Keller, Friedrich Ludwig, Semestrium ad M. Tullium Ciceronem, Libri Sex, Liber III, Turici 1851
author: Keller, Friedrich Ludwig
source date: 1851
availability: no indicada

lat. b. 683 — Heller Cicero)

SIMISTRIUM M. TULLIUM CICERONEM LIBRI SEX. SCRIPSIT FRID. LUD. KELLER, ANTECESSOR BEROLINENSIS. VOL. L. LIBER III. TURICI. 9 IMPENSIS ORELLII, FUESSLINI & SOCIORUM. MDCCCLI. PARISIIS, AMSTELODAMI, LANDINI, A. CHERBULIEZ & Soc. I. MULLER. BLACK & ARMSTRONG.

Bayerische Staatsbibliothek München

SEMESTRIUM AD M. TULLIUM CICERONEM LIBER TERTIUS. Semestria, Lib. III.

IV BIBLIOTHECA REGIA MONACENSIS.

CAPUT I. De iure caussae Tullianae. Praeter Editiones commentariis instructas Maii, Peyroni, Beieri, Huschkii, d'Engelbronneri conferantur: Ueber Cicero pro Tullio und die Actio ui bonorum raptorum, von Savigny, in Zeitschr. f. gesch. R. W. Tom. V. p. 123—130. lurisprudentia in Ciceronis oratione pro Tullio accuratius exponitur interprete Car. Beiero, in Jahnii Annalibus Tom. I. p. 214—220. Prooemium. 110: In caussis priuatis quam sit difficile, e singulis orationibus quum utriusque patroni defensionem tum uniuersae caussae ius extricare, libris superioribus experti sumus. Nunc autem ea nobis ingredienda est disputatio, in qua praeclare actum esse nobiscum diceremus, si alterutrius patroni defensione uti integra liceret. Nam quum merito laudamus huius saeculi fortunam, quae fragmentorum bonam quandam copiam nobis condonauerit effeceritque, ut summorum uirorum, Mait ac Peyroni, industria, religione diuinoque merito tam Ci-

542 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. ceronianae eloquentiae noua aliquot specimina quam iuris antiqui uberrima quaedam subsidia acciperemus: dissimulari tamen non debet, Tullianae huius defensionis exiguam solum partem nobis esse restitutam, ac propterea tam mutilam nobis quum rei gestae tum disceptationis coram recuperatoribus habitae notitiam comparari, ut totam caussae naturam perspicere et uelut iudicandi munus suscipere hoc certe loco non possimus. Quocirca quum in superioribus orationibus illud maxime quaesiuimus, quid e communi iuris ratione ad illustrandam caussam, qua de agebatur, afferri posset, nunc res ipsa fert, ut caussam iuris communis potius quam propositae caussae ius inuestigare destinemus, tantoque alacriori studio ei cognitioni operam demus, quanto magis omnium opinione constat, in laceratissimo illo libello ad explorandam obscuriorem quandam iuris partem certissima principia ac fundamenta inesse. Sed in ea inuestigatione quum, etiam Ambrosianis demum fragmentis in lucem editis, maximo cum fructu elaborassent primarii illi iuris Romani ueluti noui conditores, Cramerus et Sauinius; postea, adinuentis amplioribus copiis Taurinensibus, breui illo tempore superuenerunt Beierus et Huschkius: quorum ille quidem, ut ipsis utar Huschkii uerbis, in his potissimum rebus, quae ad ius ciuile spectant, tam multa male intellexit aut perperam protulit, ut haec pars omnino denuo retractanda uideretur; hic contra non solum Beiert errores refutauit correxitque, uerum etiam rei gestae explicandae, lectioni castigandae caeterisque rebus omnibus egregiam operam nauauit.

Prooemium. 543 Itaque non retexendum hoc opus totumue renouandum mihi proposui *), sed ea potius capita selegi, in quibus corrigendum aliquid aut supplendum uidebatur. Qualia quum uix dubitem quin ipse auctor post octodecim annos, si nouarum curarum otium uoluntatemque haberet, nonnulla prolaturus esset, nulla re magis laetabor, quam si in hac mea disputatione uices suas aliqua parte me gessisse iudicauerit. Haec sciri uolui, quominus uitio mihi daretur, quod non tam de iudicio, in quo M. Tullii caussa uersatur, quam de toto illo iudicii genere latius egi, atque originem, progressionem, omnem denique rationem curiosius exposui, alias uero res breuiter perstrinxi, alias silentio praeterii. 1) Nullo loco numero d'Engel quinto anno postea quam Huschkii bronnerum (M. T. C. orationum e libellus prodierat, pleraque pro Tullio, in Clodium, pro Scau-Beieri commentariis exscripserit, ro, pro Flacco Relliquiae, Rotede Huschkio prorsus ignorauerit. rodami 1830.8.), quippe qui etiam pop i 111 o p n non 1794 de 1170

