Aduersarii defensio Cap. 1. De iure caussae Tullianae. 632 Hoc ius, a maioribus quoque traditum?*), callida ista tua formulae interpretatione funditus euertitur. Nondum de Fabii caussa disputo, nondum de iure ac necessitate illorum armorum nostrorum loquor; tantum de nouo isto iure, M. Tulli, queror, quod statuis, nemini umquam impune armis uti licere. Quod si ita est, quaero, si in fundum tuum te absente aliquis. a nemine lacessitus, cum manu armatorum hodie possidendi, rapiendi, nocendi caussa irrumpat, tum uillicus tuus cum familia arma capiat, proelium committat, aggressosque ita repellat, ut ex iis aliquot uulnerentur, caedantur; an tu hoc iudicio, quod est de ui hominibus armatis coactisue, scuto, uti dicis, nullo relicto, constitutum, propter eiusmodi damnum in quadruplum tenearis? Quid enim? Si quis ita tecum agat, nonne clamabis, iustam caedis caussam tuis fuisse, dolum malum abesse, etiam in ui hominibusque armatis non de omni damno, sed de eo solum, quod dolo malo datum sit, iudicium consistere? Quod si me consentiente omnibus tam doctis quam indoctis facili negotio probaturus est, fatearis tamen necesse est, ne in eiusmodi quidem damno omnem omnino excludi defensionem, quinetiam aliquando contingere, ut, quod de dolo malo in hoc iudicium addi non scripta, sed nata lex ; quam latronum aut inimicorum incidisnon didicimus, accepimus, legiset, omnis honesta ratio esset expediendae salutis. mus, uerum ex natura ipsa arri 21) Cic. ib. 2, 6. »Obsecrabo puimus, hausimus, expressimus; uos, iudices, si caetera amisimus, ad quam non docti sed facti, non instituti sed imbuti sumus: hoc saltem nobis ut relinquatur, ut, si uita nostra in aliquas inab inimicorum audacia telisque uitam ut impune liceat defendere. « sidias, si in uim, si in tela aut

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 633 solet, pro eo quicum agitur, non pro actore ualeat. Tu ad originem huius iudicii nos reuocasti atque ad rationem, quam M. Lucullus olim in componendo eo secutus esset. Malam hominum illam consuetudinem nimiamque licentiam, ex bello diuturno ac domestico natam, demonstrauisti, familias armatas, caedes creberrimas nullaque religione commissas. Docuisti, non adeo de damno, quod alicui daretur, sollicitos fuisse Praetores, quam de modo et actu, quo daretur, de ui et armis uidelicet, quae ut seuero maturoque iudicio coercerent et comprimerent, multo magis illos spectasse quam ut damni sarciendi nouam rationem inirent. Quae ut concedam esse ueritate certa omnia atque ad augendam huius iudicii seueritatem idonea, tamen uel ipsa nos hortantur modum obseruare. Quid ergo est? Magnam certe utilitatem habet, a ui et armis deterrere homines atque ad iuris potius disceptationem traducere: at qui ui et armis ab aduersario ultro petitur, si eum quoque iudicii metu impedias, quin ob sui suaeque rei defensionem etiam ipse ui et armis utatur; tum non metu comprimis audaciam immo praemio ornas, quum inermem aggredienti aduersarium tradis, facinorisque fructum citra periculi discrimen constituis 22). At enim ubi ui hominibus coactis armatisue alter arma, nec se exspectari iubent, 22) Haud procul ab hoc arguquum ei, qui exspectare uelit, ante mento distant, quae Cicero loco iniusta poena luenda sit quam iumodo (not. 20.) laudato pergit sta repetenda.« dicere : » Silent enim leges inter Aduersarii defensio.

