558 Cap. I. De iure caussae Tulliande. De v. „dole tuli Digestorum 2) lurisconsultus quidam, haud magno malo." certe temporis interuallo ab Ulpiano seiunctus, diuersam prorsus tam Edicti quam formulae interpretationem proponit, in eoque maxime consistit, ut uerba « dolo malo » a uerbis « damnum factum esse" et « bona rapta esse » auellat atque cum uerbis « coactis hominibus" coniungat; quinetiam insignem quandam inter hoc edictum et alterum illud, quod est de damno dolo malo in turba dato, diuersitatem in eo intercedere affirmat, quod ibi ipsa orationis necessitate, deficiente uidelicet alio uerbo (quod grammatice uerbum dicimus), uocc. « dolo malo » cum uerbo a factum esse" coniungantur. Cui consentaneum est, una cum vv. « dolo malo » etiam vv. « coactis hominibus a vv. « bona rapta esse plane seiungi et solis vv. « damni quid factum esse" tota attribuis). 2) « Si quis aduentu suo turbam « hominibus. At hic de eo damno, « concitauit uel contraxit, uel cla¬ « quod dolo malo in turba datum « more uel facto aliquo, uel dum « est, etiam si non ipse turbam « criminatur aliquem uel miseri¬ « coegit, sed ad clamorem eius uel « cordiam prouocat : si dolo malo « dicta uel misericordiam turba « eius damnum datum sit, etiam « contracta est, uel si alius contra¬ «si non habuit consilium turbae «xit, uel ipse ex turba fuit. » « cogendae, tenetur. Verum est 3) Conf. etiam L. 195. §. 3. De « enim, dolo malo eius in turba V. S. (Ulpianus lib. 46. ad Edi- « damni quid datum: neque enim ctum) « ... alia autem parte Edicti « exigit Practor, ut ab ipso sit « (familiae nomine) omnes serui « turba conuocata, sed hoc, ut « continentur, ut de hominibus « dolo alicuius in turba damnum « coactis et ui bonorum raptorum; « datum sit. Eritque haec diffe¬ «item redhibitoria . . . et inter¬ « rentia inter hoc edictum et supe¬ « dicto Unde ui » rel. L. 2. §. 10. crius, quod ibi de eo damno h. t. « Caeterum neque furti actio « Praetor loquitur, quod dolo « neque legis Aquiliae contributae «malo hominibus coactis datum « (de hoc uerbo conf. Sauinium, « est, uel raptum etiam non coactis « Syst. de R. R. T. v. p. 245, not.

§. 2. De acte, iure et form. — Controuersiae. 559 Ex quo perspicuum est, ad damna data difficilius reddi hoc iudicium, ad bona rapta quodammodo facilius. Nam qui de uerborum structura, ut modo dixi, sentirent, necesse est de iure ita statuerint propter damnum datum in hoc iudicium uenire neminem nisi qui hominibus coactis damnum dedisset et ad id ipsum dolo malo homines antea coegisset: contra de bonis raptis hoc iudicio obstringi, quicunque bona quouis modo rapuisset, ut praeterea neque de hominibus coactis neque de dolo malo neque de ui quaereretur. Quo quidem posteriori loco in uerbis fortasse magis quam in re dissensio uersabatur; quid enim mirum, si ipsi uocabulo rapere inesse uim quispiam statuerit? *) Profecto ne illud quidem plane incredibile est, etiam «nebitur » rel. — L. 6. §. 2. De z.) « sunt in hoc Edicto, licet inre iud. (Ulpianus) « Qui iudicati « terdum communes sint cum hoc « Edicto. Nam Iulianus scribit, « bona auctoritate sua distraxit, « furti actione et ui bonorum ra¬ «eum, qui ui rapit, furem esse aptorum ei tenetur. » — L. 91. « improbiorem: et si quid damni «coactis hominibus dederit, utieod. (Labeo) « Si quis, quum sci¬ « que etiam Aquilia poterit teneri. » «ret quid sibi subripi, non pro¬ Conf. L. 2. §§. 1.2. De pri. del. — chibuit, non potest furti agere. Sed quam late manauerit illa « Paullus: immo contra; nam si opinio, in bonis raptis uim solum, « qui scit sibi rapi, et, quia non non homines coactos spectari, de¬ « potest prohibere, quieuit, furti nique omne furtum, dummodo ui « agere potest. At si potuit prohisit commissum, hac actione ui bono¬ « bere nec prohibuit, nihilominus rum raptorum teneri ; argumento « furti aget.» rel. 4) L. 3. §. 5. De incendio ruina. sunt haec quoque loca : L. 48. §. 7. De furtis. (Ulpianus lib. 42. ad (Ulpianus libro 56. ad Edictum) Sabinum) « Cum fur rem furtiuam « Aliud autem esse rapi, aliud camoueri, palam est: siquidem «uendidisset, eique nummos pre¬ « amoueri aliquid etiam sine ui «tii dominus rei per uim extorsit; « furtum eum nummorum fecisse, « possit; rapi autem sine ui non « recte responsum est: idem etiam « potest.» «'ui bonorum raptorum actione te¬ De va. „dolo malo

