+ Incipit Taurinense Fol. VI. 680 Cap. II. De uarietate lectionis 37. 1 ego intelligo 15); et tamen dicendum 16) est ad ea, quae dixit Quinctius; non quo ad rem pertineat *), sed ne quid, quia a me praetermissum est 148), pro concesso putetur. 38. Dicis oportere quaeri, homines M. Tulli iniuria occisi essent necne. De quo hoc primum quaero, uenerit ea res *) in hoc iudicium 10) necne. Si non uenit, quid ***) attinet aut nos dicere aut hos 12) quaerere? Si autem uenit, quid attinuit, te tam multis uerbis a Praetore postulare, ut adderet in iudicium INIURIA, et, quia non impetrasses, Tribunos pl. appellare, uersu uix legibili oculis discernere unae, et similiter ullae, nullae, non potui, EST an sit habeatur. solae, totae, aliae, alterae, in usu 149) Peyronus duo haec uerba antiquiore inuenimus. Cicero pro pro incertis exhibuit, et timidius M. Tullio: Hoc iudicium sic exquodammodo adnotauit : Ita legepectatur, ut non unde rei statui, re uideor fugientia litterarum uesed omnibus constitui putetur. « stigia. — Equidem distincte con¬ 145) Cod.: intellego. — De probabili proximorum uerborum despexi EARES, et quod Beierus interrogauit, an scriptum fuisset »ueperditorum sententia uide supra neritnes, haudquaquam dubito nepag. 620. seq. 146) Peyronus e Codice : gare. EGOINTELLEGOETTAMENAE; 150) Sic certissime Codex, et uix dubito, quin casu magis quam tum, Primam, inquit, syllabam pi oblitteratam suppleui. — Mihi consilio a primo Editore in conhaud obscurius quam alia multa textu datum sit iudicio. conspicuae fuerunt in extremo uer¬ 151) Sic Peyronus e Codice. Incertum tamen mihi est, Quin an su duae illae litterae, eaeque, ut QUIT fuerit scriptum; quamquam deficiente spatio uersusque finibus paullo inferius nullo dubio habesuperatis, paullulum sursum inflexae, sicut statim inferius in uotur QUID. 152) Certissimam hanc Beieri cabulo SED iterum recurrit. emendationem, omnibus deinceps 147) Sic certissime Codex, et probatam, etiam Codex confirmat, recte caeteri coniecturam primi editoris, pertineant, reiecerunt. quippe in quo nos etiam magis 148) Sic Peyronus e Codice, et conspicuum sit quam Nos (quod sic omnes ediderunt. Ego uero in Peyronus exhibet), quum praeserin oratione pro M. Tullio. 681 et hic in iudicio queri 163) Praetoris iniquitatem, quod de iniuria non addiderit 184) 2 39. Haec cum Praetorem postulabas atque 153) Tribunos appellabas, nempe ita 16) dicebas, potestatem tibi fieri oportere, ut, si posses, reciperatores 157) persuaderes, non esse iniuria M. Tullio damnum datum. Quod ergo ideo in iudicium addi uoluisti, ut de eo tibi 155), Versum ita Peyronus e Cotim ductus transuersus litterae H dice exhibet : — Conf. h. luculenter appareat. TULABAS ME MTRIBUNOS sup. ad c. 17. pro Quinctio, p. 235. Adnotauit, particulam cum (quam not. 88. et ipse et deinceps caeteri in textu 153) Peyronus e Codice : quaeri. posuerunt) uix diuinando legi pos¬ 154) Peyr. e Cod.: ADDIDEBET, se. Mihi Codicem inspicienti ne et ita ipse, tum Maius et Beierus dederunt addi debet: nullo hercle littera M quidem probabilis uisa sensu. Primus addiderit coniecit est, nedum certa. Malim stellam. Deinde cuius litterae prima stella Orellius, quod Huschkius sibi quoobtinet locum, eam puto A esse. que prius placuisse refert; tum Omnino denique uestigiis male uiuero, inquit, admonitus, consecusa est conuenire particula cum. tionem temporum plus quam per¬ Nescio, an legendum sit Arc. i. e. fectum postulare, in addidisset atque. mutaui. — Atqui talia sunt unicae 156) Sic Peyronus e Codice ; illius syllabae, quae in hoc uersitum adnotat: Lectu difficilia. Nil culo scripta fuit, uestigia, ut ocurepugno. Beierus tentauit: nimilorum acie non possit diiudicari, rum; Huschkius: tum nonne ; BET an RIT habeatur. Quare sentamen Peyronum omnes secuti tentiae obtemperare placet, nesunt Editores. Et recte, ut puto; que adeo perfectam firmamque ilsaltem mihi uisus sum A illud filam sermonis legem reputo, ut innale uocis ITA conspicere infra litde depelli me sinam, quum praeteram N uocis TRIBUNOS. sertim uestigia nulla eo ducant, ut addidisset credamus scriptum 157) Sic nullo dubio scriptum in Codice. Conseruauit Peyronus, fuisse. Quid quod etiam Peyronus dubitauit (propter Datiuum in §. in Corrigendis docet, facile etiam 43.) Maius, emendauit cum Orellegi posse RIT pro BET, deinde lio Beierus (recuperatoribus), retotidem uerbis lectorem hortatur: stituit Huschkius: quem sequor, Ita corrige, suffragante etiam Palimpsesto ? atque ad I. ad Her. 6, 9. (persua-Taurin. Fol. VI.

