem: Omnes excepto Pk. 26) demonstrare possit demonstrare: Pe, m. T. Aq. Ma. Cap. 4. iam uobis uobis: Pk. 30. 31. auferam afferam: Omnes. 32. §. 10. Et sil] Quod si: Pk. 33. eius de quo et ius de quo : Omnes. Sed in Pe. et Mb. correctum est: is de quo, in Aq. uis de qua. — 27) Tarquiniensi Tarquinensi : Pk. T. p. 411. v. 4. 5. cum primis cum in primis: Pk. et Romae tum et Romae : Pk. eodem e municipio eodem municipio: Pk. 25) 8. multis ipse rebus Sic omnes. Taur, habeat auctoritatem, merinotatione ad h. 1.) monuit, tribus to a Klotzio et in altera Ed. ab illis uerbis etiam res satis distin-Orellio recepta est. Quae de praectas tres significari, uidelicet ius stantia sermonis ille in Praef. commune, ius Caecinae et causp. IX. addidit, ea parui facio. sam, quae agitur, interdicto, Inuersi ordinis exemplis addi poformula, defensionibus litigatoterunt pro Tullio c. 9. et 27. rum constitutam circumscriptam¬ 26) Vide supra not. 23. — Paque. Quam praefixi lectionem, rum accurate Lallemandus ad leconiectura est P. Fabri, quam ctionem leniorem adnotat : « Ita plerique deinceps secuti sunt, « nostri Codd. » ingeniosa quidem illa, quinetiam 27) Recte Klotzius et in altera lenis et modesta, dummodo terecensione Orellius uulgarem Coneatur, Ciceronem, ut Quintiliadicum lectionem illam restituenus, Priscianus aliique tradunt, « eius » scribere solitum esse. runt, quae nihil habere uidetur neque inepti neque foede super¬ 28) Erf.: ipse multis rebus, et flui, quod coniecturae locum faita Klotzius et in secunda Orellius cere potuerit. Nam uerissime edere coeperunt. Dubito. Klotzius (in Praef. p. XI. et in Ad-

443 in oratione pro A. Caecina. in morte sua in morte: Ma. — 29) §. 11. illis difficillimis illius difficillimis : Pe, m. T. Aq (pr. m.). — illius difficillimae: Ma. — 30) dote uxoris Sic omnes. 3) esset res res esset: Pk. curauit ut in curauit in : Pe, m. T. Aq (pr. m.). Ma. moritur mortuus: Pm. T (pr. m.). Ma. 32) usumfructum Sic omnes. 33) ut frueretur Desunt in Pk. §. 12. iucundus iocundus: Ma, b. 34) 2. recepit. Olim P. Faber et Pas¬ 29) Unus praeterea Oxon. x. seratius Vulgatam defenderunt uocem sua omittit. Qua de re hic etiam exemplis allatis, sed pa¬ Ernestus notat : « Sua uidetur rum idoneis. Ernestus, Beckius, «esse a glossa. In morte est alibi Schützius eandem retinuerunt, « moriens. Mors sua aliud est, item Klotzius, qui meliora quo¬ « et ab h. l. alienum: nempe mors Hotoque exempla promisit. — « naturalis, cum quis fato obit, mani coniectura « difficillimis so¬ « non per uim etc. » Quasi uero — lutionibus » nemini placuit. non possit idem uocabulum tum Praeterea Rauius I. I. ad totum hoc praegnante quodam sensu, tum principium §phi 11. haec habet: uulgari et simplici usurpari : « Distinctio ponenda est post uen¬ Conf. pro Quinctio c. 4. Quid « didit. Verba Temporibus multa? Beckius eiecit «sua», « solutionis ad sequentia perti¬ Schützius «suo» scripsit, ut cum «nent, quibus ratio redditur iluoce « testamento » coniungere¬ « lius uenditionis » et rel. tur. Orellius tacito sanoque iu¬ 31) Klotzius et in secunda Oreldicio Vulgatam retinuit, Klotzius lius ex Erf. edidere : uxoris dote. ita etiam defendit, ut in apici¬ 32) Verba Moritur . . . praebus iuris rem uersari simularet, termittam extant apud Quintiliadenique facete nugas nugis exnum IV, 2, 49. pelleret. 33) Ex Erf. Klotzius et Orel¬ 30) « Difficillimae » pro uulgato lius in secunda: usum et fructum. difficillimis, commendatum a Lam¬ 34) Sic Erf. quoque. bino et nuper a Rauio (Var. Lect. Lib. II. p. 180.), Orellius in Ed. pl. 10 11. 13. 16. 17.

