696 Index contritus. 445. exceptio praeiudicii. 288. 359. corruptelarum caussae. 67. 448. exsilium. 46. 452. 458. 507. 673. 675. Familia. 553. 592. — procurator, Damna ui data. 546. 600. dominus. 344. 640. damnum. 562. 580. 600. familiae dolus. 636. decretum Dolabellae de sponsione familiae herciscundae arbitrium. facienda. 49. 283. 359. 361. 392. decretum, edictum. 542. 543. fictitia nomina. 305. deductio quae moribus fit. 366. formula arbitraria de ui. 300. 340. defendere. 17. 72. 75., iudicio. 147 formulae cum ellipsi prolatae. 508. 164., sponsione. 17. formulae disceptatio. 144. 150. 624 defensoris satisdatio. 445. formula, ex, arguere. 300. deiicere. 307. 344. 333. 388. 394. formula petitoria. 374. 447. 477. 503. 513. formularum ratio, tam componendenique, demum. 532. darum quam interpretandarum denunciare. 354. 344. 333. 337. 397. 564.579.603. derelinquere. 534. fructus. 324. de simili caussa. 678. furta ui commissa. 546. detrudere. 307. 397. furtorum genera. 568. diem absumere, dicendo. 647. dixti, dixisti. 542. Grammatici et Rhetores quomodo dolus malus, quid ualeat in actione Auctorum loca exhibeant. 255 de ui ho, ar. co. ue. 557. 648 624. 630. 635. hereditatis possessio. 84. 86. dominus, familia, procurator. 344. heres e sextula scriptus. 284. homines armati coactique. 325. Ecquis — et quis. 247. 523. 672. hos in hoc uel nos a librariis coredicto, ex, possidere. 89. ruptum. 235. 680. edictum de bonis possidendis, proscribendis, uendendis. 45.60.487. Ignominia. 20. 77., ex facto, ex edictum de hereditatis possessiocondemnatione. 20. 602., ex uenne. 86. ditione bonorum. 400. edictum, interdictum, decretum. ii, hii, hi, in Codd. 254. 667. 542. 543. Imperfectum Coniunctiui, de inedictum Si quis ab eo petat, cufecto. 242. ius ex Ed. Pr. bona possessa indefensus. 144. sunt. 4. 125. ineris, inermus. 462. 490. 494 educere, adducere. 222. 523. eiicere. 307. 338. 385. 394. 454.469. iniuria dolo malo continetur. 623. 495. 543. iniuriarum iudicium. 444. eo. 422 intercessio Tribunorum. 439. 454. est — sit, in Codd. 504. iniusta. 454. 159. exceptiones in interdictis de ui interdicta de ui, non ciuium R. 301. 326. 329. 334. 634. propria. 402.

697 Rerum et Verborum. litis aestimatio. 589. 593. interdicta de usufructu, itinere, litis denunciatio. 358. aqua. 347. interdictum de ui armata. 324. Lucullus, M., Praetor. 402. 573. 593. formula. 324. ius. 336. 377. Magister bonis uendendis. 383. 389. 427. 623. 633. 73. — manus conserere. 369. interdictum de ui quotidianum. formula. 293. 304. 344. 595. 649. Metellus, L., Praetor. 574. miseratio. 26. 639. — ius. 345. — nomen. 324. missio rei seruandae caussa. 45. interdictum Quod legatorum. 674. morte, in, sua. 443. 456. interdictum Quod ui aut clam. 329. 626. Ni, particula sponsionum etc. 33. interrogatio in iure. 365. nihil qua de re. 683. interrogatoriae sententiae. 524.682 nolle debere. 678. intro dare. 444. non, in Codd. omissum. 232. is, post iste uel ille repetitum. 499. non modo, pro non modo non. 274. isce, hicce. 530. iteratio uerborum. 446. 467. 543. notio. 466. noxae datio. 309. 552. 537. jubere — decernere. 135. numeri in Codd. corrupti. 458. iubere, uidere a librariis permutata [Obsistere. 379. 394. 470.]. 264. occidere hominem. 625. 643. iudex — magistratus. 26. 82. optat caussa. 460. iudicatum. 152. orandi artes. 424. 423. iudicatus. 53. orationes scriptae. 629. iudicia legitima — quae imperio orationis membra. 409. continentur. 362. iudicii ordinatio. 244. Pacta de ui. 323. iudicium pati. 124. 447. iudicium publicum de ui 588. 598. 323. 340. parentes, patronus. 172. 494. 409. lurisconsultorum auctoritas. 420. partitio orationis. 57. iuris quasi possessio. 346. paterna bona. 274. perorare. 224. ius celebrare. 84. persuadere aliquem. 684. peruenit, ad quem. 344. Latitare, fraudationis caussa. 48. plus in re quam in existimatione 65. est. 184. legatarius in partem uocatus. 282. possessio edictalis, decretalis. 85. Leges Iulia, Plautia, Pompeia de ex edicto. 409. ui. 553. 588. possessio itineris, aquae etc. 347. Leges Cornelia, Seruilia repetunpossessiones agri publici. 346. darum. 589. possessionis ad heredem translaleges uenditionis. 73. 94. tio. 350. Legis Thoriae fragmentum. 302. possessio plurium in solidum. 348. euis — lenis. 444. possessio uniuersitatis bonorum, librariorum errores. 544. singularum rerum. 489. licitatio in bonis uendendis. 74.