Formula M. Tullii et Edictum ex Ulpiano. §. 1. De actionis iure et formula. E formula actionis, qua M. Tullius cum P. Fabio expertus est, orator fragmentum hocce exhibet *): QUANTAE PECUNIAE PARET DOLO MALO FAMILIAE P. FABII UI HOMINIBUS ARMATIS COACTISUE DAMNUM DATUM ESSE M. TULLIO .. Adiicit, iudicium datum esse in quadruplum. Rursus in Digestis ex Ulpiani libro 56. ad Edictum?) tale nobis edictum traditur: Praetor ait: Si CUI DOLO MALO HOMINIBUS COACTIS DAMNI QUID FACTUM ESSE DICETUR, SIUE CUIUS BONA RAPTA ESSE DICENTUR: IN EUM, QUI ID FECISSE DICETUR, IUDICIUM DABO. ITEM SI SERUUS FECISSE DICETUR, IN DOMINUM IUDICIUM NOXALE DABO. lam inter omnes constat, hoc edicto atque illa formula unum ius eandemque actionem contineri; quod mihi quoque persuasum est, ita tamen, ut quae Ciceronis aetate genita sunt lucemque primum aspexerunt, non pristino immutatoue prorsus habitu formaque ad Ulpiani tempora peruenisse existimem. Sed quae fuerit eius iuris uicissitudo et a quo principio orta sit illa actio ui bonorum raptorum, et no¬ 1) §. 7. h. or. 2) L. 2. pr. Vi bon. rap.

§. 1. De actionis iure et formula. 545 mine et ratione in Digestis caeterisque Iustiniani libris exposita, id uero magnopere quaeriture). Nos autem facilius in fragmentis nostris uestigia antiqui iuris deprehensuri sumus, si prius eius juris, quod Gaii, Ulpiani caeterorumque lurisconsultorum nostrorum temporibus obtinuit, ex uberioribus Digestorum similiumque librorum testimoniis imaginem repraesentauerimus. Est actio, quae uulgo uocatur ui bonorum raptorum), praecipue destinata persequendis iis furtis, quae insignem quandam improbitatem in eo habere uidebantur, quod praeter usitatum furum, clam agere solitorum *), morem aut ui aut hominibus coactis, siue armatis siue inermibus, commissa essente). Itaque in 3) Conferantur Auctores supra a plerumque nocte » rel. §. 2. I. nominati, imprimis Huschkius in De obl. quae ex del. Excursu De ui bonorum raptorum 6) §. 2. I. h. t. « ... Et geneiudicio. Praeterea uidesis Schra¬ «raliter dicendum est, ex quibus « caussis furti actio competit in re derum ad h. t. Inst., Reinii R. « clam facta, ex iisdem omnes ha¬ Pr. R. p. 352. seq., J. L. Breitenbach, Das Verbrechen des Raubes « bere hanc actionem. Conf. L. 5. « pr. De incendio ruina. — Gait nach R. R. Diss. inaug. Monachi 1839. 8. Walteri Gesch. d. R. R. III, 209. « Qui res alienas rapit, p. 808. seq. Unterholzneri Schuld- « tenetur etiam furti: quis enim verhältnisse, cur. Huschkio, §. « magis alienam rem inuito do¬ 689. T. II. p. 724—26. « mino contrectat, quam qui ra¬ 4) L. 2. §. 17. h. t. (Ulpian.). «pit? itaque recte dictum est, « Haec actio uulgo ui (Flor. : tibi) « eum improbum furem esse. Sed « bonorum raptorum dicitur». « propriam actionem eius delicti Conf. L. 1. h. t. L. 1. et passim « nomine Praetor introduxit, quae C. h. t. pr. 1. h. t. Gaii III, 209. « appellatur ui bonorum raptorum; IV, 8. 76. 112. 182. Paulli V, 6, 5. « et est intra annum quadrupli 5) Conf. L. 1. pr. De furtis. « actio, post annum simpli. Quae (Paullus) « Furtum a furuo, id « actio utilis est, etsi quis unam « est, nigro, dictum Labeo ait, crem, licet minimam, rapuerit. » «quod clam et obscuro fiat et Conf. pr. I. h. t. Ad var « quis Semestria, lib. III. 35 Formula M. Tullii et Editum ex Ul iano. Actio ui bonorum raptorum,