— 444 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 4. fortuna ademit ademit fortuna : Ma. p. 411. v. 20. Ma. 35) 22. bonorum maiorem maiorem bonorum: 36) in partem impartem (in litura) : Ma. ) mulieres mulieris : P. T. Cap. 5. 23 §. 13. Quum esset haec cum essent haec : Pm. auctio hereditaria Desunt in Pr. et Ma. 37) in eius Sic omnes. aliquo suo: aliquo: Pm. T. Aq. Ma. 26. 27. susciperet acciperet: T. (in margine : « al. susciperet. » eo quoque quoque eo : Omnes. 38) in his rationibus in actionibus: Mb. (in margine: quel his rationibus. ) se ipse sic ipse: Pe. 28. intrudebat intro dabat : Mb. 39) 31. §. 14. iam e iam ex : Pk, m. Ap, q. Ma. psit in eius, et ita extat etiam 35) Sic ex Erf. Klotz, et Or. 2. in Pal. Taur. et in Erf. De lectione taceo, at interpre¬ 38) Praefixa lectio, olim Weistationem uidetur Klotzius peiorem kii coniectura, iam auctoritate secutus esse (in Argum. p. 1). Codicum Erf. et pal. Taur. sta¬ 36) Merito reiecta est Ernesti bilita. coniectura in partitionem, quam 39) Hanc lectionem Klotzius et Schützius recepit, adeoque, si in secunda Orellius, auctoritate Diis placet, de iudicio communi Erf. et P. T. ducti, receperunt, Vulgatam diuidundo cogitauit. ille etiam summopere defendit in Wolffius retinuit quidem, at male Praef. p. XII. , in Adnotatione et interpretatus est. antea in Emendd. Tull. p. 12. 37) Olim uulgo edebatur eius in, quod apud Ernestum quoque seq. — Sed quicquid dicat de consuetudine sermonis, si exemplis — nulla, et Schützium habetur, carendum est, malo Vulgatam. uti iam apparet, Codicum culpa. Beckius suadente Garatonio scriin 445 oratione pro A. Caecina. 0) uita cognoscitis cognoscitis uita: Omnes. recuperatores reciperatoris: Ap, q. Mb. — reciperatores : T. Ma.*) cognitoris cognotoris : T. Ap, q. 42) conciti ad rixam conciti ad regiam: Omnes. 40) Recte Orellius et Klotzius dem constructione. Sono tantum affine Sen, de ira III, 34. aquae ex Erf. et P. T. correxerunt, « pueros in rixam et iurgium con¬ Weiskii uero coniecturam cogno¬ « citant » ; conf. de Clem. I, 7. ein uistis praetermiserunt, de qua «rixam procurrere » ; Propert. Rumpfius I. I. p. 7. : « Non memi¬ IV, 2, 29. «sobrius ad lites», Te¬ « nisse uidetur, quod cognoscere rent. Phorm. IV, 3, 18. « fugi¬ « non solum significet, notitiam «tans litium. » — Nouam lectionem «alicuius acquirere, sed etiam, secundum lordanum Orellius sic « notitiam alicuius habere.» Conf. explicat: «qui leuioribus caussis Iordan. I. I. p. 13., ubi scite prae¬ « agendis, controuersiis suscipienterea disputatur aduersus Orellii «dis, negotiis gerendis implicaillud, quod coniecit, Quotidianam «tus semper uersatur ad Regiam uitam h. I. ipsum titulum esse « in Via sacra.» Atque uoc. conmimi alicuius deperditi, in qua tritus quidem nihil habet offenpersonae Aebutio similis primariae sionis. Quippe praeter d. c. 58. partes essent. Qua de re conf. de Orat. (« cum in caussis et in Klotzii Emendd. Tull. p. 12. «negotiis et in foro conteramur») 41) Alias omisi, quae ad meram uidesis ibid. c. 51, 219. de Fin. scripturae formam pertinerent. I, 21, 72. Conf. Plinii Epist. II, 3. 