Ciuitas ad caussam pertinet. An propter interdictum ? 402 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. maxime propter principium capitis 33 *) tum uniuersam, quae exinde sequitur, ciuitatis disceptationem. Ac primo loco non possum in animum inducere, interdicta de ui ciuium Romanorum propria fuisse. Quid enim magis iuri gentium conuenit quam ui deiectum restitui? Accedit quod alterum illud iudicium, quod est de damno dato bonisue raptis ui hominibus armatis coactisue, intime interdicto, quod in Caecinae caussa agitur, coniunctum et consanguineum ?) non a Praetore urbano, sed ab eo, qui inter peregrinos ius dicit, primum est compositum atque in Edictum receptum *). Denique ut Praetor, quum in iure de interdicto ageretur diuerso loco ciues ac peregrinos habuerit (non habuisse, satis mihi constat), quemadmodum potuit, quo tenore interdicti formula fuit *), iudicis recuperatorumue officio contineri, ut statuerent, interdicto, qui ciuis non esset, sed peregrinus aut Latinus, uincere non posse ? 3) Qua de re in libro tertio ad 1) « At enim Sulla legem tulit.» Tullianam disputabimus. Interea His uerbis illa defensio adueruide d. cap. 7. et quae Huschkius sarii ita inducitur, ut nullo dudisseruit in Praemonitis ad eanbio series argumentorum, quibus dem orationem p. 91. seq. Adde ad praesentem Aebutii caussam Orellii et Baiteri Onomasticum defendendam Piso usus esset, Tullianum p. 352. Neue de sencontinuetur. Neque aliam rem tentia depelli te sinas a C. Sellio caussamue noua ea defensio spe¬ (Recuperatio p. 414., conf. p. 313.): ctare potuit atque illa, in qua quamquam, me quidem haud inproxime oratio uersabatur, non uito, etiam illud Huschkio opponet, possedisse Caecinam. M. Luculli praeturam ad a. u. 678. 2) Conf. pro Tullio c. 7—12. potius quam 677. pertinere. 44—46, et quae de hoc c. 46. 4) Vide supra p. 324. seq. supra adnotauimus p. 327. not. 6.

403 §. 6. De iure ciuitatis. Altero loco in mentem alicui uenerit peculiaris forma sponsionis contractae, et quod Gaius docet, stipulationis illam conceptionem, DARI SPONDES ? SPON-DEO, ciuium Romanorum propriam esse, nec peregrinum, qui ita stipulationem contraxerit, inde teneri aut agere posse 5). Quodsi ita sponsio inter Caecinam et Aebutium facta fuit, equidem caussae nihil dico, quin merito Piso negauerit, ea sponsione, nisi ciuitatis ius Caecinae incolume esset, uinci Aebutium condemnariue posse. At non modo exploratum, sed ne probabile quidem duco, illa stipulandi forma litigatores in sponsione contrahenda usos fuisse, aut omnino talem hoc loco controuersiae formam figuramue in defendenda utrinque caussa intercessisse. Etenim solum per se sponsionis nomen non eo potest ualere, ut necessario efficiatur, ipsum DARI SPONDES ? SPONDEo stipulandi genus inter Caecinam et Aebutium celebratum esse: immo Paullus auctor 5) Gai. III, 92. « Verbis obli¬ « manos siue peregrinos, ualent ; « gatio fit ex interrogatione et re¬ « et quamuis ad Graecam uocem « expressae fuerint . . ., etiam hae « sponsione, uelut DARI SPONDES ? «SPONDEO, DABIS? DABO, PRO- « tamen inter ciues Romanos ua¬ « MITTIS? PROMITTO, FIDE PRO- «lent . . . At illa uerborum ob¬ « ligatio DARI SPONDES ? SPONDEO « MITTIS ? FIDE PROMITTO, FIDE « adeo propria ciuium Romano¬ CIUBES? FIDE IUBEO, FACIES ? « rum est, ut ne quidem in Grae¬ « FACIAM. §. 93. Sed haec quidem « cum sermonem per interpreta¬ « uerborum obligatio DARI SPON¬ « tionem proprie transferri possit, « DES? SPONDEO propria ciuium « quamuis dicatur a Graeca uoce « Romanorum est ; caeterae uero «iuris gentium sunt, itaque inter « figurata esse. » — Conf. §§. 94.95. « omnes homines, siue ciues Ro¬ An propter sponsionem?

