Cap. 10. p. 415. v. 4. 7 10 456 Cap. II. De uarietate lectionis in re miser, se praebuit in rem miser, semper se prebuit: T (pr. m.). — in re miser, sese 1 prebuit: T (sec. m.). 92) §. 27. A. Atilius Aulus Acilius: Pk. L. Atilius L. Acilius: Pk. etiam hoc et hoc : Pk (pr. m.). malum minaretur malum minaretur hoc est mortem minaretur: Pk, Mb (hoest). T (sic in mar¬ / gine suppletum). 93 ibi tum ibi eum: Pe. T. — ibi cum: Ma. de re ipsa atque emptione de ipsa atque emptione: Pe, m. T. Ap, 4 (pr. m.). Ma, b (pr. m.). — de ipsa emptione: Aq. et Mb., sec. m. — In Pm. post uoc, ipsa est spatium uacuum 2—4 litterarum. 2) 92) Hanc lectionem sese proporro uenustate, ut ipsum se uababilem dicerem, nisi modo anlide defendat apud omnes, qui ueram pronunciandi rationem intea uoc, sese haberetur. — Quod autem Klotzius cum Or. 2. ex Erf. uenerint; librarium denique, qui adiicere notulam uellet, scripturecepit praebuerit pro uulgari rum fuisse .i. mortem, nihil praebuit, atque etiam solide deamplius. Quae quam exigui sint fendere se posse, si uellet, in pretii, facile quiuis intellecturus Praef. p. XVI. profitetur, ualde mihi uidetur dubium esse. est. At illud perabsurdum hercle est, quod adeo iuris quandam ne¬ 93) Haec uerba, iamdudum ab cessitatem effinxit, propter quam omnibus pro manifestissimo glosmortis mentio oratori addenda semate repudiata atque eiecta, fuisset; uidelicet nisi ipsam mor¬ Klotzius denuo ex Erf. in textum tem Aebutius minatus esset Caereuocauit, eoque exemplo etiam cinae, iustum metum, quo deiectus Orellius (Ed. 2. p. 463.) parumper uère dici posset, caussae defutuperturbari se passus est. Mitto quod V. D. ille (in Praef. p. XVI. rum fuisse. Qua de re uide supra seq.) praedicat adeo aptum esse §. 2. p. 316. seq. §. 3. p. 337. hoc appositum, ut librariorum 94) Videsis quae de aliorum nemo excogitare potuerit; tanta Codicum simili habitu Beckius train 457 oratione pro A. Caecina. graui grauis: Pk.95 nec minus niger . . . Phormio] Desunt in Ma. 96) uestrum nostrum: Pk. splendor ordinis splendor, aequestris ordinis: §. 28. Pe. 2) decus atque ornam, iud. decus aeque ornam. iud.: Pk (pr. m.). Ap. Ma. — decus equestris ornam. jud.: Pk (sec. m.). — decus, aeque ornam, curiae iud.: Pe.98) Fidiculanius fideculanius: Pk. — fidiculanus: Pe. — fideculanus: T. Ma. iterum dicere dicere iterum: Pk. minus (abesse) LIII. minus abesse LIII.: Pe, k. Mb. — minus habere LIII.: Pm. T. Ap (pr. m.), q. Ma (ninus). — minus habere XLIII. Ap (sec. m.). 99) 97) Conf. Beckii notam. didit. De lectione hodie recepta 98) Aeque pro atque est etiam Graeuius : « Nihil certius. Nec in Erf. aliisque. Caeterum talis « Pyrrho dubitet » : at parum acest recepta totius huius loci lectio, curate Lallemandus : « Graevii Cout ex hisce mendis addititiisque « dices et nostros sequimur ». uerbis (equestris et curiae) nolim 95) Eadem est in Cod. C. apud inferre, de Ciceronis scriptura ali¬ Beckium. Paulo attentius consiquid excidisse. deranda. 99) Mediam, quam adscripsi, 96) Itidem in Codd. H. et y. lectionem, habet Erf. ; caeteri apud Beckium. — Verba « nec mi¬ Codd. apud Beckium ad modum nus niger » Ernestus in dubium nostrorum uariant, modo ut in uocauit, Beckius apte defendit. Cod. x. inueniatur numerus LVI. Conf. Klotzium in Adnotatione. in ap. autem L. — Mihi uulgaris Totus hic locus a Quintiliano VI, Codd. scriptura bifariam uidetur 3, 56. sic exhibetur: «nec minus esse corrupta. Primo de vv. ab¬ « niger nec minus confidens quam esse et habere (quod ferri non « est ille Terentianus Phormio ». posse recte Beckius approbanti-Ubi uide etiam Spaldingii notam busque omnibus censuit) placet de d. Ernesti coniectura. Cap. 10. p. 415. v. 11. 12.13. 14. 16. 21.