42) Etiam Edd. Ven. 1472. 1480. VII, 5. VIII, 12. ; et inuersa ra-1499. At praefixa iam in lunt. tione Sen. Ep. 14. (crationes acciet 1515. Ald. 1519. — P. T. et Erf. «pit, forum conterit, Kalendahabent contriti ad regiam, eamque « rium uersat, fit ex domino prolectionem Orellius in prima quidem « curator»), Plaut. in Rud. III, 4, Ed. miram appellauit, deinde for¬ 11. («te usque habitare, donec tissime defensam a Klotzio (in totum carcerem contriueris»). — Emendd. Tull. p. 13. et in Ed. Sed in Regia fatendum est, nus¬ Praef. p. XII. et Adnotatione) quam apud Ciceronem aliumue atque lordano (l. I. p. 14.), in eius aetatis scriptorem commemosecunda in textum recepit, approrari, ubi de negotiis, quae in bante Ellendtio ad I. de Orat. 58. foro aguntur, dicendum esset. Certe uoc. concitus apud Ciceronem Audiendus tamen Klotzius de Suealias non inuenitur, uix apud ton. in Octav. c. 31. Conf. Plucaeterorum quemquam, simili quip [Cap. 5.]. 411. v. 31. 32. 33.

9. 10. 11. 446 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 5. ac stulti et stulti : Pk. p. 411. v. 33. alienius alienus: T. Ma. — aliaenus: Pe. 35. aut a patre Sic omnes. 43) p. 412 v. 1. 44) ille Sic omnes. 2. auctio actio: Ma. 5. §. 15. in mentem ueniebat Sic omnes. 45) 6 eiusmodi occasionem huiusmodi orationem: Pk. 46) quum praesertim Sic omnes. partitione petitione: Pm. eam posse posse: Pk. *) Itaque mulier Sic omnes. 18) putatis putetis: Pe. T. Ap, q. Ma, b. Tull. p. 13 et Praef. Ed. p. XIII. — tarch. in Numa c. 14. Ascon. ad c. 14. pro Milone. Denique consu-Peyronus: ille? ille, quae distinctio non placet. — De hoc iteratiolendi: Alex. ab Alex. G. D. III, 6. Forcellin. s. v. Regia et Banum genere uide supra ad c. 1. silica. G. A. Becker de Romae extr. not. 11. et inf. c. 9, 24. 45) ueniebat in mentem: P. T. ueteris muris atque portis, Lipet Erf.; receptum a Klotzio et siae 1842. 8. p. 25. seqq. — Adde Orellio in secunda. Conf. Illius Sen, de ira III, 33. «fremitu iudi-Emendd. Tull. p. 14. « ciorum basilicae resonant, » conf. 46) Erf: «cum ei praesertim et de Breuit. uitae c. 11. — Caete¬ « partitione. » Or. 2. recepit ei; rum quod Klotzius tentat dicere, Klotzius uero ex corrupto hoc loco etiam in sex Codd. Oxonn. ex¬ (nam etiam pecunia excidit) contare contriti, hoc nihil esse, protra caeterorum omnium (P. T. quofecto trium Vindobb. meorumque que) fidem noluit quidquam hauocto consensus declarat. rire ; quod uerius est. 43) Deest aut in P. T., nihilo¬ 47) P. T. et Erf.: posse eam, minus retinetur a Klotzio, et recte quod probabili ratione Klotzius Orellius in secunda uncis inclusit. et Orellius (2.) receperunt. Cf. 44) Mihi quoque placet lectio Emendd. Tull. p. 14. ille ille, quam ex P. T. primus 48) «Itage hoc mulier» Klotz. Klotzius recepit, quinetiam exem¬ (Cf. Emendd. Tull. I. 1.) et Or. 2. plis confirmauit (pro Mil. 34, 94. secundum P. T., probante Rauio Salust. in Catil. c. 20.), atque Var. Lectt. Lib. II. p. 176. Orellio probauit. — Conf. Emendd.