634 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Aduersari alterum de fundo deiecerit, ita interdici solet, ut defensio. detracta communi illa usitataque exceptione Quod nec ui nec clam nec precario actor ab altero possederit, omni modo is quicum agitur restituere iubeatur 23). Certe simillimum et quasi geminum eius iudicii, quo nos consistimus, illud interdictum est, siue caussas, siue originem, siue utilitatem spectemus?). Videas tamen, quaeso, ne in mea caussa meisque praesidiis cum hoc argumento tuo uerseris. Nam in ipso illo interdicto, quod tamquam seuerissimum, ut est, mihi obiecisti, solet tamen postulante eo, quicum agitur, id ipsum Quod tu prior hominibus armatis non ueneris, a Praetoribus excipi?s). Do tibi atque ultro concedo, malum facinus esse, si quis odii lucriue caussa siue ob alias cupiditates armis quempiam petat, quinetiam iuris obtinendi caussa qui ui et armis egerit, quum iure iudicioque experiundi copia esset, difficilem habere excusationem: at illud mihi uideor tam ratione quam exemplis docuisse, esse tamen magnas quasdam iustasque caussas, propter quas etiam ui et armis alterum alteri nocere, quo iure utimur, nullo dubio liceat. Quae cum ita sint, non potuit hercle M. Lucullus Praetor, quem summa aequitate et sapientia ius dixisse uere praedicas, in componendo hoc iudicio id agère, ut, si quae familia ui hominibus armatis coactisue alicui damnum dedisset, de eo dominus omni 23) Vide supra Lib. II. Cap. 1. 25) De hac exceptione supra §. 3. pag. 324. seqq. disputatum est, h. Sem. Lib. II. 24) Vide sup. h. Lib. III. Cap. 1. Cap. 1. §. 3. pag. 329. seqq. §. 3. pag. 577. et 593.

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 635 modo exclusaque omni defensione in quadruplum teneretur. Debuit in iudicium suum eius caussa quicum agitur aliquid addere, quo eiusmodi caussae, si quando adesset, probandae illi copia daretur. Atquin addidisse eum uidemus uerba illa polo MALO, quibus, dummodo plane et sine captione intelligantur, amplissime ei rei consuluit, quum omnes sciant, quod ex iusta caussa fit, id dolo malo factum esse nullo iudice iudicari posse. Ergo quum scripsit Praetor quae certissima ratione debuit scribere, quae tandem ratio est credere, ea mente eum scripsisse, ut hanc ipsam rationem prorsus negligeret adeoque repudiaret? Tu putas, actoris caussa illud de dolo malo in formula esse adiectum: certe posteaquam docui, inesse aliquando defensionem iustam eique quicum agitur perquam necessariam, possim illud tibi concedere, quum praesertim eiusmodi actoris utilitas a proposita caussa alienissima sit. Caeteroquin nihil repugno, eadem formulae uerba modo actionem modo defensionem adiuuare posse. Quid autem si ostendam, nullam esse siue tamen perexiguam istam, quam demonstras, actoris utilitatem, neque omnino operae pretium fuisse propter eam doli mali in formula mentionem inserere ? Nolo in eo commorari, ut latius exponam, cuius consilio et opera effectum sit, ut alii damnum cuipiam darent, aut qui, quemadmodum dixisti, adeo homines siue seruos siue liberos ad hoc coegerit uel conduxerit, eum propter illum dolum ipsum uideri damnum dedisse, ac propterea quouis iudicio teneri, Aduersarii defensio.

636 Cap. I. De iure caussae Tulliande. Aduersarii quod diserta nulla doli mali mentione in eum tantum, defensio. qui damnum dedisset, conceptum esset: itaque caussam nullam fuisse, cur Praetores propter eiusmodi dolum familiae disertam doli mali mentionem in formulam adderent?). quomodo tandem dolo malo At illud quaero, familiae fieri possit, ut ab aliis ui hominibus coactis 26) L. 169. pr. De R. I. (Paulus) tur. » — Ne plura. Quae Quinctio »Is damnum dat, qui iubet dares, oranti hoc loco tribuimus, ea uerissime Huschkius ad §. 27. h. or. rel. L. 152. §. 1. eod. (Ulpianus) (vs. »Nemo enim potest haec iu¬ » Deiicit et qui mandat. « L. 15. §. 8. De iniuriis. (Ulpianus) »Fedicare, qua in re familia non interfuisset, in ea re eam ipsam facisse conuicium non tantum is uimiliam ui armatis hominibus dadetur, qui uociferatus est, uerum is quoque, qui concitauit ad uomnum dedisses) allatis modo dictis aliisque testimoniis statuit et natuciferationem alios, uel qui summisit, ut uociferentur. « — L. 3. rali et ciuili rationi consentanea §. 10. De ui. (Ulpianus) » Cum esse. Quinetiam in eo ualde Huschprocurator armatus uenit, et ipse kio assentior, quod existimat, non dominus armis deiecisse uidetur, id, quod Cicero dicit, in caussa siue mandauit, siue (ut Iulianus fuisse, ut praetores eo, quo faait) ratum habuit. §. 11. ibid. Hoc ctum est, modo edicerent, (pueet in familia dicendum est: nam reor, inquit, ne quod hic asserit, cum familia sine me armata uenit, magis caussae quam ueritati inego non uideor uenisse, sed faseruiuerit «), sed ut demonstramilia, nisi iussi uel ratum habui. rent, non omne omnino damnum, §. 12. ibid. Hoc interdictum etiam et ne omne quidem iniuria daaduersus eum proponitur, qui dotum, sed id solum, quod dolo malo factum esset, acri iudicio lo malo fecit, quo quis armis deiicereture, rel. L. 1. §. 1. De eo se uindicaturos esse, ideo eos dolum malum huic edicto inserp. quem fa. er. (Ulpianus) »Fecisse uisse. Verumtamen cum dubitaautem dolo malo non tantum is tione aliqua neque tanquam priputatur, qui suis manibus uel per marium Quinctio subministraui suos retinuerit; uerum qui alios illud argumentum, quippe quod, quoque rogauit, ut eum detinesi recte se habent, quae superius, rent uel abducerent, ne iudicio sih. Sem. Lib. II. pag. 311. seq. 387. stat ; siue scientes siue ignorantes, seq., de formulis cum concipiendis quid esset, quod comminiscere¬