Cap. 10. p. 415. v. 22. 458 Cap. II. De uarietate lectionis meminerant memineram: Pk. — meminerunt: Pe. Albiano abbiano: T. Ap. Ma, b. mo est quin perspiciat. Neque Ernesti sententia utrumque spudubitabimus eandem corruptelae rium esse iudicantis, quem ita caussam sanandique modum in Schützius, Beckius, Orellius (in proposito loco statuere, dummodo prima) secuti sunt, ut v. abesse per sensum liceat. Iam in eo hi quidem uncis includerent, ille Orellio adsentior, quod statuit, sic uero intrepide eiiceret. Eam emendationem idcirco necessariam utique emendari oportere, ut nuduco, quia adiecta illa uoce semerus rotundus, quem dicimus, eueniat; id enim propter uoc. miquentis acclamationis lepos, qui sane in ambiguo numeri tum ad nus certum necessariumque uidepassuum tum ad sestertiorum miltur. At enim qui potest L millia lia relati, conditus est, intercilegi, quum in c. 27. (Conf. c. 25. 26.) et c. 32. pro Cluentio, ubi dere omnino et pessumdari uidetur. — Deinde persuasum mihi Albiani iudicii corruptio narratur, quadragenorum millium mentic est, numerum quoque LIII. uitio sit singulis iudicibus dandorum, laborare, cuius etiam corrigendi non quinquagenorum? Qua obsercertissimam rationem facili negotio inuenturus est quicunque sivatione commoti omnes, neque milia quaedam loca, quae sunt in alia de caussa quacunque, XL. oratione pro O. Roscio, ibique millia alii emendauerunt, alii, quo eorumdem Codicum habitum atnumerus L. conseruari posset, tentius observare uoluerit. Quipaut uoc. minus iusserunt urgeri pe indubitata illic Ciceronis scri¬ (nam reuera XL. M. minus esse ptio 1000. (i.e. 50000.) tam in quam L.), aut etiam addere post « ipsa esse» uoluerunt XL., et Oxoniensibus et Palatinis pluribus quae sunt e. g. similia. Incassum apud Beckium quam in Parisiensibus, Ambrosianis aliisque meis fusi labores ! Nam foede confun dunt VV. DD. quadragena illa (quos in libro IV. expromam), ubique nobis offertur corrupta in eanmillia, quae Staienus in Cluentiana dicitur aliquot iudicibus, si dem hanc figuram LIII. Qualia ecce tibi exempla in d. or. capp. Oppianicum reum absoluerent, 1. 4 (ter.). 8. 10. 11. extr. 13. 14. promisisse ac suppressisse, cum incerta hac pecuniae summa, quam 16. 17. 18. — Quae autem fuerit Fidiculanius aliique a Cluentio huius corruptelae origo, et quam facilis linearum curuarum (900) accusatore, ut Oppianicum condemnarent, praesentibus nummis rectarumque (III) permutatio, nein 459 oratione pro A. Caecina. 100) §. 29. quum incognita dum incognita: Omnes. uoluisset noluisset: Omnes excepto Pk. 101) quempiam quemquam: T. dici potest dici posset: Pe, m. T. Ap, q. Ma. pretio esse Sic omnes. 102) obiici potest dici potest: Pk. §. 30. non adfuisse non abfuisse: Pk. 103) quum ab illis causa cum ab aliis causa: Pk. 104) cum ab illius causa: Mb (pr. m.). nestus et Beckius conseruauerant) numeratam accepisse palam insimulabantur (Conf. in Verrem postulauit propterea, quod Cicero in hac periodo particulam cum Act. I. c. 13. pro Cluentio c. 37. certo consilio, uid. ut uim adet 41. hic infra h. c.). Hinc auderet orationi, repetere uideretem quid mirum, si HS. quinquatur, praeterea quod dum ea siginta millia ad Fidiculanium pergnificatione foret, ut cum Indicauenerint? Utique quod in d. cap. tiuo construendum fuisset. 37. e duorum Codd. scriptura Itidem Or. 1. : quum incognita, (nam in caeteris nihil legitur) Fineque absurde adiecit : « Particula diculanius dicitur CCCC, h. e. « de facile caremus. » HS. quadringenta millia, accepisse, tanta hercle incertitudine 101) Etiam hoc mendum, sicut alia multa, habet Erf. tam lectionis quam interpretatio¬ 102) Klotz, et Or. 2. ex Erf. nis laborat, ut multo potius illi esse pretio. Dubium. loco nostrum auxilio uocari con¬ 103) Apparet hoc mendum, de ueniat, quam huic ab illo medela quo Hotomanus, Lambinus, P. solatiumque afferri possit. Certe Faber aliique scripserunt, non in quae illic tentabatur coniectura Editionibus demum, ut Beckius XL., ex eodem isto errore fluxit, putauit, natum esse ex affuisse, quem antea patefeci, ac prauae quam uulgarem dicit Codd. scrihuius loci xoices potissimum debetur. pturam, sicuti reuera habet Erf. 104) Klotz, et Or. 2. ex Erf.: 100) Ex Erf. Klotz, et Or. 2. « cum de incognita ». Ex eodem cum causa ab illis; quo facto vv. ab illis cum v. ageretur arctius antea, ut falso putauit, Schütz.: « cum dein incognita ». Rumpf. coniunguntur atque a v. dicerent I. I. p. 9. cum pro dum (quod Erseparantur. Cap. 10. p. 115. v. 22. 27. 30. 31. 32. p. 416. v. 2.

