614. Cap. I. De iure caussae Tullianae. Dubitatio al- periores quinque huius folii defectus omnes denorum tera. undenorumque uersuum sint, praeter illos autem nulla in narratione nec praecedat lacuna nec postea sequatur, donec in §. 22. tota narratio abrumpatur, non potest incendio illi caeterisque simul gestis alius in narratione locus nisi haec §. 18., de qua agitur, assignari: certe nemini in mentem ueniet, de fine illo (§. 22.) cogitare, ubi iamdudum ad ea peruentum est, quae tempore postrema fuerunt, et quae e rei gestae narratione ad ipsum iudicium caussaeque disceptationem traducere orationem uidentur. Quibus adhuc disputatis si quid ueri inest, neminem fugit, nihil egisse eos, qui supplementum undecim uersiculorum comparauerint, neque in excogitando eo aliud quidquam egerint, nisi ut haec folia Ambrosiana tertium et quartum siue uerbis siue sententia inter se coniungerent ac continuarent. Simul autem uerborum emine eiusmodi semustilatus effugit, noua se offert ratio interpretatioque, ne ipsa quidem certa sed in coniectura magis posita, tamen haud indigna, quae cum superiori illa conferatur et contendatur. Nam sic existimo, extrema haec esse uerba illius narrationis, quam de casa incensa ac de omni illo Tullianorum hominum facto, infra (§. 54.) breuissime commemorato, caeteroquin ignoto, orator protulerat. Utique non magis erit mirandum, ex incendio semustilatum aliquem effugisse quam ex emptione uel societate, et optime conuenit, quod exinde continuo subiicitur narratio eorum, quae Fabius parauerit, quaeque familia eius ui hominibus armatis coactisque per¬

615 §. 5. De Argumento orationis. petrauerit *) ; quippe haec facta esse, quinetiam post Dubitatio altera. casam illam incensam et rel, facta, inter litigatores conuenit 's); at illud maxime quaeritur, an aliqua Tullianorum culpa antecesserit, propter quam ulciscendae propellendaeue iniuriae caussa, denique cum excusatione quadam siue adeo ex iusta caussa facta esse uiderentur: tutissimum igitur in re narranda Ciceroni ac paene necessarium fuit, prius incendium illud et similia ad caussae suae utilitatem cum aliqua specie ueri accommodare, sic demum ad ipsum Fabianae familiae facinus, de quo iudicium erat constitutum, accedere. Haec fere habui de orationis argumento quae dicerem. tum ») habentur, ueluti praefa¬ 14) §§. 21. 22., quibus illa, tionis loco sunt. quae in §§. 18—20. (inde a uerbis «Adducit iste interea in sal¬ 15) §§. 1. 2.

Orationis structura. §. 6. Defensio in partes locosque digesta. Orationis propositae, quatenus e laceratis reliquiis intelligi potest, talis fere structura, dispositio ac confirmatio fuisse uidetur: Prooemii (§§. 1—6.) triplex est argumentum cum perpetua commemoratione prioris actionis; nam primo (§§. 1. 2.) praedicat, difficiliorem sibi quidem defensionem, faciliorem autem recuperatoribus iudicationem fore propterea, quod de ipsa re, qua de agitur, h. e. de atrocissima caede, quam ut testibus planam faceret, sola antea Tullii cura fuisset, prima actione aduersarius confessus sit, eoque, quia infitiari non posset, confugerit, ut quod improbum utique facinus esset, id iure factum esse defenderet *). Secundo (§§. 3—5.) in memoriam reuocat, priore caussae actione se Fabii famae, ut in pecuniaria disceptatione, more suo benigne pepercisse, Quinctium uero « cilius, quam de eo, qui confi¬ 1) Avriberon, quo orator hoc «tetur, iudicare ? mihi autem loco usus est, partim uerbis par¬ « difficile est, satis copiose de ec tim sensu tale fere fuit : Facile « dicere, quod nec atrocius uerbis est, contra infitiantem dicere pa¬ « demonstrari potest, quam re ipsa trono bona testium copia instructo, «' est, neque apertius mea oratione tamen ipsa infitiatio etiam in aper- « fieri, quam ipsorum confessione tissima re iudicantibus moram « factum est. » — Similis quaedam quandam ac religionem iniicere prolusio habetur pro Caec. 1, 3.2. solet. E contrario a quid est fa¬

