Ambros Fol. IV. 666 Cap. II. De uarietate lectionis minis honesti, quem uos nostis, duo homines occiderunt; multa alia fecerunt; passim uagabantur armati; non obscure, sed ut plane intelligere uiderentur, ad quam rem parati essent, agros, uias denique infestas habebant. Venit in Thyrinum *) interea Tullius. Deinde iste paterfamilias Asiaticus, beatus nouus *) arator et idem pecuarius, cum ambularet in agro, animaduertit in hac ipsa centuria Populiana aedificium non ita magnum, seruumque M. Tulli Philinum 75). 20. Quid uobis, inquit"), 'stic negoti immeo est? Seruus respondet pudenter, at non stulte, dominum esse ad uillam, posse eum cum eo disceptare, si quid uellet. Rogat Fabius Acerronium, nam ibi tum erat, ut secum simul ueniat ad Tullium. Venitur. *) Ad uillam 78) erat Tullius. Appellat Fabius, ut aut ipse Tullium deduceret aut ab eo deduceretur. Dicit deducturum se Tullius; uadimonium Fabio Romam promissurum. Manet in ea condicione Fabius. Mature *) disceditur. 21. Proxima nocte iam fere cum lux adpropinquaret, ad illud aedificium, de quo antea dixi, quod erat in centuria Populiana, serui P. Fabi frequentes so) arma-73) Cod.: Tyrinum. 78) Cod.: UILLA, quoad oculis 74) Sic Codex ; non Nous. Conf. cerni potest. Peyroni Corrigenda. 79) Optime haec Peyroni conie¬ 75) Cod.: FILIUM. Sed in §. 22. ctura ductibus in Codice conspi habetur: » Philinus, quem antea cuis conuenit. nominaui. « 80) Sic Cod., non FREQUE TES. 76) Cod.: INQUID. Nam in fine prioris uersus supra 77) Parua est inter litteras r et E ad dexteram certissime conspi¬ R membranae lacuna, scripto citur lineola illa, quae litteram M haud dubie uetustior. Cui ductus significare solet. Quae in sequenti illi duo, quibus u littera constat, uersu parua extat membranae laab utroque latere circumdati esse cuna, ea uetustior est scripto, ut uidentur. paullo superius et saepe alias.

in oratione pro M. Tullio. 667 tique ueniunt; introitum ipsi sibi ui s') manuque patefaciunt; homines magni pretii 82) seruos M. Tulli nec opinantes adoriuntur, quodque 83) facile factu fuit, neque tam multos neque repugnantes multi armati paratique occidunt *), tantumque odii crudelitatisque habuerunt 33), ut eos omnes gurgulionibus insectis 86) relinquerent, ne, si quem semiuiuum *) ac spirantem etiam reliquissent 88), minor iis 32) honor haberetur; praeterea **) tectum uillamque disturbant ?). 22. Hanc rem tam atrocem, tam indignam, tam repentinam, nuntiat M. Tullio Philinus, quem antea nominaui, qui grauiter saucius e caede 22) effugerat. Tul¬ 81) Hanc emendationem, iam non potui equidem adeo singulos ab Heinrichio commendatam, uaductus distinguere, ut oculis cernelidis argumentis Huschkius firmarem, is an His scriptum fuisset. uit. Quo igitur iure his, eodem etiam 82) Cod.: praetii. iis (ad exemplum, quod in nota 83) Firma ratione haec quoque 69. modo comparuit) legere licet. Huschkii coniectura constare ui¬ Hoc autem sententiam postulare, detur. mihi Huschkius ad h. l. probauit. 84) Cod.: OCCIDUMNT; quod exis etiam Maius in Ed. 1828. dedit. empli caussa commemoratum uo¬ Tantum malim dictionem honorem lui. alicui habere uulgari sensu intelli¬ 85) Non leguntur priores tres gere quam ad iustum quoddam litterae, quibus tamen iustum est praemium referre. Praeter loca in Codice spatium. ab illo collecta conf. etiam in Ver¬ 86) Martianus Capella V, 509.: rem I, 15, 38. — Caeteroquin ilput cum Cicero, uolens crudelitalud certissimis exemplis constat, tis inuidiam facere, ait: gurgulionon esse sibi pro iis desiderandum. nibus exsectis reliquerunt, et uir¬ 90) Littera A in fine uersus non gis plebem Romanam concidere.« conspicitur. Conf. Koppium ad h. I. 91) Desideratur rô r, nec me¬ 87) Cod.: SEMIUIBUM. moria teneo, num parua forte qua¬ 88) Cod.: relinquissent. dam lineola in fastigio litterae N 89) E Codice Peyronus exhibuit significatum fuerit. his, sicut Maius in Ed. pr. Sed 92) Cod.: CEDE. Ambros Fol. IV.