Cap. 10. p. 416. v. 3. 7. 460 Cap. II. De uarietate lectionis sed tantisper se tantisper: Omnes praeterquam Pm. 105) quid causa optaret quid causae optaret: Pe. T. Ap. Ma, b. 106) et tantummodo Sic omnes. 107) subito ecce subito qui ecce : T. Ma. idem qui eum qui: T. Ag. Ma. Cap. 11. Sic omnes. 103) Quid huic tu 109) 11. §. 31. quid liqueret Sic omnes. 105) Sic etiam Erf. et 6. Oxx. ceretur requirere aliquid aut deapud Beckium. Hic: «E pronunsiderare, uerum etiam postulare, « ciatione dictantis uitium est orposcere ac flagitare. Videsis h. «tum.» Vel magis fortasse propter inf. c. 24, 67. pro Quinctio c. 3. geminam T. extr. pro Tullio c. 5. Sen, de ira II, 7. Quae omnia si salua La-106) Hanc lectionem, in antitinitate caussa potest, cedo mihi quis Edd. ante Aldum uulgatam, ex Erf. instaurauere Klotz, et illam legem, qua uetetur modeste optare! — Caeterum neminem Or. 2. — Antea Ernestus, Beckius, Schützius cum Wolffio: «At praepraeterire debet Orellii coniectu¬ « cedentia «uisus est intelligere » ra (in Emendandis Ed. 2. p. 463.) « non admittunt eam lectionem et opitularetur, ueritate quidem du¬ « interpretationem. » Contra Klotz. bia, at sensu egregia ductibusin Praef. p. XVIII. et in Adnoque credibilis. tatione) contendit, non solum ser¬ 107) Ernestus copulam et, tammonis consuetudinem receptae quam e praecedente optaret natam, in dubium uocauit, Schützius lectioni obstare, sed etiam soeiecit, caeteri, quod uerius est, loecismum ei inesse. Iam ut faretinuerunt. tear, certum quidem exemplum 108) Apud Gellium VI, 16., ubi me habere nullum, ubi caussa aut principium huius capitis usque alia res inanima optare aliquid ad finem §phi 30. exhibetur, dedicatur (nescio an ille habeat, est tu. ubi caussae aliquid optari) ; certe 109) Schützius e coniectura: nemo negabit, ex usu sermonis « quod liqueret (ad exemplum I. fuisse, ut caussa non solum diin 461 oratione pro A. Caecina. Cap 11. perspicuoque perspicuo: Pe. m. T. Ap. Ma, b. 10) p. 416 v. 18. 14. — an esse uis inesse uis : T (sec. m.). Ap. Mb.11) 16. non enim te non te : Pk. 18. in fundo in fundum: Pk. quid ais quis ais: T (pr. m.). Ap, q (pr. m.). 12) — 21. §. 32. ius actionemque ius atque actionem: Ma. 113) 22. Caecinam Cecina: T. 23. uis ac deductio ius ac deductio : Pe. 114) 27.28. Fac in hoc ... interdictum Desunt in P. Aq. Ma. 115) 31. §. 33. armari armati: Aq (pr. m.). Ma. conuocati hom, et armati conuocari hom. et arconuocari 33. hom. mari: Pk, m. Ad (sec. m.). et armati: Ap (pr. m.). 116) Cap. 12. eiusmodi huiusmodi : Ma. sequitur, Caecina, habetur etiam de N. D. 12, 29.), quod non plain Cod. T. apud Beckium. cuit. Conf. Acad. pr. II, 29, 94. 113) Merito reiecta est Passerade Fin. I, 19, 62. ad Att. VII, 6, tii coniectura uim, quam etiam 1. (ibique Orellium) 15, 1. 19. in uno Codice Lambinus refert Phil. III, 10. extr. — Ramshorn se inuenisse. In dd. Edd. Ven. Gramm. Lat. §. 159. 1. not. 2. 1472. 1480. 1499. habetur uis. conf. §. 177. 2. — Vide h. inf. 114) Quod traditum est, in ad c. 12. not. 120. plerisque Codd. hoc mendum in¬ 110) Copulam Graevius ex Erf. esse, legentium magis quam scriprimus addidit. Conf. Beck. bentium culpa accidisse suspicor. 111) Recte sic Klotz. (conf. Praef. p. XIX.) et Or. 2. ex Erf. Conf. Hotom., Lamb., Lallem., Beck. Antea ita uariatum est, ut alii 115) Itidem in Beckii d. Cod. x. an legerent, alii utrum, alii 116) Vere Beckius : « Vulgata utrumque eiicerent. Fauent etiam lectio magis respondet uocabulo dd. Edd. Ven., ubi est mihi. uis, quod praecedit.» 112) Hoc mendum et quod mox