An propter sponsionem? 404 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. est, sponsionis nomen latius patere, atque omnes stipulandi figuras continere 6). Deinde e d. Gaii locis discimus, caeteras stipulandi formulas ita in peregrinorum usu fuisse, ut nihil tamen obstaret, quin etiam ciues Romani in eadem uerba inter se stipularentur: et credibile est, in hoc interdictorum iure, peregrinis cum ciuibus communi, atque in praetoriis stipulationibus, quae ea parte Edicti proponerentur, aut Praetoris arbitrio conciperentur ?) communes potius stipulandi formas quam quae ciuium Romanorum propriae haberentur, in usu fuisse. Praeterea neminem fugit, ne uerbo quidem Ciceronem eiusmodi Pisonis defensionem, ex sponsionis figura petitam, indicare, nec quidquam proponi, cur « contractui formam contrahentes 6) L. 7. De V. S. « Sponsio ap¬ « dant : enimuero praetoriae sti¬ « pellatur, non solum quae per « pulationes legem accipiunt de « sponsus interrogationem fit, sed « mente Praetoris, qui eas pro¬ « omnis stipulatio promissioque. » « posuit. Denique (in) praetoriis 7) Praetoriarum stipulationum « stipulationibus nihil immutare genere omnes illas sponsiones «licet, neque addere neque decontineri, quae Praetore iubente «trahere. » — L. 1. §. 10. De ac moderante fieri solebant, facile stipul. praet. (Idem) « Sed et si quiuis intellecturus est, si na¬ « quid uel addi uel detrahi uel turam utrarumque et rationem, « immutari in stipulatione oporadhibitis Veterum testimoniis, « teat, praetoriae erit iurisdictiointer se comparauerit. De illis «nis. » L. 9. eod. (Venuleius) sponsionibus supra tractauimus « In praetoriis stipulationibus si p. 12. seqq. Conf. p. 22. seqq. — « ambiguus sermo acciderit, Prae¬ De stipulationibus praetoriis con¬ « toris erit interpretatio; eius sulendus est totus Digestorum c enim mens aestimanda est. » titulus, illis uerbis inscriptus, Conf. Gal. IV, 31. Lea Rubria tum aliquot loca hic exhibebo: L. 52. De V. O. (Ulpianus) «In c. 20. et q. g. a. « conuentionalibus stipulationibus

405 §. 6. De iure ciuitatis. statuere liceat, consulto Ciceronem ac summam per An propter sponsionem? calumniam celauisse istam uim sententiamque defensionis, et omni parte diuersam recuperatorum animis obiecisse. An propter Quae quum ita sint, nihil mea quidem sententia hereditatem? est, quo hanc ciuitatis quaestionem in Caecinae caussa referamus praeterquam ius hereditatis. Hoc autem, neque aliam rem ullam, menti oratoris in ea parte defensionis obuersatam esse, illud quam maxime argumento est, quod inferius iniecit, Caecinam, etiamsi ciuitatem lege Sullae amisisset, uincere nihilominus hoc iudicio debere propterea, quod ipsius legis tenore tamen eo iure mansisset, ut a ciuibus Romanis hereditates capere posset 3). Quod si sponsionis propoc 8). 35. « Nam ad hanc qui¬ (G. d. R. R. p. 203.), Zumptius « dem caussam nihil hoc perti¬ (Jahrb. f. wiss. Krit. 1834. N. 40. « nuisse, . . . ex eo intelligi potp. 319.), Huschkius (in Seruio Tul¬ « est . . ., quod Sulla ipse ita lio p. 572, seq.), Puchta (in Inst. « tulit de ciuitate, ut non sustud. R. R. Tom. I. p. 236. seqq.). — « lerit horum nexa atque heredi-Quorum quidem doctissimorum uirorum controuersiam neque ha¬ «tates. lubet enim eodem iure « esse quo fuerint Ariminenses : beo unde diiudicem, neque huius « quos quis ignorat duodecim coloci est accuratius examinare. « loniarum fuisse et a ciuibus Illud dicam, apte denuo refutari « Romanis hereditates capere poa Maduigio Manutii sententiam « tuisse ?» — De celeberrimi huius a Waltero instauratam, qui de M. Liuii Drusi coloniis Ciceronem loci tam lectione (XII. an XIIX ? Ariminenses an Interamnenses?) sensisse putauerunt; Sauinii uero quam intellectu, praesertim de coniecturam, e Liuii narratione coloniis illis, quaenam fuissent, (XXVII, 9. 10. et XXIX, 15. 37.) nuper disceptauerunt: Sauinius petitam, quae una uidetur com¬ (in Zeitschr. f. gesch. R. W. Tom. moda quadam ac probabili ratione V. p. 234. seqq. et Tom. IX. p. constare, ita placere, ut uix taseq 318..), Maduigius (in Opusc. men satis existimem ualidam esse, acad. p. 282. seqq.), Walterus qua Codicum omnium auctoritas,