De vs. „dolo malo. 560 Cap. I. De iure caussae Tullianae. dolum inesse quosdam existimauisse, ut adeo negarent rapuisse eum, qui forte rem suam ab aliquo ui abstulisset). Verumenimuero quis est Ulpiani hic aduersarius atque auctor alterius diuersaeque doctrinae? Nempe inscriptio d. Legis 4. eundem Ulpianum demonstrat, eundemque Ulpiani librum 56. ad Edictum continet, ex quo d. L. 2. cum priori illa, quam antea proposuimus, iudicii ratione hausta esse uidebatur. Itaque Huschkius*), quum in animum inducere non posset, adeo Ulpianum nostrum in eodem libro sibi repugnare, negauit, omnia, quae in d. §. 6. disputantur, ab Ulpiano profecta esse. Quem ita sequor, ut coniiciam, quae in d. §. 6. inueniuntur contraria illi L. 2., aut ab alio lurisconsulto esse scripta, tum in componendis Digestis huic §. 6. inserta, aut ab ipso quidem Ulpiano ex alio cuiusdam lurisconsulti libro relata, sed excerpendi ratione in propriam Ulpiani sententiam conuersa esse. Denique ne eum quidem plane deridendum esse arbitror, qui sic existimauerit, ipsum Ulpianum tali quodam modo uacillasse, ut, si integri eius libri copia esset, multo fortasse minus miraremur. Ipsa autem, quam demonstraui, dd. fragmentorum dissensio ne nimiam habeat offensionem, optime consulemus, si propositum Edictum agendique formulam cum Ulpiani interpretatione, quae in d. L. 2. habetur, in L. 21. §§. 3.4. L. 23. L. 46. 5) Nihil quidem eiusmodi inue¬ §. 7. L. 50. §. 2. De furtis. nitur in dd. L. 2. §. 18. h. t. et 6) l. I. p. 195. §. 1. I. h. t. (sup. not. 12.) Sed inuenitur in furto tamen, ueluti

§. 2. De act, iure et form. — Controuersiae. 561 denuo ob oculos ponamus, et, quam facilem ac paene per malo. dicam necessariam praebuerit dissensionibus occasionem, exemplis aliquot doceamus. Ulpianus posteaquam de uerbis illis Edicti si cui DOLO MALO HOMINIBUS COACTIS DAMNI QUID FACTUM rel. in §§. 2—6. d. Legis 2. ita disseruit, ut prius vv. dolo malo, deinde vv. hominibus coactis separatim explanaret, deinceps in §. 7. sic pergit scribere: « Item si proponas, solum damnum dedisse, non pu¬ « to deficere uerba : hoc enim quod ait hominibus « coactis, sic accipere debemus: etiam hominibus « coactis, ut, siue solus uim fecerit, siue etiam ho¬ « minibus coactis, uel armatis uel inermibus, hoc « Edicto teneatur *). Ex quo efficitur, ut hac actione teneatur quicunque aut dolo malo aut hominibus coactis damnum dederit bonaue rapuerit. Quid autem si quis ui quidem, at sine hominibus coactis damnum dederit, nonne tenebitur? Utique tenebitur, quia doli mali mentio (sic ait Ulpianus in seq. §. 8.) hic et uim in se habet; nam, inquit, qui uim facit, dolo malo facits), non tamen qui dolo malo facit, utique et ui facit. Audio; prospectum est omnibus, quae ui sunt admissa (etiam sine coactis hominibus), ut teneantur. 7) Genuinam hanc fragmenti 8) Conf. L. 14. §. 13. Quod lectionem Sauinius I. I. p. 127. met. ca. (Ulpianus.) « Eum, qui seqq., Heisii coniectura usus, e « metum facit, et de dolo teneri Florentinde et Vulgatae mendis « certum est (et ita Pomponius)» indiciisque praeclare restituit, asrel. sentiente Huschkio I. I. p. 191. 36 Semestria, Lib. III. „dolo