462 Cap. II. De uarietate lectionis Cap. 12. a magistratibus magistratibus: Pe. *) aut p. 116. v. 34. magistratibus: Pm. T (pr. m.). Ap. Ma. esse uideatur, iterum esse uideatur. uerum: 35 Pm. 118) 38. inermes qui ad inermesque ad : Omnes excepto Pk. — 19) In Ag. est inter que et ad a sec. m. insertum: cum. terrore terroreque: Pe. p. 417. v. 1. §. 34. equidem quidem: Pk (pr. m.). 20) quid agas Sic omnes. itane uero ita uero: Pm. Ag. Ma. 12 sed etiam tenuiss. sed tenuiss.: Pk. 7. (ut) hoc ut hoc : Omnes. 122) 8. genus unum uel genus uel : Pk. 117) Ecce rursus auctoritatem, ille, « Est, inquit, Graecum o qua Schützii typotheta se defen¬ 74, non ri.» Contra Or. 1. : « Sed dat ! Conf. Or. 1. in nota. « h. 1. quoque quid interrogatiue 118) In Erf. uoc. esse deest, « accipi potest, uel quasi dubitanitaque eiecit Klotzius, Or. 2. con¬ «tis. » Itaque cum Klotzio Vulgasiderate retinuit. tam retinuit. Conf. sup. ad c. 11. 119) Sic etiam Erf. cum 5. Oxx. not. 109. et inf. ad c. 13, 36. apud Beckium. — Klotz, et Or. 121) Hoc mendum nullo dubio 2. ita seruarunt Vulgatam, ut ille habet etiam Cod. x., de quo Beinermis, hic inermos ediderit. ckius dubitauit. Quam scribendi formam constan¬ 122) Lambinus uoc. ut deleuit; ter hic secutus est, ille cum Erf. Hotomanus contra sic interpretauariauit. Conf. inf. c. 21, 60. c. tus est : « Hoc cum exclamatione « pronunciandum et magna ad¬ 22, 62. 63. c. 32, 93. et ad d. §. 62. Garaton, et Or. 1. Variat « miratione : alioqui enim deesse — Exemetiam Palimps. Taur. « quidpiam uideretur, et particula plis apud Forcellinum collectis ad¬ «ut uim habet interrogationis; ac do pro Tullio c. 49. « si diceret: tamen usque eo impe¬ 120) Itidem Erf. — « ritos existimabimus etc.» Itidem Ernestus correxit quod, eumque Beckius et defendit Garatonius, adiuuat Be-Schützius secuti sunt. Quorum ckius, retinent ac conseruant Erin 463 oratione pro A. Caecina. Cap. 12. si qui me si quis me: Pe (pr. m.), m. T (corr. p. 117. v. 9. a pr. m.). Ag. Ma. 123) coegissent coegisset: Pk, m. T. Ma, b. 124) haberem haberet: Pm. T (pr. m.). — haberent : Ma. 10. si qui introire si quis introire : Pm. 125) prohibuissent prohibuisset: Omnes praeterquam Pe. 126) possessionis nostrae loquor nostrae possessionis loquor: Pk. — possessionis loquor nostre : Ma. 12. Piso Pise: Pm. T. Ap. Ma. 127) queror loquor: T. In margine : «al. queror. » 128) Quando quomodo: Pe (pr. m.). T. — quom: §. 35. Pe (sec. m.). Ap, q. Ma. cum: Pm. Mb.129) nestus, Schützius, Klotzius. Af¬ « nominis qui forma, pro quo quis feruntur duo Liuii loca, IV, 2. V, « saepissime posuerunt, nume¬ 24., quorum tamen, ut extra dis¬ «rum pluralem pronominis quis crimen ipsa sint posita, haud¬ «'esse arbitrati sunt. Similiter quaquam tanta est similitudo, ut « formam quae, genus femininum praesidium Vulgatae nostrae inde « pronominis qui, saepe, maxipeti possit. Orellius uoc. ut prius « me in elocutione si quae, in qua « mutauerunt librarii », ueluti h. uncis inclusit, deinde eiecit. Illud Hotomano dabimus, fortasse, inf. c. 13, 37. — Apud Quintilianum V, 11, 33., ubi hic locus quum hocce ut deleuerimus, nondum omnibus numeris absolutam vs. « Ut si . . . non haberem » exfore Tullianae scriptionis restituhibetur, uerba quidem singulari tionem. numero leguntur, at bis pronomen quis. 123 - 26) Erf. quoque : « Si 127) Sic Beckii Codd. C. S. « qui ... coëgisset . . . si qui . . . « prohibuisset », et sic ediderunt 128) Primi omnium Klotz, et Klotz, et Or. 2., praeeunte Wunex [Or. 2.] Erf.: quaero. Dubium. dero, qui in d. Praefat. p. LXXV. Conf. inf. ad c. 14, 41. uerissime scripserat : « Vera sine 129) Erf.: quo. — Beckii Codd. « dubio scriptura est, mutata ab C. T. quomodo (sic etiam Edd. Ven. 1472. 1480. 1499.), H. S. : « indoctis librariis, qui, ignari prov [Cap 12. 417]. 18. 19. 20. 12. 464 Cap. II. De uarietate lectionis prohibuerint prohibuerunt: Pe. Tet Aq (pr. m.). Ma. — prohiberent: Aq (sec. m.). 130) Calpurnius Calphurnius: Pe. — calfurnius : Ma. idem dicas ita dicas: Pe. quid (id) ad quid ad: Omnes. 131) At ad actoris aut ad actoris : Omnes. 