447 in oratione pro A. Caecina. uenit omnibus uenit in omnibus: Pe. 49) illius illis: Ma. 50) munus esse munus et : Pe, m. T. Ap, q. Ma, b. agi posset agi posse: Omnes praeterquam Pk.“ Cap. 6. §. 16. utitur abutitur: Pk. addictum additum: T.52) dubitarit Sic omnes. 53) quum id plerique . . . . Caesenniae Desunt in Ma.*) hil his : Pk. — hiis: T. Ap, q. — iis: Pe, m. 55) 49) P. T. : «uobis uenit omni¬ 53) Klotz, (conf. Praef. p. XIII.) « bus », receptum a Klotzio et Or. et Or. 2. ex Erf.: dubitaret. 2. (Conf. Emendd. Tull. p. 14.), 54) Itidem in d. Cod. x. probatum Rauió l. I. — Paullo an-55) Erf.: his. — Beckii nota: tea hic post uocem emat iubet « Graeuius obseruat, hi, pro quo pluribus punctis sermonem dis¬ « P. Faber legi uoluit alii, non tingui, et uerissime adiicit: « Fe¬ « aliud significare quam alii. » — «stiuitas facile animaduertitur in Rumpfius I. I. p. 7. (ubi comme¬ « uerbo emat sine nomine posito, moratur etiam coniectura reliqui) « quum ex longo interuallo Aebuconfirmandi caussa exemplum ad¬ « tium non nominauerit, quasi dit, Tac. Ann. IV, 62., simul « nemo praeter ipsum intelligi uero fatetur : « Locum tamen huic « possit: itaque quasi ex alia per¬ « nostro ex asse respondentem ad¬ « sona subiicit: cui tandem? » «huc desideramus. » — Manutius 50) Lallemand post omnibus: adnotat : « Argentarius et qui — « hominis illius » ; deinde prorsus « aderant uel qui audierant. » falsum hoc adnotat : « Ita Grae-Orellius in prima : « Pro possent cuius e suis mss., quibus acce¬ « lego possint; nunc hi, recupe¬ « dunt nostri. » «ratores. » Idem in secunda: 51) Erf: posse agi; P. T. : « Quinam isti? Sed cum Erf. haposset agi, quod Klotz, et Orell. «beat his, aliud latet; ut puto 2. recepere (conf. Emendd. Tull. « heredes. » — Neutrum placet, id p. 14.), adprobante Rauio I. I. solum concedo, latere forsitan sub 52) Mendum idem habet Cod. corruptela genuinam scripturam. Klotzius tacet. x. apud Beckium. Cap. 5. p. 412. v. 12. 13. 17. 18. 19. 20. 20.

Cap. II. De uarietate lectionis 448 Cap. 6. p. 412. v. 21. eam porro in eam in: Ma.56) collocari collocare: Ma.66) maxime expediret Desunt in Pe. 21.22. expediret . . . maxime Desunt in P. T. Aq. Ma. (Ad marginem in T. suppletur expediret, in Ag. omnia praeterquam uoc. maxime).57) essent autem . . . conuenirent Desunt in Pk. 22. conuenirent conueniret: Aq. (pr. m.) Aq. Ma. miraretur miratur: Pe et T. 23. posset possit: Pe (pr. m.). T. Aq. Ma. 24. 26. §. 17. tabulas tabulas tabulas: Ap. sibi expensa expensa: Pk. locauitque locauit: Mb. 29. conferam referam: T (pr. m.) 30. deunce deuncia: Pe, k. T. Aq. Ma, b. 31. semuncia semiunce: Pk. — semiuncia: Pe, T. Aq. Mb. — semiunca: Ma. isti ipsi: Mb.58) 33. susceperat Sic omnes. 59) ansam causam: Pk. — anxam: T. 34. Cap. 7. p. 413. v. 1. §. 18. is id: T (pr. m.). Ap, q. Ma. timidus imperitusque imperitus timidusque: Pk. 3. esse tantil tanti esse: Pk. 4. supra p. 67. extr. Exemplorum 56) Itidem in d. Cod. x. ubique copia. 57) Beckius, « Ex repetitione, 58) Conf. supra p. 291. not. 25. « inquit, rou maxime exortum est 59) Erf.: caeperat, unde Or. « uitium » ; quod etiam in Codd. 2. ceperat. Malim Vulgatam reti¬ Oxonn. C. H. S. inuenit. — De illa omissionum caussa uide h. nere cum Klotzio.