Actio ui bonorum raptorum. 546 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. quadruplum ea actio intra annum dabatur, omissa illa manifesti et nec manifesti delicti distinctione, in furti actionibus usitata"). Nec tamen intra furtorum genus ea actio Edicto formulaque continebatur, sed, quum tam re quam nomine ad bona rapta, hoc est, ad furta certo quodam modo perpetrata spectabat, simul etiam damna, quae ad legem Aquiliam genere suo pertinent, si eodem illo modo data essent, ui sua et effectu uerborumque conceptione comprehendebat *): quamquam praeter nominis formam caetera quoque uestigia nos eo ducunt omnia, ut intelligamus, his iam temporibus eam actionem tam in iudiciorum disceptatione quam in prudentium conuersatione multo frequentius ad bona rapta quam ad damna data esse relatam, quinetiam hunc actionis usum iam rariorem, illum uero uulgarem et quasi quotidianum fuisse ?). Age uero de uniuerso propositae actionis iure quae praecepta lurisconsulti nostri dederint, curiosius dispiciamus. 9) Neque in h. Titt. Dig. et Cod. « enim magis . . . inuito domino n neque apud Gaium praeter bona conf. ib. §. 195. et Gellii XI, 18. rapta ulla damni dati mentio haextr. betur. — Conf. etiam Lea Rom. 7) pr. I. h. t. « Quadruplum Burgund. Tit. 8. (De uiolentiis) « autem non totum poena est, extr., ubi ea actio sic comme¬ « sicut in actione furti manifesti moratur : « Quod si rem mobilem « diximus, sed in quadruplo inest « uel sese mouentem per uim quis « et rei persecutio: ut poena tripli « rapuerit, intra annum quadrupli « sit, siue comprehendatur raptor « solutione multabitur, post an- «in ipso delicto siue non » rel. « num uero simpli satisfactione 8) d. L. 2. pr. et passim, L. 4. «soluetur. » §. 6. h. t.

547 §. 1. De actionis iure et formula. Praetor dicitur hoc Edicto contra ea consuluisse, quae siue e furtorum siue e damnorum genere ui committerentur 10). Sciendum tamen est, neque omnia, quae ui facta sunt, ad hoc iudicium pertinere, et interdum etiam sine ui eam actionem competere. Nam quod hominibus coactis gestum est, id, quamuis clam sit gestum, tenetur), et contra, si quis uim quidem aut adeo homines coactos adhibuerit, at dolo malo caruerit, non tenetur 12). Est igitur tam in bonis raptis quam in damno dato alterutrum necessarium, aut uis aut coacti homines, neutrum autem sufficit, nisi dolus malus in eo quicum «aufert. Quid ergo si sibi obli¬ 10) L. 2. §. 1. h. t. (uid. inf. not. 33.) « gatam? Debebit teneri (excepta, - puto, specie Le. 55. De furtis). 11) L. 2. §. 9. h. t. « Damni, « Vi bonorum raptorum actio in « Praetor inquit. Omnia ergo dam¬ « impuberem, qui doli mali capax « na continet, et clandestina. Sed « non est, non dabitur, nisi ser « non puto clandestina, sed ea « uus ipsius uel familia eius ad- « quae uiolentia permixta sunt: « misisse proponantur. Et serui « etiam quis recte definiet, si quid « et familiae nomine noxali ui bo¬ « solus admiserit quis non ui, non « norum raptorum actione tene¬ « contineri hoc Edicto; et si quid «tur. » — §. 1. I. h. t. « Quia « hominibus coactis, etiam si sine «ui, dummodo dolo sit admissum, « tamen ita competit haec actio, si « ad hoc Edictum spectare. » « dolo malo quisque rapuerit : qui 12) L. 2. §§. 18. 19. h. t. « aliquo errore inductus, suam « Hac actione is demum tenetur, arem esse existimans, et impru¬ « qui dolum malum adhibuit. Si « dens juris, eo animo rapuit, « quis igitur suam rem rapuit, ui « quasi domino liceat rem suam « etiam per uim auferre a posses¬ « quidem bonorum raptorum non «soribus, absolui debet. Cui sci¬ « tenebitur, sed aliter multabitur. « licet conueniens est, nec furti « Sed et si quis fugitiuum suum, « teneri eum, qui eodem hoc ani¬ « quem bona fide aliquis posside¬ « bat, rapuit, aeque hac actione « mo rapuit » rel. « non tenebitur, quia rem suam Actio ui b. r. ICtorum R. praecepta

