§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 575 piani aetatem translatas integras putaremus. Verumtamen tanta est Viri docti apud me caeterosque auctoritas, tanta in curandis eiusmodi rebus subtilitas ac peritia, ut quae acutissime excogitauit et ingeniose digessit, ea non ueritate solum, uerum etiam ipso, si quis inest, errore, ad uerum inueniendum summam utilitatem praebere uideantur. Tutissimum igitur erit, a Viri docti coniectura proficisci, deinde, quae reprehendam, singillatim aperire. Atque in haec fere uerba existimauit M. Luculli Edictum conceptum fuisses) : Si CUI DOLO MALO ALICUIUS UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNI QUID FACTUM ESSE DICETUR, SIUE CUIUS BONA RAPTA ESSE DICENTUR: IN EUM, QUI ID FECISSE DICETUR, INTRA ANNUM, QUO PRIMUM DE EA RE EXPERIUNDI POTESTAS FUERIT, IN QUADRUPLUM, POST ANNUM IN SIMPLUM CUM TAXATIONE IUDICIUM RECUPERATORIUM DABO, TESTIBUSQUE DUNTAXAT X. DENUNCIANDI POTESTATEM FACIAM. ITEM SI SERUUS UEL FAMILIA FECISSE DICETUR, IN DOMINUM IUDICIUM NOXALE DABO. Deinde agendi formulam sic: RECUPERATORES SUNTO. QUANTAE PECUNIAE PARET DOLO MALO NUMERII NEGIDII UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNUM FACTUM BONAUE RAPTA ESSE AULO AGERIO, TANTAE PECUNIAE QUADRUPLUM, DUNTAXAT SESTERTIUM TOT MILLIA, RECUPERATORES NUMERIUM NEGIDIUM AULO AGERIO CONDEMNANTO, SI NON PARET ABSOLUUNTO. 3) l. I. p. 87. seq. Temporum diuersitas. M. Luculli Edictum,

M. Luculli Edictum. Vi ho, arm coactisue. 576 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Quodsi seruus uel familia nocuisset, ut cum noxae deditione agendum esset, ab initio loco NUMERI NEGIDII ita: STICHI, QUI EST IN POTESTATE NUMERII NEGIDII uel: FAMILIAE NUMERII NEGIDII et in condemnatione : T. P. O. D. S. T. M. R. NUMERIUM NEGIDIUM AULO AGERIO DARE AUT STICHUM [uel: SERUOS EIUS FAMILIAE, QUI EAM NOXAM COMMISERUNT NOXAE DEDERE CONDEMNANTO, S. N. P. A. Iam primo loco uerba illa ui et ARMATIS . . . UE, quae in dubium antea uocauimus an ad Ulpiani aetatem peruenissent *), in ueteribus hisce M. Luculli, L. Metelli rel. Edictis et in M. Tullii, actoris nostri, formula sunt omnium certissima. Itaque de uerbis quidem hac parte mihi nulla est cum Huschkio dissensio; tantum de sententia totius huius articuli UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE uereor, ne parum nobis conueniat. Nam ille tria haec, uim, armatos homines, coactos homines, adeo disiungit, ut nonnisi singula semper in hoc iudicio requiri statuati); mihi uero persuasum est, posteriora quidem duo inter se disiuncta: at quod praecedit ui cum utroque coniunctum mente Praetoris tunc fuisse. Quid ergo est? Vis in hoc iudicium ita demum uenit, si hominibus aut armatis aut coactis perpetrata esset: quod sine ui gestum est, numquam uenit. Atque haec interpretatio, ab Heinrichio.) pridem defensa, quum uerbis Edicti formulaeque longe aptissup 4). p. 563. et 564. seq. 6) I. I. p. 66. 5) l. I. p. 191.