449 in oratione pro A. Caecina. Cap. 7. calumniam calumniatum (calumniam tum? ): p. 413. v. 6. Ma. 60) stultitiamque Sic omnes.“1) §. 19. in possessione in possessiones: Pe. T. Ap, q. 7. Ma, b. — possessiones: T.52) quum esset cum isset: Pe (sec. m.). — cum esse: Ma. — tum esse: T.62) iste ipse : Omnes. 62) arbitrum arbitrium: Pk, m. Atque illis At illis: Ma.62) posteaquam postquam: Pk. se ab A. C. posse se ab A. C. posse se: Pm. mandatu mandato: Pk.63) « ctauerat, donec reliquis haeredi¬ 60) Itidem in d. Cod. x. 61) Erf.: stultitiamque eius, « bus, ad quos multo maior pars « bonorum perueniebat, id fieri quod Klotz, et Or. 2. recepere. 62) De toto hoc loco supra la¬ « placeret. Hanc Aebutii festinati¬ «onem in risum hic uertit Cicero, tius tractatum est in §. 1. p. 278. seqq. p. 291. seq. Quos illic at¬ « atque huic, risum mouendi, con¬ «silio uerba sunt adaptata. Itatuli scriptores, iis etiam adden¬ « que Cicero dixit ipse exagg., dus est Rumpfius I. I. p. 8. Is « quoniam alii homines illi sextuquum optimo quidem iure uulga¬ « lae (12) haud magnum sane prerem lectionem nimium aduersus «tium statuebant . . . ; nomine Weiskii coniecturam nimirum de¬ « haeredis adiecit, ut innueret, fendit, atque etiam pleonasticum « qui tam parua ex parte haeres dicendi genus « nimium exaggera¬ «ret », exemplo comprobat (de « sit, haeredis nomine uix dignum « uideri. » Orat. II, 21. nimium redundare) ; de reliquo prauam illam 63) Haec lectio, ante Lambinum uulgaris (Ven. 1472. 1480. 1499. loci interpretationem, quam supra mandatum), placuit Garatonio. (p. 281.) demonstraui, modo dili¬ Conf. ad Fam. II, 11, 2. pro Sulla gentius quam caeteri enucleat. c. 23, 65. et apud Forcellinum h. Quippe sic ait : « Aebutius, ex sex¬ «tula bonorum Caesenniae haevv. alia loca. — Videsis etiam hic supra p. 222. not. 55. «res, postulauerat, ut haereditas « diuideretur, . . . neque exspe-Semestria, Lib. II. 29 10. 12.

Cap. II. De uarietate lectionis 450 Cap. 7. seque Sic omnes. *) p.413. v. 12. quid ais quid agis : Omnes. 13. istius Sic omnes. 65) ueniit uenit: Omnes praeterquam Pk. 14. eius et fructus fundi eius fundi et fructus: 15. Iidem. 66 17. §. 20. malitiose maleficiose : Pe, m. T. Ap, q. Mb. intenderet intenderit: Omnes praeterquam Pk. placuit Caecinae Sic omnes. 67) Axiam Asiam: T. 20. agitur loquitur: Pm. T. Ag. Ma. 21. non longe longe: Pm. T. Aq. Ma. — non ia (ita?) longe: Mb. certior fit certior fuit: Pm. Ma¬ Aebutium . . . ipse Desunt in Pe., suppleta 23. tamen in margine, forsitan pr. m. Or. 2. (apud hunc uide p. 463.) 