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 617 M. Tullii existimationem uehementer et improbe laesisse; nunc sibi ac patrono suo imputare debere Fabium, si in hac caussae actione inuicem dolori M. Tullii potius et ueritati quam famae suae consulatur. Tertio (§. 6.) petit a Quinctio, ne, ut antea fecerit, dicendo diem absumat 2). Post illud exordium orator quale sit iudicium, quod Metellus Praetor reddiderit, e formula recitat (§. 7.), ac simul communem eius iudicii rationem ac caussas, propter quas aliquot abhinc annis a M. Lucullo Praetore primum sit compositum et Edicto promulgatum, exponit (§§. 8—12.). Sequitur narratio (§§. 13—22.), in fine manca, tum partitio, quam praeter pauca eaque incerta fragmenta, a Grammaticis tradita, totam amisimus. Post eam lacunam in confirmationem incidimus, quae ita reliqua septem folia Taurinensia implet (nam neque haec eam partem excedunt, et Ambrosiana adeo citra eam deficiunt), ut ab initio et in fine manca ac tribus praeterea defectibus (incertum quot foliorum) hiulca pus deficeret siue ad perorandum 2) De huius rei more et insiue ad iudicandum, haec amstituto uidesis, quae Huschkius pliandi caussa fuit ; ampliationem ad h. §. 6. disputauit, et loca autem propter ipsam illam ratioab eo collecta, imprimis pro Quinnem semper noua eaque plena ctio 9. 10., tum Gellii XVII. 2., caussae actio necessario sequebamodo semoueas c. 39. pro Cluentur. Illud extraordinarium quitio, ab omni ea materia alienisdem hac Ciceronis aetate fuit, sed simum. — Conf. Rein R. Pr. R. iure tamen fieri potuit, ut dip. 475. Geib R. Cr. Proc. p. 147. cendi tempus a Praetore praesti¬ Walter R. R. G. §. 695. — Sic tueretur. Sed de hisce rebus omnide ea re existimo : A maioribus bus, ualde caeteroquin controuertraditum erat, ut uno die caussa sis, non huius loci est copiosius peragi, h. e. tam orari quam indisserere. dicari, oporteret. Itaque si tem¬ Orationis structura.

Orationis structura Confirmatio. Locus primus. 618 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. existat, adeoque parum sciri possit, utra pars maior sit, ea, qua utimur, an ea, quae interiit. E quibus confirmationis confutationisque reliquiis (§§. 24—55. — Sunt, ut accuratius definiam, quatuor fragmenta maiora, tria, e Prisciano, Rufiniano et Quinctiliano acquisita minora) haec argumenta seu locos dignoscere licet. Primum contra illud Cicero pugnat, quod Quinctius, quum fateretur quidem de hominibus a Fabii familia occisis damnoque ui hominibus armatis coactisque dato, negauit tamen, dolo malo haec commissa esse. Qua de re in hunc fere modum orator noster disserit : Si qua familia ui hominibus armatis coactisue ipsa damnum dedit, non potest dolo malo carere, nam quocunque caeteroquin consilio fuerit, in eo ipso dolus malus inest, quod uim atque homines siue coactos siue armatos adhibuit. Neque quod in formulam additur DOLO MALo, eo ualet, ut in eiusmodi ui, si ipsa familia, cuius nomine agitur, fecerit, recuperatoribus etiam sit insuper quaerendum, dolo malo fecerit an sine dolo malo ; sed eo tantum, ut, etiamsi apparuerit, non factam quidem esse illam uim ab ipsa familia, rationem tamen initam, consilium operamque adhibitam, ut ab aliis fieret, nihilominus iudicio dominus teneatur. Quod si tale esset iudicium, QUANTAE PECUNIAE PARET A FAMILIA P. FABII UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNUM M. TULLIO DATUM rel., Fabius ex ipsa confessione sua nullo dubio condemnaretur: iam in eadem confessione quae ratio est eum absolui propterea, quod Praetor etiam aduersus eos, quorum familia damnum non dedisset, sed, ut ab aliis daretur, dolum adhibuisset, actoribus consuluit,

