§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 649 psisset Fabius 32), ac suo iure fines a Claudio uenditore sibi antea demonstratos etiam Acerronio emptori demonstrasset, ecce tum omnes copias iste educit, excubias uigiliasque agit, totam illam centuriam custodibus adeo obsidet, ut, nisi pugnare omnino Fabius uellet, uacuam tradere eam Acerronio non potuisset 33). Neque intra suos fines centuriamue Populianam, de qua controuersia erat, expeditionem continet. Quum castra et ueluti praetorium in illa casa locasset, erumpere inde solebant custodes illi et ultra eam centuriam longe lateque fundum Fabii infestum habebant. Belligerantium more qua poterant hosti nocebant, pensi nihil eis erats*). Casa quaedam Fabio fuit in ea fundi parte, de qua nihil ambigebatur. Eam nullo lacessente, et nescio propter quam belli utilitatem, furtim incenderunt 33). Ne insidiis quidem abstinuerunt. Quippe per illud tempus seruus quidam Fabii, qui sanus uigensque e uilla mane exierat, non rediit. Fugae nulla suspicio. Re explorata apparuit, eum cum Tullii seruis illa die, postea a nemine uisum esse ; ut dubium nemini sit, quin ab his captus et occisus sit **). Quinetiam pridie quam in discrimen tandem uentum est, certus Fabii uillico nuncius alla¬ 52) Conf. h. ors. §. 17. silio nullo dubio ea comprehendit 53) Videsis quae de d. §. 17. hic audientiumque animis obtulit. superius in nota 50. habentur. 55) Vid. h. ors. §. 54. »At casa 54) Quae Fabius Tullianis, ut mea incensa est a tuis. « Conf. sup. statim apparebit, obiecit mala et pag. 612. facta et destinata, ea uix credih 56). ors. §. 54. »At seruus bile est, Quinctium patronum semeus non comparet, qui uisus est iuncta prorsus inter se et disiecta cum tuis. « Conf. Huschkii notam protulisse, immo genere quodam, ad h. l., ubi perinde ac nos antea atque uno certoque auctorum con¬ (in not. 54.) fecimus, hoc crimen Aduersarii defensio.

Aduersarii defensio. 650 Cap. I. De iure caussae Tullianae. tus est, nouam ex illa casa expeditionem parari et quam primum istos cum omnibus copiis oppugnatum uenturos esse 1). Quid multa? Quaecunque moliebantur, ex illa casa quasi ex arce quadam, unde in totam regionem dominarentur, erumpebant; eodem, quicquid perpetrassent, aut si quid sibi acciderat, se recipiebant 38). Iam eo uentum erat, ut, dum in casa illa homines Tullii considerent, Fabio in omni fundo suo, qua centuria illa, de qua sola controuersia est, adiacet, ab istorum incursionibus insidiisque neque hominum neque rerum quidquam tutum esset. Itaque familia Fabii', quo ipsa cum agris, aedificiis, pecoribus caeterisque rebus salua esse posset, dominumque a quotidianis damnis detrimentisque saluum, uti debuit, praestaret, intellexit, nisi perpetuae quodammodo militiae se addiceret, nihil sibi reliquum aliud esse, nisi ut hostium illam manum et quasi praesidium ad rem rusticam, uerum ad cae¬ Quinctii ad generalem illam defendem ac pugnam comparari. Bresionem refertur, qua dixerit, Faui illo tempore O. Cati Aemiliabii familiam, quum istos Tullii serni, hominis honesti, quem uos uos trucidaret, magis suae salutis nostis, duo homines occiderunt; tutela, quam in alienam incursione multa alia fecerunt, passim uagausam esse. bantur armati ; non obscure, sed 57) h. ors. §. 55. »At enim oput plane intelligere uiderentur, ad pugnatum me fortasse uenissent. quam rem parati essent ; agros ui¬ 58) Huius fere loci fuit, etiam ad as denique infestas habebant. « illa repondere, quae in h. ors. §phis Quae dubitari non potest quin 18. et 19. Cicero his uerbis Fabio generatim ob necessariam Fabii exprobrauerat : »Adducit iste inaduersus Tullianos tutelam acta terea in saltum homines electos esse Quinctius defenderit ; sed de maximis animis et uiribus, et iis illa caede caeterisque quum plane arma, quae cuique habilia atnihil sit compertum, mera quadam que apta essent, comparat: prorfictione abstinendum putaui. sus ut quiuis intelligeret, non eos