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 577 sima est, tum ipsam quodammodo habet Ciceronis au- vi ho. arm. coactisue. ctoritatem?). Sed quid haec omnia ad similitudinem illius interdicti de ui hominibus coactis armatisue, quod non uerborum tantum conceptione, sed etiam caussa, origine, aetate, omni denique ratione et consilio adeo propinquum est proposito huic iudicio ac consanguineum, ut ex uno quasi fonte hausta esse uideantur? In quo interdicto quum nemo umquam dubitauerit, quin uerba UI HOMINIBUS COACTIS ARMATISUE ita essent, ut modo indicauimus, intelligendas) (nam si quis negaret, necesse est simul fateretur, nouo hoc interdicto de ui uetus illud ac quotidianum illico inutile effectum esse ac penitus sublatum); quae tandem ratio est credere, in coniunctissima hac actione Praetores iisdem uocabulis ita usos esse, ut diuersum plane ius, consilium uoluntatemque significarent? Venio nunc ad illa uerba Edicti ac formulae, quibus Bonauerapta. praeter damna data etiam bona rapta iudicio concluduntur. Qua parte diuersas habemus summorum Virorum sententias, Crameri unam, alteram Sauinii et Huschkii. Quorum ille a quadrupli actione de damno dato ita separauit iudicium ui bonorum raptorum?), ut existimauerit, in Edicto perpetuo Saluii Iuliani non bina, quod uulgo creditur, sed trina fuisse singula edicta de damno, discreta non solum re, sed etiam auctoribus, aetate ac duratione : primum quidem de ui hominibus 7) §§. 25. 31. h. or. 9) Vide notam ad §. 7. h. or. 8) Conf. h. sup. Lib. II. p. 336. (tunc §. 5.) in d. Ed. p. 67. seq. seq. Semestria, lib. III. 37

578 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Bonauerapta, armatis coactisue, alterum bonorum ui raptorum, tertium (a proposito nostro magis caeteroquin alienum) de damno in turba facto. Quocirca e primi Edicti iudicio, in quo M. Tullii caussa uersatur, bonorum raptorum mentionem ad exemplum fragmenti illius Ciceroniani, quod supra exhibuimus *), et allata L. 195. §. 3. De V. S. 1), prorsus eiecit. Contra Sauinio') (eumque Huschkius est secutus's)) placuit, statim a principio et de damno dato et de bonis raptis uno Edicto iudicioque comprehensum fuisse, propterea, quod utrumque maleficium peculiari illo modo (quem ui hominibus armatis coactisue diximus fuisse) perpetrari soleret, hanc autem nocendi formam, in utrolibet occurreret, seuero iudicio coercere principale totius Edicti propositum esset. Atque haec uirorum doctissimorum controuersia ita mihi uidetur dirimenda esse, ut neutra opinio omnino abiiciatur. Nam ut credam Sauinio, numquam de damno dato et de bonis raptis bina eaque separata Edicta et iudicia fuisse proposita, quinetiam Ulpiani, Gaii temporibus ac diu antea coniunctionem illam obtinuisse; in eo tamen Crameri potius uestigia sequor, quod nequaquam mihi exploratum est, statim a principio siue Edicto siue iudicii formula iuxta damnum ui hominibus armatis coactisue datum etiam bona rapta disertis uerbis expressa ac comprehensa fuisse. Quippe nihil commemoratur praeter damnum, non modo in formula, qua M. Tullius cum P. Fabio egit, 10) §. 1. p. 544. 12) l. I. p. 124. seqq. 11) Verba uide sup. p. 558. not. 3. 13) I. I. p. 188.

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 579 uerum in tota Ciceronis defensione. Quod autem in Bonaue rapta. omnium ore uersatur, M. Tullio damnum solum fuisse datum, bona rapta nulla fuisse; idcirco iudicium eum detracta bonorum raptorum mentione postulauisse; utique si nullo damno dato bona eius rapta fuissent, de bonis ui raptis solum acturum fuisse, uerba damnum datum ex Edicti formula omissurum!) : — id ipsum, ut uerum fatear, minime mihi expeditum est. Etenim omisso alterutro articulo formula fit angustior; cur igitur a Praetore peteret actor, quod aduersario fortasse, numquam sibi profuturum esset? Quodsi mihi reponas, eum potius, quicum ageretur, a Praetore, ut alterum e formula eiiceretur, tum petere solitum esse, quum de altero tantum actor in iure questus esset; ne hoc quidem ualde mihi uidetur probabile. Quid enim attinuit petere ut eiiceretur quod uno uerbo suoque iure actor retinere posset? qui ipse quum prius nonnisi de damno dato apud Praetorem uerba fecisset, etiam tenacior articuli de bonis raptis erit, si quasi ob alterius huius culpae conscientiam is, quicum agitur, in illo remouendo elaboraret, atque captionis quodammodo metum excitaret? Quippe damnis, quae in bellis istis priuatis primum quidem obtinent locum, in hoc ipso genere propinquissima sunt ac saepe admixta furta et rapinae; quae qui de illis egerit, haud facile aduersario condonabit, neque ita formulam mutilari gratuito patietur, ut iudici, quum forte disceptatione fuerint patefacta, aestimatione ac condemnatione complecti ea non liceat. 14) Conf. Sauinius I. I. p. 126. Huschkius I. I. p. 187.