De vs. „ dolo malo." 562 Cap. 1. De iure caussae Tulliande. Sed in hoc doli mali intellectu necesse est fateamur, posse dolo malo damnum dari etiam sine ui. Nonne id saltem, si ne coacti homines quidem interuenerint, horum uerborum laqueos effugiet? Minime. Non solum enim, ut Ulpiani non sententiam solum sed etiam uerba sequamur, dolus malus habet in se et uim, uerum sine ui si quid callide admissum est, aeque continebitur. Quo in praecepto si consistamus, iam eo fere nos peruenisse sentiemus, ut quaecunque damna ad legem Aquiliam pertinerent, ea etiam in hac actione uenirent omnia, dummodo dolo nec culpa solum peccatum esset. Sed ea opinio num reapse lurisconsultorum quorundam iudicio fuerit comprobata, neque negare ausim neque affirmare?); tamen illud constat, Ulpiano eam non placuisse. Qui contra ob id ipsum, ne eiusmodi exitum habeat praedictorum uerborum interpretatio sua, quod illic sanae iuris rationi creauit periculum, noua iam et longius hercle repetita damni definitione laborat ut depellatur. Nimirum in §. 9. ib. sic scripsit: « Damni, Praetor inquit: Omnia ergo damna con¬ «tinet, et clandestina. Sed non puto clandestina, « sed ea, quae uiolentia permixta sunt. Etiam quis « recte definiet, si quid solus admiserit quis non ui, «non contineri hoc Edicto; et, si quid hominibus « coactis, etiam si sine ui, dummodo dolo malo sit «admissum, ad hoc Edictum spectare. 9) Senecae Controu. V, 5. « Lex. ita Cramerus I. I. affert, ut caute ta¬ « Qui sciens damnum dederit, redmen adiiciat : Retinuisse (huius iu¬ « dat quadruplum ; qui insciens, dicii memoriam) et Seneca (hh.vv.) « simplum.» Quae uerba Rhetoris uideri potest; — nec tamen insto.

§. 2. De act, iure et forme. — Controuersiae. 563 Profecto hoc quoque Ulpiani consilium tale est, De vs „dole malo. ut Sauinii illud, quod ad d. §. 7. notauit, argutiori eum lurisconsultum in hoc Edicto interpretandi ratione usum esse, mihi, quicquid contra dicat Huschkius 10) bis uerum esse uideatur. Quid autem? obiiciat aliquis, nonne uocabulum ui tam in Edicto quam in iudicii formula adscriptum fuisse dicemus? nonne id ipsum ad praecidendas istas ambages efficacissimum, promptissimum et imprimis necessarium fuit? Respondeo, me in Edicto, quod in d. L. 2. pr. traditur, nil conspicere. At enim conspicuum est illud uoc. ui in ueteri formula 1) et in nouo huius actionis nomine, quod est Vi bonorum raptorum 12), quinetiam in eo, quod Ulpianus ita uniuersum actionis consilium breui comprehendit, ut dicat, hoc Edicto contra ea, quae ui committuntur, Practorem consuluisse 13). Nil repugno, nec dissimulabo, mirari me aliquantulum nec satis habere, unde rationem reddam omnibus numeris absolutam, cur uoc. ui ex Edicto iudicioque euanuerit: euanuisse tamen credo, nec temere ab Ulpiano, quum Edicti uerba referret, nedum a Triboniano aut a librariis, omissum esse 1). Nam ut nihil dicam de Codicibus mss., nihil de Basilicis, quorum est in omittendo illo uocabulo summa consensio, quid, si ueterem illam uerborum formulam 10) l. I. p. 191. 13) Vide sup. p. 547. not. 10. 11) Vide supra p. 544. 14) Mecum sentit Unterholzne rus I. I. p. 725. not. h. 12) Vide sup. p. 545. not. 4.

De ve. „ui." De vs. „armatis. ue. 564 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. « dolo malo ... vi hominibus armatis coactisue rel. Ulpianus haberet, quid, inquam, opus fuit tortuosa illa artificiosaque Edicti interpretatione, quam in dd. §§. 7—9. inuenimus, ubi demonstrat, uim non disertis formulae uerbis requiri, sed doli mali mentione inuolutam contineri, quin adeo sine ui si quid callide admissum esset, id quoque formula comprehendi, tantummodo supradicta uoc', damni interpretatione effici posse, ut is tamen, qui neque ui neque hominibus coactis damnum dedisset, hoc iudicio liberaretur? Denique diuersa illa, quam e d. L. 4. §. 6. cognouimus, ratio eorum, qui « dolo malo non damnum datum sed homines coactos esse debere contenderunt, quemadmodum, si vv. dolo malo et hominibus coactis ad pristinum modum uoce ui interposito separata fuissent, non modo probari cuipiam sed umquam cogitari potuisset ? Caeterum ne sciatur solum, uoc. ui ex Edicto iudiciique formula aliquando eiectum esse, uerum etiam, quid caussae fuerit, intelligatur, inferius, quoad coniectura suppetet, curabimus. Interea similis quaestio intercedit de armatorum mentione, nam eam quoque sequiori aeuo tam ex Edicto quam ex agendi formula elisam fuisse, Sauinius existimat); Huschkius contra sentit, et hac quoque parte integrum ad Ulpiani aetatem Edictum M. Luculli iudiciumque peruenisse defendit. 16) Quorum ille, quum nondum cognitis Peyroni curis scriberet, ac propterea in §. 7. h. or. « HOMINIBUS AR-15) l. I. p. 127. — Eandem sen-16) I. I. p. 192. v tentiam sequitur Unterholznerus I. I. p. 724.