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 651 a ceruicibus sibi depelleret, atque casam ipsam, oppugnatorum suorum insidiatorumque receptaculum et latebram purgaret, denique quotidianis insidiis et uexationibus aliquando solidam uim opponeret, quo tandem ipsa cum domino sine armis uiuere et pace frui posset. Hoc consilio casam expugnauerunt, noxios, qui eam obtinebant, Tullii seruos oppresserunt, repugnantesque occiderunt. Deinde curauerunt, ne deinceps aedificium praesidio armatorum posset munimenta praeberes). Quod quum faciebant, nihil tamen rapuerunt neque abstulerunt, casam ipsam, re peracta, statim reliquerunt, centuriae illius Populianae ne glebam quidem occupauerunt, nec quemquam inde deiecerunt *): ut quiuis intelligere posset, nihil, de quo iuris controuersia esset, eos affectasse, sed illud solum, necessitate cogente, egisse, ut ea, quae nemine contradicente domini essent, salua tandem ei custodire atque uitam securam nec precariam ab istis retinere sibi liceret. Sed haec hactenus. Nihil attinet ad perorationem 59) Haec ita Cicero, h. ors. §. 21., que repugnantes multi armati panarrat : »Proxima nocte (postquam ratique occidunt; tantumque odii crudelitatisque habuerunt, ut eos Fabius cum Acerronio Tullium in omnes gurgulionibus insectis reuilla conuenerat) iam fere quum lux appropinquaret, ad illud aelinquerent, ne, si quem semiuidificium, de quo antea dixi, quod uum ac spirantem etiam reliquiserat in centuria Populiana, serui sent, minor iis honor haberetur; P. Fabii frequentes armatique uepraeterea tectum uillamque disturbant. « niunt; introitum ipsi sibi ui manuque patefaciunt; homines ma¬ 60) Haec uera esse, Ciceronis gni pretii seruos M. Tullii nec opisilentium in d. §. 21. declarare uidetur. nantes adoriuntur, quodque facile factu fuit, neque tam multos ne¬ Aduersarii defensio. Conclusio.

652 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Conclusio, usque uices Quinctii agere, cui uereor ne iam in re, uti gesta esset, narranda multo etiam minus quam in exponenda iuris ratione satisfecerimus. Hoc unum antea suscepimus, ut uestigiis argumentisque diligenter conquisitis ostenderemus, Quinctium in caussa Fabii defendenda non meras tamen nugas egisse. Quod ut praestaremus, quum iustae defensionis imaginem quandam (siue umbram dixeris) repraesentare studuimus, illud quoque menti obuersabatur, quod statim a principio huius libelli *), copiarum subsidiorumque penuriam excusantes, iudicandi munus uerecunde deprecati sumus. Quid igitur est? Cui religio est iudicare, ei dubitandi certe uenia debetur, et si quis summum in administranda iustitia gradum, qui iudicis est, obtinere non potest, non uetabitur hercle in inferiori consistere, atque, ut contra quem Cicero dixerit, is ne inauditus condemnetur, curare. Reliquum est, ut fatear, haud magis me scire, uter uicerit, Tullius an Fabius, quam utrum uincere oportuerit. Quod si quis probabilius fortasse reputauerit, secundum Ciceronis clientem iudicatum esse, concedam, argumenta quaedam inueniri posse, genere quidem similia atque in P. Quinctii et A. Caecinae caussis superius demonstrata sunt *), at numero et pondere aliquanto etiam infirmiora ac rariora, denique tam longe repetita, ut uix operae pretium sit, in examinanda illa coniectura diutius commorari 63). 61) h. sup. p. 542. uentum sit, uariis de caussis admonitum tamen lectorem uelim, 62) Conf. sup. Lib. I. p. 168. Lib. II. p. 430. ita casum tulisse, ut priora quin¬ 63) Iam quum ad finem primi que huius libelli folia sexennio huius capitis, quod est de iure ante quam reliqua typis absoluecaussae Tullianae scriptum, perrentur.