Bonaue rapta. 580 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Quocirca quod in M. Tullii formula de bonis raptis nihil extat, haud leue uidetur adiumentum afferre Cramero neganti, ullam hoc edictum actionemque M. Luculli bonorum raptorum mentionem habuisse. At enim, mihi regerat aliquis, si adeo frequens in hoc genere est rapinarum cum damnis datis coniunctio, quae ratio est credere, M. Lucullum Praetorem noui illius seuerique iudicii formulam tam inscite composuisse, ut praetermissa bonorum raptorum mentione ueluti data opera omne hoc rapinarum genus excluderet totumque iudicium damnorum datorum terminis circumscriberet? Qua de re sic mea coniectura fert ut existimem. Nulla fuit bonorum raptorum diserta mentio neque in M. Luculli neque in L. Metelli caeterisue illius tempestatis Edictis, attamen procul afuit, ut illorum Praetorum quisquam liberatum iudicio excusatumque uellet eum, qui negaret se occidisse, uulnerasse, aut ussisse, fregisse, rupisse, tantum fateretur, ui hominibus armatis coactisue se quaslibet res integras saluasque abstulisse. Quid enim? si quis centum nummos uel eiusdem pretii rem mihi subripuerit, quid poterit in Latinae linguae indole ac legibus aut in usu sermonis, siue quotidiani siue forensis ac legitimi, inueniri, quod obstet, quin dicam, centum nummorum damnum me passum esse, uel tantae pecuniae damnum illum mihi dedisse aut fecisse? Quid quod etiam ipsa furti actio sic concepta fuit, ut intenderetur, pro fure DAMNUM decidere oportere? 15). h. R. R. T. V. p. 569. seq. — De 15) Gai. IV, 37. 45. L. 61. §§. latiori sensu uerbi damnum conf. 1. 2. 3. 5. De furtis. L. 7. pr. De Dirksenii Manuale sub h. v. E cond. furt. Conf. Sauinii Syst. d.

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 581 Itaque Praetores in illo iudicio proponendo quum Bonauerapta. rei gestae formam, h. e. uim hominibus armatis coactisue perpetratam potius spectarent, quam uaria detrimentorum genera persequerentur; de damno aestimando, quadruplicando, sarciendo ita locuti sunt, ut nihil neque ipsi quaererent neque quaeri ab aliis uellent, utrum corruptum sit aliquid an ablatum, sed tacita uoluntate ea omnia uno DAMNI uerbo comprehenderent. Nec aliter uidentur a principio, recenti praesertim auctorum eius Edicti caussarumque memoria, litigatores, recuperatores caeterique omnes actionis ius et uerba intellexisse. Sed fugere neminem debet, genuinae huic sanaeque Edicti interpretationi haud mediocre periculum a lege Aquilia eiusque actionis et formula et ratione, uti tunc obtinebat, imminuisse. Nam quum inter omnes constet, non furum ac latronum incursiones, sed hominum nobilium, opulentorum, potentium audaciam et quasi bellandi licentiam M. Lucullo caeterisque Praetoribus proponendi huius iudicii caussam fuisse 16); perspicuum est, multo frequentius quam furta ac rapinas a principio in hoc iudicium uenisse agrorum uastationes, tectorum disturbationes et incendia, caedes uulnerationesque seruorum, denique ipsum illud rerum ussarum, fractarum, ruptarum caemultis locis ibi collectis unum ex¬ « praedonum, latronum, debitohibeo L. 30. pr. Ad leg. Falc., «rum facta peiora nomina, in ubi haec habentur : « . . . mortes « summa quodcunque damnum » « seruorum caeterorumque animarel. «lium, furta, rapinae, incendia, 16) Conf. Sauinius I. I. p. 129. a ruinae, naufragia, uis hostium,

582 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Bonaue rapta, terorumque damnorum genus, in quo legis Aquiliae ius uersabatur *), tunc iam quotidiana fori conuersatione expolitum certaque interpretatione circumscriptum ac ualide constitutum. Quocirca in exercenda moderandaque noua hac de ui hominibus armatis coactisue actione nihil debuit esse paratius quam perpetua quaedam cum legis Aquiliae usitatissimo iure comparatio 1) et similium dissimiliumque exquisitio, quinetiam potuit quibusdam totum illud noui Edicti ius tali forma apparere, ut in eum, qui ui hominibus armatis coactisue nocuisset, uelut e lege Aquilia, tantum formula partim faciliori (utpote detracta iniuriae mentione), partim uberiori (utpote in quadruplum concepta), constitutum esset iudicium. Tunc autem facillime quispiam tentauerit, etiam uoc. damnum, utriusque actionis commune, e legis Aquiliae iure interpretari et in proposito quoque iudicio quod damnum ueniret, peculiaribus illis caedis et uulnerationis, tum ussi, rupti, fracti finibus circumscribere. Quod nullam quidem habere rationem, iam ex eo perspicuum est, quod angusta illa damni interpretatio in legis Aquiliae actione non ex ipsa ui et indole uoc. DAMNUM, sed ex adiectis illis uerbis QUOD USSERIT, FREGERIT, RUPERIT deriuata est 12), tum etiam ex eo, quod in multa nocendi genera incidimus, quae uix ICtis nostris, profecto multo minus illius aetatis interpreti¬ 19) Gal. III, 217. L. 27. §. 5. 17) Gai. III, 210. 217. pr. §. 13. I. De lege Aquilia. L. 2. pr. seqq. Ad leg. Aquil. §. 13. I. eod. L. 27. §. 5. eod. et II. a Schradero ibi cc. 18) Conf. h. or. §§. 9—12. 41. 42.