64) Klotz, et Or. 2. ex Erf.: se¬ Certe mirum, apud Beckium caeseque. terosque hanc lectionem, in Codd. 65) E Manutii et Hotomani conmss., ut opinor, uulgatissimam, iectura Ernestus et Schützius, ne inter Variantes quidem compa-Lambini exemplo, scripserunt tuus rère : uix enim credibile est, eam pro istius; at Beckius, Orellius, a Codd. Oxonn, plane esse ali¬ Klotzius Codicum lectionem restienam. tuerunt. Quorum ille caussam ad¬ 67) Rumpfius I. I. p. 8. uoc. Caedit, ueluti ab incerta quadam percinde in dubium uocauit, quod sona hisce uerbis Tullium interuereor ut idonea ratione sit fapellari, hic autem, a Tullio poctum. « Nam, inquit, et ingrata tius incertas personas ; Pisonem, « est eiusdem uocabuli in una Wolffius (not. 38.) dixit. Illud pro¬ « periodo repetitio, et « placet » fecto constat, nil opus esse emen¬ «sine Dativo personae saepe ocdatione, ne illa quidem, quam « currit. — » Similem V. D. sibi Wolffius tentauit, ut ait legeretur uisus est errorem deprehendere pro ais. infra c. 30, 87. 66) Sic etiam ex Erf. Klotz, et

451 in oratione pro A. Caecina. mirarentur miraretur: Aq. non crederent crederetur: Ma. — non crederet: Aq (sic correctum, an pr. m.). ipse Aeb. iste Aeb.: Pe. se armatos . . . Caecinae Desunt in Pe., in margine, sicut modo antea, suppleta praeterquam uoc. Caecinae. abiturum habiturum: Pm. Ma. quoad quod : Pe. experiri expediri: Pm. T. Ap, q. Ma, b. expediti: Pe. §. 21. Tum de tamen de : Omnes praeterquam Pk.68) re commissurum rem commissurum: Pk. — recommissurum: Aq. (pr. m.) — commissurum: Aq (sec. m.). minitabatur nunciabat: Aq. — nunciabatur: Reliqui. 60) sam nihil inepti habere. Quam fre¬ 68) Erf. quoque tamen. Quam lectionem (experiri tamen. Descenquens porro librariis acciderit particularum tum et tamen mendosa dunt rel.) non solum in contextum recepit cum Orellio (Ed. 2. p. permutatio, probe teneo : de exemplis uero, quae ex hac oratione 463.) Klotzius, uerum etiam uul¬ V. D. attulit, (c. 2, 4. et c.33, 98.) garem Editionum scripturam (expenitus dissentio, sicut et antea periri. Tum descendunt rel.) pro declaraui (p. 437. not. 12.), et ininepta et ridicula prorsus repudiferius apparebit. auit in Praef. p. XIV. Mihi, ut 69) Lectio praefixa, conieuerum fatear, nondum explorata ctura olim P. Fabri, iamdudum res uidetur nec facilis inter duas lectiones iudicatio; denique uix cum Codicis Erf. auctoritate tum quicquam uitiosius quam ipsa V. sensu omnibus comprobatur. De D. argumenta refellendi caussa in Hotomani, Lambini aliorumque coniecturis uidesis notas Garatomedium prolata. Illud concedo, Codicum auctoritatem h. l. pro nii et Beckii. Lamb. 1566.: denunlectione tamen pugnare, et hanc ipciabatur, antea: nunciabatur. Cap. 7. p. 413. v. 23. — 24 25. 25. 26. - 28. 29.

452 Cap. 11. De uarietate lectionis Cap. 8. Cap. 8. p. 413. v. 29 ad omnes omnes: Aq. Ma. erat controuersia controuersia fuerat: Omnes.“*) 31. quod ea quod eo: Pk. 33. 34. §. 22. tamen qua potuit tum qua patuit: Pk. profectus est profectus: Omnes.**) 35. ex quo Sic omnes.72) directo direpto: Pe (pr. m.). Aq.73) 36. definiunt deficiunt: Pm. — diffiniunt: Ma. clara uoce clam uoce : Pe.**) 38. homo] In Mb. supra hanc uocem, puto corrip. 414. v. 1. gendi caussa, a sec. m. adiectum est: non. tamen in tum in: Pk.75) 2. 