CAPUT II. De uarietate lectionis in oratione pro M. Tullio, cum contextu castigato. In superioribus duabus orationibus ad criticam re- Procemium. censionem conquirenda fuit materia e magna copia cum Codicum manu scriptorum tum Editionum, tribus quatuorue hisce saeculis typis excusarum, atque res ita ferebat, ut quae manu essent exarata exemplaria, ea paene omnia uix maiore quam unius saeculi interuallo uetustissimarum Editionum aetatem antecederent. Harum uero Tullianae defensionis reliquiarum plane diuersa caussa est. Quae quum ex aliquot foliis antiquissimorum Codicum palimpsestorum erutae, nostrisque demum diebus in lucem sint editae, critici laboris nihil mihi superfuit, nisi ut tredecim illa folia (quatuor Ambrosiana, Taurinensia nouem) denuo inspicerem, lectionemque meam cum anterioribus curis tam ipsorum meritissimorum illorum inuentorum, Mait ac Peyroni, quam secundorum Editorum, Beieri, Orellii, Huschkii, conferrem atque contenderem. Cuius suscepti primum illud in fructu reputo, ut amplissimum dicam testimonium cum de horum ingenio atque industria, tum de illorum ardore, dexteritate,

Prooemium. 654 Cap. I. De uarietate lectionis perseuerantia, summaque fide ac religione; deinde ut Peyroni, uiri illustrissimi, eximiam illam humanitatem comitatemque, qua me in secundis hisce curis agendis adiuuare dignatus est, pio gratoque animo commemorem. Utique si noui quantulumcunque mihi contigit ut extricarem, uel hoc illorum maxime laudi contribuet, quippe qui ita caetera rexerint, constituerint, ordinauerint, ut post eorum messem qui ad spicas legendas ueniret, omnem operam industriamque in certa eaque pauca orationis loca, soluto caeteroquin animo, conuertere, ibique cum oculorum aciem tum mentis cogitationem totam impendere posset. Illud uehementer mihi dolendum fuit, quod, quum octo abhinc annis Athenaei Taurinensis thesauros Peyrono duce adirem, primum folium cum exordio huius orationis e scriniis aberat, neque a Praefectis Custodibusue, anxie perscrutantibus omnia excutientibusque, tum reperiebatur, ut uix dubitaretur, quin a sacrilega quadam manu auersum ablatumque esset. De reliquo pretiosarum illarum membranarum usus summorum Virorum beneficio, Praefectorum tam Mediolanensium quam Taurinensium, quos honoris caussa commemoro, paratissimus mihi fuit. Medicamentis chemicis denuo adhibendis nulla offerebatur occasio, quum a primis inuentoribus antea ita essent infusa, ut aut salutaris effectus etiamdum duraret, aut spes proficiendi quicquam prorsus nulla relinqueretur. Membranas denique Taurinenses magis conseruatas saluasque, neque adeo, ut in Ambrosianis magna ex parte apparuit, lauationibus corrosas inueni. De uniuersa illarum membranarum natura et forma,

in oratione pro M. Tullio. 655 de origine et aetate, de scripturae figura et habitu, de Prooemium foliorum ex utroque Codice seruatorum dispositione, atque si quae sunt alia critici laboris ex hoc genere fundamenta ac subsidia: de iis rebus omnibus ita tractauerunt Doctores illi, quos modo laudaui, Peyronus imprimis, tum Huschkius, ut mihi, quod adderem aut corrigerem, ne tantulum quidem reliquerint *). Unum hoc restat, ut, posteaquam in superioribus libris, ad Quinctianam uidelicet et Caecinianam, uarietatem tantum lectionis e Codicibus atque Editionibus in medium protuli, meaque adnotatione illustraui, iam caussam probem, cur in hac Tulliana ab instituto de¬ 1) Videnda prius Peyroni de inedita, pro Cluentio, pro Cae¬ Bibliotheca Bobiensi Commentalio, pro Caecina etc. Variantes tio, d. Augustae Taurinorum IV. lectiones, Orationem pro T. A. Kal. Jun. MDCCCXXI., pag. III— Milone a lacunis restitutam ex XXXVII.; Eiusdem ad Fragmenta membranis palimpsestis Bibliothe¬ Orationum Ciceronis Praefatio p. cae R. Taurinensis Athenaei edidit 1—10.; Inuentarium librorum moet cum Ambrosianis parium oranasterii S. Columbani de Bobio, tionum fragmentis composuit Amequod renouatum fuit in 1461. p. deus Peyron etc. etc. Stuttgardiae 1—68., cum Adnotationibus p. 69 et Tubingae 1824. 40. — Paullo po- —228.; imprimis autem utilissima stea accessit Erratorum index, quailla totius orationis ad utrumque tuor paginis absolutus, cum Edito-Codicem repraesentata imago, p. ris subscriptione : Dabam Taurini 37—62., cum scripturae specimine die VIII. Februarii MDCCCXXV. in tabula adiecto : — quae contiquod cum supplementum sit adnentur, una cum contextu oratiomodum necessarium ac parum dinis critice castigato, p. 98—109., uulgatum, ex eo quae propositam atque Adnotatione perpetua, p. spectant orationem, suo quidque 149—68., in praestantissimo illo loco, in adnotatione commemoralibro, complurium reliquiarum bo. Addenda denique Huschkii noantea ineditarum thesauro, qui stri Praefatio ad h. orationis reinscriptus est: M. Tullii Cicerocensionem, in Imman. G. Huschkii nis Orationum pro Scauro, pro Analectis litterariis, Lipsiae 1826. Tullio et in Clodium Fragmenta 8. p. 79-97.