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 619 atque ob eam caussam, neque aliam ullam, his potius Confirmatio Locus priuerbis, QUANTAE PECUNIAE PARET DOLO MALO FAMILIAE mus. rel, in componenda agendi formula usus est? Nec ratione solum, uerum etiam exemplo consistere hanc suam formulae interpretationem, Tullius contendit. Nam quod in possessionum controuersiis Praetores de ui praeter ueterem usitatamque formulam, quae est UNDE TU AUT FAMILIA AUT PROCURATOR TUUS ILLUM AUT FAMILIAM AUT PROCURATOREM ILLIUS . . . UI DEIECISTI rel., nonnumquam ita interdicant : UNDE DE DOLO MALO TUO ILLE AUT FAMILIA AUT PROCURATOR EIUS UI DE-TRUSUS EST rel., non eo consilio fieri, ut ei, qui ipse ui deiecit, defensio paretur dolum malum neganti, qui in ui utique semper inest, sed ut ille quoque teneatur, qui ipse quidem non deiecerit, sed ut ab alio actor ui deiiceretur, consilium inierit 3). Caeterum orator, priusquam primum hunc defensionis suae locum relinquat, refellere studet ea quae pro Fabio Quinctius in priore caussae actione contra disputauerat. Quorum omnium tamen inter huius orationis reliquias unum tantum nobis seruatum est, illud uidelicet, quod Cicero prae se fert, Quinctium iniecisse, nihil posse dolo malo familiae fieri. Nec difficile hercle fuit, tale argumentum refellere. Nimirum si nihil potest dolo malo familiae fieri, sit tamen iudicium, sicut est, ita conceptum ac circumscriptum, ut praeterquam si 3) De diuersis illis formulis intione eiusque ui ac potestate suterdicti de ui, de ratione, quam pra in Caecinae caussa disputauiin componendis illis Praetores semus, hh. Sem. Lib. II. Cap. 1. cuti esse uidentur, quinetiam de §. 2. pag. 301. seqq. simili ista doli mali commemora-

Confirmatio. Locus primus. 620 Cap. I. De iure caussae Tullianae. dolo malo familiae aliquid factum sit, neque uincere neque condemnari eo iudicio quisquam possit: non illud solum efficietur, nunc male egisse M. Tullium cum Q. Fabio, immo omne illud iudicium, sicut est a M. Lucullo compositum, a caeteris deinceps Praetoribus conseruatum multisque actoribus accommodatum, uanum ineptumque esse, nemini timendum, omnibus inutile. Quod quum nimium sane sit et intolerandum, ipso suo pondere argumentum istud corruat necesse est. Sed haec omitto. De illo postea nobis uidendum erit, ne forte sensu quodam prorsus diuerso neque adeo absurde Quinctius, quid possit, quid non possit dolo malo familiae fieri, quaesiuerit ac distinxerit, tum quae praeterea contra primum illum Tullianae defensionis locum siue disputauerit siue tamen potuerit disputare; denique an adeo seiuncta ac separata a primo hoc loco ea fuerint, quae postea Cicero refert Quinctium protulisse. Nam illud neminem fugere debet, oratorem nostrum expositis formulae uerbis firmataque, sicut e re esse uidebatur, doli mali, quem continent, ui ac potestate (§§. 24 —34.) statim (§. 35.) ad ea transire, quibus aduersarius hanc interpretationem oppugnauerat, atque in iis, utcunque leuibus, refutandis aliquantum operae consumere; tum uero quasi caussa iam perorata subsistere, atque reliqua aduersarii praesidia omnia non a superioribus modo separare, sed etiam extra omne hoc iudicium caussamque ablegare. Caussa Tullii, talis fere, puto, hoc loco fuit Ciceronis oratio, tota continetur Practoris formula, re gesta, aduersarii confessione: de his quum satis dictum sit, reliqua in uestra fide ac religione, non in defensione nostra posita esse, ego

