Formula in familiam concepta. 594 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Quid autem? Si quis ui hominibus armatis coactisue de fundo deiectus sit, num ei quoque per iudicium publicum eiusque litis aestimationem satisfieri poterit? Non opinor. Etenim nec credibile est, in iudicio publico ipsius fundi, de quo ille deiectus est, possessionisue fundi certum pretium constitui atque in litis aestimatione computari solitum esse, et uniuersa publici iudicii natura etiam multo minus illud tulit, ut restituere fundum reus siue a Quaesitore siue a consilio iuberetur. Ex quo perspicuum est, quicunque de fundo ui hominibus armatis coactisue deiectus esset, ei, siue publico iudicio experiretur siue non experiretur, utique ad recuperandam fundi possessionem interdicto opus fuisse. Quid mirum igitur, domini personam hoc interdicto 5 contineri, illa actione non contineri? Fortasse illud quoque addendum erit, ne praeiudicii quidem periculum, quod ne publico iudicio fieret, curiosissime uidentur Veteres obseruasse“), interdicto affuisse, quum id una formula tam dominum quam fa¬ ), miliam procuratoremque disiunctim comprehenderet 1 ac propterea, etiamsi actor uicisset, nihil tamen iudicatum esset, nisi eum quicum agitur non restituisse actorem eo, unde ui hominibus coactis armatisue aut a se aut a familia aut a procuratore deiectus fuisset“?). Sed satis de hoc loco disputatum est. lup 40) Quae de illo iure apud dentur. Conf. etiam de Inuent. lurisconsultos nostros occurrunt II, 20. 41) Vid. sup. Lib. II. §. 3. p. (uid. sup. nott. 32. 33.), ea nonnisi tenues reliquias et uestigia quaeseq 324.. 42) Priusquam L. 4. De publ. dam antiqui rigoris continere ui¬

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 595 Ad extremum restat, ut emendandae supra propo- Quadruplicatio sitae illius formulae caussa hoc admoneam, taxationem fortasse aestimationi potius damni quam quadruplicationi appositam coniunctamque fuisse 13). In summa, ut in breue contraham quae de supra¬ Summa. M. Luculli fordictis formulis disseruimus, M. Lucullus unam agendi mula. formulam, noxalibus figuris nullis additis, composuisse uidetur, in talia fere uerba conceptam: ... RECUPERATORES SUNTO. QUANTAE PECUNIAE PARET DOLO MALO FAMILIAE NUMERII NEGIDII UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNUM FACTUM ESSE AULO AGE-RIO, DUNTAXAT SESTERTIUM TOT MILLIUM, TANTAE PECUNIAE “) QUADRUPLUM RECUPERATORES NUMERIUM NEGIDIUM AULO AGERIO CONDEMNANTO, SI NON PARET, ABSOLUUNTO.45) Unde quid in ipsius Edicti tenore supra adscripto“6) mutandum esse censeam, ultro apparebit. jud. (sup. p. 554. not. 33.) mihi uerba in hoc anno in formula opponas, adhibe quaeso illa, quae omisi. Nam de ea re credibile antea (Lib. II. §. 2. p. 311.) de est, Praetorem olim, quum de uaria conceptione interdictorum dando denegandoue iudicio agede ui disputata sunt. retur, ipsum statuere solitum es¬ 43) Huschkii Exc. de Taxatiose, nonnumquam fortasse, ubi res nibus, I. I. p. 261. seqq. postularet, peculiari praescriptione 44) Quod si fortasse cuipiam in formulam addita recuperatorimagis placuerit sic, tantae pecubus, ut operam darent, manniae, duntaxat Sestertium tot mildasse. Nisi forte a principio ad lium, quadruplum non repugnabo. exemplum interdicti de ui homi¬ 45) Licet inter Jurisconsultos nibus coactis armatisue (uide sup. nostros constet, in quadruplum Lib. II. §. 3. p. 325.) neque Edihanc actionem nonnisi intra ancto neque praetoria iurisdictionum competere (uide supra p.552, ne agendi facultas anno circumnot. 26.), tamen in eo Huschkii scripta fuit. exemplum secutus sum, quod 46) p. 575. seq.