§. 2. De acts, iure et forme. — Controuersiae. 565 MATIS COACTISQUE * Ciceronem scripsisse coniiceret, in De va parmatis...ue." eam opinionem adductus est, ut statueret, exasperandi iudicii tollendaeque defensionis caussa sub Imperatoribus armatorum mentionem eiectam fuisse : sed de hac ratione saltem ac consilio omissionis errauisse se, statim Vir summus, ut opinor, perspexit, quum primum sibi persuasit, COACTISUE, non COACTISQUE legendum esse, eamque lectionem non ratione solum sed etiam utriusque Palimpsesti auctoritate ualide constare. 17) 17) Nuper etiam Unterholznerus ipsa formulae uerba recitant aut ueram eius uim consulto definiunt, (1. I. p. 724.) non argumentis quiea omnia disiunctionem habere; dem docuit, at uerbo tamen inubi uero coniunctio occurrit, ibi dicauit, in pristinis edicendi agennon formulam rationemue comdique formulis scriptum fuisse Homunem spectari, sed de re potius, MINIBUS ARMATIS COACTISQUE, non quomodo in caussa proposita sit COACTISUE. Itaque operae pretium gesta (ut recte Heinrichius I. I. p. erit, de ea re paullo accuratius 66. monuit), aut etiam de ficta dispicere, quum praesertim etiam caussae figura agi, aut aliam depromissum (sup. p. 337. not. 24.) nique caussam adesse, propter exsoluamus. Atque illud palam quam, salua utique formula disest, uariare Tullii scriptionem tam iunctim concepta, diuersus sermo in hac oratione quam in Caecifacillime intelligatur uel excuseniana, ac modo disiunctiuam tur. Statim in §. 9. h. or. quod particulam ue modo coniunctiuam habetur, « nihil opus fuisse iudique usurpari: ut ecce coactisue « cio de ui coactis armatisque hohabes pro Tullio §. 7. (in utrominibus », quodque uehementer que Codice), §. 12. §. 40., eanurget contra Heinrichium Huschdemque particulam in interdicti disceptatione, pro Caecina kius, mihi expeditissimum uidetur. Non quo admodum placeat c. 21, 60. c. 31, 91. c. 32, 92.: illius defensio, apte loqui oratocontra particula que aut similis rem ad rem, uti in ui illa fieconiunctio occurrit in h. or. pro bat plerumque, nempe per homi¬ Tullio §§. 9. 43., pro Caecina c. nes coactos et armatos ; immo 1, 2. c. 7, 20. c. 9, 23. c. 11, 32. quoniam h. l. non edicti actionisc 33.. 12, 33. 35. c. 22, 63. c. 32, 93. — Sed qui modo ea loca ponue formula dicentis animo obuerdere magis quam numero aestimasatur, sed iudicium magis quid contineat demonstratur: at conuerit, statim animaduertet, quae