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 621 intelligo; et tamen dicendum est ad ea, quae dixit Confirmatio. Locus pri¬ Quinctius; non quo ad rem pertineat, sed ne quid, mus. quia a me praetermissum est, pro concesso putetur *). Qua ratione ductus orator alterum confirmationis Locus alter, locum in eo constituit, ut redarguat, quod aduersarius dixerit oportere quaeri, homines M. Tullii iniuria occisi essent necne. Negat, eam rem in hoc iudicium uenire, tam ratione quam Praetoris, quinetiam tribunorum plebis, decreto. Certe Quinctium a Praetore postulasse, ut ad damnum INIURIA in formulam adderet, quo, si planum facere posset, non esse iniuria M. Tullio damnum datum, sibi potestas fieret. Sed hoc istum non impetrasse, quum Praetor eiusmodi defensionem improbaret, Tribuni quoque auxilium denegarent petenti *). Illorum omnium hanc orationem fuisse, quod ui hominibus armatis coactisue familia fecisse diceretur, id tametsi nullo iure fieri potuerit, tamen se nihil addituros. Primum igitur M. Tullium iure suo illud nunc postulare, ut decreto Praetoris, quo litem, qua est potestate praeditus, ordinauerit iudicioque quasi legem constituerit, obtemperesonem: illa pro reo, haec pro 4) Conf. h. or. §. 37. — Partim Roscio : illa uictoriae, haec bonae similis dicendi figura in re, caussa, existimationis caussa comparata. » ratione admodum diuersa habetur 5) De eiusmodi Tribunorum pro O. Roscio c. 5. « Hic ego si finem plebis appellatione et intercesfaciam dicendi, satis fidei et dilisione, quinetiam de ipso hoc augentiae meae, satis caussae et conxilio, quod pro P. Fabio L. Quintrouersiae, satis formulae et sponctius aduersus M. Tullii formusioni, satis etiam iudici fecisse uilam petiit, uidesis, quae supra dear, cur secundum Roscium ludiin caussa P. Quinctii disputauicari debeat. Illa superior fuit oratio mus h. Sem. Lib. I. Cap. 1. §. 8. necessaria, haec erit uoluntaria : pag. 139. seqq., tum 144. seqq. illa ad iudicem, haec ad C. Pi¬

Confirmatio, Locus alter. 622 Cap. I. De iure caussae Tullianae. tur; quod si fiat, non posse neque a defensoribus disceptari, iure an iniuria a P. Fabii familia commissa ista ac perpetrata sint, neque a recuperatoribus quaeri. Quinetiam recte ac sapienter ita esse decretum. Nam talem esse huius iudicii indolem et rationem, ut de damno, quod datum sit, non adeo quaeratur, quam de modo et actu, quo sit datum. Ubi nihil, inquit, agitur nisi damnum alteri ab altero datum, sicut est in legis Aquiliae actione, ibi Praetores, quoniam tam iure quam iniuria damnum dari potest, in iudicii formulam addunt exceptionem INIURIA, qua, qui iure suo damnum dederit, aduersus actorem se tueri possit. At ubi de ui et de hominibus armatis agitur, sicut in hoc iudicii genere, quo Tullius cum Fabio consistit, usu uenit, ubi aedificiorum expugnationes, agri uastationes, hominum trucidationes, incendia, rapinas, sanguinem intelligunt non solum propter damnum reique priuatae detrimentum, sed etiam propter reipublicae salutem seuerum iudicium postulare : ibi sane non est mirandum, satis habuisse eos, qui hoc iudicium dederunt, id quaeri, utrum haec tam atrocia facta essent necne ; non utrum iure facta an iniuria; cum primo nollent eos, qui armis quam iure agere maluissent, de iure et iniuria disputare, tum uererentur aut ipsi iudicare, posse homines seruos iure arma capere et manum cogere, aut recuperatoribus eiusmodi scrupulum iniicere, aut scutum tamen, utcunque inhabile, in iudicio iis dare, quos propter haec arma in iudicium uocauissent. Ad extremum similitudinem orator demonstrat noui illius interdicti, quo in eadem maleficii forma, quae ui hominibus coactis armatisue committitur, ad possessiones recuperandas deiectis ita maxime con¬

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 623 sulatur, ut, quam uetus illud et quotidianum interdictum Confirmatio Locus alter. de ui habet exceptionem Cum ille possideret, quod nec ui nec clam nec precario ab aduersario possideret, ea omittatur *), eoque consilio defensio tollatur admodum similis ei, quae in proposito hoc iudicio, si ad damnum INIURIA adderetur, reo pararetur: ex quo satis apparere, Praetores, quum per hos annos noua haec et quasi gemina agendi genera constituerent, non illud egisse, ut quando ui et armis siue possessiones expugnatae, siue damna data essent, apud iudicem quaereretur, eorum, qui eiusmodi aliquid passi essent, iustae an iniustae antea possessiones fuissent, aut damna iure an iniuria accepta; sed ut, quaecunque improbis eiusmodi facinoribus admissa essent, seuero maturoque recuperatorum iudicio, spe defensionis nulla relicta, restituerentur, sarcirentur, plecterentur. Quid ad haec Quinctius? Nempe unum idque satis certum (ac praeterea nihil, ut puto) habuit, quod reponeret, uidelicet iniuriam dolo malo contineri, nec posse, cui de dolo malo dicere, defendere, quaerere liceat, de iniuria non licere: nam iniuria quidem damnum dari posse sine dolo malo, sicut in legis Aquiliae iure, quo praeter dolum etiam culpa uno iniuriae uerbo comprehendatur, manifestissime appareat; contra dolo malo damnum dari nullo modo posse, quin iniuria detur: at iudicium hoc, quod agitur, conceptum esse in damnum dolo malo familiae P. Fabii datum. Ergo ad rem pertineat, iure an iniuria 6) De illorum interdictorum uide supra ad A. Caecinae causratione et formulis, et quae de sam, h. Sem. Lib. II. Cap. 1. hisce similis fuerit disceptatio, §. 3. p. 326. seqq.