Ambros. Fol. IV. + Explicit Ambros. Fol. IV, et ultimum. 668 Cap. 11. De uarietate lectionis lius statim dimittit ad amicos, quorum ea uicinitate 23) tum illa") bona atque honesta copia praesto fuit. Omnibus acerba res et 25) misera uidebatur, cum amici in comm + 96) 97) 23. nibus armatis factam non negas : 93) Beierus coniecit Ex pro EA: uici alteram. Dolo malo factum sed nihil uidetur Ablatiuus ille abnegas : de hoc iudicium est. solutus offensionis habere. Caue autem credas, eiusmodi 94) Efficaciter Huschkius genuifragmentum nobis esse a Victorino nam certamque hanc Codicis letotidem uerbis conseruatum atque ctionem a Crameri, Heinrichii, transmissum. Immo quae ex hac Beieri tentaminibus (illi, illico, oratione ab illo exhibentur, protutatus est. pria Auctoris disputatione (ad I. de 95) Magis uidetur ED in Codice Inuentione 22.) sic intexta et quasi esse quam ET, quod Peyronus exinuoluta sunt: »... partitio spehibuit. cies habet duas : unam, quae, 96) Maius: pincommoduma uel quid cum aduersariis conueniat, » in communi. « — Beierus : » in commune consuluissent (uel : condocet, et quid in controuersia sit; alteram, quae distributionem hasilia contulissent): uisum est (uel: bet membrorum in reliquam oraplacuit) ire in rem praesentem. «-Huschkius: commemoratione. (Cf. tionem. Illa superior species, quum proposuerit, quid conueniat, id quae V. D. addidit pag. 136.) ipsum ad se inclinat, ut pro se fa¬ Incertissima, puto, omnia. ciat id, quod aduersarius confite¬ 97) In hac lacuna, ut recte tur: postea uero subiungit id Huschkius statuisse uidetur, tanquod sit in controuersia. Fecit hoc tum fere nobis interiit, quantum Cicero pro M. Tullio: Dicam, induobus tribusue foliis ad Taurinensasium modum contineri potuit. quit, uim factam a P. Fabii Amisimus nimirum narrationis fimilia; aduersarii non negant. Hic proposuit quod aduersarii fateannem, partitionem et initium contur. Deinde ipsum pro se fecit, firmationis. Quorum unam quandicendo: Damnum datum esse M. dam portiunculam Peyronus e Vi-Tullio, concedis : uici unam rem. ctorino in Lib. I. de Inuentione (ap. Item adiunxit alteram partem, in Orellium pag. 63, 40.) in haec uerqua confessionem docet, quum diba restituere conatus est: cit: Vim hominibus armatis factam Dicam uim factam a P. Fabi fanon negas: uici alteram. Post, quid milia, aduersarii non negant; dain controuersia sit, proponit, quum mnum datum esse M. Tullio, condicit : Dolo malo factum negas : de cedis: uici unam rem. Vim homiin oratione pro M. Tullio. 669 + Incipit 24. I turbarunt 23). Audite, quaeso, in eas res, quas Taurin. Fol. III. commemoro, hominum honestorum testimonium. Haec conuenit mihi cum aduersario ; ui hoc iudicium est. — Hactenus Vihominibus armatis rem gestam esse ctorinus. Sed praeterea etiam C. non infitiantur; a familia P. Fabii lulius Victor Grammaticus (ap. commissam negare non audent; an Orell. pag. 240.) hunc locum comdolo malo factum sit, ambigitur. memorat : » Partitionis, inquit, Quibus omnibus probe inter partes sunt duae . . . : una pars se collatis atque recte perpensis est, quae quid cum aduersariis primum mihi illud persuasum est, conueniat, et quid in controuersia optimo iure Peyronum hisce relirelinquatur, ostendit . . . ; altera quiis locum in proposita lacuna est, in qua rerum omnium, de h. e. in orationis partitione, attriquibus erimus dicturi, breuiter buisse, Beierum uero uehementer expositio ponitur distributa . . . errasse, qui in mediam confirma-Sic et M. Tullius fecit pro Tullio: tionem (post §. 