548 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Actio ui b. r. agitur accedat. Quinetiam si quis ne rapuerit quidem ICtorum R. praecepta. ipse neque damnum ui dederit, sed alii fecerint, ad hoc ipsum dolo malo collecti ab illo, tamen tenebitur 13), haud minus quam qui ipse dolo malo siue rapuerit siue damnum ui dederit, licet neminem coegerit, contra fortasse ipse inter coactos ab alio fuerit **). Qua parte adeo potest aliquando euenire, ut ui bonorum raptorum aliquis rei ablatae nomine teneatur, furti uero non teneatur 15). Illud non requiritur, uim personae esse illatam, neque inutiliter cum eo agetur, qui forte ex domo, in qua nemo esset, rapuerit 16). 13) L. 2. §. 2. h. t. « Dolo au¬ « damnum datum sit uel raptum; « an uero quod dolo malo rei ra¬ «tem malo facere potest, quod « Edictum ait, non tantum is, qui « ptum uel damnum datum sit, «rapit, sed et qui praecedente « licet ab alio homines sint coacti, « quaeritur. Et melius esse dici¬ « consilio ad hoc ipsum homines «tur, etiam hoc contineri, ut om¬ « colligit armatos, ut damnum det « nia haec contineantur, et quod « bonaue rapiat. » — Pro armatos Huschkius I. I. p. 192. haud inepte « ex coactis ab alio damnum daquidem, at repugnantibus Basilicis « tum sit; ut et is, qui coegit, et « si qui coactus est, contineri (T. VII. p. 397.), coniecit armatue. 14) L. 2. §. 3. h. t. « Siue igi¬ «uideatur. » « tur ipse quis cogat homines, siue 15) L. 80. §. 4. De furtis. (Papinianus) als autem, cuius dolo « ab alio coactis utitur ad rapien¬ « dum, dolo malo facere uidetur. » « fuerit raptum, furti quidem non §. 4. ibid. « Homines coactos acci¬ « tenebitur, sed ui bonorum ra¬ « ptorum. » « père debemus, ad hoc coactos, — 16) L. 52. §. 30. De furtis. (Ul¬ « ut damnum daretur. » §. 12. pianus libro 37. ad Edictum.) Idem ib. « Si quis non homines ipse libro 38. » Si quis ex domo, in qua « coegerit, sed inter coactos ipse « nemo erat, rapuerit; actione de « fuerit, et quid aut rapuerit aut « bonis raptis in quadruplum con¬ « damni dederit: hac actione te¬ « uenietur, non furti (Codd. : furti « netur. Sed utrum hoc solum « non) manifesti, uidelicet si nemo « contineat Edictum, quod dolo « eum deprehenderit tollentem « malo hominibus a reo coactis

§. 1. De actionis iure et formula. 549 In hominibus coactis nec numerus spectatur nec Actio ui b. r. ICtorum R. condicio, ut nihil intersit, unus an plures, liberi an praecepta, serui fuerint, et q. g. s. 17). Iudicium conceptum est in quadruplum; quadruplari autem dicitur uerum rei pretium, non incerta quaedam eius quod interest aestimatio 1). Utique hoc praecepto modum potius agenti, de bonis raptis praesertim, imponi, quam in damnis datis integra rerum pretia iustae damni aestimationi, multo fortasse minori, substitui, manifestum est. Quadruplo autem non meram poenam, sed etiam rei persecutionem, perinde atque in actione Quod metus caussa 12), inesse magis obtinuit 29). Utique in eo similis haec actio est furti actionibus, dissimilis uero actioni legis Aquiliae et arbitrariis, ueluti Quod metus caussa, quod nec confitendo nec restituendo potest quadrupli praestatio euitari. 21) (Vulg. : tollenda).» — De lectione L. 23. pr. §§. 1.2. Ad. leg. Aquil. — conf. Huschkius I. I. p. 206. Videsis etiam Unterholznerum l. I. 17) L. 2. §. 5. h. t. « Neque not. k. « additur quales homines ; quales¬ 19) L. 14. §§. 7. 9. 10. Quod « cunque igitur, siue liberos siue met. ca. «seruos. §. 6. Sed et si unus hopr 20). 1. h. t. (conf. sup. not. « mo coactus sit, adhuc dicemus 7.) §. 19. I. De actionibus. L. 1. « homines coactos. » C. h. t. 18) L. 2. §. 13. h. t. « In hac 21) L. 5. h. t. (Gaius lib. 21. ad «actione intra annum utilem ue¬ Ed. prou.) « Non prodest ei, qui arum pretium rei quadruplatur, « ui rapuit, ad euitandam poenam, « non etiam quod interest.» Conf. « si ante iudicium restituat rem, L. 50. pr. De furtis. (Ulpianus) « quam rapuit. » — De furti actio¬ « In furti actione non quod internibus conf. L. 54. §. 3. L. 48. pr. a est quadruplabitur uel duplabi¬ De furtis ; contra de actione legis «tur, sed rei uerum pretium » Aquiliae: L. 2. §. 1. L. 23. §. 10. rel. — Contra: L. 21. §. 2. L. 22. Ad leg. Aquil. Gal. IV, 9. 171. §. 1.