An propter hereditatem? 406 Cap. 1. De iure caussae Cuecinianae. sitae ius diuersasque illas stipulandi formulas omnis illa disputatio de iure ciuitatis spectasset, hoc Tullii dictum ineptissimum profecto absurdissimumque fuisset. qua Volaterranis et Arretinis ciquamquam ne ipsa quidem firuitas abrogabatur, etiam Arimimissima, infirmetur. Quin igitur mea faciam Maduigii uerba : nenses comprehensos et ipsos quoque ciuitate recens quaesita mul¬ Quaenam sint autem illae duotatos esse, simul autem in illud decim coloniae et unde orta earum praecipua condicio, ignorare me ius redactos, quo ante Iuliam, fateor. — Plautiam Papiriam, Pompeiam Sed hoc uerissime uidetur Maduigius monuisse, ideo leges fuissent. Eadem illa Sullae lege, ut modo dixi, Volaterra-Ciceronem «fuerint » scripsisse, nis et Arretinis adempta est ciuiquia quo tempore Sulla legem tas. Sed haec Etruriae oppida suam tulit, et Ariminenses et reliqui lege Iulia ciues fuerint. Quo coloniarum Latinarum numero olim fuisse, parum credibile est. loco iuuat paruulam quandam Videndum igitur, ne aut ius ciuirem ac quaestiunculam subiicere, non adeo quidem ad praesens tatis Romanae iam ante bellum Italicum habuerint, aut peregripropositum necessariam, sed ad na ciuium suorum condicione illustrandum tamen hunc oratioantiqui foederis uinculo iuncta nis locum pertinentem, neque tunc et subiecta populo Romano (si uerum est, in rebus intricatis fuerint. Utralibet autem condine parua quidem esse contemcione ea oppida cum ciuibus suis nenda) illustri illa disceptatione ante bellum sociale fuissent, neplane alienam. Quid igitur est cessarium fuit Sullae ciuitatem caussae, cur in illa lege Sullae ius abroganti lege sua cauere, quo Volaterranorum, forsitan etiam iure deinceps uti ea placeret. Arretinorum, quod in futurum Enimuero si iam ante legem lutempus constituebatur, ad Ariliam ciuitatem Romanam habuisminensium ius accommodatum sit, sent, non potuit, sicut in Arieaque comparatione ac similitudine, nec peculiari disertaque minensibus, statui, ut eodem iure descriptione ac formula enunciaessent, quo ante bellum Italicum tum? Nimirum constat, Arimifuissent, nam hoc modo ius ciuitatis non amisissent. Difficile num ante bellum Italicum coloniam Latinam fuisse, Sullano autem fortasse uisum est, nouum eorum ius ex prisco aliquo diuautem bello oppressum direptumque obsoleto statu ac tempore que esse ; unde satis probabili ratione colligere licet, eadem lege, repetere. Contra si duo illa op-

407 §. 6. De iure ciuitatis. At enim in caussa interdicti de ui restituendaeque possessionis quid attinuit quaerere, an A. Caecina testamento Caesenniae heres esset? Num fortasse Caecinae, quo interdicto uincere posset, necesse fuit probare fundum suum esse? Nihil certe minus. Quid multa? In memoriam quaeso redeamus, quae paullo antea de possidendi, tenendi et quasi tenendi gradibus, ea tempestate in hoc interdicto spectandis, disputauerimus et quo loco Caecinam eius fundi ratione, quo de agitur, inuenerimus ?). Nimirum si quid ueri illic assecuti sumus, iam sumere nobis pro explorato licebit, Caecinam, si heres fuerit Caesenniae, quae fundum locauerat, tametsi numquam ipse fundum nec possedisset, nec naturaliter tenuisset, nonnihil tamen, quod ad tenendi aut quasi tenendi similitudinem censeri posset, habuisse, unoque saltem gradu antecessisse illum, qui nulla umquam aut iuris aut facti ratione fundum antea attigisset: contra si heres non fuerit, huius plane loco fuisse : eas autem tenendi pida antea peregrina condicione plumque in promptu sane fuit, fuissent, potuit Sullae aut durius quoniam eadem lege ciuitate exaut ad efficiendum impeditius uebantur atque in certum aliquem uideri, antiqui foederis, non illis deterioremque ciuitate Romana solis, sed in commune forsitan statum, quo uidelicet ipsi olim cum aliis ciuitatibus multis scripti, fuerant, redigebantur. — Caeteius statumque reuocare ac ueluti rum de antiquo Arretinorum et in odium eorum oppidorum re¬ Volaterranorum iure neque apud suscitare. Atque talem fere con¬ Veteres neque apud Nostrates iicio caussam fuisse, qua perquidquam certi inueni ; quod an motus Sulla ista lege sua Arretinos mea culpa acciderit, a peritioriquoque et Volaterranos, amissa bus discere cupio. ciuitate Romana, eodem iure 9) Vide supra §. 5. p. 378. seqq. esse iusserit, quo Ariminenses p. 383. seqq. fuissent ; quorum nomen exem-Quid in caussa ualuerit ipsa hereditas.