36.) illas transtudamnum datum Tullio et ui homilerit; qua de re Huschkius ad h. I. nibus armatis et a familia P. Fauberius egit: tum in eo quoque bii constare dicit ; in controuersia ualde Huschkio assentior, quod autem esse, an dolo malo damnum planum fecit, non posse e Victodatum sit; quod est rô xoivoquarini uerbis, quemadmodum Peyvoy, quodque adiuuatur plurironus et Beierus exigua uarietate mum ex his, de quibus conuenire tentauerunt, genuinam hanc Tulconstitit. Idem: dolum malum lianae defensionis particulam reesse, quum familia armata sit, praesentari. Quam ipse denique quum ad uim uenerit, quum daconiecturae uiam demonstrauit, mnum intulerit « (Extrema haec eam si sequaris, tale fere suppleinferius erunt ad §. 34. h. or admentum, ad Capellae potius quam hibenda, conf. not. 132.). — Ecce Victorini uerba accommodatum, denique tertius Auctor, Martiasi non certum, at quum sententia nus Capella V, 556. (Ed. Koppii tum uerbis magis uerisimile inuepag. 471.) De Partitione. « Hic nies: Damnum passum esse M. Tuligitur manifestum est, intra partilium, conuenit mihi cum aduersario: tionem quaestiones esse ponendas. uici unam rem. Hominibus armatis ... Illud etiam inspiciendum, quae rem esse gestam, non infitiantur: nobis cum diuersa parte conueuici alteram. A familia P. Fabii niant, quae in controuersiam decommissam, negare non audent: uocentur; et ea, quae conueniunt, uici tertiam. An dolo malo factum tunc enumeranda, si nobis prosit, ambigitur: de hoc iudicium est. sunt, ut Cicero pro M. Tullio ait: 98) Huschkius: homines occidedamnum passum esse M. Tullium

Taurin. Fol. III. 670 Cap. II. De uarietate lectionis quae mei testes dicunt, fatetur aduersarius eos uere dicere; quae mei testes non dicunt, quia non uiderunt, nec sciunt, ea dicit ipse aduersarius. Nostri testes dicunt, occisos homines, cruorem in locis pluribus?), deiectum aedificium se uidisse; dicunt nihil amplius. Quid Fabius? Horum nihil negat. Quid ergo addit amplius? Suam familiam fecisse dicit. Quomodo ? Ui hominibus armatis. Quo animo? Ut id fieret quod factum est. Quid est id ? Ut homines M. Tulli occiderentur. 25. Quod ergo eo animo factum est, ut homines unum in locum conuenirent, ut arma caperent, ut certo consilio certum in locum proficiscerentur, ut idoneum tempus eligerent, ut caedem facerent, id si uoluerunt et cogitarunt et perfecerunt: potestis eam uoluntatem, id consilium, id factum a dolo malo seiungere ? 26. At 100) istuc totum DOLO MALo additur in hoc iudicio eius causa, qui agit, non illius, quicum agitur. Id ut intelligatis, Reciperatores, quaeso, ut diligenter attendatis. Profecto, quin ita sit, non dubitabitis. 27. Si ita iudicium daretur, ut id concluderetur, quod a familia factum esset; si quae familia ipsa in caede interesse noluisset et homines aut seruos aut liberos coegisset aut conduxisset; totum hoc iudicium et Praetoris seueritas dissolueretur. Nemo enim potest haec ***) iudicare, qua in re familia non interfuisset, in runt, uillam disturbarunt. — Conf. 101) Sic distincte in Codice lequae ad h. l. de uniuersa lacuna ad gitur. Beieri coniectura est: postsententiam explenda egregie dishaec iudicaret, non : potest postserit. haec iudicare. Sed nihilominus — 99) Cod.: PLURIMB. cum Huschkio mihi uidetur reii-100) Cod.: AD. — Conf. Quincticienda esse. lian. Inst. orat. I, 7, 5.

in oratione pro M. Tullio. 671 ea re eam ipsam familiam ui armatis hominibus damnum Taurin Fol. III. dedisse. Ergo id quia poterat fieri et facile poterat, idcirco non satis habitum est quaeri, quid familia ipsa fecisset, uerum etiam illud, quid familiae dolo malo factum esset. 