Adiecta va Bonaue rapta. e §. 4. De actionis iure et formula. — Progressio. Haec igitur habui de pristino M. Luculli iudicio consilioque quae dicerem. Sed quum antea cognouerimus nouam eius iuris formam diuersamque illam Gali, Ulpiani caeterorumque disceptationem, haud minore rei quam temporis interuallo distantem, iam superest, ut spatium in medio situm ac uicissitudines, per quas ab illo principio ad hunc finem est peruentum, inuestigatione amplectamur. Quam curae partem ad extremum hunc locum idcirco distulimus, quod in coniectura multo magis uersatur quam iustis Veterum testimoniis ullis constat. Sed quum propter similem testimoniorum rationem etiam superiorem disputationem inuerso temporum ordine instituerimus, haud abs re erit, ita reliqua supplere, ut simul illius summam per indicem repetamus, denique totam eius iuris progressionem ac uicissitudines a principio inde breui enarratione persequamur. Itaque, ut supra diximus *), primum fuit, ut pristinae formulae insererentur uerba illa BONAUE RAPTA; idque tuendi declarandique pristini iuris, non (corrigendi caussa factum. 1) p. 577. seqq.

§. 4. De actionis iure et formula. — Progressio. 597 Superuenerunt deinde Imperatorum dominationes cum milite perpetuo caeterisque frenis opulentorum hominum licentiae iniectis?). Tum breui tempore sopita erant illa quasi bella incursionesque priuatorum, atque ita constitutum imperium, ut si quid tamen eiusmodi moliretur, longe alio quam iudiciorum priuatorum ordine reprimeretur. Ne multa: cessante necessitate de pristino rigore huius iudicii quod extraordinarium fuit, remissum est; sicut superiori libro apparuits), etiam geminum illud interdicti de ui hominibus coactis armatisue ius iisdem fere temporibus, iisdem de caussis, et simili modo in mitiorem et magis communem consuetamque rationem deflexisse. Quid igitur est? Illud maxime pristinum M. Luculli iudicium habebat extraordinarii, quod propter familiae delictum, nullo suo facinore interueniente, dominus poenali iudicio, detracta noxae deditione, obstringebatur. Quod si, conseruata caeteroquin actione, rescindere atque in communem usitatamque iuris formam redigere uellent, expeditum profecto erat, in proprium ipsius domini nec diutius in familiae dolum dirigere principalem actionem, tum e uulgari poenalium actionum instituto noxales actionis figuras tam familiae quam singulorum seruorum nomine adiungere. Neque nouo eiusmodi iuri tantopere atque antea publici iudicii ratio consideratioque, qualem supra demonstrauimus*), obstabat; nam hoc ipsum quum nouis legibus, luliis praesertim tam C. Julii Caesaris quam 2) Cramerus I. I. p. 68. Waech-3) §. 3. p. 341. terus I. I. p. 217. 4) p. 588. seqq. Temporum mutatio. Detracta familiae mentio.

Detracta familiae mentio. Noua actionis utilitas. 598 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Augusti, ita tum nouatum esset, ut poenas publicas multo magis quam emolumentum eius, qui damnum passus esset, spectaret*) (ueterum legum diuersam condicionem fuisse, supra docui): aequum fortasse uisum est, tanto magis etiam priuatae nocentium persecutioni indulgere, tralatitiamque actionem non modo corrigere potius nouisque figuris (tam directis quam noxalibus) augere quam penitus tollere, uerum etiam praeiudiciali illo, quod olim fuisset, periculo impedimentoque liberare ac soluere. *) Age uero de utilitate emendatae huius actionis uideamus quid statuendum sit nobis, et quid Veteres existimauerint. Temporibus mutatis, cessantibus priuatis istis quasi bellis hominumque potentium incursionibus ac paene obliuione obsoletis, iam rarior existebat propositi iudicii usus propter damnum ex legis Aquiliae genere, quod ui hominibus armatis coactisue datum esset. Contra in dies magis poenale ac seuerum hoc iudicium propter bona rapta animis hominum probabatur?): non quo ui hominibus armatis coactisue multo saepius bona raperentur quam damnum ex legis Aquiliae genere 33. e L. 1. pr. h. t. cognouimus. 5) Lex Iulia C. Caesaris aquae De hisce poenis omnibus, et quemet ignis interdictionem poenam admodum deinceps exasperatae constituit, Cic. Phil. I, 9, 23. fuerint, uidesis Waechterum l. 1. eamque lex lulia Augusti in ui p. 31. 34. p. 221. seqq.p.226.seqq. publica retinuit. L. 10. §. 2. h. t., 6) Vide supra §. 1. nott. 32.33. uim priuatam publicatione tertiae et h. §. 3. not. 40. 103. partis bonorum puniri iussit, cum 7) Vide sup. p. 546. ibique not. 9. additamento illo, quod sup. not.