Taurin. Fol. VI. Cap. II. De uarietate lectionis 682 apud 12) reciperatores dicere 152) liceret, eo non addito nihilo minus tamen ita dicis, quasi id ipsum, a quo depulsus 160) es, impetraris ? At quibus uerbis in decernendo Metellus usus est? Ceteri, quos appellasti 161)? Nonne haec fuit omnium oratio, quod ui hominibus armatis coactisue familia fecisse diceretur, id tametsi 162) nullo iure fieri potuerit, tamen se nihil addituros ? 40. Et recte, Reciperatores. Nam 163) cum perfugio nullo constituto tamen haec scelera serui audacissime faciant, domini impudentissime confiteantur, quid censetis fore, si Praetor iudicet, eiusmodi caedes ***) fieri iure posse ? An quicquam interest, utrum magistratus sus uidetur esse) addo Seruium ad ceteri, quos appellasti, — nonnee Aen. X, 10. (ex Ennio: quis te per rel., anacoluthon statuens cum nesuasit ?) scio qua elegantia grataque, quam 158) Cod.: aput. uocat, negligentia. Eumque Orellius secutus est. Sed Huschkius 159) Peyronus e Codice: diceret. 160) Item: detrusus. Tum (pauluna interrogandi nota adhibita genuinum Ciceronis sermonem relo aliter) in notis : »En certas litteras Sas, quare legi etiam stituit. 162) Peyronus e Codice : TApotest depulsus. « Atque ita secun¬ MESSI. Notat: »Librarius scripsedum Beierum scripserunt Orellius et Huschkius, dum Maius cum Peyrat tamensi, tum emendauit tametsi, ita ut littera T lateat in rono detrusus seruauerunt. Mihi quoque illud usitato sermoni aptilittera N paullo erasa.« Magis dius, hoc quaesitum magis uidetur. xerim, librarium prius scripsisse TAMENTSI, nam duarum litterarum Caeterum sex illarum litterarum paene nihil conspexi. spatium in litura esse constat, dummodo e superiori uersu adhi¬ 161) Sic nullo dubio Codex, etiam Peyrono auctore. Qui tabeas litteras CISSEDICERETUR, quamen de coniectura (contextu, ut rum anterius s'infra se habet E (in putabat, hiante) ita scriptum editametsi), D autem s. dit : »... usus est, ea ceteri, quos 163) Sic Codex, non UAM ; ut appellasti, confirmarunt. Nonnec etiam Peyronus in Corrigendis rel. Tum Beierus reiectis additaprodidit. mentis sic scripsit : »... usus est, 164) Cod. CAEDIS.

in oratione pro M. Tullio. 683 peccato defensionem constituant, an peccandi potestatem licentiamque permittant ? 41. Etenim, Reciperatores, non damno commouentur magistratus, ut in haec uerba iudicium dent. Nam id si 165) esset: nec reciperatores potius darent quam iudicem; nec in uniuersam familiam 166), sed in eum, quicum 167) nominatim ageretur; nec in quadruplum, sed in duplum; et ad 163) DAMNUM adderetur INIURIA. Neque enim is, qui hoc iudicium dedit, de cete tris damnis ab lege 162) Aquilia recedit; in 10) quibus nihil agitur nisi damnum, qua de re 171) Praetor animum debet aduertere. 42. In hoc iudicio uidetis agi de ui, uidetis agi de hominibus armatis, uidetis aedificiorum expugnationes, agri uastationes, hominum trucidationes, incendia, rapinas, sanguinem in iudicium uenire. Et miramini, satis habuisse eos, qui hoc iudicium dederunt, id 12) quaeri, utrum haec 13) tam acerba !"), tam indigna, tam atro¬ 165) Cod.: IDESSET. Et ita Ed. contextus liquidus non est. « Mihi in Codice luculenter apparuit pr. — Beierus cum Orellio et Maio : si id esset. Huschkius, censorem IDQUIB., praeterea nihil. 171) Peyronus et Maius semicoin Annal, Heidelberg. a. 1825. p. 1250. secutus: id si esset. lon habent ante qua, caeteri pun¬ 166) Cod.: familia, iam in Ed. ctum. Unde sententia mihi uidepr. correctum. tur insulsa effici ac paene dicam 167) Cod.: BUMCUM ; item. absurda. Itaque uirgulam posui, 168) Cod.: ETDAMNUM. Peyrout cum anterioribus haec iungenus cum Maio : et damno. Longe rentur, quum praesertim nec dipraestat quod primus Beierus, tum ctio nihil qua de re neque Indicaticaeteri dederunt: et ad damnum. uus debet offensionem habere ui¬ 169) Cod.: LEGAE. deatur. 170) Peyronus e Codice : ISQUIB. 172) Cod.: 17. Tum adnotat : »Amanuensis scri 173) Peyronus e Codice : HEC. pserat IDQUIB., tum deleuit litte¬ 174) Item: acerua. ram D: scripsi in quibus, sed Taurin. Fol. VI. Explicit Taur. Fol. VI Incipit VII.