Quid in caussa ualuerit ipsa hereditas. Conclusio. 408 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. quasiue tenendi distinctiones, nostrorum iurisconsultorum temporibus explosas quidem et abiectas, ea tempestate, qua Caecinae caussa acta est, in illius interdicti iure, nouo tunc atque propter nimiam seueritatem controuerso ac fluctuante, aut in caussis saltem agendis et in fori disputatione graues utilesque fuisse et habitas esse. Hac autem ratione satis, opinor, perspicuum est, quid ad ipsam interdicti caussam ualuerit, Caecinam heredem esse Caesenniae. Caeteroquin extrema haec oratoris defensio, probando ciuitatis hereditatisque juri destinata, quum neque intelligi neque ad interdicti caussam accommodari, nisi ex communi illa ipsius interdicti ratione, quam antea exposuimus, ullo modo possit: haud mediocre inuicem illius rationis firmamentum esse merito dicetur.

§. 7. Defensio in locos digesta et Virorum doctorum sententiae. Nunc cognita tam iuris ratione quam primariis defensionis locis, unde Caecinae ius ac recuperatorum iudicium pependisse uidetur, reliquum est, ut singula argumenta, quo ordine consilioque sunt in oratione disposita, per indicem recenseamus, et simul, quid ad caussam probandam unumquodque ualuerit, adhibitis Virorum doctorum suffragiis reputemus. Quo loco neminem fugiet, quantopere haec oratio in tota confirmationis confutationisque structura ac compositione differat ab illa, quam antea cognouimus, Quinctiana; ubi non solum partitionem ingeniose et eleganter a principio propositam ac deinceps religiose obseruatam, sed etiam singulas partes, certis membris accuratissime diuisas, denique ad Hortensii morem omnes defensionis locos ueluti in digitis constitutos inuenimus *). Atque in prooemio quidem (capp. 1—4.) satis copiose orator, quemadmodum fieri adsolet, ea praefatus est, quae utrum uera sint an falsa, ex inferioribus demum defensionis partibus, ubi in singulis argumentis et confirmandis et refutandis oratio uersatur, discerni diiudicarique potest; ut ecce quod recuperatoribus 1) Vide supra L. I. Cap. I. §. 9. p. 172. seqq. et pro Quinctio c. 10.

Locus primus. 410 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. diuturnam dubitationem iteratamque ampliationem exprobrat, quod Caecinam neque uitiose neque malitiose egisse gloriatur, et si quae sunt eius generis similia. Sequitur rei gestae narratio (capp. 4—8.), cui adiecta est testium ab aduersario productorum enumeratio dictorumque, quoad in aliquam Caecinae utilitatem conuerti posse uiderentur 2), recitatio. Deinde a capite 11. ipsa incipit confirmatio. Eam orator exorditur ueluti a summa iuris iustitiaeque natura et ratione insitaque quadam necessitate, qua efficiatur, ut quod ui et armis gestum sit, iure rescindi posse oporteat, neue qui propter uim armatam possessione careat, actione ad recuperandam possessionem carere possit. Quare quoniam in Praetorum edictis aliud experiundi genus, quo Caecina, eiusmodi uim ab Aebutio passus, in illum fundum restitui possit, praeterquam hoc interdictum, sane nullum inuenitur, non potest Caecina, sicuti interdicto egit, non recte egisse. Cui argumento uereor ne tali fere ratione Piso obuiam uenerit. Qui uim atrocem ab aliquo passus fuerit, duplici modo potest et effectum considerare et agendi consilium capere. Nimirum aut ea sola spectabit, quae in personam cadunt, ueluti uulnera, uerbera, contumeliam, coactorum armatorumque terrore 2) Arripiuntur ea potissimum, unde planum fiat (quod aduerprohibitum esse Caecinam, ne sarius numquam infitiatus est), intraret fundum, quo de agitur, ui minisque quinetiam hominum propiusue accederet.