28. Nam cum facit ipsa familia ui armatis coactisue hominibus et damnum cuipiam dat, id dolo malo fieri Explicit necesse est. Cum autem rationem init, ut id 12) fiat, Taurin. III. ima pagi-In familia ipsa non facit, fit autem dolo malo eius. Ergo na dextrorsum habetur addito DoLo MALo actoris et petitoris fit causa copiosior. XIII sicut sup. p. Utrum enim ostendere potest, siue eam ipsam familiam 28. fuerat VIIII. sibi 193) damnum dedisse, siue consilio et opera eius fa¬ Peyr. Corr.) Incipit Taumiliae factum esse, uincat necesse est. rin. IV. 29. Videtis Praetores per hos annos intercedere hoc interdicto uelut inter *) me et M. Claudium 105): UNDE DE DOLO MALO TUO, M. TULLI, M. CLAUDIUS AUT FAMILIA AUT 6 PROCURATOR EIUS UI DETRUSUS EST, cetera ex formulate 102) Cod.: EA. p. Caec. c. 19., in Top. 3, 14., p. 103) Sic distincte Codex. Quod Mur. c. 12., Gell. XVI, 4. etc. autem Huschkius pro SIBI deside¬ 106) Caetera haec quae fuerint, supra Lib. II. Cap. 1. § 2. p. 293. rauit ui, id neque ratione neque exemplis (conf. sup. § 21. h. or.s et (conf. p. 304.) demonstratum est. Ad ipsam dictionem caetera ex for¬ L. 2. § 17. Vi bon. rap.) satis mihi probauit. mula (i.e. caetera, quemadmo¬ 104) Recte se habet, ut puto, dum solemni, quam Praetor halocus sic ab Huschkio restitutus. bet, formula continentur) proxime Peyronus antea scripserat interdiaccedunt exempla Gai. IV, 43. cto inter, eumque Beierus secutus CONDEMNATO et reliqua (modo illud Huschkio non concedo, quod erat. Mihi intentissime Codicem uoces et reliqua partem formulae perscrutanti nihil apparuit, unde quicquam corrigerem. esse putauit) ; Vatic. Fragm. § 90. »Utile autem interdictum Quod le¬ 105) Fictitiorum nominum exempla praeter Aulum illum Agerium gatorum formula tali concipiencum Numerio Negidio agentem uidum est: QUOD DE HIS BONIS LEdesis in c. 20. Legis Rubriae, Cic. GATI NOMINE POSSIDES, QUODQUE

Taurin. Fol. IV. 672 Cap. II. De uarietate lectionis Sicut !) ita interdictum est et sponsio facta, ego me ad iudicem si defendam, ui 13) me deiecisse confitear, dolo malo negem; ecquis 12) me audiat? Non opinor quidem. Quia si ui deieci M. Claudium, dolo malo deieci 30.; in ui enim dolus malus inest: et Claudio utrumuis satis est planum facere, uel se a me ipso ui deiectum esse, uel me consilium inisse, ut ui deiiceretur 0): Plus igitur ualet Claudi causa, si !) interdi¬ 109) Cod.: ETQUIS. — Usitatam UTERIS FRUERIS, QUODQUE DOLO secutus sum cum Orellio scriptu¬ MALO FECISTI, QUOMINUS POSSIDE ram. Quod Peyronus scripsit, RES, UTERERIS FRUERERIS, caete¬ » Hoc esse etymon uocis ecquis tra ra ; « — Cic. de Inuent. II, 42, 122. dit Priscianus Lib. I., « nihil equi¬ »Paterfamilias ... in testamento ita dem tale reperio ; immo apud eum scripsit: SI MIHI FILIUS GENITUR Auctorem, Lib. I. Cap. 7. § 40. UNUS PLURESUE, IS MIHI HERES (Ed. Krehl. p. 38. Putsch. p. 556.) ESTO. Deinde quae assolent. « haec lego : » Transit ... consonans 107) De hoc usu uocis sicut conf. N etiam ... in C: ecquid pro enpro Caecina c. 28, 80. »Aebutius quid. « Neque ualide consistere uiautem, qui fatetur, aliquo ex loco detur quod ad sensum inter ecquis deiectum esse Caecinam, is, quoet et quis discrimen Huschkius modo se restituisse dixit, necesse — statuit. Conf. h. sup. pag. 523. not. est male fecerit sponsionem. « 400. et Maium ad l. n. in Ed. 1828. In loco uexatissimo ne minima qui¬ 110) Cod.: deiceretur. dem placet negligere. 111) Huius uersus talis in Co¬ 108) Quod Peyronus contra Codice figura est: dicis fidem scripsit ut ui, quum CLAUDI particulam ut absorptam a sequenti Ex quibus Peyronus haec formaui putaret, mihi cum caeteris neuit: prodest Claudio cum; Beierus: cessitatem habere nullam uidetur, datur Claudio cum ita; Huschac malo concitato oratoris sermoni . kius: ualet Claudi causa si. quam librarii mendo tribuere, Mihi nouissima haec coniectura quod in coniunctione sententiaadeo caeteris praestare uidetur rum offendere hoc loco potuerit. ut, donec plane certi aliquid e Caeterum totam hanc senten-Codice extricetur, nolim eam ditiam (sicut — audiat), falsa distinmittere. Fateor quidem, me ante ctione ab anterioribus Editoribus litteram c (Claudi) aliquando R male turbatam, recte Huschkius conspicere mihi uisum esse; at inrestituit.

