Vulgaris formulae uarietas. 312 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Simili ratione a parte deficientis procuratorem expunxerunt, quia, ubi dominus mandasset ratumue habuisset, ipsum deiecisse iudicabant, alias non dominum sed ipsum procuratorem conueniri uolebant. 33) Familiae autem mentionem idcirco conseruauerunt, quia, etiamsi nullo modo uoluntatem suam dominus accommodasset, nihilominus familiae nomine ita tenebatur, ut leuiori tamen restituendi genere, hoc est noxae dedendo et quod ad se peruenisset reddendo expedire se posset. 34) « seruus uel procurator uel colo¬ « alicuius occidit. Cum autem « nus tenent, dominus uidetur « falsus est procurator, cum ipso « possidere : et ideo his deiectis « tantum procuratore interdici de¬ « ipse deiici de possessione uide « bere. Sabini sententia uera « tur, etiamsi ignoret eos deiectos, « est. — Sed et si quod alius de¬ « per quos possidebat. Et si quis «iecit ratum habuero, sunt qui «igitur alius, per quem possi¬ « putent secundum Sabinum et « debam, deiectus fuerit, mihi « Cassium qui ratihabitionem « competere interdictum, nemini « mandato comparant, me uideri « dubium est. — §. 46. ibid., cu¬ « deiecisse interdictoque isto teius loci uerba uide supra p. 191. «neri: et hoc uerum est. Rectius not. 49. — Sauinius I. I. §. 33. « enim dicitur, in maleficio ratip. 436. « habitionem mandato compara¬ 33) L. 1. §§. 12 — 14. h. t. « ri.» — Conf. L. 3. §§. 10. 11. « Deiecisse autem etiam is uideeod. L. 152. §§. 1. 2. De R. I. «tur, qui mandauit uel iussit, ut Sauinius I. I. p. 516. seq. « aliquis deiiceretur: parui enim 34) L. 1. §. 15. h. t. « Quod « referre uisum est, suis manibus «igitur additur, aut familia tua « quis deiiciat an uero per alium. « deiecit, merito scriptum est in « Quare et si familia mea ex uo¬ « eum casum, in quem familia « luntate mea deiecerit, ego ui¬ « mea ui deiecit. Caeterum si « deor deiecisse . . . . Quoties ciussit, ipse deiecit: nec gra¬ « uerus procurator deiecerit, cum «uari debet dominus, qui non « utrolibet eorum, id est, siue « iussit, si seruorum suorum fa¬ « domino siue procuratore, agi « ctum praestaret, etsi non iussu « posse Sabinus ait . . . non enim « eius deiecerunt; nam non gra¬ « excusatus est qui iussu alicuius quabitur hoc nomine, quippe « deiecit, non magis quam si iussu « cum aut peruenit ad eum ali¬

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 313 Denique exceptionem CUM ILLE POSSIDERET uides omissam esse ac uerbis UNDE DEIECISTI, fortasse etiam altera exceptione, quae reliqua est, tacite comprehensam. 33) Quo interdicendi interpretandique genere quum tam duplicis illius formulae consilio quam iuri, quo tunc utebantur, omnino satisfieret, quid mirum, hisce lurisconsultorum temporibus ueteres istas interdicti conceptiones in desuetudinem abiisse ac uestigiis nullis relictis euanuisse ? « quid, et restitueret (Hal. : re¬ « tit nisi ei, qui tunc, cum deli¬ « ceretur, possidebat: nec alius «stituet, Vulg. : restituerit); aut « non peruenit, et ipsos seruos « deiici uisus est quam is qui « possidet. » — Vat. Fragm. §. 91. « maleficii caussa noxae dedendo « indemnis erit : quod enim noxae Idem (?) Lib. II. de Interdictis, sub titulo Si uti frui prohibitus « dedere compellitur, in damno esse dicetur. « Non is, ad quem « non debet reputare, cum ser¬ « ea res pertinet . . . legatum est, «uus hoc (alias additur: modo) « qui utendi fruendi caussa, cum « possit domini deteriorem con¬ « ususfructus ad eum pertineret, « dicionem facere. » — Non, quod « missus in qua re sit, possidere typis distinxi, ab Hotomano re- « eam uidetur, et ob id, qui uti ceptum, Brenkmanno probatum, « frui prohibitus est, proprie dehabetur in Cod. Rehd. et in meo, « iectus dici non potest, ideo spepraeterea in hisce impressis : Ro¬ « cialiter hoc interdictum eo casu mae (V. Pucher) 1476. Venetiis « desiderari.» — Conf. loca supra (N. Ienson) 1477. Lugduni (Io. Syber) 1482. Norimbergae (Koallata p. 310. not. 30. — Caeteburger) 1483. Venetiis (B. de Torrum iuris potius rationem quam tis) 1484. ibid. (G. d'Arriuabeformulam interdicti spectat quod Paullus habet in L. 8. h. t. « Fulnis) 1493., denique Haloander. « cinius dicebat, ui possideri, §. 19. ibid. « Si quis tamen neget « quotiens uel non dominus, cum « se seruum uel familiam defen¬ « tamen possideret, ui deiectus « dere, cogendus est pati hoc in¬ « terdictum, ad hoc scilicet, ut «est. — Similiter in L. 3. §. 12. h. t. ad Edicti tenorem, non ad « quod ad eum peruenit restiinterdicti formulam referendum « tuat.» 35) L. 1. §. 23. h. t. « Interputo quod Ulpianus scripsit : « Hoc « interdictum etiam aduersus eum « dictum autem hoc nulli compe-Vulgaris formulae uarietas.