De vs. „armatis. ue." 566 Cap. I. De iure caussae Tulliande. Quippe uoc. COACTISUE non potuisse exasperandae actionis caussa omitti, plus quam manifestum est. Huschkius autem 18) omnino negat, moueri nos eo oportere, quod uoc. armatis in Edicto, ab Ulpiano relato, non inueniamus, nam quum solum interpretandi caussa Edicti uerba afferri a ICtis Romanis soleant, mirabile non esse, si permulta, — omnia uidelicet, quae interpretaturi non essent, ab iis omittantur; in transcursu uero et ipsum Ulpianum armatorum mentionem facere, uelut in L. 2. §§. 2. 7. h. t. 12). tinet hercle uim coactis hominiarmatis, uelut pro Tullio §§. bus, continet etiam uim armatis 25. 31., pro Caecina c. 8, 23.) hominibus, ut nullam profecto hacontra loca illa, quae disiunctiobere possit offensionem, si quannem habent, maximopere repudo tali modo iudicium de ui coagnent coniunctiuae formulae arctis armatisque hominibus appelmatis coactisque, deinde quum letur. Deinde nonnunquam negaipsum actionis ius, ut infra aptio, quae uoci sine et similibus parebit, uerbis disiunctiuis unice inest, facit, ut etiam in disiunconueniat: neque opportunum ctiuo iure et formula tamen partiuidetur, quod hanc quaestionem cula coniunctiua tolerabilis adeoquidam in Paulli fragmento 53. que uerior uideatur, uelut in d. De V. S., ubi de coniunctorum disc. 32, 93. « Videtisne, quot deiunctorumque in formulis permu¬ « fensionibus eum, qui sine armis tatione agitur, totam constitue- « ac multitudine uim fecerit, runt, et nimium illud Huschkii « uti posse maiores uoluerint ? » ; (ad d. §. 7., I. I. p. 109), qui, dum quamquam hac quoque parte uafatetur, in Praetoris edicto formuriatur (d. c. 32, 92. «sine coactis laque fuisse coactisue, negat in « armatisue hominibus). Quid uniuersum multum retulisse, dimulta? dandum est nonnihil etiam ceretne quis coactisque an coactissermonis quotidiani incuriae, ne ue, nec putat Ciceronem tam coab oratore quidem alienae. Sed gitate unum alterumue quoque quum in omnibus hisce locis conloco posuisse. Caeterum quae iunctim conceptis nihil remaneat mihi sit cum Huschkio de interdifficultatis, si disiunctiuam forpretatione formulae propositae mulam statuas (aeque atque in alia dissensio, inferius aperiam. aliis quibusdam, quae alterutrum 18) I. I. p. 192. tantum habent, siue coactis siue 19) Vide sup. p. 548. not. 13. et

§. 2. De act. iure et forme. — Controuersiae. 567 Quae ut fatear dubium quodammodo efficere, uoc. De vs parmatis...ue. ARMATIS ad Ulpiani aetatem saluum peruenerit necne, noua tamen quaedam consideratio me impellit, ut Sauinio potius credam, illam uocem excidisse. Quippe actoris caussa primitus insertam eique, quo iure tunc utebantur, utilem fuisse, partim antea docui, partim mox luculentius apparebit: sed in nouo hoc iure, quod e Digestis modo cognouimus, quaenam potuit caussae figura talis existere, ut uoce illa detracta minus actio ualeret? Certe si in hominibus coactis nihil refert, armati fuerint an inermes, quoue numero fuerint, ut uel unus homo sufficere possit, denique a quo sint coacti, dummodo is quicum agitur aut ipse dolo malo fecerit aut aliis, ut facerent, auctor fuerit, si ne opus quidem est, hominibus ullo modo coactis, sed satis est, aliquem solum quolibet modo aut rapuisse aut damnum ui dedisse 20) : quemadmodum potuit accidere, ut is, qui hominibus armatis damnum dedisset bonaue rapuisset, tamen, nisi etiam uerba ARMATIS HOMINIBUS in formulam adderentur, iudicii laqueos effugeret? Quod si non modo accidere sed ne cogitari quidem facile potuit, num magnopere mirabimur, si abundare illud uocabulum uideri, tum omitti coepit??). Superest notissima illa lurisconsultorum de qud- Dequadruple. 21) Simile exemplum narratur p. 561. sub not. 7. — Conf. tamen etiam L. 15. De accusationibus in L. 1. Quod met. ca. Conf. in Verrem III, 65, 152. — Verba hasup. p. 554. not. 33., ubi nulla est armatorum mentio. bes sup. p. 311. not. 31., ubi ad¬ 20) De his rebus omnibus uide de Sen, de Benef. II, 18. s. fl. sup. p. 548. seq. sub nott. 13—17.

568 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Dequadruplo, druplo dissensio, num meram poenam, an rei quoque persecutionem contineret 22). Quo loco nihil habemus ad intelligendam ueram controuersiae naturam utilius quam ineptissimum quendam in Iustiniani Institutionibus articulum 23), in haec uerba conceptum: « Quadruplum autem non totum poena est, sicut in « actione furti manifesti diximus, sed in quadruplo «inest et rei persecutio: ut poena tripli sit, siue «comprehendatur raptor in ipso delicto siue non. "Ridiculum enim esset, leuioris condicionis esse eum, « qui ui rapit quam qui clam amouet." Ecce totam controuersiam cum aequissima, si Diis placet, decisione, uidelicet ex altera acie sententia petita, ex altera argumento. 24) Nam ex quo primum in proposita actione furta potissimum spectabantur, damnorum exigua ratio habebatur, quid erat paratius, quam hoc iudicium cum duplici actione furti componere et furtorum tria genera, manifesti, nec manifesti, uiolenti cum delictorum poenarumque proportione examinare ? Quod quum facerent, nihil quidem offendebantur legitimo illo iure et 22) §. 19. I. De actionibus. « bis competit. » — Huschkius I. « Vi autem bonorum raptorum I. p. 199. «'actio mixta est, quia in quapr 23). 1. h. t. « druplum rei persecutio contine¬ 24) Diuersa interpretandi tenatur, poena autem tripli est.» Gai. tamina inuenies apud Theophilum IV, 8. « Poenam tantum consead h. I. et apud recentiores Com¬ « quimur uelut actione furti et mentatores Institutionum. Me¬ «iniuriarum et secundum quocum sentiunt Schraderus ad h. l. « rumdam opinionem actione ui et Unterholznerus I. I. p. 725. « bonorum raptorum: nam ipsius not. I. « rei et uindicatio et condictio no¬