Taurin. Fol. VII. 684 Cap. II. De uarietate lectionis cia facta 17) essent necne; non, utrum iure facta an iniuria? Non ergo Praetores a lege Aquilia recesserunt, quae de damno est 176), sed de ui et armis 177) seuerum iudicium constituerunt: nec ius et iniuriam quaeri nusquam putarunt oportere; sed eos, qui armis quam iure agere maluissent, de iure et iniuria disputare noluerunt. 43. Neque ideo de iniuria non addiderunt, quod in aliis rebus non adderent, sed ne ipsi iudicarent, posse homines seruos iure arma capere et manum cogere; neque quod putarent, si additum esset, posse hoc talifendimus: sicuti M. Tullius fecit 175) Ita Codex, non FACTAE, pro M. Tullio. quod typothetae culpa irrepsisse 177) Peyr. e Codice : ARMATIS Peyronus in Emendandis profeset sic caeteri ediderunt, nisi sus est. quod apud Orellium fortuito, puto, 176) Peyronus e Codice : ESSET, non consulto, habetur ui armatis ut litteras se lineolis traiectis de pro ui et armatis. Et illi quidem letas, uocemque EST corrigendo tacite, uno excepto Huschkio, qui effectam esse indicet. Enimuero haec adiecit : »Suspicor in codice mihi spongia potius aut cultro excidisse hominibus, nisi legenquam lineis ad delendum usus dum est: armis. « Nec ratio eum esse uidetur librarius. Beierus irafefellit. Quippe supra litteram r cundius quam ualidius pristinam distinctissime apparet punctum, scripturam defendit; tamen eam notissima illa delendi nota. Deinde quum Orellio tum Huschkio proad dextram litterae M superne adbauit. Ego, quum rarissima adscriptae sunt litterae is, quas posthuc fuerint praue correcta, cum ea librarius, quum intellexisset, Peyrono ac Maio librarii fidem seeas iam in uerbo ARMATIS sibi supcutus sum. — Caeterum nolo praepetere, eradere coepit, et ita effeterire quae Beierus ad h. I. exhicit, ut alterum punctum, quo litbuit uerba Fortunatiani e Lib. II. tera A deleta esset, euanesceret. Rhetoric. (ap. Capperonerium pag. Utique supra ipsam hanc litteram 77.): »Voluntas legis ... considera-A (AT) litura est prorsus conspicua. tur ... cum exemplo multarum le¬ Ex quo apparet, in ipso Codice Angum probamus, praesentem quo¬ MATIS esse in ARMIS emendatum. que legem ita sentire, ut nos dein oratione pro M. Tullio. 685 bus uiris persuaderi 13), non iniuria 12) factum, sed ne quod tamentse) scutum dare in iudicio uiderentur iis, quos propter haec arma in iudicium uocauissent. 44. Fuit illud interdictum apud 's*) maiores nostros de ui, quod hodie 12) quoque est: UNDE TU AUT FAMILIA 133) AUT PROCURATOR TUUS ILLUM AUT FAMILIAM AUT PROCURATOREM ILLIUS IN HOC ANNO UI DEIECISTI. Deinde additur illius iam hoc causa, quicum agitur: CUM ILLE POSSIDERET, et hoc amplius: QUOD 18*) NEC UI NEC CLAM NEC PRECARIO 135) POSSIDERET. 45. Multa dantur ei, qui ui alterum detrusisse dicitur; quorum si unum quodlibet probari iudici potuerit, etiamsi confessus erit, se ui deiecisse, uincat necesse est: uel non possedisse eum, qui deiectus sit, uel ui recte Beierus caeterique eiece¬ 178) Peyronus e Codice : PERrunt. SUADERE ; et ita cum Maio edidit. 184) Hoc uocabulum ovon for¬ Beierus necessaria ratione ductus mulae ipsius partem esse, neque emendauit persuaderi, eumque ulla ratione inde auelli oportere, caeteri secuti sunt. Illud solum supra h. Sem. Lib. II. Cap. 1. §. 2. addo, per Codicis uestigia perinde p. 302. docuimus. licere i legere atque E. 185) Peyr.e Cod.: PRAECARIO. — 179) Cod.: INIURIAM. Hanc uocem in plena interdicti 180) Codex nullo dubio : Qvonformula excipiunt uerba A TE. TAMEN ; quod quum nulla neces-Vide sup. I. I. p. 293. Num igisitate a primo Editore in quodtur ea hoc loco desiderabimus? dam esset mutatum, a Beiero cum Non opinor ; nam quum actoris Huschkio et Orellio restitutum est. caussa comparata sint, parum hic Maius: quoddam. attinuit ea commemorare. Neque 181) Peyronus e Codice exhibet ullam eorum mentionem ego inie¬ APUT. cissem, nisi in schedulis meis le¬ 182) Cod.: HODIAE. gerem, a dextera uocis praecario, 183) Sic profecto Codex, etiam quae extrema in pagina est, aliquot Peyrono teste. Itaque quod V. Ill. litteras (incertas quidem) esse in in contextu tacite inseruit tua margine adscriptas. (quod etiam Maius recepit), id Taurin. Fol. VII.