Vulgaris formulae uarietas. 314 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Incertum denique illud est, quando primum coeperint certis de caussis uerba IN HOC ANNO, quo perpetuum esset interdictum, missa facere : quippe haud raro hoc usu uenisse necesse est, ex quo tempore etiam post annum interdicebatur, dummodo ad eum, qui ui deiecisset, aliquid peruenisset. *) Propter hanc uero aliasue fortasse magnas et iustas caussas Ciceronis iam aetate Praetores aliquando tantundem ab Edicto deuiasse, haudquaquam incredibile est. Qua de re audiamus Ulpianum, qui in libro XX. ad Edictum 37) haec retulit: « Iulianus scribit, si alter possessor prouocet, alter « dicat eum ui possidere, non debere hoc iudicium (scil. communi diuidundo) « dari, nec post annum « quidem: quia placuit, etiam post annum in eum, « qui ui deiecit, interdictum reddi. Et si precario « (inquit) dicat eum possidere, adhuc cessabit hoc « iudicium, quia et de precario interdictum datur. Sed « et si clam dicatur possidere qui prouocat, dicendum « esse ait, cessare hoc interdictum: nam de clande¬ «stina possessione competere interdictum inquit." « proponitur, qui dolo malo fecit, « in sepulchro ui aut clam factum « quo quis armis deficeretur » rel. « est uel in abdito alio loco; sed 36) Quo loco, sicuti recte Sa¬ « et si sub terra fieret opus uel uinius (1. I. p. 545.) monuit, sem¬ « sub aqua uel cloaca aliquid faper is quicum agitur habebatur, «ctum sit; etiam post annum « caussa cognita competit interubi ex ui sua etiam tunc possidebat. — De illo iure uide infra p. 321. « dictum de eo quod factum est. 37) L. 7. §. 5. Comm. diuid. « Nam caussa cognita annuam ex¬ « ceptionem remittendam, hoc est, Conf. L. 15. §. 5. Quod ui aut clam. (Ulpianus) « Sed si is sit «magna et iusta caussa ignoran¬ « locus, in quo opus factum est, « tiae interueniente.» Conf. §§. 3. 4. 6. ibid. « qui facile non adiretur, utputa

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 315 Atque de formula quidem satis. Nunc ad ipsum huius interdicti ius rationemque ueniamus. Quae res quum in celeberrimo illo, quem supra dixi, Sauinii libro sic tractetur, ut, quod corrigam aut noui adiiciam, nihil admodum habeam, placet III. Praeceptoris mei doctrinames) per indicem exponere. Primum igitur est in hoc uulgari seu quotidiano interdicto de ui, ut actor, quum deiiceretur, possederit 33); nec credendum est iis, qui eius possessionis deteriorem facilioremue condicionem fuisse quam in interdicto Uti possidetis existimauerunt. Sed non satis est possedisse actorem, nisi illud accedat, eum nec ui nec clam nec precario ab aduersario possedisse"). Quo loco admonendi sumus, non putari eum ui possidere, qui possessionem ui sibi ereptam in ipso congressu per uim recuperauerit. Non enim id solum licet, uim ui depellere possessionemque ui defendere, uerum etiam ui recuperare possessionem ui amissam, dummodo in continenti non ex interuallo id fiat (1). « Qui ui aut clam aut precario 38) Videsis I. I. p. 510—45. « possidet ab aduersario, impune 39) Vide supra quae de for¬ « delicitur. » — L. 1. §. 30. h. t. mula disputauimus et loca ibi « Qui a me ui possidebat, si ab allata, p. 293. seqq. et p. 301—4. « alio deficiatur, habet interdi-Praeterea conf. L. 1. §. 23. h. t. «ctum.» L. 18. pr. eod. — De (uerba modo adscripsi in nota 35.) diuerso lustiniani iure conf. §. §§. 9. 10. 26. ibid. L. 4. §. 28. 6. 1. De interdictis. De usurp. et usuc. — De d. §§. 41) L. 1. §. 27. h. t. «Vim 9. 10. consulendus est Sauinius «ui repellere licere, Cassius scri¬ I. I. §. 7. p. 72. seqq. « bit; idque ius natura compara¬ 40) Vide loca supra p. 293. «tur. Apparet autem (inquit) ex segg, allata Adde Paulli V, 6, 7. Vulgaris interdicti ius.