in oratione pro M. Tullio. 673 citur, unde dolo malo meo !) ui deiectus sit, quam si daretur, unde a me ui deiectus esset. Nam in hoc posteriori, nisi ipse egomet deiecissem 113), uincerem pungere pro delere.) Quae nota ut certius erat uestigtum, quam ut primum intuenti minus sit conspilectioni datur, ualde, si ulterius cua, ea caussa est, quod, spatio prospicias, inconcinnae, opitulari propter insertum illud DOLO MALO possit. deficiente, ipsi litterae A quodam¬ 112) Edd. omnes : unde a dolo modo agglutinata est. Conspicitur malo meo. Mihi certissimae emendationis ratio est reddenda. Atque tamen intenta acie oculorum: eiusque rei grauissimum habeo testem Peyronus quidem scriptum in Co atque exoptatissimum, ipsum Peydice sic repraesentauit : DOLOMALO ronum, qui demonstranti mihi INTERDICITURUNDEAMEO quum singulas litterarum figuras Quae quo absolutior existat imacum nota illa deletrici etiam dego, haec addenda sunt: pinxisset, auctorem confirmato¬ 1°. Littera o in MEo haudquaremque se professus est. Quid ergo quam pari est ac caeterae figura, est? Tria sunt in pristina scriptu sed minutissima forma, supra lira huius uersiculi nouata: primum neam elata ac mediae fere litterae A ante Me expunctum, tum ME in E, quae praecedit, adsuta, ut pri¬ MEO mutatum, tertium DOLO MALO mo adspectu adeo dubitatio possit ante MEo suppletum. Enimuero moueri, sitne illa littera alphabeti, quid antea scripserat librarius ? an nota solum, qua quo uoces illae Attendas quaeso. Nempe post¬ DOLO MALO, supra lineam inser quam scripserat INTERDICITUR, non tae, pertineant, demonstretur: quod in exemplari continuo sequidenique nullo dubio corrigendi tur UNDE adspexit, sed in idem consilio adiecta. uocabulum UNDE duobus uersibus 2° Littera A inter uoces UNDE et inferius oculis incidit, atque ab MEO punctum habet, lineolamue hoc inde scribere coepit UNDE A dixeris, in uertice, usitatam ex¬ ME VI DEIECTUS: tum errore intelpungendi notam, cuius ex utroque lecto tribus illis partim suppletis Codice exempla supra exhibui in partim detractis mendum correxit. nott. 84. et 99. (Conf. Mai Praef Ex quo perspicuum est, in conad Libros de Rep. p. LX. Ed. 1828. textu non coniecturam me, sed »Si uerba, inquit, addenda sunt, genuinam ipsius Codicis scriptuea supra uersum, rarius in marram tibi obtulisse. gine, adscribuntur; sin detrahen¬ 113) Peyronus e Codice : da, ea punctis saepe superne raro inferne notantur. Hinc ex¬ DEIECISSEUINCERRM. Semestria, Lib. III. 43 Taurin. Fol. IV.

Taurin. Fol. IV. Cap. II. De uarietate lectionis 674 sponsionem; in illo priore, ubi dolus malus additur 114), siue consilium inissem siue ipse deiecissem 15), ne¬ Equidem ipsam litteram M sucesse rel., uerba uero siue ipse perne adiectam oculis cernere non deiecissem omisisse, tum errore potui; tamen uidetur aliquid adcomperto superne haec suppleuisesse, quo M suppleatur. se. Sed quid ita uocem deiicere¬ 114) Peyr. e Codice : AUDITUR. tur ab extremis litteris destruere Sed non plane certus sum, Codex coepit? Scriptumne uoluit delice habeat auditur an additur; quod ret? At sensu caret. An deiicerem? iam Beierus recte restituit. Haud minus foret absurdum ; ne¬ 115) Edd. omnes : »siue consique uideo litteram T eum expunlium inissem ut ui deiceretur, siue xisse. At enim littera M conspiciipse deiecissem« rel. Meum autem tur ante siue ipse deiecissem. Ecce est, caussam probare, cur uerba hoc ipsum ueri primum uestigium ! ut ui deiceretur eiecerim. Peyro-Nam quid sibi uelit praefixa illa nus talem hac parte Codicis imagilittera M, equidem aliter non innem nobis tradidit: Imus uersus in telligo, nisi ut demonstretur, quo p. 51. (probe nosti, non solum ueruerba superne adiecta siue ipse suum, uerum etiam paginarum dideiecissem pertineant, et unde eouisionem religiose Virum illustrem rum lectio continuanda sit. Quornobis conseruasse) sic habetur: sum igitur hoc M demonstrat? SIUECONSILIUMINISSEM Nempe extrema est littera uocis tum primus uersiculus in p. 52.sic. inissem, quae uersum paginamque MSIUEIPSEDRIRCISSEM praecedentem claudit. Ne multa. UTUIDEIICERETURNECES In eundem errorem librarius hoc typis distinctus, ac litteris un liloco incidisse uidetur, quem paullo neolarum traductarum ope deletis. antea in nota 112. ostendimus. Ni-In Corrigendis Peyronus adiecit: mirum, quum in extrema pagina Non erat, cur haec linea grandioscripsisset consilium inisset, et ab ribus litteris scriberetur. Ego uero his debuit in sequenti pagina permonitum te uelim, in membrana gere, paullo superius in hac §pho male hunc uersiculum habitum uerba ualde similia consilium inesse, nec satis sciri posse, quae isse respexit, et ab illis perrexit fortasse praeter punctum illud suscribere ut ui deiiceretur; quod per alterum 1 et lineolas per litteinter moram folii uertendi nouaeras UR ductas aliae quoque delendi que paginae inchoandae tanto fanotae extiterint. — Quibus praecilius potuit oscitanti accidere. missis ut ipsam scripturam ob Mox substitit, mendumque correoculos ponamus, palam est, lixit supplendo omissa, jungendo brarium prius scripsisse : siue con silium inissem ut ui deiiceretur nesuppleta cum extremo prioris pain oratione pro M. Tullio. 