132) et ad animaduersionem et ad animaduersionem? : Pe. Ap. Mb. — et animaduersionem? Pk, m. 33 ages iniuriarum. aies. Iniuriarum: Pe, m. T. Ap. Mb. — aies? Iniuriarum: Aq. Ma. — In Ag. ante v. aies nescio quid (fortasse interpungendi signum, quale modo post v. animaduersionem habuimus) erasum, tum post eam 134) a sec. m. punctum interrogandi adiectum est. cum. — Wunderus (in d. Praef. iecturam nostram ad c. 1, 2. — p. LXXV. seq.) cum refellit Vul¬ (d. not. 8.) commendo. gatam quando (conf. tamen Mad¬ 130) Hanc coniecturam nusuigium ad V. de Finibus 8, 21 quam inueni alias ; prius illud mendum etiam a Beckio e Codd. et 23, 67.). tum perinde ac supra in cap. 1, 2. (uide nostram C. S. x. affertur. 131 — 34) Similis extat in Benotam 8. p. 436.) defendit, quo illud significare quoniam. Itaque ckii Codd. uarietas. Erf. habet Quid ad, deinde aut ad, deni-Orellius, qui in Ed. prima Vulque adque pro et ad. — Locus gatam quando seruauerat, in aluexatissimus et aliqua ex parte, tera dedit quoniam; sed statim ut opinor, omnino desperatus; in Emendandis (p. 463.) cessit illud tamen relictum nobis sola-Klotzio, qui quom interea editium, quod non in sententia, sed derat, atque sic in Erf. legendum in uerbis tantum summa haec esse censuerat, cum dictionis tum dubitatio perturbatioque uersatur. formae scribendi singulis adiectis Nam manifestum est, quibuscunexemplis e sequenti cap. 16, 47. que uerbis Ciceronem hoc demonvs. quum de iure rel. et e prinstrare, neque ad inuestigationem cipio Plancianae vs. quum propter restitutionemue possessionis, ne¬ (Wunder. I. I. p. 94.). Equidem que ad rei familiaris disceptatio nihil repugno, tantummodo con-

465 in oratione pro A. Caecina. Cap. 13. §. 36. tacebit tacebis: Pm. T. Aq (pr. m.). Ma. restituat restituas: Ma. nem damniue reparationem, sed uerbuli adiectione id et interad uindictam tantum actoris actiopunctione locum correxisse, quum nem iniuriarum ualere. Conf. L. edit : « Quid id ad cau. po. ? quid 7. §. 1. L. 15. §. 46. L. 17. §. ult. «ad rest. e. q. o. restitui? quid L. 28. De iniuriis. L. 2. §. 4. De « denique ad i. c. aut ad actoris collat. bon. Paulli V, 4, 12. — In « notionem et ad animaduersiouerbis primarius est scrupulus «nem? Ages iniuriarum?» — Gauocc. actoris et notionem. — Hae ratonius, ut solet, caeteris cum sunt VV. DD. sententiae: praestantior tum modestior, « Lo-Hotomanus a principio iteran¬ « cus, inquit, est plane mendodam censet v. iniuriarum cum « sus, quem sanat quidem secando interrogationis nota, tum pro Aut « et urendo Lambinus, et mollius ad rel, sic scribit: «Cum ad a¬ « pertentat Faber: uerum codices « ctoris ultionem et animaduersio¬ « sunt exspectandi meliores. Cer¬ « nem, agatur iniuriarum ». — « te ferri non potest uox actoris, Lambinus edidit : « Quid deni¬ « qua deleta sensus constaret. In¬ « que? ad ius ciuile, ages iniuria¬ « terrogatio post v. ages mihi non «rum? » — eiectis intermediis « placet. Melius collocatur aut an omnibus ac pro glossemate dam¬ « te ages aut post iniuriarum. » natis. — Cuiacius (Obss. V, 17.) Beckius aduersus Ernestum notat: sic affert, in transitu quidem, « id nec necessarium uidetur, ut h. I. : « quid denique ad ius ci¬ « indicetur repeti Calpurnii re¬ « uile aut ad actoris notionem et « sponsum, et offendit aures post « animaduersionem? » — P. Faber « quid » (conf. tamen pro Quinemendat : « Quid denique ad ius ctio c. 25, 79.). Subinde addit : « ciuile aut ad praetoris notionem « Manet uel sic difficultas in ul¬ « et ad animaduersionem? ages «timis uerbis, nam ad actoris « iniuriarum. » — Guilielmius con¬ « notionem haud dubie facit actio iecit : « aut ad actoris notatio¬ « iniuriarum. Itaque uoc. actoris «nem.» — Graeuius : « Quid? « uncinis inclusi ut suspectum. « ad cau, po. : quid ? ad rest. e. « Sed uerba ages iniuriarum ma¬ « q. o. restitui : quid denique ? « lim sine interrogatione legi.» «ad i. c. aut ad actoris notionem, Schützius P. Fabrum ita secutus « et ad animaduersionem ages est, ut id ab Ernesto acceperit « iniuriarum?» — Ernestus, neet ad (ante animaduersionem) descio quo iure, gloriatur, se unius leuerit. — Orellius in prima : Semestria, Lib. II. 30 p. 418. v. 1.