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 411 denique dignitatem laesam et animi aegritudinem susceptam. Ei proposita sunt iniuriarum et publica quaedam iudicia, quibus quasi dolorem imminutae libertatis mitigare possit. In his iudiciis actori ad uincendum satis erit, uim, iure ac legibus praefinitam, ab aduersario esse commissam sibique illatam. Aut ad rem familiarem animum aduersurus est, quid per illam uim detrimenti ceperit: quo loco reputabit damna data, res ablatas, possessiones amissas. Huic ut ex iuris iustitiaeque praeceptis satisfieri possit, comparatae sunt cum illae de damno dato bonisue raptis, tum in rem actiones, quinetiam haec interdicta et alia agendi genera, quibus omnibus rei persecutio, quam dicunt, partim sola partim addita poena continetur. Quae actiones omnes insita sua natura illud a superioribus diuersi habent, quod, etiamsi actor probauerit, uim se esse passum, nihilomagis condemnare aduersarium aut assequi quicquam potest nisi etiam hoc alterum docuerit, se aliquam rem, quam siue iure siue facto saltem haberet, amisisse, denique rei familiaris qualicunque detrimento affectum esse. Nam qui nihil neque habuit neque amisit, non potest hercle restitutorio uel reipersecutorio iudicio quidquam recuperare. Ex quo efficitur, ut, si quis propter uim, quam passus sit, in rem actione uti uelit, docere debeat rem suam se amisisse. Quod si nemini dubium est, quae caussa dici potest, quin ille quoque, qui propter eandem uim interdicto possessorio Locus primus.

Locus primus. 412 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. experiatur possessionemque sibi restitui postulet, probare recuperatoribus imprimis debeat, antea se possedisse eamque possessionem ui illa tum amisisse ? Iam hoc loco nihil habes, quod reponas, nisi forte huius interdicti de ui hominibus armatis coactisue peculiarem formulam ac rationem, illamque Praetorum sententiam et uoluntatem, unde effectum esse statuis, ut etiam qui non possedisset, hoc interdicto uincere posset. Quod ut fatear e summa interdicti proprietate quaeri posse an recte statuatur, tu contra negare nullo modo poteris, communem, quam modo exposui, iuris rationem. si Caecina fundum, de quo agitur, neque possederit neque ulla umquam ratione tenuerit, ab Aebutio non a Caecina stare. Sed de ipsius interdicti peculiari forma et iure non huius loci est disputare. Nunc mihi satis est refutasse primum illud quod arguisti, ueluti naturae lege quadam ac necessitate Caecinam uincere oportere. Utique tali fere ratione Pisonem in prioribus caussae actionibus propositam Ciceronis defensionem redarguisse, argumento mihi sunt illa, quae in hac oratione de iniuriarum actione ac publicis iudiciis, quomodo ab interdicto differant, et cur interdicto potissime agendum Caecinae fuerit, iniiciuntur 3). 3) c. 3. extr. « Ex quo genere « quum uideatis nihil aliud actum, « peccati, ut illi clamitant, uel in¬ «nisi possessionem per interdi¬ « iuriarum uel capitis iudicia con¬ « ctum esse repetitam ?» — c. 11. «stituta sunt, in eo potestis atroextr. 12. « Conuocari homines « citatem nostram reprehendere, « propter possessionis controuer¬

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 413 Nostrates autem tacito ac prope dicam inuito quodam consensu declarare uidentur, suo quoque iudicio infirmiorem istam Ciceronis defensionem aestimari. De Gaio, Ulpiano caeterisque eius aeui iurisconsultis taceo, qui non modo de naturae ista lege ac necessitate, uerum etiam de omni hoc interdicti iure multo magis Pisoni, opinor, quam Tullio nostro credidissent *), nec tamen propterea summae stultitiae *) aut ipsi condemnandi aut maiores illos, quos laudibus orator extollit, condemnaturi fuissent. Altero loco Cicero pugnat aduersus illam Pisonis defensionem, qua negauerat, ipsam uim ab Aebutio commissam genere suo talem esse, qualis in hoc interdicto requireretur, h. e. uere corporalem. Quippe hoc magis, ut opinor, Piso defenderat, uim et arma ad corpus Caecinae amicorumue eius non peruenisse, ac propterea ad interdictum non pertinere, quam ut, quemadmodum Tullius refert, omnino negasset, uim «lum egeris, uerum etiam con¬ « siam non oportet; armari mul¬ « titudinem iuris retinendi caussa « demnaris licet: numquid magis « non conuenit: nec iuri quid¬ « possidebis ? Actio enim iniuria¬ «rum non ius possessionis asse¬ « quam tam inimicum quam uis, « quitur, sed dolorem imminutae « nec aequitati quidquam tam in¬ « festum est quam conuocati ho¬ « libertatis iudicio poenaque mi¬ « tigat. » « mines et armati. — Quod quum «ita sit, resque eiusmodi sit, ut 4) Vide supra §. 3. p. 326. 5) c. 14. « Verumtamen est « in primis a magistratibus anim¬ «turpissimum illud, tantae stul- « aduertenda esse uideatur, ite¬ « titiae prudentissimos homines «rum quaero, sitne eius rei ali¬ « condemnari, ut uos iudicetis, « qua actio an nulla . . . Monet « huius rei atque actionis in men¬ « amicus meus te, L. Calpurnius, «tem maioribus nostris non ue¬ « ut idem dicas, quod ipse antea « nisse. » « dixit, iniuriarum . . . Non so¬ Locus primus. Locus alter.