§. 4. De actionis iure et formula. — Progressio. 599 daretur, sed quia, ut supra uidimus *), iam existimari iustum, utile ac paene necessarium coeperat, seueriori poena obstringi eum, qui rapuisset, h. e. ui furtum fecisset, quam eum, qui clam furatus esset, atque, ut ita dicam, intra quotidianum furtorum genus sese continuisset. Itaque qui ita sentiebant, tralatitium hoc iudicium bonorum raptorum nomine non modo conseruandum esse censuerunt, sed etiam id egerunt, ut facilius uberiusque redderent, denique ut omnes, qui quouis modo ui rapuissent, uniuerse alligarent. Hoc autem ita se assecuturos esse intellexerunt, si hominum armatorum coactorumue clausula et condicione Edictum agendique formulam siue corrigendo siue interpretando liberauissent. Nec dubito, quin, si praeter bona ui rapta nihil ea actio continuisset, simpliciter uerba HOMINIBUS AR-MATIS COACTISUE e formula eiecturi fuissent. Sed ad hoc puto impedimento fuisse damnum illud, quod e legis Aquiliae genere actioni inerat, adeoque inde a prima actionis origine primum in formula locum obtinebat?). Quippe hac parte neque communis quaedam ratio neque illius aetatis opinio tulit, ut seueriori iudicio ad persequenda ea, quae ui, quam ad ea, quae clam gesta essent, opus esse uideretur. Quum enim in occidendo, uulnerando, urendo, rumpendo, frangendo, in omni denique legis Aquiliae genere, semper uis 8) p. 569. 9) Conf. sup. p. 579. Nova actionis utilitas. Voc. Vi eiectum.

Voc. Vieiectum. 600 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. quaedam (longe aliter atque in furtis) inesset!"), quamquam in hisce quoque damnis cogitatione quidem discerni potest quod ui (insigni quodammodo) et quod clam fit *): utique ea distinctio minus idonea uisa est, in quo quasi fundamento tota ratio illius iudicii constitueretur. Satius igitur duxerunt, hac parte homines armatos coactosue in formula retinere; quinetiam quod hominibus armatis coactisue damnum esset datum, inter legis Aquiliae delicta adeo insigne coepit existimari, ut tum quoque, quum clam factum esset, duriori illa propositi judicii poena dignum uideretur. 12) Sic mutatis temporibus noua iudicii utilitas in eo cernebatur, ut persequendis e furtorum genere iis, quae ui duntaxat, e damnis ad legem Aquiliam pertinentibus uero iis, quae hominibus armatis coactisue commissa essent, accommodaretur; et quae communis primitus fuerat ac duplex tam in damno dato quam in bonis raptis condicio 1), quum in ui tum in hominibus armatis coactisue posita, ea iam ita dirimebatur ac diuidebatur, ut uis in rapina solum, in damno autem homines armati coactiue exigerentur. o Quod ut etiam Edicto et agendi formula recte indicaretur, necessarium sane fuit uim a damno seiun¬ 10) L. 51. pr. Ad leg. Aquil. « buisset ; tracta uidelicet interpre¬ (Julianus.) « ... Occidisse dicitur « tatione uocis a caedendo et a « uulgo quidem, qui mortis caus¬ « caede » rel. « sam quolibet modo praebuit: sed 11) L. 2. §. 9. h. t. (sup. p. 547. « lege Aquilia is demum teneri not. 11.) «'uisus est, qui adhibita ui et 12) Vide supra p. 547. « quasi manu caussam mortis prae¬ 13) Vide supra p. 576. seq.

§. 4. De actionis iure et formula. — Progressio. 601 gere, rapinam ab hominibus armatis coactisue!) : idque facillime cessit. Nam quum nemini profecto dubium esset, quin uis ipsi uerbo rapere etiam tacite inesset 15), nihil obstitit, quin hoc uocabulum ui ex Edicto formulaque prorsus eiiceretur. Rursus in hominum armatorum coactorumue mentione, quae uerborum collocatione damno proxime coniuncta erat, nil aliud opus fuit, nisi ut particula quadam inserta transpositaue aut quocunque modo, fortasse etiam mera interpretatione, a uersiculo de bonis raptis concepto segregaretur ac damno dato applicaretur. Ut ecce quae antea fuisset Edicti formula fere talis: SI CUI DOLO MALO UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNI QUID FACTUM BONAUE RAPTA ESSE DICENTUR: IN EUM rel. tunc fortasse sic mutata est: Si CUI DOLO MALO HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNI QUID FACTUM ESSE DICETUR, SIUE CUIUS BONA RAPTA ESSE DICENTUR : IN EUM rel. Sed in actione antea sic fere concepta: QUANTAE PECUNIAE PARET DOLO MALO NUMERII NE-GIDII UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNUM FACTUM BONAUE RAPTA ESSE AULO AGERIO, DUNTAXAT rel. uidendum, ne eiectum tunc fuerit uoc. vi, praeterea nihil nouatum. 16) 14) L. 195. §. 3. De V. S. (sup. 16) Ambigui uitandi caussa p. 558. not. 3.) coniecerit aliquis : DAMNUM HO-15) Vide sup. p. 559. ibique MINIBUS ARMATIS COACTISUE FAnot. 4. CTUM. Sed si lurisconsultorum Voc. Vi eiectum.