Vulgaris interdicti ius 316 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Vis autem, quae huic interdicto locum faciat, atrox esse debet, h. e. uis corporalis, quae adeo possessoris siue corpus siue animum commouet, ut possessionem retinere non possit, eamque siue detrusus siue deterritus relinquere cogatur“2). Quo genere differt hoc in¬ « eo, arma armis repellere licere. » « nihil habent aduersus eum, qui §. 28. ibid. « Vi possidere eum « prior fecit, iniusti ; et non, quo¬ « definiendum est, qui expulso ue¬ « niam res pares sunt, etiam id «tere possessore adquisitam per « est iustum, quod antecessit. » — « uim possessionem obtinet: aut Conf. L. 45. §. 4. Ad legem A- « qui in hoc ipsum aptatus et quiliam. L. 12. §. 1. Quod met. « praeparatus uenit, ut (ui ?) conca. L. 7. §. 3. L. fl. §. 2. Quod «tra bonos mores, auxilio, ne ui aut clam. « prohiberi possit ingrediens in 42) L. 1. §. 3. h. t. «. Ad « possessionem facit (al.: uim « solam autem atrocem uim per « faciat). Sed qui per uim pos¬ «tinet hoc interdictum.» §. 29. «sessionem suam retinuerit, Laibid. «. . . Idem Labeo ait, eum, « beo ait, non ui possidere.» De « qui metu turbae perterritus fusententia corruptissimi huius loci « gerit, uideri deiectum. Sed — uide Basilie. Tom. VII. p. 405. « Pomponius ait, uim sine coreod [L. 17.]. (Julianus) « Qui pos¬ « porali ui locum non habere. « sessionem ui ereptam ui in ipso « Ergo etiam eum, qui fugatus est « congressu reciperat, in pristi¬ « superuenientibus quibusdam, si « nam caussam reuerti potius quam « illi ui occupauerunt possessio¬ « ui possidere intelligendus est: « nem, uideri ui deiectum.» «ideoque si te ui deiecero, illico De lectione Ergo pro Ego, quod «tu me, deinde ego te ; Unde ui Florentinus habet, uide Saui¬ «interdictum tibi utile erit.» nium l. 1. §. 31. p. 405. not. 1. L. 3. §. 9. eod. « Eum igitur, Ergo in meo quoque Codice est. « qui cum armis uenit, possumus L. 3. §. 5. h. t. « Qui armati ue¬ « armis repellere, sed hoc con¬ « nerunt, etsi armis non sunt usi « festim non ex interuallo: dum¬ « ad deiiciendum, sed deiecerunt: « modo sciamus, non solum resi¬ « armata uis facta esse uidetur : « stere permissum ne, deiiciatur, « sufficit enim terror armorum — « sed et si deiectus quis fuerit, « ut uideantur armis deiecisse. » « eundem deiicere non ex inter¬ §. 6. ibid. « Si quis autem uisis ar¬ « uallo sed ex continenti.» Conf. « matis, qui alibi tendebant, metu Quintiliani Inst. orat. VII, 4, 6. « hoc deterritus profugerit, non « Nam et uis contra uim et talio «uidetur deiectus: quia non hoc

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 317 terdictum ab interdictis Uti possidetis, Quod ui aut clam aliisque actionibus, in quibus, quod ui fieri factumue esse dicitur, adeo latissime patet, ut, quicquid fuerit, contineat's). contra uoluntatem factum « enim Edicto locum faceren rel. — « animo fuerunt qui armati erant, L. 33. §. 2. De usurp. (Julia « sed alio tendebant.» §. 7. ibid. nus) « Si dominus fundi homines Paulli V, 6, 4. « Vi delicitur non « armatos uenientes existimaue « tantum qui oppressu multitudicrit atque ita profugerit, quam¬ « nis aut fustium aut telorum aut « uis nemo eorum fundum ingres¬ « armorum metu terretur, sed et « sus fuerit ; ui deiectus uidetur: « is, qui uiolentiae opinione com¬ « sed nihilominus id praedium .. « perta possessione cessit, si ta- « a bonae fidei possessore usuca¬ « men aduersarius eam ingressus « pitur, quia lex Plautia et lulia «sit. » Conf. L. 1. Quod met. « ea demum uetuit longa possesca. (Verba habes supra p. 311. «sione capi, quae ui possessa not. 31.) L. 2. eod. (Paullus) «Vis «fuissent, non etiam ex quibus « autem est maioris rei impetus, «ui quis deiectus fuisset. » Conf. « qui repelli non potest.» L 3. L. 4. §. 