Locus alter. 414 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. factam esse Caecinae, rationemque addidisset, neminem esse neque occisum neque sauciatum 6). Qua de re quae Cicero per complura orationis capita (cap. 14. extr. — 17.) ornate ac copiose disputat, quemadmodum recentiorum omnium, nemine dissentiente ?), suffragia ac laudem obtinuerunt, ita mihi quoque non solum communibus iuris, iustitiae, aequitatis praeceptis consentanea atque ad publicam utilitatem accommodata, sed etiam cum interdicti illa ratione, quam ex Digestorum potissimum libris deriuatam supra repraesentaui 2), congruentia, denique ipso illo tempore, quo Caecinae caussa agebatur, ad probandum aptissima semper mihi uisa sunt. Cauendum tamen est, ne exemplum imitemur eorum, 6) Nimius certe hoc loco est ita occurrisse, ut moneret, non Hotomanus (ad d. c. 14.), qui adeo atrocem tamen immanemque adeo negauerit, aliam caussam uim ab Aebutio esse perpetratam, ullam dixisse Pisonem, cur Caeciimmo Caecinam et quos secum nae uis facta esse non uideretur, haberet, integros saluosque disnisi hanc, Caecinam non possecessisse. disse, Aebutio autem possessio¬ 7) Ipse quoque Hotomanus, nem suam ui retinere ius fuisse. qui uel hac parte, ut modo ui¬ Quamobrem haud immerito hoc dimus, Aebutium defendit, ibisaltem loco tulit Garatonii hancce dem paullo inferius ad uerba reprehensionem : « Hotomanum Tu uim negabis esse factam rel. « transuersum agit scientia iuris, haec subiicit : « Negari certe non «ut ne Tullio quidem credat, « posset, si ei, qui possideret, « Aebutium dixisse, nemo occisus « uis esset illata: sed quia non « est neque saucius ; cui certe ra¬ « possidere Caecinam contendebat « Aebutius, bona ratione hac de¬ « tioni hoc loco respondetur. » — « fensione utebatur: alioqui ue¬ Caeterum praeter certam illam, quam supra demonstraui, iuris « rum esset, quod Tullius oratodefensionem haud incredibile est, « rie uociferatur » rel. Pisonem etiam generali quodam 8) §. 2. p. 316. sensu Ciceronis amplificationibus

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 415 qui ueluti nimia quadam erga Tullium assentatione iniquiores in Pisonem extiterunt, atque inauditam plane omnique parte absurdam Ciceroni controuersiam eum hoc loco mouisse existimauerunt *). Quid enim? quae supra illustrandi huius iuris caussa e Digestis loca exhibuimus 10), si diligenter inter se inuicem componantur, nonne luculenter apparet, satis diu post Ciceronis aetatem nondum illam controuersiam sopitam, neque sententiam, quam pro Aebutio Piso defendit, explosam apud omnes funditusue exstirpatam fuisse ? 11) Unde si recte supra uniuersum interdicti ius et interpretationem earumque rerum originem ac progressionem cum temporum diuersitate intelleximus 12), haud sine ratione colligetur, illam Pisonis sententiam quasi pristinam morisque antiqui, quinetiam e consuetudine iudiciorum superiorem tunc fortasse fuisse; contra quod Cicero defendit, si non prorsus nouum, at tale, ut ratione potius quam usu ualeret, atque hac ipsa potissimum aetate per fori disputationem et praeclaras eiusmodi defensiones uires incrementumque caperet, deinde paullatim in detrimentum illius augeretur ac ratione et exemplis confirmaretur. « certe assecutus esset, ut Aebu¬ 9) Ut ecce lordanus I. I. p. 8. «tius fundum retineret, licet « Atque hoc ipsum, inquit, ar¬ « poenas propter uim armatam «gumentum, sicut pleraque alia, «luere deberet » et rel. « eiusmodi est, ut aduersarius, 10) Vide §. 2. p. 316. not. 42. « si iustam caussam defendisset, 11) Conf. Schultingius ad Paul- « certe eo abstinuisset; nam si lum V, 6, 4. not. 27. et Cras I. I. « iure possidebat Aebutius, nihil p. 22. 23. §§. 9. et 10. « aliud nisi hoc ipsum Pisoni erat 12) Conf. §. 2. p. 311. seqq. « probandum; qua defensione hoc Locus alter.