Taurin. Fol. VII. Explicit Taur. F. VII. In ima pagina dextrorsum habetur XIIII. Incipit Taur. Fol. VIII. Cap. II. De uarietate lectionis 686 ab se 136) possedisse uel clam uel precario 137). Ei, qui de ui confessus esset, tot defensiones tamen ad causam obtinendam 135) maiores reliquerunt. 46. Age illud alterum interdictum consideremus, quod item nunc 1s2) est constitutum propter eandem iniquitatem temporum nimiamque hominum + 190) 191) 47. + boni debent dicere. Atque ille legem mihi de XII. Tabulis recitauit, quae permittit, ut furem 12) noctu liceat occidere, et luce 193), si se telo defendat; et legem antiquam de legibus sacratis, quae iubeat impu¬ 186) Peyronus e Codice : confutando adhuc occupatum inuenimus, unde credibile est, non UELAPSEPOSSEDISSE ; tam multa periisse. « Non repuin contextu : uel ui possedisse, eiegno: ubique tamen tenendum est, cto ab se. Hoc uero Beierus retertiae circiter orationis pro Caestituit, Orellius et Huschkius, uti cina parti nostras Tullianae relipar est, seruauerunt. Puto, etiam quias aequari, tamen in Dialogo I additum fuisse 76 u superne de caussis corruptae eloquentiae adiecto ; conspicuum saltem est duas illas defensiones pari fere caeruleum quoddam punctum. gradu ac mensura aestimari, quum 187) Cod.: PRAECARIO. exclametur: Quis de exceptione et 188) Cod.: OPTINENDAM. formula perpetietur illa immensa 189) In schedis meis ad uocem uolumina, quae pro M. Tullio nunc adiectam habeo notam interaut A. Caecina legimus? Ubi, ut rogationis. Potuerit etiam nuper obiter moneam, noli orationes ita uel simile aliquid scriptum fuisse. inter se disiungere, ut exceptio¬ 190) Proximum uocabulum Peynem uni, alteri formulam totam ronus coniecit licentiam fuisse. tribuas. Quod quum recepit Beierus, con¬ 192) Sic Codex, non SUREM. iecit ipse improbitatem, Conf. Peyronus in Corrigendis. 191) Huschkius adnotat: „Quot 193) Peyronus e Codice : LUCI, hic folia desiderentur, definiri non quod Beierus, Orellius, Huschkius et Maius retinuerunt, ego potest. « Verissime. (Conf. eius Prolegom. p. 87.) Tum pergit scricum Peyrono missum feci, quobère : »plane Ciceronem ibi, ubi niam paullo inferius (§. 48. §. 50.) codex denuo incipit, in Quintio bis luce recurrit.

in oratione pro M. Tullio. 687 ne**) occidi eum, qui Tribunum pl. pulsauerit. Nihil Taurin. Fol. VIII. opinor praeterea de legibus. 48. Qua in 135) re hoc primum quaero, quid ad hoc iudicium recitari istas leges pertinuerit. Num quem Tribunum pl. serui M. Tulli pulsauerunt 16) ? Non opinor. Num furatum domum P. Fabi noctu uenerunt 197)? Ne id quidem. Num 18) luce furatum uenerunt et se telo defenderunt ? Dici non potest. Ergo istis legibus, quas recitasti, certe non potuit istius familia seruos M. Tulli occidere. 49. Non, inquit 12), ad eam rem recitaui, sed ut hoc intellegeres, non uisum esse maioribus nostris tam indignum istuc nescio quid, quam tu putas, hominem occidi. At primum istae ipsae leges, quas recitas, ut mittam caetera, significant, quam noluerint maiores nostri, nisi cum pernecesse esset, hominem occidi. Primum 200) ista lex sacrata est, quam rogarunt armati, ut inermes sine periculo possent esse. Quare non iniuria, quo magistratu munitae leges sunt, eius magistratus corpus legibus uallatum esse uoluerunt. 50. Furem, hoc est, praedonem et latronem, luce occidi uetant XII. Tabulae : cum intra parietes tuos ho¬ 194) Peyronus e Codice : IN-200) Haud temere Huschkius PUNE. hanc uocem primum in dubium 195) Sie Codex, non IV. Conf. uocasse uidetur uariis de caussis. Ut mittam caetera, profecto ineetiam Peyronus in Emendandis. legans est haec iteratio. Quid ergo 196) Sic Codex, non PULSEUEest? Ille Prior enim seu Prima RUNT ; sicut ibidem confirmatur. enim legendum esse coniecit, mihi 197) Hic uero Codex certissime aliquando consilium fuit, ut illam habet mendum illud UENERINT. uocem prorsus elicerem, tamquam 198) Rursus Codex, ut Peyroex eiusmodi fortasse errore natam ronus exhibet : NUNC. (obserua modo uerba hominem oc¬ 199) Codex: INQUID.