§. 2. De acti, iure et forme. — Controuersiae. 569 à maioribus tradito, quo grauior furi poena constituta De quadruplo. fuit, si in maleficio deprehenderetur quam si non deprehenderetur ; sed multo magis etiam furti quotidiani seu clandestini atque uiolenti diuersitas animos occupabat, nec cuiquam dubium erat, quin is, qui ui coactisue hominibus bona rapuisset, multis partibus improbior fur nocentiorque esset quam qui clam furtum, siue manifestum siue nec manifestum, commisisset 23). Atqui furti quotidiani poena est, manifesti quidem quadrupli, nec manifesti autem dupli. Itaque si statuas, actioni ui bonorum raptorum, quae nullam habet manifesti et nec manifesti distinctionem, rei persecutionem cum tripli tantum poena inesse, necessario consequens est, leuiori aliquando condicione esse eum, qui ui rapuit quam qui clam amouit. Hoc autem ridiculum multis uisum est, ut in d. §pho narratur, et inde maxime nata uidetur esse diuersa illa quorundam opinio, qui ui bonorum raptorum actionem adeo ad naturam actionis furti manifesti redigerent, ut in poenam quadruplum illud totum conuerterent, rei uero persecutionem prorsus seiungerent aliisque actionibus adsignarent 26). Sed uniuersa haec ratio ac doctrina, quantumuis a quotidiano, qui inualuerat, actionis usu et a furtorum similitudine affluebat roboris atque uigoris, nullo pacto potuit iis placere, qui originem magis iudicii et insitam primitus coniunctissimamque legis Aquiliae cognationem considerarent. Quibus de rebus paullo inferius 25) Gai. III, 209. (sup. p. 545. Quod met. ca. Conf. Schraderum not. 6.) pr. I. et L. 2. §. 10. h. t. ad d. pr. I. (sup. p. 558. not. 3.) L. 14. §. 2. 26) Gai. IV. 8. (sup.. not. 22.)

570 Cap. I. De iure caussae Tullianae. De quadruplo, disputaturi sumus; nunc id solum addam, fortasse etiam noui illius iuris auctores antiquitatis et historiae auctoritate maiorumque exemplo quodammodo se defendisse, qui, ut Sauinii coniectura ?), ualde probabili, utar, haud absurde monerent, ne furti quidem actionem statim a principio mere poenalem fuisse, sed mutatis demum temporibus et ob nouam quandam utilitatem e mixta actione in mere poenalem transformatam et condictione furtiua extrinsecus adiecta auctam fuisse. Admonendi denique sumus, caeteros ita ueterem iudicii indolem mixtamque naturam retinuisse, ut contrariam illam, quam uidimus, argumentationem non omnino reiecerint, nec praeclara esse iudicauerint, quae illis absurda et ridicula uisa sunt: immo uaria ipsi quoque remedia, tantum leniora, sanandi corrigendique eius iuris caussa tentauerint. Ac primo loco apud omnes exploratum fuit, cui bona essent rapta, ei, si raptor deprehensus esset, liberam esse optionem, aut ui bonorum raptorum aut furti manifesti actione experiri 23). Quinetiam a quibusdam fictio potius, dicam, iuris quam interpretatio tentabatur eiusmodi, ut omnes, qui rapuissent, etiamsi 29) *). non essent deprehensi, furti manifesti tenerentur 27) Syst. d. R. R. T. v. p. 51. « etiam furti uel damni iniuriae Conf. Gal. IV, 4. « uel condictione agi potest, uel 28) L. 52. § ult. De furtis (sup. « certe singulae res uindicari pos¬ « sunt.» p. 548. not. 16.) Addesis ea quo¬ 29) L. 80. §. 3. De furtis. (Paque loca, quae simpliciter de conpinianus) « Cum raptor omnimocursu actionum furti et ui bonorum raptorum tractant, uelut d. pr. I. « do furtum facit, manifestus fur « existimandus est. » Ad interh.t., cum Gai III, 209. L. 2. §. 26. h. t. « Rerum raptarum nomine pretationem spectat quod Gaius