Locus tertius. 416 Cap. I. De iure caussae Caecinianae. Tertium est, ut Pisonis illud « Non deieci sed ob¬ "stiti? Tullius refellendum sibi proponat. Quae aduersarii defensio, dummodo praeter mera interdicti uerba pristinumque illud, quo uno dictata sunt, armorum odium etiam solida iuris ratio caeterarumque rerum utilitas consideraretur, quantum in caussa Caecinae et ueritatis et momenti habuerit, latius antea suo loco exposuimus 13). Contra Tullius omni opera ac studio elaborat, ut recuperatoribus persuadeat, Pisonem hoc loco in grammaticae interpretationis erroribus atque in inanissimis uerborum cauillationibus totum uersari. Qua parte, sicut supra monui, non possum Tullium suspicione liberare, quin more suo, non tam laudabili quam cum multis communi, aduersarii defensionem parum religiose retulerit, immo infirmiora et ad refutandum faciliora selegerit, ualidiora tacuerit, denique coniuncta diuellendo, separata permiscendo uarie corruperit *): quamquam nolo infitiari, fortasse etiam Pisonem carpendi sui opportunitatem aduersario ultro obtulisse, illo maxime defensionis uitio, quod, quum caussae suae robur uincendique spes in sententia tam huius interdicti quam restitutoriorum interdictorum omnium atque in elatiori iuris aequitatisque doctrina posita esset, ipse tamen plus quam utile rectumue esset, ad uerborum significationes formulaeque disceptationem descenderit 15) « tamen quid ait iste uester au¬ 13) Vide supra §. 5. p. 376. «ctor? Quibus quidque uerbis segg. « actum pronunciatumque sit. » 14) §. 5. p. 380. not. 6. 15) Vide c. 27. extr. «Verum- Conf. c. 28. s. fi. « ostendi, id

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 417 Quibus praemonitis si ad cognoscendam huius loci Locus tertius. constitutionem, quae in Ciceronis oratione habetur, accedamus, nonnisi unum argumentum inuenimus, quod Pisoni tribuatur, uidelicet contendisse eum, uerbi Deiicere ex linguae Latinae indole et loquendi consuetudine uim et naturam esse talem, ut is solus, qui ex eo loco, in quo fuisset, eiectus esset, deiectus uere dici posset, qui prohibitus tantum esset quo uellet accedere, nullo modo possit. Quid ergo est? hanc ueluti grammaticam aduersarii positionem facillime, quinetiam uerissime Cicero ad absurdum perducit, atque e caussa expellit isto suo exemplo, quod antea cognouimus, Pisonis domum suam intrare prohibiti 15). Quidni? Si deiectum dicere neminem licet, qui prohibitus sit, interdicto autem, nisi qui uere deiectus fuerit, uincere nemo potest. nonne in aprico est, Pisonem, quamuis dominum possessoremque aedium suarum, interdicto tamen nihil acturum, si ui hominibus armatis prohibitus tantum sit intrare? Quod quum tam euidentissima exploratissimaque iuris ratione quam uulgari hominum opinione falsum sit, non potest hercle uerum esse, quod Piso fertur dixisse, atque inter caetera, ut opinor, etiam dixit, sermonis lege et consuetudine, qui prohibitus esset, deiectum non uideri. « milia deiecerit uniuersa : non « uerum, id aequum, id utile om¬ « quo idem sit seruulus unus quod « nibus esse, spectari, quo con¬ « familia ; uerum quia non, qui- « silio et qua sententia, non qui- «bus quidque uerbis esset actum.« «bus uerbis quidque dicatur, quaecritur, sed quae res agatur. » c. 20. s. fi. « Tam restitues, si 16) §. 5. p. 377. « unus seruulus, quam si fa¬ 27 Semestria, Lib. II.