Actio ui b. r. R. ICtorum praecepta 550 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Competit autem haec actio, bonorum quidem raptorum nomine, iisdem fere personis, quae in re clam facta furti agere possunt??). Itaque non illud spectatur, an actoris fuerint res ablatae siue ex iure Quiritium siue in bonis?s), sed sufficit, inter bona eius, quum raperentur, ex facto magis quam certo iure fuisse ?) « Titium sic, ut intersit eius, eam I. De poena tem. litig. ; de actione « non auferri, ueluti si in re dequod metus caussa: L. 9. §. 7. « posita culpam quoque promisit, L. 14. §§. 1. 4. 11. Quod. met. ca. « siue bona fide possideat, siue L. 18. pr. De dolo. — Conf. etiam « usumfructum in ea quis habeat, L. 1. §. 5. De publicanis. «uel quod aliud ius, ut intersit 22) §. 2. I. h. t. (sup. not. 6.) « eius non rapi: dicendum est, L. 2. §. 23. h. t. (inf. not. 24.) « competere ei hanc actionem, ut 23) d. §. 2. et L. 2. §. 22. h. t. « non dominium accipiat, sed illud (inf. not. 24.) — Nec magis in « solum, quod ex bonis eius, qui numero rerum ablatarum urgen¬ « rapinam passus est, id est, quod dum est uocabulum bona; nam « ex substantia eius ablatum esse etiamsi una res rapta sit, uel mi- « proponatur. » rel. (not. 6.) nima, dummodo mobilis, haec L. 2. §§. 22—24. h. t. « In hac actio competit. Gai. III, 209. (sup. «actione non utique spectamus not. 6.) pr. 1. h. t. L. 2. §. 11. « rem in bonis actoris esse : nam h.t. « Quod ait Praetor bonarapta, (sic Cod. meus; Edd. Romae 1476. « sic accipiemus, etiamsi una res — Lugduni 1482. et 1513: Sed. « ex bonis rapta sit. » — L. 1. C. Conf. d. §. 2.) «siue in bonis sit h. t. (Imp. Gordianus.) « Vi bono « siue non sit, si tamen ex bonis «rum raptorum actionem, quae «sit, locum haec actio habebit « cum poena sua retrahit ablata, « Quare siue commodata res sit « potius ad mobilia mouentiaque « siue locata siue etiam pignerata « quam ad fundos per iniuriam oc¬ « proponatur, siue deposita apud « cupatos spectare, explorati iuris « me sic, ut intersit mea eam non « est. » « auferri, siue bona fide a me pos 24) §. 2. I. h. t. « Sane in hac «sideatur, siue usumfructum in « actione non utique exspectatur, « ea habeam, uel quod aliud ius, « rem in bonis actoris esse : nam « ut intersit mea non rapi : dicen¬ «siue in bonis sit siue non sit, si « dum est, competere mihi hanc « tamen ex bonis sit, locum haec «actionem, ut non dominium ac¬ « actio habebit. Quare siue com¬ « cipiamus, sed illud solum, quod « modata, siue locata, siue pigne (sic Cod. meus et Edd. Romae « rata, siue etiam deposita sit apud

551 §. 1. De actionis iure et formula. dummodo ne plane nihil actoris intersit eas esse ab- Actio ui bar. ICtorum R. latas; quo loco etiam facilius est hoc iudicium quam praecepta, et ad Tit. Cod. Depositi (in Opp. 1476. Lugduni 1482. Io. Syber T. IX. p. 321. et T. X. p. 936.) et 1513. Fr. Fradin. Conf. d. §. 2., « ex bonis meis, hoc est, ex sub¬ Adde scriptores apud Schultingium Not. ad Dig. ed. Smallenburg. « stantia mea, res ablata esse proallegatos. Neque me fugit, Husch¬ « ponatur. §. 23. «Et generaliter kium (I. I. p. 205.) etiam grauiorem « dicendum est, ex quibus caussis hanc coniecturam proposuisse : « furti mihi actio competit in re « . . . repromisi. Si uero pretium « clam facta, ex iisdem caussis ha¬ « d. n. q. m. accepi, utilius dicen¬ « bere me hanc actionem. Dicet « dum est » rel. Quod idcirco non « aliquis : Atquin ob rem deposiplacet, quia eam puto Ulpiani men¬ « tam furti actionem non habemus: tem fuisse, ut, si quis pretium prae¬ « sed ideo addidi, si intersit nostra « non esse raptam: nam et furti miumue depositi non quasi mer¬ « actionem habeo, si in re deposita cedem accepisset, etiam culpa in depositi actionem ueniret, ac pro¬ « culpam quoque repromisi uel pterea furti quoque is, apud quem «pretium depositionis non quasi « mercedem accepi. §. 24. Utilius depositum esset, agere posset. Dicit autem anon quasi merce¬ « dicendum est, etsi cesset actio dem», quoniam, si uera merces in¬ « furti ob rem depositam, esse ta¬ « men ui bonorum raptorum actioterueniret, in locationem tota res anem, quia non minima differentia transiret. Conf. L. 5. §§. 2. 12. Commodati. L. 1. §. 9. Depositi. « est inter eum qui clam facit et L. 14. §§. 17. 3. De furtis. De « eum qui rapit; cum ille celet « suum delictum, hic publicet, et illo remunerationum genere, quod medium tenet inter meram dona¬ « crimen etiam publicum admittat. « Si quis igitur interesse sua uel tionem et iustam mercedem, uide¬ « modice docebit, debet habere ui sis L. 19. §. 1. L. 27. L. 34. §. 1. « bonorum raptorum actionem. » — De donationibus. L. 25. §. 11. De hered. pet. L. 52. pr. De donat. Hunc locum (§§. 23. 24.), quem - foede corruptum in Editionibus int. V. et V. L. 194. De V. S. habemus, e Cuiacii consilio ita Caeterum si cui forte in contextu, correxi, ut distinguendi interpunqualem nos exhibuimus, in uerbis gendique rationem, praeterea ni- « Utilius dicendum est » rel. durior esse transitio uideatur, non tam hil, nouauerim, sedem autem uitii (vs. habeo, si et accepi. §. 24. Ulpianus, ut opinor, quam Compilatores accusandi erunt. Conf. Utilius) inclinatis typis indicaue rim. Qua de re conf. Cuiacium ad denique Basil. T. VII. p. 400. §. 2. I. h. t. (in Opp. T. I. p. 205.)