22. eod. §. 1. eod. (Ulpianus). « Sed uim 43) L. 1. §. 5. Quod ui aut « accipimus atrocem et eam, quae Vi fa¬ « clam. (Ulpianus)..... « aduersus bonos mores fiat » rel. « ctum uideri Quintus Mucius scripr [L. 9.]. eod. (Idem). « Metum « psit, si quis contra quam prohi¬ « autem praesentem accipere de¬ « beretur fecerit : et mihi uidetur « bemus, non suspicionem infe « plena esse Quinti Mucii defini¬ «rendi eius: et ita Pomponius «tio. §. 6. Sed et si quis iactu « lib. 28. scribit: ait enim, me¬ «uel minimi lapilli prohibitus fa- «tum sillatum) accipiendum, id « cere perseuerauit facere, hunc « est, si illatus est timor ab ali¬ « quoque ui fecisse uideri, Pae¬ « quo. Denique tractat, si fun¬ « dius et Pomponius scribunt; eo¬ « dum meum dereliquero, audito « que iure utimur. §. 7. Sed « quod quis cum armatis ueniret, « et si contra testationem denun¬ « an huic Edicto locus sit? Et recciationemque fecerit, idem esse « fert, Labeonem existimare, Edi- « Cascellius et Trebatius putant : «cto locum non esse, et UNDE « quod uerum est. » Conf. §§. 9. « UI interdictum cessare, quoniam 10. ibid. L. 20. pr. §. 1. eod. « non uideor ui deiectus, qui delici L. 73. §. 2. De R. I. L. 1. « non exspectaui sed profugi. Ali¬ §. 3. Ne uis fiat ei q. in po. « ter atque si, posteaquam armati (Ulpianus). « Haec actio non tan¬ « ingressi sunt, tunc discessi: huic Vulgaris interdicti ius

Vulgaris interdicti ius. 318 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Tertio loco requiritur, ut actor ui deiectus sit ab ipso cum quo cuiusue nomine agitur aut ex eorum tamen uoluntate), Quartum est, ut actor propter illam uim possidere desierit“). Nec refert, prohibitus sit quum intrare uellet, an eiectus detrususque, quum ibi tum esset 46). At nunquam interdicto locus est, ubi alia caussa amittendae possessionis interuenerit, ueluti si propter uim metumque possessionem aliquis aduersario tradiderit“). «tum eum tenet, qui prohibuit « praedium, uel si quis eum in « quem uenire in possessionem, « medio itinere detinuerit, et ipse « sed etiam eum, qui possessione « possederit; ui deiectus uidea¬ « pulsus est, cum uenisset in pos¬ «tur: ademisti enim ei posses¬ « sessionem. Nec exigitur, ut ui « sionem, quam animo retinebat « fecerit qui prohibuit. » « etsi non corpore. » §. 25. ibid. 44) L. 7. h. t. (Paullus). « Cum L. 3. §. 8. eod. « Si autem, cum «a te ui deiectus sim, si Titius « dominus ueniret in possessio¬ « eandem rem possidere coeperit, « nem, armati eum prohibuerunt, « non possum cum alio quam te¬ « qui inuaserant possessionem, « cum interdicto experiri.» 12 «uideri eum armis deiectum. » Adde loca supra p. 312. not. 33. Conf. L. 12. L. 18. pr. eod. L. 6. 34. allata. §. 1. L. 7. L. 25. §. 2. De A. v. A. 45) L. 1. §§. 45. 46. h. t. (Ver¬ P. L. 18. §. 15. (conf. L. 15. ba uide supra p. 191. not. 49. De §. ult.) De dam. infe. Paulli V lectione uide Sauinium ibi cit.) 6, 6. Non habetur etiam in Ed. Lug¬ 47) L. 5. h. t. (Ulpianus) «Si «rerum (al.: metu, Cras et Saduni (Io. Syber) 1483. et ibid. (Fradin.) 1513. uinius: per uim) « tibi possessio¬ « nem (Haloander et Vulgata, cer¬ 46) L. 1. §. 24. h. t. « Siue « autem corpore siue animo poste Codex meus, hic inserunt: ui) « tradidero, dicit Pomponius, UNDE « sidens quis deiectus est, palam « est eum ui deiectum uideri. Id¬ « ui interdictum cessare : quoniam « circoque si quis de agro suo « non est ui deiectus qui compul¬ « uel de domo processisset nemine «sus est in possessionem indu¬ « suorum relicto, mox reuertens «cère.» Conf. L. 9. pr. in fl. « prohibitus sit ingredi uel ipsum Quod met. ca.