Eiectum voc. Armatisve. Summa Actionis ius. 602 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Quemadmodum denique potuerit tam ex edicendi quam ex agendi formula elici etiam uoc. ARMATIS-UE, supra retulimus. 17) Itaque, ut in pauca conferam, quae de agendi formula adhuc disputata sunt, talem fere mutationum seriem haec actio a M. Lucullo inde usque ad illud tempus, quo annuis Praetorum Edictis stabilis quaedam Edicti forma successit, subiisse uidetur: 1° Adiecta uerba BONAUE RAPTA. 2° Detracta FAMILIAE mentio. 3°. Eiectum uoc. VI. 4° Eiecta uerba ARMATIS-UE. Sed haec de formulis. De ipso autem actionis iure illud addam, non prius uideri hoc iudicium famosum fuisse, quam furti ratio prae damno praeualere coepisset. Certe famosum esse non potuit, quamdiu nonnisi familiae nomine propositum esset; nam ignominia affici qui alieno nomine quauis actione condemnetur, nec rationem habet neque exemplum 12). Neue te praeeod [Conf. L. 14.]. Zimmern. Nox. disceptationem ac dissensionem Kl. p. 121. seqq. — Animaduer¬ (conf. sup. p. 557. seqq.) considetendum denique est, pro Edicti res, tum si quae in fine huius uerbis SUO NOMINE in lege Iulia §phi dicentur respicias, utique municipali haberi (furti) QUOD IPSE in eruenda illa agendi formula ei, FECERIT. Qua de re conf. Dirkqui, quod uerisimile est, sequasenium Obss. ad Tab. Heracl. P. tur, non tantopere uitandum esse II. p. 72. p. 77. p. 79. seq. — De ambiguum, existimabis. ipsa quaestione, famosum fuerit 17) p. 564. seq. primis illis temporibus proposi¬ 18) L. 1. De his qui not. infa. tum iudicium necne, uidesis « ... Qui furti, ui b. r., iniuria-Huschkium ad §. 5. h. or., I. I. p. « rum, de dolo malo et fraude suo 104. « nomine damnatus pactusue erit. » L. 4. §. 5. eod. (sup. p. 556.not. 35.)

§. 4. De actionis iure et formula. — Progressio. 603 tereat, in lege Iulia municipali nondum hoc iudicium Actionis ius. inter famosa enumerari. 19) Caeterum admonendi sumus, neque certa quadam Progressionis natura. lege aut Senatusconsulto id ius correctum finitumque esse, et maiorem sane lurisconsultorum in illustrando emendandoque huius actionis iure ac ratione quam Praetorum in corrigendo Edicto agendique formula industriam fuisse. Atque haec profecto caussa fuit, cur progressio illa, quam certis quasi lineamentis adumbrare conati sumus, non sine magnis contentionibus ac multiplici fluctuatione fieret, atque post finitam quoque in perpetuumque constitutam Edicti formam in nouo hoc iure multae magnaeque uarietates remanerent, nec quidquam paene firmum ac durabile, et a nouis tentaminibus uacuum esset: sicut exemplis illis, quae, in parua quidem fragmentorum copia, ex Ulpiani aliorumque Iurisconsultorum libris a principio protulimus 20), manifestissime declaratur. nodi etiam nouorum, quae dico, ten¬ 19) Conf. Dirksen. I. I. p. 72. taminum praeclarum illud exemp. 81. seq. Schrader, ad §. 2. I. De poe. tem. litig. plum, in L. 2. §. 7. h. t. obuium, inuenies. 20) Vide sup. p. 557. seqq, ubi

Huschkius. §. 5. De Argumento orationis. Mancam mutilamque accepimus propositam orationem, non solum qua parte ratiocinatio et confirmatio continetur sed etiam in narratione. Itaque quod in caeteris orationibus moris magis ac consuetudinis quam altioris, ut dicunt, indaginis esse solet, uidelicet ut rem, quomodo gesta sit, breui quodam argumento doceamus; hoc loco summam habet difficultatem, neque e narrationis fragmentis nisi adhibita coniectura ac diuinandi quadam arte confici potest. Hoc autem officio Huschkius, meritissimus huius orationis editor et commentator, ita functus est *), ut libenter fatear, me, quod addam, nihil, quae reprehendam aut corrigam, nonnisi pauca quaedam habere. Quod quum ita sit, ratissimum duco, ipsum quod V. D. composuit, argumentum (typorum forma distinctis, quae dubitandi materiam praebere uidentur) in medium proferre, tum, quantum opus erit, de meo adiicere. « M. Tullius habebat in agro Thurino fundum a patre sibi relictum, cui erat adfinis alia possessione C. Claudius senator. Et quamdiu hic quidem uicinum funl 1). I. p. 94—97.