Incipit Taurinense Fol. I. Cap. II. De uarietate lectionis 656 Precemium, flexerim, atque integrum orationis contextum proprio Marte repraesentauerim. Nimirum Orellii Editionem, quam antea in accommodanda lectionis uarietate secutus sum, nunc relinquendam censui, partim propter Beieriana illa supplementa, magna ex parte parum probabilia, in contextum ibi recepta, partim quia Orelliana recensio secundis curis a superstitibus beati Editoris amicis aucta et emendata propediem est in lucem proditura. Huschkii uero recensionem, in patrui Analectis litterariis reconditam, non adeo putaui omnibus praesto esse, ut ad eam lectionis uarietatem satis commode referrem. Quarum rerum omnium quum etiam in Peyroni atque Beieri editionibus una alteraue obstare uideretur, malui integrum fragmentorum contextum, meo iudicio castigatum, exhibere, tum criticam adnotationem consueto more subiicere. M. Tullii Ciceronis Orationis pro M. Tullio quae extant. 1. Antea sic hanc causam adieram, Reciperatores, ut nunquam dicturos ?) aduersarios arbitrarer, tantam 2) Sic primos tres uersus Peyrotissima est. « Itaque retinui uerba illa, quum Huschkius scribere manus suppleuit. Simul adnotauit: »Has uoces (Antea sic hanc cauluit: Actionem priorem sic rel. Inspiciendi primi huius folii, sicut sam) uidere mihi uideor in prima antea dixi, copia mihi non fuit. linea. Saltem prima littera A cerin oratione pro M. Tullio. 657 caedem et tam atrocem ad familiam suam pertinere. Itaque animo soluto a cura et a cogitatione ueneram, quod intelligebam, facile id me testibus planum facere posse. Nunc uero posteaquam non modo confessus est uir primarius L. Quinctius laborabam, ut quod arguebam, id factum) esse ostenderem; nunc in eo consumenda est oratio, ut ne aduersarii, quod infitiari nullo modo potuerunt, cum maxime cuperent, id cum confessi *) sunt, meliore loco esse uideantur. 2. Itaque tum uestrum difficilius iudicium *), mea facilis defensio fore uidebatur. Ego enim omnia in testibus - - - - - - - ) quid est facilius, quam de eo, qui confitetur, iudicare ? mihi autem difficile est, satis copiose de eo dicere, quod nec atrocius uerbis demonstrari potest, quam re ipsa est, neque apertius oratione mea fieri, quam ipsorum confessione factum est. 3. Cum in hac re, quam commemoraui, mihi mutanda 6) Cod. DIFFICILLIUSDIUDICIUM. 3) Desunt h. I. uersus sex. Merito Beierus uidetur Peyroni supple¬ 7) Desiderantur septem uersus, mentum reiecisse, tum Beieri Huquorum primus syllabam exhibet schkius; cuius ad sententiam qui¬ TES. — Beieri commentum, lacudem probabilis coniectura est haecnam partim e Cluentiana 1, 4. exce : » Quinctius, sed et iuuari hac plentis, Huschkius refutauit. Nec probantur mihi quae Peyronus subconfessione causam suam putauit, uideo aliam mihi defensionis uiam iecit: pin testibus ponebam, quorum ipse consensus quasi conflatus esse ineundam. Antea enim in eo iudicandi moram uobis iniiciebat. laborabama, rel. — Apte attulit pro At confessio aduersarii in me rei Caecina 2, 4. Conf. Plinii Ep. IV, difficultatem transtulit. Etenim 9. Rem manifestam infitiari augenquid, « rel. Nimirum qui potest contis erat crimen, non diluentis. sensus testium in id, quod aduer¬ 4) Sic Codex, non fabtum. Conf. Peyroni Corrigenda. sarius ultro confitebatur, iudicandi 5) Cod.: comfessi. moram recuperatoribus iniecisse? Semestria, Lib. III. 42 Taurinense Fol. I.