§. 2. De acts, iure et forme. — Controuersiae. 571 Quod quum aliis displicerette), illud tamen obtinuisse De quadruplo uidetur, ut ei, qui furti nec manifesti actione duplum a raptore abstulisset, actio ui bonorum raptorum poenae nomine in simplum, aut, si omissa condictione rei persecutionem coniungere uellet, in duplum daretur, tum ut ei, qui raptorem deprehensum ui bonorum raptorum prius condemnasset, postea liceret furti manifesti actione simplum exigere. *) « quamuis nihil eorum admise¬ III, 184. in enumerandis uariis arit. » — Huschkius I. I. p. 205. definitionibus furti manifesti habet : « Alii adhuc ulterius (maseq. ad d. L. 80. cum alia protunifestum furtum esse dixerunt) lit, quae minus placent, tum con¬ « quandoque eam rem sur tenens iecit, « faciat » pro «facit » esse « uisus fuerit ; quae sententia non legendum, quod ad sensum certe « obtinuit » : — ad fictionem, quod Conf. Schrauerissimum est. — idem Gaius III, 194, de simili quaderum ad pr. I. h. t. dam quaestione sic disputat : « Prod 30). L. 52. § ult. De furtis. apter hoc tamen, quod lex ex ea (sup. not. 15.) L. 1. h. t. (not. seq.) « caussa (l. e. furti concepti no¬ Quod uero in Collat. LL. Mos. et Rom. VII, 5, 3. e Paulli Sentenmine) « manifestum furtum esse tiis habetur, « Manifestus fur est «iubet, sunt, qui scribunt, fur- « tum manifestum aut lege aut « qui in faciendo deprehensus est « . . . Nec manifestus est fur, qui « natura intelligi : lege id ipsum, « in rapiendo quidem comprehen¬ « de quo loquimur, natura illud, « de quo superius exposuimus. « sus non est, sed eum fecisse « Sed uerius est, natura tantum « negari non potest », — perperam a quibusdam h. l. affertur, « manifestum furtum intelligi ; neaque enim lex facere potest, ut, nam pro rapiendo nullo dubio le¬ « qui manifestus fur non sit, magendum est faciendo, sicut in Breuiario Alariciano, ubi idem « nifestus sit, non magis, quam locus (Paulli R. S. II, 31, 2.) ex¬ « qui omnino fur non sit, fur sit, « et qui adulter aut homicida non tat, scriptum inuenimus. 31) L. 1. h. t. (Paullus). « Qui « sit, adulter uel homicida sit: at « illud sane lex facere potest, ut « rem rapuit, et furti nec mani¬ « festi tenetur in duplum et ui bo¬ « perinde aliquis poena teneatur, « norum raptorum in quadruplum: «atque si furtum uel adulteri¬ «sed si ante actum sit ui bono¬ «um uel homicidium admisisset,

De quadruplo. 572 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Accedit denique seuerissima illorum sententia, qui utriusque actionis, tam furti quam ui bonorum raptorum, dicuntur integram solidamque persecutionem permisisse. 32) Sed haec hactenus. Quod si nos, qui M. Tullii illius, quem Cicero defendit, ius caussamque destinauimus explanare, non Gait, Ulpiani et rel. libros commentario instruere, in inferioris huius aetatis iure uario diutius commorati sumus; spero fore, id quod a principio demonstraui, ut, quum ad propositum accesserimus, mox ultro appareat, eam cognitionem neque alienam neque infructuosam fuisse. crum raptorum, deneganda est « agère non potest ; quod si furti « furti ; si ante furti actum est, « elegerit in duplum agere, potest « non est illa deneganda; ut tamen « et ui bonorum raptorum agere « id, quod amplius in ea est, con¬ «sic, ut non excederet quadru¬ « plum. » « sequatur. » — L. 88. De furtis. 32) Auctor est Sauinius, Syst. « (Idem) « Si quis egerit ui bod. R. R. T. v. p. 237—50. «norum raptorum, etiam furti