§. 5. De Argumento orationis. 605 dum possidebat, nulla de finibus agrorum controuersia Huschkius. emergebat. Postea uero fundum suum uendidit P. Fabio, sordido homini, qui pecuniam in Asia et Macedonia nescio quomodo quaesitam in fundo tuto ponere properabat. Emit autem homo non minus stultus quam auarus tam insanis pretiis, ut pecuniam potius abiecisse quam posuisse dici posset. Quod ut ipse sensit, circumspicere coepit, quemadmodum damnum suum repararet. Et primum quidem totius negotii eum poenitebat; fundum ergo iterum proscripsit, emptum autem eum habebat cum Acerronio quodam, honesto, ut uidetur, uiro. Cum igitur nemo ad emptionem accederet, huic socio suo, ut, eodem sine dubio aut maiori quam quo ipse emerat pretio, fundum redimeret, persuasit. Persuasit autem eo facilius improbus homo, quod in tabella proscriptionis alliciendorum emptorum caussa maiorem fundi modum, quam reuera ipsius erat, ut uenalem designauerat, inclusa scilicet centuria quadam Popilliana uel Populiana, quae portio erat fundi Tulliani, sed ita sita, ut inscio ad suum fundum pertinere uideretur. Haec fraus in proscribendo fundo admissa Tullio a procuratore suo mature Romam nuntiatur. Appellat Acerronium, ibidem tunc agentem. (Nam Fabius in uilla uersabatur.) Is a socio se fraudatum ne somnians quidem, tunc sane adroganter, quod commodum fuit, respondit. At fines Fabius auctor Acerronio nondum demonstrauerat. Mittit igitur ad procuratorem litteras et ad uillicum Tullius, cauerent a fraudibus Fabii, et, si fieri posset, curarent, ne nisi se praesentibus Fabius fines demonstraret. Huic domini uoluntati obtemperantes petunt a

Huschkius. 606 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Fabio, ut se, cum fines ostensurus esset, aduocaret. Ille se facturum negauit: illis absentibus fines demonstrauit. Neque tamen hanc centuriam Populianam uacuam tradidit; nam cum serui M. Tullii tum, cum fines demonstrarentur et traditio perficeretur, eam tenerent, ingredientes facile repulerunt. Et Acerronius quidem, quomodo potuit, se de tota re excusauit; mox enim socii fraudes perspexit; multumque postea sibi gratulatus est, ubi ex negotio cum homine eiusmodi gesto semiustulatus effugit. Fabius uero emptori de auctoritate obligatus et acerbe ferens, quod artes suae sibi tam male cessissent, dolo uim addere Tullioque uindicandi sui gratia insignem calamitatem infligere constituit. Adducit igitur in saltum homines electos maximis uiribus, armis instruit, omnique uiolentiae generi adsuefacit; caeterum odium occulens, opportunitates nocendi captaturus. Interim etiam Tullius in Thurinum uenit, sed palam non clam profectus, ut appareat, non insidiarum et rixarum caussa, sed ut suum defenderet a uicini iniuriis, a quo qualia exspectari deberent, res nuper gesta ostendebat, in fundum suum se contulisse. Quo comperto Fabius fraudes suas praeuentas iam intelligens, occasionem non opperiri sed ipsum sibi facere uique aperta aduersus Tullium agere statuit. Cum igitur quodam die seruum M. Tullii in Populiana centuria animaduerteret, quid ei in suo esset negotii, compellat. Servus, si quid uellet disceptare, dominum adiret, respondet. Proficiscitur igitur cum Acerronio (nam is quoque ibi tum erat) ad Tullii uillam Fabius; rem exponit, Tullium suum tenere uociferatur, id se uindicaturum iactat, appellat, ut aut