Confirmatio Locus alter 624 Cap. I. De iure caussae Tullianae. datum sit, necesse esse ; nam si iure M. Tullio damnum datum sit, non posse dolo malo familiae P. Fabii esse datum. Nescio, num forte etiam adiecerit Quinctius, hanc ipsam caussam fuisse, cur diserta iniuriae mentio in iudicii formula a Praetore caeterisque sibi non concederetur. Qualis si reapse hac parte Quinctii sermo fuerit, neque alium, ut antea dixi, mihi effingere possum; manifestum sane est, totum hunc defensionis locum ad priorem illum, ubi de sententia uerborum dolo malo familiae quaerebatur, recurrere, adeoque ab illo suspensum teneri, ut secundum utrum illic sententiam dederis, eum hic quoque uincere oporteat. Nimirum si ex formulae sententia, quod ui hominibus armatis coactisue damnum ab ipsa familia sit datum, ita demum in hoc iudicium ueniat, si etiam dolo familiae datum sit; tunc merito Quinctius postulat, ut praeter rem gestam de dolo, tum propter dolum etiam de iure et iniuria audiatur: ex aduerso, si uerum est, quod Cicero defendit, hoc iudicio contineri primo omne damnum ui hominibus armatis coactisue ab ipsa familia datum, tum praeterea, quodcunque non a familia quidem sed ab aliis ita datum sit, rationem tamen ineunte familia et instigante, h. e. dolo malo familiae : tunc sane si quid ipsa familia damni ita dederit, nihil attinet siue de dolo siue de iure et iniuria quaerere. Nobis autem iam satis est, intimam hanc affinitatem, qua alter defensionis Tullianae locus cum priore coniungitur, demonstrasse; nam quantum re et ueritate ad uniuersum caussae ius uterque ualuerit, nonnisi coniunctim

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 625 explorari posse perspicuum est. Qua de re inferius ex Confirmatio. Locus alter. proposito?) tractabimus. Locus ter¬ Tertius defensionis locus ille est, quo orator docet, tius. etiamsi in damno ui hominibus armatis coactisue a familia dato quaeri liceret, iure an iniuria datum esset, tamen frustra Quinctium elaborasse, ut aliquid planum faceret, quo Tullium eiusmodi damnum iure passum esse cuiquam persuaderi posset. Nam quod primum legem de xii Tabulis recitauerit, qua liceat furem noctu occidere, quinetiam luce, si telo se defendat, tum de legibus sacratis illam, quae iubeat impune occidi eum, qui Tribunum plebis pulsauerit; id sane ad hoc iudicium non pertinere, quia nemo dicat, seruos M. Tullii aliquem Tribunum plebis pulsauisse aut furatum domum P. Fabii uenisse. Sin autem propterea illas leges aduersarius recitauerit (nam anterius istud cauillandi magis quam arguendi caussa se obiecisse, Cicero uix ipse dissimulat), ut doceret, non uisum esse maioribus tam indignum facinus hominem occidi; adeo nihil eum egisse, ut etiam magis inde appareat, quam noluerint, nisi cum pernecesse esset, hominem occidi, quam certis legibus hanc necessitatem definiuerint ac circumscripserint, nec nisi iure constituto posse quemquam impune occidi censuerint; quippe qui adeo si quis quem imprudens occidisset, huiusce rei ueniam non dederint, sed poenam ac piaculum statuerint. 7) Vide quae supra praefati sura, ut alterum ab altero disiungemus h. §pho p. 620. — Qua parte ret, conferas, fortasse tibi in mensi quam modo demonstraui affinitem uenient, quae alio loco (h.Sem. tatem inter ea, quae de dolo malo Lib. II. pag. 416.) de hoc artificii et quae de iniuria Quinctius dispugenere, a Nostri moribus haud alitauit, cum intenta illa Ciceronis cueno, significaui. Semestria, Lib. III. 40