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 319 Denique hoc interdictum ad res soli tantum perti- Vulgaris interdicti ius net, de rebus mobilibus propter possessionem ui amissam non interdiciturs). Effectus autem interdicti is est, ut actor, si superior discesserit, in eam prorsus condicionem restituatur, qua ante deiectionem fuisset). Primum igitur est, ut in amissam possessionem restitui iubeatur, aut quanti ea res est, aduersarius ei condemnetur so). Accedit sponsionis summa, ubi cum periculo res ad exitum perducta est s*). « intersit: quod alias minus esse 48) L. 1. §§. 3—8. h. t. «... Et « alias plus: nam saepe actoris « generaliter ad omnes pertinet « pluris interesse, hominem reti¬ « hoc interdictum, qui de re solo « nère, quam quanti is est ; uel¬ « cohaerenti deiiciuntur: qualis¬ «uti cum quaestionis habendae « qualis enim fuerit locus, unde « aut rei probandae gratia aut he- « quis vi deiectus est, interdicto « reditatis adeundae intersit eius «locus erit. ... Illud utique in « eum possideri. » Gai. IV, 154. « dubium non uenit, interdictum (Verba exhibui supra p. 295. seq.) « hoc ad res mobiles non pertinere: ibid. §. 163. «... iudicis arbitrio « nam ex caussa furti uel ui bo¬ « si quid restitui . . . debeat, id « norum raptorum actio competit: « sine poena restituit, et ita ab- « potest et ad exhibendum agi » « soluitur: quodsi nec restituat rel. — Paulli V, 6, 5. «. . ., quanti ea res est, con-49) L. 1. §. 31. h. t. « Qui « demnatur » rel. «'ui deiectus est, quicquid damni 51) Gai. IV, 162—64. « Igitur « senserit ob hoc quod deiectus « cum restitutorium . . . inter¬ « est, reciperare debet: pristina « dictum redditur, uelut ut resti¬ « enim caussa restitui debet, quam «tuatur ei possessio, qui ui de- « habiturus erat, si non fuisset «iectus est, . . . modo sine peri¬ « deiectus. » « culo res ad exitum perducitur 50) L. 6. h. t. (Paullus). « In « modo cum periculo. » rel. — ib. « interdicto Unde ui tanti condem¬ §. 165. «Itaque si arbitrum (is cum « natio facienda est, quanti interquo agitur) « non petierit sed taci¬ «sit possidere : et hoc iure nos « tus de iure exierit, cum periculo «'uti, Pomponius scribit; id est, ares ad exitum perducitur: nam « tanti rem uideri, quanti actoris

Vulgaris interdicti ius 320 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Restitutio uero ac litis aestimatio praeter rem ipsam fructus quoque continet et damnum, denique omnem caussam**), imprimis etiam res mobiles, quas actor, quum de fundo aedibusue deiiceretur, ibi tunc 3). habuit « actor prouocat aduersarium spon¬ « hominibus aestimationem eorum asione Si contra edictum Prae¬ « per interdictum restituere de¬ «toris non . . . restituerit ; ille « beat: sicuti fur hominis etiam « autem aduersus sponsionem ad¬ « mortuo eo tenetur. §. 35. Huic « uersarii restipulatur: deinde a¬ « consequens esse ait, ut uillae « ctor quidem sponsionis formu¬ « quoque et aedium incendio con¬ « sumptarum pretium restituere «lam edit aduersario, ille huic « inuicem restipulationis: sed a¬ « cogatur: ubi enim quis (inquit) « deiecit, per eum stetisse uide¬ « ctor sponsionis formulae sub¬ «iicit et aliud iudicium de re «tur, quo minus restitueret. » «restituenda . . ., ut, si spon-Conf. L. 14. §. 11. Quod met. ca. Paulli V, 6, 8. L. 10. h. t. « sione uicerit, nisi ei res . . . (Gaius) «Si de fundo proprieta¬ « restituatur . . . » — Conf. ibid. « rium et fructuarium praedo ex¬ §. 141. (cuius uerba uide supra « pulerit, atque ob id fructuarius p. 13. not. 12.) « constituto tempore non usus 52) Vide supra p. 299. not. 8.— « perdiderit ius suum: nemo du¬ L. 1. §. 41. h. t. « Non solum «bitat, quin dominus, siue expe¬ « autem fructuum ratio in hoc «riatur cum fructuario aduersus « interdicto habetur, uerum cae¬ « praedonem siue non experiatur, «terarum quoque utilitatum ha¬ « retinere debeat reuersum ad se «benda est. Nam et Viuianus « usumfructum, et quod fructua¬ « refert, in hoc interdicto omnia, «rius perdidit, id ad damnum « quaecunque habiturus uel ad¬ « secuturus erat is, qui deiectus « eius pertineat, cuius facto per¬ «iit. » Conf. L. 9. §. 1. eod. « est, si ui deiectus non esset, re¬ «stitui aut eorum litem a iudice 53) Vide supra p. 298. seqq. et loca ibi allata in notis 6. 11., ueluti « aestimari debere ; eumque tan¬ L. 1. §. 33. h. t. « Quod autem « tum consecuturum, quanti sua « ait Praetor, Quaeque ibi habuit, « interesset, se ui deiectum non « sic accipimus, ut omnes res « esse. §. 34. ibid. ... Denique «scribit Iulianus, eum, qui ui « contineantur, non solum quae « deiecit ex eo praedio, in quo « propriae ipsius fuerunt, uerum « etiam si quae apud eum deposi¬ « homines fuerant, propius esse, «tae uel ei commodatae uel pi¬ « ut etiam sine culpa eius mortuis