§. 5. De Argumento orationis. 607 ipse Tullium deduceret, aut ab eo deduceretur. Tul- Huschkius lius se deducturum dicit: uadimonium Fabio Romam promissurum. Manet in ea condicione Tullius. Disceditur. Verum enim uero uim istam imaginariam iuris ciuilis praeuenit Fabius solida ui armisque. Proxima enim nocte, iam fere lux cum appropinquaret, ueniunt in aedificium, quod erat in centuria Populiana, serui P. Fabii, introitum sibi ui manuque aperiunt, homines magni pretii M. Tullii adoriuntur, caedem atrocem faciunt, tectum uillamque disturbant. Nunciatur res M. Tullio, qui confestim post patratum facinus, ut testatum fieret, ad amicos mittit, iudiciumque id, in quo Cicero hanc orationem habuit, praeparat." Iam primo loco, ut ab eo, quod leuius est, inci-Dubitatio prima. piam, nondum mihi expeditum est, quod Tullius dicitur Romae Acerronium appellasse, hic autem adroganter respondisse. Nam parum credibile mihi uidetur, Acerronium, quum fundum a Fabio emeret, Romae, neque una cum hoc in Thurino fuisse. Quid igitur? num forte Acerronius, a procuratore Tullii de falso agri modo proscripto admonitus, Fabium appellauit? hic autem, quum uiri probi et honesti personam ageret, indignabunde respondit emptori fidem suam in discrimen uocanti? Quo pacto uerba illa, quae inter §. 16. et §. 17.2) perierunt, tali fere sententia fuissent: « socio Cn. Acerronio uiro op — 2) In Codice (Ambrosiano) haec — leguntur : « Ac primum quod eum (Desunt undecim uersiculi) « §. 17.... modum proscripsisse. « negotii totius et emptionis suae « Hominem appellat. Iste sane « poenitebat, fundum proscripsit; « eum autem emptum habebat cum « adroganter, quod commodum

Huschkius Dubitatio prima. Dubitatio altera. 608 Cap. I. De iure caussae Tullianae. « . . . Cn. Acerronio, uiro optimo; cui facile per¬ « suasit, ut fundum iam communem emeret. Quod vut compertum est, admonetur a procuratore Tulalii Acerronius, uenditorem agri falsum modum « proscripsisse. Sed haec incertiora sunt?) ac propter illa potissimum, quae sequuntur, a me allata. Quippe in Argumento, quod exhibui, paullo inferius haec habentur, quae suo loco, sicut conuenerat, litteris inclinatis curaui ut conspicua essent : Et Acerronius quidem, quomodo potuit, se de «tota re excusauit; mox enim socii fraudes perpostea sibi gratulatus est, aspexit, multumque siue falsa, quae emptori allata in- « fuit, respondit. Nequedum fines terpellandi occasionem praebuis¬ «auctor demonstrauerat. Mittit sent? Sed fateor, amplam esse « ad procuratorem litteras et ad dubitandi materiam, ne ad se- « uillicum Tullius — (Desunt dequentia potius (« Mittit ad procucem uersiculi) — « facturum neratorem » rel.) illud spectet. — E « gauit ; illis absentibus fines Acerdiuerso non multum obstabit, «ronio demonstrauit: neque taquod in proposita coniectura uer¬ « men hanc centuriam Populianam ba iste et auctor eandem per¬ «uacuam tradidit. » sonam demonstrant, uox iste au¬ 3) E multis, quae in utramque tem per se Fabio magis quam partem disputari potuerint, pauca Acerronio conuenit. Non sine attingam: Quid est quod in oracaussa denique desiderabitur fortione sequitur, Nequedum fines tasse sententia illa, quam Huschauctor demonstrauerat? Num forkii supplementum habet, nostrum te (sic aliquando mecum coginon habet, uidelicet fraudem in taui) hisce uerbis inest (obserua proscribendo fundo Tullio a proconiunctiuam particulam neque), curatore Romam esse nuntiatam; tanto facilius Fabio fuisse, quasi sed parum sciri potest, num forte cum indignatione et stomacho emalio modo siue in hac siue in proptorem percontantem repellere, xima lacuna ei rei consultum quo fines nondum demonstrasset, fuerit. ac propterea in aperta fraude non deprehenderetur, siue uera essent

§. 5. De Argumento orationis. 609 cubi ex negotio cum homine eiusmodi gesto semi- Dubitatie altera. «stilatus effugit.» Iam haec an uera sint, omne iudicium uertitur in coniectura, quae tam de uerbis quam de sententia §phi 18, misere mutilatae, capietur. Qui uersiculus *) in Codice Ambrosiano (nam in Taurinensi non extat) sic legitur: «Acerronius quomodo potuit detorare ex "— — mine eiusmodi semustilatus effugit. Ad «ducit iste interea in saltum homines electos mauximis animis et uiribus, et is arma, quae cuique whabilia (abitalia) atque apta essent, comparat: «prorsus ut quiuis intellegeret, non eos ad rem ru¬ «sticam, uerum ad caedem ac pugnam comparari." Ubi lacunam indicaui, reliqua pars folii, quae circiter undecim uersus, undenarum ferme litterarum, continuit, desecta est. *) Quid ergo est? Niebuhrius e notis SEDETORAREEX, una tantum littera mutata, caeteris in fine adiectis, effecit SE DE TOTA RE EXCUSABAT, eamque coniecturam, ualde prima quidem facie probabilem, caeteri, uereor ne nimis confidenter, receperunt; nec quidquam aliud deinceps egerunt, nisi ut in supplendis reliquis undecim uersiculis ea diuinando assequerentur, quae cum initialibus proximi folii litteris, uocabulis et sententia («mine eiusmodi semustilatus effugit») aptissime conjungerentur atque continuarentur. *) 4) Continuo excipit uerba illa, « modo potuit, se de tota re exquae superius in nota 2 exhibui. acusauit, cum primum potuit; 5) Videsis Ed. Peyroni p. 46. « Fabio autem statim renuntiauit 6) Beierus : «Acerronius quo¬ « (maluit enim rei quam existuma-Semestria, Lib. III. 39