698 Index semustilatum effugere. 642. praedia subsignare. 182. praeiudicium. 87. 360. 364. 392.553. sicut, quomodo. 544. 672. sineque. 492. Praetoris iurisdictio. 6. 46. 48. 83. sistere, stare. 248. 149. 454. pro tribunali, de plano. Si telum manu fugit. 689. 79. 85. coercitio. 47. 440. precario possidere. 349. siue, niue. 493. priore loco caussam dicere. socius emptionis, socium edere. 184. 25. procurator. 409. 433. 344. spondere i. q. stipulari. 40. spondes ? spondeo. 403. prooemia defensionum. 409. sponsio. 6. 403. 440., i. q. stipuprohibere. 338. 386. 394. 447. latio. 403.; sponsionum genera. proscriptio bonorum. 70. 99. prouocare ad sponsionem. 33. 8.; exempla. 30. 40.; sp. poenalis. 9. 12. 45., praejudicialis. 10. punctum, delendi nota. 673. 684. 14. 16.; spm. facere, habere, 30. pupillus absens, 54. 404. 42.; spe, prouocare, lacessere. 36.; sp. Quinctii. 46. 27. utri sti¬ Qua de re agitur. 296. 422. 483. pulandum, utri spondendum fuquadruplum in actionibus furti et erit. 49. 22. errores. 32. ui bon. rap. 568. sponsores et creditores. 252. quae in eo fundo habuit actor. sponsus, sponsum. 222. 298. 349. 552. stipulationes praetoriae. 404. quando, quandoque, quando qui¬ Sullae lex de Volaterranis etc. 406. dem. 484. quanti ea res est. 385. 549. sunt, corruptum et elisum. 547. qui — quis. 463. syllaba prima a librariis omissa. Quinctius uicerit an Naeuius. 469. 248. 482. 525. 526. quod, in exceptionibus. 302. 332. 685. Tabulas consignare. 86. quomodo, sicut. 544. 672. tamen, tum etc. in Codd. permuquotidiana uita. 445. tata. 249. 454. 528. quum, quoniam, in Codd. 435. 464. taxatio. 595. temporum consecutio. 249. 241. 544. 242. 681. Rapere. 559. 604. tenendi et quasi tenendi gradus. regia. 445. 380. 388. 407. reiicere. 398. 469. 494. 548. testatio. 358. restipulari i. q. spondere. 40. testificari. 86. 247. restipulatio. 9. 43. 30. Theophili fides. 95. restituere. 299. 320. 384. 386. Tribuni plebis. 439. 454. 459. 624. restitutoria iudicia. 444. triginta dies. 109. Tullius uicerit an Fabius. 652. Sacramenti actio in rem. 367. satisdatio iudicatum solui. 4. Vadimonium, desertum. 54.; in 72. 145. 448. personam tertii collatum. 464. secutorium iudicium de ui. 304. uerum est etc. 300. seditiosa iuris disceptatio. 426. uerum facere. 694.

699 Rerum et Verborum. uim ui repellere, et h. g. s. 345. uocatio, in ius. 54. 60. 634. Volaterrani. 406. uindex. 149. uolumina de exceptione et foruindicias dicere. 369. mula. 686. uis, atrox. 346. 337., corporalis. usucapio pro herede. 354. 443. 548., imaginaria. 370., et usufructuarius an possideat. 343. metus. 467. 344. usus et auctoritas. 484. una, unae. 679. ut, in Codd. omissum. 522. unde. 422., de dolo malo tuo etc. Uti possidetis. 303. 374. 304. Explicit horum Semestrium Volumen primum, cuius Libri I. et II. A. D. MDCCCXLII. et MDCCCXLIII., tertius hoc anno MDCCCL. primum prodierunt.

207. 1. (

Schöllhorn.