Taurin. Fol. VIII 688 Cap. II. De uarietate lectionis stem certissimum teneas, nisi SE TELO DEFENDIT 2°*), inquit 202), etiamsi cum telo uenerit, nisi utetur telo eo ac 203) repugnabit, non occides 29). Quod si 205) repugnat 206), ENDOPLORATO, hoc est, conclamato, ut aliqui audiant et conueniant. Quid ad hanc clementiam addi potest? qui ne hoc quidem permiserint, ut domi suae caput 20) suum sine testibus et arbitris 203) ferro defendere liceret. 51. Quis est, cui magis ignosci conueniat, quoniam me ad XII. Tabulas reuocas, quam si quis quem imprudens occiderit 202) ? Nemo opinor. Haec enim tacita lex est humanitatis, ut ab homine consilii, non fortunae, poena repetatur. Tamen huiusce rei ueniam maiores non dederunt. Nam lex est in xui. Tabulis, Si TELUM cidi, utrobique antecedentia), qua¬ 205) Cod.: Quossi ; eamque scripturam Huschkius ut in uerbo lelem supra in una §. 30. bis deprehendimus. Sed haec omnia ingitimo conseruauit. Caeteri: Quon certiora sunt. Itaque nihil esse no¬ SI. 206) Sic certissime Codex, etiam uandum puto, quum praesertim Peyrono teste ; et sic cum Beiero, illa uoce primum nihil sit in toto Orellio, Maio scribere non dubi-Codice certius neque distinctius. taui. Peyronus de coniectura dedit 201) Sic Codex. — Peyroni con¬ REPUGNAUERIT, eumque Huschkius iecturam defenderit caeteri omnes secutus est, in ipsis XII. Tabulis repudiauerunt, Huschkius etiam refutauit. — De reliquo quatenus etiam in hac uoce fuisse ratus REPUGNASSIT (e repugnauesit natum), ipsa legis uerba nobis tradantur, cuius insolito sono Cicero auditoincertius mihi uidetur, nec uerbo rum aures offendere noluisset. inquit nimium tribuendum. Cae teri etiam NISI. Caeterum omnes hanc uocem, ut¬ 202) Peyronus e Codice : INcunque conceptam, typis tanquam legitimam distinxerunt. QUID. 203) Sic Codex, non AE : Pey-207) Cod.: CAPUD. rono quoque teste in Emendandis. 208) Cod.: ARBITRIIS. 204) Beierus, Huschkius, Orel 209) Sic Peyronus e Codice Sed incertius mihi uisum est, in exlius : NON OCCIDES. Vide sup. not. 201. trema syllaba i an E scriptum esset.