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 637 armatisue homines caedantur aliudue damnum detur?). Mala consilia ab uno paucisue oriuntur. Hi fère solent alios secum ad caedem seu quoduis maleficii genus trahere. Itaque saepe accidit, ut paucorum consilio et opera uniuersa quaedam familia, tam seruorum quam mercenariorum, arma capiat atque in caedes, uastationes, rapinas, incendia, denique in pessima quaeque facinora, prorumpat. Huic malo M. Lucullus caeterique Praetores hocce iudicio suo consuluerunt. Sed quis umquam fando audiuit, uniuersam aliquam familiam collatis consiliis de caede facienda damnoue dando ita coniurauisse, ut alios quidem homines, extraneos et alienos, ad nocendum impelleret, ipsa uero in perpetrando flagitio non interesset. Profecto quod tali modo ui hominibus armatis coactisue damnum cuipiam dolo malo familiae alicuius datum sit, exemplum nullum inuenies. Non possunt igitur eiusmodi caussae figuram in mente habuisse Praetores, quum de dolo malo uerba illa in formulam insererent, nec potest horum uerborum ista interpretatio tua uera esse?s). Sed ut eueniat tum interpretandis, atque de eius uersas confestim coniecturas proartis principiis et progressione exponemus, ut, dum meliorem caposuimus, hac caussae Tullianae pias, tua sit optio. tempestate nouum fortasse et quasi 28) Huschkius ad h. ors. d. praematurum fuerit. §. 35. talem illius argumenti spe-27) Ecce locus ille in Quinetii ciem repraesentauit : »Familiae defensione, quem tantopere Cienim, inquit, appellatione (Quincero, sicut supra pag. 619. retuctius) dicebat, non singulos holimus, exagitauit, atque, ut ad abmines, sed corpus quoddam hosurdum perduceret, elaborauit in minum demonstrari, quod ipsum h. or. §. 35. 36. Qua parte quemcorpus, cum affectu careat, non admodum arguerit Quinctius, dimagis posse dolo malo facere, Aduersarii defensio

638 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Aduersari semel aliquando rarissimum illud, quod tu finxisti, defensio. tritum hercle est, et iam a Theophrasto traditum, iura in his, quae eat rô akeicroy, non quae ex naockóyov accidunt, constitui solere; rò yde anas 1 ôts nagaßalvovoin oi vouodéral?). Antea dixi, etiamsi fortasse, quemadmodum tu uis, pro actore illa doli mali uox in hoc iudicio uaquam omnes uniuersitates. « Qua stratur, quod fit exempli caussa in de re V. D., etiam Nostratium conomnibus praetorum edictis, quisiderata disceptatione, ut pauca bus in factum actiones constituexhibeam, ita fere disserit : »Potae sunt, etiam legio aut ciuitas puli, municipum, curiae, ciuiaut collegium dolo malo facere dici tatis, collegii et similium appelpoterit, utputa si curia aliquem lationum duplex est significatio, metu coegerit. Tunc enim non cujuris altera, altera facti. Si ius ria quidem, sed singuli ... quod meintuemur e. g. in ciuitate, fieri tus caussa actione tenebuntur; sed non potest, ut ipsa ciuitas delintamen uerum est, metum illatum quat ; nam cum ciuitas iuris causet praetoris edictum commissum sa constituta sit, ubi ii, qui juris esse. (L. 9. §. 1. Quod met. ca.) tuendi gratia coiere, iniuriam felam igitur quid dicemus de famicerunt, id, quod fecerunt, ciuiliis delinquentibus ? Etiam hae tas fecisse dici non potest; alionaturaliter delinquere possunt, ut qui iuris uocabulum iniuriae manomnes uniuersitates, et cum praeciparetur. Sed si factum spectatoris edictum specialiter de damno, mus, saepissime tam uniuersitates quod dolo familiae fiat, scriptum delinquere quam singulos homines sit, etiam actio eo nomine erit. uidemus, neque id mirum, cum Quod eo magis dubitari nequit, hominum uniuersitates et ipsae quoniam familiae appellatione in sint homines communis rei caussa huiuscemodi edictis ne significesociati, et tam communis quam tur quidem quaedam iuris caussa priuatae utilitatis caussa peccari constituta uniuersitas, sed omnes possit. Hinc iniusta bella, metus alicuius domini serui, L. 195. §. 3. a collegiis illati, iniqua decreta, De V. S. Apparet igitur, calumniosum fuisse hoc Quinctii ariudicia, leges. At uero quando ius, quando factum spectabimus? Regumentum. « 27) L. 3. L. 6. De LL. Conf. L. 4. spondeo, ius in iure ciuili, factum L. 5. L. 10. eod. L. 64. De R. I. in iure gentium.. Praeterea quoties in iure ciuili solum factum demonextr [L. 3.]. Si pars hered.