Cap. 13. p. 418. v. 1. 2. 3. 466 Cap. II. De uarietate lectionis aedes tuas aedes suas: Pm. T. Ma. factam fictam: Pm. Ma. 135) de cloacis, de min.] et de cloacis et de : Pk. qui de cloacis, de min. : Pe, m. T. Aq. Ma. In Pr. pr. m. etiam: qui de min. interdicit is repente interdicit repente: Omnes praeterquam Mb. 136) « gerlichen Recht, oder mit dem « Quid (id) ad cau, po.? quid ad « r. e. q. o. restitui? quid d. ad i. « Begriffe eines Klägers und der « Ahndung? » — Sed ut ad soli¬ « ciuile ? At ad actoris notionem et «sad) animaduersionem ages indiora reuertamur, Sauinius (I. I.), de uerbis quidem consilio Garaciuriarum. » Sed in secunda: tonii usus, distinguendi hanc ra¬ « Quid id ad cau. po.? quid ad r. tionem commendauit : «Quid? ad « e. q. o. restitui? quid d. ad i. « cau. po.? quid ? ad rest. e. q. « ciuile ? At ad auctoris notionem «o. restitui ? quid denique ? ad « atque animaduersionem ages in¬ «ius ciuile ? aut ad notionem et ciuriarum. » ; at ex sua, auctoris ex « ad animaduersionem ages iniu-Heisii coniectura (quam refert Sa¬ « riarum ?» — Malim ego sic: «Quid uinius, Bes. §. 7. p. 63.), atque ex Erf. — Klotzius: «Quid ad cau.po.? « ad cau. po.? quid ad rest. e. « q. o. restitui ? quid d. ad ius « quid ad r. e. q. o. restitui ? quid « ciuile ? At ad notionem atque « d. ad ius ciuile aut ad actoris no¬ «animaduersionem ages iniuria¬ «tionem atque animaduersionem «rum.» —; ut fatear tamen, non¬ « ages iniuriarum ? » Ecce sensum dum mihi de uoc. notionem plainterpunctione denuo pessumdane liquere, neque exempla, quae tum, contempta admonitione Beafferri solent, omni modo satisckii (v. sup.) et Orellii exemplo, facere, ueluti pro Sestio c. 25., modo legas etiam V. D. adnotacensoria notio et iudicium santionem. Eiusdem farinae, quanctissimi magistratus, de Prou. tumuis diuerso carmine, est incons. C. 19. — censorium iudicium terpretatio Osiandri, qui hunc ac notionem, itidem in Pis. c. 5. locum sic reddidit : «Aber wie ge¬ Adde de Off. III, 31. notiones « hört Das zu einem Fall, wo vom animaduersionesque Censorum. « Besitze die Rede ist? Wie ge¬ 135) Mendum hoc et tria, quae chört Das zu dem Ersatz für « Den, der in sein Recht wieder praecedunt, sunt etiam in Beckii Codd. « eingesetzt werden muss? Wie 136) Itidem 5. Oxx. apud Becreimt sich Das mit dem bürin 467 oratione pro A. Caecina. obmutescet? in ommutescet et in : Pk. quid faciat Sic omnes. 137) C. Pisone] C. Piso me: Mb. — C. sone: Ma. 133) prohibito, prohibito prohibito: Pe, m. T. Ap, q. Ma. — 13) prohibebit: Mb. coactos et armatos armatos et coactos: Pm. T. Aq. Ma (hic cohactos). prohibitus sis Sic omnes. 140) omnino inauditum non inauditum: T. armatos tibi armatos se tibi: Omnes excepto Pk. 141) accederes: defici accedes, res dici: Pm. — accederes dici: T. Aq (pr. m.). Ma. 142) accesserit Sic omnes. ckium, cuius uero w.: interdictus? Sie», propter Ed. Ven. ctis is rep. — Erf.: interdictis 1480., quae habet « prohibitus rep. sis sin (sic etiam 1472. 1499.), et 137) Etiam Erf. — Eadem est secundum Garatonium, qui scrih. I. ac sup. c. 12, 34. (not. 120.), pserat : «Suspicor fuisse proh, sis ? Ernesti, Schützii, Beckii conie¬ «sic uel etiam prohibitus? sic : » ctura quod. Contra uidesis Or. sed neutrum placuit. — De peruerin 1. nota. sa Manutii interpunctione (interdi 138) De hoc mendorum genere xit ?) conf. Ferratii Ep. VI, 7. uide sup. p. 248. not. 119. et Garaton. ad h. l., qui illi no¬ 139) Ecce iteratio, quae in cerstrae fauent. Caeterum Wunde to Codice nullo inuenitur, ne rus ex Erf. nihil tradidit. mini tamen dubia. Similia uide 141) Itidem Erf. et Beckii Oxx., supra c. 1. extr. (h. p. 437.) ibieamque lectionem uerissima ratioque not. 11. et inf. c. 29, 83. ne et Garatonio auctore restitue 140) Graeuius : « Adieci interrunt Klotz. (cuius uide Praef. p. « rogationis notam ex Erf., sen¬ XX.) et Or. 2., quum Ernestus « tentia loci id postulante. » Et uoc. se expulisset, P. Faber aurecte, ut opinor, quamquam uirtem armatis pro armatos coniegulam substituit Ernestus et praecisset. terquam Schützius deinceps cae 142) Ex Ernesti coniectura teteri. Hic autem edidit « prohibimere Schützius recepit accesseris. Cap. 13. p. 418. v. 4. 6. 10. 11. - 12.