552 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Actio ui b. r. furti actio 23). Diuersam autem rationem obtinuisse, ubi I Ctorum R. praecepta. de damno dato ageretur, nemo auctor est. Post annum, quo experiundi potestas fuit, nonnisi in simplum actio dature). Heredi perinde ac defuncto datur, in heredes caeterosque successores numquam, ne in id quidem, quod ad eos peruenit, quoniam condictio furtiua et reliquae uulgares actiones sufficere uidentur 27). Videndumque illud est: Si seruus commiserit quod in hoc iudicium uenit, eius serui nomine perinde atque in caeteris delictis noxalis actio datur?s), ut liberum domino sit aut quadruplum soluere aut seruum noxae dare. Enimuero non certi serui solum, sed etiam familiae nomine noxale hoc iudicium reddi solet. Quo constid 25). L. 2. §. 24. h. t. Neque « tauit sufficere condictionem.» inepte Schultingius ad h. I., allata Conf. L. 111. §. 1. De R. I. L. 1. §. 33. De ui, infert similitudi¬ 28) L. 2. pr. h. t. (sup. p. 544.) nem interdictorum de ui in recu¬ L. 4. C. h. t. (Dioclet. et Maxim.) « De his, quae seruus alienus perandis rebus, quas actor, quum deiiceretur, in fundo habuit. Conf. « nesciente domino ui rapuisse dih. sup. Lib. II. p. 298. seqq. « citur, intra annum in quadru¬ « plum ui bonorum raptorum, et 26) Gai. III, 209. (sup. not. 6.) « post in simplum dominus eius nopr. I. h. t. L. 2. §. 13. (not. 18.) «xali actione apud competentem L. 4. §. 8. h. t. LL. 2—5. C. eod. «iudicem conueniri potest. » 27) L. 2. §. 27. h. t. « Haec Gai. IV, 76. « Constitutae sunt « actio heredi caeterisque succes¬ « soribus dabitur. Aduersus here¬ «'autem noxales actiones aut le¬ « des autem uel caeteros succes¬ « gibus aut edicto : legibus, uelut «sores non dabitur, quia poenalis a furti lege XII. tabularum, damni « actio in eos non datur. An tamen «iniuriae lege Aquilia; edicto « in id, quod locupletiores facti « Praetoris, uelut iniuriarum et « sunt, dari debeat, uideamus. Et «ui bonorum raptorum.» Conf. « ego puto ideo Praetorem non §. 4. I. De noxal. act., ibique « esse pollicitum in heredes in id, Schraderum. a quod ad eos peruenit, quia pu¬

§. 1. De actionis iure et formula. 553 tuto in eo quidem est caussa actoris facilior, quod non necesse habet ostendere, qui sint ex familia homines, qui rapuerunt damnumue dederunt, et quod familiae nomen latius patet, atque praeter seruos, qui uere sunt eius qui conuenitur, etiam omnes comprehendit, qui in ministerio sunt, siue liberos siue seruos 22) : simul autem is quicum agitur hactenus subleuatur, ut etiamsi plures nocuerint, semel tantum quadrupli condemneturs), et, si noxae dare maluerit, non totam familiam, sed nocentes tantum dare debeat?). Caeterum constat, eum, qui hac actione tenetur, simul etiam publico iudicio lege Iulia de ui siue priuata siue publica obstringis2). Nec tamen priuata, qua 29) L. 2. §. 14. h. t. « Haec 31) L. 2. §. 16. h. t. « Ex hac « actio etiam familiae nomine com¬ « actione noxae deditio non totius « petit ; non imposita necessitate « familiae, sed eorum tantum uel « ostendendi, qui sunt ex familia « eius, qui dolo fecisse comperie¬ « tur, fieri debet. » « homines qui rapuerunt uel etiam « damnum dederunt. Familiae au¬ 32) §. 8. I. De pu. jud. « Item « lex Iulia de ui publica seu pri¬ « tem appellatio seruos continet, « hoc est, eos, qui in ministerio « uata aduersus eos exoritur, qui a sunt, etiamsi liberi esse propo¬ « uim uel armatam uel sine armis « nantur uel alieni bona fide nobis « commiserinto rel. L. 3. §. 2. Ad « seruientes.» Conf. sup. Lib. II. leg. Iul. de ui pu. (Marcianus.) p. 308. in nota. Adde L. 25. §. 2. « In eadem caussa sunt, qui pes¬ De aedil. ed. De priore parte di¬ «simo exemplo conuocata sedi¬ «tione uillas expugnauerint, et §. 14. conf. L. 3. §. 2. De publicanis. « cum telis et armis bona rapuea rint.» — 30) L. 2. §. 15. h. t. «Hac actio¬ L. 2. Ad leg. Iul. de «ne non puto posse actorem sinui pri. (Scaeuola.) « Hac lege te¬ « netur, qui conuocatis hominibus « gulorum seruorum nomine ageare aduersus dominum eorum, «'uim fecerit, quo quis uerberare¬ «tur pulsaretur, neque homo oc¬ « quia sufficit dominum semel qua¬ « druplum offerre. » Conf. L. 1. « cisus erit. » (Ad litteram paene iisdem uerbis utitur Ulpianus in pr. §. 2. Si fam. fur, fe. di. Actio ui b. r. ICtorum R. praecepta.