Taurinense Fol. I. + Explicit Taurin. Fol. I. + Incipit Ambrosia. num Fol. I. Cap. II. De uarietate lectionis 658 ratio defensionis - - - - - - - 8) minus diligenter illius existimationem, quam rem M. Tulli uiderer defendere. Nunc, quoniam Quinctius ad causam pertinere putauit, res ita multas, falsas praesertim et inique confictas, proferre de uita et moribus et existimatione M. Tulli, multis de causis mihi Fabius debebit ignoscere, si minus eius famae parcere uidebor quam antea consului. 9) 4. Priorefore putauit ad officium suum pertinere, aduersario nulla in re parcere; quid me oportet Tullium pro Tullio facere, homine coniuncto mecum non minus animo quam nomine? Ac mihi magis illud laborandum uidetur, Recuperatores, ut quod antea nihil in istum dixi, pro¬ 8) Desunt septem uersus. Sen-Ambrosianum, haud dubie in intentia satis certa. Quae ut intellitegro Codice alterum huius oratiogatur, uerba e Peyroni coniectura, nis fuit. Sic Huschkius in Praesicut est ab Huschkio emendata, monitis ad h. or. pag. 84. probabili adiicio: »tum erga P. Fabium paulo admodum calculo confecit, unitemperanda est nimia illa lenitas, uersam hanc lacunam non multum qua antea famam illius tanto cum infra trecentas (supra indicaui cirstudio uel dissimulando uel excuciter 258.) litteras esse. Quae in sando foueram, ut non» rel. — Codice Taurinensi, uersibus octo-Beierus sic restituerat: pest, tum narum denarum fere litterarum, obliuiscendum parumper in P. Fa¬ — 14. circiter uersus impleuerunt. bio illius lenitatis meae, qua usus Sententiae exiguus hiatus. Caepriore actione animum a laedendo terum caute Huschkius, posthareuocaram ipse et reflexeram, ut bitis tam Peyroni quam Beieri supnona rel. plementis, eam solum sententiam 9) Desunt uersus sex cum 108. uerborum coniectura explere stucirciter litteris. Praeterea quanto duit, cuius postrema uerba sunt in singulis Ambrosiani Codicis foore putauit rel., in talem uidelicet liis litterarum numerus (circiter modum: »Nam si L. Quinctius 1700.) excedit folia Taurinensia dicens pro homine a se alienissimo, (quae circiter 1550. continent), i. uulgari tantum quorumdam pae. circiter 150. Nam quod inde a tronorum more putauita rel. - uerbis ore putauit sequitur folium Beierus in textu posuit haec : Priin oratione pro M. Tullio. 659 bare possim **), quam in eo reprehendar *), quod hoc tempore respondeo. 5. Verum et tum id feci, quod oportuit, et nunc faciam, quod necesse est. Nam cum esset de re pecuniaria controuersia, quod damnum datum M. Tullio diceremus: alienum mea natura uidebatur, quidquam de existimatione P. Fabi dicere; non quia 12) res postulare non uideretur. Quid ergo est? Tametsi postulat causa, tamen, nisi plane cogit ingratiis, ad maledicendum non soleo descendere. Nunc, cum coactus dicam, tamen id ipsum *) uerecunde *) modiceque !) faciam, tantum ut, quoniam sibi me non esse inimicum potuit priore actione Fabius iudicare, nunc M. Tullio fidelem certumque amicum esse cognoscat. 6. Unum hoc abs te, L. Quinti, peruelim impetrare (quod *) tametsi eo uolo, quia mihi utile est, tamen abs te idcirco, quia aequum !) est, postulo), ut ita tibi multum temporis ad dicendum sumas, ut his 's) aliquid ad iudicandum relinquas. Namque antea non defensionis tuae modus, sed nox tibi finem 1) dicendi fecit. Nunc si tibi placere potest, ne idem facias, id abs te postulo. ore actione omnis aculeos oratio¬ 13) Cod.: IDSUM. nis mede reconditos habui ; sed 14) Sic Codex. — Quod apud quoniam ipse Quinctius in actione Peyronum extat uerumde, typoilla priore putauit rel. thetae debetur. 10) Sic e Crameri coniectura iam 15) Cod.: modique. Cf. Beierum. Beierus, Huschkius et Orellius edi¬ 16) Videntur duae litterae hic derunt. Codex : additae fuisse, quibus eruendis etiam remedium chemicum adhi¬ PROBARUMQUAINEO bitum est. Certe nihil desideratur. incertis ductibus intermediis. 11) Codex: repraehendar. Conf. 17) Cod.: aecum. Beieri et Huschkii notas. 18) Cod.: is. 12) Cod.: quin. Conf. Beierum. 19) Cod.: fine. Ambros. Fol. I.