Confirmatio. Locus ter tius. 626 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Alterum, quod orator hoc loco refutandum sibi proposuit, aduersarii argumentum, quoad per Codicis lacunas legere licet, tale fuisse uidetur, ut aedificium illud cum tota centuria Populiana, ubi situm esset, Fabii fuisse diceret, propterea autem quo iure il essent, qui in alieno deprehenderentur, eo iure caesos Tullii seruos censendos esse contenderet. Qua parte statim hercle praesto est orator noster, qui clamet, inauditum esse hoc tale ius, quo impune occidere liceret, quem quis in suo deprehendisset. Arguit a minori, tali fere modo: Non potuisti tectum, quod in tuo aedificatum haberet Tullius et suum esse defenderet, eo insciente aut per uim demoliri uel disturbare, nisi ut interdicto Quod ui aut clam exploratissimo iure te alligares *) : quod quum ita sit, iam ipse, inquit, sta¬ 8) De hoc iure adhibenda sunt, nam aduersus uim uel quod clam quae in L. 1. Quod ui aut clam, ex factum est, nulla iusta exceptione Ulpiani libro 71. ad Edictum, exse tueri potest. — Quibus cognitis, tant : »Praetor ait: Quod ui aut noli tamen, quaeso, praeterire, quae supra h. Sem. Lib. II. Cap. 1. clam factum est, qua de re agitur, id, cum experiendi potestas est, §. 3. pag. 329. in nota 7. cum morestituas. « §. 1. Hoc interdictum nuimus tum ex eodem Digestorum restitutorium est, et per hoc occurtitulo allatis L. 7. §. 3. et L. fl. §. 2. sum est calliditati eorum, qui ui confirmauimus. Ac prioris quidem aut clam quaedam moliuntur; iufragmenti uerba ibi recitauimus; bentur enim ea restituere. §. 2. in hac autem L. fl. §. 2., ex Venu¬ Et parui refert, utrum ius habueleii libro 2. Interdictorum, habentur haecce : »Si ad ianuam meam rit faciendi an non : tamen tenetur interdicto propter quod ui aut clam tabulas fixeris, et ego eas prius, fecit; tueri enim ius suum debuit, quam tibi denunciarem, refixero; deinde inuicem interdicto Quod ui non iniuriam comminisci. §. 3. Deaut clam exegerimus: nisi remitnique est quaesitum, an hoc intas mihi, aut (nullo dubio legenterdicto utenti exceptionem possit dum: ut) absoluar, condemnanobiicere, Quod non iure meo recedum te, quasi rem non restituas, perim ; et magis est, ne possit:

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 627 tue, quam uerum sit, cum paucas tegulas delicere fa- Confirmatio Locus termilia tua non potuerit, maximam caedem sine fraude aus. facere potuisse ! Caeterum Tullii, non Fabii esse cum tota illa centuria Populiana solum, in quo aedificium hoc situm fuisset, et hoc loco demonstrat *), et superius in narratione contenderat 10), denique uberiori, ut uidetur, oratione (quam in lacuna desideramus) modo confirmauerat 11). Tertium est, quod Cicero refert, Fabium iniecisse, seruum quendam suum, quum nouissime cum seruis M. Tullii uisus esset, non rediisse, quinetiam aliquam casam suam ab his incensam esse : ad quae bifariam, sicut antea fere, Cicero respondet, ueritate falsa esse, idque iam antea se ostendisse, ratione autem plane futilia, quanti mea intersit: aut exceptio-Videsis etiam h. supra in Argunem mihi profuturam, Si non ui mento pag. 605. seqq. nec clam nec precario feceris. « 11) Vide h. or. §. 53., initio mu¬ 9) Conf. h. or. §. 53. »... aeditilam: »tamen uerum factum esset ficium . . ., quod esset, quemad..., tamen in eo ipso loco, qui tuus modum tu uis, in tuos rel. esset, non modo seruos M. Tullii 10) Ibid. § 10. » Est in eo agro occidere non potuistic rel. Ubi uecenturia, quae Populiana nomirissime Huschkius inter alia haec natur, quae semper M. Tullii fuit, adnotat: »Neminem autem fugit, quam etiam pater possederat.... Quinctium ita quoque se defen¬ §. 17. illis absentibus fines Acerrodisse, ut centuriam Populianam nio (Fabius) demonstrauit, neque Fabii fuisse diceret, et inde contamen hanc centuriam Populianam cluderet, quidquid in suo Fabius, uacuam tradidit.... §. 19. ... cum eiusue iussu familia ipsius, fecisambularet in agro, animaduertit in set, jure factum uideri oportere. hac ipsa centuria Populiana aedi¬ Quae quidem argumenta Cicero sic ficium non ita magnum seruumque refellerat, primum ut centuriam M. Tullii Philinum ... §. 21.... ad illam Fabii fuisse negaret, . . . illud aedificium, de quo antea dixi, deinde, ut etiamsi Fabii fuisset, quod erat in centuria Populiana, tamen rel. serui P. Fabii . . . ueniunta, rel.