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 639 leret, tamen uerborum coniunctionem, aliarum actionum exempla, denique ius et aequitatem postulare, ut etiam defensio ei quicum agitur inde parari possit. Iam docui, isto tuo sensu, si curiosius attendamus, nullam siue perexiguam tamen fore illius clausulae utilitatem. Tu igitur ipse statue, quae ratio sit meum sensum repudiare, in tuo perseuerare ! Unum mihi superest, ut ad illud argumentum tuum respondeam, quod ab interdicto de ui petiisti. Refers, aliquando Praetores ita interdicere, ut unde de dolo malo aduersarii actor aut familia aut procurator eius ui detrusus sit, exceptis excipiendis, eo restitui iubeaturs*). Quid postea? Demonstras, in illa quoque formula dolum malum idcirco additum esse, quo magis is quicum agitur tum quoque teneretur, quum consilium intisset, ut ab aliis actor deliceretur; neminem auditurum esse illum, si ui se deiecisse confiteri, dolo malo negare uoluerit. lam ecce tibi concedam, in illa interdicendi forma adiectis de dolo malo uerbis, nullam ei quicum agitur defensionem parari, si ipse aduersarium ui deiecerit. Quid ita? Tu dicis, quoniam in ipsa ui dolus insit, nec possit qui ui deiecerit, sine dolo malo deiecisse. Vehementer erras. Inest in illa quoque interdicti formula, sicut ipse significasti, usitata exceptio Cum actor possideret, quod nec ui nec clam nec precario possideret. Hac exceptione diserte declaratur, quando ius sit aduersarium ui delicere, et (quod necessario consequitur) quando dolo malo ca¬ 30) Vide supra p. 619. Aduersarii defensio.

640 Cap. I. De iure caussae Tullianae. Adversari reat, qui ui alterum deiecerit. Quippe uocis dolo malo defensio. potestas definita et quasi circumscripta est certa illa iustaque exceptione, qua qui se potest tueri, illius uocis auxilium non desiderabit. Caeterum in eo, qui non ipse actorem deiecit, sed sciens prudensque curauit, ut ab aliis deiiceretur, talem illius uocis potestatem esse, ut etiam eo nomine obligetur, non repugno. Verumtamen nego, te isto interdicti exemplo proficere quicquam posse. Nam ut maxime illa formula, quam attulisti, ita sit concepta, ut in ea quod inest de dolo malo, actorem magis quam eum quicum agitur adiuuet: illud dico, ipsam formulam, sicut est inserto dolo malo insignis, origine, ratione, effectu totam esse ob defensionem eius quicum agitur comparatam constitutamque. Utique non uulgaris est nec quotidiana haec interdicti forma, qua per hos annos demum ipse dixisti Praetores intercedere. Alia est a maioribus tradita, quae, sicut itidem fateris, hodie quoque obtinet. Ea sic est composita, ut Unde tu aut familia aut procurator tuus actorem aut familiam aut procuratorem eius ui deieceris, adiectis quas nosti exceptionibus, eo restituere iubearis. Sic agere solemus, sic Praetores interdicere, nisi certa quaedam et singularis caussa existat, quae ab usitato hoc et quotidiano genere auocet. Nec solet eiusmodi caussa in eo occurrere, qui ipse aduersarium deiecisse dicitur. Sed ubi aut familiae aut procuratoris nomine cum aliquo interdicendum est, intellexerunt, durum aliquando et iniquum esse, si propter uim se imprudente