Dubitatio altera. 610 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Qua ratione placuit (ut in Argumento Huschkii inuenimus), talem fere Ciceronis hac parte sensum orationemque fuisse: Intelligere coepisse Acerronium, decipi se a Fabio, contra uere se a Tullio de agri finibus esse edoctum; propterea poenituisse eum quum adroganter antehac recepti Tullii tum uel maxime totius emptionis ; duplici illa poenitentia actum Acerronium primo se apud Tullium de tota illa re comiter excusauisse offensionemque deprecatum esse, deinde Fabio emptionem renunciasse, ac pecuniaria quadam iactura ultro in se suscepta toto negotio sese exsoluisse ac liberauisse. Sic euenisse ut neque incolumis, neque tamen plane perditus inde euaderet, sed modico detrimento affectus, h. e. semustilatus. Atquin huic coniecturae et interpretationi non pauca uidentur obstare. Primo loco, ut antea monui, minime constat, in d. «tionis facere iacturam), atque Heinrichius : « Sane sedere apud « ex societate cum homine eius¬ « Latinos multorum est, ut cun¬ — « modi semustilatus effugit.» « ctantium et exspectantium, ut «iudicantium et equitantium, Huschkius : «Ac. q. p. s. de tota dre excusauit apud Tullium; cum c etiam uincentium (ex uetere « prouerbio, Romanus sedendo « Fabio autem socio suo ac uen¬ « ditore rerum ad se non perti¬ « uincit) et si quid aliud facien¬ «tium. Tamen noster uir optimus «nentium quid egerit, non com¬ « peri ; certe uehementer gratulari « nonnisi uitio hic sedet, et, dum « sibi potest, si ex negotio cum « integra erat huius loci oratio, « homine eiusmodi semustulatus « nunc misère lacerata, nisi omnia « effugit. » — « me fallunt, possedit.» — De Ante Maius vv. « sedet orare» retinuerat, quum syllabis « mine » Maius coniecerat moneret : « Fuit autem sedere «agmine », Heinrichius ex dis¬ « non raro apud Latinos uerbum « crimine ». « supplicantium.» — Ad quae

§. 5. De Argumento orationis. 611 §. 17. Acerronium dici appellatum esse a Tullio. Qui pubitatio altera. etiamsi diceretur, haudquaquam apparet, paullo postea, quum fines modo essent demonstrati, de fraude iniuriaue Fabii ei fuisse persuasum, nedum ab emptione eum recessisse. Nam postea quoque (conf. §. 20.7)) Fabio adfuit, quum is iuris sui uindicandi caussa Tullium conueniret, nec certa siue hoc siue alio loco caussa ulla apparet, cur a toto negotio subito resiluerit, quum praesertim uix dubium sit, quin fines ei ex sententia sint a Fabio demonstrati, comprehensa nimirum non exclusa centuria Populiana *) ; traditio autem, si tamen oratori credendum est neganti, hanc centuriam uacuam traditam esse, sic uideatur processisse, ut aut celaret emptorem de aliena possessione controuersiaque inde oriunda uenditor, aut de iure suo calumniaque Tullii conuinceret, ac tutum bonoque animo esse iuberet auctoris fide, suo periculo rem strenue facilique negotio defensuri. Quominus denique Acerronium apud Tullium putemus se excusauisse, illa quoque ratio facit, quod, nisi omnem rei gestae ordinem orator narratione sua turbauit, Acerronius hoc tempore, quo fines sunt demonstrati, nullo dubio una cum Fabio in Thurino in re praesenti uersabatur, Tullius uero etiamdum Romae erat, quippe qui, quum modo antea ad procuratorem in Thurinum litteras misisset (§. 17.) 2), postea demum, multis interiectis, in Thurinum uenisse dicatur 10). 7) « Rogat Fabius Acerronium, « tamen hanc centuriam Populia¬ «nam ibi tum erat, ut secum «nam uacuam tradidit. » « simul ueniat ad Tullium. Veni-9) Vide supra not. 2. «tur. » rel. 10) §. 19. «. . . agros, uias 8) §. 17. «Illis absentibus fines « denique infestas habebant. Ve¬ « Acerronio demonstrauit; neque «nit in Thyrinum interea Tullius. »