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 583 bus ad ipsum legis Aquiliae ius pertinere uisa sunt, in Bonaue rapta. quibus tamen nullus est dubitationi locus, quin nouum hoc iudicium omni sua indole atque natura aptissimum ac paene necessarium et fuerit et habitum sit; ueluti greges non furandi animo abacti, ergastula liberata et q. g. s. 20). Sed quid disputo? Nihil est tam difficile, quod fidelis caussae patronus officii caussa non suscipiat, nihil tam falsum, quod praestans oratoris ingenium non aliquo ueri splendore imbuat, nihil tam stultum, quod arguendi quadam dicendique arte non possit stulto iudici recuperatoribusue aliquando persuaderi. Ne multa, haud incredibile mihi uidetur, aliquando primis illis temporibus in hoc iudicio de ui hominibus armatis coactisue aut accidisse aut prope tamen afuisse, ut eo nomine, quod quis rapuisset, contra actorem iudicaretur, quia in damnum solum concepta formula esset, nec damni loco censeri posset, quod lege Aquilia non teneretur: itaque ne eiusmodi errore totum iudicium infirmaretur ac uitiaretur, prudenti consilio Prae¬ 20) §. fl. I. De lege Aquilia. ut anteriora huius §phi, e Gaio « ... Sed si non corpore damnum (III, 219.) esse petita. — Conf. « fuerit datum, neque corpus lae¬ L. 7. §. 7. De dolo. (Ulpianus) « sum fuerit, sed alio modo ali¬ « Idem Labeo quaerit, si compe¬ « cui damnum contigerit; quum « ditum seruum meum, ut fugeret, a non sufficiat neque directa ne¬ «solueris, an de dolo actio danda « que utilis legis Aquiliae actio, «sit. Et ait Quintus apud eum « placuit, eum, qui obnoxius fue¬ « notans : si non misericordia du¬ « ctus fecisti, furti teneris : si mi¬ «rit, in factum actione teneri; uelcuti si quis misericordia ductus «sericordia, in factum actionem « alienum seruum compeditum « dari debere. » — Adde L. 50. «soluerit, ut fugeret. » Animad¬ §. 4. De furtis. L. 55. De A. R. D. uertendum est, haec uerba non,

584 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Bonaue rapta, tores coepisse in formulam uerba BONAUE RAPTA adiicere. Quodsi quis existimet, non ita multo post illam caussam M. Tullii iudicatam haec acta esse, equidem non repugnabo. Atque hoc est, quod supra dixi, in eo me cum Cramero sentire, quod negauit, statim a principio in formula de ui hominibus armatis coactisue iuxta damnum infuisse etiam disertam bonorum raptorum mentionem; caeteroquin Sauinio me credere existimanti, de damnis ita datis et de bonis raptis numquam separata fuisse Edicta, sed idem semper ad utraque pertinuisse. Sed iam ad reliqua pergamus. Tertio enim loco in examinandis tribus illis agendi Formula in familiam formulis, quas Huschkius composuit, quum saepius concepta. attentiusque considerarem hanc M. Tullii defensionem, iniectus mihi est scrupulus et magna dubitatio, ne insigni quodam uitio laborarent, adeoque a M. Luculli, L. Metelli ueterumque illorum Edictis magna parte essent alienae et conspicuo temporis interuallo seiunctae. Ut in pauca conferam, operae pretium existimo uidere, ne primis illis temporibus de ui hominibus armatis coactisue familiae solum non suo nomine dominus conueniri potuerit, noxae uero dationi aut iudicio uere noxali locus omnino nullus fuerit?*). Quod non eunt, quum ille noxalem uocat 21) Reinius I. I. p. 352. et C. M. Luculli actionem, hic autem, Sellius I. I. p. 413. seqq. in eo quisi recte intelligo, statuit, in ipsius dem mecum facere uidentur, quod domini factum, qui ad uim facienfamiliae mentionem semper in adam familia sua usus esset, actiogendi formula infuisse putant, sed nem directam fuisse. in diuersas rursus sententias ab¬