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 641 inuitoque ab illis commissam, ex qua fortasse neque possideat neque fructum quemquam ceperit, actorem, unde deiectus sit, eo restituere iubeatur. Qua parte iustam domino defensionem, qua iniuriam a se depelleret, tribuerunt, quum nouam illam interdicendi formulam, in dolum domini, non in merum familiae procuratorisue factum conceptam, composuerunt ac deinceps, ubi res ferebat, accommodauerunt 3*). Quid ergo est? Potest istius tuae formulae beneficio dominus, quicum familiae procuratorisue nomine interdicitur, de ui confiteri, de dolo malo suo negare et ita sponsione liberari: iam uos, recuperatores, statuite, utri caussae illud interdicti exemplum plurimum conferat ! Redeo ad illud, cuius confirmandi caussa haec omnia a me disputata sunt, perseueroque contendere, magnas esse quasdam iustasque caussas, ex quibus etiam ui hominibus armatis coactisue alterum alteri damnum dare liceat, siue, quod tantundem ualet, in eiusmodi quoque damno aliquando de iure et iniuria quaeri oportere. At enim, Hic te, inquis, teneo: id ipsum a Praetore postulasti, ut ad modum iudicii, quod ex lege Aquilia est, ad damnum adderet INIURIA, et, quum haud impetrares, tribunos plebis frustra appellasti! 32) Age sit ita factum: quid caussae mede officiat, non intelligo. Postulaui exceptionem INIURIA, quo Fabio res cautior esset. Quam si impetrassem, quanto uimus supra Lib. II. Cap. I. §. 2. 31) De uniuersa illa interdicenpag. 304. seqq. di uaria ratione uberius disputa¬ 32) Vide supra pag. 621. seq. Semestria, Lib. III. 41 Aduersarii defensio.

Aduersarii defensio. 642 Cap. I. De iure caussae Tullianae. uerborum impendio utrinque pepercissemus ! Praesagiens animo diuinam tuam doli mali interpretationem, secutus sum illud interdicti exemplum tuum; firmissimo illi scuto, quod in doli mali condicione mihi esset, adiicere uolui alterum praesidium de iniuria exceptionem. Hanc non impetraui. Sed quae caussa fuit tam Metello Praetori quam Tribunis plebis, cur denegarent ? Qua in re narranda malim hercle ueritatis quam caussae studium te tenuisset ! Nempe talis fere in decernendo illorum oratio fuit, Quod dolo malo ui hominibus armatis coactisue familia fecisse diceretur, id quoniam iure fieri non potuerit, ideo se nihil addituros 33). Certe quod dolo malo sit, id iure fieri non potest, quoniam dolus malus iniuriam continet, nec potest dolo malo fecisse, qui iure suo fecit**). Statuerunt igitur illi, superuacaneam esse iniuriae adiectionem: non quo uetarent Fabium de sed quoniam intelligebant, iure et iniuria disputare, bitror, si quis conficiat, ita Prae¬ 33) Verborum leuissima, sentorem INIURIAE exceptionem detentiae graui diuersitate Cicero (h. negasse, ut de dolo malo in forors. §. 40.) illam, quam demonstrat mulam de suo addiderit, quum iu¬ Practoris ac tribunorum plebis in dicium, sicut in Albo Praetoris prodecernendo orationem fuisse, sic positum esset, neutrum haberet. prodidit : »quod ui hominibus ar¬ 34) Conf. L. 55. De R. I. (Gaius) matis coactisue familia fecisse di¬ »Nullus uidetur dolo facere qui ceretur, id tametsi nullo iure fieri suo iure utitur. « — Quin adeo potuerit, tamen se nihil addituros. a Paullus in L. 151. eod. »Nemo, Nonne magis est simile ueri, ininquit, damnum facit, nisi qui id tegra illos formulae uerba recitasfecit, quod facere ius non habet: « se, quam de dolo malo ista omiquod non tam huius loci caussa sisse ? tum nonne magis humaaffero, quam ut ad illa adhibeatur, num, denegare iniuriae exceptioquae supra §. 2. p. 562. ad L. 2. nem petenti, quia nihil ei prosit, §. 9. Vi bon. rap. disputata sunt. quam tametsi nihil aduersario noceat? Caeterum illud nimium ar¬