Dubitatio altera. 612 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Videndumque imprimis illud est. Parum credibile, nedum certum esse mihi uidetur, quod pro explorato tamen sibi assumunt, prima sequentis folii uerba («..mine eiusmodi semustilatus effugit*) cum principio §phi 18. («Acerronius quomodo potuit sedetorareex ...") adeo intime cohaerere, ut initium hoc, illa exitum eiusdem rei gestae, uidelicet dissolutae emptionis, contineant. Mitto poscere exempla dictionis asemustilatum effugere pro sambustum euadere, discedere» *). Sed hoc neminem praeterire debet, infra, §. 54., Fabium introduci querentem, seruum suum non comparere, casam suam a Tullii hominibus incensam esse. Qua de re uerba se fecisse diserte Cicero ibidem pronunciat. Ubinam fecit? equidem cum Huschkio quaero. Qui quum admittat, in hac fortasse lacuna §phi 18. de ea re Ciceronem egisse, magis tamen putet inter §§. 52. et 53., concedat denique, haud absurde aliquem suspicaturum esse, saepius de illo facto oratorem dixisse : mihi uero tam grauis uidetur illa pars rei gestae fuisse, ut, ubicunque praeterea mentio eius recurreret 12), tamen in narratione, 11) Germ.: mit einem blauen disceptatio collocetur. Nam certo Auge davon kommen. — Noli mihi quodam ordine progreditur oratio in refellendis aduersarii argumenafferre Liu. XXII, 40. («Se potis, eo fortasse etiam magis, quod « pulare incendium priore conhic temere omnia disiecisse ac « sulatu semiustum effugissen) et similia, ubi propter adiunctam permiscuisse dicitur (conf. §. 35. uocem cincendium, ueluti transcum §. 6.). Itaque primo loco latus est tropus a uoc. asemiustus» docetur, quaeri non oportere, iniuria occisi essent homines necatque alienatus. ne (§§. 38—46.), secundo, ho-12) Obiter admonebo, spatium minem, nisi ob caussam certa illud, quod est inter §§. 52. 53., lege exceptam, iure occidi numminus idoneum uideri, in quo quam posse, eiusmodi uero causinter caetera, nedum solo, ea

§. 5. De Argumento orationis. 613 quum praesertim altera caussae actio esset, nullo pacto Dubitatio altera. potuisset silentio praeteriri. Plus arbitror. Vix potuit orator, quum primum eam rem in narratione attingeret, paucis uerbis eam absoluere et dimittere. Etenim non solum quo iure esset censenda, sed de ipso facto controuersiam fuisse docemur *), nec tamen ita, ut rem totam Cicero simpliciter infitiaretur, sed ut aliter atque aduersarius narrasset, commissam esse contenderet: ut ecce nemo sibi persuadebit, totum illud incendium aut Fabium ementitum esse, aut quasi fictum pernegasse Tullium; ad summum hic negauerit, a suis incensam esse casam, diuersamque incendii caussam attulerit, similiue ratione aduersarii narrationem uariauerit oppugnaueritque. Enimuero si ponamus, fusius oratorem de illo facto in re narranda disseruisse, necessaria ratione eo adigemur, ut statuamus, in qua uersamur orationis parte, ibi praeter undecim uersiculos, cultro a folio desectos, integrum etiam folium, unum pluraue, desiderari, quae hanc narrationis partem continuerint. Nam quum subitur, quin totum hoc argumensam Fabio nullam nec fuisse tum, quod a casa incensa et ho¬ (§§. 47-52.), nec futuram fuisse mine amisso Fabius petebat, a (tertio), etiamsi centuria Popu-Cicerone, praeterquam in narraliana aedificiumque, in quo octione, in h. §. 54. primum sit cisio est facta, eius esset (§. 53.), prolatum, nec facile erit siue inter aut Tullianorum fraude tam ser¬ §§. 52. et 53. siue in alia parte uus eius disparuisset quam casa confirmationis locum inuenire, in conflagrasset (§. 54.), aut ipse quo anterior quaedam eiusdem reuera metuisset, ne a Tullii farei disceptatio apte collocetur. milia oppugnaretur (§. 55.). Quad 13). §. 54. « Ostendi falsa rum rerum si consecutio coniunesse. » ctioque consideretur, uix dubita¬