675 cesse erat de 16) dolo malo meo !) ui deiectum iudicari. 31. Hoc persimile atque adeo plane idem est in hoc iudicio, Reciperatores. Quaero enim abs te, si ita iudicium datum esset: QUANTAE PECUNIAE PARET A FA-MILIA P. FABI UIS 3) HOMINIBUS ARMATIS DAMNUM M. TULLIO FACTUM 12), quid haberes, quod diceres? Nihil, opinor. Fateris enim omnia, et familiam P. Fabi fecisse, et ui hominibus armatis 120) fecisse. Quod additum est, DOLO MALO, id te adiuuare putas; in quo opprimitur et excluditur omnis tua defensio 121) 32. Nam si additum id non esset, ac tibi libitum esset ita defendere 12), tuam familiam non fecisse, uincères, si id probare potuisses. Nunc, siue 123) illa defensione uti uoluisses, siue hac, qua uteris, condemneris necesse est: nisi putamus, eum in iudicium 12*) uenire, 119) Peyronus tradidit, in Coginae uocabulo, denique, si prae dice esse ... TUM. Ipse edidit illa terea opus esset, nescio quo mode delendo quae aliena intulerat. tum, Beierus cum Maio, Husckkio 116) Cod.: TE. — Beierus, tum et Orellio factum. Quos sequor ; Huschkius et Orellius, ut supra. nam mihi quoque magis est proba¬ 117) Hoc uocabulum MEO Peyrobile, tres quam duas litteras (ut nus tradidit superne in Codice esse datum fuerit scriptum) deesse in suppletum. Est aliquid superne lacuna, quae caeteroqui non scrisuppletum, ueram esse arbitror ac pturae solum, sed etiam membranecessariam lectionem Meo, sed, ut nae est. 120) Peyr. e Cod.: ARMATS. Al uerum fatear, singuli ductus omnes in Corr.: ARMATIS ; ut est. prorsus mihi uisi sunt incerti. 118) Vox ui non habetur in Co¬ 121) Recte Huschkius interrogadice, sed perinde ac supra in §21. tionis notam, a Beiero positam, necessaria ratione mihi uidetur sustulisse uidetur. 122) Cod.: defenderem. ab Huschkio restituta. Etiam h. I. 123) Cod.: sibe. antecedit syllaba BI. Desuper an¬ 124) Peyronus, »Ita, inquit, terior syllaba FA in fine uersus posita est. suppleui mutilum uersume; quem Taurin. Fol. IV.

Taurin. Fol. IV. + Explicit Taur. Fol. IV. Incipit V. Cap. II. De uarietate lectionis 676 qui consilium inierit, illum, qui fecerit, non uenire ; cum consilium sine facto intelligi 125) possit, factum sine consilio non possit. An quod factum eiusmodi est, ut sine occulto consilio, sine nocte, sine tui, sine damno alterius, sine armis, sine caede, sine maleficio fieri non potuerit, id sine dolo malo factum iudicabitur ? 33. An qua in re Praetor 126) illi improbam defensionem tolli uoluit, in ea re mihi difficiliorem actionem factam putabitis? Hic mihi isti singulari ingenio uidentur esse, qui et id, quod mihi contra illos datum est, ipsi adripiunt, et scopulo atque saxis pro portu stationeque utuntur. Nam in dolo malo uolunt delitescere 127), in quo non modo cum omnia ipsi fecerunt, uerum etiam si per alios id fecissent, haererent ac tenerentur. 34. Ego non in una re sola (quod mihi satis est), neque in uniuersa re solum (quod mihi satis est), sed 128) singilatim 122) in omnibus dolum malum extare cua sunt, ut una solum littera is ad Codicis speciem sic exhibuit : MUSECIUM uersus, antecedente sequenteque Quare diligenter Beierus : »In breuior sit, medium uero, quod reliquum est, spatium, Peyroni folii imagine quatuor tantum litterarum litura est. Itaque otiosum coniecturae prorsus conueniat. 125) Cod.: intellegi. pron, eum abiecimus. « — At Huschkius regessit sagacius : »Sed 126) Cod.: P. R. (Cf. Peyr. in Corr.), — mendo uulgatissimo. cum hoc modo uersus efficiatur ceteris longe breuior, uereor, ne 127) Cod.: delitiscere; — quod hic minore diligentia, quam alias unus retinendum sibi ac defensolet, uersatus sit uir nauissimus, dendum Maius putauit. 128) Cod.: Set. ideoque eius supplementum retinui.« Et recte. Nam quae super¬ 129) Sic Codex habet, atque sunt quatuor litterae CIUM, seu Huschkius cum Peyrono et Maio uestigia magis sint litterarum apseruauit. Beierus cum Orellio: sinpellanda, ea in fine uersus conspigulatim.