Actio ui b. r. Ctorum R. praecepta. 554 Cap. I. De iure caussae Tullianae. de agitur, persecutio propterea, quod publicae quaestioni praeiudicium fiat, impeditur, quamuis fuerit quaesitumss) et secundum quorundam opinionem a D. Pio Ad leg. Corn. de sica. (Marcianus) L. 10. §. 1. Ad leg. Iul. de ui pu. « Item is cuius familia sciente eo De homine occiso conf. L. 1. pr. « adipiscendae reciperandae pos¬ §§. 2. 3. Ad leg. Corn. de sica.) « sessionis caussa arma sumpserit, L. 3. (Macer.) « Nec interest libe¬ « ... Senatusconsulto poena legis «ros an seruos, et suos an alienos « Corneliae punitur. » — Conf. L. « quis ad uim faciendam conuocapr 152.. De R.I. (Ulpianus.) « Hoc « uerit. §. 1. Nec minus hi, qui « iure utimur, ut quicquid omnino « conuocati sunt, eadem lege te¬ « per uim fiat, aut in uis publicae «nentur. §. 2. Sed si nulli con- « aut in uis priuatae crimen in¬ « uocati nullique pulsati sint, per « cidat. » «iniuriam tamen ex bonis alienis 33) L. 2. §. 1. h. t. « Hoc edicto « quid ablatum sit; hac lege te¬ « contra ea, quae ui committuntur, « neri eum, qui id fecerit. » — Si¬ « consuluit Praetor. Nam si quis militer cum interdictis de ui iudise uim passum docere possit, pucia publica concurrunt. Paulli « blico iudicio de ui potest expe¬ R. S. V, 26, 3. « Lege Iulia de ui « riri, neque debere publico iu¬ « priuata tenetur qui quem arma¬ « dicio priuata actione praeiudi¬ « tis hominibus possessione, domo, « cari, quidam putant. Sed utilius «uilla agroue deiecerit, expugna¬ « uisum est, quamuis praeiudicium «uerit, obsederit, cluserit, idue « legi Iuliae de ui priuata fiat, ni¬ « ut fieret homines commodauerit, « hilominus tamen non esse dene¬ «locauerit conduxerit » rel. L. 5. «gandam actionem eligentibus Ad leg. Iul. de ui pri. « Si quis « priuatam persecutionem.» L. 15. « aliquem deiecit ex agro suo ho¬ De accusationibus. (Ulpianus lib. « minibus congregatis sine armis, 56. ad Edictum) «In eum, cuius «uis priuatae postulari possit. » — « dolo malo hominibus coactis L. 11. §. 1. De accusationibus. « damni quid datum esse dicatur, (Macer.) « Liberi libertique non « non debet cogi actor, omissa acti¬ « sunt prohibendi, suarum rerum « one ciuili crimen intendere. » - « defendendarum gratia, de facto L. 4. De publ. iud. (Paullus) « In¬ « parentium patronorumue queri: « terdum euenit, ut praeiudicium «ueluti si dicant, ui se a posses- «iudicio publico fiat: sicut in «sione ab his expulsos, scilicet « actione legis Aquiliae et furti et « non ut crimen uis eis intendant, «ui bonorum raptorum et inter¬ «sed ut possessionem recipiant.» « dicto Unde ui et de tabulis testarel. L.un. C. Quan. ciu, act. crim. « menti exhibendis: nam in his praeiud. (seq. not. 33.) L. 3. §. 4.