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 643 cui dolum malum familiae liceat redarguere, ei non posse iniuriam non licere. Posteaquam satis, ut opinor, docui, in damno illo, quod utcunque ui et armis M. Tullio datum esse a P. Fabii familia ultro confessus sum, meo iure tamen ac pace Praetoris mihi licere illud quaerere, dolo malo familiae iniuriaue datum sit necne : illud profecto non timeo, quod uarie antea tentauisti, ut diceres, etiamsi in caeteris damnis aliquando de iure et iniuria disputari possit, diuersam tamen ac plane singularem caussam esse, ubi homo esset occisus. Ac prius quidem omnino contendisti, malum semper facinus esse hominem occideress). Deinde quum adeo sacratas atque XII. Tabularum leges tibi opposuissem, quo tandem intelligeres, sic etiam a maioribus traditum esse, ut aliquando tamen id ipsum, quo tantopere commoueri te simulas, impune fieri liceat 36); eo confugisti, ut ipsas illas leges, quoniam certis ex caussis hominem occidi permitterent argumento esse defenderes, idem ex aliis caussis non licere, denique nisi certa lege et 35) Rursus Quinctius, dummomitiis liberatus est, quum sua mado aliquot annis posterius caussam nu sororem esse interfectam fateretur. « orauisset, quam praeclaro auctore 36) ibid. 3, 9. » Quod si XII. Tausus fuisset ! Quippe Cicero in debulae nocturnum furem quoquo fendendo Milone (cap. 3.) sic dismodo, diurnum autem, si se telo serit : »Negant intueri lucem esse defenderit, interfici impune uofas ei, qui a se hominem occisum luerunt: quis est, qui, quoquo esse fateatur. In qua tandem urbe modo quis interfectus sit, punienhoc homines stultissimi disputant? Nempe in ea, quae primum iudidum putet, quum uideat aliquando gladium nobis ad occidendum cium de capite uidit M. Horatii, fortissimi uiri; qui, nondum libera hominem ab ipsis porrigi legiciuitate, tamen populi Romani cobus? Aduersarii defensio.

Aduersarii defensio. 644 Cap. I. De iure caussae Tullianae. iure constituto hominem occidi semper nefas esse 1). Itane uero? Cedo mihi istas leges, quibus tot ingenui ab urbe condita ad hanc diem iure caesi sunt iudicati ! 33) Immo uero satis habebo, si tu mihi de Aquilia aliaue lege certam formulam recitaueris, quam secuti in seruis hominibus occisis quotidie iudices iniuriam abesse pronunciant, ac propterea eum 39) quicum agitur iudicio absoluunt. Exemplis nunc uti uidelicet mihi necesse est earum rerum atque Annales nostros et magistratuum iudiciorumque commentarios excutere !") Non ocibid 37). 3, 8. »An est quisquam, quae multa sunt, certe illud est non modo iustum, uerum etiam qui hoc ignoret, quum de homine occiso quaeratur, aut negari sonecessarium, quum ui uis illata lere omnino esse factum, aut recte defenditur. Pudicitiam quum eriac iure factum esse defendi ? Nisi peret militi tribunus militaris in uero existimatis, dementem P. exercitu C. Marii, propinquus eius Africanum fuisse, qui, quum a C. imperatoris, interfectus ab eo est, Carbone, tribuno plebis, in concicui uim afferebat. Facere enim proone seditiose interrogaretur, quid bus adolescens periculose quam de Ti. Gracchi morte sentiret, reperpeti turpiter maluit. Atque spondit, iure caesum uideri. Nehunc ille summus uir scelere soque enim posset aut Ahala ille Serlutum periculo liberauit. « — Adde uilius aut P. Nasica aut L. Opimius quae superius attuli in notis 35 aut C. Marius, aut, me Consule, et 37. Senatus non nefarius haberi, si 39) Conf. L. 4. Ad leg. Aquil., susceleratos ciues interfici nefas espra not. 20. laud. — L. 45. §. 4. eod. (Paullus) » Qui, cum aliter tuset. Itaque hoc, iudices, non sine eri se non possunt, damni culpam caussa etiam fictis fabulis doctisdederint, innoxii sunta, rel. simi homines memoriae prodide-40) Complura modo e Miloniana runt, eum, qui patris ulciscendi (capp. 3. 4.) attulimus, in nott. 35. caussa matrem necauisset, uaria¬ 37.38. De quibus aliisque conf. in tis hominum sententiis, non so-Verrem I, 27.29. V, 36, 94. Liu. III, lum diuina, sed etiam sapientis-48. et Epit. 58. 59. 61. 69. 86. Val. simae deae sententia liberatum. « Max. VI, 1, 2. 12. 3, 6. IX, 10, 2. 38) ibid. 4, 9. »Atqui si tempus est ullum iure hominis necandi, Oros. V, 20.