in oratione pro M. Tullio. 689 + Explici MANU FUGIT MATGIS QUAM IECIT 210) Taurin. 211) Fol. VIII. 210) Extremae quinque sylla qui oblatus homicidam crimine hobae praeeunte Peyrono ita omnimicidii possit exsoluere. « — Idem ad Georg. III, 387. vs. aries sit can um consensu restitutae e Topic. 17, 64. »nam iacere telum uolundidus ipse. »Bene ipse addidit tatis est: ferire, quem nolueris, quasi qui aut dominus gregis est, aut qui antea pro domino capital fortunae. Ex quo aries ille subii citur in uestris actionibus : Si tedari consueuerat. Nam apud maiores homicidii poenam noxius arielum manu fugit magis quam ie cit. « — Conf. de Oratore III, 39, tis damno luebat, quod in Regum 158. »Nonnunquam etiam breuitas legibus legitur. « — Festus (ap. Mueller. p. 351.) »Subigere arietranslatione conficitur, ut illud, Si telum manu fugit. Impruden tem in eodem libro Antistius esse ait dare arietem, qui pro se agatia teli emissi (Ellendt.: missi) bretur, caedatur. « — Idem (loco miuius propriis uerbis exponi nor sere lacerato, ap. Mueller p. 347.) potuit, quam est uno significata »Subici aries dicitur qui pro occitranslato. « — Adde Augustinum de libero arbitrio : » Cui inuito atque so datur, quod fit, ut ait Cincius imprudenti telum manu fugit, non in libro de officio iurisconsulti, mihi uidetur peccare, cum homiexemplo Atheniensium, apud quos nem occidit. — Caetera, quae ad expiandi gratia aries inigitur ab eo, qui inuitus scelus admisit hoc ius pertinent, loca, ab Husch poenae pendendae loco.« — Boekio imprimis curiose collecta, partim etiam purgata, eaque ad supthii ineptias omitto. — Sed de hoplendam aliquatenus deperditomicidio uoluntario e Paulli Dia rum sententiam perquam necessaconi Excerptis s. v. Parrici (ap. ria, haec sunt: Seruius ad Virg. Mueller. p. 221.) hoc addo : »...ita Bucol. IV, 43. »Sane in Numae lefuisse indicat lex Numae Pompilii gibus cautum est, ut, si quis im¬ Regis, his composita uerbis: Si prudens occidisset hominem, pro qui hominem liberum dolo sciens capite occisi agnatis (uulgo : et morti duit, paricidas esto.« natis; conf. Priscian. VI, 13. 69. 211) Maius hoc loco in contex ap. Putsch. p. 710., ap. Krehl. p. tum recepit haec : » Cicero in illa 265. si quis membrum rupit aut ot oratione, quae pro M. Tullio infregit, talione proximus agnatus scribitur, ipsas quoque XII. tabuulciscitur) eius in concione (sic las adseuerauit excubare pro ho¬ Scaliger, uulgo cautione) offerret minum salute, quae hanc interearietem. Ergo hic bene uidetur armendi potestatem non facile perieti dignitatem dare dicendo ipse, miserint. Interpres uaticanus ad Semestria, Lib. III. 44

Incipit Rufiniani fragmentum. Explicit d. fragmentum. 690 Cap. II. De uarietate lectionis 52. 1 si qui 22) furem occiderit iniuria occiderit. Quam ob rem? Quia ius constitutum nullum est. Quid si se telo defenderit ? Non iniuria. Quid ita? Quia constitutum est 213) or. pro Mil. III, 6., a me in hoc uoluinteremendi potestatem non facile mine primum editus. « Simul adpermiserint. « 212) Praeter Orellium caeteri : notauit : »ln hac lacuna dixisse Ciquis. Ruhnkensum secutus sum ceronem, quae scholiastes uaticacum Frotschero. — Quippe illi uernus se legisse in oratione pro Tulsiculi certa sane ratione omniumlio ait, ego quidem non dubito. « que consensu sunt a primo Editore Quid igitur est? probe considerestituti e lulii Rufiniani libello de ranti, in contextum quod recipefiguris sententiarum et elocutionis, rem, nihil mihi apparuit; quamubi in §. 8. haec extant : »Apoquam lubenter concedo, ad senphasis siue Aetiologia, uenustum tentiam, quin etiam ad unum alschema, ubi quasi alio interroterumue uocabulum in hac oragante nobis ipsis respondemus et tionis parte restituendum haud rationem reddimus. Cicero pro sine pretio esse illud fragmen-Tullio: Si qui furem occiderit, intum. Quare etiam integrum schoiuria occiderit. Quam ob rem? lium iuuat exhibere. Scriptum Quia ius constitutum nullum est. est ad c. 6. pro Milone, uerbis Quid si se telo defenderit? Non in¬ Gladium nobis ad hominem ociuria. Quid ita? Quia constitutum cidendum ab ipsis porrigi legibus, est. Caesar pro Bithynis: Quid quae uide h. sup. p. 643. in nota ergo? Syngraphae non sunt, sed 36.,sic: » Bialog auctoritatem III. res aliena esta, rel. — Caeteroquin tabularum ad defendendam conhocce orationis fragmentum et illa, fessionem Milonis trahit, quae quae e folio VIII. Taurinensi antegrassatoris interficiendi potestacedunt extrema, ea non potuerunt tem faciunt per diem, si armatus in integra oratione magno interueniat, noctu uero, quoquo modo uallo inter se distare. uenerit. (Evavria) huic argumen¬ 213) Totius iacturae, quam in tatio est in illa oratione, quae pro hac parte orationis inter extrema M. Tullio inscribitur. Ibi quippe duo folia Taurinensia fecimus, aequoniam aliut praesentis negotii stimationem finire adhuc ausus est condicio poscebat, ipsas quoque nemo. Neque ego audeo. Vereor XII, tabulas adseuerauit excubare ne magna sit. Certe inter alia pro hominum salute, quae hanc