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 321 Fructuum computatio inde a deiectionis tempore Vulgaris interdicti ius. fit, nec refert, peruenerint ad eum quicum agitur necne, dummodo ab actore percipi potuissents): sicuti ne ad ipsam quidem rem restituendam quaeritur, an reus possideat 55). 54) L. 1. §. 40. h. t. « Ex die, «gneratae, quarumque usum uel « quo quis deiectus est, fructuum «usumfructum uel custodiam hacratio habetur: quamuis in cae¬ «buit, uel si quae ei collocatae « sunt: cum enim Practor dicat, «teris interdictis, ex quo edita « sunt, non retro computantur. « habuit, omnia haec habendi «Idem est et in rebus mobilibus, «uerbo continentur. §. 38. ibid. « quae ibi erant: nam et earum « Sane quod ait Practor, ibi, « fructus computandi sunt ex quo « quomodo accipimus? utrum in « quis ui deiectus est. » L. 4. C. « eo loco, unde quis ui deiectus eod. (Dioclet, et Maxim.) «... reum c'est, an uero in omni possessio¬ « caussam omnem praestare opor¬ «ne ? Et melius dicetur, non ad «tet; in qua fructus etiam, quos « angulum referendum uel locum, « uetus possessor percipere potuit, «in quo fuerit, uerumetiam ad « non tantum quos praedo perc omnem partem possessionis, « cepit, uenire non ambigitur. » « qua quis caruit, cum deiici¬ «tur. » — L. pen. eod. (Trypho¬ 55) L. 1. §. 42. h. t. « Ex inninus) « Merito Julianus respon¬ «terdicto Unde ui etiam is, qui «non possidet, restituere coge¬ «dit, si me de fundo ui deie¬ «tur. » §. 36. ibid. « Idcirco «ceris, in quo res mouentes « fuerunt, cum mihi interdicto « constare ait, eum, qui ui de¬ « Unde ui restituere debeas non «iecit, quique ui sine dolo malo « solum possessionem soli sed et « desierit possidere, interdicto «teneri. » L. 15. eod. (Paullus) cea, quae ibi fuerunt: quam¬ «. . . Si ui me deieceris ..., « quam ego moram fecero, quo « minus interdicto te conuenirem: « quamuis sine dolo et culpa ami¬ « seris possessionem, tamen dam¬ «subtractis tamen mortalitate ser¬ «uis aut pecoribus, aliisue rebus «nandus es quanti mea intersit: « quia in eo ipso culpa tua prae¬ « casu intercidentibus, tuum ta¬ « men onus nihilominus in eis « cessit, quod omnino ui deie¬ «restituendis esse : quia ex ipso « cisti » rel. — Quo pertinet etiam « tempore delicti plus quam fru¬ L. 16., quae sequitur, eod., si « strator debitor constitutus est. » uera est lectio, quam Sauinius Semestria, Lib. II. 21

Vulgaris interdicti ius. 322 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Post annum et aduersus heredes id solum continet interdictum, quod ad eum, quicum agitur, peruenerit 36). Item lurisconsultorum saltem nostrorum aetate, et accedente noxae deditione, quoties familiae nomine agebatur 37), (l. 1. p. 535. not. 2.) a Florentina «armis deiectus est: quia ex mutila plane diuersam in Pari- « facinoribus defunctorum de eo, siensibus Codicibus compluribus « quod ad heredem peruenit, et in aliquot Editionibus uetustis «actio datur: sufficit enim, non inuenit : (Ulpianus) « Interdicto « in lucro uersari eum heredem, « Unde ui uti potes, si a filio¬ « non etiam damnum subire. §. 1. « familias deiectus es, ut et eius « Haec actio, quae aduersus hecredem caeterosque successores « caussa, quod ad patrem per¬ « uenit, ipse teneatur. » Codex « pertinet, perpetuo competit, meus ita concinit, ut pro aut et » « quia in ea rei persecutio con¬ « tinetur. » Conf. §. 18. ibid. habeat tamen « aut » ; quod noti¬ — tiae caussa additum uolui. L. 9. pr. eod. (Paullus) « Si plucres heredes sunt, unusquisque 56) L. 1. pr. §. 39. h. t. (Verba habes supra p. 296., ubi « non in amplius, quam ad eum « peruenerit, tenetur. Qua de uide etiam caetera anni testimo¬ « caussa interdum in solidum tenia: quibus adde L. 7. §. 