Locus tertius. 418 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. Atque hoc est, quod Tullius profitetur, ita se de illa defensione queri eamque oppugnare, ut nondum de Caecinae caussa disputet, nondum de iure possessionis loquatur. Quamobrem merito Ferratius hoc loco reprehendit Manutium, Hotomanum aliosque, qui Aebutii nomine Tullio reposuerint : « Non de tuo sed meo te fundo « prohibui », et q. g. s. Nam ad hanc certe Tullii ratiocinationem, stricte dialecticam, nihil pertinet de Caecinae iure uel possessione quaerere 17). Verumenimuero in hac sua defensione Non deieci sed obstiti Pisonem non Grammaticum tantum, immo multo magis etiam lurisconsultum egisse, ac praeter meram uerbi significationem alia complura ad infirmandam Caecinae caussam efficaciora et sensisse et nullo dubio etiam exposuisse, Tullium contra in eo ipso calumniatum esse, quod hanc aduersarii defensionem a possessionis quaestione seiunxerit; ita supra docuimus 13), ut in ea re ipsius Hotomani doctrinam auctoritatemque magna ex parte sequeremur. Caeteri autem interpretes, prout pleniorem illam, quam demonstrauimus, uim ac potestatem illius defensionis intelligerent, tum iustiorem tum iniquiorem hoc loco sententiam tulisse uidentur. Quorum uaria iudicia summatim perlustrabo, quum prius ipsius Tullii disputationem, « diuersa erunt, si ambigitur de 17) Ferratius in Epist. VI, 7, « possessione ? » 1. p. 413. « Quaeritur, inquit, 18) §. 5. p. 377 — 80. ibique «utrum sit idem prohibere et denota 6. «iicere. An uero idem esse pos¬ « sunt, si possessio est certa,

§. 7. Defensionis loci et VV. DD. sententiae. 419 quo consilio, ordine exituque sit instituta, cognoue- Locus tertius. rimus. Nam posteaquam refutationem illius argumenti, e significatione uerbi Deiicere petiti, primo illi, quem ostendi, defensionis loco quodammodo intexuit (c. 12.), deinde alterum locum, antea dictum, interposuit, ad hoc Non deieci sed obstiti in medio capite 17. ita reuertitur, ut prius, quam nouum aliquod argumentum ad refellendum affert, longe lateque defendat, in actionum formulis caeterisque rebus tam dictis quam scriptis omnibus sententiam potius ac uoluntatem quam uerba spectari et ualere oportere. Quod praeceptum quo magis confirmet, prius in interdicto de ui et in ipso uerbo Deiicere consistit, liberamque eius interpretationem etiam in aliis eius iuris partibus obtinere, quinetiam olim in uerbo detrudere obtinuisse docet : deinde, relicto interdicto ad alia multa, iura, leges uitamque quotidianam digrediens, ratione et exemplis ostendit, eandem ubique illam interpretandi utilitatem necessitatemque et esse et existimari. Postea ad interdictum de ui armata redit, aliasque formulae partes ac singula uerba proponit, eaque omnia, consilio, sententia, uoluntate Praetorum utilia ac praeclara, si uerborum argutiis et captationibus indulgeatur, corrumpi adeoque totum interdictum infirmari laborat ut intelligatur. E longa illa digressione tandem ad propositum reuertitur (c. 23.) « Venio, inquit, nunc ad illud « tuum: Non deieci, non enim siui accedere." Praefatur huius defensionis refutationi, quasi nunc primum in eam incideret, atque ad rem gerendam iustis

Locus tertius, 420 Cap. 1. De iure caussae Caecinianae. armis se accingeret. Quidni ? Nonne antea quum per occasionem magis quam de instituto meram uocabuli significationem attingeret, praemonuit ac denunciauit «Nondum de Caecinae caussa disputo rel. 12) Exspectamus iam, ut in iuris ac caussae rationem orator totum se immergat atque solidis argumentis Pisonem redarguat, et defensionem illam ex interdicto caussaque expellat. Quid igitur audimus? Nempe prauam esse quandam defensionem, quam Piso non protulerit, sed alius in diuersa huius interdicti caussa proferre potuerit 20); at illa peiorem esse Pisonis, qua de agitur, defensionem. Quod argumenti locum possit obtinere, nihil addit orator, sed statim ad auctoritates confugit; in hoc ipso genere non tantopere illud praestat, ut certas peritorum sententias, siue uniuersam caussam siue defensionem propositam spectantes, pro se afferat atque aduersario opponat, quam hoc in Pisone reprehendit, quod dixerit, iurisconsultorum auctoritati obtemperari non oportere. Contra, summam in iudiciis esse oportere iuris peritorum auctoritatem defendit; peritum quidem existimandum esse neminem, nisi qui recte respondeat, at qui uere perito non obtemperauerit, eum non hominem neque caussam, sed ipsum ius ciuile offendere; ipsum Scaeuolam olim in et M. Curii caussa, non clarissima illa M. Coponii Cicero expromsit ac refellendi 19) Hoc ipsum, quod identidem caussa in medium protulit. Qua diuersisque locis Pisonis illa dede re uide supra p. 418. sub fensio repetitur, argumenti nonnotam 18. nihil praebet, alia atque plura 20) « Non fuerunt armati: cum in prioribus caussae actionibus « fustibus et cum saxis fuerunt.» illum hac parte disseruisse, quam