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 645 currit unicuique uestrum aliud alii in omni genere exemplum, quod testimonio sit, non e legitimis solum quibusdam uerbis aptum pendere ius"), quod de homine occidendo constituatur, sed ita nobis esse maiorum prudentia ius constitutum, ut, quemadmodum superius demonstraui, nisi ob grauem iustamque caussam uetemur quidem hominem occidere *) ; at quales sint eiusmodi caussae, id uero iudicantium fidei et religioni totum permittatur considerandum atque e 43) rei gestae proprietate diiudicandum. 41) Etiam hac parte Cicero inueberi soleat, inueniatur non esse nit, quo Milonem tueretur, quum turpe. Exempli caussa ponatur ali¬ (I. I. 4, 11, post uerba, quae sup. quid, quod pateat latius. Quod in not. 22. exhibui) haec dixit: potest maius esse scelus, quam non »Etsi persapienter et quodam momodo hominem, sed etiam famido tacite dat ipsa lex potestatem liarem hominem occidere ? Num defendendi ; quae non hominem igitur se astrinxit scelere, si qui occidi, sed esse cum telo hominis tyrannum occidit quamuis familioccidendi caussa uetat: ut, quum arem ? Populo quidem Romano caussa, non telum quaereretur, qui non uidetur, qui ex omnibus praesui defendendi caussa telo esset claris factis illud pulcherrimum usus, non hominis occidendi caussa existimat. « habuisse telum iudicaretur. Qua¬ 43) Hoc loco, priusquam Quinpropter hoc maneat in caussa, luctium sinam ad reliqua pergere dices ; non enim dubito, quin propalum figo terminumque pono. baturus sim uobis defensionem me¬ Nam quae adhuc ei tribui, ea, ut am, si id memineritis, quod obliin singulis dubitationi locum reuisci non potestis, insidiatorem linquam, in uniuersum tamen ex iure interfici posse. « animi sententia arbitror recta at-42) Cic. de Inuent. II, 42, 124. que uera iuris ratione constare prelatio criminis, ut in eo milite, Denique uersabantur illa in iure qui, quum communis lex omnium communi omnia; qua parte perinde hominem occidere uetaret, tribufère nostra interest, quae potuerit num militum suum, qui uim sibi orator uere dicere ac quae reuera afferre conaretur, occidit. « — de dixerit, intelligere. At reliqua Off. III, 4, 19. » Saepe enim tempore quae sequuntur, rem gestam spectant, eaque cum exponenda tum fit, ut, quod turpe plerumque ha¬ Aduersarii defensio.

Aduersarii defensio. 646 Cap. 1. De iure caussae Tullianae. Venio tandem, recuperatores, quo me iamdudum exspectatio uestra uocat, et quo statim a principio me contulissem, nisi uera iuris, iudicii formulaeque ratio et sententia ab illorum argutiis tuenda mihi prius ac uindicanda fuisset. Caeteris caussa oranda esse solet, mihi prius dimicandum fuit, ut caussam orare liceret. Iam breuis erit oratio. Caussam demonstrabo, quae P. Fabii familiam coegerit arma capere. Tantam fuisse tamque iustam docebo, ut quodcunque damnum passus sit Tullius, dolo malo atque iniuria uacuam fuisse illam luculenter appareat. Quippe pro domino ob iustam rei familiaris defensionem Fabii serui arma ceperunt, quo Tullianorum uim armatam ac quotidianas insidias depellerent coercerentque. Teneo quidem te iactare, illa nocte Fabii familiam, nemine tum lacessente, ultro oppugnatum ad uillam uenisse, Tullii seruos, qui ibi mansissent, non modo oppugnantes, sed ne repugnantes quidem oppressos necatosque esse *). denique, quum Quinctianae de ad juris effectum perducenda tota fensionis solidam et expressam efcontinentur. Itaque quoniam nefigiem obtinere non possimus, umque rei gestae ueritatem explobram tamen et imaginem quandam rare neque integram Quinctii narrepraesentare studeamus. Qua in rationem disputationemque cognore amplificandi ueniam ita datam scere possumus, quinetiam in Tulesse putaui, ut ad infinitam fictiolianae orationis lacunis multa nonem tamen non descenderetur; bis interuersa sunt eorum, quae propterea deprecor, ne, si parum Cicero ex aduersarii defensione Fabii caussa tibi probetur, inoseligenda sibi tradendaque lectopiam defensionis et ieiunitatem reribus suis putauit : hoc certe loco prehendas, neue ad condemnannihil est, quod fide nostra recidum Fabium nisi ampliata caussa piamus; id unum relinquitur, ut descendas. uestigia, quae extant, curiosius 44) Conf. h. ors. §§. 21. 34.55. persequamur, disiecta colligamus,