Ambros. Fol. I. Incipit. Taurin. II. Pergit Ambros I. Explicit Ambros. I. Incipit II. Pergit Taur. 660 Cap. II. De uarietate lectionis Neque hoc idcirco postulo, quod?) te aliquid censeam praeterire oportere, aut non quam ornatissime et copiosissime dicere, uerum ut semel unaquaque ?) de re dicas; quod si facies, non uereor, ne dicendo dies eximatur. 7. Judicium uestrum est, Recuperatores, QUANTAET PECUNIAE PARET DOLO MALO FAMILIAE P. FABI UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNUM DATUM 22) ESSE M. TULLIO. Eius rei taxationem nos fecimus 23); iudicium datum est in quadruplum. i 8. Cum omnes leges omniaque iudicia, quae paulo grauiora atque asperiora uidentur esse, ex improborum iniquitate et iniuria nata sunt; tum hoc iudicium paucis hisce annis propter hominum malam consuetudinem nimiamque licentiam constitutum?") est 25). Nam cum multae familiae dicerentur in agris longinquis et pascuis armatae esse caedesque 26) facere, cumque i ea consuctudo non solum ad res priuatorum, sed ad summam rempublicam pertinere uideretur: M. Lucullus, qui summa aequitate et sapientia 27) jus dixit, primus hoc iu¬ 20) Sic certissime Codex, non his qui effud. »QUANTUM EX EA RE DAMNUM DATUM FACTUMUE ERIT quo. Conf. Peyroni notam. 21) Sic Codex distincte, tantum rel. 23) Cod. Ambros.: FECIM'. in syllaba QUA litterae u et A, usi¬ 24) Ambros.: CONST TITUTUM ; tato compendio, ductibus finitimis nam litteram non solum in uersu in unam contractae sunt. — Maius. unaque aliquid. inferiori, ubi plane conspicua est, 22) Cod. Taurin.: datum, Amsed etiam in fine superioris com — bros.: factum: utroque nihil parere mihi uisum est. distinctius. Hoc Peyronus, illud 25) Post hoc uocabulum puto in Ambrosiano scriptum fuisse NA, i. Beierus, Huschkius, Orellius receperunt. Quos cum sequar, magis e. NAM, tum in sequenti uersu reest, ut etiam supra, pag. 595., in petitum. 26) Taurin.: CAEDESQUAE. formula DATUM pro FACTUM scriba tur. — Caeterum conf. L. I. pr. De 27) Ambros.: ADRAPIENTIA, tum

in oratione pro M. Tullio. 661 dicium 23) composuit, et id spectauit, ut homines 22) ita familias suas continerent, ut non modo armati damnum nemini darent, uerum etiam lacessiti iure se potius quam armis defenderent. 9. Et cum sciret se), de damno legem esse **) Aquiliam, tamen hoc ita existimauit 32), apud maiores nostros, cum et res et cupiditates minores essent, et familiae non magnae magno metu continerentur, ut 33) perraro fieret, ut homo occideretur, idque nefarium ac singulare facinus putaretur, nihil opus fuisse iudicio de ui coactis armatisque hominibus; quod enim usu non ueniebat, de eo si quis legem aut iudicium constitueret, non tam prohibere uideretur) quam admonere. 10. His temporibus cum ex 33) bello diuturno atque domestico res in eam consuetudinem uenisset, ut 36) homines minore religione armis uterentur, necesse putauit esse, et 37) in uniuersam familiam iudicium dare, quod 38) a familia factum diceretur; et reciperatores dare, ut 11. quam primum res iudicaretur; et poenam grauiorem constituere, ut metu comprimeretur audacia ; et illam latebram tollere DAMNUM INIURIA, quod 39) in R superne puncto deletum 34) Ambros.: uidetur. S adiectum. 35) Taurin.: et. 28) Taurin.: IUDIUM. 36) Taurin.: in. 29) Ambros.: OMNIS. 37) In Ambrosiano deest et. 30) Ambros.: SCIRENT. 38) Sic uterque Codex, eamque 31) Sic uterque Codex caeteriscripturam, nullo dubio genuinam, efficaciter Huschkius defendit adque editores : errori tribuendum quod apud Huschkium habetur uersus coniecturas si quid (Heinesse legem. richii) et si quod (Maii). Neque ad 32) Taurin.: existumauit. formulae instar debuit haec sen¬ 33) Sic Ambrosianus; in Tauritentia a Beiero et Orellio excudi. nensi particula excidit. 39) Aduersante Codicum consen-Taurin. Fol. II. Ambros. Fol. II.