468 Cap. 11. De uarietate lectionis Cap. 13. p.418. v. 13. §. 37. delicitur omnino.] deiicitur. Omnino: Pe, k, m. T. Ag. Ma. — 13) In Pe. descitur; in Ap. et Ma. dicitur. aequitate uteris aequitate uertis: Pm. T. Ap, 14. q. Ma. — aequitatem uertis : Pk. uerba ipsa Sic omnes. 144) Verum ita est Verum est: Pm. T. Ap, q. Ma. uti dicis ut dicis: Pm. tuorum quidem quidem tuorum: Pm. T. Ap, q. Ma, b. — tuorum: Pe. asseruati ac seruati: Pe. T. Ap. Mb. — seruati: Pk. Ma. 145) perterritus Sic omnes. 146) tam insigni tam tam insigni: Ma. 21. 22. si qual si que : Pe. Ma, b. — si quo: Pm. 17) perspicuum non sit Sic omnes. 148) 143) Recte Klotzius et consen¬ 147) Erf. quoque : « si quae », et ita Klotz, et Or. 2. primi detiente iam Orellio (in Emendd. p. 463.) pristinam Graeuii lectionem, dere, auctore Wundero l. I. p. deiicitur. Omnino. Iam reuoca¬ LXXV. Conf. h. sup. ad. c. 12, uit. Conf. Praef. p. XX. — Ern. 34. p. 463. not. 123. — Apud Schütz. Or. 1. 2. : deiicitur omni¬ Quintilianum V, 10, 68. hic lono. Iam rel. ; contra Beck, et uulcus affertur magis quam recitago: deiicitur. Omnino iam rel. tur, hisce uerbis : « Tutius quod 144) Unus Erf.: «uerba qui¬ « Cicero pro Cecinna facit, cum « interrogat, si haec actio non sit, « dem ipsa », et ita Klotz, cum « quae sit ? simul enim remouen¬ Or. 2. «tur omnia.» 145) Prius mendum habet Erf. 148) Erf. : « non perspicuum De utroque uide Beckii Codd. 146) Klotz. et Or. 2. ex Erf. sit.» Sed quoniam in Pal. Taur. post partem deperditam folium proterritus, Lambino, ut fertur, certe Wundero (I. I. p. LXXVI. incipit sic, . . . . um est ad incertum rel., Peyronus coniecit non seq.), hortante. — Conf. sup. c. 9, 24. perspicuum est, atque ita Klotz.

469 in oratione pro A. Caecina. Cap. 13. §. 38. possessiones possessionis: Pe. T. Ap. Ma.. 148) p. 418. v. 27. sententia summa: Pk. huius interd. istius interd.: T. deminuta diminuta: Omnes. 160) 28 si auctoritate si in auctoritate: Omnes. 151) uirorum talium uirorum talium talium: Ap. 28. 29. uis a. h. i. approbata tus a. h. i. approbatum: Omnes. 152) 31.32. eieci . . . non deieci] Sic omnes. 153) in aequitate defensionis iniquitate defensionis: 32 Pm. 154 155) 34. §. 39. nullum nulli: Omnes. Fig. Sent. et Eloc. §. 6.) sic exet Or. 2. ediderunt. — Olim Erhibetur: «Eieci ego te armatis nestus : « An Cicero scripsit fit? « hominibus, non deieci, ut tan¬ « nam coniunctiui caussa nulla est «tum facinus non in aequitate « idonea.» Conf. Beckium contra. «iuris sed in una litera latuisse 149) Sic Erf. quoque. «uideatur. » Parum accurate. 150) Hoc ex Erf. Klotzius reet 155 156) Erf.: nullum — qui, cepit, Or. 2. non item. P. T. : nulli — qui. Illud falsum 151) Sic etiam 5. Oxx. apud est, quod Lallemandus refert, Pa-Beckium. Erf.: «sim auctoritate. » riss, duos habere nullum; quibus 152) Etiam Erf. — Sed ueram sublatis reliqui sunt Palat. 2. et lectionem, pridem receptam, nunc Ox. x. apud Beckium. Sed quod habet P. T. — De caeteris uestietiam Oxx. omnium scriptura esse giis uide Beckii notam. uidetur. Ex quo intelligitur, er¬ 153) De hac lectione et mea rasse cum aliis Garatonium, qui coniectura uide supra p. 393 — dixerit, quod ab uno Lambino fu¬ 400. — Similium mendorum speisse. Immo alterum quod (ante v. ciminibus illic allatis haec addo: multitudine) Lambinum habet aueiicere pro deiicere sup. c. 8, 23. ctorem, et utrumque quod pro qui pro Quinctio c. 26, 81. (h. sup. probatur Ferratio (Ep. IV, 12, 5. p. 257.) c. 31, 98. (p. 271.); deiip. 296.). Recentiores autem altecere pro reiicere h. inf. c. 30, 88. rum hoc quod, meram sane con¬ Conf. Aquila Rom. sup. ad c. 9, iecturam, merito missum fecerunt 24. cit. (p. 454. not. 82.) omnes ; caeteroquin etiam de in¬ 154) Hic locus a Rufiniano (de