in oratione pro M. Tullio. 691 53. † tamen uerum 21) factum esset, non modo seruos?) tamen in eo ipso loco, qui tuus esset, non modo seruos M. Tulli occidere iure non potuisti, uerum etiam, si tectum hoc insciente aut per uim demolitus esses, quod hic in tuo aedificasset et suum esse defenderet, id ui 216) aut clam factum iudicaretur ?17); tu ipse iam statue, quam uerum sit, cum paucas tegulas deiicere 28) impune familia tua non potuerit, maxiuerba tamen et non modo seruos omnis illa disputatio, utrius esset fefellerunt librarium. « Nihil muta centuria Populiana, interiit. Conf. uit. — Beierus, quem Orellius se¬ Huschkius in Prolegom. p. 87. et cutus est, uerba non modo seruos. hic sup. not. 191. Tamen uncis inclusit, tamquam 214) Beierus de coniectura scriperperam geminata. — Huschkius psit: per uim, Orellio probatum, nonnisi tria uerba non modo sera caeteris merito reiectum. Ac priuos uncis includendo (sicut hic sumum illud sciendum est, in Codice pra sunt) reprobauit, quum de quum haec tamen uerum tum quae mendi genere ac caussa cum caesequuntur in proximis aliquot uerteris ei conueniret (conf. h. sup. sibus, sicut extant in Peyroni imaad §. 30. in notis 112. et 115.), degine, omnium distinctissima esse nique sententiam de coniectura ita ac certissima. — Huschkius uerum suppleuit: Si igitur, L. Quinti, ita factum intellexit tamquam planum quoque, si illum ipsum locum, in factum, quod an exemplis consiquo familia tua M. Tulli seruos stat omni numero absolutis, ignooccidit, tuum fuisse uerum a te ro. Proxime accedunt ex iis, quae factum esset (si id tamen uerum mihi praesto sunt, Quinctilian. factum esset) tamen in eo ipso lo¬ Inst. orat. IV, 3, 6. prius est, co, qui tuus esset, non modo serquod obiicias, uerum efficere quam uos rel. — Quae, ut partim incer magnum, tum Cicero in Laelio tiora partim etiam improbabiliora 18, 65. ita fit uerum illud, quod sint, nolui tamen silentio praeteinitio dixi ; — alla remotiora sunt rire, quia ueri tamen multum inaut prorsus aliena, ueluti Seneca est, neque ego, quod melius ofde morte Claudii Imp., a princ, Terentii Andr. 1, 1, 76. Plaut. feram, habeo. 216) Cod.: UIM. Mil. glor. IV, 8, 57. Cic. ad Fam. 217) Hoc loco punctum excepto XII, 15, 3. Huschkio omnes posuerunt. 215) Peyronus notat : »Haec 218) Cod.: DEICERE. turbata esse quisque uidet ; paria Incipit Taurin. Fol. IX.

Cap. II. De uarietate lectionis 692 Taurin. Fol. mam caedem sine fraude facere potuisse. Et 212) ego IX. ipse, tecto illo disturbato, si hodie postulem, quod ui aut clam factum sit, tu aut per arbitrum restituas aut sponsione condemneris necesse est. Nunc hoc probabis uiris talibus, cum aedificium tuo iure disturbare non potueris, quod esset, quemadmodum tu uis , in tuo, homines, qui in eo aedificio fuerint, te tuo iure potuisse n occidere ? 54. At 22°) seruus meus non comparet, qui uisus est cum tuis. At 22°) casa mea est incensa a tuis. Quid ad haec respondeam? Ostendi falsa esse: uerumtamen confitebor. Quid postea? Hoc sequitur, ut familia M. Tulli concidi oportuerit ? Vix mehercule, ut corium peti; uix ut grauius expostulari: uerum, ut esses durissimus, agi quidem usitato iure et cotidiana actione potuit. Quid opus fuit ui ? quid armatis hominibus? quid caede ? quid sanguine ? 55. At enim oppugnatum me fortasse uenissent. Haec est illorum in causa perdita extrema non oratio neque defensio, sed coniectura et quasi diuinatio. Illi oppugnatum uenturi erant ? Quem? Fabium. Quo consilio? Ut occiderent. Quam ob causam? Quid ut proficerent ? Qui comperisti? Et, ut rem perspicuam quam paucissimis uerbis agam, dubitari hoc potest, Recuperatores, utri oppugnasse uideantur, qui ad uillam uedelbergensis (1825. pag. 1250. An-219) Peyronus e Codice : nal. Heidelberg.) : potuisse. Te POTUISSETEGO. ego. — Huschkius denique sicut in Itaque cum Maio edidit: potuiscontextum recepi. set. Ego. — Beierus cum censore 220) Cod.: AD. lenensi et Orellio de coniectura : potuisse. Ego. Tum censor Heiin oratione pro M. Tullio. 