Confirmatio. Locus tertius Aduersarii defensio. 628 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. neque ad caussam quicquam ualere. Nam ut reapse quidam ex M. Tullii familia hominem illum antea aliquando occidissent, aut casam illam incendissent, uix iustam hanc caussam fuisse, ut iam grauius expostularetur aut corium peteretur, nedum ut familia concideretur: ad summum usitato iure, noxali legis Aquiliae iudicio, experiundum Fabio, damnumque, quod passus esset, persequendum fuisse. 12) Quarto et postremo Noster aduersario exprobrat quod uel eo confugerit, ut diceret, oppugnatum sese M. Tullii seruos ultro uenturos fuisse, adeoque coniectura magis et quasi diuinatione quam certa non modo defensione sed etiam oratione in caussa perdita uteretur. Illius uero propositi neque consilium neque caussam neque utilitatem reperiri posse neque uestigium ullum adesse. Denique ut maxime Fabius metuerit, ne oppugnaretur, neminem umquam statuisse nec concedi cuiquam posse, ut eum iure potuerit occidere, a quo metuisse se dicat, ne ipse posterius occideretur 13) Atque haec quidem ab oratore nostro de tertio illo aduersarii loco, quo damnum iure Tullium passum esse defenderat, disputata sunt. Quae si probe consideremus, nonne fatendum erit, uerissima esse atque aptissima, quibus quatuor illa Quinctii argumenta infirmarentur singula et plane diluerentur? Ecquid in unoquoque reliquum fuit Quinctio, in quo non modo consisteret, sed omnino repugnaret? Audio fateorque. Nec tamen in animum mihi inducere possum, Fabii defensorem in caussa siue iusta siue 13) ibid. §. 55. 12) h. or. §. 54.

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 629 iniusta plane delirauisse. Memini me legere, in eiusmodi disceptationibus aliquando quae singula forte parum quemquam moueant, uniuersa certe inter se connexa atque coniuncta aliquantum ualere. Quam ob ipsam rem quibus contra disputandum est, quid est usitatius, quam ut, caussae magis quam ueritati consulentes, coniunctissima diuellant, atque, ueluti fascibus frangendi caussa dissolutis, disiecta argumentationis membra facili negotio conficiant, quibus uniuersis, aptis inter se et cohaerentibus, uix resistere se posse intelligunt. Quid quod oratorem nostrum in ipso hoc stratagemate alio loco *) deprehendimus ? Ne multa. Sic existimo, Ciceronem, quo usus est arguendi consilio, ut nullo iure damnum Tullio datum esse doceret, in medio hoc artificii genere uersatum esse. Quinetiam eo me uestigia ducunt, ut uerear (sicut superius indicaui 's), ne in anterioribus quoque orationis partibus, ubi de doli intellectu atque de iniuria (in iudicium haec ueniret necne) agebatur, callidius ille aduersarii defensionem quam uerius repraesentauerit. Quid ergo est? Audiamus Quinctium, qui, nisi tota res me fallit, in defendenda Fabii caussa tali fere consilio et ratione usus est 16) : 14) h. Sem. Lib. II. pag. 416. auctor noster tradit (in Bruto 24. 15) h. in nota 7. et saepe alias, conf. Ellendt. in 16) Audax negotium ac paene Prolegom. ad Brutum, ubi addesis temerarium aliquis dixerit, e mi¬ Ascon. ad Milon. p. 42. ap. Orell.), seris Tullianae defensionis reliquihabitas iam, non ut habeantur, is etiam aduersarii orationem exdenique hanc quoque Tullii detricare uelle adeoque certa quafensionem ab oratore ad libri modam imagine repraesentare. Sed dum exaratam atque in publineminem praeterire debet, plecum editam fuisse. Qua in re nerasque scribi orationes, ut ipse cessaria debuit scriptori cura esse, Aduersarii defensio.