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 585 prositeor quidem argumentatione omnibus numeris absoluta aut ueluti necessaria ratione ad liquidum me perducturum, sed illud tamen studebo, ut planum faciam, si pristini iuris uestigia diligenter sequi uelimus, eo potius esse ueniendum, tum nihil absurdi tale ius habuisse. Eius autem cognitionis quum uno tantum fonte (seu riuulum dixeris) utamur, ipsis uidelicet hisce Tullianae defensionis fragmentis, praesertim iis, quae in §§. 8—13. habentur, age uero uideamus, quid ad propositam quaestionem deriuari inde possit. Atque illud quidem manifestum est, Ciceronem totius iudicii, quod est de ui hominibus armatis coactisue, narrare originem, et, quemadmodum a M. Lucullo non solum constitutum, sed etiam, ut ita dicam, mente excogitatum sit, exponere. Totius, inquam, iudicii: nam in demonstranda illa origine quum uelut a communi omnium legum iudiciorumque caussa et origine proficiscatur, sane non est credibile, principalem propositi iudicii formam praetermitti, appendicem tantum, h. e. noxalem quandam iudicii figuram spectari. Neque fugere nos debet, non de ratione eius iudicii agi, quod in hac caussa L. Metellus Praetor M. Tullio accommodauit, sed de M. Luculli, superioris illius Praetoris, ratione, qui aliquot annis antea primus omnium opinione totum hoc iudicium, non peculiarem quandam figuram, animo conceperat, uerbis composuerat atque in Edicto suo promulgauerat. Formula in familiam concepta.

Formula in familiam concepta. 586 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Quid igitur ille M. Lucullus in constituendo toto hoc iudicio spectasse dicitur? Nihil prius quam familias. Caussam Cicero refert, quae M. Lucullum mouerit, refert finem, quem assequi uoluerit, refert uiam, quam iniuerit, remedia, quae adhibuerit: quibus in rebus omnibus ecce familiarum ubique primaria ratio. — Caussam quaeris? « Multae familiae dicebantur in «'agris longinquis et pascuis armatae esse caedesque «facere; eaque consuetudo non solum ad res priuato¬ «rum, sed ad summam rempublicam pertinere uide¬ « batur. » 22) Scire cupis, quid assequi M. Lucullus uoluerit? Nempe vid spectauit, ut homines ita familias suas " continerent" rel. 23) ) Quid autem de remediis instituendique iudicii consilio ac modo ? Existimauit, apud maiores, quum et res et cupiditates minores essent, et familiae non magnae magno metu continerentur praeter legem Aquiliam nihil opus fuisse iudicio de ui coactis armatisque hominibus?); sed his temporibus propter malam armorum consuetudinem necesse putauit esse, si quid familia ui hominibus armatis coactisue nocuisset, et in uniuersam familiam, non noxale singulorum nocentium nomine, iudicium dare et recuperatores dare?s) et poenam grauiorem constituere, et (quo magis appareret, numquam posse homines seruos iure arma cah 22). or. §. 8. 24) ib. §. 9. 23) h. or. §. 8. 25) ib. §. 10. Conf. §. 41.

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 587 père et manum cogere) illam latebram damnum in¬ IURIA tollere. 26) Quibus rebus omnibus consideratis quid tandem dicitur M. Lucullus egisse: Iudicium ita dedit, ut hoc solum in iudicium ueniret, uidereturne ui hominibus coactis armatisue damnum dolo malo familiae datum. 27) Quid igitur est? Si uerum est, quod a principio diximus, totius eius iudicii, quod est de ui hominibus armatis coactisue, non partis tantum seu appendicis, originem ab oratore narrari, tum si in ipsa hac narratione ubique praecipua familiae ratio consideratioque habetur; nonne ualde efficitur probabile, a principio totum hoc iudicium neque in id, quod dominus ipse admisisset, directum fuisse, neque noxalem consuetamque singulorum seruorum nomine adiectionem habuisse, sed in familiam solam conceptum eoque tantum nomine constitutum aduersus dominum propositumque fuisse? Quod si quis negare uolet, certe non ab illius narrationis tenore, sed ab utilitate communi potius et ab iuris quadam necessitate controuersiae materiam petiturus est. Nimirum quemadmodum credi potest, M. Lucullum Praetorem, qui summa aequitate et sapientia ius dixit, seuerum illud iudicium ita composuisse, ut, cuiuscunque familia ui hominibus armatis coactisue damnum fecisset, is teneretur, qui ipse fecisset, non teneretur? 26) ib. §§. 11. 43. Addesis quod « domini impudentissime confitein §. 40. habetur : « Nam cum pera'antur, quid censetis fore » rel. « fugio nullo constituto tamen haec 27) ib. §§. 12. 42. « scelera serui audacissime faciant, Formula in familiam concepta.