693 Taurin. nerunt, an qui in uilla 22*) manserunt? qui occisi sunt, Fol. IX. an il, ex quorum numero saucius 222) factus est nemo? qui cur facerent causa non fuit, an ii, qui fecisse 223) se confitentur? Verum ut hoc tibi credam, metuisse te, 1 Incipit ne oppugnarere 224), quis hoc statuit umquam 223), aut fragmentum Quincticui concedi 226) sine summo omnium periculo potest, ut liano. Explicit eum + iure potuerit occidere, a quo metuisse se dicat, Taur. Fol. IX. + Explicit ne ipse posterius occideretur ? + 227) fragmentum Quincti-Caetera desiderantur 228). liano. 221) Cod.: UILLAM. habent perfecta duplicia, ut .... 222) Cod.: SAUCCIUS. explico explicui, quoniam est pli¬ 223) Cod.: FECISSENT, distincte co plicui, ut Virgilius, Explicuit conspicuis punctis, delendi consilegio. Sed plicaui legimus, ut est lio adiectis. apud Ciceronem pro M. Tullio.« 224) Cod.: OBPUGNARERE. b) Ambrosii Macrobii Theodosii 225) Peyronus e Codice : de differentiis et societatibus Grae¬ STATUTUMQUAM. ci Latinique uerbi libellus, ap. 226) Item: CONICEDI. Est uero: Putsch. p. 2738.: »Explico explicui, quia plico plicui: sed Cicero COICEDI (lineola pro N.). 227) Locus Quinctiliani (Inst. pro Tullio explicauit ait. « or. V, 13, 21.), unde finalia haec c) Iulius Victor VI, 6. ap. Orell. uerba suppleta sunt, ita se habet: p. 224. »Ab euentu in fine, ut M. »Ex quibus tamen fortissime in¬ Tullius Cicero: si iudicaueritis, siuaseris, quod est aut omnibus pene dolo malo posse familiam conriculosum, ut dicit Cicero pro Tulgregari, hominem occidi, omnibus lio: Quis hoc statuit unquam, aut facinorosis eandem licentiam percui concedi sine summo omnium miseritis. Et si prohiberi non popericulo potest, ut eum iure potest aut delici, prohiberi domo tua tuerit occidere, a quo metuisse se potueris, et non habebis interdidicat, ne ipse posterius occiderectum, quo restituaris. (pro Caec. tur? 12, 35.) 228) Extremo hoc loco addenda d) Attulit denique Huschkius ad sunt fragmenta cum minora tum §. 55. h. ors, ex eodem Victore VI, incertiora haecce : 1. (ap. Orell. p. 219.) haec uerba, a) Diomedes de Oratione et parquibus quae supra in nota 132. tibus orationis Lib. I., ap. Putsch. extrema exhibui, continuantur: p.369. » Sunt quaedam uerba, quae »Et idem: non esse detrectatio¬

Cap. II. De uarietate lectionis. 694 nem circa pacem, quum non clam cum alia tum etiam illius loci, nec furtim profectus sit, sed paquem antea (sub litt. c.) adscripsi, lam«; ubi tamen prima quinque exemplum uidetur obstare ; denique uereor, ne omnino ab hac uerba sic emendanda V. D. putauit : »Et M. Tullium non esse deoratione ista uerba sint aliena. tractorema. Sed huic coniecturae

Index Rerum et Verborum. armatis hominibus — hominibus Absens, non defensus 48., reipu. armatis. 444. caussa 54. 104. armatisue — que. 488. 565. acquirere. 438. armorum licentia. 389. actio de ui hominibus armatis coactisue [Arretini. 406.], s. bonorum raptorum. auctiones. 97. 402. 544. 573. 604. 660. poena auxilium futurum. 143. 569. actio in rem per sponsionem. 368. Bona possidere, proscribere, uenactio legis Aquiliae. 549. 582. dere. 50. 70. 98. 144. actio Rutiliana, Seruiana. 76. bonorum uenditionis effectus. 76. actiones arbitrariae. 549. actiones furti. 549. 570. 580. 100. bonum et aequum. 493. actiones quae familiae nomine dantur. 309. 552. 584. Caecina uicerit an Aebutius. 394. ad — at. 439. addictio bonorum. 73. 75. 430. caetera ex formula. 674. agnatus, in Codd. corruptum. 498. caput petere. 136. 142. Albianum iudicium. 458. caussa bonorum possidendorum. ampliatio. 647. annus in interdicto de ui. 344. 326., 58. caussae cognitio. 79. in actione de ui ho. arm. 595. censoria animaduersio. 156. appellatio Tribunorum pl., etc. 139. ciuitas adempta. 404. 406.; quid in 451. 624. interdicto de ui ualuerit. 405.429. apprehensio possessionis bonorum. coacti homines. 337. 567. 184. Codicum mss. habitus et auctoriaqua et igni interdicere. 528. tas. 198. 399. arguere a uerbis — a ratione. 386. coloniae Latinae XII. siue XVIII. 405. 418. 423. argumenta aduersarii deformata. concitus. 445. 380. 4416. 625. 629., infirmiora confessus. 53. Coniunctiuus — Indicatiuus. 483. obiter prolata. 374. Ariminenses. 405. 494. 515. 536.