70) Praefixam Beckius ex Erf. est ipsa deductio, quae uerius restituit, eaque iam Graeuio pladicitur e fundo quam in fundo cuerat, qui tamen controuersio fieri. Quod qui non intelligeret, erat edidit, sicut deinceps Ernefacile potuit commoueri, ut diffistus et Schützius. ciliorem lectionem ex quo seu e 71) Est in Cod. nullo habetur, quo in planiorem in quo conuernec placuit Ernesto, Beckio, Schüteret; contra uix est credibile, tzio, at recte uidentur Or. et Klotz. librarii coniectura in quo in ex ex Hotomani coniectura, Lambiquo esse commutatum. Caeterum Beckius e Lambini coniectura num aliosque secuti, recepisse. e pro ex scripsit. 72) Pal. 2. (apud Beckium) et 73) De simili huius uocis cor¬ Erf.: «in quo», atque sic Motzius primus edidit, exemplumque ruptela uide Zumptium ad IV. in Verrem 48, 107. suum Orellio probauit. Vulgarem 74) Erf: uoce clara, quod Klotz. lectionem, non solum absonam, et Or. 2. receperunt. Videndum uti dicit, sed etiam ineptam, tali ne praeter reliquos Codd. obstent modo irrepsisse, ut particula in etiam exempla. Conf. pro Cluprius excideret, deinde ex aut e praecedenti est, aut e sequenti entio c. 48. 8., et magna uoce in ex sit natum. — Mihi uulgaris h. or. c. 32, 92. lectio ex quo sensu quidem longe 75) Conf. supra not. 68. probabilior uidetur; nam uis illa

453 in oratione pro A. Caecina. nam quum et nam et cum: Pk. armatorum multitudinem multitudinem armatorum: Mb. audisset audiuisset: Omnes.76) ingrediens ingredientes : Pm. finem fines : Ma. una] Deest in Pe, m. Ag. Ma. 7) amici meieci : Ap. — In margine : « amici. 78) aduocatique atque aduocati: Pk. §. 23. Dolabella] Dolobella: Pe, m. T. Mb. deiecisset eiecisset: T (pr. m.).72) dixit dicit: Pk. sponsio facta est. Hac de Desunt in omnibus. 30) Cap. 9. illius istius: Pk. subleuauit subleuat Pk. Mb. 81 76) Sic etiam apud Beckium ditur. Desunt uerba illa, ut quatuor Codd. Beckius refert, in Edd. tribus 77) Hanc uocem Ernestus tenantiquissimis, desunt in Edd. tauit, quasi redundaret, Beckius Ven. 1472. 1480. 1499. et in Asdefendit, probante Schützio caetecensiana 1511., desunt in luntina risque. Conf. Schelleri Obss. p. 75. 1515. et in Lugdunensi 1515. (ap. 78) Idem plane mendum habet Barth. Trot). Sed iam extant in Erf. Aldina 1519. et in Ascensianis 79) Conf. supra p. 400. 1522. 1527. 1531., ut taceam de 80) Etiam in Erf. caeterisque Edd. Cratandri (1528.), Heruagii Beckii Codd. ; neque notus Cod. (1534.), Camerarii (1540.), R. Steullus est, in quo compareant. phani (1543.), Lambini (1566). — Unde igitur haec uerba, nullo Hoc loco in mentem mihi uenit dubio genuina, in textum ueneillius supplementi, aeque necesrunt? An e Quintiliano? Nam in sarii, in c. 19, 60. pro Quinctio, Inst. orat. IV, 2, 132. omnis hic de quo uide supra p. 240. not. 100. §. 23., in quo uersamur, usque 81) Sic etiam Erf. (cuius scriad finem capitis 8. uerbotim traptura h. l. ante Wunderum uarie Cap. 8. p. 414. v. 3. 10. 11. 15. 18. 7.