in oratione pro M. Tullio. 677 dico. Consilium capiunt, ut ad seruos M. Tulli ueniant: dolo malo faciunt. Arma capiunt: dolo malo faciunt. Tempus ad insidiandum atque 130) celandum idoneum eligunt: dolo malo faciunt. Vi in tectum inruunt: in ipsa ui dolus est. Occidunt homines, tectum diruunt: nec homo occidi nec consulto alteri damnum dari sine dolo malo potest. Ergo 13*) si omnes partes sunt eiusmodi, ut in singulis dolus malus haereat 132), uniuersam rem et totum facinus sine dolo malo factum iudicabitis? 35. Quid ad haec Quintius ? Sane nihil certum 133) neque unum, in quo non modo possit, uerum putet se posse consistere. Primum enim illud *) iniecit 135), nihil posse dolo malo familiae fieri. Hoc loco non solum fecit, ut defenderet Fabium, sed ut omnino huiuscemodi iudicia dissolueret. Nam si uenit id in iudicium de familia, quod omnino familia nulla potest committere, nullum est iudicium; absoluantur omnes de simili 136) causa necesse est. 130) Cod.: adque, et ita caeteri Orellium p. 219.) haec continet: »a praeter Orellium. Cf. Beieri nota. modo in finem, ut M. Tullius do¬ 131) Cod.: «sGo. Peyr. lum circa seruos P. Fabii definiuit 132) Apte Peyronus ad h. l. moex eo, quod insidiati sint.» nuit, huc spectare, quod apud 133) Cod.: CERTIUM. Boethium de definitione p. 23. Ed. 134) Cod.: illut. Paris 1544.) habetur: »Hoc etiam 135) Cod.: issecat. Peyronus : iniecit, quod merito omnibus propro M. Tullio tenet (seil. Cicero), ubi per enumerationem modorum, bauit. Neque in Codice quidquam per quos fit dolus malus, definitio repugnat. Certe minus constat de ita fit, ut singulis speciebus dolus numero litterarum inter 1 et c. malus possit agnosci. » — Beierus 136) Peyronus e Codice : SEMILI, etiam duos locos e Iulio Victore adut consonam M uix apparere adiididit, quorum primum iam supra ciat. Equidem posteriorem duad §23. in nota 97. in medium proctum litterae M (uti adsolet, curuum) certo uestigio deprehendere tuli ; alter autem (e cap. 6. §1., ap. Taurin Fol. V.