§. 3. De actionis iure et formula. — Origo. Videamus igitur, a quibus principiis omnis haec Edicti, iuris iudiciique ratio, qualem adhuc cognouimus, orta sit, et quid forte diuersi habuerit pristinum illud iudicium, quod M. Lucullus Praetor anno ab urbe condita 678. circiter*) primus composuit, deinde . . «inter peregrinos dicebat. 1) Egregia ratione Huschkius « Hunc Antonium Gellius et Lentu-I. I. p. 91. ex annis, quibus M. « lus Censores sexennio, quo haec Lucullus Aedilitatem et Consula¬ « dicerentur, Senatu mouerunt » tum gessit (u. c. 675. et 681., Plirel. Quorum censura quum nullo nii H. N. VIII, 7. et Fast. Consul.), dubio ad a. 684. pertineat, annoadhibitis legibus annalibus conferum ratio M. Luculli praeturam cit, eum anno 677. aut 678. Praead a. 678. potius quam ad a. 677. torem fuisse. Sed quod addidit refert. Simul autem huius loci V. D., « Magis autem putauerim testimonio ualidissime confirma¬ « anno 677., ... quia sic cum tur, quod Huschkius (I. I. p. 92.) « fratre . . . excepto consulatu in iurisdictionem inter ciues et pere¬ « honoribus capessendis pari passu grinos M. Lucullo adsignauit, ut « ambulasse deprehenditur », nenullo negotio missum faciamus arque argumento neque re et uerigumentum a Ve. De. ex eo quaesitate ualere arbitror, — argumentum, quod alium Praetorem, uito, propter locum Ciceronis Acad. delicet Cn. Aufidium Orestem, urpr. II, 1. (Conf. Drumanni Gesch. banam prouinciam illo anno 677. Roms T. II. p. 483. ibique not. tenuisse traditur a Val. Max. VII, 84.), re et ueritate, propter Asco-7, 6. Caeterum perperam C. Selnium ad orat. in toga candida lius (Recup. p. 414. not. 2.) contra (Or. p. 84. Conf. h. sup. Lib. I. p. Huschkium contendit, a. 676. non 156. not. 27.), qui haec habet: a. 677. Cn. Orestem praetorem « Deinde Graeci, qui spoliati erant, fuisse ; quippe praetor fuit D. c'eduxerunt Antonium in ius ad Iunio Bruto, Mam. Aemilio Lepido « M. Lucullum Praetorem, qui ius

Temporum diuersitas. 574 Cap. I. De iure caussae Tullianae. paucis illis annis L. Metellus Praetor, iam tralatitium, M. Tullio aduersus P. Fabium accommodauit?). Qua in re statim confitebor, haudquaquam me assentiri Huschkio, qui diuersis illis temporibus eorum facinorum caussarumque magis quam iuris Edictique diuersam formam obtinuisse ratus, e propositae orationis Digestorumque fragmentis, tum coniectura tales et Edicti et actionis formulas restituerit, quales non solum a M. Lucullo primum compositas, sed etiam ad Ulplici cognomine Metellus ; Husch¬ Coss. ; is autem annus, nisi in diuersam aeram transeamus (qualis kius autem (I. I. p. 92. seq.), adhibito praecipue Pseudo-Asconio ad est Baiteri in Fast. et Triumph.), sed in ea consistamus, qua cum Act. I. in Verrem c. 9. (Or.p.139.), plerisque, ueluti Zumptio, Orelbellissime extricauit, Lucium Melio (in Onom.), Huschkio, Drumantellum fuisse, O. Cretici (Cos. a. 685.) et Marci (repetundarum no, semper usi sumus, est ab u. c. 677. non 676. Nisi forte in d. Va-Praetoris a. 685.) fratrem, ipsum postea Cos. a. 686.; quem quum lerii Max. loco ter emendare V. multiplici Verrinarum testimonio D. uoluit Marcus pro Mamercus (nam a. 676. Consules habuit M. constet, a. 684. Siciliam prouin¬ Aemilium Lepidum, O. Lutatium ciam habuisse, consequens est, praecedente anno 683. Romae Catulum) ; quod qua ratione lice-Praeturam obtinuisse. Conf. Druat, equidem ignoro. Conf. Glarean, et Torren. ad d. l. — Sed mannus I. I. T. II. p. 56. N. 32. quae ultro Sellius I. I. argumenta Plus arbitror, etiam certissimo arprotulit, ut probaret, non peregumento exploratum esse, urbanam illam L. Metelli sortem non grinam, sed inter ciues iurisdictionem M. Lucullum Praetorem adquaestionem aliquam, sed iurisministrasse, ea recte refutauit dictionem fuisse. Nam in III. in Verrem 65, 152. haec legimus: Huschkius in Richteri Annal. T. I. « (C. Gallius) postulauit a L. Mep. 907. — Tam de anno quam de «tello, ut ex edicto suo iudicium prouincia mecum sentit Druman¬ « daret in Apronium QUOD PER UIM nus I. I. T. IV. p. 176. « AUT METUM ABSTULISSET; quam 2) Semel tantum in h. or. Prae¬ « formulam Octauianam et Romae tor, qui inter M. Tullium et O. « Metellus habuerat et habebat in Fabium ius dixerat, nominatur « prouincia.» rel. (§ 39.), neque aliter quam sim¬