454 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 9. p. 414. v. 21. §. 24. et testimoniis Desunt in Pk. te reieci te te reieci : Pe, m. T. Aq. M (in hoc 25. ut alias: reici). 82) cum armatis seruis cum armis suis : T (pr. m.).33) 26. complures armatos Sic omnes. 84) 27. ut ne idcirco minus ut idcirco non minus: 29. ) Omnes excepto Pk. 85 32. §. 25. se ipsum arguit saepissime arguit: Omnes. Mb. in margine habet: « se ipsum. » 86) bium cuiquam erit, quin huius ac parum accurate ab Editoribus quoque mendi aut sensus aut referri solebat) et ex eo Or. 2. scriptura talis olim fuerit : « te Klotzius, quum in contextu Vul¬ « ter eieci. » — Apud Beckium gatam retinuisset, in Praef. p. XV. Cod. T. dicitur habere ter ciui eo transiit, ut mallet legi subleuapro te reieci. — De seq. v. peruit idem. Ego idoneam caussam, terrui conf. c. 13, 37. et Wuncur a Vulgata recedatur, non deri Praef. p. LXXVII. uideo ; nam si modo sermonis 83) Conf. infra c. 10, 27. legibus potest uoc. ibidem signifi¬ 84) Priscianus (Ed. Krehl. p. care in eodem seu in eadem re, 342., apud Putsch. p. 769.) auctor detracta loci notione, longe opest, Tullium scripsisse « compluris tima sane est; non posse nemo « armatos » ; et ita Beck, et Klotz., docuit. hortante Garatonio, ediderunt. 82) Hunc locum Aquila Roma¬ 85) Praefixam ex Erf. Beckius nus (de Fig. Sent. et Eloc. §. 29.), et deinceps caeteri receperunt, priusquam e Ciceronis Codd. et probante Wolffio. Edd. restitutus est, misere cor¬ 86) Erf.: saepissimi facinoris, ruptum sic habuit : « Ferrum, ferquod recte Garatonius enucleauit : crum, inquit, et hoc in iudicio se pessimi facinoris ; et ita Or. 2. « dicit ter, eiiciatque pro terrui » primus edidit. Ernestus et Beckius (e tribus hisce uerbis R. Steuoc. facinoris pro glossemate haphanus confecit : eiicianturque buerunt. Wunderus I. I. p. LXXV. proterui). Nunc ibi legitur (Ed. sic ait : « Persuasum mihi est, Frotscher) : « Ferro, ferro, inquit, « Ciceronem scripsisse aut se pes¬ «et h. i. i. d., te reieci atque pro¬ « simi facinoris arguit aut tantum « terrui. » — Illa uero si cum «se arguit, ita ut uerba pessimi uariante lectione, quam ex Codd. « facinoris ab interprete sint adhic exhibui, conferantur, uix du

455 in oratione pro A. Caecina. aduenientem uenientem: Ma. hoc de homine Sic omnes. 87) ego dicere Sic omnes. 33) 4 nunquam nusquam: Pk. uiderer uideretur: Pe (pr. m.), m. T (pr. m.). Aq. Ma. hoc de se haec de se: Pk. — de se hoc : Pe. Caelius celeus: Pk. §. 26. non solum non modo: T. 11 Cap. 10. ) atque meo ac meo: Pk. Ap. Mb. 89 qua quia: Ma.90 91) metu omnes Sic omnes. tamen hoc loco, eius Cod. au¬ « dita. Accidit autem non raro, ctoritate ductus, Orellium sequor. « ut ipsae etiam glossae tum cor¬ 87) Erf.: de hoc homine, re¬ « rumperentur tum partim tantum ceptum a Klotzio et Or. 2.; in¬ «a librariis reciperentur. Caetecertum, ut opinor. « rum non suspicarer insititia esse 88) Erf.: ego hoc dicere, re¬ «uerba illa, nisi Codicem Erf. ceptum ab iisdem, neque im¬ « passim interpretum additamen¬ « tis in hac etiam oratione auctum probabile. 89) Sic ex Erf. Klotz, et Or. 2. «scirem; quamquam hoc etiam 90) Itidem d. Cod x., saepius, « uerum est, in reliquis omnibus « Codd. librariorum incuria nonquam indicare possum, nostri Ma. « nulla Ciceronis uerba omissa esse, in mendis socius. — 91) Klotz, et Or. 2. ex Erf.: « quae solus seruauit Erf. » omnes metu. — Incertum; quam-Klotzius edidit: se ipse facinoris quam in mentem fortasse alicui arguit, quoniam putat (Praef. uenerit, urgeri saepius ab oratore p. XV. seq.), librarium quemdam, illa testis uerba « metu perterriti » quum in exemplari haberet seipse, (conf. c. 8. s. fl. et infra c. 15. s. legere sibi uisum esse sepse, h. fi.), ob eamque rationem etiam e. saepissime. Quam compendii hic in ipso testimonio narrando figuram uelim dicat V. D. in quo coniuncta potius eoque magis con¬ Codice inuenerit. — Equidem, tametsi non tanta Erf. illius apud spicua exhibuisse quam uoc. omnes interiecto separasse. me fides est quanta apud alios, Cap. 9. p. 414. v. 34. 35. 36. 37. 3 41. p. 415. v. 2. 3.