Formula in familiam concepta. Judicium pu, de ui. 588 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Quo loco uelim in mentem tibi ueniat publici de ui iudicii.28) Nam quamuis tenui utamur notitia legum de ui eiusque iuris, quo publicum hoc crimen illa tempestate constitutum erat 22), inter omnes tamen constat, fuisse publicum de ui iudicium lege constitutumse); nec minus est probabile, talem eius iudicii formam fuisse, ut, quodcunque liber homo ui hominibus armatis 31 coactisue nocuisset, amplecteretur; *), atque certam 28) Vix puto quemquam fore, quaesitumque esse. Videsis Saqui confugere maluerit ad L. 196. lust. in Catil. c. 32. (conf. Schol. Bob. ad c. 10, 25. in Vatinium, pr. De V. S. apud Orellium p. 320. et Dionis 29) Conf. Waechteri tractatum Cassii XXXVII, 46.) C. Salustii in N. Archiv d. Crim. R. Tom. quae dicitur, in M. Tullium de¬ XIII. p. 8. seqq. et scriptores ibi clamationis c. 2, 3. pro Milone c. allegatos. C. O. de Madai de ui 13, 35. Ascon. ad Milonian. s. fi. pu. et pri. Halis 1832. 8. p. 19. ap. Orell. p. 55. Cic. ad Fam. VIII, seqq. 8, 1. — Praeterea ad legem Plau-30) Legem Plautiam de ui tune tiam referuntur Cic. de harusp. obtinuisse, eamque a. u. 665. a. resp. c. 8., ad Att. II, 24. M. Plautio Siluano et O. quodam De caeteris legibus de ui, uide¬ Lutatio Catulo tribunis pl. latam licet de Pompeia et luliis tam fuisse, Waechterus I. I. quum ua¬ Caesaris quam Augusti Waechte lidis argumentis tum probabili rus tractat I. I. p. 26. seqq. p. 31. coniectura confirmat. Simul doseqq. p. 35. seqq. — De illo decet, anterioris legis de ui proprie nique, quod in c. 3. et 9. pro latae uestigium nullum extare, Caecina infertur, capitis iudicio tum eos refellit, qui propter c. 29. quaeritur, utrum ad legem de ui pro Coelio, ubi O. Catulus legem an ad legem Corneliam de sicariis de ui tulisse dicitur, alteram nopertineat. uamque legem de ui, Lutatiam no¬ 31) Waechterus I. I. p. 22. seq. mine, a O. Lutatio Catulo Cos. a. ualde probabili ratione statuit, leu. 676. perlatam esse statuerunt, gem Plautiam propemodum eaquippe eiusmodi legem Lutatiam dem atque postea legem Juliam a Veteribus nusquam commemode ui priuata continuisse, quinrari, contra pluribus exemplis deetiam fortasse usitato more pleraclarari, etiam satis diu post hunc que in hanc ex illa translata fuisannum ex lege Plautia semper, se; ut a lege Plautia non sint alieneque ex alia lege ulla, de ui actum