§. 6. Defensio in partes locosque digesta. 647 Verumtamen quemadmodum in iusto bellorum genere non in eum populum caussam belli ac culpam conferre solemus, qui inter medias belli uicissitudines uno quodam proelio prior in aciem copias eduxerit signaque canere iusserit, sed in eum profecto, qui prior pacem ruperit, arma intulerit atque cum exercitu fines alterius ciuitatis superauerit; sic etiam in hominum priuatorum controuersiis, si quando in agris longinquis et desertis ad uim et arma uentum est, atque in eiusmodi hostilitate per aliquod temporis spatium utrinque perseueratum, non conuenit ad instar eorum, quae in praediis urbanis et suburbanis, ubi paratissimum est magistratuum iudiciorumque auxilium, accidere solent, ex unius diei horaeue euentu de ui et armis, quo iure censeantur, statuere. Quibus praemissis iam rem, uti gesta sit, cognoscite. Aliquot abhinc annis fundum in agro Thurino P. Fabius emit de C. Claudio Senatore, uiro honestissimos). Eius autem fundi, qua confinis est M. Tullii fundus, extrema pars est centuria illa Populiana, de qua mox controuersia incidit“). Quum primum ea res in iudicium uenerit, tabulis ac testibus Fabius docebit, ita se emisse, ita emptionis tabulas confectas, ita ab auctore fines demonstratos sibi esse, ut illa centuria fundo haud dubie contineretur; denique etiam uacuam a C. Claudio sibi traditam esse“). Quod de toto fundo aduersarius affirmauit, exustis omnibus 45) ibid. §. 14. ibid. §§. 20. 53., neque uerisimile 46) ibid. §. 16. est, alio illum quam emptionis 47) Haud dubie Fabius illam suae iure stetisse. centuriam suam esse contendebat: Aduersarii defensio.

Aduersarii defensio. 648 Cap. I. De iure caussae Tullianae. uillis incultumque tunc ueniisse *), in Populiana saltem illa centuria uerum est. Quapropter non est mirandum, Fabii deinceps possessionem, quibus rebus maxime cerni solet praedii possessio, habitationibus uidelicet et cultura, minus conspicuam in illa centuria fuisse, ut solo agri aspectu facile dubitari posset, a Fabio an a Tullio uicino ea possideretur. De illo certe constat, ne apud Tullium quidem certam eius centuriae possessionem fuisse, priusquam Fabius fundum suum, quibus finibus emerat, iisdem, Populiana igitur comprehensa centuria, proscripsisset“). Tum uero trepidare Tullius. Cupide magis quam honeste centuriam illam occupare. Sermonem ut cum uicino nullum conferre. Quum satis curasset, ut in tuto sibi possessio esset se), iam possessorem palam se iactauit ostentauitque. Casam inaedificauit *), praesidium imposuit, uim et arma parauit. Deinde curauit, ut uillicus denunciaret Fabio, ne absente se Acerronio fines demonstraret. Quam arrogantiam quum merito contemibid 48). §. 14. animaduertit in hac ipsa centuria 49) ibid. §. 16. 17. Populiana aedificium non ita ma¬ 50) Ita loco modo laudato nargnum seruumque M. Tullii Phili ratur, Tullii procuratore et uillinum.« — ibid. §. 53. »tamen in eo co absentibus contra quam fortasse ipso loco, qui tuus esset, non modo denuntiatum erat, Fabium Acerseruos M. Tullii occidere iure non ronio fines demonstrasse, — neque potuisti, uerum etiam si tectum tamen hanc centuriam Populianam hoc insciente aut per uim demouacuam tradidisse; ut dubitari uix litus esses, quod hic in tuo aedipossit, curauisse illos antea, ne ficasset et suum esse defenderet posset Fabius, si uellet, illam cenid ui aut clam factum iudicareture turiam uacuam tradere. Voluisse rel. Nolo tamen pro certo affirmare, siue Tullianos tunc demum teautem eum, si potuisset, satis probabile est. ctum illud aedificasse, siue Quin¬ 51) Conf. h. ors. §. 19. » (Fabius) ctium tamen ita dixisse.