Taurin. Fol. V. 678 Cap. II. De uarietate lectionis 36. Hoc solum, bona mehercule fide 137), si hoc solum esset 133), tamen uos, tales 135) uiri, nolle deberetis 140), maximam rem, coniunctam cum summa repumihi uisus sum. Utique non duuaui, quum prae caeteris mihi sit bium est, quin SIMILI uera sit leprobabilis. Quae collegit V. D. ctio. Sed de sententia uerborum exempla, utcunque putantur idonea (sunt Plauti Captiu. IV, 2, 109. de simili causa nonnulla mihi est cum VV. DD. dissensio. Quorum sqq. Mostellar. III, 1,139.sq. Pseuiam Peyronus exempli loco e Cic. dol. IV, 6, 33. Terentii Heautontim. IV, 5, 13.), iis addenda forad O. Fratrem II, 16, 3. attulit : tasse etiam Plauti Poenul. I, 3, »(Drusus erat) de praeuaricatione 30. Cic. de lege agraria II, 37. a tribunis) absolutus. « Quod Philipp. VI, 4, 11. — In Codice quum Beierus traditum accepisset, nihil extat, ne lacuna quidem; Huschkius etiam ex I. ad Herenn. prorsus exciderit aliquid necesse 6, 9. addidit : »Deinde cum diu est. Haesit Peyronus ; Beierus rem auxerimus, nihil simile a nouero scripsit : »bona me Hercule bis factum ostendemus, aut alirese, quum uocabulum inter LE et quorum iudicium de simili causa s excidisse putaret. Quem grauate aut de eadem aut de minore aut secutus est Orellius, dum Neque de maiore proferemus. « Quae tamen, inquit, ista exclamatio coomnia neque exempla praebent lorem habet Tullianum. Ipse sudictionis de causa absolui pro iudispicatur : Hoc solum? Non mehercio absolui, et sunt omnino, nisi — cule ! sed si hoc solum esset. tota ratio me fallit, ab hoc loco Censor Beierianae lenensis: Hoc alienissima. Quid multa? Vix dusolum ponam, mehercule : si. bito, quin haec uerba de simili causa tantundem ualeant ac pro¬ 138) Cod. distincte, sicut Peypter seu ob similem causam (uide¬ SE ronus exhibet: EST. licet quod nihil possit dolo malo 139) Peyronus e Codice : TALIS. familiae fieri). Profecto abundant exempla dictionum ueluti simili de Ego extricare non potui, TALES an TALIS esset scriptum. causa, ex simili causa, de magna 140) Peyronus e Codice : DESEcausa, de causis pluribus; quam¬ RETIS. — Mihi iterum atque itequam, ut uerum fatear, nullum rum inspicienti nunquam liquemihi praesto est, quo id ipsum de bat, deberetis an deseretis scriptum simili causa totidem uerbis contineatur. adesset. Certe quo iure hoc legis, etiam illud legas licet. Itaque cum 137) Hanc uocem, coniecturam a patruo sibi oblatam, Huschkius Beiero scripsi deberetis, sententia, noster recepit, eamque conserputo, postulante. De loquendi fiin oratione pro M. Tullio. 679 blica **) fortunisque priuatorum, seuerissimum iudicium maximaque ratione compositum per uos uideri 12) esse 1433 dissolutum. Sed non id solum agitur + hoc iudicium sic exspectatur, ut non unae rei statui, sed omnibus constitui putetur + 144) gura nolle debere conf. de Off. I, 1, Huschkius recepit), id prorsus me 2. et 6, 18., pro lege Manilia 16, nescire, ingenue fateor. Num for¬ 48., de Prou. consul. 14, 35., ubi tasse modo antea reapse deseretis uariatam inuenies dictionem uelle librarius scripserat pro deberetis, debere. Sed de totius periodi strueoque mendo siue ipse siue corctura paullo inferius dicam in nota rector in alium errorem inductus 142. Caeterum pro nolle Peyronus est? Mitto haec. Aliquando Huschcensuit reponendum esse nolite: kius sic coniecerat : »nolletis denescio cui bono. serere maximam rem ... priuato¬ 141) Non debuit Huschkius hanc rum, ne seuerissimum . . . per uos beati Orellii coniecturam, infiruideretur esse dissolutum. « Sed mioribus exemplis (uelut Seru, ad eam coniecturam, audaciorem pro¬ Aen. II, 322. et Cic. p. S. Roscio 32, fecto quam utiliorem, amicis ma¬ 91.) fretus, repudiare, quamquam gis quam sibi probari, sibi uero Peyroniana Codicis imago exhibet Beieri potius quam suam placere SUMMARE. Utique non tam conierationem, lepide professus est. ctura illa quam uerissima diuina-143) Inter quintum hoc et sextio fuit, quum in ipso Codice ditum folium Taurinense quantum de stincte appareat sic scriptum: sit, sciri non potest. Qua de re conf. SUMMAREPFORTUNISQ. Huschkius in Praemonitis p. 87. sicuti etiam hoc loco Peyronus de¬ 144) Recte quidem Beierus hoc monstranti mihi confirmauit. fragmentum, a Prisciano traditum, 142) Recte uereque Peyronus in uacuo, quod inter quintum et huius uersiculi talem e Codice ofsextum folium est, spatio collocafert imaginem: uit; at merito Huschkius primum commenta illius, quibus haec cum TUMPERUOSUIDERIESSE extremis uerbis folii quinti con¬ Ex quo planum est, prima manu iungere uoluit, reiecit, tum muscriptum fuisse uideri, quod cum tatam uocis unde in unius for Beiero atque Orellio retinui. Nam mam reprehendit. Quippe integra quid sibi uelint adiectae illae litte-Prisciani uerba (VI, 1, 5. p. 221. rae UR (quibus tamen sine conieap. Krehl., p. 678. ap. Putsch.) cturae ope non conficitur uidere haec sunt : »Itaque non solum una tur, quod cum Peyrono et Maio unius uni, sed etiam huius et huic Taurin. Fol. V. + Explicit Taur. Fol. V. + Incipit Fragmentum e Prisciano. Explicit idem