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 589 haberet litis aestimationem, sarciendis omnibus eiusmodi damnis comparatam accommodatamque. Quinetiam quum legum repetundarum, Seruiliae, quae dicitur, et Corneliae rationems2) atque Virorum doctorum coniecturas considero, uix dubitandum esse arbitror, quin poena quoque legis in nulla re potius quam in multiplicata litis aestimatione fuerit posita. 33). Klenzium in Praef. p. XII. et in na, quae de Julia Paullus V, 26, notis ad d. locum (p. 70.) et ad c. 3. his uerbis refert : « Lege Iulia « de ui priuata tenetur qui quem 11. (p. 49.) (Conf. Pseudo-Ascon. ad Act. I. in Verrem c. 13.) « armatis hominibus possessione, 33) Waechterus (l. 1. p. 222.), « domo, uilla agroue deiecerit, me non repugnante, docet, de « expugnauerit, obsederit, clusepoena legis luliae de ui priuata « rit, idue ut fieret homines comcredendum esse Marciano, qui in « modauerit, locauerit, conduxepr [L. 1.]. h. t. haec habet: De ui «rit; quiue coetum, concursum, priuata « damnati pars tertia bo¬ « turbam, seditionem, incendium « fecerit ; funerari sepeliriue ali¬ « norum ex lege Iulia publicatur; « quem prohibuerit, funusue eri¬ « et cautum est, ne Senator sit, «ne Decurio aut ullum honorem « puerit, turbauerit ; et qui eum, « cui aqua et igni interdictum est, « capiat, neue in eum ordinem « receperit, celauerit, tenuerit; « sedeat, neue iudex sit» rel. « quiue cum telo in publico fuerit, Sed quod simul V. D. I. I. p. 25. «templa, portas aliudue quid pu et tentat dicere, eandem fortas- « blicum armatis obsederit, cinse antea legis Plautiae duplicem « xerit, clauserit, occupauerit. » poenam fuisse, id, qua parte ad Conf. h. Titt. Dig. et Cod. et §. 8. publicationem bonorum spectat, I. De publ. jud. Isidor. V, 26. et non solum, ut ipse fatetur, in¬ Waechterum l. I. p. 36. seqq. et certissimum, uerum etiam parum p. 195. seqq. — Illud uerissime uerisimile et uix credibile mihi Waechterus I. I. p. 23. seq. p. 30. uidetur. Illud uero omnibus, ut p. 218. seq. negauit, legem Plauputo, Waechterus probauit, aquae tiam aliamue de ui ullam lege et ignis interdictionem a lege Plautia prorsus alienam fuisse. Julia Augusti anteriorem habuisse uis priuatae publicaeque distin-Mentio quaedam eius poenae, quae ctionem. est de ui, at plane incerta, habe¬ 32) Videsis Fragmenta legis tur in Epp. ad O. fratrem II, 3, 5. Seruiliae, ed. Klenze, cap. 18. et Formula in familiam concepta, ludicium pu, de ui.

Formula in familiam concepta. Judicium pu. de ui. 590 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Quodsi publicum hoc iudicium de ui, ut uulgo placet, non ita diu antea fuit noua lege constitutum, tum si ob similes caussas, quae M. Lucullum mouisse dicuntur, etiam magis in publici iudicii poena insignem quandam seueritatem exspectare licet *) ; satis existimabitur credibile, quadrupli fortasse, certe non minoris, de ui lites aestimatas illa lege tunc fuisse. Ne plura: publici iudicii lege satis prospectum consultumque fuit priuatis iis, qui a libero homine ui hominibus armatis coactisue damno affecti essent. Quod quum intelligeret M. Lucullus, noluit priuatum iudicium citra necessitatem publico adiicere. Plus arbitror: Magnopere illis maxime temporibus, ut opinor, uisum est ad utilitatem publicam pertinere, ut quaestiones, de ui praesertim, quomodo erant legibus constitutae, in eos, qui offendissent, etiam exercerentur, neue accusatorum inertia languescerent adeoque plane omitterentur. At priuato homini si optio detur, publico an priuato iudicio experiri ac damnum suum persequi malit, tum utriusque actionis si eadem fere aestimatio constituatur; profecto, uti sunt homines suae quam publicae utilitatis studiosiores, priuatam actionem, commodiorem sane facilioremque, prae publicae accusationis ambagibus auide arripient, nec magnopere curabunt, ut quod praeter priuatam satisfactionem publico iudicio inest iuris publici detrimentum aliaue poena, aduersario infligatur. 34) Cum illis, quae in §. 8. LL. III, 18, 42. et similia. Waechseqq. pro Tullio habentur, comterus I. I. p. 5. seq. p. 21. ponenda sunt pro Coelio c. 29. de

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 591 Itaque non solum absurdi nihil habet, quod M. Lucullus familiae mentione nouum suum iudicium circumscripsit, sed prudenti consilio id egisse uidetur, ut ne publica de ui quaestio, ualde tunc ac publice necessaria, aut dissolueretur aut priuatis forte praeiudiciis perturbaretur, denique quacumque ratione debilitaretur. Contra nemini dubium fuit, quin publico iudicio eo solum nomine quisque teneretur, quod suo ipsius dolo ui gestum esset. At hercle nihil fuit potentibus opulentisque hominibus facilius quam seruorum ministerio suum dolum tegere et improbissimum quodque facinus, quod in longinqua fortasse possessione aut instigassent aut seruorum suorum ferocitati permisissent, publici iudicii seueritati penitus subtrahere : quinetiam promptissimum malitiosae uersutaeque potentiae fuit, alienigenas seruos ignotosque adhibere, tum nocentes ex altero fundo agroue in alterum transferre, atque eiusmodi fraudibus noxalium quoque actionum effectu solatioque inimicum priuare. 6 Hoc igitur loco sapienti consilio M. Lucullus priuatum suum ac poenale iudicium interposuit; non quo publicam quaestionem periclitaretur ulloue modo deminueret, immo quo efficacissime adiuuaret ac necessario quodam supplemento augeret. Etenim latebram illam petiit defendentium, imprudentibus sese inuitisque accidisse, quae familia sua ui hominibus armatis coactisue commisisset; atque eos, publico quidem iudicio tutos, priuato tamen ac poenali iudicio alligauit, iustissime ratus, in quotidianis quidem singulorum hominum delictis noxale ius sufficere, Formula in samiliam concepta. ludicium pu, de ui.