Taur. II. Ambros. II. Explicit Taurin. II. Pergit Ambros. II. 662 Cap. II. De uarietate lectionis aliis *) causis debet ualere et ualet“*) lege Aquilia, id ex huiusmodi damno, quod ui per seruos armatos datum esset 7 - - - - 12. — — — 22) ipsi statuerent, quo tempore possent suo iure arma capere, manum cogere, homines occidere. Cum iudicium ita daret, ut hoc solum in iudicium ueniret *), uidereturne ui hominibus coactis armatisue damnum dolo malo familiae datum *), neque illud adderet“s) INIURIA, putauit se audaciam improborum sustulisse, cum spem defensionis nullam reliquisset 46). 13. Quoniam quod iudicium et quo consilio constitutum sit, cognostis *), nunc rem ipsam, ut gesta sit, dum breuiter uobis demonstro, attendite. 14. Fundum habet in agro Thyrino M. Tullius paternum *), Reciperatores, quem se habere usque eo non su Huschkius poscit: ut quod, ret, iudicio eximeretur, ne facino¬ Ilrosi homines ipsi statuerente, rel. neque id infirmis argumentis. 43) Codex: uenire. — Nec melud adiicio, hanc columnam in Ammini, in sequenti initiali u (uidebrosiano pessime esse habitam et returne) me conspicere ullum siiam profecto minus quam antea legibilem. gnum litterae r, quod alioquin 40) Ambros.: illis. Codicis indoli (conf. not. 21.) maxime conueniret. 41) Sic etiam Ambrosianus, non 44) Recte Huschkius reprehen¬ UALERET. Conf. Peyroni Corridit Beierum, uel hoc loco formulam genda. 42) Ubi Taurinense folium alteagendi cernentem. rum excurrit, ibi in Ambrosiano 45) Cod.: ADERET. 46) Cod.: relinquisset. Codice septem uersus sequuntur, 47) Codex ita distinctis uersicuquorum praeter paucas ac distanlis: COGNES TIS. tes inter se litteras nihil legi potest. 48) Quinctilianus in Inst. orat. Sententiam deperditorum hisce IV, 2, 131.: sicut pro Tullio Ciuerbis Huschkius demonstrat: »... cero, Fundum habet in agro Thudatum esset, quodque iure umquam rino M. Tullius paternum. dari posse ne putari quidem debein oratione pro M. Tullio. 663 moleste tulit, donec uicinum eiusmodi nactus est, qui Ambros. II. agri fines armis proferre *) mallet quam iure defendere. 1 Explicit Nam P. Fabius nur per emit agrum de C. Claudio senatore, Ambros. II. Incipit III. cui fundo erat adfinis M. Tullius, sane magno, dimidio fère pluris incultum **) exustis uillis omnibus, quam quanti integrum atque ornatissimum carissimis pretiis ipse Claudius emerat - - - 31) 15, clam circumscripsisse isti a consulari Macedonia et Asia. Etiam 62) illud addam, quod ad rem pertinet. Imperatore mortuo pecuniams), nescio quomodo quaesitam, dum uult in praedio ponere, non posuit, sed abiecit. Nihil adhuc m-34) am calami¬ 49) Sic Codex, non froferre. perditorum sententia Heinrichius Conf. Peyroni Corrigenda. disputauit ad h. I. 50) Sic Codex, uidelicet IN-52) Cod.: ETIA. — Non conspicio CULTU. Nam haec lineola uix ullo m finale, quod plane lineam excessurum fuisset. Ne lineola quidubio conspicua est, modo partim tecta Seduliano textu. dem, usitata eius litterae nota, oculis cerni potest, quamquam 51) Versus, qui a syllabis plus fortasse non defuit. incipit, ultra non legitur, ac prae¬ 53) Cod.: pecunia. terea desunt integri uersus decem, inferiori folii parte cultro desecta¬ 54) Ecce alter defectus, is qui¬ Quae VV.DD. supplendi caussa exdem decem uersuum, propter causcogitauerunt, ea, excepta prima sam sup. in nota 51. allatam. Pauoce emerat, incertissima mihi uirum feliciter Beierus sententiam, dentur. Beierum apte refutauit ut de uerbis taceam, restituit hoc Huschkius, qui haec composuit modo: »Nihil adhuc magnopere miror, quod stultitia sua impediipse : ».. Claudius emerat. Verum tus, quoquo modo posset, se extamen rem sic tuto seruare uoluit ; pedire uoluit. Illud uero mirari ex quo enim sub L. Octauio prosatis non queo, illud indignor, consule meruerat sic, ut augendae quod suam stultitiam calamitate rei negotiando operam dare posuicinoruma, rel. Maius: stultiset, iam saepius homines uidebantur se clam circumscripsisses rel. tiam suam calamitate rel. Caute Conf. etiam quae de probabili de¬ Peyronus: »Perplacent ista, at