Cap. 13 p. 418 v 34. p. 419. v. 3. 470 Cap. II. De uarietate lectionis qui obstiterit quod obstiterit: Omnes excepto 156) Pk. Cap. 14. ut illa res aliquid aliqua ex p.] ut ista res cum aliqua ex p.: Pk. — ut ista re aliquid cum aliqua ex p.: Reliqui omnes. 157) terrogationis nota post uoc. homi¬ « helf geben, weil der nur benibus ponenda ambigitur. Itaque « waffneten Widerstand geübt ha¬ — nullum — qui — hominibus? « be, welcher mit einer gesam ediderunt Ern. et Schütz., hic cum « melten Menge den Andern nicht coniectura, excidisse vv. cum eo « allein am Eintritt sondern auch ante qui ; — nullum — qui — ho¬ « an der blossen Annäherung hin minibus, — Beck., Or. 1. et 2. « derte. » (cum coniectura quin pro qui), 157) Erf.: ut ista re aliquid aut Klotz. — Weiskius (cuius Edialiqua ex p. — P. T.: u' dis area tione foedo casu careo) quod reliquidtautexaliquaparte (Vide Peytinuisse dicitur. Rauius (Var. LL. ronum l.l. in Erratis). Qua scriptura I, 3. p. 67.) ita locum repraesenreperta ac cognita nil attinet, an tat: «nullum (ei) exp. i. constituteriorum coniecturas enumerare. «tum, cui obst. arm. hominibus (Videsis inter caeteros Rumpsium « (s) qui m. c., n. i., s. o. aditu I. I. p. 9.) Itaque secundum Pey¬ « quempiam (f. quopiam) proh.»; ronum Klotzius: aut distare aliubi uocc. ei et is non supplendi « quid aut ex aliqua parte » rel.; (conf. Or. 2.), sed interpretandi (Conf. Emendd. Tull. p. 15. et caussa puto adiecta esse. — Equi¬ Praef. Ed. p. XXI.) ; Or. 2.: aut dem sic existimo, Ciceronem scri¬ « id distare » rel., qui tamen in psisse : « nullum exp. i. constitu-Emendd. p. 463. Klotzio se accom¬ «tum, quod obstiterit arm. homimodauit. E uerbis, quae praece¬ «nibus qui m.c.n. i. s. o. a. quemdunt, Quid ergo? hoc quam habet « piam prohibuerit » ? — Quippe uim, quum in uno P. T. desit urgetur uerbum obstiterit, quod hoc, a dd. Editoribus e caeteris continet excusationem facinoris Codd. suppletum est, nec debuit quum illa, quae sequuntur aqui — eius emendationis poenitere Kloprohibuerit » continent facinus tzium (Praef. p. XXI.). Rauit, cui ipsum cum irrisione excusationis uidentur miserabilia esse illa in P amplificatum. Vertas in hunc mo¬ T. reperta (l. I. p. 67. seq.), nouas dum : « Für diese Sache soll es curas ad h. l. nihil moror. — Il¬ « keine Klage, keinen Rechtsbelud addam, etiam hodie sensum

471 in oratione pro A. Caecina. in possessionem Sic omnes. 188) atque deficiar Sic omnes. 159) an eadem an in eadem: Omnes 160), at in Ag. correctum. et iisdem Sic omnes. 161) ante occurratur an occurratur: Pm. T. Aq (pr. m.). Ma. uerum etiam adspicere uerum adspicere: Omnes 162). 159) Klotz. et Or. 2. ex Erf. loci interpungendi ratione pericliet P. T. : ac deiiciar. tari. Equidem sic distinguo: «Quid 160) Sic Beckius cum Lambino « ergo? hoc quam h. uim? ut edidit et Garatonius defendit. « distare aliquid — uideatur, u¬ Hotomano placet, quod dicit in « trum expellar ac deficiar, an Codd. haberi: an cum eadem; « ante occurratur, ne — aspirare Passeratio: an ut eadem. — Ern. « possim. Quid hoc ab illo differt? et Schütz: an quum eadem. « ut ille cogatur — ille — non co¬ Nunc recte Klotzius cum Orellio « gatur. Videte — uelitis ! » Quippe ex Erf. et P. T. : an eadem. est series interrogationum cum re¬ 161) Sic etiam Erf. et P. T., sponsionibus atque exclamatione, et sic ediderunt Or. et Klotz. Anextremae c. 13. sententiae adiuntea plerique : atque iisdem aut cta. Mucro est in eo, quod exatque in iisdem. spectatio prius mouetur (ys. «ut 162) Sic etiam Erf. et P. T. « distare — aspirare possim»), pei-Item Edd. Ven. 1472. 1480. 1499. ore etiam loco fore illum, qui Ascens. 1511. Junt. 1515. Lugd. 1515. non expulerit ingressum, sed, quo (B. Trot.) — Contra, uoc. etiam maturius abigeret, adeo fines suos habetur in Aldina 1519., in Ascenegressus sit ; deinde contraria adsianis 1522. 1527. 1531. et deinuersariorum sententia quasi necoceps, quod sciam, in omnibus. Pripinato profertur atque indignamus eiecit Klotzius, rursus Or. 2. tioni illico conmittitur. retinuit. Me codicum consensus 158) Itidem Erf. caeterique. mouet, ut Klotzio assentiar, quum Unus P. T. : in possessione, propraesertim neutra lectio quicquam batum Peyrono atque a Klotzio et uitiosi inusitatiue habeat. Conf. Or. 2. receptum. Conf. Maduig. Diuin. in Caecil. c. 18, 59., in ad V. de Fin. 2, 5., Ferrar, ad Verrem Act. I, 3, 9. IV, 41, 90. III. Phil. 11., et Lexica. Cap 14. p 419 v. 4. 5