Formula in familiam concepta. 592 Cap. I. De iure caussae Tullianae. at qui tam negligenter familiam suam contineret, ut adeo cum coactis armatisue hominibus ac uelut agmine quadrato ad uim faciendam imprudente inuitoque se prorumpere posset, eum culpa, his praesertim temporibus, non uacare, neque praeterquam de se queri debere, si, quod tali modo familia sua damni dedisset, eo nomine etiam cum poena ac detracta noxae deditione ipse obligaretur. Atque illud hercle neque mirum est neque inauditum, ex caussa iudicium constitui, quo familiae nomine dominus in solidum ac sine noxae datione teneaturss); caeteroquin facili negotio quiuis sibi persuadebit, noxae deditionem, si ad Ulpiani modumss) intelligatur, uniuerso, quale cognouimus, consilio M. Luculli repugnare; contra, si de tota familia dedenda cogites, partim nihil ei quicum agitur profuisse, partim, quae tum inualuit uoci, familiae interpretatios), ne effici quidem semper potuisse. millia dare damnas esto .... « Si 35) L. 1. pr. §. 6. L. 2. L. 3. « quid eorum seruus fecerit, dopr. L. 12. pr. §. 1. De publicanis. a minus eius H-S. centum millia Utique me non fugit, similem « populo det. » Ubi nolim tamen tantum, non eandem esse huius spondere, noxae dationem, quamiudicii naturam. Etiam magis differt illud Edictum, quod in Tit. uis in lege non commemoretur, Dig. Si fam. fur. fec. dic. habetur, omnino praecisam fuisse. Conf. quippe quod domini non actoris L. 6. §. 1. L. 4. §. 8. De re iud. L. 1. De noxal. act. L. 20. §. 5. commodum spectet. Videsis L. 1. pr. d. tit. L. 9. De jurisdict. L. 32. De her. pet. 36) L. 2. §. 16. Vi bon. rap. Ad leg. Aquil. Conf. tamen L. 2. §. 15. Vi bon. rap. — Addo Fron- (sup. p. 553. not. 31.) 37) pro Caecina c. 19. 20. (sup. tin. de Aquaeduct. c. 129. (p. 198. Ed. Adler) « Quicunque . . . riuos, p. 307. seq. not. 28.) Conf. L. 2. specus ... aquarum publicarum... §. 14. h. t. (sup. p. 553.not. 29.) ruperit ..., is populo Romano C.

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. 593 Sed occurretur fortasse nobis a quibusdam quaerentibus, satisne constanter facere uideamur, qui, quum ipsi antea insitam quandam actionis interdictique de ui hominibus armatis coactisue affinitatem statuerimus's), tamen in interdicto (sicut necesse est) fateamur, in actione uero negemus, tam domini quam familiae nomine formulam in Edicto propositam fuisse. Quibus ego hoc referam, si non omni parte certum, at forsitan uerisimile : Pari natura sunt et uelut sanguine iuncta inter se interdictum illud actioque in eo quidem, quod unam iniuriae maleficiique formam ac speciem, eam uidelicet, quae ui hominibus coactis armatisue committitur, spectant, et communi hac condicione ac formula per idem fere tempus easdem ob caussas sunt constituta 32) Sed tamen diuersi aliquid necesse est habeant, alioquin non duae actiones essent sed una. Quid igitur est, quo inter se differant? Nempe interdicti uis et effectus talis est, ut fundi possessionem actor recuperet; contra actione id agitur, ut damnum, quod passus est, aestimatione facta exactaque sarciatur. At quoniam omne eiusmodi damnum, siue e legis Aquiliae genere sit, siue furti instar habeat, etiam ad litis aestimationem, quae publico de ui iudicio continetur, pertinere nobis uisum est; idcirco negauimus, eum, qui iudicio publico conueniri posset, praeterea etiam priuata Praetoris actione teneri. 10 38) Conf. h. sup. p. 577. et Lib. 39) pro Tullio §§. 8. 46. II. §. 3. p. 324. seq. Semestria, Lib. III. 38 Formula in familiam concepta.