Aduersarii defensio. 630 Cap. I. De iurae caussae Tullianae. Agitur cum P. Fabio (sic fere dixit Quinctius aut potuit tamen dicere), Quantae pecuniae pareat dolo malo familiae eius M. Tullio ui hominibus armatis coactisue damnum datum esse. Iam fatetur Fabius, a familia sua damnum Tullio esse datum, fatetur ui hominibus armatis, quinetiam consulto *): at dolo malo familiae datum esse, hoc uero pernegat, eaque defensione actionem uestram ego a Fabio depello. Tu quidem contendis, non posse dolum malum abesse, ubi ipsa familia ui hominibus armatis coactisue damnum dederit, tum doli mali mentionem nonnisi actoris caussa in iudicium additam esse, quo magis etiam ea, quae non ab ipsa quidem familia, sed consilio tamen et opera, h. e. dolo malo, familiae ab aliis ex isto genere facta essent, includerentur is), Quorum utrumque falsum esse arbitror nec difficile ad refutandum. Ac primo parum uidetur ipsis formulae uerbis conueniens esse ista interpretatio tua. Nam quum omne damnum, quod ui hominibus armatis coactisue datur, nullo discrimine, ab ipsa familia an ab aliis detur, amplectantur simul autem dolo malo familiae requirant, haud ambigue sane datum esse, diserte père curamus, quid potuerit adut orationis libellus a legentibus uersarius dicere ac quid dixerit ; et intelligeretur; id autem assequi in explananda eiusmodi caussa alinon potuit, nisi primaria aduersaquando res ita fert, ut ficta orarii argumenta, utcunque dispersa, tione magis quam iusta disputalacerata, debilitata, orationi suae tione proficiamus. intexeret, eaque ratione nobis quo¬ 17) Conf. h. or. §. 24.sq. et §. 34. que ad propositum auxiliaretur. 18) Vide h. sup. pag. 618. sq. Caeteroquin ex aliqua parte tanto¬

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 631 demonstrant, in utroque genere (siue familia siue alii fecerint) aut dolo aut sine dolo familiae eiusmodi damnum dari posse 12). Sed mittamus uerba, rationem sequamur. Tune putas, siue Lucullum, siue Metellum, quorum ille primus composuit hoc iudicium, hic Tullio aduersus Fabium postulanti accommodauit, siue alium Praetorem aut lurisconsultum adeo coecum fuisse futurumue esse, ut, quemadmodum tu uis, neminem umquam hoc iudicio absolui posse, neque ullam omnino defensionem aduersus quadrupli actionem relinquendam ei esse statuat, cuius familia ui hominibus armatis coactisue alicui damnum dedisset? Est hominum animis insitum et ueluti natura comparatum, uim ui repellere arma armis licere?). 19) Conf. L. 3. pr. De sepul. uiol. autem (inquit) ex eo, arma armis repellere licere. « L. 3. De I. et I. (Ulpianus lib. 25. ad Ed. Praet.) Practor ait: Cuius dolo malo se¬ Florentinus) »Ut uim atque iniuriam propulsemus: nam iure hoc pulchrum uiolatum esse dicetur, euenit, ut quod quisque ob tutein eum in factum iudicium dabo, lam corporis sui fecerit, iure fecisse rel. §. 1. ibid. Prima uerba ostendunt, eum demum ex hoc plecti, existimetur: et cum inter nos cognationem quandam natura conqui dolo malo uiolauit : si igitur dolus absit, cessabit eiusdem perstituit, consequens est, hominem homini insidiari nefas esse. « L. 4. sonae. Igitur doli non capaces, ut Ad leg. Aquil. (Gaius) »Itaque si impubères, item omnes, qui non seruum tuum latronem insidiananimo uiolandi accedunt, excusati tem mihi occidero, securus ero : sunt. nam aduersus periculum naturalis 20) Conf. L. 45. §. 4. Ad leg. ratio permittit se defendere. Conf. Aquil. (Paullus) »... Vim enim ui etiam loca sup. L. II. Cap. 1. §. 2. defendere omnes leges omniaque not. 41. pag. 315.sq. laud. — Quijura permittunta, rel. L. 1. §. 27. bus tamen omnibus longe antepo¬ De ui. (Ulpianus) »Vim ui repelnenda, quae in Miloniana 4, 10. lère licere, Cassius scribit: idque ius patura comparatur. Apparet legimus : »Est enim haec, iudices, Aduersarii defensio.