Ambros. Fol. III. 664 Cap. II. De uarietate lectionis tatess) uicinorum corrigit et quod stomachum *) suum damno Tulli explere *) conatus est. 16. Est in eo agro centuria, quae Populiana is) nominatur, Reciperatores, quae 52) semper M. Tulli fuit, quam etiam pater possederate) -posita esse et ad fundum eius conuenire. Ac primum quod eum negoti totius et emptionis suae poenitebat 62), fundum proscripsit ; eum autem emptum habebat cum socio Cn. Acerronio uiro optimo — — — — — — — — — — — 63) 17. modum proscripsisse. Hominem appellat. Iste sane adroganter, quod commodum fuit, respondit. Neque dum fines auctor demonstrauerat. Mittit ad promunibus ductibus iunguntur) agego legi calamitatem, neque in glutinatum fuerit. contextu mutilo quidquam muto. « 60) Syllabam se mihi uisus sum 55) Cod.: calamitate, h. e. calamitatem. in extremo hoc uersu, ultra terminum proiectam, conspicere, magis 56) Cod.: sthomacum. 57) Sic Maius, Cramerus cum aliquanto caeteris euanidam. 61) Rursus undecim uersus duo¬ Heinrichio, Peyronus, Huschkius, denarum circiter litterarum desiqui etiam ostendit, caussam nullam fuisse, cur Beierus illo reiecto derantur. Ad sententiam probabile substitueret repleret. Nam in Cohocce Beieri supplementum: »padice initiales duae illae litterae ter possederat sine ulla unquam non sunt legibiles. controuersia. Iste demum uicinus nouus improbae spei eo securior, 58) Cod.: Popiliana. Qua de re quod M. Tullius abesset, coepit inuidesis Huschkium ad h. I. et in Addendis p. 374. hiare, cum ei centuria Populiana uideretur satis commode posita 59) Codex qui continere dicitur: essed, rel. sed una haec littera finalis nunc 62) Cod.: paenitebat. Conf. Beieri plane illegibilis est, incertaque 1 notam. an E. Adeo uereor, ne quod pro 63) Desunt undecim uersiculi. I legerunt, posterior ductus sit Beierus : »uiro optimo. Is Ropraecedentis litterae u: cui formae uersabatur, quum subito nuntasse breuissimis duabus lineolis in tii M. Tullio ueniunt a uilla, P. dextram porrectis rô E (sicut saepe Fabium fundi illius finitumi maioin hoc Codice plures litterae comin oratione pro M. Tullio. 665 -64) curatorem litteras et ad uilicum Tullius -facturum negauit; illis absentibus fines *) Acerronio demonstrauit: neque tamen hanc centuriam Populianam uacuam tradidit. Acerronius, quomodo potuit, se de tota re ex *)--6) + 18. 1 mine eiusmodi semustilatus effugites). Adducit iste interea in saltum homines electos maximis animis et uiribus, et iis") arma, quae cuique habilia *) atque apta essent, comparat : prorsus, ut quiuis intellegeret, non eos ad rem rusticam, uerum ad caedem ac pugnam comparari. 19. Breui**) illo 72) tempore Q. Cati Aemiliani, ho¬ Niebuhrii coniectura uide quae surem, quam ipse nuper cum Cn. pra disputauimus pag. 608. sqq. Acerronio emisset, modum pro¬ 67) Desiderantur undecim uerscripsisse. « — Huschkius: »uiro optimo : cum igitur nemo emere sus, primus non legibilis, praeterquam quod in fine haud dubie lituellet, huic socio fundum impegit. Is tum Romae agebat, cum Tullic terae UM conspiciuntur, reliqui decem cultro desecti. De supplendi nunciatur, nouos uicinos maiorem, quam ipsorum esset, fundi modum coniecturis et quanto fortasse maiproscripsisse. « — Nos de supplenor sit lacuna, supra pag. 609. seqq. dae huius lacunae ratione supra disputatum est. egimus pag. 607. sq. 68) De his uerbis uide supra I. 64) Decem hosce uersus tali momo. I. 69) Cod.: Is. do Huschkius suppleuit : » Tullius; cauerent finiumque demonstrationi 70) Cod.: abitalia. interessent, admonet. Hi Fabium 71) Non legitur B initialis, ex adeunt, et, cum fines demonstramore lineam egressa, ut opinor. rentur, se aduocaret, uerecunde 72) Recte Codicis eam lectionem ab Crameri coniectura ILLI Huschpetunt: at ille se facturum negauita rel. kius defendit. De sermonis fi¬ 65) Vix dubito, quin FINIS fugura uidesis nostra ad c. 7, 19. pro erit scriptum, quamquam paullo Caecina, h. sup. pag. 291. not. 26. superius in h. §pho distincte legi¬ Ad exempla ibi allata adde : pro tur FINES. Cluentio c. 7. extr., in Verrem II., 66) De proximis hisce uerbis cum 26. de Oratore I. 37. Ambros. Fol. III. Explicit Ambros. III. 1 Incipit Ambros. IV.