555 §. 1. De actionis iure et formula. de proprietatis possessionisque iudiciis etiam aliter constitutum 34). et Valent.) « A plerisque Pruden- « de re familiari agitur. » — L. 3. «tium generaliter definitum est, De pri. del. (Ulpianus) « Si quis « Quoties de re familiari et ciuilis « actionem, quae ex maleficiis ori¬ « et criminalis competit actio, utra «tur, uelit exequi, si quidem pe¬ « cuniariter agere uelit; ad ius or¬ « que licere experiri, siue prius « criminalis siue ciuilis actio mo¬ « dinarium remittendus erit, nec queatur; nec si ciuiliter fuerit « cogendus erit in crimen subscri¬ « actum, criminalem posse con¬ « bere. Enimuero si extra ordinem «sumi ; et similiter e contrario. « eius rei poenam exerceri uelit, « Sic denique et per uim de pos¬ « tunc subscribere eum in crimen « sessione deiectus, si de ea re¬ « oportebit.» — L. 7. §. 1. De « cuperanda interdicto Unde ui iniuriis. (Ulpianus) « Si dicatur « fuerit usus, non prohibetur ta¬ « homo iniuria occisus, numquid « men etiam lege Iulia de ui publi¬ « non debeat permittere Praetor « co iudicio instituere accusatio¬ « priuato iudicio legi Corneliae « nem. « rel. — Adde L. 3. C. De « praeiudicari? idemque et si ita « quis agere uelit, quod tu uenelege Aquilia. L. 7. C. Ad leg. Iul. de ui pu. L. fi. De furtis. L. 1. anum dedisti hominis occidendi §. 1. De incendio ruina. — Conf. « caussa? Rectius igitur fecerit, si « huiusmodi actionem non dederit. Huschkium l. I. p. 188. seq. « Atquin solemus dicere, ex qui¬ 34) L. 5. §. 1. Ad leg. Iul. de ui pu. (Marcianus) « Si de ui et pos¬ « bus caussis publica sunt iudicia, «sessione uel dominio quaeratur, « ex his caussis non esse nos pro¬ « ante cognoscendum de ui, quam «hibendos, quominus et priuato « de proprietate rei D. Pius 70 « agamus. Est hoc uerum, sed « ubi non principaliter de ea re «XOLVS Tov Oecodkov, id est, « uniuersitati Thessalorum rescri¬ « agitur, quae habet publicam exe¬ « psit. Sed et decreuit, ut prius de « cutionem. Quid ergo de lege « Aquilia dicimus? nam et ea actio «ui quaeratur quam de iure do¬ « principaliter hoc continet, homi¬ « minii siue possessionis.» Conf. L. 37. De iudiciis. — Sed recte alii «nem occisum: non principaliter, monuerunt, non de agendi sed de « nam ibi principaliter de damno « agitur, quod domino datum est; cognoscendi ordine hh. Il. praecepta dari. Conf. etiam L. 1. C. «at in actione iniuriarum de ipsa De appellationibus. L. T. C. Ad « caede uel ueneno, ut uindicetur, leg. Iul. de ui pu., et Schultin¬ « non ut damnum sarciatur. » rel. gium in Not. ad Dig. ed. Smallen L. un. C. Quan. ciu, act. crim. burg. ad d. L. 37. cum scriptoripraeiud. (Impp. Valens et Gratian. Actio ui b. r. ICtorum R praecepta.

Actio ui b. r. ICtorum R. praecepta. 556 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Actio ui bonorum raptorum earum numero est, quibus quicunque suo nomine damnatus pactusue esset, 35) infamia notabatur bus illic et apud Hommelium alle¬ L. 4. §. 5. eod. (Ulpianus) « Item gatis. — Caeterum inferius ultro « si qui furti, ui bonorum raptoapparebit, cur tam curiose et tot crum, iniuriarum, de dolo malo fragmentis in medium prolatis hh. « suo nomine damnatus pactusue notis 32—34. rationem illam, quae cerit, simili modo infames sunt.» inter publica ac priuata iudicia in L. 2. C. eod. §. 2. I. De poenis hoc iure intercessit, persecuti tem. litig. Gal. IV, 182. L. 7. De simus. pu. iud. L. 56. Pro socio. 35) L. 1. De his qui not. infa.

§. 2. De actionis iure et formula. — Controuersiae. Quae adhuc in medium protulimus, sunt Gaii, Ulpiani, Paulli de hoc iure praecepta, qualia per Digestorum maxime compositores transmissa accepimus. Quae tamen quam procul absit ut ex uetere illo M. Luculli edicto eiusue aetatis aut litteris aut usu forensi consulta et exquisita ad lurisconsultos nostros peruenerint, nihil magis argumento est quam graues eorum, quos nominaui, et aequalium dissensiones, quarum uel in breui illo Digestorum Titulo uestigia licet animaduertere. Quid ergo est? quum in interpretando Edicto atque in primariis quibusdam eius iuris partibus uersentur, non potest earum cognitio in exploranda huius iudicii actionisque ratione ac progressione inutilis esse. Alia quaedam, nobis potius dubia atque incerta quam apud Romanos controuersa, eadem disputatione facili negotio coniungentur. Iam primo loco quod secundum Ulpianum supra scripsimus *), in hoc iudicio, siue de damno dato siue de bonis raptis agatur, requiri, ut aut ui aut hominibus coactis res gesta sit, neutrum autem sufficere, nisi etiam dolo malo sit gesta: haudquaquam uidetur omnibus placuisse. Nam statim in L. 4. §. 6. eiusdem tip 1). 5 47. De vs. „dolo malo.