5. «nebitur is, ad quem totum per¬ Comm. diuid.) L. 3. §. 12. h. t. L. 2. C. eod. (Dioclet, et Maxim.) «uenerit, quamuis ex parte heres « Vi pulsos restituendos esse in¬ «sit. » L. 4. De interdictis. L. 35. De O. et A. — Neque tamen «terdicti exemplo, si necdum spondebo, duplicem hanc actio¬ «'utilis annus excessit, certissimi nem post annum et aduersus he¬ «iuris est : et heredes teneri in ctantum quantum ad eos perueredem iam Ciceronis aetate certo iure comparatam fuisse. «nit. » (Conf. Vatic. Fragm. §. 57) L. 1. §§. 15. 19. h. t. 312.) L. 1. §. 48. eod. « Ex caus¬ (Verba uide supra p. 312. not. «sa huius interdicti in heredem 34.) Adde L. 16. eod. (hic su¬ « et bonorum possessorem caetepra not. 55.) conf. L. 1. §. 20. « rosque successores in factum h. t. L. 195. §. 3. De V. S. L. 5. «'actio competit in id quod ad De interdictis. (supra p. 299. not. « eos peruenit » ; L. 2. eod. (Paul¬ 8.) — De actore municipum uilus) « doloue malo eorum factum «est, quominus perueniret. » L. desis L. 4. h. t. Conf. L. 15. §. 1. De dolo. 3. pr. eod. « Quod est et si quis

§. 2. De interdicto de ui uulgari seu quotidiano. 323 Denique hoc interdictum, quamuis non sit famo- Vulgaris interdicti ius. sum es), in parentem patronumque non datur s ). In eo quoque natura actionis ex delicto oriundae interdictum utitur, quod ex pacto 60) rem admissam praecedente exceptio non comparatur. 58) L. 13. h. t. (Ulpianus) «... « Interdictum quoque Unde ui non « neque Unde ui neque aliud in¬ « est aduersus eos reddendum. » «terdictum famosum est. » Conf. L. 7. §. 2. eod. (Ulpianus) « Nec L. 2. pr. De obseq. par. L. 10. « exceptiones doli uel uis metusue §. 12. De in ius uocando. « caussa, uel interdictum Unde ui 59) L. 1. §. 43. h. t. « Inter- «uel Quod ui patiuntur. » Conf. « dictum hoc, quia atrocitatem L. 5. §. 1. L. 6. L. 7. pr. eod. «facinoris in se habet, quaesi¬ L. 11. De dolo. « tum est, an liberto in patronum 60) L. 27. §. 4. De pactis. «uel liberis aduersus parentes Paullus) « Pacta, quae turpem «competit ? Et uerius est, nec « caussam continent, non sunt «liberto in patronum nec in pa¬ « obseruanda; ueluti si paciscar, « rentes liberis dandum esse : me¬ «ne furti agam uel iniuriarum si « liusque erit, in factum actionem « feceris : expedit enim timeri «his competere : aliter atque si «furti uel iniuriarum poenam. «ui armata usus sit aduersus li¬ « Sed post admissa haec pacisci « bertum patronus uel aduersus « possumus. Item, ne experiar cliberos parens ; nam hic inter¬ « interdicto Unde ui, quatenus « dictum competit. » L. 2. §. 1. « publicam caussam contingit, pa¬ De obsequiis parent. (Tulianus) « cisci non possumus. »

Alterius interdicti formula. §. 3. Quemadmodum differat interdictum quod dicunt de ui armata. Alterum de ui interdictum, proprio suo nomine de ui hominibus coactis armatisue appellatum *), uti in Edicto per hosce aliquot annos erat propositum, ita huic caussae, quae inter Caecinam et Aebutium agebatur, nulla re addita detractaue accommodatum fuit. Quamobrem una opera et Edicti et huius caussae formulam explorabimus: siquidem placet hoc quoque loco prius de formula, postea de iuris ratione dispicere. Itaque postulante Caecina uidetur Dolabella Praetor in hunc modum interdixisse : UNDE TU, SEX. AEBUTI, AUT FAMILIA AUT PROCURATOR TUUS A. CAECINAM AUT FAMILIAM AUT PRO¬ 21 1) Breuitatis studio atque ex etiam confirmant, quod uerissicaussae, qua de agitur, natura me Sauinius (l. 1. p. 508.) admoin hac oratione aliquoties appelnuit, casu magis quam ex certo latur interdictum de hominibus artis usu quotidianum illud noarmatis seu de armatis homini men, quo tum uulgare de ui inbus, ueluti in c. 31. extr. ; et terdictum, tum uis, quae ad hoc similiter in c. 8. extr. sic habetur: pertinet, in d. c. 31. et 32. uenit, « Praetor interdixit, ut est cona Cicerone usurpari. Conf. in «suetudo, de ui hominibus ar¬ Verrem I, 19. « Nihil cum Verre « matis. » Contra statim in c. 32. : « de quotidianis criminibus actu¬ « Dupliciter homines deficiuntur, crus sum. » pro Tullio c. 54. « aut sine coactis armatisue ho¬ « agi quidem usitato iure et quo¬ « minibus aut per eiusmodi ratio¬ «tidiana actione potuit », et ad « nem atque uim. » Quae uerba h. I. Huschkius.

§. 3. De interdicto de ui armata. 325 Formula. CURATOREM ILLIUS UI HOMINIBUS COACTIS ARMATISUE Hominibus coactis ar¬ DEIECISTI, QUA DE RE AGITUR, EO RESTITUAS. matisue. Ex quo perspicuum est, in eo difficilius fuisse hoc interdictum quam uulgare, quod non satis esset ui actorem esse deiectum, nisi etiam hominibus aut coactis aut armatis deiectus esset. Hac uero parte amplissimum testimonium praebet haec pro Caecina oratio, nam in c. 21. ipsa uerba illa HOMINIBUS COACTIS ARMATISUE ex interdicti formula recitantur atque singillatim explicantur 2). Caetera, quibus hoc interdictum a uulgari illo differt, eo ualent, ut uariis defensionibus sublatis adiuuetur caussa actoris copiosiorque efficiatur. Quo primum hoc pertinet, quod uersiculus IN HOC In hoc anno. ANNO omittitur. Ecce Tullii testimonium in epistola ad C. Cassium 3): « Sed haec posterius. Tento enim te quo animo «accipias. Si enim stomachabere et moleste feres, « plura dicemus, postulabimusque, ex qua dipécee UI « HOMINIBUS ARMATIS deiectus sis, in eam restituare. « In hoc interdicto non solet addi IN HOC ANNO. Qua¬ 2) Obseruatione dignum est, rum uocem armatis neque Edicto, quod in L. 2. pr. Vi bon. rap. primum in actione, quam dicunt traditur, contineri, neque eius ui bonorum raptorum, inuerso ordine haberi « hominibus armainterpretationem in illo titulo (ni¬ « tis coactisue», pro Tullio c. 7. ; si furtim quodammodo in §. 2. ib.) legi, dum uerbum coactis tam in deinde in titulo Digestorum De ui et ui armata, ubi diligens in¬ Edicto habetur (d. princ.) quam uenitur uocabuli armatis interinterpretatione illustratur in d. pretatio (L. 3. §. 2. seqq. conf. L. 2. §§. 2—7. 12. §. 6. J. De interdictis), uerbum 3) ad Fam. XV, 16, 3., de a. coactis nusquam comparère : conu. 709. tra in actione ui bonorum rapto¬

Formula. In hoc anno. Exceptiones. 326 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. «re si iam biennium aut triennium est, quum uir¬ «tuti nuncium remisisti delenitus illecebris uolupta¬ «tis; in integro res nobis erit. » Hoc autem testimonium ut solum esset, quo de illa interdicti proprietate edoceremur, non Ciceronis, puto, sed fortunae culpa effectum est. Quae si orationem pro M. Tullio integram nobis reliquisset, uix dubito, quin in c. 46. et deinceps *) una cum enumeratione caeterarum rerum, quibus interdictum propter coactos armatosque homines asperius redditur actorique facilius, etiam annuae huius exceptionis omissae disertam mentionem haberemus. Neque illud magnopere mirandum est, in oratione pro Caecina, ubi de interdicti duplici figura agitur, annalem eam alterius naturam non commemorari; nam palam est, oratorem in peculiari possessionis quaestione illic, non in uniuersa utriusque interdicti conceptione ac proprietate uersari. Quocirca non temere inferendum inde erit, alterum fortasse de ui interdictum medio demum uiginti circiter annorum spatio inter Caecinae defensionem atque illam Ciceronis epistolam scriptam annali ea condicione liberatum solutumque fuisse : quae coniectura, si rem ipsam eiusque iuris originem ac progressum obseruaueris, prorsus nihil probabile habere uidebitur. Absunt porro huic interdicto duae illae exceptiones, quas supra cognouimus, CUM ILLE POSSIDERET, QUOD NEC UI NEC CLAM NEC PRECARIO A TE POSSIDERET. 4) Quo de loco uide paullo inferius p. 327.

